Kinderen die wel willen maar niet kunnen Nieuwe gedragsregels advocaten opkomst HELFT URANIUMVOORRAAD AMERIKA IN HANDEN VAN INDIANEN Geve Goed idee: kleurenfoto's van uw mooiste dia's. na rede gt MINDER Oogst - en fruitcorst Tiel weer in ii'i: Ui WEZEN Skylab weer te zien De diaprint: een foto van uw dia. .EENHEDEN Nt J Amsterdamse binnenland buitenland Ongerust Simuleren Aantallen Probleem Zuid -Afrika: Politie schiet student dood Zakelijk V& van donderdag 7 septem DE STEM VAN VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1978 Een kind dat wel wil spelen, maar het niet kanZo'n kind", zegt kinderarts R.C.A. Sengers, „kan het vreselijk moeilijk hebben. Er is nauwelijks iets van een ziektebeeld waarneembaar, waardoor het kind zelf ook niet weet wat er aan de hand is. Het ligt dan bovendien voor de hand, dat de omgeving - en dan bedoel ik familieleden en vriendjes - de zaak gaan bagatelliseren, zo in de geest van: „Kom op joh, dat kun je best..." Duizenden Stem-lezers hebben de afgelopen jaren meegedaan aan de natio nale puzzelacties van de Stichting Samenwerkende Dagbladen, waarvan de opbrengst altijd ten goede kwam aan verenigingen of instellingen met een groot en belangeloos doel. Vorig jaar werd er op die manier meer dan drie mil joen bijeen gebracht om ge handicapten aan een bui tenlandse vakantie te hel pen. Op zaterdag 9 septem ber begint een nieuwe actie, die ten doel heeft een groot aantal gehandicapte kin deren wat meer levensgeluk te schenken. In de organi satie werken samen de Ne derlandse Hartstichting, de Nederlandse Vereniging voor Autisme en de stich ting „Kinderen die wel willen maar niet kunnen". Nevenstaand artikel is ge wijd aan de zorg voor kin deren die wel willen maar niet kunnen. „Dat zo'n kind in z'n activi teiten weieens belemmerd zou kunnen worden, door bijvoor beeld een aandoening van het spierstelsel, komt geen mo ment bij ze op". „Kinderen die wel willen maar niet kun- nen'm'. Onder deze naam werkt de stichting aan verbe tering en uitbreiding van het onderzoek, om kinderen, die lijkden aan een spierziekte op te kunnen sporen en te behan delen. „Alles is tegenwoordig gericht op lichamelijkve pres taties", zegt ook Dr. A.M. Stadhouders, secretaris van de stichting. „Het is nog steeds zo, dat van alle kinderen een grote lichamelijke activiteit wordt verwacht. Maar als zo'n kind niet in staat blijkt die grote li chamelijke activiteiten vol te houden, dan is er al sprake van het een ziektebeeld. Afhanm- kelijk van de leeftijd van het kind, zal dat beeld zich mani festeren. En dan doelen we niet op de zeer ernstige aandoenin gen, want die zullen over het algemeen wel worden her kend". Maar gebeurt dat ook bij zo genaamde lichte aandoenin gen? Dr. SengersG „Dat ligt duidelijk moeilijker. Een kind dat te sloom is, te lui, of in-ac- tief, zit in feite in een rot hoekje. Zo'n kind zal bijvoor beeld binnen blijven als ande ren buitenspelen. Hij zoekt va ker naar excuses om iets niet te hoeven doen. Vooral in een ge zin met meerdere kinderen valt het vaak op dat er zogenaamde „vlottertjes" zijn, maar ook kinderen, die liever bij moeder blijven. Dit soort vermaakt zich dan ook meestal zittend". „En als de ouders dan nog een ongerust worden", verklaart Dr. Stadhouders, „omdat het kind op een bepaalde leeftijd bijvoorbeeld nog niet loopt, dan is er altijd wel een oma, die weet te vertellen dat dat hele maal niet erg is. Zo'n kind kan nog lang genoeg lopen... Vaak gebeurt dit dan ook nog met voorbeelden, zo van: „Ach wat, jij liep toch ook pas toen je zo'n jaar of twee was..." Op zo n moment is de moeder weer wat gerustgesteld, maar wél valse lijk voorgelicht". En vaak ontstaan daarna de proble men. „Een kind kan echt niet omdat er uiterlijk niets op 'm valt aan te