Q)M D A-verzet eg en trekkers Rolplank probleem voor mts Tuynman: v;: ©iierampenbestrijciing Sn studie Gesprek over relatie arts-patiënt ins® i Aangetast door bacterie Politie rolt dievenbende op >traat 16, 11383701 EKORT AAN LOSSE STANDPLAATSEN biljetten in Terneuzen LSegm l^/ö: steun voor bedrijven in Zeeland k iviseert £ÊÉLtÈ 1 jjil BB -kring wil in vier jaar 3,5 milj oen investeren RAF- Bewolking waterstanden hoogwater rt DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Twee Zeeuwse bedrijven zijn in de eerste helft van dit jaar in aanmerking gekomen voor fi nanciële steun van de over heid. In totaal werd in Zeeland 3,6 miljoen gulden besteed aan individuele bedrijven voor be houd van de werkgelegenheid. Een bedrijf, een zogenaamd „repeteer-projekt" kreeg hon derd duizend gulden voor de werkgelegenheid. Een ander bedrijf kreeg voor de eerste keer 3,5 miljoen gulden steun. Dit blijkt uit gisteren ge publiceerde cijfers over steun verlening aan individuele be drijven door het ministerie van Economische Zaken. s -- Vgfii■- 8ÊSS.- DEN HAAG - Mocht er sprake zijn van een forse oiieramp op zee, waarbij ook veel olie op de stranden terecht komt, dan zullen voor een doelmatige opruiming van alle olie, de bestrij- dingsactiviteiten op zee moeten worden gecoördineerd met de activiteiten op het land. De rijksoverheid zal in een dergelijk geval stellig niet werkeloos toezien. Ik kan me zelfs voorstel len dat, in een zeer uitzonderlijk geval, die coördinatie moet plaatsvinden op regeringsniveau. Dat zei gisteren minister Tuynman (Verkeer en Waterstaat) op een conferentie over strandvervuiling door olie, die was belegd door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De gemeenten vinden het wenselijk dat, na de ramp met de Amo- co-Cadiz, wordt gesproken over het bestrijden van olieram pen en de vraag wie hiervoor verantwoordelijk is. Vooral gemeenten aan de Nederlandse kust en in het Deltagebied zijn zeer nauw bij deze gesprekken verbonden. In zijn openingswoord stelde minister Tuynman dat de kans op olierampen, zoals die met de Torey Canyon en de Amoco- Cadiz, voor de Nederlandse kust relatief klein zijn, omdat de zeebodem voor onze kust betrekkelijk vlak is en niet rotsach tig. Bovendien is de kans op een ramp kleiner, volgens Tuyn man, omdat de route voor diepstekende schepen vrij ver uit de kust ligt. Toch wordt er op het Ministerie van Verkeer en Waterstaat gestudeerd op de problemen bij bestrijding van olierampen. „Op mijn departement wordt gestudeerd op de omvang en de aard van het benodigde Nederlandse bestrijdingspotentieel. Een belangrijk uitgangspunt hierbij is ondermeer dat oliever- vuiling van de kwetsbare kuststrook en van de Estuaria (bij voorbeeld het Deltagebied) zoveel als redelijk mogelijk is, moet worden tegen gegaan door bestrijding op zee. In deze studie, waarvan de uitvoering grotendeels in de tachtiger ja ren zal vallen, wordt ook rekening gehouden met medewer king van de overige Noordzeestaten. Daardoor kunnen de gevolgen van ongevallen nog verder worden beperkt, aldus Tuynman gisteren in Den Haag. Maar er wordt niet alleen studie verricht, er is ook al het nodige gebeurd. Tuynman wees er op dat belangrijke resul taten zijn geboekt bij het voorkomen van olieverontreiniging van de zee door schepen door het maken van internationale afspraken. Hierdoor moeten na 1981 alle olietankers maatre gelen nemen, om de vaart extra veilig te maken en daardoor de kans op ongelukken te verkleinen. 1 MIDDELBURG - Van CDA-zijde is gisteren in de statencommissie voor ruimtelijke ordening lerzet gerezen tegen beleidsdoelstelling 15 van de Zeeuwse recreatiediscussienota: „Bij de (her)in- ïichting van recreatiegebieden dient voorrang te worden verleend aan accommodaties voor de Lrhuur voor een kortere periode dan de steeds meer gebruikelijk wordende jaar- of seizoen plaat- ien". In het algemeen kon de commissie zich wel vinden in de beleidsvoornemens ten aanzien van de toekomstige recreatieve ontwikkelingen. 