99,- 179, JlllT Ill Lu nü een pisangboom plant, kunt u volgend far géén trossen bananen plukken, da's zeker, [aar u kunt echt wel zelf exoten kweken. Met [el geduld en toewijding. Het is niet zo [makkelijk als importeurs het aanpraten. [aar 't blijft het proberen waard. a ra&wik ÏURO m UW AUTO |59 Niet te diep nummer 2 oktober 1078 Op de radiator Voorweken .ONTAPIJT \P1JT r... 0) .v v Witlof in kistjes Knolvenkel Hysop Salie Kaaps viooltje Bemesten Garantie Bloemkool Avocado p vJ-aTA> IPASSAGEBURO aouw, 4530 GB Terneuzen 1-94051 - Telex 55121 Ukunt best :3Ü xoten kweken ;n sagopalm in de huiskamer, een gen pisangboom, kameraugur- >n, pindaplanten, de Tahitiboom, ■nparadijsvogelbloem of een Alo- l-Ti- het zijn allemaal (exotische) lanten die in toenemende mate een ewoon' verschijnsel worden in fontacipunten) [euwbanden, sneeuwkettingen te huur) kERS - SPROEIERS In achter) Hoewel, zo simpel is het opkweken nu ook weer niet, al willen de impor teurs ons dat wel doen ge loven. Want menig tropisch zaadje wil alleen maar uit de kluiten groeien als de temperatuur warm en vochtig (lees: tropisch) is. En dat is, althans perma nent, in geen enkele woning te bereiken, of men moet over een goede plantenkas beschikken. Maar probéren kan na tuurlijk iedereen het, al moet men dan niet ver wachten volgend jaar zelf gekweekte bananen, si naasappelen of avocado's te kunnen eten. In elk geval geeft het al een grote vol doening uit het niets plot seling een minuscuul plan tje te zien komen. En dat kan wel zo goed als gegarandeerd worden. Zo'n 80 pet van alle zaden en pitten komt uit en om he lemaal zeker te spelen doen de importeurs in één potje meestal twee of drie exem plaren. Maar ook als u dit zelf doet: stop er altijd meerdere in een potje, maar vooral niet te diep. Een goede vuistregel is: net zo diep als zaadje of pit groot Theeplant is. Vervolgens licht aan drukken en lekker vochtig houden. Toedekken raden de meeste importeurs af, omdat de kans op schimmel levensgroot aanwezig is. Van veel groter belang is de kiem-warmte. Die moet minimaal zo'n 22-25 gra den zijn. En omdat die tem peratuur in combinatie met vochtigheid in geen enkel huis haalbaar is zonder van een broeikas te praten is een goed alternatief boven op de verwarmingsradiator (of boven op de schoorsteen als u een gewone kachel heeft). Er is dan natuurlijk wel sprake van een sterkere verdamping! Gem herplant rustig een etmaal voorwe- ken voor u ze aan de grond toevertrouwt! Nog een tip: als u een zoge naamde Tahitiboom heeft gekocht en die is in twee weken nog niet gekiemd, dan moet u het stokje plat leggen. Het vocht dringt dan sneller door het hele stammetje, waardoor ont kiemen kan plaats vinden. Trouwens, ook voor pitten en zaden geldt dat: laat die Nieuw dit jaar zijn de Eierplant, een uit Afrika afkomstige exoot, waarvan de vruchten er uit zien als eieren. De vruchten worden gekookt of gebakken gege ten. Ook de thee- en koffie- plant zijn voor de venster bank beschikbaar, terwijl de gemberplant zeer de moeite waard is. Deze plant is een zeer snelle groeier en lijkt nogal op de anthu- rium. Voordeel is dat de plant het zomers gped doet in de tuin. Koffieplant En dat betekent weer dat de kans op 'overhouden' toe neemt. De meeste tropische gewassen doen het name lijk niet langer dan een sei zoen. Of ze worden dan te groot, óf de verzorging wordt zo moeilijk cq de plant te veeleisend, dat geen enkele liefhebber het lukt deze goed te houden. Hoewel uitzonderingen natuurlijk de