Oprichter verlaat groep op hoogtepunt succes BE_J uniek en veelzijdig Films, toneel en amusement van eiaen 1 I rote UWP Film met Alan Bates volgende stap in opvallende carrière Hitlijn blijkt topper OOR UE Osgood Haar FCVVV? ïf 'fSn Darts doen jaren vijftig ook al herleven Peffgen en Fritz aan kop Tros wil nadrukkelijker „Nederlandse omroep" zijn betreurt uitstel zenderkleuring Samenstelling: Engine Loomans en Pirk Vellni Nieuwe elpee I The Rose Bette Midler Tommy Eregast New York TROS-radio Top 50 Keetje Tippel ei in dE sTEm VAN DINSDAG 26 SEI „Je hoeft geen 35 te zijn om doo-wop muziek te spelen. The Darts zijn er het levend bewijs van, dat je niet in de vijftiger jaren hoeft te zijn op gegroeid om op een heel ro mantische manier verliefd te zijn met de soms wat zwijmeli- ge teksten en de muziek die daarbij horen". Aldus Rita Ray, de in Afrika geboren zangeres van The Darts, een negenmans-forma tie die de vijftiger jaren muziek weer op de hitparade heeft ge bracht. Een geluid dat ook middels de film „Grease" (denk aan de hits van John Travolta-Olivia Newton John en Frankie Vallie) weer hele maal „in" is. The Darts waren deze bewe ging al een tijdje voor, want ze stonden hier en in Engeland met name al eerder hoog ge noteerd met nummers als „Come back my love" (zelfs nr. 1 geweest), „Daddy cool" en „The boy form New York Ci ty". Net nu de groep met een nieuwe aankomende hitsingle „It's raining" (al in de Engelse top 3) weer sterk in de belang stelling staat, in Rotterdam groot succes oogstte voor een massa van tienduizenden mensen en haar tweede elpee heeft uitgebracht, stappen twee leden er uit. Het zijn Den Hegarty, de „Erik Engerd-achtige" figuur met de basstem die voor de doo-wop muziek zo belangrijk is, en toetsenman Hammy Ho well. Hegarty is samen met zangeres Rita Ray eigenlijk de oprichter van The Darts, die aanvankelijk draaide onder de naam Rocky Sharpe and the Razors. Hegarty heeft de band ver laten omdat hij meer tijd wil hebben voor het uitwerken van zijn muzikale ideeën, iets waar hij met het vele toeren e.d. niet meer aan toe kwam. Hammy Howell wil zijn klassieke pia nostudie voortzetten. The Darts hadden aanvan kelijk vooral veel succes op de Engelse universiteiten. Rita Ray vertelt: „Daar hebben Den - student kunstacademie - en ik elkaar ook leren kennen. Die herleefde doo-wop sound uit de jaren vijftig sloeg daar ook het eerst aan. Dat dat pas later bij een groter publiek gebeur de, komt niet omdat men die muziek niet pruimt maar ge woon door onbekendheid". The Darts zijn muzikaal en vokaal erg sterk (beschikken over drie leadzangers), maar zorgen bovendien voor een opwindend podiumgebeuren waarbij geen toekijker stil kan blijven zitten. Het nieuwe re pertoire, meest zelf geschre ven, maar teruggrijpend naar het verleden, is te horen op de elpee „Everyone plays Darts". ARNOLD ZWEERS - mZmrn ■■III =L<llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltll!llllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll!lllllllllllülllllllllllllllil!llllllllll!M Bette Midler: Z, hebben haar een vrouwelijke Sammy Davis jr. genoemd. Ze is vergeleken met zulke uiteenlopende sterren als Barbara Streisand, Judy Garland, Janis Joplin, Aretha Franklin, Bessy Smith, Edith Piaff, May West, Liza Minelli, Sophie Patter en Cher. Wie haar twee shows op de Nederlandse televisie heeft gezien of in oktober in de gelegenheid zal zijn haar in Den Haag of Amsterdam in levende lijve te aanschouwen, moet wel bijna tot de conclusie komen dat ze met niemand te vergelijken is. Bette Midler is uniek en ongelooflijk veelzijdig. Ze heeft een stem als een orgel, waarmee ze de lampen van het plafond kan zingen, maar waarmee ze ook in staat is een romantisch liedje in de oren van het publiek te fluisteren. Er zijn mensen die haar mooi