Geranium stekken: makkelij! voor Reuzen- geraniums nummer 1 september (ER Stekken is geen kunst, maar gewoon 'n wéét. pe Groene Club vertelt er alles over, juist nu, nu het er de tijd voor is. En opgelet: we rekenen ook af met het fabeltje dat uw mooie rozen niet gestekt kunnen worden. Lees maar. Veldsla Kervel Zuring Groentezaden Grondmonsters Ierse heide Passiebloem Bloemkool Teksten: GERARD VAN NUNEN HANS VELDHUIS ER ZIJN maar weinig planten die de liefhebber zoveel plezier geven als de garanium. Immers, 's zomers vullen ze bak of border met een uit bundige bloei, terwijl hef overhou den ook niet al teveel problemen met zich meebrengt. Weggooien is dan ook zeker onnodig. Bovendien is de plant vrij gemakkelijk te stek ken, waarvoor het voor- en (vroege) najaar de beste tijd zijn. Hoe gaat dat stekken in zijn werk? In principe kunt u vier soorten stekken ne men: kopstek, wortelstek, bladstek en stengelstek. Wij beperken ons tot de stengelstek, omdat die bij alle soorten Pelargoniums de beste kansen op succes biedt. U heeft een uiteinde van een stengel nodig van 6 a 10 cm. Hoe dichter de ogen bij elkaar zitten, hoe beter, omdat de nieuwe plant dan straks mooi gedrongen zal worden. De stengel kort u in tot vlak onder het vierde oog. Voor al dat afsnijden is belang rijk: altijd vlak onder een oog. Ook de moederplant moet u terugsnoeien tot vlak boven een oog, zodat er geen kans is op verrot ting van een loos stuk sten gel. Vervolgens haalt u de on derste blaadjes en schutbladen weg, zodat al leen de topblaadjes en eventueel nog twee vol waardige blaadjes blijven zitten. Dit stekje drukt u in niet te voedzame grond. (Zelf heb ik goede resulta ten met gewone potgrond, vermengd met een gelijk deel metselzand. H.V.). Be denk daarbij, dat hoe armer de grond is, hoe sneller de wortels worden gedwongen zich te ontwikkelen. U kunt daarbij stekpoeder gebruiken, maar dat hóeft niet, omdat de geranium ook zo wel aanslaat. In elk geval moet u beslist geen te grote pot (kans op rot) gebruiken, en ook niet meerdere stekken in één pot doen. Want bij het op nieuw oppotten komt u dan in moeilijkheden omdat alle wortels door elkaar blijken te zijn ge- groeid.Druk de stek niet te diep in de grond (max. twee ogen) en duw de grond ver volgens stevig aan. Geen gaatje vooraf maken! U geeft uw stekje vervolgens flink water en laat de potjes dan goed uitlekken (een geranium heeft een hekel aan een voetbad). Zet dan meerdere stekpotjes bij el kaar in één grote (schuim- plastic) bak voor de warmte en geef vervolgens pas wa ter als de aarde echt droog is geworden. De eerste drie, vier dagen is dat zeker niet het geval. Zorg voor veel frisse lucht en een lichte plaats. Geen felle zon, want dat veroor zaakt teveel verdamping. Heeft u uw stekjes binnen- staan, dan is misschien de beste plaats een raam op het noorden, buiten moet u een beschaduwd plaatsje zoeken. Na zo'n twee weken zijn de stekjes beworteld en kunt u ze overpotten in voedzame bloemistengrond, waaraan u wat klei toevoegt.Denk eraan: de pot mag hooguit 2 a 3 cm groter zijn. Haal ver volgens de stek eruit (u weet het: ondersteboven houden, plantjes tussen twee vingers en een tik te gen de onderkant van de pot!) en zet deze in de nieuwe pot. Ook hier geldt weer: niet aandrukken. Geef alleen maar wat wa ter, zodat de nieuwe aarde wat kan wegzakken. Vanaf eind september tot eind januari mag u niet be mesten, daarna wel weer wekelijks. Om bossige planten te krijgen verwij dert u wel steeds de boven ste uitlopers, zodat de plant op lagere plaatsen zal uit botten. Het Haagse publiek kent al enkele jaren reuzengera- niuras, die bijna 200 cm hoog zijn. De plantsoenen dienst heeft ze overal in de residentie in grote bakken gezet en oogst daarmee veel bewondering van het publiek. Ook u kunt deze reuzen echter kweken, U moet op dezelfde manier handelen als hiernaast wordt verteld, maar met dat verschil, dat alle zijtakjes constant moeten worden verwijderd. In maart moet u de stek dan in een grote pot planten en opbinden aan een tonkin- stok. Alle scheuten en knoppen blijven verwijde ren, met uitzondering ui teraard van de top. Na ie