HUZIEKZAKEN METZ MOGEN BIJ VW SLUIS Deining rond predikant in Kapelle C DJ A-Zeeland wil inspraak snel realiseren Industriehond NKV huldigt jubilarissen Drie zwaar gewonden bij verkeersongeval Kapelle PLAN VOOR WI.ND- HONDENRENBAAN VALT FOLIT IN GOES Toneelsch Kennismaking nieuwe directeur Middelburgse politie beter dan Bredase J N West-Duitsland werden in verkocht van „Der Butt" („De Bo schrijver Günther Grass. Veel mi plaren in huis. Eén voor de huisb in de keuken, want het boek star waaronder enkele zeer oude, aai dichten die bij de spijsvertering stad streek GS willen commissie handhaven Dr. Barnhoom wil opstappen Fransen en Van Royen gaan door Goes politierapport Armen DE STEM VAN DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 GOES 13-11 - Aardappelen/ groenten: andijvie kil 0,58-0,75, kl2 0,48. Kroten kg kil 0,36. Bloemkool kl2 0,37. Boerenkool kil 0,27-0,37. Sa- vooie kool groen: kil 0,29-0,32, kl2 0,18-0,23. Rode kool: kil B 0,20, kl2 A 0,17. Witte kool kil 0,09-0,13. Prei kil A 0,55-0,70, 0,54-0,55. Ramenas kl2 0,31. Knolselderij met lof kil 0,27. Veldsla kil 2,30. Spinazie kl2 0,82. Spruiten kl2: B 0,21-0,35, A 0,45-0,48. Glas tomaten kl2: B 1,08, C 0,50, A 0,83-0,96. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland willen de commissie ad hoe bestuur - bestuurden voorals nog handhaven. De commissie zelf, die in eerste aanleg alstij- delijk bedoeld was, had ook gepleit voor voortzetting van de werkzaamheden. De com missie houdt zich, zoals be kend, bezig met de verbetering van de relatie tussen de pro vinciale overheid en de bur gers. Ter verbetering van die re latie willen G.S. ook een expe riment ondernemen met een provinciale informatierubriek in de Zeeuwse huis-aan-huis- bladen. Het experiment zou één jaar moeten duren en de rubriek zou elke veertien da gen moeten verschijnen. De commissie bestuur - bestuur den bespreekt dit voorstel van G.S. op donderdag om 15.00 uur in het provinciehuis in Middelburg. De commissie bespreekt dan verder de mo gelijkheid van een nader on derzoek naar de relatie bestuur - burgers en de stand van za ken bij de inspraakprocedure voor de herziening van het streekplan Midden-Zeeland. G.S. hebben intussen ir. H. Benschop uit Philippine be noemd tot inspraakcoördina tor. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS - Pauls Music Cen ter, muziekondernemingen van de Sluise zakenman P. Mctz, die veel bekendheid kreeg door zijn „sexbusiness" mag lid worden van de Sluisse WV. Gelijktijdig met deze mededeling liet het bestuur van de vereniging weten dat de sexzaken van Metz niet zouden worden toegelaten tot de WV. Dit, aldus het bestuur in hun schrijven, omdat het stand punt dat het uitoefenen van pornohandel geen aanbeveling kan zijn voor toelating tot een WV, gehandhaafd blijft. Volgens het bestuur zou toelating van de sexhandel het aanzien van de vereniging ten zeerste schaden en het goed functioneren en het voortbe staan van de vereniging in ernstig gevaar brengen. In een eerste commentaar zei Paul Metz, dat hij met zijn mu- ziekzaken geen lid van de WV sluis zal worden. „Het is on aanvaardbaar toe te treden met Pauls Music Center, ter wijl op hetzelfde moment de belangen van de mensen die in een sexwinkel werken in de grond worden geboord", zegt hij. Hij wijst erop dat voorbij ge gaan wordt aan het feit, dat in 15 andere gemeenten in Ne derland sexwinkels probleemloos lid van plaatse lijke WV's zijn. Hij vindt uit sluiting van de sexwinkels pure discriminatie. Metz vraagt zich af waarom de hele kwestie rond het lid maatschap van sexwinkels niet eens voorgelegd wordt aan de algemene ledenvergadering van de WV Sluis. Als toelating van de sexhandel het voortbe staan van de WV in gevaar zou brengen is Metz bereid zich als bestuurslid kandidaat te stel len. „Dat lijkt mij een positieve en nuttige combinatie met het bestuurslidmaatschap van de West-Zeeuwsch-Vlaamse streek-WV, dat mij onlangs door de gemeenteraad werd toebedeeld", zegt hij. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE - Rond de persoon van ds. J.G. Barnhoorn, hervormd predikant in Kapelle, is rumoer ontstaan die zijn gemeente in twee kampen dreigt te splijten. Verscheidene kerkeraadsleden zijn inmiddels uit het kerkbestuur getreden en aan andere ouderlingen is te verstaan gegeven dat ook zij beter hun ontslag kunnen nemen. Naar aanleiding van de moeilijkheden heeft ds. Barnhoorn vorige week van de kansel verkondigd dat hij voornemens is per 31 december uit het ambt te treden. Deze mededeling heeft een aantal gemeenteleden, die op de hand van ds. Barnhoorn zijn, er toe gebracht in de her vormde gemeente een handte keningenactie te ontketenen onder het motto „wij willen dominee Barnhoorn houden". Ds. Barnhoorn deed vorig jaar september zijn intrede in Ka pelle. Vrij spoedig waren en kele ouderlingen het niet eens met het optreden van de ker- keraadsvoorzitter zowel bin nen de kerkeraad als daarbui ten. Met name heeft een aantal gemeenteleden zich gestoten (Van een onzer verslaggevers) GOES Via het CDJA, de jongerenorganisatie van hei CDA, moet de inspraak van jongeren in Zeeland meer ge stalte krijgen. Deze doelstel ling formuleerde gisteren de kersverse voorzitter van hel CDJA-Zeeland, de heer M. Faasse, tijdens de formele op richtingsvergadering in Goes. De oprichting van de jonge renorganisatie in Zeeland ge beurde volgens voorzitter drs. G. Kerkhof van het Zeeuwse CDA onder weinig feestelijke omstandigheden. De kwestie Aantjes stond dan ook gisteren in het feitelijke brandpunt. Zowel de heer Kerkhof als de heer A. Waterborg van het lan delijke federatiebestuur van de christen-democratische jongeren, gingen hier uitvoerig op in. De heer Kerkhof betoogde dat het Aantjes nooit heeft ontbroken aan politieke moed. „Bekering is een wezenlijke trek van een christen en dat heeft hij gedaan en bewezen in zijn loopbaan", stelde hij vast. De heer Kerkhof vroeg zich wel af of „die vervloekte oor log" dan nooit zou eindigen. De christen-democratische jongeren moeten juist op het punt van oorlog zeer critisch blijven en alternatieven vin den voor een defensiepolitiek waar de ouderen niet meer uit komen, zo hield hij de Zeeuwse jongeren voor. Wat betreft het optreden van prof. De Jong van het instituut voor oorlogsdo cumentatie zei de heer Kerk hof dat deze als ambtenaar was opgetreden en als zodanig viel er op zijn optreden wel het een en ander aan te merken. De actie voor Aantjes noemde hij sympathiek, maar niet ver standig. De politieke lijn van Aantjes dient in elk geval te worden voortgezet. Gezien het federatieve karakter van het CDA is het weliswaar beter dat niet alles in één politieke hand terecht komt, maar belangrij ker is dat een bekwaam figuur fractievoorzitter wordt, aldus de heer Kerkhof. Hij hield de jongeren ten slotte voor vooral te zorgen dat de politiek menselijk blijft. Volgens de heer Waterborg treft alle betrokkenen in de zaak Aantjes enige schuld. Het landelijke CDJA wil de zaak tot op de bodem uitgezocht zien door middel van een par lementaire enquête. Wat be treft de grondslag van het CDA: De jongerenorganisatie wil de politieke