vinden, anderen vinden haar foeilelijk. Ze slaat kwink als de beste, maar kan ook heel serieus zijn. Ze is sexy, ook al door een voor haar geringe lengte imposante frontlijn, waarbij haar decolleté meestal op houdt waar de split van haar jurk begint. Maar Bette Midler kan ook heel ingeto gen zijn. Ze kan een publiek met haar dynamiek op de punten van de stoelen bren gen en ze vervolgens met een verfijnd luisterliedje bijna in slaap dompelen. Ze is een onuitputtelijk talent, dat ge ven zelfs veel Amerikanen toe, die haar in de eerste plaats dellerig, ordinair en onbeschaafd vinden. Bette Midler is de enige Ameri kaanse topster, die zich ook een enorm aantal anti-fans kan veroorloven. Ze houdt niet van com- promissen. Ze zingt liever voor een kleine zaal met enthousiaste fans dan voor een miljoenen- publiek op televisie. Dat is E ook een van de redenen, dat haar onmiskenbare acteertalent nog niet tot E een film heeft geleid. 1 Maar dat gaat verande- ren. Ze is op het ogenblik E in Californië druk bezig met de opnamen voor „The Rose". De film was oorspronkelijk E bedoeld als een relaas over het tragische leven van pop- zangeres Jams Joplin. Maar E inmiddels heeft Bette Midler E er zozeer haar eigen stempel opgedrukt, dat de film nog wel de minder florissante zijden van het popwezen laat zien, maar niet veel meer met het leven van Janis Joplin te maken heeft. Niemand min der dan Alan Bates is haar tegenspeler. Hij speelt Bet- te's manager. Producer van de film is Marvin Worth, die in 1974 metLenny" (Dustin Hofman) zijn tot nu toe grootste succes, boekte. „Bette Midler wordt een grote filmster", weet Worth nu al te vertellen. Haar echte manager, Aaron Russo, met wie ze ook enkele jaren een meer intieme relatie heeft gehad, wil nog wel een stapje verder gaan: „Als de film klaar is, zal ze maar met een persoon te vergelijken zijn. Charles Chaplin". trok haar meer. Het lukte haar echter niet om goed aan de slag te komen. Teleurge steld trok ze zich een jaar volledig terug. Daarna stortte ze zich fanatiek op zang- en toneellessen. Meer dan een rol in de weinig suc cesvolle musical „Salvation" bereikte ze echter niet. Ze werkte opnieuw enige tijd als go-go danseres en kwam in 1969 via haar leraar terecht in „Continental Baths", een exclusief badhuis met Turkse baden e.d. Ze zong daar op vrijdag en zaterdag a raison van 50 dollar per avond voor een homoseksueel in badla kens gehuld publiek. De roep over haar opmerkelijke ta lent verspreidde zich van daaruit echter snel. Binnen de kortste keren breidde haar gehoor in het badhuis zich uit tot een meer algemeen publiek en kwamen talrijke bekenden uit de showwereld kijken naar haar formidabele voorstelling. Bette Midler zelf geniet volop van het filmen. „Ik ben een vervolg op „Jaws" aan het maken, waarin een haai wordt aangeval len door een grote blanke vrouw", zei ze onlangs in een groot Amerikaans filmblad. En meer se- rieus:„Het maken van een film is alsof je iedere avond wordt uitgenodigd voor een feest, waarop je de eregast bent. En ik word er nog voor betaald ook". Bette Midler wordt tegen woordig goed betaald. Ze kan er een huis in Hollywood en een appartement in New York op na houden. Deson danks is ze het laatste jaar, maar eenmaal in een eigen show op de Amerikaanse tee vee verschenen. De carrière van de 32-jarige Bette heeft lang minder voorspoedige tijden gekend. Ze heeft hard voor een plaatsje in de schijnwerpers moeten vech ten. Bette Midler is klein (1.55 m.) heeft rood haar (in de film is ze jammer genoeg blond) en groene ogen. Ze is geboren in Hawaii, waar haar vader huisschilder was bij de Amerikaanse marine. Haar moeder noemde haar naar Bette Davis. De Midlers, een joodse familie, hebben nog twee dochters en een zoon. Elke gelegenheid om het toneel te beklimmen