Thung laat A°r-di^t-Goed- I en Jsf7"i5barding EERSTE VIER PLAATSEN WEER VMR RUSSEN Anatoli Karpov raakt vermoeid Peterson begraven EINDZEGE MOSER FIFA wil 24 landen in wk-eindronde In profkoers H Aanval Keetie vandaag Tour de VAvenir Vier Nederlanders nemen deel aan Grote Landenprijs I b»*-*- I C bfttkenH Van Petcr Bouwkosten Winter - spelen veel hoger Zege Stöve en Okker pc qTEM VAN ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 AMERSFOORT (ANP) - Er gaapt nog altijd een ge weldige kloof tussen aspiraties en prestaties van het Nederlandse Daviscupteam. Met of zonder Tom Okker. Met de tengere maestro werd in het voorjaar van Tsje- choslowakije verloren, zonder hem is zelfs de ouverture van het toernooi van 1979 tegen ontwikkelingsland Noorwegen een hachelijke zaak geworden. Door de stand van 1-1, waarmee de troosteloze eerste dag in Amersfoort werd afgesloten, blijft zowaar de mogelijk heid overeind, dat de Noorse vrije tijdstennissers zich langs de zwaar gesubsidieerde Nederlandse top zullen werken. Die kans is weliswaar mi niem, maar toch: het had vol gens de wet van de grote ge- tallen: Noorwegen 200.000 tennissers tegen Nederland meer dan 300.000, niet gemo gen. Het is te eenvoudig om de schuld uitsluitend op de schouders van Rolf Thung te Toegegeven, de Hil- 7:. 7'*^ 7: if 7 - 1 a P versumse student maakte er bitter weinig van. In de eerste set werkte hij nog een set- point weg, maar in de overige drie offreerde hij met onbe heerste knallen en simpele missers de 33-jarige Noorse kampioen Per Hagna uiterst vrijgevig de zege: 8-6, 5-7, 2-6, 2-6. Hg» Diezelfde Thung was dan toch maar om zijn grotere routine verkozen boven Frits Don, die het in oefenwed strijden beter had gedaan, terwijl iedereen weet dat Thung uitsluitend geschikt is voor de snelle banen. Op gra vel kan hij nauwelijks uit de voeten. Vooral als het nat en A- traag is, zoals gisteren in Amersfoort. De man, die daarvoor verantwoordelijk was, is non-playing captain Fred Hemmes. Dat brengt dan weer in herinnering dat de tennisbond nu al weer bij na een jaar lang probeert een buitenlandse trainer te enga geren. Hoe het werkelijk behoort te liggen met de krachtsver houdingen tussen Nederland en Noorwegen, demon streerde Louk Sanders in het tweede enkelspel. De rood harige 18-jarige Jon-Erik Rustad bracht aanzienlijk meer talenten in het geding dan de pretentieloze Hagna, maar was desondanks kans loos: 6-3, 6-1, 6-1 in nauwe lijks een uur spelen. In deze vorm moet Sanders in het dubbel van vandaag en het enkelspel van zondag in staat zijn Nederland in zijn eentje naar de volgende ronde te tillen. Daarna zal er wel weer een beroep op Okker worden gedaan. Of dat opweegt tegen alle feiten, die in Amersfoort zijn blootgelegd, is de vraag. MADRID (ANP) - De we reldvoetbalbond (FIFA) oe fent op het ogenblik druk uit op de Spaanse organisators van de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap in 1982 om 24 in plaats van de gebruikelijke 16 landen toe te laten. De Spaanse voetbalbond maakte dit gisteren bekend. De Spanjaarden toonden zich ten opzichte van de FI FA wel bereid het aantal deelnemende ploegen uit te breiden. Niet tot 24, maar tot 20. Zij gaven twee redenen op voor de weigering van acht extra landen. Ten eerste geeft een uitbreiding van het toer nooi met acht ploegen te veel organisatieproblemen. Ten tweede zijn ze bang voor een kwaliteitsvermindering van y v- r K V -- - - - .