dere tien cm de plant weer aanbinden. In het najaar is de plant dan zo'n 1.80 cm geworden. U poot deze dan over in een brede schaal van minstens 20 cm. diep, zet de stam goed vast en vanaf dat moment laat u de zijscheuten juist komen en verwijdert u consequent de top. Half mei kan uw reus naar buiten. ROZEN hebben de naam eigenzin nige klanten te zijn. Wie niet al te est van him handel en wandel op e hoogte is, dient er eigenlijk met "in vingers af te blijven, zo wil de volksmond. Dat hardnekkige verhaal is vermoedelijk in de wereld gekomen door het waas van geheimzinnigheid dat er nog altijd rond de geboorte van een roos hangt: het hele proces van enten is voor de gemiddelde tuinliefhebber een soort hogere wiskunde die ver buiten zijn bereik ligt. Diezelfde tuinliefhbber stekt uit zijn tuin wel alles wat hem in de loop van het jaar voorhanden komt, maar van de rozen blijft hij af. Nieuwe, betere en ster kere rozen krijg je immers alleen maar door enten, nietwaar? Nee dus. Rozen kunnen net zo goed gestekt worden als iedere andere plant. De eenvoudigste methode is die van het afleggen, zo als ook bij frambozen en bramen gebeurt (waar de roos overigens familie van is). In een van de onderste takken van de roos wordt een klein wondje gemaakt, de tak wordt naar de grond gebogen en het wondje wordt onder „rijke" aarde begraven. Het geheel moet natuurlijk wel vastgezet worden met iets wat lijkt op de ouderwetse haarspeld. Na een jaar ongeveer heeft de tak wortels gemaakt en kan hij worden losgeknipt van de moederroos en een' eigen leven gaan leiden. De moeilijkste manier is zaaien, maar die vraagt veel geduld en een onver woestbaar optimisme. Rij pe rozebottels worden ge plukt en in een kistje met zand en fijne turfmolm op gebaard. Dat kistje blijft de hele winter buiten in weer en wind. Het zand erin mag niet uitdrogen. In het voorjaar zijn de schillen van de bottels vergaan en kunnen de zaadjes in de grond, 8 tot 10 centimeter. Er zal maar weinig zaad uitkiemen, want rozen zijn in ieder geval in dit opzicht lastige klanten. Voor wie het toch wil wagen: zeer voorzichtig en royaal ver spenen. De beste manier is nog al tijd stekken. Sterke loten worden daarvoor uitge zocht en zo afgesneden dat er onderaan nog een hieltje zit: een stukje van de tak waar de scheut aan groeit. Die stekken (van een cen timeter of 30 lang) gaan voor tweederde de grond in: een mengsel van onderin zand (voor snelle wortel- groei) en tuinaarde met fij ne turf bovenin (voor de broodnodige voeding). Dan moet er een jaar lang ge wacht worden voor de planten een eigen leven kunnen gaan leiden. Toe gegeven: het gaat niet snel, maar het werkt wel. Bo vendien levert het ijzer- sterke planten op. Een methode die wel snel ler gaat, maar wel een beetje vorstgevoelige planten levert, loopt via de bloempot. Stekken met hetzelfde hieltje, maar nu slechts een centimeter of 15 lang, gaan in tuinaarde- met-scherp-zand de bloempot in, nadat er alle doorns en alle bladeren op een stuk of twee-drie na van zijn verwijderd. Het geheel komt onder een plastic zak (voor de uit de boeken bekende „gespan nen atmosfeer"). Als er wortels zijn, en dat is vaak al na enkele weken) kan er voorzichtig worden begon nen met „afharden". Het grote voordeel van zelf op deze manier rozen kwe ken, is dat de roos een eigen stam heeft gekregen en niet meer afhankelijk is van de geënte onderstam. De plant is daardoor vaak sterker en heeft geen last meer van wilde uitlopers uit de on derstam, die het leven van de geënte roos vaak zo las tig kunnen maken. Wie een mooie roos heeft kan op de ze manier vrij voordelig een voorraad aanleggen om complete perken aan te leg gen. Bovendien: het deelt zo lekker uit. De beste tijd voor dit alles? Nu!m Dit gewas behoort tot een geheel andere familie dan °Me slasoorten en moet ook op een andere wijze worden geteeld. De planten f''n tamelijk goed bestand „JRn, 'aÊe temperaturen, usla is te beschouwen als oon gezonde wintergroente. De ronde geelachtige „za- a groot van stuk en u,Ji J0!1' m gewicht. In rii-iki'l zijn het dnehokkige vruchten waarvan twee vakken leeg Ja en fón gevuld is met