Uitstappen! Eife stukje eteni nummer 2 oktober 1978 eg 'ns eerlijk: u hebt de weckglazen toch ook al jaren geleden weggedaan. Want aarom zou je uren en dagen ploeteren aan de inmaak, als de winkels volstaan et blikjes en diepvries? - Dan komt hier een dodelijke blik van Jo Wilms, de an die 731 glazen vol boontjes, peultjes, selderie, kool, tomaten, peren, jpelmoes, perziken en pruimen op de kelderplank heeft staan. Zélf ingemaakt, u 0et er ook maar weer mee beginnen, vindt hij. Gelijk heeft-ie. In opkomst Frisdrankglazen nummer 2 oktober 1978 Eenvoudig Rotten 4x duurder Alberts Corner De Lucht Valk Kanters Maastricht - Eurohal Hasselt - Cultureel Centrum Rotterdam - Ahoyhallen Breda - Turfschip Amsterdam - RAI Amsterdam - De Hoeksteen laten koken. Af- i de bessengelei. Ihet geheel een fij- Jlappelpuree met een goeie kluit |r. na te denken: Rode It een enorm vast 1 waar vuil en in- hauwelijks door- Inen. Meestal is er glanzende, beslist kool te zien, na het Ven van twee dek- bedoel maar: het [lig wassen van rode jigenlijk overbodig. er maar de vele Ike voedingsstof- weg (denk maar paarseblauwe wa lt wassen).» el plakken eroppervlakte zou vullen. Zelf inmaken ls goedkoper, lekkerder en leuker -t produktieproces. meetje ongezouten I dus) misschien, Kat "haar" is een It, en wat zei CNV- 1 ris Terpstra onlangs studiebijeenkomst cht? "De CNV-Ieden meer waarde aan onderwijs en meer (bouw dan aan :lnootjes". Met ters* alléén word je letterd.» l)noot: pretletters zijn an Duyvis. [atuurlijk, wanneer je alle indstoffen eerst in de winkel of de markt moet kopen, is het een [Ute bezigheid.Toch wegen die ;osten nog lang niet op tegen de rijs van geconserveerde winkel laren. Zelf inmaken is stukken medkoper, ondanks alles. Vroeger ;erd het algemeen gedaan, vooral ,'p het platteland. Maar we zijn al lemaal luier geworden. We zoeken jet werk niet meer. En het heeft verdorie zulke fijne kanten". Voormalig arbeidsbemid delaar Jo Wilms (65) in Helden-Panningen kan het weten. Sinds zijn hartope ratie in 1971 is hij zich wel bewust gaan toeleggen op de inmaak van groenten en fruit. In zijn huiskelder staan nu, als oogst van dit en van vorig seizoen, liefst 731 glazen vol boontjes, peultjes, selderie, kool, to maten, peren, appelmoes, perziken en pruimen. Bij elkaar zijn dat 936 liter huisconserven. Inmaken (wecken, confi turen etc.) lijkt overigens weer in opkomst, parallel met de toenemende popu lariteit van de volkstuin tjes. Terwijl de goege meente zich nog tevreden stelt met het gemak van de diepvries als bewaarmid del, komt bij steeds meer mensen de 10-15 jaar gele den uit de gratie geraakte charme van de huisnijver heid op dit gebied weer naar boven. Inmaken wordt vooral een geliefde tijd spassering voor mensen die weinig om handen hebben. Jo Wilms: „Het is zo ge makkelijk, en vooral dank baar. Wie er kien op is, kan voor een prikje het hele jaar door over zelfgemaakte conserven beschikken. Ik voorzie tevens in de be hoeften van mijn kinderen die zelf een gezin hebben. Ook vrienden en kennissen worden regelmatig met een voorraadje bedacht". Toen Wilms in '71 begon A******-************-*-* Enkele tips voor de inmaak van groenten en fruit, af komstig van Jo Wilms (Helden-Panningen): if Indien men gebruik /y maakt van flessen of glazen met schroefdeksel, eerst de in te maken