><V het wereldtoernooi, vooral als de extra landen uit Azië en Afrika komen, zoals de FIFA wenst. De uiteindelijke beslissing valt op 7 november, als de FIFA met de Spaanse orga nisators vergadert in Zurich. Daar zal de FIFA de Span jaarden proberen te overtui gen van een ander idee: twee extra landen uit Europa, een uit Noord- of Zuidamerika en een uit Azië of Oceanië. De Spaanse voetbalbond zou dan zelf nog vier landen mo gen kiezen, die zich niet via de voorwedstrijden plaatsen. Overigens blijkt er in Spanje speelruimte genoeg te zijn, want niet minder dan 17 steden vroegen wk-wedstrij- den aan. Joop Zoetemelk klopt Herman van Springel H00GERHEIDE - Joop Zoetemelk heeft gisteravond de I profkoers van Hoogerheide- het eerste deel van het Schel- de-weekend; vandaag wordt in Ossendrecht gekoerst - op I zijn naam geschreven. Zoetemelk versloeg in de eindsprint I zijn medevluchter Herman van Springel. Het tweetal ont- I vluchtte 19 ronden voor de finish het gisteravond constant I in hoog tempo rijdende peloton. Daarvoor had de koers in het teken gestaan van een vlucht over ongeveer 40 kilometer van Nederlands kampioen Henk Lubberding en Martin Havik. Het was Zoetemelks derde tverwinning in een criterium na de Tour de France in Ne derland. Eerder won hij in Valkenswaard en Steenwijk. Naast Joop Zoetemelk was in tegenstelling tot eerdere berichten Hennie Kuiper gis teravond wel aanwezig in [Hoogerheide. De coureur uit [Putte had op het laatste mo- lent van de UCI te horen ge- regen, dat hij de koers in Ita- ïkon laten schieten en dat hij het Schelde-weekend kon vertrekken. Kuiper had in de beginfase de pech lek te rijden. Zijl achtertube liep af en de Pattenaar moest van de fiets. Si krijgen profs een rondever- goeding, maar bevorderlijk Dor de concentratie is het ui teraard nooit. Kuiper ging echter onverdroten door. Op bet moment dat Ferdi van den Henk Lubberding en i van Springel tracht ten een aanval te openen, was wiper attent. Met Cees Bal 'anzijn wiel sprong hij er naar t»e. Maar de poging vond geen piade in de ogen van het fel legende peleton, waarin heel »at renners zaten, die in aan merking wilden komen voor de felste prijs van deze twee- aagse (vanmiddag wordt in tiendrecht om vier uur ge- "erl), een merrie ter waarde gulden. Daarin lag Medeoorzaak dat de mannen constant invlogen. Profs normaliter nog wel eens n tot in de finale van koers alvorens zij onder in heugel gaan, maar gister- 7?'n Hoogerheide was het »af het begin „bal" Neder- :7 kampioen „bij de gratie an Raas", Henk Lubber- 7 an zijn meer dan waar- iil» j P'oegmakker van het genu seizoen Martin Havik >(7 2'cb bij de macht van 77on niet neerleggen en 7 er vandoor. Lubber- I Haviü n^us °P bet stuur - en I ilLiIrt7en 200 meter- Voor" iii,k7 ,ng bad er veel zin ben d §b's legden achter stil 7aalï zoveel mogelijk <:voorspr°ng groeide Addend, 'es Bal en Wim de e achtervolging !t^ang brengen, maar de niet veel f" Post stonden [et v.| oe'0ok Hennie Kui- rf®d jaar toch in i,!t'8mee.enSt' verdedigde ij" 91Havlk^stp' ^at Lubberdin8 Half I s 7erder we8 l^aleJa ?ers hadden de jProng p7halve ronde voor- 'eiders he, terwijl de twee I"1 het n«7n de achterkant v er" er8 moeilijk IH Ji'f, alleen door Stookde mensen, Shet.u??'door de duis- Jbebejt J?