overtuiging als enig bindend elemenr. HEINKENSZAND - De ex- raadsleden Fransen en Van Royen wensen zich niet neer te leggen bij het besluit van de Kroon de PvdA raadsleden en de wethouder van het CDA, Jansen, toe te laten tot de raad van de gemeente Borsele. Dit kan althans opgemaakt wor den uit de reactie van het tweetal, direct na het bekend worden van het besluit van de kroon gistermiddag. „Wij gaan via een nieu we procedure de zaak aan de orde stellen," aldus Van Royen en Fransen. „Bij de drie leden van de PvdA/PPR fractie gebeurt dit direct na de eedafleg ging, daar het in strijd is met deze eed om zitting te nemen in een raad tegen betaling van 2000 gulden. Aan de heer Jansen kan alleen het advies meege geven worden, „zo stelt het tweetal" zijn raads- zetel niet te bezetten om dat wij direct een nieuwe zaak tegen hem zullen be ginnen en ook zullen voortgaan met het publi ceren van zijn verleden en zijn door zijn eigen CDA- fractie genoemde onbe hoorlijk bestuur." aan bepaalde uitlatingen van de predikant aan het adres van niet met name genoemde per sonen, maar die voor de goede verstaanders maar al te goed bekend waren. Ondermeer werd een alom in Kapelle geachte familie beticht van het terroriseren van de gemeente. Na de kerkdienst dreigde zelfs een wraakoefening tegenover leden van de bewuste familie, die slechts met moeite voor komen kon worden. Afgelopen zaterdag werd in de kerk medegedeeld dat de handtekeningenactie in de hervormde gemeente duizend namen had opgeleverd van personen die pro ds. Barn hoorn zouden zijn. In Kapelle wordt echter aan de waarde van deze adhesiebetuiging ernstig getwijfeld omdat op de handtekeningenlijst een na dere motivering van de actie ontbrak. Op die manier zouden veel mensen, onder wie tal van bejaarden, niet op de hoogte zijn van de gerezen moeilijk heden rond ds. Barnhoorn. Desgevraagd zei ds. Barn hoorn aanvankelijk niets van een handtekeningenactie ten bate van hemzelf af te weten. Later gaf hij echter toe het onjuist te vinden dat de hand tekeningenlijst niet van een begeleidend schrijven was voorzien. „Ik vind het plezierig dat er zoveel mensen aan mijn kant staan en mij voor Kapelle willen behouden. Daarom heb ik besloten mijn besluit om uit het ambt te treden voorlopig op te schorten. Ik ga eerst een paar weken met ziekteverlof, want door een en ander ben ik niet in een goede conditie ge raakt. Ds. Barnhoorn bestem pelde de kritiek van sommige gemeenteleden op zijn optre den en en buiten de kerk als laster. „Toen ik naar Kapelle kwam heb ik er geen geheim van gemaakt dat ik voor ieder een open stond. Ik geef toe dat Kapelle een vrij zware ge meente is met nogal wat te genstellingen. Meer dan over deze tegenstellingen ben ik echter teleurgesteld over het achterbakse van sommige mensen die zich nu tegenover mij opstellen", aldus ds. Barn hoorn. Huldiging van de jubilarissen van de Industriebond NKV KLOETINGE - Tijdens de op vrijdag gehou den feestavond in zaal Amicitia in Kloetinge heeft de Industriebond NKV vijf leden van de afdeling Goes gehuldigd, die een kwart eeuw lid zijn. Het waren J. W. Grim, J. P. Jansen, P. Koole, J. P. Repkes en J de Wolf. Ook hun echtgenoten werden in de hulde betrokken. Na het welkomswoord van voor zitter P. Milatz sprak het hoofdbestuurslid Ton van Nijnatten over het toetreden van de Industriebond NKV tot de federatie met de Industriebond NW in het FNV. Hij zei onder meer, dat de oorspronkelijke confessionele achtergrond die het NKV jarenlang onder scheidde van de socialistische vakorganisa tie vandaag de dag niet