regel bevesti gen. Vooral de banaan wil nogal eens flink uit de kluiten wassen, maar de verzorging is ook niet al te moeilijk. De banaan houdt van een vochtig aardmengsel en re genwater op kamertempe ratuur. Wekelijks vloeibare kamerplantenmest toevoe gen. Ook de bladeren moe ten daarmee worden be sproeid. Giet ook wat water in de bladoksels, 's Zomers kan de plant de tuin in op een beschutte, windstille plaats. Heeft de nachtvorst toegeslagen, dan kan men de kroon afsnijden (schuin), waarna de plant opnieuw zal gaan uitlopen. En het overwinteren in huis moet gebeuren in een niet te warme kamer ca 15 graden, maar wel in het volle licht.» DE BREE to heg is zo'n beetje het stiefkind >an de Nederlandse tuin. Onze na tionale fantasie blijft steken bij de iguster, de thuja en de taxus, waar ndere volken er nog wel eens wat "olijkers tegenaan willen gooien. Ook de „van overheidswege verstrekte" heggen in de nieuwbouwwijken zijn vaak geen toonbeelden van opgewektheid: alweer de ligusters of onafzienbare rijen van stekelige geval len, die gedoemd zijn te verwilderen, omdat nie mand er zich de handen aan open wil halen. Wie er wat aan wil gaan doen, kan vanaf nu tot half april op de schop gaan han gen. Er is werkelijk keus te over; het hangt er alleen vanaf waar de heg precies voor moet dienen. Wie lek ker uit de kijkerd en uit de wind wil zitten en dus een heg moet hebben van een meter of twee (of nog hoger) kan zijn toevlucht nemen tot iets ouderwets als de haagbeuk (kan overal tegen en kan misschien ook weer zorgen voor de terugkeer van de spoorloze meikever) of de gewone els. Een wat duurdere oplossing is de witte populier. De valse Cristusdoorn, de esdoorn, de moerbei en de kornoelje zijn eveneens fantasierijke voltreffers. Het nadeel van al deze haagplanten is dat zij in de winter hun blad verliezen (een "halve" uit zondering vormt de haag- beuk, die zijn dorre blad tot in het voorjaar vasthoudt). Bij het altijd groene spul is de keus op deze hoogte be perkt: in aanmerking ko men eigenlijk alleen de je neverbes, de hulst en de hemlocksden (tsuga). Bij de haagplanten tot een meter of twee (op die hoogte fungeert een heg trouwens ook nog uitste kend als windvang) is de keus al meteen heel wat ruimer. Bij de groenblijvers zitten planten als de blauwgroene cypres, de dwergcypres en de berg- pijn. Een wilde greep uit de bladverliezers: boerenjas- mijn, kamperfoelie, forsy thia (het kan echt) die zor gen voor een rijkdom aan bloemen in de voor hen passende tijd. Prijzig, maar ontzettend aardig: een heg van vuurdoorn (uit de buurt van fruitbomen hou den). Minder duur, maar even vrolijk is de eglantier of schotse heggeroos, die eenwr' m-.arzeer afdoende scheiding vormt. Datzelfde geldt voor de Ja panse bottelroos en de mei doorn. Wie een heggetje wil dat alleen maar dient als af scheiding tussen de eigen tuin en "de troep van de buren" kan lekker uitpak ken met een fraai,„meet kundig" heggetje van buxus (waar vroeger de palmtakjes vandaan kwa men), dwergkwee of zelfs gewone hei. Lavendel doet het aardig; potentilla (ga- zerik) is bijzonder gul met kleine citroenkleurige bloemetjes; mahonia maakt een lekker ruige af scheiding; nepeta (katte kruid) geeft een prachtig effect met zijn grijsgroene loof en paarsblauwe bloe men; berberis houdt met zijn lange doorns viervoeti ge indringers uit de tuin. Altijd groen in deze reeks zijn de buxus, mahonia, berberis en laven del-struik. Wie een heg "voor de eeu wigheid" wil, kan hierbij de tip van een Duitse