pro- dukten laten koken. Wanneer het kookpunt bereikt is, op een klein pitje zetten. De flessen of glazen tot de rand vullen met het kokend produkt. Schroef deksel stevig aandraaien, fles of glas op de kop zetten. Flessen en glazen tevoren goed reinigen, bij voorkeur met soda. Deze methode kan worden toegepast bij de meeste groenten- en fruitsoorten, met uitzon dering van savoyekool en boerenkool. J/» Inmaken van fruit A Peren: eerst in stuk jes snijden; met suiker ka neel en een scheutje azijn op smaak brengen; peren- rood toevoegen. Appel moes; op smaak brengen met suiker, door pacifiet draaien. Perziken en ker sen: niet koken van tevo ren, maar na reiniging in de schroefdekselfles doen en het geheel gedurende 20 minuten op 80 graden in de weckketel laten staan. y Zuurkool in de pot *1 De witte kool gesne den in dunne lagen in de pot doen, met tussen twee lagen telkens een kleine hoeveel heid zout en 50 zwarte pe perkorrels. Voor een pot van 40 liter is één ons zout voldoende. Elke laag goed aanstampen. Op de boven ste laag een zeefdoekje leg gen. met daarop een plank en tenslotte een zware steen. Tweemaal in de week de kaam (omhoog gekomen afscheidingsprodukten) afwassen. Na plm. 8 weken is de zuurkool ge bruiksklaar. Hij kan, in kleine pakjes, voor verdere bewaring in de diepvries worden gelegd. Snijbonen in de pot Snijbonen door het molentje halen en daarna in de pot vermengen met zout (op elke 5 kg ongeveer 2,5 kilo zout). Verder dezelfde bewerking als bij zuurkool. Snijbonen kan men niet vanuit de pot in de diep vries doen, daar ze vanwege het zoutgehalte niet inge vroren kunnen worden. met de .conservering van produkten uit de eigen volkstuin (7 aren), charter de hij overal weckglazen. In de winkels waren ze niet moer te krijgen. Hij zocht ze op particuliere adressen, waar hij ook Keulse potten voor de aanmaak van zuur kool en snijbonen op de kop tikte. In een later stadium kwam hij op de gedachte, afgedankte frisdrankgla zen met schroefdeksel in te zamelen voor zijn hobbv. „Gewoonlijk worden die glazen met de vuilnis mee gegeven. Ik ben naar de cafees gegaan om ze daar op te halen. In de kennis senkring worden nu ook jampotjes voor me ge spaard In jus d'oranje- flessen en jampotten kun je voortreffelijk groenten en fruit inmaken, volgens het systeem van de conserven- industrie". Dat systeem is de eenvoud zelve: terwijl bij het aloude inwecken alle spullen te voren moeten worden ge kookt en later nogmaals in de glazen op kookpunt ge bracht moeten worden, kan deze laatste bewerking bij gebruikmaking van flessen met schroefdeksel worden overgeslagen. Wilms vult de flessen met kokende grondstoffen, waarna de afkoeling haar eigen va cuum in de fles veroor zaakt. De afdichting met schroefdeksels blijkt te vens veel zekerder te zijn dan met de rubber ringen op de traditionele weckgla- Wilms: „Het bedroeft me, wanneer ik die huismoe ders uit de supermarkt zie komen met hun tas vol blikkenspul. Hoe gauw ben je niet honderd gulden kwijt voor een beetje voorraad in huis? Alles wat ik in de kelder heb, heeft me bij elkaar geen honderd gulden gekost. Dat is niet alleen de complete inhoud van die zevenhonderd gla zen en flessen, maar ook 120 liter zuurkool en 10 li ter snijbonen in de pot". Wat Wilms niet in de eigen volkstuin produceert, haalt hij bij boeren en tuinders. Zodoende