«0P de weg niet «la, En dat ondanks I y1! bo Hoogerheide I *totj4 bchtpunten had IP? Un de tÏ! «i- lb(Cliv,7wei' dat de i 1,1 "est L Verl°<>P had.- rjtt", I e''weetal eraan lubberding ver zwakte enigszins en Havik was niet bij machte de vlucht alleen te dragen. Met nog 19'ronden voor de wielen was het Joop Zoetemelk, die het tweetal als eerste achterhaalde. Het spel kon weer op de wagen. Twee „veteranen" eisten daarna alle aandacht voor zich op. Herman van Springel (36 jaar) en Joop Zoetemelk (32 jaar) gingen er vandoor. Ach ter dit tweetal vormde zich een jachtgroep, die bestond uit Jo- han van de Velde, Walter Go- defroot, Ger Mak, Levien Klaasen en Jos Schipper. Die vijf lieten echter al snel de hoofden tussen de schouders zakken en lieten zich terug vallen in het peleton. Vester Aerts wilde zich nog verzetten, maar het hoge tempo werd hem ook te machtig. Echt, de mannen knalden er op los, maar Joop Zoetemelk en Herman van Springel had den intussen een te grote voorsprong opgebouwd om nog in gevaar te komen. Ook niet toen Hans Langerijs, Jos Schipper en Cees Priem uit het peleton de ruimte insnelden. Die actie was alleen goed om een betere en hogere prijs vei lig te stellen. Joop Zoetemelk werd namelijk de winnaar. In de eindsprint toonde hij zich veel sneller dan Herman van Springel. ROB VAN DEURSEN UITSLAG: I. Joop Zoete melk (Germigny l'Evecque) de 100 km in 2.12.27; 2. Herman van Springel (België); 3. Jos Schipper (Kwadendamme); 4. Cees Priem (Wemeldinge); 5. Hans Langerijs (Blokker); 6. Johan van der Meer (Maas tricht); 7. Jan van Katwijk (Oploo); 8. Piet van Katwijk (Mill); 9. Jan Krekels (Greven- bicht); 10. Johan van de Velde (Rijsbergen); 11. Ludo Del- croix (België); 12. Roelof Groen (Staphorst); 13. Mare Demeijer (België); 14. Hennie Kuiper (Putte); 15. Walter Go- defroot (België); 16. Reth van Trigt (Uithoorn); 17. Guido van Calster (België); 18. Wil de Ruiter (Kwadendamme); 19.' Vester Aarts (Kruiningen); 20. Hennie Peels (Veldhoven). Joop Zoetemelk in volle actie op weg naar zijn overwinning in Hoogerheide; in zijn kielzog Herman van Springel, die tweede zou worden. MORZINE (ANP) - In een korte maar zware Alpene tappe tussen Thonon-les- Bains en Morzine hebben de Sovjet-renners hun supre matie in de Ronde van de Toekomst nogmaals dik on derstreept. De eerste vier plaatsen in de tiende etappe - met kort voor het einde de uit de grote tour bekende Alp Joux-Plane - werden een voudigweg gevorderd. Galaletdinov won met twee seconden voorsprong op Goessainov. Soekhoroets- jenkov, de leider in het al geoen klassement, raakte met een zevende plaats een beetje achterop, maar hij bleef ruimschoots eerste in het algemeen klassement, waarin de eerste vier plaat sen door Sovjets worden in genomen. Jo Maas was met een ver dienstelijke tiende plaats eens te meer de beste Neder lander. De Limburger schoof naar de elfde plaats in het klassement. Uitslag tiende etappe; 1. Galaletdinov (Sov) 114 kilo meter van Thonon-les-Bains naar Morzine in 3 uur, 23 min. en 26 sec., 2. Goessainov (Sov) op 2 sec., 3. Averin (Sov) op 1 min. en 6 sec., 4. Morozov (Sov) z.t., Pozzi (Ita) op 1 min. en 11 sec., 6. Rupperez (Spa) op 1 min. en 12 sec., 7. Soekhoroetsjenkov (Sov) op 1 min. en 17 sec., 8. Cabrero (Spa) op 1 min. en 18 sec., 9. Breu (Zwi) op 1 min. en 22 sec., 10. Maas (Ned) op 1 