1 De filosofie van beleids- [oelstelling 15 is, zo betoogde [edeputeerde A. van Geesber- !en, dat recreatie in Zeeland ien schaars artikel begint te vorden. Het beleid moet er dan >ok op gericht worden dat zo- ?eel mogelijk recreanten in de irovinncie kunnen komen. Op lit ogenblik is er bijvoorbeeld raor trekkende kampeerders lauwelijks een mogelijkheid ïun tenten ergens op te slaan, lijna alle ruimte wordt in be- genomen door vaste taanplaatsen en er is een groot ekort aan losse staanplaatsen. Ing. a. Dek van het CDA tond de beleidsdoelstelling och te hard geformuleerd. Hij een breuk opdoemen met iet tot nu toe gevoerde beleid. 3e doelstelling was naar zijn nening ook zo concreet dat tien geen kant meer uit zou tunnen. Uitdrukkelijk zou noeten worden opgenomen, lat de bepleite voorrang gege ven kon worden totdat een ze ker evenwicht zou zijn ont staan. Vooral echter mevrouw H. Remeijn-De Badts van het CDA vond beleidsdoelstelling 15 te hard. Er zijn evenveel ar gumenten die pleiten voor juist vaste staanplaatsen, betoogde zij. De verbreding van het toe ristenseizoen, wat allerwegen zo belangrijk wordt geacht, wordt niet bereikt met het scheppen van recreatieplaat sen die hooguit twee tot drie maanden benut kunnen wor den. Ook de doelstelling om de verkeersomvang terug te drin gen, wordt moeilijker bereikt door het scheppen van losse staanplaatsen, aldus mevrouw Remeijn. Gedeputeerde Van Geesber- gen wees erop, dat het recrea tieve bedrijfsleven zelf al een beetje terugkomt van de een zijdigheid van alleen vaste staanplaatsen. Hierbij spelen I de bestedingen van de re- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - De relatie tussen arts en patiënt is het centrale hema van een gespreksavond, die woensdag 15 november in het erneuzense vrouwencafé gehouden wordt. De organisators van ie avond kozen juist dit thema omdat de ervaring is, dat in veel evallen geen sprake is van een vertrouwensrelatie van de arts :n aanzien van de patiënt. Dat gegeven is naar de mening van de terkgroep vrouwencafé ook de basis van een groot aantal andere noblemen, die met name bij patiënten leven. De werkgroep heeft 'oor de thema-avond alle Terneuzense huisartsen uitgenodigd, lotnutoe deden drie artsen een positieve toezegging. Volgens taneke Coomans een van de leden van de werkgroep is het niet «bedoeling, dat het een klachtenavondje wordt. Om die reden Imen de namen van de medewerkende dokters ook nog niet «men, „Niet de persoon maar de functie staat centraal", aldus Meke Coomans. Naast de vraag of de gewenste vertrouwens- Watie er wel is, is volgens de werkgroep ook van belang te weten i: de arts zelf zo'n vertrouwensman wil zijn. Deze vraag van de wkgroep schuift een groot deel van de verantwoordelijkheid 'Ween goede dan wel slechte relatie op de schouders van de ■"sen. Een van de andere organisators Akkie van der Hooft licht dat het beslist geen formele forumavond wordt met de artsen 'Peen voetstuk" achter een tafel en het publiek, de patiënt" "oor Akkie van der Hooft: „Hoe er gediscussieerd gaat worden ■'en we afhangen van het aantal mensen dat op komt dagen, omen er veel, dan maken we verschillende groepen". Naast de genoemde punten komen ook zaken aan de orde als: het infor eken van de patiënt over zijn eigen kwalen, de mondigheid van epatiënten diens rechtspositie. Allemaal onderwerpen overi gs, die teruggrijoen op het centrale thema van de vertrou wensrelatie. De gespreksavond in het vrouwencafé, gevestigd in «Kousepael aan de Nieuwstraat begint om 20.30 uur. ipavond geopend. •tellen hoor; ;ker als u rantje koopt oorleest.. dagblad voor zuidwest nederland KANTOREN: Terneuzen, Nieuwstraat 9. 