kost hem een fles tomatensap nog geen vijftig vent. „Als ik ergens een boom vol peren zie staan, vraag ik verlof om een em mertje te mogen plukken. Met een doos sigaren doe je dan wonderen. Het valt me op dat de Marokkanen en de Turken, die hier als gastarbeiders komen, dat ook doen. De meeste men sen denken er niet meer aan. Wij leven in een weg werpmaatschappij. Kijk maar eens, hoeveel appels en peren onder bomen lig gen te rotten. Niemand komt op de gedachte om dat spul op te rapen en in te maken". In zijn jeugd werd Jo Wilms grotendeels met huiselijke inmaakprodukten groot gebracht. „Van mijn moe der heb ik een prachtig me nu bewaard, waarvoor ik nog altijd de mooiste Chi nees Iaat staan: snijbonen met peren, en daar een stukje braadworst bij. Dan eet ik me aan mijn voel vast. Ik maak ook zelf bonen soep, met 4 dikke uien, een knol selderie en 4 spieren Foto: Jacques Peeters prei. En weet je wat heel goed is tegen een slechte stoelgang? Schorseneren bij het middageten". Van mei tot diep in de herfst heeft Jo Wilms ple zier aan zijn inmaakhobby. Naar eigen schatting is ko pen in de winkel zeker viermaal duurder. Belang rijkste motief voor zijn conserveringsdrift is ech ter, dat hij thuis geen dui men hoeft zitten draaien. De combinatie van volks tuin en inmaakkelder schenkt hem grote voldoe ning. „Vorige week was mijn zoon nog over van Aruba. Hij is daar juridisch advi seur van Betico Croes. Ik heb mijn zoon twee flessen tuinbonen meegegeven. Hopelijk vindt meneer Croes ze lekker".» DE NEDERLANDSE automobi list, die op een doordeweekse dag onderweg is en tussen de middag stopt voor een lunch in een weg restaurant, gaat doorgaans iets eten en drinkt daarbij melk, «offie of bier, vooral melk. De soorten gerechten die men uitkiest 'open nogal uiteen. Biefstuk-met brood, eier gerechten en soep zijn 'och wel zo'n beetje de grote favo- "eten. Lichte kost dus. De prijzen voor een en het zelfde gerecht zijn niet ge lijk, maar dat is ook niet te verwachten. Het kan bij voorbeeld te maken hebben met verschillen in gewicht van het geserveerde of met kwaliteit. Om een beeld te krijgen zijn we te rade gegaan bij drie wegrestaurants, die elk een onderdeel zijn van een ke ten, verspreid over grote delen van het land. De lunchgasten bleken voor Het merendeel te bestaan uit zakenlieden. Geïnformeerd in Ooster hout). Duidelijke voorkeur voor: Russisch ei 5.40), even als voor huzarensalade 5,40) en soep vooraf 2,25). Ook veel gevraagd is een pasteitje 3,40). De meest bestelde drank daar bij is melk 1,30). (geïnformeerd in Bruchem) Duidelijke voorkeur voor: biefstuk-met-brood en Schnitzel-met-brood (resp. 10,25 en 10,-). Ook hier veel soep vooraf 2,25). Vaak wordt er bier 1,35) bij besteld en natuurlijk ook wel koffie 1,20). (geïnformeerd in Voor schoten) Duidelijke voorkeur voor: biefstuk-met-brood 8,-) en ook voor Russisch ei 5,50). Ook veel gevraagd zijn omelet-met-ham 4,50) en in mindere mate een uitsmijter (ƒ4,25). Ge woonlijk wordt hier het hapje besproeid met een glaasje melk 1,25). Omdat in de drie genoemde restaurants vooral veel za kenlieden bleken te ver schijnen, hebben we ons licht ook opgestoken in een druk door vrachtwagen chauffeurs bezochte gele genheid: (in Moerdijk) De nadruk ligt hier op de eiergerechten. Het meest gevraagd is een uitsmijter 4,50). Iets