ZUURKOOL BOERENKOOL HUTSPOT RODEKOOL Uitsl mm m m m m 1 Rode kool, boerenkool, hutspot en zuurkool. Heerlijke winterkost. Wat ons betreft kunt u er een echt feestmaal mee maken. Want de chefs de cuisine van vier Nederlandse sterrenrestaurants verklappen - speciaal voor u - hun recepten. Niet verder vertellen, maar gauw zelf uitproberen. F.M.A. Leijen Heeneman, chef-kok van au- berge De Grote Waay in Well, bracht de volgende makkelijk te bereiden zuurkool recepten tot ontwikkeling: Eerste variant Tweede variant: Derde variant: nummer 2 oktober 1978 Gaston Schul, chef-kok van restaurant Mi- rabeile in Breda, biedt variaties op boeren kool aan: Stamppot boerenkool: Boerenkool op Franse-wijze. Harry Koppers, eerste kok van hotel Erica in Berg en Dal bij Nijmegen, geeft dit recept voor hutspot prijs: Gustave van Mieghem, chef-kok van res taurant Neercanne bij Maastricht, wenst u plezier en smakelijk eten met de volgende variatie op rode kool: rode kool met hazerug-filet en aardappelpuree. jjgfts eerlijk: u 'raarom zou je u: iet blikjes en di ian die 731 glaz 'ppelmoes, perzi 10et er ook maa In opkom: Frisdrankgl: De chef-kok verklapt zijn winierkosl-recépt Hij ging daarbij uit van één basis recept voor de zuurkool, waarop drie bereidingsvarianten mogelijk zijn. Het basisrecept ziet er als volgt uit: Ingrediënten (uitgaande van vier personen): 800 gr. zuurkool, 1 ui, 3 eetlepels boter, een kwart liter water of witte wijn, een kwart theelepel zout, een kwart theelepel peper en een theelepel kummel of jeneverbessen. Bereiding: de zuurkool met een vork wat loshalen. De geschilde ui snipperen en in de boter fruiten. Voeg hierna de zuurkool toe en vermeng deze goed met de boter. Het water of de wijn, zout, peper en kummel (of jeneverbessen) toevoe gen en de zuurkool in een gesloten pan bij een matige temperatuur 30 tot 45 minuten laten stoven. Wilt U de zuurkool binden, voeg dan vijf minuten voor het einde van de stooftijd een halve rauwe appel toe. Houdt U van zuurkool met een hartig smaakje, stoof dan eenspek- zwoerd of zuurkoolspek mee. Pre fereert U een zacht smakende zuurkool, laat dan de ui en de kummel weg en voeg vijf minuten voor het einde van de stooftijd klei ne stukjes ananas of banaan toe. Ingrediënten: drie-kwart kilo zuurkool, een deciliter water of zuurkoolnat, 400 gram varkensgehakt, twee sneden oud brood, zes gram zout, peper en nootmus kaat, een kilo gare aardap pelen, plm. drie deciliter melk, 60 gram boter en pa neermeel. Bereiding: De zuurkool eerst gaar koken (zie ba sisrecept). Het gehakt vochtig aanmaken met brood, zout, peper en nootmuskaat. De zuurkool uitspreiden in een vuur vaste schaal en het gehakt in de zuurkool leggen. Ge hakt en zuurkool vervol gens bedekken met puree, gemaakt van aardappelen, melk, de helft van de boter en nootmuskaat. De bo venkant bestrooien met een dun laagje paneermeel en hierop kleine klontjes boter leggen. De schotel vervol gens in het midden van een hete oven plaatsen en er in laten staan totdat het ge-, hakt gaar is en er een bruin korstje op is gevormd (plm. een half uur). Ingrediënten: 800 gram zuurkool, 100 gram spek- zwoerd, 150 gram mager spek, een kookworst, vier Frankfurter saucijzen, 100 gram reuzel of ganzevet, twee gesneden uien, twee wortelen, een halve liter witte wijn. Bereiding: was de zuurkool in water en laat hem uit lekken. Leg op de bodem van een vuurvaste schaal of römertopf het spekzwoerd en de uien. Daarop legt men de zuurkool, het vet en de wortelen en door het geheel moet het spek worden ge werkt. Blus het geheel met witte wijn en voeg er water bij totdat alles onder staat. Zet een deksel op pan of topf en stoof het geheel in de oven. Haal het spek weg als het gaar is. Voeg gedu rende het laatste half uur van de stooftijd (die plm. twee en een half uur moet dliren) de worst toe. Leg de zuurkool op een lange schaal met de plakken ge sneden vlees (mager spek). Eromheen en de in water gepocheerde saucijzen. Serveer apart