4531 ZCV Terneuzen, Postbus j'45,4530 AC Terneuzen 01150117920 (4 lijnen), Hulst, Steenstraat 14, 4561 |AS Hulst, 01140-3751 (3 lijnen), Goes, Klokstraat 1, 4461 IK Goes, |01100-28030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag tlm vrijdag 8 15-12 30 en 13.30-J7 00 uur Bl'ITEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda Maandag t/m v'n)dag van 19.00-20.00 uur 076-222555 Zondag van 20 00-22.00 uur 076-222555 BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen 01140-4498, Midden-Zee- •and 01100—14944 SERVICEPUNTEN: Axel: Boekhandel Passage, Passage 13, Oostburg: i^aenens. Burchtstraat 11 Terneuzen: Superm v.d. Velde, Winkelcentrum S'dpoMer. AANSLUITINGEN: factie: Chef Zeeuwse redactie R. Th van der Helm, Melkweg 40, Oost- i ^8.01170-3370. Algemeen redacteur Zeeland en plv. chef drs. J Bouw- l^ns, Zuidvlietstraat 73, Goes 01100-28138 Redacteur Midden-Zeeland I van BerkelVoorburcht 37Kapelle 01102-2320 Redacteur Terneuzen P. ^Schipper, Noordstraat 45, Hoek 01154-1556. Redacteur West-Zeewsch- 'aanderen/Kanaalzone, J Jansen, Kwakkel 1, Zaamslag, 01153-1554 Re- 1 geuren Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Henk Postma, Walmolenstraat 12, I "ü'st 01140-4159, E. Verstraeten, Zoutestraat 57, Hulst, 01140-2748 Fo- 1 journalist voor Zeeland C J de Boer, Langs de Kreek 56, Terneuzen, Hr, 13137. Sportredactie Zeeland: A Koomen, Zeldenrustlaan 1, Ter- I5?en 0115°-12941 ^Qementen-exploitatie: Inspecteur Zeeland W Hendriks 01140-3751 J ^Vertentie-exploitatie: Inspecteur Zeeland C. Menu, 01150-95838 creanten een belangrijke rol. Mensen, die een korte tijd op vakantie komen, blijken meer te besteden dan bijvoorbeeld de caravanbezitters die gedu rende het gehele jaar komen. Mevrouw J. Boogerd (D'66) informeerde naar de prakti sche mogelijkheden van sane ring waarover in de nota wordt gesproken. Gedeputeerde Van Geesbergen stelde zonder meer, dat de provincie geen geld heeft om recreatiebedrij- ven uit te kopen uit natuurge bieden, waar ze vandaag de dag nooit meer zouden hebben kunnen verrijzen. Gedepu teerde, mr. J. Boersma, voegde daaraan toe, dat er momenteel goedgekeurde gemeentelijke bestemmingsplannen zijn die volgens de huidige inzichten geen goedkeuring meer zouden hebben gekregen: Maar ook daartegen is- weinig meer te doen. Hooguit kan een betrok ken gemeente worden ge vraagd het plan te herzien. Een moeilijke zaak bleek verder te bepalen wat de draagkracht van een gebied is, waaraan het gehele toekomsti ge beleid in de nota is opge hangen. PPD-directeur, ir. Adriaansens, verklaarde ronduit, dat de wetenschap nog niet zover is dat hiervoor duidelijke normen bestaan. fiw AARDENBURG - Alle door het bacterie- vuur aangetaste meidoorns in het Driebekje, het pittoreske laantje in Aardenburg, moe ten tot een hoogte van ongeveer drie meter worden gesnoeid. Zo luidt hat advies van de planteziektenkundige dienst aan B. en W. van Aardenburg, gisteren uitgebracht na een inventarisatietocht door het westelijk deel van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De dienst zal dan later op het resterende hout een wintercontrole uitvoeren en in het komend voorjaar ook de nieuwe scheuten van de meidoorn aan een onderzoek onderwerpen om te zien of er verdere maatregelen nood zakelijk zijn. Volgens de heer L. Eversdijk, chef gemeentewerken van Aardenburg, is snoeien tot een hoogte van drie meter waar schijnlijk niet genoeg daar het Driebekje zeer ernstig is aangetast. „Het is enkel gead viseerd om te trachten zoveel mogelijk van het natuurmonument, wat het Driebekje toch wel is, te sparen", aldus de heer Evers- dijk. „Het normale advies is wegzagen tot zover de besmettingshaard reikt". Uit het onderzoek van de P.D. blijkt verder dat Aar denburg het centrum van de aantasting is. Eversdijk: „Dat komt omdat er zoveel mei doorn voorkomt, een struik die zeer bevatte lijk is voor het bacterie vuur". Ook op vele particuliere bedrijven is door de P.D. aan tasting waargenomen, naast Aardenburg onder meer ook in Groede, Oostburg en Zuidzande. Hier kan door de P.D. worden ingegrepen op grond van een bacterievuur- verordening met gedoogplicht. Dat wil zeg gen dat de eigenaar moet toestaan dat het vuur wordt bestreden op zijn terrein. De P. D. wil daarbij de kosten dragen van het afzetten en verwijderen van de infectiehaarden, maar de herplant komt voor rekening van de eige naar. Deze regeling geldt, volgens de heer Eversdijk, enkel in de buitengebieden, bin nen de bebouwde kom is ieder hoofdelijk aansprakelijk. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Zwaaiend met de heupen als hoela-hoela meisjes rijden ze met halsbre kende toeren over de weg, de jeugdige rolplankliefhebbers. De Terneuzense MTS heeft het er maar moeilijk mee. Het gol vend plein voor de deur is één van de favoriete plaatsen voor de skateboards. Enkelen van dit flitsende jongelieden zijn het gebouw inmiddels letter lijk binnengerold, met als ge volg gebroken ruiten. De skateboardrage wordt voor de MTS steeds meer een probleem. Aanvankelijk stond met oogluikend toe, dat het plein door de jongeren, veelal in de leeftijd tot 12 jaar in be slag werd genomen. „Maar we hebben er nu wat moeilijkhe den mee gekregen", aldus gis teren directeur Vermeulen. „We hebben de kinderen toe gestaan dat ze hier kwamen, omdat er in deze nieuwe wijk (Zeldenrust) nog weinig speelruimte is. Nu zijn er al een paar keer ruiten gebroken en er wordt allerlei rommel naar het plein gesleept zoals plan ken en tenen. Daar maken ze dan hellingen van, maar het wordt niet opgeruimd". Volgens de heer Vermeulen dreigt het allemaal een beetje uit de hand te „tollen": „Tot voor kort waren het allemaal kinderen, maar nu komen er ook al wat opgeschoten jon gelui en in het weekend zelfs volwassenen. Er zou een soort toezicht moeten komen, om te voorkomen dat de school ver der beschadigd wordt". Hij legt er de nadruk op, dat hij een oplossing wil vinden in goede harmonie van de buurt. „Die heeft er trouwens ook we last van. We willen er wat aan doen zonder iedereen ineens weg te sturen. Het is beslist niet de bedoeling om een oor log met de jeugd te voeren". Over de zaak is ook overleg gaande tussen de MTS en de gemeente Terneuzen. Inmiddels hebben twee van de skateboardfanaten: Jurgen Michael (14) en Johnny Jonk- man (11) respectievelijk uit de Beethovenstraat en de Beetho- venhof een handtekenin genactie op touw gezet ten be hoeve van een skateboardac commodatie in Terneuzen. De tweehonderd handtekeningen die ze verzamelden, zijn met het verzoek aan het gemeente bestuur voorgelegd. „De zaak ls in behandeling", aldus gis teren de gemeente Terneuzen. Favoriete skateboardplekjes in Terneuzen zijn behalve het MTS-plein ook het dijktalud bij het zwembad De Honte en het talud bij de oude veerhaven aan de Scheldeboulevard. De Terneuzense politie zei giste ren weinig moeite te hebben met de behendige plank schaatsers. Politie-woord- voerder Vermeire: „Het is nog geen probleem voor ons. We proberen ze van de weg af te houden en voor de rest mogen ze hun gang gaan". Met namen in het noorden des lands zijn door de politie-autoriteiten strenge maatregelen tegen de skateboards afgekondigd. Wie daar met z'n plankje op de openbare weg rolt, krijgt on middellijk een boete en de skateboard wordt in beslag genomen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - De rijkspo litie in Zeeuwsch-Vlaanderen en de gemeentepolitie te Ter neuzen hebben een bende van elf dieven en helers opgerold en daarmee een groot aantal diefstallen en inbraken tot klaarheid gebracht, die de laatste tijd in voornamelijk Terneuzen, Sluiskil, Axel en Sas van Gent, maar ook in West-Zeeuwsch-Vlaanderen in de maanden juni tot en met oktober zijn gepleegd. Op verzoek van de rijkspoli tie arresteerde de gemeente politie van Terneuzen op 24 oktober de beide Terneuze- naars H.V. (20) en P.A.M. (26), die verdacht werden van dief stallen van auto's in Axel en Sas van Gent en van een speedboot in Breskens in de maanden mei en juni. Voorts bekenden zij vier pogingen tot joy-riding in Sas van Gent en Axel en in beide plaatsen een zestal inbraken. Nadat zij en kele dagen in Middelburg had den vastgezeten, kwamen zij voor verder verhoor op 31 ok tober terug naar Terneuzen voor een verder onderzoek. Bij de verdere verhoren kwam er klaarheid in 17 in braken die de laatste maansen waren gepleegd in scholen, kantoren en woningen in Sluiskil, Sas van Gent, Axel en Terneuzen. Daar werden voor namelijk