greep Bette aan, maar ze bleef op aandringen van haar ouders zo lang mogelijk op school. Toen ze zeven jaar was won ze op school een eerste prijs met het zingen van „Stille Nacht". Na een jaar op de universiteit van Hawaii te hebben doorge bracht, hield ze het voor ge zien. Een jaar lang had ze al lerlei baantjes, ondermeer in een Ananas-fabriek en als secretaresse bij een radio station. In 1965 kreeg ze haar eerste baantje als actrice, een bijrolletje in de film „Hawaii". Door haar zui nigheid, die ze nog niet heeft verleerd, hield ze er zoveel van over dat ze naar het Mekka van het theaterleven, New York, kon vertrekken. Na een serie van de meest uiteenlopende baantjes, van verkoopster tot go-go dan seres in een wat obscure nachtclub, werd ze in 1966 aangenomen voor het koor van de toen al twee jaar met groot succes draaiende musi cal „Fiddler on the Roof". Bovendien werd ze eerste reserve voor de rol van de' oudste dochter, Tzeitel. Het geluk lachte Bette toe. De actrice, die Tzeitel speelde, verliet de show. Bette speelde de rol drie jaar lang. Na af loop van de voorstelling ging ze vaak naar „Improvisa tion", een club waar jonge artiesten zonder betaling mochten optreden in de hoop ontdekt te worden. Daar werd ze ontdekt door een ta lentenzoeker van David Frost. Haar eerste optreden in de David Frost-show werd een enorm succes. Ze deed nog aan vijf andere teevee shows mee, maar het theater De ,,Hit van de dag", het speciale telefoonnummer waarmee men een plaat uit de nationale hitparade kan be luisteren, blijkt een topper van de eerste orde te zijn. Ruim een week nadat het nieuwe num mer in dienst was gesteld (dat gebeurde op de Firato) bleek het nummer al gemiddeld 30.000 maal per dag te worden gebeld. Dit aantal overtreft de stoutste verwachtingen van de Centrale Afdeling municatie. Telecom- Via de hittelefoon (020-214161) wordt elke dag in samenwerking met Buma, Stemra een andere plaat ten gehore gebracht; op donderdag nummer 1 uit de Hitparade, op andere dagen nieuw binnenge komen platen. In het weekend krijgt de luisteraar twee hits te horen. De (betrekkelijk slech te) kwaliteit van de muziek blijkt dus voor velen geen be letsel te zijn de telefoon te pak ken. Na de tijd, het weer, het nieuws, de beursberichten, de geinlijn en weekend-sport nieuws is Hit van de dag de ze vende melddienst van de PTT. De tijd wordt daarvan het meeste gedraaid (125 miljoen keer per jaar), gevolgd doorliet weer met 21 miljoen keer Er zijn, zo meldt het PTT perso neelsblad „Aangetekend" plannen voor meer meiddien sten, zoals een Rode Kruis Luisterspel, een nummer dat begin volgende maand in dienst ibordt gesteld en voor Vólgend jaar een Sprookje van de dag en een menu van de dag. .:;,v Y Het leverde haar al snel een optreden op in de zeer populaire Johnny Carson- show. Anderhalf jaar lang S bleef ze een regelmatige gast bij Carson. Ze speel- de daarnaast enige tijd 1 een dubbelrol in de rock- opera „Tommy", terwijl de wachtlijst voor haar E voorstellingen in het bad- huis groeide tot meer dan 3000. Bette Midlers naam E was definitief gemaakt. In november 1972 kwam haar eerste elpee op de s markt. Ze had er tien maan- e den aan gewerkt. In iets meer dan een maand werden er ruim 100.000 van verkocht. E Ze heeft er later nog vier ge- E maakt, maar haar eerste is de meest populaire gebleven. E Vanaf 1973 werd Bette Midler gerekend tot de kleine groep van Ameri- kaanse supersterren. „The Rose", die volgend voor- jaar op de markt komt, zal moeten uitwijzen of ze ook in de rijen van de grote filmdiva's kan wor- j§ den bijgeschreven. DICK TOET I :eiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii- De TROS wil zich nadruk kelijker dan ooit als „een Ne derlandse omroep" presen teren. Vooral de vaste TROS (zaterdag)-avond zal worden gevuld