des kundige krijgen: plant jon ge wilgetenen op kleine af standen van elkaar schuin in de grond (een hoek van 45 graden). Vlecht alle planten door elkaar, op de wijze van kippegaas. Al na enkele jaren is er een.dichte heg ontstaan, waar geen hond meer door kan en dje slechts door een buldozer met enige moeite nog uit de grond te krijgen is. Tot slot: wie aan het eind van de heggen-planttijd in april nog geen keus ge maakt heeft, kan altijd nog een rij afrikaantjes plan ten. Ook dat is uitermate vrolijk en in ieder geval voordelig. te rug ed T A ni IT I MM I .Di. t/m Za. 8.30-18.00 uur Kf-ri -,■•?''w. .'iv «Tap .'2 De traditionele teeltme thode is het inkuilen van witlofwortels op de tuin of onder glas en toedekken met een flinke laag grond. Er zijn echter ook witlof rassen in de handel ver krijgbaar die zonder de- kaarde toch een goede krop kunnen vormen. Deze ras sen lenen zich voor het for ceren van witlof in een donkere kelder of kast bij een temperatuur van ca 16 C eneen hoge relatieve luchtvochtigheid van ca 90%. De witlofwortels kunnen in een waterdichte kist rechtop tegen elkaar worden ingekuild. Gebruik voor dit doel een voldoende diepe kist van ca 30 cm. Op de bodem komt een laag potgrond van 8 cm, de wit lofwortels hebben een lengte van zo'n 25 cm. Na het inkuilen van de wortels kunt u nog een dun laagje potgrond over de koppen uitstrooien en met water inspoelen. Zorg er voor dat de wortels tijdens de vor ming van de kroppen vol doende vochtig blijven. Tijdens de trek moet u misschien nog een paar keer een beetje water in de kist gieten (giet niet over de kroppen). Verder raad ik u aan om tijdens de trek niet al te veel te kijken want de kroppen worden onder in vloed van het licht spoedig groen. Bij een temperatuur van ca 16 C zullen de krop pen ongeveer 4 weken na het opzetten van de wortels voldoende groot zijn om te oogsten. Knolvenkel die begin juli op de tuin werd gezaaid, zal ri„ t,oktober oogstbaar zijn. Het gaat bij dit gewas om de onderste bladstelen die vlezig ver dikt zijn. Het is dus geen echte knol, maar meer een bovengrondse witachtige bol. Bij een te vroege zaai schieten de planten door, gaan bloeien en vormen gëen 'knol'. Y rolvenkel heeft een zoete, anijsachti- ge smaak. De knollen kun nen fijn gesnipperd in rau we slaschotels worden verwerkt. In schijven ge sneden kan knolvenkel bij de borrel worden geser veerd, terwijl dit produkt in Frankrijk wordt ge bruikt bij de bereiding van de bekende pernod. Ten- sWtp zi-iri verschillende re cepten verkrijgbaar waar bij de knollen worden ge kookt. Hysop is een overblijvende heesterachtige plant die zeer goed in de siertuin of in een bloembak op het Bal kon kan worden geplant. De planten worden 50 a 60 cm hoog en bloeien in juli en augustus met meestal blauwe bloemtrossen die naar één kant zijn gericht. De bloemen geuren vrij sterk en kunnen in parfum worden verwerkt. Na de bloei worden de planten in- gesnoeid. De struikjes kun nen in de herfst of in het voorjaar worden overge plant. Voor gebruik in de keuken worden bij voor keur niet bloeiende takjes met blaadjes geoogst. Hy- sopthee is een goed middel tegen verstopping van de luchtwegen. Fijn gehakt kan in salades, soepen en vleesgerechten worden verwerkt. Wegens de iets bittere muntachtige smaak wordt aangeraden dit kruid met mate te gebruiken. Salie is eveneens een over blijvende heesterachtige plant die het in de siertuin goed doet. De planten vor men meer een groter blad dan hysop en bloeien pas vanaf het