geluidsapparatuur gestolen, maar ook geld, siera den, fototoestellen, schrijf- en rekenmachines. Deze goederen vertegenwoordigden een waarde geschat op 15.000 gul den. Behalve het geld werd on geveer alles teruggevonden en aan de eigenaars geruggege- ven. De beide Terneuzenaars zitten momenteel gevangen in Breda. Drie mede-daders van deze inbraken zijn de Terneuze- (Van een onzer verslaggevers) GOES - Ee nieuwe meetwa- gen, vier nieuwe commando wagens, drie verlichtingswa gens en een nieuw magazijn, dat zijn de wensen van de kring Zeeland van de Bescherming Bevolking voor de jaren 1979 tot 1983Hiermee is een bedrag gemoeid van 3,5 miljoen gul den. Omtrent de bouw van een nieuw magazijn wordt opge merkt, dat de voorkeur uitgaat naar een plaats in Arnemuiden dan wel in Goes, omdat de kring daar al bezettingen heeft. De argumenten voor een nieuw magazijn zijn het ge- pendel tussen Arnemuiden en Goes omdat de goederen over beide magazijnen verspreid zijn, het feit dat het magazijn in Arnemuiden niet meer aan de huidige eisen voldoet en het magazijn in Goes uitgebreid zou moeten worden om de spullen uit Arnemuiden te kunnen bergen en het gemis dat de kring constateert aan een eigen leslokaliteit en een eigen werkplaats. Een even tuele keus voor nieuwbouw in Arnemuiden vindt de kring, ondanks de goedkopere grond, minder te prefereren dan een nieuw onderkomen in Goes, omdat het personeel dan heen en weer moet reizen en de plaats niet geschikt is voor het vestigen van een leslokaal. De kring stelt in zijn investerings nota dat het wensenpakket zich beperkt tot het allernood zakelijkste, met name ook.met het oog op de investering van de vorige periode waarin een aantal uitgaven niet gereali seerd zijn. naars H.L.G. (18), W.W. van de V. (19) en H.D.E. (19)Toen de politie de zeek eenmaal aan het rollen had gebracht, werden ook de namen bekend van zes helers, namelijk één vrouw, de 25-jarige A.S. de S. uit Terneu zen en voorts de Terneuze naars H.J.P., B.W., P.N., M.M.A.K. en de Sassenaar P.J.S. Uit het onderzoek bleek tenslotte dat één van deze he lers een pistool had verkocht aan de Axelaar S.D. Het pi stool, dat van een onbekende Italiaan zou zijn gekocht, werd door de politie in beslag geno men. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Op een drietal gemeentelijke aan plakborden in Terneuzen wer den woensdagmorgen aan plakbiljetten van de Rote Ar mee Fraktion (RAF) aange troffen. Zij droegen het opschrift „Vermoord W.P. Stoll" en „Een revolutionur kunnen ze doden, de revolutie niet". Ook in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren werden op enkele plaatsen soortgelijke pamfletten aan getroffen. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag opgesteld door het KNMI op woensdag 18.00 uur.* Veel bewolking maar geen regen van beteke nis. In de nacht minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland; Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5Minimum temperatuur: omstreeks 7 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 11 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 90 prodent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Minimum tempe ratuur: omstreeks 8 graden. Max. temp.: omstreeks 12 gra den. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Kans op een geheel op een droge perio de van minstens 12 uur: 80 procent. Konstanz 306 min 1, Rhein- felden 197 plus 3, Maxau 381 mm 3, Plochingen 135 mm 3, Mannheim 208 plus 5, Stein- bach 130 plus 2, Mainz 220 min 1, Bingen 94 min 5, Kaub 124 min 5, Trier 235 min 1, Koblenz 131 min 3, Keulen 89 min 6, Ruhrort 233 min 7, Lobith 868 onv., Pannerdense kop 845 onv. Nijmegen 681 plus 2, IJs- selkop 827 onv., Eefde IJssel 359 min 1, Deventer 234 min 8, Katerveer-Spooldersluis 18 min 1, Borghargen 3775 min 24, Belfeld 1093 plus 1, Grave beneden sluis 490 plus 15. Morgen vrijdag 10 november,: Bergen op zoom 11.40 Hansweert 10.54 en 23.45 Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 10.25 en 23.16 9.59 en 22.45 11.40

de Stem | 1978 | | pagina 17