kleine ge kookte aardappelen. Ingrediënten: (fazant met zuurkool). Een fazant van een kilo, een kilo zuurkool, 500 gram wortelen, 300 gram knolletjes in blokjes, een gekruide worst, 50 gram reuzel, 100 gram ma ger spek, twee gesneden uien, een teen knoflook en 150 gram boter. Bereiding: Kook de zuur kool af en laat die goed uit lekken. Stoof haar in reuzel met de garnituur van groente. Braad de fazant in de boter en voeg hem dan bij de groente met de wor sten het spek. Haal tijdens het koken de worst, het spek en de fazant eruit als ze gaar zijn. Garneer een grote, beboterde vuurvaste schaal met de knolletjes en de wortelen. Leg in het midden de kool. Eromheen de fazant, de in plakken gesneden worst en het spek. Serveer apart puree. Vol gens dit recept kan ook parelhoender of patrijs worden bereid. BOERENKOOL is familie van de witte kool, rode kool, brocoli etc. Als er een nachtvorst over deze gewassen gegaan is, dan is de kool het best te eten. BOERENKOOL is hoofdzakelijk een europese groenten in de noordelijke landen veel gegeten. Speciaal in Nederland als stevige winterkost. 4 pers. 5 struiken boerenkool V/2 kg. aardappels 600 gram rookworst of buikspek zout en peper De bladeren van de stelen halen. Daarna goed wassen. Laten koken in ruim water en wat zout. (enkele minuten 3 a 4). Daarna afgieten en in een zeef laten uitlekken. Vervolgens goed fijn hakken. Daarna aard. in pan doen. (rauw in vieren gesneden). Daar bovenop de boerenkool met de worst (of buikspek). Dit geheel laat men ongeveer 5 kwartier langzaam gaar koken. Vervolgens haalt men de worst eruit en stampt men alles fijn. Goed door elkaar roeren en afsmaken met zout en peper en evt. scheutje azijn toevoegen. Er kan evt. ook nog wat rookspek (uitgebakken) doorheen gedaan worden. Het geheel in een schaal doen met daar bovenop de rook worst of buikspek. (cq. voor de lekkerbekken karbonade, vers buikspek of varkenslapje). DIT GEHEEL IS EEN OUD NEDERLANDS RECEPT. 4 struiken boerenkool 1 ui 50 gram boter 50 gram brood-kruimels 2V2 dl. room zout en gemalen witte peper De kool van de nerven doen en zorgvuldig wassen. Daarna gaar koken in ruim water met iets zout. Vervolgens laten uitlekken en hakken met de ui tesamen. Daarop doet men dit alles in een pan en laat men dit stoven met de room en de boter en de broodkruimels. Op smaak brengen met wat zout en peper. De mogelijkheid bestaat ook dat men hier gekookte kas tanjes bij doet. Men neme: tweehonderd (200) gram aardappelen, driehonderd (300) gram geraspte winterwor tel, een forse ui, gesnipperd, honderd (100) gram gerookt spek in blokjes, zout en peper naar smaak. Doe onder in de pan wat boter, en bak daarin het rookspek héél even aan. Doe daarbovenop de aardappelen, de wor telen en de ui. Doe er een scheutje water bij, zoveel, dat het ongeveer één vingerkootje hoog in de pan staat. Laat het geheel rond een uur koken, en stamp het dan door elkaar. Harry Koppers adviseert er een lekker tartaartje bij te bakken. Hij giet dan de braadjus over de stamppot. - Recept, uitgaande van 4 personen. Benodigdheden: Middelgrote rode kool 2 laurierbladen 2 kruidnagels V2 kaneelstokje 2 sjalotten of halve ui 2 zure appelen, b.v. goudreinetten 2 eetlepels bessengelei i.p.v. suiker 2 gehakte jeneverbessen 4 hazerug-filets I/4 flesje room Voor vier pers. aardappelen voor puree, liefst rode. Room boter en melk, peper en zout. minuten laten koken. Af maken met de bessengelei. Maak bij het geheel een fij ne aardappelpuree met melk en een goeie kluit roomboter. Om over na te denken: Rode kool heeft een enorm vast dekblad, waar vuil en in- sekten nauwelijks door heen kunnen. Meestal is er al een glanzende, beslist zuivere kool te zien, na het verwijderen van twee dek bladen. Ik bedoel maar: het zorgvuldig wassen van rode kool is eigenlijk overbodig. U spoelt er maar de vele belangrijke voedingsstof fen door weg (denk maar aan het paarseblauwe wa ter na het wassen). Bestel bij Uw poelier 4 fi lets van de