merken, wordt het maar al te vaak uitgelegd als onwil. Het resultaat van zo'n situatie zal duidelijk zijn: een voortdurende onderlinge wrij ving, die in veel gevallen uit barstingen van woede tot ge volg kunnen hebben. Voor het kind, dat echt wel wil, maar niet kan, is het tenslotte de enige manier om zich te uiten", verduidelijkt Dr. Sengers. Ook het op een onjuiste ma nier stimuleren kan voor het kind verstrekkende gevolgen hebben. „Een kind dat niet tot lichamelijke prestaties in staat is stimuleer je niet door ,m at tributen te geven waar het niets mee kan beginnen. Om maar eens een voorbeeld te noemen: Een kind dat absoluut niet kan voetballen krijgt van z'n vader tóch een voetbal, als pa het in z'n hoofd heeft gezet dat ,i beroepsvoetballer moet worden. Zoiets ligt voor de hand, maar het kan verkeerd zijn". „Zodra het kind echter weet wat de oorzaak is waarom het steeds maar op de tenen moet lopen, dan blijken ze plotseling wél sportief te kun nen zijn. Als ze weten „ik heb iets aan m'n spieren", dan ac cepteren ze het". Het opsporen van kinderen die wel willen maar niet kunnen, is dan ook de belangrijkste taak van de stichting. Het huidige onder zoek beperkt zich in de meeste gevallen nog tot een beschrij vende diagnose, waardoor de oorzaak van de ziekte onbe kend blijft. Een uitogebreid li chamelijk onderzoek vi,-t e stichting dan ook dringend noodzakelijk, evenals een la boratoriumonderzoek, dat dient te bestaan uit een kli nisch chemisch, histopatholo- gisch en biochemisch onder zoek. Hoeveel kinderen er lijden aan een spierziekte is nog niet bekend. In de kinderkliniek van de Nijmeegse universiteit zijn in de eerste elf maanden van vorig jaar 36 patiënten als zodanig gediagnotiseerd. Ter vergelijking: in dezelfde pe riode werden minder dan tien patiënten met suikerziekte op gespoord. „Men maakt zich er inderdaad niet zo erg druk over", verduidelijkt Dr. Stad houders deze vergelijkende cijfers. „Een spierziekte klinkt net niet ernstig genoeg om vje er ernstige zorgen over te ma ken. Over een onbetekenend hartgeruis maken de ouders zich bijvoorbeeld w-el erg druk, terwijl ze in feite een ernstige invaliditeit bagatel liseren. Ze schrikken er niet zo van, als ze te horen krijgen dat hun kind niet mag voetballen. „Niet voetballen? Nou ja... Er blijven nog zo veel leuke din gen over om te doen..." En daar ligt meteen het grootste probleem van de stichting. „Het kind is ogen schijnlijk gezond", zegt Dr. Sengers tot slot. „Daardoor wordt het vaak als een aan steller bestempeld. Z'n omge ving accepteert het niet, dat zo'n kind met veel dingen niet -lig Dit kind zou best met de vriendjes mee willen spelen, maar het gaat niet mee wil doen". „Daarom is het van het grootste belang dat er zo vroeg mogelijk een diagnose wordt gesteld. Waar mogelijk moeten dan therapeutische maatregelen worden genomen; het kind en de ouders goed worden begeleid en - indien er sprake is van een erfelijke aandoening - een verantwoord genetisch advies worden gege ven". „Het zomaar - omdat het 'kind wat minder actief is dan z'n leeftijdsgenootjes - aan sporen tot grotere inspanning, kan ernistige consequenties hebben voor de ontwikkeling van het kind..." (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA - Het is een advocaat zelf officeel nog altijd verboden zich met een specialisme naar buiten bekend te maken of daar mee te koop te lopen. Toch staat er bij het publiek een groeiende behoefte om te weten tot wie men zich, met welk juridisch probleem, het beste kan wenden. De bureaus voor Rechtshulp doen in die richting - informeel - al iets met z.g. „voorkeurslij sten". Het zou echter wel eens kunnen zijn dat een op korte termijn uit te brengen advies van „de werkgroep specialisatie", ingesteld door de