Paul voork LOTTO Ik „Mysteries": Geen film maar duur prentenboek FILM VAN DE WEEK keuken Bikse Fiste maken belofte van vorig jaar waar Internationale bezetting komt niet uit de verf Hitlijst Vis-sausjes Wreed Stijf Danspasjes Wie zich komende zondag van een gezellig dagje wil verzekeren kan gerust de gang naar Hilvarenbeek on der de rook van Tilburg ma ken. Op het karakteristieke Vrijthof in het centrum van het dorpje vinden dan de tweede „Bikse Fiste" plaats. Van halfeen 's middags tot middernacht ruim baan in Hilvarenbeek voor pop, folk, toneel en cabaret. De - ongesubsidieerde - Bikse Fiste worden georga niseerd door het jongeren centrum „Lieve Hemel", dat het gebeuren vorig jaar voor het eerst hield ter gelegen heid van het eerste lustrum van het in het rustige Hilva renbeek toch wat omstreden centrum. Tot ieders verba zing kwamen vorig jaar maar liefst twintigduizend man naar het Vrijthof en Lieve Hemel zag daarin genoeg aanleiding om een stichting Bikse Fiste op te zetten, die het tot haar enige doelstel ling maakte om voortaan elk jaar Bikse Fiste te houden. Dit jaar zullen de gezeten burgers van ,,Beek" en de horeca-ondememers rond het Vrijthof heel wat minder sceptisch staan tegenover het feest. Vorig jaar sloten de meeste cafe's rond het druk bevolkte grasveld, bang voor de toeloop van het jonge volkje. De organisators, on der aanvoering van Zjef Naaijkens, lachten in hun vuistje want de omzet van de eigen tappunten op het Vrijt hof voer er wel bij. En daar moet Lieve Hemel en nu stichting Bikse Fiste het wel van hebben omdat het open- luchtgebeuren helemaal gratis toegankelijk is. De kroegen zullen dit jaar ongetwijfeld wel open zijn. Want net zo verrassend als de grote toeloop was de rust die de bezoekers kenmerkte. De enkele scherp ruikende rookwolk die uit het publiek steeg kon de bange vermoe dens toch niet bevestigen en de Beekse burgerij schoof rustig aan bij het van heinde en verre gekomen publiek. Lieve Hemel kreeg een forse pluim op de hoed en burge meester d'Hondt van Hilva renbeek verklaarde na afloop van de eerste Bikse Fiste dat de zaak wat hem betreft nog veel grootser aangepakt mag worden. D'Hondt had een soort Kempische Cultuurda- gen in zijn gedachte die het dorp op meerdere plaatsen en langer dan een dag in beslag zou moeten nemen. Zjef Naaijkens kijkt er toch wat anders tegenaan: Lieve He mel wil de organisatie graag in eigen handen houden. Dat ze dat aankunnen wordt wel bewezen door het uitsteken de programma dat aanstaan de zondag wordt voorge schoteld. Bij de samenstelling van het programma is niet geke ken naar welke groepen op dit moment de hitlijsten aan voeren. Er is gezocht naar groepen die goede muzikale kwaliteiten bezitten, maar niettemin bij het „grote" pubhek nauwelijks bekend heid genieten. Bovendien wordt het ook in de gelegen heid gebracht nu eens naar wat andere cultuurvormen te kijken en te luisteren. Een en ander is natuurlijk ook wel een gevolg van het beperkte financiële budget van de stichting. Overigens zetten zo'n 250 jongeren zich geheel belangeloos in om de dag tot een succes te maken. Grote trekkers dit jaar zijn Magna Carta (Engeland), Cimarons (Engeland), Sail Yoja uit Nederland en na tuurlijk de eigen Hilvaren- beekse groep RK Veulpoe- pers BV, waarin dezelfde Zjef Naaijkens zang, pre sentatie en lepels verzorgt. Magna Carta is de oudste nog bestaande akoestische folk groep van Engeland. Cima- rons is een vrij nieuwe reg. gae-band uit Londen. De Veulpoepers laten ziek moeilijker omschrijven: oude volksmuziek in een popjasje, daartussendoor nog wat strijdcultuur en dat alles weer doorspekt met spot en satire. De groep maakt het laatste jaar furore in Neder land en Vlaanderen vanwege hun vermogen om de zaak in de kortste keren op de kop te zetten. Dit najaar verschijnt overigens een elpee van het gezelschap. Sail Yoja is op het laatste moment toege voegd aan het programma en komt met een speciale big. band naar Hilvarenbeek. Verder bevolken