EN 'ess*®-1 «TRUI Steense Camere verhuist tijdelijk naar Heikant Terneuzen betaalt twee ton minder milieubelasting PERSONEEL NAPM ONVERWACHT NAAR HUIS GESTUURD A. v.d. Bilt kampioenstekhoiien Reconstructie weg bij Kuitaart zit nog vast iRWAREN Onderwijs heeft weinig interesse in „provincie" AANBOUW (EUKENS itse fabrikant korting AWL heffing verandert Openingsavond KVG IE02IN Initiatief gemeente gespreks - punt voor Axel MEDEWERKER KNEUZEN elden B. MASSIEF HOUT Training Aardenburg I 'omber. De heer R. Janssens "lende tijdens de rondvraag 1'en motie in over de onroe- i 'oud-goedbelasting, die bur- I ^meester De Kam de raad I'venwel ontraadde, omdat de I 'jd slecht gekozen zou zijn en "e informatie niet helemaal Juist zou zijn. De motie gaat over de extra kosten die som mige mensen zouden krijgen 'j het leeghalen van hun beer- Put. De meerderheid van de I 'uil was er voor de motie op te I duiven naar de volgende ,ergadering, zodat de heer unssens zich gedwongen °dde de motie terug te ne. "ten. Ontslag voor 160 man KREEFTEN OESTERS PALING en FOREL VAN DIJK'S VISHANDEL HULST Bestuurlijke organisatie: pE STEM VAN DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 Irtitaire artikelen vragen wij Imers lachten Ptelijk belast met werkzaam- moet hij beschikken over: Ihten aan de afdeling perso- 1150-17940 sns die letterlijken figuurlijk zien bij HERFORD (westfalen) elaties in uw land lekende merken inbouwapparatuur ik bied A.echt hout fineer 279.- «was pHTBL AD par met NS+APPARATUUR RA en G ASA ANSLUITING ukens gezien hebt besluit U direkt. TELEFOON 085 431056 tweg 108 03440.(1)7643 01846 4733 01670 4940 01860 5156 01883 6556 01158 2353 01100 20920 aat2 Q1110 2921 04950 22128 2,5 dinsdag gesloten 8+10 geen koopavond. 00 uur geopend IJZENDIJKE - IJzendijke heeft het een weekje zonder koster en hulpkoster moeten doen. Jac. van Voorenberghe en Felix Im- pens ruilden hun dagelijkse werkomgeving in voor het berglandschap rond het stadje Knittelfeld in het kanton Stiermarken in Oostenrijk. Daar vindt jaarlijks de Interna tionale Bergwandeltocht plaats. Van de zestien keer dat deze wandeltocht gehouden is, heeft Jac. van Voorenberghe er 12 mee- en uitgelopen. Hij ontving hiervoor een gouden medaille en een oorkonde. Felix Impens ging dit jaar voor de eerste keer mee. Ondanks het feit dat op de laatste van deze drie dagen durende bergwandelmarathon, enkele blaartjes onder de voeten van Felix zicht- en oelbaar werden, liep de 18-jarige IJzendijkenaar zijn eerste wandeltocht in Knittelfeld otch uit. Voor deze prestatie ont ving Feiix Impens een bronzen medaille en een oorkonde. In de maanden voorafgaand aan de reis naar Oostenrijk, heeft het tweetal flink ge traind. Men ging daartoe elke dag een paar uur wandelen in De Braakman of in de dui nen bij Cadzand. „We hebben bewust ons trainingsparkoers buiten IJzendijke uitge stippeld, omdat we niet zo van belangstel ling houden", zegt Jac. van Voorenberghe. Een bergparkoers was er in het Vlaamse landje natuurlijk niet voorhanden en daar om viel de eerste kennismaking van Felix Impens met de bergen van Knittelfeld waar gedurende 3 achtereenvolgende dagen 40 kilometer per dag afgelegd diende te wor den, toch wel wat tegen. Vooral de overgangen van warm naar koud in de bergen leverden veel problemen op. „Hoewel ik als beginneling natuurlijk veel moest afzien, ga ik volgend jaar zeker weer mee, want de steun die ik van Jac on dervonden heb was gewoon fantastisch", al dus Felix Imepens. Van de 800 deelnemers waaronder 199 Nederlanders, liepen in to taal 5 Zeeuwen mee in Knittelfeld. Mejuf frouw M. van Waterschoot uit Kloosterzan- de voor de 14e maal, I. van Houte en