Nederlandse Orde van Advocaten, zal leiden tot wijziging van de bestaande gedragsregels (ere-regelen) voor ad vocaten en belangrijke invloed zal hebben op de hele rechtshulp verlening". Dat is een van de belang rijkste conclusies uit de nota: .Beleidsuitgangspunten 1978", die de Algemene Raad van de Nederlandse Orde van Advocaten aan het zojuist verschenen jaarverslag '77 van de Orde heeft toegevoegd. An dere beleidsuitgangspunten zijn: de opleiding en de invoe ring van gefinancierde rechts hulp ter vervanging van de dis criminerende „pro deo"-rechtsbijstand. Vorig jaar heeft de Orde, waarvan alle advocaten in Ne derland (in 1977-2964) lid zijn, haar 25-jarig jubileum her dacht. Die herdenking stond in het teken van de rechtshulp. Daarvan getuigde o.m. de uit gave van een bundel: „De toe komst van de rechtshulp" met als doel het bevorderen van de gedachtenvorming voor de nieuwe Wet op de Rechtshulp, aansluitend op de aanbevelin gen van de balie over de gefi nancierde rechtshulp. De Orde stond en staat een constructie ve samenwerking voor van alle rechtshulpverleners, vooral in de eerstelijns-rechtshulp. In 1977, maar ook in de jaren daarvoor, is er kritiek geweest op de Orde omdat haar beleid teveel zou zijn gericht op de belangen van de advocaten zelf en de belangen van anderen zou frustreren. Die kritiek wijst de Algemene Raad in het jaarverslag '77 met kracht af. Het waken voor de rechten en belangen van advocaten gaat veelal samen met het opkomen voor wie van de justitiabelen. „Een goede advocatuur zal, dienstverlenend als zij is, een goede rechtsbedeling bevor deren". D e activiteiten op het gebied van de opleiding zijn in 1977 voor een belangrijk deel ge richt geweest op de opleiding van de stagiars (796 in 1977), het post-acadeisch onderwijs (permanente bijscholing) en specifieke opleidingsmaatre gelen zoals de opleiding straf- rechtpraktijk. Vorig jaar is be gonnen met drie, op de prak tijk gerichte, experimentele cursussen over huurrecht, ontslagrecht en burgerlijk procesrecht. Voor andere rechtsgebieden als echtschei ding, faillisement, contracten maken, sociale verzekeringen en beslag- en executierecht zijn cursussen in voorberei ding. Hoe advocaten straks de aandacht zullen mogen vesti gen of via deze opleidingen vergaarde specialistische ken nis, vormt een belangrijk on derdeel van het rapport dat de eerder genoemde „werkgroep specialisatie" binnenkort zal uitbrengen. Het jaarverslag maakt ten slotte met instemming melding van het - begin 1978 - weer op gang komen van het afgebro ken overleg met diverse rechtshulp-organisaties. Ge constateerd wordt dat de te genstellingen tussen de „klas sieke" en de „alternatieve" rechtshulpverleners duidelijk verminderen en dat verschillen in inzicht goed overleg niet meer zo sterk in de weg staan als voorheen wel het geval is geweest. Een voorbeeld van een compromis tussen Indianen en blanken: de beëindiging in 1976 van de bezettingwan Wounded Knee nadat die plaats 71 dagen door Indianen bezet was geweest. JOHANNESBURG (AFP) - De politie in de Zuidafri- kaanse stad Bloemfontein heeft de 22-jarige zwarte stu dent en activist Johannes Ma- chobane doodgeschoten. Machobane was lid van de studentenraad van Soweto, opgericht tijdens de ongere geldheden in Soweto in de zo mer van 1976. De moeder van het slacht offer heeft verklaard dat de politie haar heeft verteld de jongen te hebben doodge schoten, „toen hij bij een con trole wilde ontkomen". NEW YORK (AP) - De Amerikaanse Indianen die de helft van de uraniumreserves en miljarden aan energie- voorraden in de Verenigde Staten bezitten, ontwikkelen zich snel tot betere zakenlie den dan hun voorouders die New York voor 24 dollar aan snuisterijen verkochten aan blanke kolonisten. Hun nieu we zakeninstinct