minder wordt een omelet besteld 5,50). Als er wat bij gedronken wordt is het koffie 0,90). i (3 t/m 7 november) Hobbybeurs. Een konsumentenbeurs over Doe liet zeiven en andere vormen van vrijetijdsbeste ding. Van 17 t/m 22 november wordt er een internationale wijnbeurs gehouden onder de titel Vinorama. Van 28 oktober t/m 5 november wordt hier de jaarlijkse Limburgse Antiek beurs gehouden, georganiseerd door de Syndicale Kamer van Vlaamse Anti quairs. De openingstijden zijn van 15 - 22 uur. Ook voor de niet-kopers is het zien van de warmte en het leven die van de oude voorwerpen uitgaan een bezoek ten volle waard. Van 3 t/m 5 november wordt hier een wintersportbeurs onder de titel Ski Happ en van 11 t/m 19 november een Doe het zelf-beurs onder de naam Ei genhandig gehouden. T/m 31 oktober kunt u nog terecht op de Benelux jaarbeurs. Op 11 november wordt er de Dag voor de zendamateurs gehouden, waarop de nieuwste zend apparatuur en onderdelen worden ge toond. Op 29 oktober eindigt de Ski Happ, beurs voor wintersporters die dan ech ter naar Rotterdam verhuist (zie bo ven). Deze beurs wordt gevolgd door Intercontex (29 - 31 oktober, een da mesconfectie (vak)beurs. Van 30 okto ber t/m 3 november: Flarex '78, vakex positie voor elektronica. Kattenlief hebbers kunnen terecht op de katten tentoonstelling Felikat (4 en 5 novem ber). Jan van Galenstraat 6: zondag 29 okto ber wordt hier de 18E GEA-beurs ge houden, speciaal bedoeld voor ama teur-geologen/verzamelaars op het ge bied van mineralen, gesteenten, edel stenen, fossielen, schelpen enz. Er zijn ook veel informatiestands voor leken. Niet langer ergeren aan die karpet-hoeken die alsmaar opkrullen. Als niks meer helpt en u ten einde raad bent: snij uit een stevig stuk karton een driehoek. Prik er dan gaatjes in en naai het karton vast tegen de onder kant van het karpet. Op de lastige hoek, natuurlijk. Een onderzoek in de VS heeft vastgesteld dat men sen die 's winters con sumptie-ijs eten, minder last hebben van de kou dan niet-ijs-eters. Want die ijs- eters kweken een lagere li chaamstemperatuur en daardoor kijkt de buiten temperatuur minder koud dan die is. Dqs niet mop peren tegen uw kinderen als ze de komende maanden te\-s\a»ë Bei Vlijmscherpe houtbeitels zijn gevaarlijk; berg ze dus veilig op. Neem een stuke tuinslang van zo'n 10 cm lengte en schuif die over de beitel heen. Smelt het open uiteinde dicht en u hebt een ideale beitelhoes klaar. Tuinslang is verkrijgbaar in diverse diameters; kies er een die net om de beitel past. D'r wel eens aan gedacht dat u de ramen van uw huis prima kunt lappen met de autoborstel? Borstel op de waterslang. En het geloop met emmers is voorbij. Pollepels en al dat andere keukengereedschap ver stopt uw laatjes en kastjes enorm. Is dit daarom 'n idee voor u: bevestig een stang boven de aanrecht en hang daar al dat gereedschap aan. Binnen handbereik en nog leuk om te zien öök. Zo'n stang is bij de ijzer handel te koop en zelf in de gewenste kleur te lakken. Bij de firma Eybergen (Zoetermeer) zijn stangen te koop, voorzien van een vinyl-laag, met bijbeho rende steunen. Hebt u een originele bijdra ge voor deze tip-rubriek? Stuur 'm in. We geven een tientje voor elke lezerstip die we gebruiken. Schrijf er daarom wel even uw bank- of girorekeningnummer bij.

de Stem | 1978 | | pagina 25