min. en 39 sec. De klasse ringen van de overige Ne- derlnders: 21. Stamsnijder op 5 min. 39 sec., 30. Maessen op 7 min. 40 sec., 53. Ver- brugge op 13 min. 15 sec., 54. Van Peer z.t., 63. Jonkers op 18 min. 47 sec., 65. Claessens op 21 min. 37 sec. Algemeen klassement: 1. Soekhoroetsjenkov (Sov) 36 uur precies, 2. Galaletdinov (Sov) op 2 min. 33 sec., 3. Averin (Sov) op 3 min. 21 sec., 4. Morozov (Sov) op 4 min. 34 sec., 5. Pozzi (Ita) op 4 min. 54 sec., 6. Rupperez (Spa) op 6 min. en 8 sec., 7. Criquielion (Bel) op 6 min. 59 sec., 8. Cabrero (Spa) op 7 min. 42 sec., 9. Clivati (Ita) op 10 min. 21 sec., 10. Goessai nov (Sov) op 11 min. en 40 sec., 11. Maas (Ned) op 12 min. 18 sec. De klasseringen van de overige Nederlanders: 31. Maessen.op 35 min. 56 sec., 53. Stamsnijder op 1 uur, 2 min. 40 sec., 60. Van Peer op 1 uur, 12 min. 49 sec., 61. Verbrugge op 1 uur, 13 min. 8 sec., 64. Jonkers op 1 uur, 19 min., 27 sec., 73. Claessens op 2 uur, 2 min. 33 sec. LAKE PLACID - De kosten voor de bouw van accommo daties voor de Olympische Winterspelen van 1980 in Lake Placid zullen 14 miljoen dollar (ruim 30 miljoen gulden) hoger zijn dan aanvankelijk geraamd was. De totale kosten van de Winterspelen zullen daardoor komen op 117 miljoen dollar (250 miljoen gulden). Ronald MaeKenzie, de voor zitter van het organisatieco mité in Lake Placid, verklaar de dat de hogere kosten te wij ten zijn aan accommodaties, die niet waren voorzien, toen de oorspronkelijke begroting werd opgesteld. Het geld moet worden besteed aan de uit breiding van de woonruimten voor de sportlieden en verbe teringen aan de bestaande sportaccommodaties. Aan vankelijk" rekende men in Lake Placid met een stijging van de kosten met 18 tot 20 miljoen dollar. ZEILEN: Viktor Potapov heeft de tweede race in het wereld kampioenschap zeilen in de Tornadoklasse gewonnen. Er volgen in Weymouth (Enge land) nog vijf wedstrijden. BAGUIO STAD (ANP) - In de 22e partij van de tweekamp om de wereldtitel schaken in Baguio Stad heeft wereldkam pioen Anatoli Karpov voor de derde achtereenvolgende keer een overwinning laten glippen. Eerder deed hij dat in de 18e en 20 partij, telkens met wit spe lend. De vermoeidheidsver- eefcSjïuelen bleken de laatste partijen inderdaad bij de titel verdediger aanwezig te zijn. Deze tweekamp begint dan ook steeds meer te lijken op die tussen de beide kemphanen in 1974. In Moskou speelden Karpov en Kortsjnoi de finale van het kandidatentoernooi. Die tweekamp kende het maximum van 24 partijen. Karpov, twintig jaar jonger dan Kortsjnoi, behaalde vlot drie overwinningen, maar kwam in de laatste vijf partij en, waarin hij slechts aasde op remises, in grote moeilijkhe den. Kortsjnoi behaalde toen in de 19è partij zijn eerste overwinning en verloor de tweekamp nipt met 3-2, nog onwetend van het feit dat het om de wereldtitel was gegaan, omdat de Amerikaan Bobby Fisher later weigerde zijn titel te verdedigen. Raymond Keene, de voor naamste secondant van Kortsjnoi verklaarde na afloop van de voor zijn kamp weer fortuinlijk afgelopen partij: „Ik ben er nu bijna zeker van dat Viktor Kortsjnoi de twee kamp gaat winnen. Indien Karpov zulke blunders blijft begaan, worden de rollen vol ledig omgedraaid". Keene uitte zich op die ma nier misschien wat al te opti mistisch. Kortsjnoi immers speelde de laatste week, sinds hij de