is voor hen zelf een bron van trots, maar wordt door het Amerikaanse zakenleven met lede ogen aan gezien. Ed Gabriel, directeur van de energieraad die door stammen met veel bodemschatten is op gericht, verklaarde: „In alle mij bekende gevallen tonen de Indianen veel gevoel voor competitie en zijn ze hard in hun onderhandelingen. Ik ben trots op ze". De energieraad werd in 1975 opgericht door 25 stammen, die bijna eenderde van de In dianen in de Verenigde Staten vertegenwoordigen. De raad heeft een vertegenwoordiging in Washington en verleent technische hulp bij het behar tigen van de Indiaanse ener- giebelangen. De Indiaanse stammen be zitten slechts 4 procent van het grondgebied van de Verenigde Staten, maar hebben de helft van de uraniumreserves in handen, 16 procent van de steenkool en 4 procent van de gas- en olievoorraden. Boven dien bezitten ze dan nog veel bossen en gebieden die rijk zijn aan mineralen. „Ze zijn energierijk", ver klaarde Gabriel. „Het gaat om 250.000 mensen die miljarden tonnen steenkool in eigendom hebben, miljarden tonnen ura nium en 4 procent van de olie- en gasvoorraden". Gabriel schatte de waarde van het Indiaanse grondgebied op ettelijke miljarden en ver klaarde dat „de levensstan daard" van de Indianen er in hoge mate mee verbeterd zou kunnen worden. Peter McDonald, een Nava jo-Indiaan die voorzitter is van de energieraad, verklaarde „Als we onze zakelijke belan gen niet juist te beheren, heb ben we ze over 20 tot 30 jaar niet meer. Ze zijn levensbe langrijk voor onze toekomst en die van onze kinderen". De nieuwe zakelijke hou ding heeft geleid tot een hele reeks pogingen oude contrac ten waarbij Indianen bena deeld zijn, opnieuw voor de rechter te brengen. Daarbij zijn enige successen geboekt, zoals bij een Navajo-Indiaans pachtrecht dat in de jaren zes tig voor een veel te lage prijs was verleend en dat nu 250 miljoen dollar meer opbrengt. Verscheidene andere zaken laten zien hoe ernstig de India nen de bedreiging van hun bo demschatten opvatten. In de staat Maine eist een verbond van een aantal stam men 12 miljoen acres land, die ten onrechte van de stammen zouden zijn afgenomen. In de staat Washington zoe ken de Colville-Indianen een andere partner nadat zij de onderhandelingen met de Kennecot kopermaatschappij over de exploitatie van een groot gebied met mineralen hebben afgebroken. In Montana vechten de noordelijke Cheyennes en de Crows voor een nieuw contract betreffende pachtovereen komsten voor kolenmijnen. Sinds de energiecrisis zijn de prijzen van de kolen sterk ge stegen en de rechtbank heeft reeds geoordeeld dat de huidi ge prijzen die de Indianen krij gen, te laag zijn. De maatschappijen be schuldigen de Indianen er van te hard te onderhandelen en onredelijke prijzen te bedin gen. Gabriel is niet van mening dat de Indianen irreële doel einden nastreven. „Ze onder handelen niet harder dan de staat Alaska of een buiten landse regering", zei hij. „Ze onderhandelen cp gelijke voet". Bloemencorso's kennen we allemaal wel. Het één is wat imposanter dan de an dere, maar het draait toch allemaal om bloemen. Wist u echter dat in Tiel jaarlijks een Oogst- en Fruitcorso gehouden wordtZaterdag 9 september gebeurt dat voor de 18e maal. Op die dag ook neemt de jury de wagens grondig onder de loep, om ze te beoordelen op originaliteit, kleurschake ring en gebruik van fruit, groenten en zaden, want er moet een winnaar uit de bus komen. De dag en nacht voorafgaande aan deze cor sodag wordt het verse fruit en de groenten pas in de wagens verwerkt. Slapen is er dan voor vele betrokke nen niet bij. Zaterdag om 14.00 uur moet de stoet zich in beweging gaan zetten, begeleid door muziekkorp sen en majorettes. Het par cours, dat in Tiel-West ligt, is zorgvuldig