met films, toneel stukken en amusement van eigen bodem. De TROS is overigens minder zorgelijk dan de andere omroepen die tot nu toe hun winterpro- gramma hebben gepresen teerd, iets wat de TROS in Kasteel Duurstede in Wijk bij Duurstede deed. Ook TROS-voorzitter, mr. H.J. Minderop, sprak over de ver commercialisering. Hij zei ondermeer: „Laat ik vooropstellen dat ik het als een doodnormale zaak be schouw, dat is altijd zo ge weest en zal altijd zo blijven, dat het bedrijfsleven zal trachten haar produkten mede via de omroep te slij ten". Hij noemde het echter onzin te veronderstellen dat het bedrijfsleven een greep op de programmering zou hebben. „Ik moet nog een programmaleider in Hilver sum tegenkomen die zich een programma door het be drijfsleven laat voorschrij ven. Wat regelmatig voor komt, is dat platenmaat schappijen hun onder con tract staande artiesten in staat stellen om tegen niet al te hoge gages Op te treden voor radio en televisie, omdat het nu éénmaal belangrijk is voor een artiest, dat hij zich regelmatig voor radio en te levisie laat horen". Rijk de Gooyer Johnny Kraavkamp valt ook nog in een andere hoeda nigheid te zien. Hij speelt de hoofdrol in een aflevering van de nieuwe serie „Grie zelverhalen om nachten van wakker te liggen". Deze serie zal worden opgevolgd door „Erie of het klem insekten- boek", de bewerking van het gelijknamige boek van God fried Bomans. „Calimero", „Muziek uit duizenden". „TV-prive". „Sesjun", de quiz „Match point", „Simonskoop". de De TROS-radio be treurt het dat de zen derkleuring een jaar is uitgesteld. Toch zegt de TROS voor het komende winterseizoen weer eet stap te hebben gezet naar een zo duidelijk mogelijke programmering, waarbij men beseft dat een alge hele zenderkleuring bin nen de eigen zendtijd door een aantal factoren niel mogelijk is. Men heeft onder meer door de verplaatsing van het verzoekplatenpro- gramma van Gerard de Vries en „Close Up" van Conny Vandenbos hel aantal lichte muziekpro gramma's op Hilversum 1 uitgebreid, waardoor de ze zender nog meer het karakter van een familie zender heeft gekregen, Op Hilversum 1 zal door de TROS ook veel aan dacht worden besteed aan muziek van Nederlandse ensembles, bijvoorbeeld de nieuwe TROS Big Band onder leiding van Kenny Napper, Laguestra en zijn Typical orkest en de Latin Combo van Ronald Lan- gestraat. Ook het weke lijkse streekprogramma „Toerja, toernee" van Jan Kok kreeg een „face-lift" Voortaan zal meer plaat selijke informatie worden gegeven en krijgt plaatse- j lijk muziektalent ruimte. „Wij zien niet in waarom wij van een goedkope aan bieding geen gebruik zouden kunnen maken, indien deze aanbieding binnen het pro gramma past. Slechte pro gramma's brengen omwille van de commercie is een be lediging voor de program mamakers zoals wij ze ken nen", aldus mr. Minderop. De vaste TROS-avond zal van start gaan met de weke lijkse „TROS Top 50". Na het journaal komt een nieuw spelprogramma „Teleraad- sel", gebaseerd op het Duitse programma „Ratselbox". Hoofdmoot vormen Neder landse films of tv-spelen. Tot de eerste behoren kassuccessen als „Wat zien ik?" en „Keetje Tippel" en verder onder meer „Rufus",- .Flanagan", en „Daniël". „Boeing, Boeing" met Rijk de Gooyer in de hoofdrol en „Verlegen versierder" met vader en zoon Kraaykamp, behoren tot de tv-spelen. Ook John Lantings „Theater van de lach" is weer présent. Nieuw voor de TROS is de inbreng van Dimitri Frenkel Frank, eens een van de men sen achter de VARA-satire „Hadimassa". Hij maakte de tv-film „Grijze haren" en samen met Robert Long te kende hij voor de cabaret show „Wat ieder meisje we ten moet", die de TROS even eens zal uitzenden. Voor latei; staan er nog twee films van Frenkel Frank op het TROS- programma. Johnny Kraaykamp Duitse detective-ssrie „Der rick ,,De man van Atlantis" en de jeugdserie „Bassie en Adriaan" behoren tot de TROS-series die gehand haafd blijven. Chiel Monlag- ne zal weer een muziekpro gramma presenteren, „Op volle toeren" getiteld en daarnaast komt nog de „de Showbizzquiz' ook al een produktie van Dimitri Fren kel Frank. De eerste nieuw* buik11' landse serie die van ='»- ^ul. is de BBC-sei'ic ches of DukesW' ^g. het seizoen stat trje caust", de Amenk8^'^ yjj over de jódenveiv' rt\ deC0|1,e' Amerika komt oolGU, back n"'s' dy-serie „Soap en u geland „Conté Noah". TOM S (Van onze correspondent) T ONDEN - Johan Cruyff vloog maandag naar Londen m de roemruchte club rhelsea te hulp te snelle in vanavond (dinsdag) uit de fi nanciële nesten te halen. Cruyff doet dat gratis. I Chelsea zit diep de schulden en sterren als Franz Reckenbauer, Georgio Chi- naglia en Carlos Alberto zouden de club moeten hel- 1 „en uit de schulden te raken. Maar Cosmos heeft in de rste fase van een wereld- toernee maar bar weinig in- dri in 1 hel ka: het da( I die hea eet Co ges eei (Van onze sportrei AMSTERDAM - Het protest da Voetbalbond (UEFA) had ingedie afgewezen. Het betrof de omstre Westduitse scheidsrechter Horstm den in het eerste duel in de eerste om de UEFA-beker tussen Athletic Baskische hoofdstad. Horstmann minuten in de tweede helft een doi terwijl het schot van Vidal volgens San Mamesstadion (wat later door tional gepubliceerde foto werd b terecht was gekomen. Door dit do 2-0 achter. De UEFA heeft het protest Jat Ajax onmiddellijk na de wedstrijd in Bilbao aanteken de, van de hand gewezen op jrond van het reglement. Dit ïepaalt dat geen protesten te gen waarnemingen en beslis singen van de scheidsrechter inder behandeling worden ge nomen, zelfs al zou achteraf bewezen worden (via foto's of televisie-beelden) dat de arbi ter fout is geweest. De Euro pese Bond heeft het protest wel doorgestuurd naar de scheidsrechterscommissie. Die moet bekijken of er aanleiding is voor het nemen van maatre gelen tegen Horstmann, die in Bilbao overigens zijn eerste ïuropese bekerwedstrijd (loot. Ajax-voorzitter Ton Harm- sen toonde zich geenszins ver baasd over het besluit van de UEFA: „We hadden dit na tuurlijk verwacht. Toch vin den we dat je in een dergelijk geval moet protesteren. An ders blijft zo'n man gewoon fluiten en dat kan niet". Ajax zal dus morgen in De Meer tenminste drie doelpun ten moeten maken om zich te plaatsen voor de tweede ronde van het UEFA-cuptoernooi. De Amsterdammers zijn echter niet pessimistisch over de af- BERLIJN (ANP) - In de tierde nacht van de Berlijnse zesdaagse heeft het Duitse Paar Peffgen en Fritz de eerste Plaats overgenomen van Ser- cu/Thurau. Peffgen en Fritz namen een ronde voorsprong. De stand bij de neutralisatie was: 1. Peffgen/ ,z (WOL) 125 ptn.; op een Wnr8; i SerCU (Bel)/Thurau INpHwvj Ptn" 3' Plinen Wedj/Hantz (WDL) 88 ptn.- (A tTf/0nden 4' Clark/Allan us) 55 ptn.; op zeven ronden: (Die)/Schutz derr u v °P neSen r°n- 5fim Vemx/Karstens (Ned) (Van onze correspondent) tran eKe'en van Ct met FC VVV t" Osgood, jaar een voetbal- om h^thhiiafflopei1 Heatv, 3 °P de lüc Wge^^ltóaisv het afgelnr? n' 0sg°°d ^eri|i Pen seiz°r elub bij een ki en hi v een hleme Londi voetnal- zal volgens 1 Londense zeker in 'e naar de de- ecn con- Venlo. weekeinde '"chthaven Is van FC ,--60od heeft »,lz,oen vo°r de Philidel- traint nu 'ehse club. loop. feit c het selee twee laats Pim Bove kens latie twee tegei renti Aa feit aan de k naar getri de n ten. draa Leri ken ger i en moe fave midi geen het coac om spel ben. Tc dag de Cor VV\ nen Maa mer wat nart mer slot kan we war ken O der dinj hiel avo uit „Da noe hou dag wij L Bri he de i in I in ci 6-3 ver 6-7 kaa het dul In kei var Kr ver Ma 3-6 I zul „fi toe in i ve na' An sci nit Lu Co (Ri

de Stem | 1978 | | pagina 6