luwstej houdt warmte vast GEN H Tapijt kleedt echt aan Tegels geven vastigheid nummer 1 lember Wie zijn vloer wil bedekken, kan ruwweg kiezen uit drie materialen: hout, tapijt of plavuizen. Elk heeft zijn voordelen. Drie Nederlandse fabrikanten noemen hier in kort bestek de voordelen van hun produkt ten opzichte van de twee andere. Voor twijfelende aspirant-kopers kan het wellicht de doorslag geven Prijzen volgens opgave van de drie fabrikanten Goedkoopst Duurst Hout: Tapijt: Plavuizen: 101176-1413 IS I I Omdat er keuze is uit een qroot aantal soorten geven bijgaande cijfers slechts een globale indruk van wat men zal moeten betalen. 53,- per vierk. meter 150,- p. vierk. meter (finélux) (parket) 78,50 p. vierk. meter (parket) 99,- (400 cm breed) 479,- (380 cm breed) 36,- p. vierk. meter 76,50 p. vierk. meter ikpit] kroot onvervormd l'gen in vergelijking prijs. En wat de kwaliteit Sansui apparatuur tot de zg. „hi-fi-top l logste kwaliteits- fdat de stereo- jer zich wensen kan i geld. Igere totale harmo- 1 vervorming dan bij lere merken in lie prijsklasse. |rbeeld is dit bij de 0,03%, [ijk dit gegeven. aat is extra getest lenst van de impor- filburg. Een unieke Irfekte werking. ockpit 317 kier SR 222 r 217 |r AU 317 Beek SC 1110 BRUYNZEEL, j j vloerenfabriek in Bergen -I "I1" op Zoom: 1 ±V-/V-1L f2.499- verlichting. 'Het eerste grote voordeel Van een houten vloer: hij vormt een brug tussen buiten en binnen. Tussen uw tuin en uw woonkamer. Want een houten vloer is eigenlijk een levend stuk natuur. Bijna alle vloeren worden geïmpregneerd met een vuilafstotende stof en worden behandeld met een keihard harslaagje, waardoor zelfs de ergste vlekken er geen vat meer op hebben. Dat betekent dat men er thuis nauwelijks iets aan hoeft te doen. Krasjes horen erbij. Ze worden in de structuur opgenomen. Alle houten vloeren geven een ruimte-effect. De hele kamer lijkt er ruimer door dan hij in werkelijkheid is. Een houten vloer houdt bovendien de warmte vast, zodat hij ook in de winter behaaglijk is en beslist niet koud onder je voeten. Nog een voordeel is, dat men nooit betaalt voor materiaal dat niet wordt gebruikt, wat bij kamerbrede vloerbedekkingen nogal eens voorkomt. Komt bij er zijn houten vloeren die gemakkelijk zelf te leggen zijn. Dat kan een paar honderd gulden arbeidsloon schelen. Bovendien slijt hout, vergeleken bij andere vloerbedekkingen nauwelijks. Er zijn trouwens ook parketvloeren, die opneembaar zijn. Als bij een verhuizing een houten vloer blijft liggen, hoeft dat niet nadelig te zijn. Want de verkoopwaarde van het huis stijgt erdoor .J DESSO, tapijtfabriek Desseaux in Oss: 'Tapijt kleedt het huis aan. 'We lopen van nature graag over een zachtverende bodem. Het dik bemoste pad in de wandelroute van de ANWB. De graslaan die we ontdekten tussen de Limburgse heuvels. Het tapijt van dennenaalden op de plek in het bos waar we speelden met de kinderen. Op graniet voelen we ons niet thuis. Tapijt is warm. En het is stil. Tapijt is ook makkelijk te onderhouden. Niet boenen, schrobben of dweilen. Regelmatig stofzuigen is eigenlijk altijd voldoende. En een vlek is meestal met wat lauw water te verwijderen. Tapijt biedt luxueuze molligheid en de slijtvastheid is inmiddels toegenomen. Ook in o.a. slaapkamers biedt tapijt voordelen. De Spartaanse slaapkamer met gladde en harde vloeren is aan het verdwijnen. Men legt er tapijt, want dat is lekker aan de blote voeten. Dat is ook gezond want het stof dwarrelt niet overal heen, maar wordt door het tapijt vastgehouden. En omdat er niet zoveel gelopen wordt kan hier een voordelige minder sterke kwaliteit worden toegepast. En dan de trap. Tapijt op de trap is stroef. De kans op vallen is veel kleiner. En als er toch gevallen wordt (kinderen, bejaarden) dan komt het minder hard aan. J Mosa, keramische industrie in Maastricht: 'Met een tegelvloer hebt U ■vastigheid onder Uw voeten. Een oprechte materie, die tegenspel biedt. Zomer en winter geeft de tegelvloer met zijn thermische eigenschappen "adem" aan de voeten. Dat is gezond en hygiënisch. Natuurlijk is een kop koffie die U op een tegelvloer laat vallen gebroken. Maar ruim het op en U ontdekt meteen al een tegeleigenschap die daar ruimschoots tegenop weegt: het ondoordringbare keramiek neemt geen greintje vuil op en is onder alle omstandigheden moeiteloos schoon te krijgen. Er zijn geen vezels waar vuildeeltjes zich in vast kunnen zetten. Ongedierte krijgt geen kans, wat met huisdieren ook erg belangrijk is. Zelfs op de meest belopen delen zult U na vele jaren nog geen spoor van kaalheid kunnen ontdekken. Een tegelvloer leg je maar één keer voor 't leven. Op de lange duur is het de voordeligste vloerbedekking die er bestaat. Elke plavuizen vloer heeft voorts een eigen karakter, ontstaan door het kleurenspel. Twee plavuizen hebben nooit perfect dezelfde kleur. Leven op plavuizen is leven op een stuk natuur. Op oer-grondstoffen in hun meest veredelde vorm. J Help! De open haard lecrf een rookgordijn! 2W*« FIGUUR 1 ASLADE VAN BINNEN UT FIGUUR 2 T ASLADE VAN BUITEN UIT FIGUUR 3 FIGUUR 4 FIGUUR 5 FIGUUR 6 FIGUUR 7 ?,PEN HAARDEN. de?arSpChiinUik.de grootste rage van wil tol!1 Z7ent'g- koereen die mee IS Üft er Het is na- 'fravonH op een koude win delen K:-efn spc"etJe schaak te dat m ,Ct knisPerend haard- !li|gèstaanrJfeeft M wel eens biï de jujste ui! UW 0Pen haard wel op gevoerd' F'ze.en brandveilig is uit koken m a'20 's' ook Het kunst op open Haard is een Sc «g s. ll eS Je egelmatig moet de randweer uitrukken voor panden veroorzaakt door utief geconstrueerde open haarden. 'et alleen de doe-het-zel- vers, maar ook aannemers Passen bij de aanleg van n °Pen haard vaak foute constructies toe. Het is al voorgekomen dat open haardbezitters met haard en al door hun (hou ten) vloer zakten. Bij an deren is het door de rook in de kamer niet uit te houden. U zult dat liever willen voorkomen. Bij ons zijn de open haar den van het stralingstype het meest in zwang. Het is een type dat stralings- warmte afgeeft. De wanden van deze haar den moeten van vuurvast materiaal zijn en goed be stand tegen warmtespan- ningen. Ze mogen niet te dik zijn en goed geïsoleerd van alle brandbare onder delen van uw huis. Dit kan bijvoorbeeld gebeuren met slappe betonmortel waar aan isolatiestoffen zijn toe gevoegd. Omwille van de grote temperatuurver schillen moeten de wanden uit meerdere kleine ele menten zijn opgebouwd, zodat de warmtespannin- gen kunnen worden opge vangen. Voor de verbranding en rookafvoer is veel lucht no dig. Kies daarom niet een te grote haard, omdat p an ders last krijgt van tocht. Bij normale uitvoering krijgt de haard de verbran dingslucht uit de ruimte zelf. Op de figuren 1 tot en met 4 kunt u zien op welke manieren dat kan. Voor het goed functioneren van uw open haard is de aansluiting op de schoor steen van groot belang. De zogenaamde "keel- doorsnede" mag niet veel groter zijn dan het op pervlak van de doorsnede van het schoorsteenkanaal. Belangrijk is dat de over gang van "keeel" naar schoorsteenkanaal zo ge leidelijk mogelijk verloopt. Figuur 5 laat u zien hoe het niet moet. Figuur 6 geeft het goede voorbeeld. Het schoorsteenkanaal moet inwendig glad zijn, moet geïsoleerd zijn, er mogen geen plotselinge vernau wingen, stootkanten of richtingsveranderingen aanwezig zijn. Tenslotte moet bij een huis met een brandgevaarlijk dak (riet) het rookkanaal van de open haard van een vonkenvan- ger zijn voorzien. Op figuur 7 is voor de open haard een vloerplaat aan gegeven. Deze is met opzet zo groot om een veilig heidsmarge te krijgen voor rondspringende vonken. Aan de constructie van de haardvloer worden spe ciale eisen gesteld. Hij moet uit vuurvast materiaal be staan en mag niet zonder meer op een betonnen vloer worden geplaatst, laat staan op een houten. Tus sen haardbodem en beton moet een isolerende laag worden aangebracht. Bij een houten vloer moet be halve een isolatielaag een geventileerde luchtlaag tussen de isolatie en de vloer zitten om verkoling (door de vloer zakken) en zelfontbranding van het hout te voorkomen. Als u bij de aanleg van de open haard aan alle con structie-eisen hebt vol daan, bent u er nog niet. Ook bij het stoken moet u op bepaalde punten letten: - binnen een afstand van 30 centimeter vanaf het stookgat mag geen brand baar materiaal zijn toege past; - gebruik liever geen naaldhout; het is harshou dend en "spat"; - het aanmaken van de haard moet met aan maakblokjes klein hout of