afgezet. Mooi middelpunt vormen de Oogstfee en haar twee hof dames. Daarnaast zijn er nog „fruitmeisjes", die dit jaar .in een Schotse Oldti mer uit 1916 plaats nemen. Na afloop van de feestelijke optocht zijn de meester werken te bezichtigen in de veilinghallen van Tiel en Omstreken en wel van 17.30 tot 21.30 uur. De volgende dag kan dat ook nog van 10.00 tot 16.30 uur. Na de expositie worden onderde len van de praalwagens ge veild. Hier nog even de toe gangsprijzen voor het cor so. Hoofdtribunes f 8,50, staanplaatsen 3,50, kin deren tot 10 jr. f 1,50 en bejaarden en invaliden, f 4,00. De entreeprijs voor de tentoonstelling in de veilinghallen bedraagt f 3,00 en voor kinderen onder de 10 jaar f 1,50. Plaatsen zijn eventueel te reserveren via het VVV- kantoor in Tiel, tel. 03440-16441. Daarnaast zijn er bij een 50-tal NS- stations overal in het land trein/toegangsbiljetten te verkrijgen. Nu het woord NS hier toch valt, ook nog maar wat nieuws van het spoor spuien. Trans BV, de reis- dochter van de Nederlandse Spoorwegen, heeft de ar rangementen voor herfst en winter sterk uitgebreid. Wie hier meer over wil we ten, kan de nieuwe brochu re NS-Vakantiereizen 78/79 even afhalen op een naburig station. Genoemde brochu re staat bol van „een paar j dagen wegwezen"mini. trips om even een frisseI neus te halen. Nieuw zijn o.m. meerdaagse reizen naar Luzern, Florence, We nen, Salzburg, Oxford en het Schotse Berwick. Met het najaar voor de deur gaan we ook weer zin krijgen in een avondje theater. Helaas is het nog zo, dat er in ortze hoofdstad op dit gebied het meeste te beleven valt. Het Cultureel Informatie- en Servicecen trum van Amsterdam, kortweg aangeduid met Cicca geeft 1 Ox per jaar een UIT-krant uit, waarin u al les over het theatergebeu- ren en andere festiviteiten aan de weet kunt komen Voor f 7,00 per jaar ont vangt u deze kranten per post thuis. Alleen even Cis co bellen, 020-229011. Wist u trouwens dat ongeveer 50 WV-kantoren aangesloten zijn bij de Stichting Theater Bespreekbureau? Dat bete kent dat u voor uw uit- gaansbezoek aan de hoofd stad plaatsen kunt reserve ren via zo'n VVV-kantoor. U betaalt aan de balie ter plekke en ontvangt daar voor een theatercheque, die u kunt inwisselen tegen plaatsbewijzen voor de door u gekozen voorstel ling. Een succesvol initia tief dat teleurstellingen voorkomt. Buiten een aan zienlijk aantal theaters en zalen telt Amsterdam ook heel wat kleinere musea, waarvan ik er eens één on der uw aandacht wil bren gen. Het betreft hier een echte scheepswerf, Werf 't Kromhout. Het is één van de oudste werven in Am sterdam, die nu sinds twee jaar verheven is tot een mo nument van bedrijf en tech niek. Onder het motto „Van ambacht tot Industrie" ziet u houten schepen in alle stadia van restauratie, stoommachines en vroege scheepsmotoren. Dit leven de museum is gevestigd aan de Hoogte Kadijk 147, tel. 020-250302. Openingstij den van ma. t/m za. van 10.00 tot 16.00 en zo. van 13.00 tot 16.00 uur. Toe gangsprijs één gulden, kin deren half geld. HENRIËTTE VERBURGH, (Van onze ruimtevaartmede werker) Het negentig ton wegende Amerikaanse ruimtestation Skylab is dezer dagen weer als een heldere ster aan de hemel te zien. Kunstmaanwaarnemer Bertus Kroon uit Apeldroon berekende de overkomsttijden en hoogten voor Midden-Ne derland: op vrijdag 8 septem ber komt het over op een hoogte van dertig graden om zes minuten over negen, ook in het zuidwesten. Op zaterdag is de overkomst om 21.39'uur, weer iets lager en op maandag 11 september om kwart over negen, nog iets lager aan de hemel. Nederlandse kunstmaan waarnemers is het opgevallen dat Skylab zo nu en dan oranj kleurige flitsen vertoont. Wel licht zijn die afkomstig van he provisorische zonnezeil va: goudfolie, dat in 