Basill's Ball's Up Band, Hothouse, Barrelhouse en Salsa d'Am- sterdam het grote podium. Op hoeken van straten en pleinen en in cafés spelen een groot aantal volksmuziek groepen terwijl de Gentse fanfares de Lochte Gente niers van Walter de Buck en Sint Juttemis door de straten trekken. Het Eindhovense kindertheater Nabuchodo- nosor zal anderhalf uur voor de kinderen optreden. Bel gische straatzangers com pleteren het geheel. Een ge deelte van het Vrijthof wordt ingeruimd voor een alterna tieve markt waar natuurlijk ook het onvermijdelijke ma- cro-biotische voedsel te krij gen is. Een uitgebreid en veelzij dig programma, waarmee de belofte van vorig jaar inge lost wordt. Dat moest ook wel, de Bikse Fiste hebben nu al een reputatie te verliezen. ROBERT DOLLE STEM VAN VRIJDAG 8 SE BAGUIO STAD (REU TER) - Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoi hebben gisteren aan hun non-ver- bale communicatie een bizar nieuw element toegevoegd. Toen op de 39ste zet van de negentiende partij een re mise wegens herhaling van zetten onontkoombaar was en er op s e n of andere wijze een einde aan diende te wor den gemaakt, haalden beide schakers gelijktijdig de schouders op om vervolgens de scorekaarten te tekenen en huns weegs te gaan. De veertiende - niet meetellende remise was daarmee een feit. Karpov leidt met 4-1 en heeft nog slechts twee over winningen nodig voor het behoud van zijn titel. De twintigste partij staat gepro grammeerd voor zaterdag. (V HANNOVER Een dreigt Litjens persoonlijk moest er n wakije, met een punt zielig on treffers van Litjens zorgden v normale uitslag voor een plc weekend toe wil, maar het hee dan gepland, om zover te kor In het eerste kwartier profi teerden de Tsjechen op ver rassende wijze van de wissel valligheid die het Nederlandse spel kenmerkt. Bondscoach Wim van Heumen had zijn spelers opdracht gegeven om geen persoonlijke duels aan te gaan en de zaken kalm aan te pakken. Nederland was name lijk sowieso op de eerste plaats geëindigd en de uitslag van het duel tegen de Tsjechen deed er dus weinig toe. Van Heumen: „De spelers mochten van mij geen enkel risico nemen. Dat heeft in het begin nogal ver warrend gewerkt, vooral toen bleek dat de Tsjechen er uiterst fel ingingen". Wat de Oranje- coach echter niet bedoeld zal hebben, was dat de Tsjechen van het midden uit steeds on- konden oprukken het Nederlandse doel. speelde n.l. zonder een echte linksbuiten. De snelle spits Lahoda had zich in de beginfase wel naar die plaats laten afzakken maar na enige minuten speelde hij weer op zijn eigenlijke spits- plaats. Tim Steens had de wissel niet zo gauw door met gevolg dat zowel Steens als Geert van Eijk geen aandacht aan Lahoda besteedden. Dat bleek in de beginfase cata strofaal te zijn voor Neder land. Al na drie minuten schoot de opkomende Kopca het eerste doelpunt langs Maarten Sikking en na een kwartier van duidelijk Tsje chisch overwicht was het Ta- rek, die een strafcorner be- V.l.n.r.: Sylvia Kristel, Rutger Hauer, David Rappaport, Marina de Graaf, Rita Tushingham en regisseur Paul de Lussanet. De Franse acteur Alain Delonen de Amerikaanse actrice Angie Dickinson waren aanwezu uitreiking aan de Italiaanse regisseur Salvatore Nocita (rechts) van de pas ingestelde „Grand P": of the Americas". Dat gebeurde aan het eind van het filmfestival van Montreal. Twintig /i'"" dongen daar mee om de hoofdprijs. Winnaar werd Nocita met zijn film „Lagabue". DE STEM VAN VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1978 Mijnheer Martens uit Breda zal moeten gaan paardrijden, om wat aan zijn dikke buikje te doen. Mevrouw Martens belde me op om uitleg over een recept en na met haar gesproken te hebben verbaast het me niets dat mijnheer Martens een beetje dikker wordt. Ik zal er met mijn recepten rekening mee gaan houden dat ze wat minder calorieën bevatten!! Een lieve lezeres heeft grote moeilijkheden met het bakken van vis en vertelt mij dat ze een oude koekepan heeft waar in haar vis