tweede jaar. In het eerste jaar blijven het bladplanten met langwer pige, grijsgroene, sterk geaderde bladeren. In een pot op het balkon bestaat de kans dat de planten te groot en te slap worden. Salie bloeit in juni en juli met lilablauwe bloemen. Na verwijdering van de uitgebloeide stengels loopt de plant opnieuw uit en' vormt een volle bladrozet. Salie kan in de herfst wor den verplant. Tijdens vorst is afdekking met stro ge wenst. Het blad heeft een tamelijke wrange smaak en moet in zeer kleine hoe veelheden worden ge bruikt. Saliemelk is een oud huismiddel tegen ver koudheid en keelpijn. Ver der smaakt het heerlijk bij vis-, vlees- en kaasgerech ten. se Vraag uit Nijmegen: Ik heb uit stukjes blad Kaapse viooltjes gekweekt. Het heeft lang geduurd, maar er zijn uiteindelijk toch be hoorlijke planten uit voort gekomen. Alleen; er willen maar geen bloemen in ko men. Hoe kan dat? -Een Kaaps viooltje heeft tamelijk veel licht nodig om te kunnen bloeien, echter geen directe zonbestraling. De plantjes houden van sproeien, maar kunnen toch aan de droge kant worden gehouden. Mesten gebeurt alleen tijdens de bloei, ongeveer om de week. De bloei kan ook worden geremd door kalkhoudend water, door te droge lucht, door te grote temperatuur schommelingen of door een te lage temperatuur mini maal 18 graden). Vraag uit Venlo: Over het bemesten van kamerplan ten bestaan kennelijk veel opvattingen. Eén ervan luidt: alléén in de groei- en bloeitijd tweemaal per week en in de rusttijd niets. Deze methode pas ik toe. Of is er nog een betere? - Inderdaad is het goed om in de groei- en (eventueel) bloeitijd één keer per week of per veertien dagen te be mesten. Tropische (blad) planten kennen van nature geen echte rustperiode, maar in de wintermaanden groeien ze tengevolge van de geringe lichtintensiteit toch merkbaar minder. Daaraan wordt de voe dingsgift aangepast. Het verzorgen van kamerplan ten is een kwestie van ob serveren, ervaring en enige kennis. Deze laatste is op te doen uit de talrijke boeken diover dat onderwerp be staan. Overigens mag men wel van het gegeven uit gaan dat de periode no- vember-februari voor de meeste planten de rusttijd is. Vraag uit Tegelen: Ik was bij een kweker die zei garantie te geven op alles wat bij hem werd gekocht. "Ais ze doodgaan, krijgt u nieuwe", luidde zijn devies er ging wat dood en toen bleek de garantie niets te betekenen. Er zou wel slecht gepoot zijn, want de kwaliteit van het pootgoed Was uitstekend, zei hij. Welke waarde moet je aan zo'n garantie toekennen? - Particulieren kopen doorgaans bij tuincentra of verwante zaken waar men goede klanten, als dezen teleurgesteld zijn, door gaans wel tegemoet zal ko men. Alleen bij hoveniers bestaat een regeling dat materiaal dat niet aanslaat wordt vergoed. Maar dan wel op voorwaarde dat het door de leverancier-hove nier is geplant. Bij het planten kan veel fout gaan. Ook de grond kan onge schikt zijn. Neen, u bent bij een toezegging voor "garantie" afhankelijk van de goede wil van de leve rancier. Als u een tuinklus helemaal laat opknappen in opdracht, dan is het ver standig om vooruit schrif telijk een garantiebepaling vast te leggen. Vraag uit Ulestraten: Al een paar jaar schiet bloemkool in mijn tuin door. Geen mooie volle witte kool, maar een bos stengels met blauwpaarse bloemen. Wat moet ik daartegen doen? - Er kunnen twee oorzaken zijn; óf il hebt een te vroeg ras óf u poot te oude plan ten. In de vroege teelt kunt u eens de bladrijke Alpha proberen, bijvoorbeeld