„Nacht van Cruyff Herstel NEC in Utree lit WieSerklassemeuf Stem- Iele Be Beurs Eigenhandig is zo: WERELDRECORD DlfZEM) METER TIJDRIT Militair elftal uitgeschakeld lEFA-jeugd in eindtoernooi ruse Okker verder Rood voor Antognoni Italiaan leidt Honved - Ajax Paul Breitner: Ajax lachte Bayern uit KEUKEN 11 t/iri 19 november Ahoy'Rotterdam. Vijf nieuwe renners in Krott-ploeg GeneTunney overleden Nederlaag voor Ruska Nederlaag Zwitserland Olafsson opvolger van Euwe Los Angeles wilgratis zomerspelen nE STEM VAN DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 2SSSSÏBMI" dt inmiddels ht meer be en schrijven, ker om de pa le beter te or- hun leefom- unnen bekij kenhuis wor- ter gemaakt, beter te ma- t mensen ac- ze zijn en we stuk levens- geringe taak op zich geno- lals bleek uit hun gewone en groep pa- estoord is dat ets meer doet grond. Als je e niet beseffen moeten op- zondere serie, ef, maar een 'de voor luiste- weten hoe het nensen die af- van anderen, ueken op Hil- IEPSTRATEN emse Jazzclub is op twee avonden geopend. Zowel als op zaterdag nu gemusiceerd jazzclub is een iep ontstaan, dt viserende Musici ■ganiseert iedert md concerten rdt vooral aan- 1ed aan moderne nt garde muziek vond in de Roa- en hedendaagse ■ns de eeuwwis- ste leden van de nd opgericht en ng ondergaan st de Polka Dots lovember zal de liteit plaatsvin- reg. Reden is de incle Jean speelt lartinique Jazz- )oner Chronicle blad wordt, hoe aan het lustrum optreden van de jrn en uiteraard el in de club als LAKE PLACID (REUTER) - Vijftien maanden voor het begin van de Olympische Winterspelen 1980 in Lake Placid zijn de organisators in dit drieduizend inwoners tellende plaatsje ten noorden van New York in ernstige financiële moeilijkheden gekomen als gevolg van een te optimistische kostenbegroting. Het staat nu al vast dat de geplande organi satiekosten van 100 miljoen dollar met minstens 45 procent zal worden overschreden. De fondsen waaruit de bouw van de Olympische installaties worden gefinancierd, dreigen uitgeput te raken. In het admi nistratieve budget gaapt een gat van 29 miljoen dollar tussen uitgaven en inkomsten. In deze sector blijkt driemaal zoveel geld noodzakelijk te zijn als oorspronkelijk werd gepland. Daarentegen zullen de inkomsten uit televisierechten, com merciële activiteiten en kaartverkoop de dertig miljoen dollar niet te boven gaan. Het organisatiecomité probeert dan ook een lening van 10 miljoen dollar af te sluiten bij een plaatselij ke bank. Vorig jaar hebben de organisators veertien miljoen dollar extra gevraagd boven de 56 miljoen dollar, die het Amerikaanse congres in 1976 verstrekte. In plaats daarvan EINDELOZE ANALYSE (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - „Moet je dit zien. Het is halftwee in de nacht en kijk ze eens rondlo pen. Als ik het voor het zeggen had, lagen ze al uren in bed en zouden ze morgenochtend om zeven uur aantreden voor een loodzware bosloop. Want op een andere manier kun je op een dergelijke wanprestatie niet reageren". Peter Post, de succesvolle ploegleider van o.a. Jan Raas en wereldkampioen Gerrie Knetemann, was een van degenen die de „nacht van Cruyff" in het Eurocresthotel te Amsterdam, in een bittere stemming beleefde. liet het congres via de kamer van koophandel een onderzoek instellen, waarbij beschuldigingen naar voren zijn gekomen als zou het Olympische organisatiecomité doen aan vriend jespolitiek, onjuiste onkostendeclaraties en wellicht zelfs onregelmatigheden. De federale Amerikaanse regering heeft een commissie van onderzoek ingesteld om na te gaan hoe het geld is besteed. In afwachting van