meer zo sterk opgeld doet. De wezenlijke doelstellingen van beide industriebonden zijn de laatste jaren steeds meer naar elkaar toegegroeid. Daarom zag Van Nijnatten met veel vertrouwen de in het vooruitzicht gestelde fusie van NKV en NVV in het FNV tegemoet. Hoewel op het sociale vlak al veel voor de werknemers is verbeterd meende Van Nij natten dat de erkenning van de rechten van de werknemers nog steeds niet volledig is. De werknemers zouden nog meer bertrokken kunnen worden bij de verdeling van ar beidsplaatsen en het bepalen van de kwali teit van het werk. Van Nijnatten dankte de jubilarissen voor hun jarenlange trouw aan hun vakbond en stelde hen ten voorbeeld aan hen die wegens ontevredenheid hun lid maatschap hebben opgezegd. Niettemin neemt het aantal nieuwe leden bij de Indus triebond NKV nog jaarlijks met twaalt - tot dertienduizend toe. Woorden van waardering en erkentelijk heid richtte Van Nijnatten ook tot oud - af delingsvoorzitter P. J. Schetters. Na de hul diging werd de feestavond verder gevuld met muziek, dansen, bingo en een verloting, waarij de muzikale omlijsting wel aan „ba by" Den Toonder was toevertrouwd. Sociaal centrum-Personeel, bestuur en genodigden van het sociaal centrum in Goes vieren op zaterdag het vijfjarig be staan van dit centrum in de Prins van Oranje. De toneel groep Platogo brengt dan het stuk „Toffe Tony" op de plan ken en daarna is er gelegenheid tot dansen. De zwaar gehavende personenauto die bij de botsing grotendeels onder de laakbak van de vrachtauto schoof. De bestuurder en twee andere inzittenden van de personenauto werden zwaar gewond (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE - Drie zwaar ge wonden en een totaal vernielde personenauto waren de droeve balans van het ernstige ver keersongeval dat maandag morgen op de Postweg in Ka pelle gebeurde. De personen auto, bestuurd door de 20-jari- ge P. F.B. uit Goes, reed met vrij hoge snelheid tegen de achterkant van een stilstaande vrachtauto op. De botsing was zo hevig dat de personenauto voor een groot gedeelte onder de laadbak van de vrachtauto schoof en totaal werd vernield. De 34-jarige J.H.W. uit Goes en de 20-jarige D.K. uit Vlis- singen, die eveneens in de personenauto zaten werden evenals de bestuurder zeer ernstig gewond. Zij zijn naar ziekenhuizen in Goes en Vlis- singen overgebracht. De be stuurdervan de vrachtauto, de 66-jarige A.R. uit Boskoop, kwam met de schrik vrij. Hoe wel de juiste toedracht van het ongeval nog niet helemaal vast staat is de bestuurder van de vrachtauto, volgens de politie, gestopt omdat hij ter plaatse niet goed bekend was. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De nieuwe directeur van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer in Middelburg P. J. Hornstra, zal zich vanmiddag voor de eerste maal in bredere kring manifesteren. Op die datum houdt de V.V.V. om 17.00 uur een bijeenkomst in het Neder lands Koffiehuis aan de Markt in Middelburg. AXEL - Bij een aanrij! tussen twee personenauto's,:! de Buitenweg te Axel ontstal aanzienlijke materiële schawl P.V. uit Axel en P.F., evens,J uit Axel, kwamen elkaar wl moet gereden, bij het passer raakten de beide auto's elk! BORSSELE Op de Zuidweg is bij landbouwer;! een inbraak gepleegd. Uit! schuur, waarvan de gt(j deuren waren geforceerd zes rijzadels en 150 kg pa,.! demix gestolen. De polities1,'! een onderzoek in. HULST - Materiële schjJ was het gevolg van een aar.! ding tussen twee personen;! to's op de kruising Uzej Handstraat - Koolstraat Hulst. Het ongeluk gebeur! gisteren om