hazerug. Mocht dat niet lukken, dan twee hele ruggen. Thuis kunt U er de filéts even afhalen. Dat is eenvoudig: met een scherp mes, te beginnen in het midden van de rugge- graat, even insnijden, on der de filets doorgaan; dan laten ze los. Braad ze op de wijze van biefstuk. Het fijnste is om de filets niet helemaal te doorbakken (rose), braad- tijd ongeveer 10 minuten. Het is de bedoeling hierbij een roomsaus te maken. Als volgt: als de filets rose zijn gebraden, neemt U ze uit de pan (wel warm houden). U houdt de pan even schuin, waardoor het braadvet naar boven komt. Dat vet schept U zoveel mogelijk af, zodat U de werkelijke jus overhoudt. Voeg aan deze jus de 2 gehakte jene verbessen toe en onmidde- lijk daarna de room, even laten inkoken tot de ge wenste dikte en op smaak brengen met peper en zout. Zeg nu niet tegen uzelf: "Dat lukt me nooit, dat gaat bij mij altijd schiften". Nee hoor, ik verzeker U dat het niet gebeurt. De saus bij de filets serveren. U zorgt er natuurlijk voor dat ge lijktijdig de rode kool en de aardappelpuree klaar is. De rode kool snijdt U op de gebruikelijke manier en zet het met een bodempje wa ter op, tesamen met kruid nagels, laurier, sjalot (of ui), kaneelstokje en boven op gesneden appel. Beetje zout toevoegen, en mis schien een scheutje azijn. In gesloten pan ongeveer 15 Ws eten waE af in ft mensenleven! 1500 middenklasse-tankwagens vol bier. Nee, niet in één keer, maar elke dag 'n beetje, uw leven lang. Twee badkuipen vol gedistilleerd werkt 'n mens gemiddeld weg. We drinken zoveel kopjes koffie in een mensen leven, dat het een kopjesberg van 8848 meter hoog zou worden. De Mount Everest dus. 12.000 liter melk in een mensenleven. Hoeveel volle koeien zijn dat? U eet in uw leven zoveel plakken kaas, dat het de vloeroppervlakte van een sporthal zou vullen. Hoeveel komkommers? De omtrek van een fors voetbalveld. U eet ruim 2 0 keer uws eigen gewicht aan sinaasappels. Als u al de aardappelen^ die u uw leven lang nuttigt, als patat frites zou eten, tellen we 38.000 zakjes. Zélf lek! enl UJ Natuurlijk, wanneer je Grondstoffen eerst in de win |p de markt moet kopen, is h lure bezigheid.Toch wegei tosten nog lang niet op teg .prijs van geconserveerde w waren. Zelf inmaken is sti goedkoper, ondanks alles. Vi werd het algemeen gedaan, op het platteland. Maar we z lemaal luier geworden. We z het werk niet meer. En het verdorie zulke fijne kanten" Voormalig arbeidsb delaar Jo Wilms Helden-Panningen k weten. Sinds zijn ha ratie in 1971 is hij zie bewust gaan toeleg; de inmaak van groen fruit. In zijn huis staan nu, als oogst t en van vorig seizoen 731 glazen vol bo peultjes, selderie, kc maten, peren, appe perziken en pruimt elkaar zijn dat 93 huisconserven. Inmaken (wecken, turen etc.) lijkt ovi weer in opkomst, p met de toenemende lariteit van de vol tjes. Terwijl de meente zich nog te stelt met het gemak diepvries als bewa del, komt bij steed mensen de 10-15 ja den uit de gratie ge charme van de huis heid op dit gebiec naar boven. Inmaker vooral een geliefd spassering voor men weinig om handen b Jo Wilms: „Het is makkelijk, en voora baar. Wie er kien op voor een prikje het h door over zelfgei conserven beschikk voorzie tevens in hoeften van mijn ki die zelf een gezin 1 Ook vrienden en ke: worden regelmatig i voorraadje bedacht' Toen Wilms in '71 WE ZIJN niet meer zo happig op solanum tuberosum, tot voor kort nog volksvoedse nummer één: de aardappel. Hierboven is ruwweg becijferd dat we in een mensenle ven lang 38.000 zakjes aardappel van anderhalf ons consumeren zouden. Die hoeveelheid is geba seerd op het verbruik van de laatste paar jaar. En feitelijk dus een slag in de lucht. Niemand kan in de toekomst kijken, en de kans is groot dat veel, misschien wel de meeste mensen van boven de vijftig hun 38.000 porties al achter de kiezen hebben. co 0C LU O. 3 5 5 O O -o In 1950, in de tijd van we deropbouw, werken en weinig luxe aten we nog gemiddeld 130 kilo aard appelen per