een rapport weigert de federale regering de 400.000 dollar premie te betalen op een verzekeringscontract voor de Olympische bouw. Volgens de „Ottaway News" zou dit contract zijn ondergebracht bij een haastig in het leven geroepen verzekeringsmaatschappij, die wordt geleid door Jack Wilkins een oom van een van de in vloedrijkste leden van het organisatiecomité. De woordvoer der van het comité, de pas benoemde Peter Spurney, heeft overigens op een persconferentie laten weten dat er weliswaar fouten zijn gemaakt, maar dat er niets onwettigs is gebeurd. Spurney, die voor 100.000 dollar per jaar is ingehuurd, heeft een reputatie opgebouwd bij de sanering van verliesgevende financiële operaties. Zijn contract voorziet in een bonus als hi] het verlies weet terug te dringen. Een van zijn eerste daden was het inkrimpen van het personeel. Het waren er meer dan honderd, die per jaar meer dan een miljoen aan salarissen kostten. Voorts probeert hij de juridische problemen op te lossen rond de fondsenwerfacties, die wekelijks 150.000 dol lar in de kas van het comité zouden behoren te brengen. Intussen is men bij de bouw of renovatie van de installaties, die gebruikt zullen worden bij de Winterspelen van 1980, achtergeraakt op het schema. Het bankroet van twee toeleve ringsbedrijven van stalen bouwelementen hebben de bouw van de 70- en 90-meterschans vertraagd. Men hoopt deze toch nog voor het einde van het jaar gereed te hebben: op tijd voor de voor-Olympische wedstrijden. Deze starten in januari met het skispringen en eindigen in maart met de wedstrijden voor de ski-wereldbeker op Mount Whiteface, de „berg van de bleekgezichten". De 8-0-nederlaag en de smaad, die Ajax op zich had geladen, in wat een erewed- strijd voor de scheidende Cruijff had moeten worden, drukte zwaar op de stemming. Ze had zo mooi kunnen zijn, die laatste nacht voor Cruijff. Tonnie Eick speelde er met zijn orkest, er was een overvloed aan exquise spijzen en dran ken en iedereen was er. Mensen uit de toneel- en theaterwereld zoals Toon Hermans, Henk Molenberg, Ben Cramer en Willie Alberti, vele notabelen onder wie de burgemeester van Amsterdam en talloze top sporters en trainers. Maar de „nacht van Cruijff" werd een eindeloze analyse, want hoe het zover had kunnen komen dat Cruijff en Ajax een STOCKHOLM (ANP) - Tom Okker heeft in Stockholm de derde ronde herenenkelspel bereikt van het internationale toernooi om de open Zweedse mdoortitels. Hij versloeg de Zweed Per Hjertquist in drie sets: 6-4 4—6 6—1. Hjertquist had in de eerste ronde bij ver rassing van de Amerikaan Harold Solomon gewonnen. BRATISLAVA (SID) - Tsje- choslowakije heeft in Bratisla va de vriendschappelijke in terlandwedstrijd tegen Italië met 3-0 gewonnen. Bij de rust leidde de Europese kampioen net 1-0 door een treffer van 'aroesek, gescoord na 230 se conden. In het tweede bedrijf van het door 60.000 toeschouwers bij gewoonde duel vergrootte Pa- lenka, die in het veld gekomen was voor Jaroesek, na negen ®inuten de voorsprong. Een minuut later kon Antognoni z'chniet beheersen. De wraak actie van de Italiaanse mid denvelder, kort daarvoor was door een Tsjechische ver dediger getorpedeerd, werd door de Oostenrijkse scheids rechter Wöhrer met de rode «aart bestraft. In de slotfase «paalde Masny door een ^afschop te verzilveren de "ndstand op 3-0. DEN HAAG (ANP) - De vvedstrijd Honved - Ajax, die °P 22 november voor de acht- finales van het toernooi om e bEFA-beker in Boedapest ordt gespeeld, zal onder lei- 'jjg staan van de Italiaanse cht'idsrechter Casarin. De cturn, veertien dagen later in "■sterdam, wordt geleid