krantepapier gebeuren; gebruik nooit benzine, pe troleum of spiritus; - vloerbedekking of vloerkleden moeten ten minste de afmeting van de vloerplaat op figuur 7 van de haard zijn verwijderd; - gebruik, als het vuur "spat", een haardscherm, ook als u de brandende open haard langere tijd on bewaakt achterlaat. DE TIJD dat de mode werd vooi geschreven en strikt werd opge volgd ligt gelukkig ver achter ons. Mode betekent nu dat een vrouw naar eigen smaak en persoonlijk heid kiest uit een aantal verschil lende stijlen. Het is de laatste jaren ook gebleken dat de moderne vrouw haar kleren kritischer koopt, ze Iet meer op comfort en kwaliteit, en vooral of het kledingstuk wel bij haar past. Misschien blijft ze daarom wel seizoenenlang trouw aan een bepaalde stijl, maar voegt ze er ieder jaar een paar nieuwe accenten aan toe. Logisch, want wie in mode is geïnteresseerd krijgt het altijd wel weer te pakken van alle aanlokke lijke etalages in de stad. Want je wilt toch weten wat de nieuwe tendenzen zijn, waarmee je je eigen, basis garderobe tot een uitge kiend geheel van sfeer, kleur en accessoires kunt maken. En dat is een leuke, zeer creatieve bezigheid! Dit zijn de details, die de verschillende modestijlen compleet maken: De „City-look", een modern elegant sil houet, waarbij de blazer centraal staat. Soms typisch Engels van sfeer, met zachte tweed of flan- nelstoffen. Soms ook geïnspireerd door de jaren vijftig, met een duidelijk accent op de schouders en in de taille. Maar altijd is deze stijl vrouwelijk, hoe „mannelijk" de stoffen ook zullen zijn! Het zit hem in de accessoires die er met zorg bijgekozen moeten worden. De bloeses, die er bij horen, zijn van fijn ka toen, wollen crêpe of (imi- tatiejzijden. Ze hebben kleine kraagjes met kant, of boordjes met ruches, of volants, die versierd zijn met een strikje, lintje of een enkel bijou. Alles heel los jes aangerimpeld tot in de taille van een eveneens ge plooide of gerimpelde rok, die öf ruim valt, öf recht is met een overslag. Draag hierbij pumps, elegante bandschoenen of korte laarzen met een wat hogere, rechte hak. Ook de tassen zijn elegant: kies een platte enveloppetas die eventueel ook als schoudertas is te dragen. De sieraden zijn klein maar fijn: broches en dasspelden, dunne parel kettinkjes, smalle gouden z 25 OH CO X z,< si ar* a, O'S armbanden. De ceintuurs zijn ook smal, in glanzend leer of suède. Er is ook een nieuwe •jfls^romantische stijl, een beetje middeleeuws van sfeer, zacht van kleur en vloeiend van lijn. Het is een mode die in Parijs werd gesignaleerd bij de ont werpster Emmanuelle Khanh, en die in Nederland navolging zal vinden in de boetieks. De jurken zijn wijd, met een verhoogde taille, met een bloes of jakje erover, soms nog met een smalle broek eronder. In zachte wollen weefsels met kantmotieven, of in dunne gebreide stoffen, en dik wijls is alles in één bijzon dere pasteltint gehouden, tot zelfs de platte schoen tjes en het herderinnen- mutsje toe! Met de sportieve stijl ®5>f^kun je twee kanten op: er is een strenge, militairistische mode met rechte, brede schouders, grote jassen, kleine hoofd deksels, veelal in leer. Daarnaast is de opzettelijk nonchalante mode in rus tieke sfeer, met stoere stoffen, als ribfluweel, tweed, dikke wol en bont. Ongetwijfeld de meest po pulaire stijl deze winter, want wie draagt er niet graag een goeie broek, een dijk van een trui en een ruim en comfortabel jack erover? Het is de mode van „veel over elkaar", van geruite overhemden en stropdassen, van vesten over vesten, van royale rokken en bandplooibroe- ken. Daarbij horen sportie ve laarzen met sleehakken en profielzolen, stevige schoenen van soepel leer of suède, kortom, stappers waarop je naar Rome zou kunnen lopen. Ook de tas sen zijn stoer en sportief, prima om mee te winkelen, want er kan heel wat in. Alleen oppassen, want zo'n loodzwaar bungelende buidel aan je schouder is ook niet je dat! Bij het qua- si-nonchalante, maar zo doordachte modebeeld van deze stijl draag je 'n losjes omgeslagen sjaal, gebreid met franje, of zeer groot en vierkant geweven in een ruit. En op het hoofd een pet, groot en kwajongen sachtig, of een klein mutsje op het voorhoofd. L

de Stem | 1978 | | pagina 25