ongeveer lV uur. Mevr. M. v. L. uit St. Ji-J steen verleende, rijdende ovel de Koolstraat, geen voorr! aan P.B. uit Hulst. HULST - Op de kruisipJ Zoetevaart - Groe Kreekweg Hulst verleende de auto! stuurder G. v.d. V. uit Bi hout (B) geen voorrang aanajJ landgenoot A. v. B. uit Zwijn.! drecht. Bij de daarop volgen! botsing ontstond mater! schade. SAS VAN GENT- EentrekJ ker met aanhangwagen, den met suikerbieten verl! maandagmorgen om on^ half acht een gedeelte vanaj lading aan de Oostpoortwj nabij het kruispunt metJ rijksweg te Sas van Gent,! verkeer werd gedurende ko! tijd ter plaatse bemoeil! door de bieten en het slijk D>| brandweer werd te hulp g roepen, om één en ander op i| ruimen. TERNEUZEN - Terwijl del 16-jarige K. de G. uit Axë| maandagmorgen tegen uur op de secondaire weg StI Anna-brug Sluiskil stilstond! om zijn brommer te repareren,! werd hij aangereden door del eveneens op een bromfiets n:[ dende E.K.G. uit Sluiskil, diil uit dezelfde richting kwarae:[ de stilstaande bromfietser lil laat opmerkte. De G. klaagde! over pijn in de rug en werdpi:| ambulance naar het Juliana-I ziekenhuis te Terneuzen overl gebracht, vanwaar hij latei naar huis kon terugkeren. D(l beide bromfietsen liepeneni{f| schade op. (Van onze sportredactie) MIDDELBURG - Het eersil voetbalelftal van de rijkspoli-1 tiesportvereniging Luctorl district Middelburg, heeft zijtl laatste wedstrijd van de eerst; I helft van de voetbalcompetitii I van de Nederlandse Polite I Sportbond, district Zuid, winst kunnen omzetten. Van het elftal van de rijk! politie uit het district Bredai werd met 4-1 gewonnen. D;| leiding van deze goed ges de wedstrijd was in ha van scheidsrechter J. Melis»! Zoutelande. Op 6 maart H! begint de tweede helft van®! competitie met een thuis»'»'I strijd tegen de gemeentepol# Tilburg. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het plan van de ge meente Goes, om in het re creatiegebied Oude Zeedijk in de wijk Goese Polder een windhondenrenbaan aan te leggen is op de informatie avond, die maandag gehouden is in het wijkcentrum de Spin- ne, over het algemeen niet in goede aarde gevallen. Meerdere aanwezigen meenden, dat een dergelijke voorziening in een recreatie gebied, dat voor iedereen open moet staan niet thuis hoort. Anderen hadden er bezwaar tegen om gelden uit de pot van het recreatieplan te gebruiken voor de inrichting van de w indhondenrenba an Wethouder J.H. Roose zei dat B en W geen bezwaar zien in de aanleg van een windhon denrenbaan, mits het terrein voor meervoudig gebruik be schikbaar is. Voor de ophoging van de baanbochten heeft de gemeente zestienduizend gul den uitgetrokken. Voor de fi nanciering van andere voor zieningen op de windhonds"' I renbaan zal de gemeente zM neutraal opstellen. In ieder gs I val zal er van de wens van I Zeeuwse windhondenren'e_ eniging om bij de baan parkeerterrein voor ongeve vijfenzeventig auto's aan leggen niets kunnen komt Uitvoerig werd door de c veer zestig aanwezigen vans I dachten gewisseld over»'" I gelijkheid om in het recrea I gebied een ijsbaan uit te zI ten. Aanvankelijk merkte® I houder Roose op dat deze»e" I om financiële redenen n I verwezenlijkt kan wor I Maar nadat uit de zaal g perd was dat er entree gen zou worden, zegde de wetn der toe, het ijsbaanidee 1 eens te zullen bestuderen- I deeld waren de aanwelf over de mogelijke uitbrei van het aantal volkstuinen- door de gemeente op v?j was gesteld. Wethouder K zei dat het in de bedoeling over de inrichting van volkstuinencomplex overl s plegen met het verbond volkstuinverenigingen- Der