door Ponjaard Lamo Castillo. De Nederlandse scheids- jter Charles Corver is aan wezen voor de wedstrijd Ro- - 'Ster (Joegoslavië) - Arsenal, ;e °P 22 november in Belgra- iWordt gespeeld. dergelijke afgang beleefden. Er waren ook de spelers van Bayern, die door velen in het Cresthotel met een scheef oog werden aangekeken. Om drie uur in de nacht de vraag aan ex-international Paul Breit ner: Waarom hebben jullie dit feest voor Cruijff zo verstoord Antwoord Breitner, nippend aan een glas champagne: „Wij hadden niet de bedoeling om er een prestigeduel van te maken. Maar wat gebeurde Wij scoorden al vlug 1-0 en toen liepen enkele Ajacieden ge woon te lachen op het veld. Waarop wij dachten: Bayern wordt door deze heren niet se rieus genomen. Toen zijn wij doorgegaan. Op het moment, dat het al 3-0 voor ons stond, had er nog altid met ons ge praat kunnen worden. Als toen Cruijff of iemand anders naar de oudere Bayernspelers was gekomen en had gezegd: jon gens, dat kunnen jullie toch niet maken in zo'n erewed- strijd voor iemand die afscheid neemt, dan had ik onze jonge spelers wel tot de orde geroe pen en gezegd: O.K., laat Cruyff er een paar scoren, we maken er een feest van, dat in 4-4 of 5-4 eindigt. Maar nie mand reageerde er van Ajax- zijde, en ja, onze jonge en en thousiaste ploeg ging gewoon door". Achteraf blikt dat Ajax deze wedstrijd toch op zijn minst lichtvaardig heeft opgevat. Een half uur voor het duel verscheen namelijk de oud- Ajax-trainer Stephan Kovacs in de kleedkamer van de Am sterdammers en begon aan de lopende band moppen te tap pen. Er werd verschrikkelijk om gelachen in de kleedkamer en sommige Ajacieden hadden nog buikpijn van het lachen toen ze het veld betraden. Waarmee hun gebrek aan professionele instelling toch duidelijk aan het licht komt, want gisteren bijvoorbeeld is voor 50 miljoen TV-kijkers in Brazilië deze ere-wedstrijd, die in een 8-0 drama eindigde, uitgezonden. Er was tevoren bij het Braziliaans publiek aangekondigd als een hoogte punt in het voetbalseizoen en als een laatste proeve van be kwaamheid van het grote Ajax met Cruijff. De TV-commen- tator uit Brazilië, die het Oranjeteam al lang volgt en er grote bewondering voor heeft, was zijn commentaar als volgt begonnen. „Dames en heren, vanavond bent u getuige van twee voetbalelftallen, die het spel tot in grote perfectie be heersen en waarvan wij in Bra zilië waarschijnlijk nog het een en andere kunnen leren. Voor al Ajax en zijn meester Cruijff zullen een grootse show ten beste geven". Men begrijpt de moeilijkheden waarvoor de Braziliaanse commentator zich geplaatst zag, toen het 4-0 en 5-0 voor Bayern werd. „Ik wist echt niet meer wat ik toen moest zeggen", vertelde de Braziliaan tijdens de nacht van Cruijff, „dit was niet alleen voor Cruijff en Ajax een dra matische ontwikkeling, maar ook voor miizelf" Vooral oud-Ajax-spelers als Ko Prins, Bennie Muller en Sjaak Swart, waren woedend op de nieuwe generatie Ajacie den. Bennie Muller: „Mijn dochter is huilend van de tri bune weggelopen, ze kon het niet meer aanzien. Ik begrijp deze knapen die nu voor Ajax spelen ook niet. In onze tijd waren die Duitsers nooit ver der gekomen dan 2-0, al had den we hen op deze avond al lemaal plat op de grasmat moeten leggen, maar we had den ons nooit op dergelijke wijze laten vernederen". Bennie Muller kreeg grote bijval van Piet Keizer, Sjaak Swart, Henk Groot en andere oudgedienden. De schade die aan de naam Ajax berokkend is, is zeer groot. Trainer Cor Brom: „We hebben zo ons best gedaan om een nieuw imago in deze competitie op te bouwen, dat ook stilaan lukte en nu