organisators beterschap beloofde en geen politieke zij wegen meer zou bewandelen, niet veel beter. Over het alge meen is de kwaliteit varl het schaken te gering om het pre dikaat „wereldkampioen schap" waardig te zijn. Karpov begon zich de laatste week ook ongewoon te gedra gen. Na de 20e partij, waarin Kortsjnoi op wonderbaarlijke wijze aan een remise kwam, schreef de wereldkampioen een brief aan hoofdscheids- rechter Lothar Sehmid dat Kortsjnoi hem had gestoord door zijn gezicht in allerlei grimassen te trekken. Het kamp van de statenloze uitda ger wees dit protest van de hand en verwees naar de be kende zure druiven. De scheidsrechter en zijn twee assistenten hadden ook niets opgemerkt. Donderdag na het afbreken van de 22 e partij had Karpov een nieuwe klacht. Kortsjnoi zou zijn lopers op hinderlijke wijze (met een hoek erin) voortbewegen. Kortsjnoi rea geerde daar nau welij ks op toen Schmid hem daarover aan sprak. De tweekamp werd zo doende weer in de sfeer van de kinderspeeltuin getrokken. Algemeen werd gisteren in Baguio Stad verwacht dat Karpov vandaag uitstel van de 23e partij zal vragen. Daar heeft hij nog eenmaal zonder opgave van redenen het recht toe. Na de afgebroken stelling in de 22e partij: 47 a3 x b2; 48. Lb4 - d2, Te2 - e7; 49: a2 - a4, Te7 - d7 ;50Kd3 - c2, Kg8 - h7;51. Tb8 - b2, h6 - h5; 52. g4 xh5, Pe8 - d6; 53. Tb2 - a2, Pd6 x f5; 54. a4 - a5, Pf5 - d4 55. Kc2 - c3, Pd4 - c6; 56. a5 - a6, Td7 - d5; 57. Ld2 - f4, Td5 - f5; 58. Lf4 - d6, Tf5 - d5; 59.' Ld6 - g3, Td5 - g5; 60. Lg3 - f2, Tg5 x h5; 61. Kc3 - c4, Pc6 - a5 62. Kc4 - c3, Pa5 - c6; 63. Kc3 - c4, Pc6 - a5 64. Kc4 - c3, Pa5 - c6. Remise. CANNES (ANP) - Aan de 43ste Grote Landenprijs, een individuele tijdrit over 90 kilometer die op 24 september in het Zuidfranse Cannes wordt gehouden, nemen vier Ne derlanders deel: Roy Schuiten (winnaar in '74 en '75), Hennie Kuiper, Henk Lubberding en Joop Zoetemelk (vier keer tweede). Op de lijst van deelnemers komt ook de naam van de Belg Michel Pollentier voor. Pollentiers schorsing van twee maanden wegens dopingfraude in de Ronde van Frankrijk zit er dan een week op. Favoriet voor de overwinning is Bernard Hinault, de winnaar van de Ronde van Frankrijk, die de Landenprijs vorig jaar voor de eerste keer op zijn naam schreef. De organisators verzamelden overigens een puik veld sterke tijdrijders voor de Landenprijs, die wordt vooraf gegaan door een wedstrijd voor amateurs, waaraan geen Nederlanders deelnemen. Aanvankelijk zou Bert Ooster bosch meedoen, maar gezien zijn dalende vorm na het wereldkampioenschap besloot hij niet in te schrijven. De deelnemende profs in de Landenprijs zijn: Italië: Francesco Moser en Simone Fraccaro; Nederland: Roy Schuiten, Hennie Kuiper, Henk Lubberding en Joop Zoe temelk; België: Michel Pollentier, Johan de Muynck en Jean-Luc van den Broucke; Denemarken: Jörgen Mar- cussen; Noorwegen: Knut Knudsen; West-Duitsland: Gregor Braun; Zwitserland: Daniel Gisiger; Frankrijk: Bernard Hinault, Mariano Martinex, Gilbert Chaumaz en Alain de Carvalho. Fedor den Hertog behoort bij de reser- OEREBROE (ANP) - Ronnie Peterson, de Zweedse formule-1 cou reur, die maandag be zweek aan de verwondin gen die hij zondag tijdens de Grote Prijs van Italië in Monza opliep, is gisteren onder grote belangstel ling in zijn geboortestad Oerebroe begraven. De