Butt" is een episch verhaal, vol zijweggetjes, over niets minder dan de ge schiedenis van de mensheid van het Stenen Tijdperk tot nu toe, en dan in het bijzon der over de strijd tussen de patriarchiale mannenmaat schappij en de matriarchale vrouwenmaatschapprj. De hel en verteller van de roman maakt de hele geschiedenis mee. De bot is een soort my thische wensvis. De vis wordt aan het begin van het verhaal gevangen door de held, en dit luidt het begin in van de mannenmaatschappij en het einde van de emotioneel be vredigende, maar intellectu eel beklemmende vrouwen maatschappij. In de jaren ze ventig van onze eeuw vindt de bot echter dat er van de moderne incarnaties van de oer-held, kortom van de pappies, niets meer verwacht kan worden. Dolle Mina s „De vis laat zich weer van gen, dit keer door een saty- risch beschreven groepjes Dolle Mina's (maar dan zijn er ontelbare pagina's voor bijgegaan) weer in zee gooi en. De bot rijst dan weer op aan het strand van de „vruchtwaterzee" (de Oost zee), als inluider van een nieuwe, door de vrouw over heerste geschiedenis. Het boek eindigt op dit existen tiële strand, waar de held het beeld van het „Eeuwig Vrouwelijke" najaagt. Een episch idee, maar Grass kan, zo zegt hij, geen roman schrijven zonder episch idee. Het episch idee van onze eeuw is niet meer dat van de heldenroman. Er wordt weinig meer op paar den gesprongen om jonk vrouwen van vuurspuwende draken te redden of om zwe vende schaakborden en hei lige gralen na te jagen. Het moderne epische idee kan een stad zijn, zoals het Dublin van Ier James Joyce. De verloren vrijstad Dantzig, die in voorgaande romans van Grass voorkomt, is ook zo'n epische stad. Grass werd daar geboren in 1927, uit Pools-Duitse ouders. Ook in „De Bot" komen weer Dant- zigers voor, maar het cen trale, epische idee is toch eten, en de historische en culturele betekenis van eten. Grass had deze „hap" wil len schrijven als cadeau aan zichzelf voor zijn vijftigste verjaardag. Gelukkig genoeg voor hemzelf en zijn lezers is Grass beroemd en rijk ge noeg om hem de vijf jaar ruimte te geven die hij voor het schrijven van het boek nodig had. Er ging nogal wat onderzoek aan dat schrijven zelf vooraf, en het vervelende van onderzoek is dat er zo weinig gegevens zijn. Boven dien is schrijven een ouder wets beroep, vindt de auteur, dat stop je niet zomaar in een computer. Trouwens de ge gevens dié er waren betroffen vooral de eetgewoontes van de rijken uit de geschiedenis. En Grass heeft nu eenmaal meer belangstelling voor het dagelijks brood van de armen van deze aarde, en voor de onbekende vrouwen die door de eeuwen heen voor het eten gezorgd hebben. Grass gelooft dat, op lange termijn, de komst van de aardappel de Pruisische maatschappij meer veran derd heeft dan de Zevenjari ge oorlog (1756-'63 tussen o.a. Oostenrijk en Pruisen). Als je zover gekomen bent, dan zie je de geschiedenis natuurlijk met heel andere ogen. Overigens heeft Grass de geschiedenis altijd met andere ogen gezien. Zo ge looft hij dat chronologisch tijdsverband een verzinsel is, en dat de geschiedenis altijd een verkeerd beeld gegeven heeft van de vrouw, omdat alle vrouwen die de geschie denisboeken gehaald hebben zich als mannen gedroegen: Elisabeth I van Engeland, Catharina de Grote van Rusland, Indira Gandhi, en zovoorts, enzovoorts. Door de factor eten weg te laten, vmdt Grass, hebben de ge schiedkundigen nu net over geslagen waar het in onze tijd °m draait. Vee-land Met zijn open boordje, zijn sombere snor die niets ver-

de Stem | 1978 | | pagina 18