persoon, nu nog geen 80 meer. Het eten van aardappelen is haast omgekeerd evenredig met de welvaart, want in de oorlogsjaren bedroeg de consumptie ruim 200 kilo! Toen at men de aardappel als aardappel. Bij onze ge middelde consumptie nu horen ook de chips. En dan is ineens duidelijk dat de knolvormige telg uit het geslacht solanum zijn ere titel van volksvoedsel «Mg nummer één niet een-twee drie prijsgeeft. Integendeel: hij - de aard appel - is van keuken en eettafel onweerstaanbaar opgerukt naar driezits bank, salon en slaapkamer. Maakt nu ook de avonden aangenaam. Gezellig iedereen thuis, voor het elfendertigste sei zoen de geheel vernieuwde Mounties op de buis, 't Cy pers dotje Minet smult van zijn zeebanket, ma en, pa en de schoonzoon in spe heb ben een keur van knabbel tjes bij de teevee. Uitgepie- kerd door 's lands knappe rigste breinen. Heerlijkhe- 1 i m ui den voor het glaasje fruit- druifje, pils of PSV (port, sherry, vermouth). En waarempel... de geschiede nis herhaalt zich: hoe slechter tijden (oorlog, we deropbouw), hoe meer aardappelen we eten, hoe miezeriger de TV-pro- gramma's en het leven (wat swingt er nog, wat springt de pan uit, is er nog een ka bouter in Nederland?), des te meer chips en nootjes worden over ons uitge strooid. Iedereen kent de belache lijke drie van meneer v. Duinhoven (lachbekjes, en- kom, hoe heten ze nu ook weer?), maar er is meer, veel meer. Wat dacht u van potatosticks, pomtips, chi- pito's, flintersminifriet, mirakels, ringlings, favo- riedels, hupseketels, gril lo's, dips, dots, ruitjes, pin- daflips, pindarinda's, wok- kels ("pas op" staat er op de verpakking: "nu nog méér wokkels in een zak"), zoute kaasvlinders,kaasflips, kaassnek, bacon snek, tri snek (zou dat geen gevaar lijk verdovend middel zijn?), disco-zoutjes, bor relcups, gezelletjes, roos- ties, jokers, schelpjes, oka- ki's, brosnoten, miksmeng- sels, kerriedomino's, in de intercity levert de minibar van Wagons Lits kaas- bielsjes, en dan is er ook nog een zak vol pikante sten geltjes. Geen mond- maar een mandvol. En - nog meer service - niemand hoeft kostbare calorieën te ver spelen om steeds weer nieuwe friemeltjes te halen. Nee, Golden Wonder trac- teert ons op een Grote Zak - zeg maar baal - Long Weekend Potato Chips. Flinterdun en krakend vers staat erop. Krakend zijn ze; dat is overduidelijk als ie mand naast je in de bus zo'n zak zit te consumeren. Maar krakend VERS, wat betekent dat helemaal? Wat kraakt er eigenlijk, brood zo uit de oven of oud brood, een baby die lopen leert of bejaarde botten, een twijg of dor hout? Och, hupseketels-nog-aan-toe, we moeten het misschien niet zo nauw nemen met de taal. Dat doet Golden Wonder ook niet. Want op dezelfde mirakelse week- endzak delen de krakende kraakmakers (postbus 22, Zwolle) ons geruststellend mee: Golden Wonder kon- troleert de kwaliteit van haar produkten in elke fase van het produktieproces. Een beetje ongezouten (flauw dus) misschien, maar dat "haar" is een taalfout, en wat zei CNV- secretaris Terpstra onlangs op een studiebijeenkomst in Utrecht? "De CNV-ieden hechten meer waarde aan beter onderwijs en meer woningbouw dan aan knabbelnootjes". Met pretletters* alléén word je niet geletterd.» •(Knabbel)noot: pretletters zijn zoutjes van Duyvis. DE NEDERLANDSE aut< list, die op een doordeweek onderweg is en tussen de I stopt voor een lunch in eei restaurant, gaat doorgaat warms eten en drinkt daarbii koffie of bier, vooral me soorten gerechten die men i Jopen nogal uiteen. Biefstu orood, eier gerechten en so toch wel zo'n beetje de grot- rieten. Lichte kost dus. 3.56 c| ff ..O O O |t£ 3 ui 8 a De prijzen voor een zelfde gerecht zijn lijk, maar dat is ooi verwachten. Het voorbeeld te maken met verschillen in van het geserveerd' kwaliteit. Om een beeld te krij we te rade gegaan wegrestaurants, di< onderdeel zijn van ten, verspreid ovc delen van het la lunchgasten bleke het merendeel te uit zakenlieden.

de Stem | 1978 | | pagina 24