blijft plakken. Inderdaad hebben veel koekepannen dat euvel en ik kan U aanraden om een Tefal koekepan te kopen en U bent meteen van alle ellende af. Wel moet ik haar aanraden om pannekoeken te bakken in dezelfde pan waar ze vis in bakt. Zelfs bij goed afwassen kunnen er viss maken in blijven. Deze keukenprinses schrijft mij haar vis in olie en boter te bakken. Ik moet haar dat ten stelligste afraden want ik neem aan dat zij dan haar vis bakt bij een vrij hoge temperatuur, waardoor de vis OOK gaat plakken aan de pan. Vis, om het even welke vissoort bakt men in verse roomboter op een niet al te groot vuur zodat hij de tijd krijgt om langzaam gaar te worden. De echte vitliefhebbers vragen dan aan de keukenprinses om de vis nog rauw op de graat te bakken, hetgeen wil zeggen dat de vis langs de graat nog werkelijk rauw is. Ik ben er van overtuigd dat velen dat niet kunnen appreciëren, maar er wordt in mijn restau rant nogal eens naar gevraagd. Eenvoudig is dat niet, want te route brengt natuurlijk protesten met zich mee. jljiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"iiiiiiiiiiiiiiiiii'i'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!L iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir peterselie, 1 theelepel fijngehakte bieslook en 1 theelepel citroen sap. Goed doorelkander wrijven. Om enkele andere sausen te maken, kunnen we beginnen met eerst de volgende basis samen te stellen. Als ingrediënten hebben we nodig: 25 gram boter, 25 gram bloem, anderhalve dl warm kookvocht, anderhalve dl war me melk, een héél klein beetje nootmuskaat, wat zout en peper. We beginnen met de boter heel langzaam in een pan te laten smelten en voegen er dan de boter aan toe onder voortdurend roerenen laten dat ongeveer een drietal minuten op het, maar we zorgen ervoor dat het niet bruin wordt. De pan van het vuur af en dan gaat het kookvocht en de warme melk erbij. Hebt ge geen kookvocht verdubbel dan de portie warme melk. Flink blijven roeren. Is alles goed met elkander verbonden dan gaat de pan weer op het vuur en brengen al ROERENDE alles aan de kook, er voor zorgend dat het niet aanbrandt, dus een niet al te hoog vuur. U hebt n.l. twee ingrediënten in de saus die zeer snel aanbranden en wel bloemen melk, dus is het oppassen geblazen. Laat alles een minuut of vier, vijf pruttelen en voeg er ondertussen de nootmus kaat, peper en zout toe. Bepaal zelf welke dikte van saus ge wilt hebben. Wilt ge hem dik hebben, laat dan wat langer pruttelen. Met deze saus als uitgansgpunt kunnen we dan de volgende sausjes gaan maken: ansjovissaus: Neem twee eetlepels ansjovis pasta (ge kunt die in tubes kopen) en een soeptepel citroensap. Roer dat door de reeds klaargemaakte basissaus. Voeg er in's hemelsnaam geen zout meer aan toe, want de ansjovispasta is al zout genoeg van zichzelf.!!! Kappertjes Ook kappertjes saus is heerlijk bij vis. Roer door de basis saus anderhalve eetlepel met kappertjes en een beetje van het vochten vergeet niet om er ook wat peterselie door te roeren. Die peterse lie brengt ons dat automatisch naar de peterselie saus: We roef' een handvol fijngehakte peterselie door de basissaus en we hit> ben een heerlijke frisriekende saus. Mosterdsaus is ook gein! koosd voor vis: Wel roer door onze beginsaus hetzij een hal" theelepel mosterdpoeder of wel een theelepel met echte mosttn uit Dyon, dan nog twee theelepels citroensap en een halve theek pel met suiker. Eindeloos kunnen we natuurlijk nog doorgas' met het fantaseren van sausjes en als laatste maken we er tf garnalensaus van: Roer door de basissaus 50 gram fijngeha garnaaltjes en dan het liefst onze Noordzee garnaaltjes. Verrat' in de basissaus de nootmuskaat door cayennepepe. Een otvnof lijk klein drupje met pemod, zal er een exquise smaakje »l' geven. Frisheid Bij welke vis gebruiken we onze sausjes? De ansjovissaus Pal' het beste bij haring en makreel. De kappertjes saus is heel lekk( bij snoek en andere riviervis. De peterselie zal het beste