pn,2a® ie- Veldsla kan in j in de vollegrond w et!Lgezaaid- De zaad" F Per ma ^draagt 1 g. Üj L„ zakje veldsla Ï2 *!a' gewoonlijk 10 g. is i beste zaaimethode ^J^^nitiesdie op 10 cm ken. In oktober kan nog on der platglas worden ge zaaid. Men zaait dan vaak breedwérpig in een hoe veelheid van 2-10 g. per raam. Veldsla leent zich ook goed voor teelt in een bloembak op het balkon. De planten vormen een ta melijk platte rozet met langwerpige blaadjes. Het blad wordt in december of januari met een mes afge sneden en in diverse groentesalades verwerkt. Het jonge blad van kervel leent zich goed voor het verwerken in soep, sauzen, vlees-, vis- en eiergerech- ten. Het is een snelgroeiend gewas dat van vroeg in het voorjaar (maart) tot laat in de zomer (september) kan werpige, zwarte zaad wordt in de tuin op rijtjes van ca 15 cm gezaaid. U kunt kervel ook in een bloembak op het balkon telen. De zaadhoeveelheid bedraagt 6 - 10 g per m2. Een zakje bevat 10 g zaad. Zaai niet alles in één keer maar bewaar een gedeelte voor het volgende jaar. Kervel kiemt vrij snel, de plantjes staan spoedig bo ven de grond. Bij een ge washoogte van ca 15 cm kan kervel met een mes worden geoogst. Bij een goede verzorging loopt de stoppel opnieuw uit en kan drie a vier weken later we derom worden geoogst. In het voorjaar gehaaide ker vel schiet in de zomer door en gaat bloeien. Het zaad Zuring is een overblijvende plant die door scheuren kan worden vermeerderd. De fijne, donkerrode, driehoe kige zaden kunnen zowel in het voorjaar als in de herfst worden gezaaid. Bij zaai in het voorjaar schieten de planten in de zomer spoe dig door en gaan bloeien. In september gezaaide zuring schiet pas in het volgende jaar. De gekweekte planten kunnen behoorlijk groot worden. Zet de planten daarom op een ruim plant- verband van 40 x 30 cm. Het zaad is vaak slecht van kiemkraeht en de kiem- planten groeien aanvanke lijk langzaam. In dit ver band verdient hjet aanbe veling om in een zaaibakje onder glas te zaaien en later enkele planten voldoende. In een pot op het balkon vormt zuring een vrij stevig gewas. Geschoten planten kunnen gemakkelijk een lengte bereiken van 70 cm. Zuringblad wordt bij voor keur van de plant geplukt (dus niet snijden) en in sa lades verwerkt. Borage Borage of bernagie en ook wel komkommerkruid ge noemd is een gemakkelijk te telen gewas. De flinke zwarte zaden kunnen zowel in het voorjaar als in de herfst worden gezaaid. Bij zaai in het voorjaar schie ten de planten spoedig door en bloeien van mei tot sep tember met mooie, y lichtblauwe bloemen. Het rijpe zaad valt op de grond vermeerdering in het vol gende jaar. Borage vormt een fors gewas, de planten kunnen 80 a 90 cm hoog worden. Een ruim plant- verband van bijvoorbeeld 50 x 30 cm verdient bij een voorjaarszaai aanbeveling. Bij zaai in september kan een nauwer plantverband van bijv. 30 x 25 cm worden aangehouden. Als potplant op het balkon vormt borage een vrij zwaar gewas. Vrij wel alle plantedelen kun nen voor consumptie wor den gebruikt. De jonge spruiten verwerkt men in salades. De eetbare bloe men vormen een aantrek kelijke garnering. Het plantesap geeft een speci fieke smaak aan bijv. vruchtendranken. In het algemeen gaat van borage een opbeurende werking uit. Vraag uit Melick: Kunnen restanten groentezaden bewaard worden tot het volgende jaar? - Het behoud van goede kiemkraeht is afhankelijk van de zaadsoort en van de leeftijd van het zaad. Pak jes bevatten niet altijd nieuw zaadsoms zijn de zaden bij verkoop al een paar jaar oud. Dat is niet erg, mits de kiemkraeht nog goed is. Restanten van zaad, dat goed is opgeko men, kunnen gerust tot het volgende jaar worden be waard. Een uitzondering moet worden gemaakt voor zaad van ui, karwij, pasti- naak, schorseneer, dille en kervel dat snel in kiem kraeht achteruitgaat. Res tanten zaad moeten worden opgeborgen in een goed sluitende voorraadbus op een droge en koele plaats. Vraag uit Etten: Ik heb een nieuwe woning betrokken. De grond eromheen lijkt mij niet geschikt voor een heide- en kruidentuin, die ik wil aanleggen. Hoe kom ik aan grondmonsters? Grondmonsters voor een