het ras Raket. Voor de zomer- teelt is het ras Flora Blanca geschikt. Verder is het aan te bevelen om vooral in de zomer planten te gebruiken die niet ouder zijn dan drie tot vier weken. Vraag uit Leur: Twee jaar geleden heb ik een paar si naasappel- en avocado- pitten in potjes gedaan. Ze doen het aardig. Maar van het avocadoplantje zijn de vorige winter de bladeren afgevallen (binnen). Is dat normaal? Kan ik de planten 's winters buiten laten staan? - Het opkweken van plan ten uit pitten is een leuke bezigheid. Een avocado (Lersea) kan flink groeien, maar dat kan geremd door droge lucht die de bladeren eerst "bruint" en vervol gens laat afvallen. Er treedt dan ook een groeistilstand op; mesten en gieten moet dan wat minder gebeuren. Sproei het blad veel en zorg ervoor dat de wortels niet uitdrogen. Eigenlijk is deze tropische plant niet ge schikt als kamerplant. De sinaasappel is een subtro pisch gewas en dat wil zeg gen dat in de zomer een warn en zonnig plekje bui ten geschikt is. V moet de plant vorstvrij laten over winteren en dan een rust periode geven. Let op schildluis die alle citrus- planten gemakkelijk aan tast! in bijvoorbeeld Amerika. h Om die reden denken de mensen vaak dat ze hem m als een cactus moeten 'm. behandelen. Niet nodig, a want de yucca is een normale plant. Het liefst 5 staat hij zomers buiten, of bij een raam of deur in huis, die vaak openstaan. Hij houdt nu eenmaal van licht en frisse lucht. Verder van bijna normaal water en, zoals iedere plant, een normale portie kunstmest, want van de lucht alleen kan geen enkele plant leven". Ds rustperiode is, zegt Klaus Rebe, voor de yucca net zo belangrijk als voor elke betere kamerplant; de ideale plek daarvoor vindt hij een koele slaapkamer, waar de plant in de buurt van het raam, maar yucca in de winkel, uiteraard niet in de soms toch wel felle winterzon moet staan. Blijven we zitten met de vraag: een yucca van tegen de 1300 gulden, bestaat die en wat is dat dan wel voor iets. Rebe heeft er zelf een: een exemplaar dat bijna van vloer tot zoldering reikt. "De paus-yucca" noemt Rebe hem, omdat de plant tweemaal als pronkstuk van de versiering in de Roermondse kathedraal heeft gediend bij de rouwdiensten voor de pausen Paulus en Johannes-Paulus. Op de vraag of hij een dergelijk pracht-exemplaar zonder pijn in het hart mee zou geven als er een klant voor kwam, zegt Klaus Rebe: "Ik zou wel eerst bij die klant thuis gaan kijken waar hij kwam te staan. Want ik verkoop liever een goedkopere plant die levenskansen heeft, dan een dure waarvan ik tevoren weet dat die kapot gaat. Voor dat soort adviezen ben je uiteindelijk bloemist." ah.UI wimmiBwww— Klaus Rebe van "Baccara" Roermond met ziin paus- Een bloemist een troetelplant laten kiezen is geen stijl, vindt Klaus Rabe van "Baccara" in de Roermondse Neerstraat. Alle planten zijn hem eigenlijk even lief. Als hij zich toch voor het blok gezet voelt, valt de keus uiteindelijk op de yucca. Hij heeft er drie redenen voor: "Het is op de eerste plaats een decoratieve plant, die onder alle omstandigheden zijn mannetje staat. Het is ook een gemakkelijke plant, ook al willen de mensen daar nog wel eens andere verhalen over vertellen. Het is bovendien een democratische plant, want hij is in alle prijsklassen verkrijgbaar: van een gulden of 8 tot tegen de 1300 gulden". Dat de yucca een gemakkelijke plant is wil hij graag toelichten. "Hij komt eigenlijk uit de rand van de woestijngebieden 1 U

de Stem | 1978 | | pagina 31