smakt' bij magere vis, maar komt echt ook tot zijn recht bi] and"1 vissoorten en wel voornamelijk door zijn frisheid. Mosterdsaus1 echt weer een saus die we bij snoek en andere riviervis eten en i" doordat riviervis nogal eens een grondsmaak heeft, die dan dtö een dergelijke saus overheerst wordt. Garnalensaus is fijn tarbot en schol, maar ook zeetong zal niet mis zijn met deze sa Wel lieve keukenprinsessen aan de slag en laat bij het maken f deze vissausjes jullie fantasie eens werken. Probeer het maar etf- uit en laat mij eens horen wat ge zoal gefantaseerd hebt Ik zeer benieuwd!!!! Mijn telefoonnummers zijn: 09/323137217" 09/3231372790 ofwel schrijft ge naar: Restaurant Patron Btf nard, Amerikalei 107 Antwerpen. DEN HAAG (ANP) - Lotto 3 5 vi winnaar van de eerste prijs, die gulden ontvangt. De toto van da prijswinnaar. De uitslag van lotto 35 is: j 3-170.979.-. Prijzenbedrag 1.604.1 bruto 625.686.- ontvangt, 2e prj 50.207.10 ontvangen, 3e prijs: 151 vangen, 4e prijs: 7116 winnaars dil 9665 winnaars die elk 31.10 ontv Uitslag toto 35 van zondag 3 si 170. Inleg 529.156.-, prijzenbedr winnaar van het bedrag van de ee jackpot van toto 36 van zondag a.: gelijke delen verdeeld over de tw winnaars die elk bruto 11.641,50 naars die elk 806.80 ontvangen. Een kostuumfilm, hoogromantiek, de deca dente sfeer van de eeuw wisseling. Deze woorden, waren al gevallen voor de nieuwe, gedeeltelijk Ne derlandse film „Myste ries" van Paul de Lussa net naar het boek van Knut Hamsun in première ging. Het klopt inderdaad allemaal. „Mysteries" is een trage, zwaarmoedige film met fraaie beelden, geschoten op het eiland Man waar de tijd sinds 1900 stil heeft gestaan. De sfeer en de plaatjes zijn van hoog professioneel ge halte, maar de dramatische ontwikkeling van het verhaal is minder overtuigend. De opening van de film is bij zonder mooi: Johan Nagel, gespeeld door Rutger Hauer, i arriveert bij het hotel op het j eiland terwijl op de achter - i grond de zee de kade geselt, i Een bewoner heeft net zelf moord gepleegd en de kijker voelt direct aan dat de rijke, arrogante Nagel in dezelfde richting gaat. Hij is om on- i duidelijke reden naar het ei- i land gekomen, maar we ont- i dekken al snel dat hij de rest van zijn leven wil vergeten en i zich in een soort stervensroes volledig overgeeft aan de i laatste grillen van het lot. Daarna komt het verhaal i echter niet uit de verf. Nagel i vat sympathie op voor de un- derdog van het eiland, de dwerg Minuut, gespeeld door j de Engelsman David Rappa- port. De dwerg zorgt verder i voor het commentaar bij de j film. maar dat rechtvaardigt j nog niet de lange en nogal I vervelende kennismaking j van de twee „paria's". Johan Nagel maakt op een feestje van het doktersecht- paar (Kees Brusse en Lies- beth List) kennis met de elite van het eiland. Het facet heeft een ondertoon van 5 wanhoop en somberheid. Dat 3 maakt de stemming van Nu'- gel nog verwarder en hij vat een uitzichtloze liefde op 3 voor de dochter van de domi- 3 nee, een rol van Sylvia Kristel, die koel en later zelfs wreed reageert. Ze trekt hem 3 aan, maar wijst hem na enige toenaderingen vormelijk af. §j Als reactie zoekt Nagel het 5 bij een zonderling vrouwtje dat in een afgelegen hut S woont. Hij overlaadt het 5 schuchtere mensje (Rita Tus- 3 hingham met grijze pruik) met geld en beloften. In een van de weinige ontroerende scènes in „Mysteries" ver- Ij klaart Rita dat ze voor altijd zijn slavin wil zijn. Het motto van Nagel is te gehoorzamen aan alle duis- tere emoties en zich niet door 3 de rede te laten storen („Je mag me in die zin een reac- tionair noemen", zegt hij 3 zelfs). Als een schooljongen geeft hij zich over aan het 3 onmogelijke doel de liefde van de ijzige Kristel te win- S nen. De dialogen tussen 3 Hauer en Kristel zijn bloed- serieus en stijf. In het boek 3 van Hamsun stoort dat niet S zo, maar toen ze tijdens de 3 persvoorstelling door vol- 3 wassen acteurs werden uit- gesproken veroorzaakten ze hier en daar een gegeneerd 3 gegrinnik. 