zijn echtgenote uit Rilland-Bath respectievelijk voor de 11e en 14e maal en dan de twee IJ- zendijkenaren. (Van onze corespondent) SINT JANSTEEN - Wegens de verbouwing en uitbreiding van Sint Jansteens gemeen schapscentrum verhuist de Steense Camer van Rhetorica Sint Jan ten Steene dit seizoen met de activiteiten naar het gemeenschapscentrum in Hei kant. Deze week wordt begon nen met de repetities van twee nieuwe stukken: „Allerheili gen" en „De appel van Eris". Deze twee stukken samen staan borg voor een avondvul lend programma. De uitvoeringen daarvan worden dit seizoen dus gege ven in Heikant, terwijl ook ge probeerd wordt een uitvoering te geven in het Hulster ge meenschapscentrum Den Dullaert en een aantal andere plaatsen. Tijdens de jaarvergadering, die door 27 leden werd bezocht bleek dat het ledental met twee gestegen was naar 47. De af tredende bestuursleden G. Martens en G. Engels werden herkozen. De heer Verstraeten. die een tijdlang voorzitter was en een belangrijk aandeel had in de verheffing van de toneel vereniging tot Camere gaat als archivaris functioneren. De jaarverslagen, waaruit bleek dat het afgelopen seizoen door de vele activiteiten heel wat van de leden heeft ge vergd, werden goedgekeurd. In de nieuwe stukken, die de Ca mere nu in studie neemt spelen G. Martens, H. van de Bran den, F. de Schepper, F. Junier, P. Sturms, R. Franckaert, E. de Bot-Verwer, A. Coppieters- Pieters, Chantal, Franckaert, Ria Verdurmen, Jenny de Schepper-Orlebeke, Linda Smet en M. Francken-De Cock. Regisseur is opnieuw P. Verwer. Zwembad - Het aantal ba den, genomen in het zwembad gedurende de maand augustus bedraagt 8142. (Van onze correspondent) AXEL - Tijdens de rond draag van de raadsvergadering Axel merkte de heer A.C.H. Dierick op (CDA) dat een naburige gemeente per ad- attentie eegi ambtenaar bouw- woningtoezicht zocht. Miakend op de problemen Wild de opheffing van de cen- 'tale dienst vroeg de heer Die- "tk zich af of deze benoeming hogelijk ten laste komt van de overige gemeenten. Burgemeester a. de Kam 2egde toe, dat ook deze adver tentie te bespreken tijdens een gesprek met Gedeputeerde b'aten over de opheffing van centrale dienst op 15 sep- VLISSINGEN - De directie van de Nederlands-Amerikaanse Pijpleiding Maatschappij (NAPM) in Vlissingen-oost heeft dins dagmiddag onverwacht het grootste deel van de werknemers naar huis gestuurd. 160 van de 220 werknemers in dit off-shore- bedrijf gingen op non-actief. Deze handelswijze van de directie heeft grote consternatie veroorzaakt bij het personeel. De onder nemingsraad noch de vakbonden waren van te voren op de hoogte gesteld. Volgens de heer H.W. Pan- huijzen, technisch directeur van de NAPM, is er hier duide lijk een beoordelingsfout bij de bedrijfsleiding gemaakt, die zo snel mogelijk hersteld zal wor den. Blijft echter staan, dat de NAPM alanderhalf jaar kampt met een tekort aan orders. „We verwachten binnenkort wel een klein aantal orders, waar mee we onze mensen aan het werk hopen te kunnen houden, aldus Panhuijzen. Volgens NW-districtbe- stuurder H. Bijvank heeft de Nederlandse off-shore-indus- trie te maken met een moeilijk bewijsbare concurrentiever valsing van de zijde van de En gelse off-shore-industrie. Alle orders bestemd voor het olie platform in de Noordzee gaan naar Engelse bedrijven, ook al ligt de prijs daar beduidend hoger. De NAPM probeert zich door een samenwerkingsver band met het Engelse off-sho- rebedrijf Howard-Doris van een deel van de Engelse orders te verzekeren. De perspectie ven hieromtrent zijn vrij gun stig. De NAPM verwacht nog voor het eind van dit jaar een Engelse order binnen te halen. De NAPM heeft bij