kist met Petersons stoffelijk overschot werd gedragen door de cou reurs Niki Lauda, Emer son Fittipaldi, John Watson en James Hunt, de Brit, die zijn leven waag de in een poging Peterson te redden. Meer dan vier honderd personen woon den de kerkdienst bij, zo'n vijfhonderd bleven buiten in de regen wachten. Bij de begrafenis was ook Colin Chapman, de con structeur van Petersons wagen, aanwezig. MÜNCHEN (ANP) - Keetie van Oosten-Hage doet van daag op de wielerbaan te Mün- chen een aanval op het wereld uurrecord voor dames, dat sinds zes jaar met 41 kilometer en 471 meterop naam staat van de Italiaanse Maria Cressari. Aanvankelijk was het de be doeling dat Keetie het record pas volgende week zou aan vallen. Indien de weersom standigheden vandaag niet gunstig zijn, wordt de aanval uitgesteld tot morgen. TARRAGONA (IPA) - Fran cesco Moser is winnaar gewor den van de Ronde van Catalo- nië, een etappewedstrijd voor profs in Spanje. Eindklassement: 1. Frances co Moser (Ita) 32 uur, 31 min. en 20 sec., 2. Francisco Galdos (Spa) op 3 min. en 15 sec., 3. Pedro Torres (Spa) op 4 min. 37 sec., 4. Juan Pujol (Spa) z.t., 5. Vicente Belda (Spa) op 6 min. 43 sec. WOODLANDS - Tom Okker en zijn Poolse partner Wojtek Fibak hebben zich geplaatst voor de derde ronde van het toernooi om de dubbelspelti- tels van de WTC, dat in Wood lands (V.-St.) wordt gehouden. Het als tweede geplaatste kop pel won de eerste set van de partij tegen de Amerikaan Mi ke Fishback en de Zuidafri kaan Bernie Mitton. Bij een stand van 3-4 in de tweede set kreeg Fishback weer last van een oude rugblessure en gaf op. De grootste verrassing van de tweede ronde was de uit schakeling van de Australiër John Newcombe en de Ameri kaan Dick Stockton. Zij gin gen met 7-5 2-6 7-6 ten onder tegen twee Amerikanen, die via de voorwedstrijden tot het hoofdtoernooi waren toegela ten: Woody Blocher en Dick Bohrnstedt. Ook de als derde geplaatste combinatie Raul Ramirez (Mex.) - Fred McNair (V.-St.) werd uitgeschakeld. Door Cliff Drysdale (Z.-Af.) en Anand Amitraj (Ind.) met 3-6 6-2 6-1. De uitslagen van de tweede ronde: Blocher-Bohrnstedt V.-St. - Newcombe-Stockton Aus.-V.-St. 7-5 2-6 7-6, Drys- dale-Amritraj Z.-Af.-Ind. - Ramirez-McNair Mex.-V.-St. 3-6 6-2 6-1, Okker-Fibak Ned.-Pol. - Fishback-Mitton V.-St.-Z.-Af. 6—3 3—4 (opgege ven), Stewart-Riessen V.-St.- - Lewis-Borowiak N.-Zl.-V.-St. 6-7 6-2 6-4, Smith-Lutz V.-St. - Ball-Warwick Aus. 3-6 6^1 6-3, Hewitt-McMillan Z.-Af. - Dowdeswell-Kachel Rho.-Aus. 7-5 7-6. Betty Stöve bereikte giste ren de derde ronde van het in ternationale tennistoernooi voor dames in Tokio, waar een prijzenbedrag van 250.000 gulden te verdelen valt. In de tweede ronde versloeg de Ne derlandse sportvrouwe van het jaar 1977 de Roemeense Virgi nia Ruzici met 1-6, 6-1 en 7-6. De overige uitslagen uit de tweede ronde: Virginia Wade G.-Br. - Jeanne Duval V,-St. 7-5 4-6 6-1, Marita Redondo V.-St. - Michele Tyler G.-Br. 4-6 6-3 6-0, Wendy Turnbull Aus. - Carrie Meyer V.-St. 6-3 3-6 7-6. VOETBAL: Net als vorig jaar leent Feyenoord de eerste di visieclub FC Groningen een spits. Na Peter Houtman vorig seizoen, mag Groningen deze competitie beschikken over de 19-jarige Arie Romijn. De be doeling is dat Groningen aan het einde van de competitie bekijkt of tot definitieve aan koop wordt besloten.

de Stem | 1978 | | pagina 13