3 Als Rutger Hauer na een 3 mislukte toenadering ge il kweld uitroept: „Niemand 5 heeft ooit zo geleden als ik 3 nu", klinkt dat vreselijk on- VAN PATRON BERNARD Sausjes Nu we het toch over vis hebben, wil ik U tegelijkertijd even enkele receptjes geven van enkele sausjes die ge goed bij vis kunt gebruiken. Neem b.v. een fijne tartaars saus. We maken die als volgt: Neem anderhalve dl mayonaise (het liefst eigengemaakt) en roer daar de volgende ingrediënten door: twee fijngewreven hardgekookte eieren, 1 theelepel kappertjes, die ge fijngehakt hebt, 1 theelepel fijngehakte augurkjes, 1 theelepel fijngehakte j Beleef 't nog dit w Beekse Bergen, tussen Tilbi Ruim 40 hektare groot en bi wilde dieren: jachtluipaarde giraffen en nog veel meer! IJ •n uw eigen auto, of per safa Een avontuurlijk dagje Afrika in eigen land! als NS dagtocht. Inlichtingen: i tel. 013-320032 D Het Safaripark is he Een scène uit „Mysteries" met Rutger Hauer (als Johan Nagel) en Rita Tushingham. werkelijk en gezwollen. De diepere achtergronden van Nagels heftige reacties en zijn snelle geestelijke af takeling blijven vaag. Om Kristel uit te dagen ver schijnt hij op een fancy fair met de onooglijke Tushing ham aan zijn zijde. Met beide vrouwen komt het niet tot een echte emotionele ver houding. De ontmoetingen blijven in de lucht hangen en zakken steeds weer weg in de oogverblindend kleurige beelden. Nagel is een dromer en veelvuldig worden we ge trakteerd op spookachtige, surrealistische beelden die niet duidelijk in het verhaal passen. Sylvia Kristel ont bloot het fraaie lijf in zweve rige droomscènes, waarbij haar Emmanuelle-ervarin- gen van pas komen, maar als de blote Hauer een paar sier lijke danspasjes maakt, werkt dat alleen maar op de lachspieren. Het kluizenaarsvrouwtje weigert tenslotte Nagel te trouwen en het is duidelijk dat Kristel haar even be werkt heeft. Nagel vlucht de bergen in en giet een flesje giftige vloeistof naar binnen. Na verloop van tijd ontwaakt hij echter gezond van lijf en leden, omdat de dwerg iets anders in het flesje heeft ge daan. Dat is dan eindelijk een goed moment in de film. Na gel leeft en voelt opeens nieuwe krachten om het le ven weer te aanvaarden. Op dat ogenblik geef je regisseur De Lussanet weer een kans. Misschien neemt de film dan toch nog een wending ten goede Het komt er echter niet van. Er komen steeds meer in beeld gebrachte koortsdro men die „overdone" en pot sierlijk worden. Nagel krijgt ruzie met zijn enige vriend, de dwerg, en dan is zijn defi nitieve einde onvermijdelijk. De fotografie is, zoals ge zegd, van klasse. Paul de Lussanet zette Robby Müller achter de camera, omdat hij een „Rembrandt" voor de j§ beelden wilde hebben. De doem die op de eilandbewo- ners rust wordt met veel zorg 3 in beeld gebracht. De bedoe- ling van de film, de strijd van de enkeling tegen de bour- geoisie over te brengen naar 3 onze tijd met nieuwe soorten 3 van verstikking van het indi- vidu, krijgt echter geen ge- stalte in deze film. 3 Rutger Hauer, die de be- 3 langrijkste rol naar behoren speelt, zei op een gegeven moment (aldus regisseur De Lussanet in een interview) 3 dat De Lussanet te veel in 3 beelden dacht en te weinig 3 dramatisch. De acteurs ko- men inderdaad nauwelijks 1 uit de verf. Het is niet duide- 3 lijk waarom buitenlandse 3 sterren als Andrea Ferreol (slechts een paar minuten in beeld), Vivian Heilbron (be- 3 kend van de tv-serie „Sunset 3 song") en ook Rita Tushing- 3 ham moesten opdraven, want hun bijdragen zijn niet on- misbaar. Het klinkt misschien goedkoop, maar het is over- 5 duidelijk dat ex-beeldend 3 kunstenaar De Lussanet als een schilder te werk gegaan is. Sommige scènes bouwde 3 hij helemaal op aan de hand van reprodukties van schil- derijen. „Mysteries" is een 3 duur prentenalbum gewor- den en geen boeiende Ne- derlandse film met interna- 3 tionale allure, zoals de ma- 3 kers van plan waren. DIRK VELLENGA I

de Stem | 1978 | | pagina 8