verliezen we in één klap heel veel van de goodwill die we ge kweekt hebben". „Ach, je weet toch dat dit een rot vak is", troostte Wil Michels, de echt genote van Rinus, „vooral morgenochtend als je de kranten onder je neus krijgt, zal het een bittere zaak voor je zijn". Hoe zwaar Ajax tilde aan de afgang in het bijna uitver kochte Olympisch stadion, bleek wel uit het feit dat er nog tijdens de nacht van Cruijff alle spelers en technische be geleiders door voorzitter Ton Harmsen verplicht werden zich gisteren, woensdagmid dag, in de Meer, te melden, ten einde de ontstane crisissituatie te bespreken. Brom: „Reken maar dat Roda JC het kind van de rekening wordt". Voor zon dagmiddag is namelijk de competitiewedstrijd Ajax - Roda JC gepland. „De Kerkra- ders zullen een uiterst gemoti veerd en geprikkeld Ajax te genover zich vinden", voor spelde Brom. In Amsterdam vond gistermiddag de presentatie plaats van de „fietsende kikker" de mascotte voor de volgende jaar in Nederland te verrijden WK wielrennen. Op de foto bij de „kikker" links Herman Krott en rechts KNWU-voorzitter Hylkema en Hennie Kuiper. (ADVERTENTIES) leuke dingen voor uw keuken gezellig Decorette behang bijpassende stof aan de rol schorten, tafellakens en servetten honderden Flexa kleuren Voor meer informatie: Decorette Antwoordnummer 6 Sassenheim J1 U vindt er uitgebreide informatie over doe-het-zelf materialen en gereedschappen, Woningverbetering, wontogonderhoud, binnen- en buitentuinen, handwerlcen, handenarbeid, toerisme,hobbies. Grote modelbouwpresentatie. De beurs is open van 1l.00u-17.00u en 19.00u-22.30u. Zat.enzon.11.00u-17.00u. Trein-toegangsbewijzen op vele NS-stations verïa-ijgbaar. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - In de ama teurwielerploeg van Amstel zijn voor het volgende seizoen vijf nieuwe renners opgeno men. Vier van hen rijden voor het eerst als amateur, namelijk Jack Hanegraaf, Alex Hooge- veen, Geert van Putten en Gerrie Takens. De vijfde nieuwkomer, Marcel van Leeuwen, kwam het afgelopen jaar al in die categorie uit. De bekendste coureurs die ploegleider Herman Krott niet meer onder zijn hoede zal heb ben, zijn Frits Pirard en Nico Hilberink. Pirard treedt toe tot het legioen der beroepsren ners de Bredanaar zal volgend seizoen in dienst treden bij de Franse ploeg van Joop Zoete melk. Hilberink is niet langer in de ploeg van Krott opgeno men vanwege zijn tegenval lende prestaties. Twee nationale amateur kampioenen blijven deel uit maken van de Amsterdamse equipe: wegkampioen Jos Lammertink en titelhouder op de achtervolging Gerrie Jack Hanegraaf: in ploeg van Herman Krott. Möhlmann. Ook de tweevou dige winnaar van Olympia's ronde van Nederland, Arie Hassink (de oudste renner in de ploeg), heeft besloten zijn verblijf in het kamp van Krott met een jaar te verlengen. De Amstel-formatie één van de vier grootste amateurploe- gen en afgelopen seizoen goed voor meer dan 150 overwin ningen bestaat in 1979 uit de volgende veertien renners: Ron Bessems, Jack Hanegraaf, Arie Hassink, Alex Hoogeveen, Jos Lammertink, Marcel van Leeuwen, Piet Liefaard, Ger rie Möhlmann, Theo Peeters, Geert van Putten, Jan Spij kers, Gerrie Takens, Peter Va- lentijn en Ad Wijnands. Ton ter Harmsel zal volgend sei zoen voor de ploeg van de Zuid-Westhoek rijden. UllJIJll.llFMIJJMIMM, GREENWICH (ANP) - In Greenwich in de Amerikaanse staat Connecticut is in de nacht van dinsdag op woens dag de oud-wereldkampioen boksen in het zwaargewicht, Gene Tunney, overleden. Hij werd 81 jaar. Tunney veroverde de we reldtitel op 23 september 1926 in Philadelphia toen hij titel houder Jack Dempsey op punten versloeg. RA VENSBURG (DPA) Wim Ruska, de oud-wereldkam- pioen judo, heeft in Ravens- burg (W.