1972 door de eerste drie bewoners werf aangebracht, omdat de „i ciële" hitte-isolatie tijdens de lancering was afgerukt. Skylab zal waarschijnli|i rond eind volgend jaar op aai' de storten, als er niets aan ge daan kan worden. NASA pre beert nog steeds koortsachtil het ruimtevliegtuig tijdij klaar te hebben om het statin in een hogere baan te brenge of het op een dusdanig mornet' te vertragen dat het in de oce aan valt. Bij het kijken naar SkyW kan men het beste een verre kijker gebruiken. Dia's klaar? Doe meer dan projecteren alleen. Laat van uw mooiste ingeraamde herinneringen eens kleurenfoto's maken: diaprints. Leuk voor u zelf, maar ook bereikbaar voor vrienden, familie of kennissen. Daar zullen ze van opkijken. Op naar uw fotohandelaar. J Doet er niet toe welk diamerk u meebrengt, Hij behandelt ze met zorg. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De Belgi sche generaal André Close, die reeds eerder in het nieuws kwam door zijn be wering dat de legers van het Warschaupakt bij een eventuele oorlog binnen 48 uur aan de Rijn zouden staan, heeft in een af scheidsrede geen spaander heel gelaten van het Belgi sche leger. In keiharde za kelijke bewoordingen stel de de generaal tijdens zijn afscheidsrede in het kamp Vogelzang ten aanhore van de hoogste militaire leiders en honderden manschap pen, dat het Belgische leger nooit paraat is en de eenhe den nooit beschikbaar. De manschappen hield hij voor dat zij bij een eventueel conflict geen schijn van kans zouden ma ken en een zekere dood zouden worden ingejaagd. En tot de militaire leiders en tot de regering zei de ge neraal: „Ik wil de verant woordelijkheid niet dragen voor het bloed dat U zoudt vergieten". Generaal André Close schreef enige tijd geleden het geruchtmakende boek „Europa zonder verdedi ging", waarin hij stelde dat de Warschaupakt-legers binnen 48 uur over West- Duitsland zouden walsen en aan de oevers van de Rijn zouden staan. Na zijn af scheidsrede gisteren nam de generaal niet deel aan de officiersborrel.De aanwe zige militaire bonzen toon den zich uiterst verbolgen over de rede van generaal Close en ze stuurden reeds meteen een telegram naar de minister van Defensie in (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het aantal geneesmiddelen in ons land neemt nog steeds af, aldus het blad van de farmaceutische industrie „Farma Feiten". Kon men in 1963 nog 4.748 pillen en le kolom slotkoersen vorige beurs. 2e kolom slotnoteringen van gisteren Actieve Aandelen AKZO t 20 ABN f 100 AmRof20 Deli-Mij f 75 Bordtsche f 20 Dordtsche Pr. Heineken f 25 35,00f 34,70f 381,00 380,00 84,00f 83,10 136,00 136,50 179,70 179,30 177,90 178,00 110,30 110,50 Heincken H.{ 25 103,50 103,50 °ogoV. f 20 40 60 40 60f Kw n eert 65,30 67,30 3,™ eert f.100 94,00 94.00 UW f loo 163,00 161,50 KLM (div. 78-79) Kon.Olie f 20 137,90 137,30 ""'Ned. f KI 113,10 lll.OOf e-edlloyd f 50 88,10 89,00 "mmeren Cert 149,00 151,OOf enilips f 10 29 10 28 80 eo F 50 179,00 179,50 145,40 145,60 124,00 124,00 129,10 128,90 jjolinco f 50 Korento f 50 Unilever f 20 Staatsleningen J°.50 Ned. 74 9 '5id 74 ■>■50 id 76_j '•50 id 76-2 0.00 id 75 8.75 i"d 75 J-'S jd 75-2 !d 76-96 8,50 >d 75 'd 75-2 110.50 111,50 107,20 108,30 107,10 106,40 105,50 106,20 104,70 104,40 110,80 111,50 107,20 108,30 107,10 106,40 105,50 106,20 104,70 104,40 8.25 id 76 8.25 id 77 8.25 id 77 8.00 id 69 8.00 id 70 8.00 id 71 8.00 id 70 8.00 id 70 8.00 id 70 8.00 id 76 8.00 id 77 8.00 id 77 7.75 id 71 7.75 id 73 7.75 id 77 7.75 id 77 7.50 id 69 7.50 id 71 7.50 id 72 7.50 id 78 7,50 id 78 7.50 id 71 7.20 id 72 7.00 id 6f 7.00 id 66 7.00 id 6! 6.50 id 6f 6.50 id 6* 6.50 id 68 6.50 id 6* 6.25 id 66 6.25 id 67 6.00 id 67 5.75 id 65 5.75 id 65 5.25 id 64 5.25 id 64

de Stem | 1978 | | pagina 6