particuliere tuin worden geanalyseerd en van een bemestingsadvies voorzien door het Laboratorium voor Grond- en Gewassen- onderzoek „Mariëndaal" te Oosterbeek (kosten onge veer f 65,-). V richt uw ver zoek tot het laboratorium waarna een monsternemer de vereiste hoeveelheid grond komt halen. Een maand daarna ligt het ad vies bij u thuis. Voor de border en voor het gazon kunt u eventueel een aparte bemonstering vragen. Ove rigens stelt een heidetuin specifiekere eisen dan een kruidentuin. Vraag uit Schaarsbergen: In mijn heidetuin heb ik vorig jaar veel Ierse heide gezet. Merkwaardigerwijze heeft die heide er de afgelo pen winter bladloos bijge staan en bovendien zijn er nogal wat planten gestor ven. Is dat normaal? - Ierse heide is wintergroen maar weinig winterhard. Afdekken met sparregroen is dan ook zeker aan te be velen. Mogelijk hebben uw planten te lijden gehad van de kou, in combinatie met veel neerslag. Wellicht kunt u in uw geval toch be ter andere heide-achtige planten, die sterker zijn (gaultheria). Raadpleeg een goed heidetuinboek of wordt lid van de Neder landse Heidevereniging „Ericulture" (secretariaat telefoon 02150-45180). Vraag uit Beuningen: Ik heb in de tuin een grote passiefloraplant in een in- maakpot staan. Kan ik haar van de winter buiten laten staan of is de kans op be vriezen te groot? - De passiebloem is niet winterhard, maar er zijn vele exemplaren die al tal loze zachter winters hebben doorstaan. Een plant in een pot bevriest veel eerder dan een plant in de volle grond. U mag niet vergeten dat planten in potten steeds veel meer onderhevig zijn aan - soms sterke - tempe ratuurverschillen, zowel 's zomers als 's winters. Het voordeel van een pot is natuurlijk dat je hem 's winters vorstvrij kunt wegzetten. Kunt u dat niet - wegens ruimtegebrek? - dan moet u de plant in de volle grond zetten op een luw en zonnig plekje, met pot. Vraag uit Geleen: Bijna elk jaar schiet bij mij de bloemkool door en krijg ik een bos stengels met blau we bloemen in plaats van de hagelwitte groente. Wat moet ik daartegen doen? - Vermoedelijk gebruikt u een te vroeg ras. Of u hebt misschien te oude planten geplant. Probeert u voor de vroege teelt eens de blad- rijke Alpha (o.a. het ras Ra ket) en voor de zomerteelt het ras Flora Blanca. Voor al in de zomer moet u plan ten gebruiken die zeker niet ouder zijn dan drie tot vier weken. ,Een plant uitkiezen, die mij als bloemist persoonlijk erg aanspreekt is eigenlijk erg moeilijk, omdat alles wat groeit en bloeit charmes heeft. Maar de Dracaena's hebben mijn bijzondere voorkeur, omdat ze zo decoratief zijn en elk interieur verfraaien, of het nu om een moderne of een klassieke inrichting gaat". Aan het woord is de Maastrichtse bloemist Jean Steven, St. Annalaan 1. „Vooral de grote variatie in soorten - er zijn er tientallen - is aantrekkelijk omdat men een schitterende plantenhoek kan krijgen, alleen al door er enkele bij elkaar te plaatsen, eventueel aangevuld met andere bijpassende planten en wat grote keien". Jean weet veel van de Dracaena's, die in het wild voorkomen in Afrika Azië en op de Canarische Eilanden, waar het stamvormende bomen worden die weinig ofTiiet vertakken. „Wisi u b.v. dat de naam is afgeleid van het Griekse Drakaina, Jean Steven koos de Dra caena voor decoratie dat vrouwtje van de draak betekent? Vandaar dat wij weer praten over D rakenboom". De verzorging is volgens hem niet (al te) moeilijk. Zo licht mogelijk, maar beschermen tegen felle zon (Voor donkere kamers zijn er speciale lampen in de handel). Ze houden van een warme omgeving (22 gr.), dus in de kamer gedijen ze uitstekend. Ook het water (uit de kraan is het eigenlijk te hard, dus onbruikbaar, gebruik liever regenwater) moet op die temperatuur zijn. Gieten óp de aarde. De hoeveelheid hangt af van de gebruikte pot en de atmosfeer, maar matig vochtig houden is het beste. Tussen twee gietbeurten in de aarde wat laten opdrogen (geldt voor alle planten!) en goed voeden. En op de vraag welke soort men het beste kan nemen zegt Jean diplomatiek: „laat u daarvoor altijd adviseren door uw bloemist-vakman".

de Stem | 1978 | | pagina 37