-Dl.) een catchwed- strijd tegen de Japanse we reldkampioen Antonio Inoki verloren. Het was het eerste optreden van de Japanner in zijn Europese toernee, waarin 22 gevechten zijn voorzien. Ruska verloor in de vijfde ron de. Het eerste optreden van Ino ki werd bijgewoond door 600 toeschouwers, die bitter te leurgesteld werden. Het zich bekocht voelende publiek wil de de scheidsrechter te lijf, maar deze kon zich in veilig heid brengen door in de kleed kamer te vluchten. (Van onze sportredactie) UTRECHT Het Nijmeegse NEC heeft gisteravond in het Galgenwaard-stadion te Utrecht vrij verrassend van de plaatselijke FC gewonnen. NEC, dat afgelopen zondag in de thuiswedstrijd tegen FC Den Haag danig teleur stelde, zegevierde met 2-4 in deze in- haal-wedstrijd. NEC-trainer Leen Looyen had na zondag zijn gehele elf tal door elkaar gegooid. Vooral de „vondst" van Looyen om jeugdspeler Heisper een kans te geven bleek een gouden. NEC nam reeds na vier minu ten de leiding via Ronald Hen driks (0-1). Ongeveer een kwartier daarna toonde Hei sper voor de eerste maal zijn grote waarde voor NEC. Hen driks schoot tegen Utrecht doelman Van Breukelen op. De LA PAZ (AFP) - De Argen tijn Jose Ruchansky heeft in La Paz (Bolivia) het wereldrecord op de 1000 meter tijdrit ver beterd en gebracht op 1 minuut 04.23 seconden. De 22-jarige Zuidamerikaan, die zijn pres tatie leverde op de wielerbaan van Irpavi op 3200 meter de hoogst gelegen baan ter we reld, was 0.26 seconde sneller dan de oude wereldrecordhou der Niels Fredborg. De Deen reed op 23 oktober 1973 de 1000 meter op de Olympische baan van Mexico Stad in 1 minuut 04.49 secon den. De wielerbaan van Mexi co Stad ligt op een hoogte van 2200 meter. (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL Keetie van Oosten-Hage zal vrijdag avond in de Poort van Cleef te Roosendaal de prijzen uit reiken van het Stem-wielerklassement van afgelopen sei zoen. De Zeeuwse wereldkampioene en houdster van het we relduurrecord reikt de prijs in de categorie van de nieuwe lingen uit aan Guus van Mieghem uit Etten-Leur, bij de junioren won Corné Heeren de eerste prijs en bij de ama teurs ging de zege precies als vorig jaar naar Axelse Wim de Waal. De uitreiking van de prijzen begint om acht uur 's avonds. terugspringende bal werd door de kleine Heisper geroutineerd tegen het nylon geduwd (0-2). De afgang voor Utrecht leek erg groot te worden toen Ro nald Hendriks er zes minuten voor rust 0-3 van maakte. Maar de Utrechters kwamen knap terug. Eerst vlak voor rust via Rietveld en daarna een kwartier in de tweede speel periode toen De Kruyk een fout van NEC-doelman Schellekens beheerst afstrafte: 2-3. NEC kwam alsnog in grote moeilijkheden, maar Heisper bleek de grote „ver losser". Bij een counter pas seerde hij Van Breukelen be heerst en besliste daarmee de partij. FERRARA (SID) - Het Zwitserse voetbalelftal heeft in Ferrara voor niet minder dan 25.000 toeschouwers een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Italiaanse B-team met 0-1 verloren. Novell ino (AC Milan) scoorde in de 32e minuut. Hij was tevens de beste speler van het veld. Zwitserland bereidde zich voor op het duel met Polen, dat volgende week voor het toer nooi om het Europees kam pioenschap in Wroclaw wordt gespeeld. Nederland won en kele weken geleden in Bern met 3-1 van de Zwitsers, die in Chapuisat hun beste speler hadden. BUENOS AIRES (AFP) - De IJslander Fridrik Olafsson is Max Euwe opgevolgd als voor zitter van de Internationale Schaak- Federatie (FIDE). Olafsson werd gisteren geko zen tijdens het congres van de FIDE in Buenos Aires. Olafsson werd gekozen in de tweede rond. In de eerste stemming was de Joegoslaviër Svetozar Gligoric afgevallen. Toen ging het nog tussen Olafsson en de Portoricaan Rabell Mendez. De resultaten van de stemmingen waren; eerste ronde: Mendez 31 stemmen, Olafsson 30, Gligo ric 29. Een stem was ongeldig. Tweede ronde: Olafsson 57 stemmen, Mendez 34. Het was duidelijk dat de landen, die in de eerste ronde op Gligoric stemden, na het afvallen van de Joegoslaviër Olafsson ko zen. Olafsson is momenteel in Buenos Aires als eerste bord speler van IJsland in de sch^akelvmniadp HARDERWIJK (ANP) - Het Nederlands militair elftal is uitgeschakeld voor een plaats in de eindronde van het voet baltoernooi om het CISM- kampioenschap, die in Koe weit wordt gehouden. Hoewel militair Oranje tegen groeps leider Italië vrijwel de gehele wedstrijd in de aanval was gingen de Azzuri's met de winst naar huis (1-0). Tijdens de enige Italiaanse aanval in de tweede helft kreeg invaller Marocchino de bal van Ambo. En bleek voor doelman Hans Galje (FC Den Haag) geen redden meer aan. Neder land verhoogde de pressie daarna nog meer, maar door gebrek aan variatie kon de Ita liaanse defensie telkens tijdig ingrijpen. Bovendien was doelman Tarocco bijzonder goed in vorm. Aanvoerder Mellaart, die zich met de lei ding bemoeide, en de Italiaan Fanna en Baresi (wegens un fair spel) kregen van de Belgi sche scheidsrechter Torquin een gele kaart. Er waren 1200 toeschouwers. Opstelling Nederland: Galje (FC Den Haag), Du Chafinier (FC Utrecht), Stuy van der Herik (Sparta), vervangen door Roosenboom (FC Gronin gen), Degens (Roda JC), Mel laart (Vitesse), Woudsma (Go Ahead), Bouma (Lokeren), Van Zinnen (DHC), Melis (Feye- noord), Ruys (FSC) enRiemens (Roda JC). ZWOLLE (ANP) - Het Ne derlands UEFA-elftal heeft zich gisteravond in Zwolle ge plaatst voor het eindtoernooi om de Europese beker. Op het terrein van Pee Zwolle won de formatie van Ger Blok ook de tweede wedstrijd tegen IJsland met 1-0. Het eerste duel in Reykjavik was eveneens in een zege met 1-0 voor Nederland geëindigd. Karakteristiek: Nederland - IJsland 1-0 (1-0); 18. v.d. Brink 1-0. Opstelling Ne derland: Strijkers (Urmondia); Van Bergen, Henegouwen (FC den Haag), v.d. Akker (FC Utrecht), v.d. Meer (AZ '67) en Verbeek (Sparta); Holshuysen (Ajax, later vervangen door Tol van AZ '67), Van Geel (Willem II) en Talen (AZ '67); Vonk (Fortuna SC, later ver vangen door Van Delft van FC Den Haag), v.d. Brink (Ajax) en De Leeuw (Feyenoord). Scheidsrechter: Koster (Lux). Toeschouwers: 2.500. TAFELTENNIS - Het Ita liaanse tafeltennisteam heeft in Bolzano de ontmoeting te gen Noord-Ierland, die meetelt voor de strijd in de eerste divi sie van de Europese competi tie, met 4-3 gewonnen. LOS ANGELES - (SID)- De Olympische Zomerspelen van 1984 mogen de stad Los Ange les en de inwoners geen cent kosten. Dat besloot de bevol king van de Californische me tropool bij een stemming in het kader van de Amerikaanse verkiezingen. Deze beslissing zal in een wettelijk raamwerk worden gegoten. Tot dusverre was er alleen een verklaring van het stadsbestuur, dat men van die zijde geen financiële verplich tingen op zich wilde nemen. Na langdurige onderhandelingen werden het Internationale Olympisch Comité en het stadsbestuur van Los Angeles het er onlangs over eens, dat de Spelen zullen worden gefinan cierd door het Amerikaanse Olympische Comité en een particulier comité, dat bestaat uit zakenlieden uit Los Ange les en omnevinn I

de Stem | 1978 | | pagina 13