de ar beidsinspectie in Breda een aanvraag tot arbeidstijdver korting ingediend. Het bedrijf kreeg al twee keer eerder toe stemming zijn mensen tijdelijk naar huis te sturen. Anderhalf jaar geleden had de NAPM een personeelsbe zetting van 600 tot 700 man. Het is heel goed mogelijk, dat wij ons huidige personeelsbe stand door de nieuwe Engelse order moeten verdubbelen. Aldus de heer Panhuijzen. De situatie in de off-shore-indus trie vertoont de afgelopen ne gen maanden uieindelijk een lichte verbetering. Het ziet er naar uit dat het naarhuis stu ren van onze mensen een tijde lijke zaak is. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Als de Afvalwaterleiding Kanaalzone (AWL) in 1979 de bewoners van Terneuzen gaat aanslaan voor een milieubelasting levert dit de gemeente Terneuzen een netto voordeel van ƒ200.000,- op. Met deze ruimte op de begroting wil Terneuzen investeringen die men voor volgend jaar hoog noodzakelijk acht, financieren. Derhal ve is verzoek van de gemeente Terneuzen aan de AWL om de mogelijkheden van het heffen van een milieubelasting te bekijken ingegeven door een stuk financiële problema tiek: Het opleggen van een milieubelasting aan de bevol king van Terneuzen kan een oplossing bieden. Tot nu toe betaalt Terneuzen jaarlijks een bepaald bedrag aan de AWL, gebaseerd op het aantal inwoners van de ge meente. De AWL, die de afvoer van het vuile water naar de Westerschelde verzorgt en Terneuzen aanslaat moet op haar beurt weer aan het rijk betalen, omdat het hier om een lozing op rijks water gaat. Ter neuzen zelf heeft geen hef fingsbevoegdheid. Het bedrag dat Terneuzen betaalde aan de AWL was tot nu toe steeds af komstig uit de algemene mid delen van de gemeente. Bij het opstellen van de in vesteringslijst voor 1979 in ju ni van dit jaar kwam men er achter, dat men teveel wensen en te weinig geld had. „Op dat moment deden zich drie op lossingen voor", zo verklaarde wethouder A.J. Rekveld van Terneuzen gisteren. „Aller eerst een verhoging van de onroerend goedbelasting, ten tweede een verhoging van ge meentelijke rechten, maar daarvoor moeten we toestem ming van Den Haag hebben en tenslotte het verwijderen van een eigenlijk wezensvreemd element uit de begroting: de verontreinigingsheffing die we elk jaar aan de AWL betalen". Dat ,nwezensvreemde ele ment" berust, aldus de heer Rekveld op een oude overeen komst waarbij bepaald is, dat de gemeenten een heffing aan de AWL zouden betalen op basis van het aantal woningen. Rekveld: „In het begin bij de oprichting van de AWL was dat bedrag bijna niks. Door verschillende oorzaken is dat gestegen en voor volgend jaar wordt het geraamd op ƒ300.000". Het idee van Terneuzen is nu om de AWL op grond van haar heffingsbevoegdheid de be volking een belasting op te la ten leggen. Kan de AWL de administratieve gevolgen van een dergelijke operatie niet aan, dan is Terneuzen bereid om t waar te nemen, uiteraard tegen betaling. De door Ter neuzen berekende admini stratiekosten kunnen dan weer doorberekend worden in de AWL-aanslag, die de Terneu- zenaars in de bus krijgen. Trekt men de heffing voor de vervuiling, die het Terneuzens gemeentelijk apparaat produ ceert en de inningskosten van het eerder genoemde bedrag van 3 ton af, dan blijft er netto 2 ton financiële ruimte voor de gemeente over. (advertentie Dagelijks levende Achter de kerk Telefoon 01140-3914 GOES - Het Katholiek Vrouwengilde afdeling Goes houdt vanavond haar ope ningsavond in de Oosterkerk te Goes. Het programma, dat een Zeeuws tintje heeft gekregen, begint om 20.00 uur. Na de koffie vertelt mevrouw De Jonge-Pieters een Zeeuws ver haal en de avond werdt beslo ten met een paar rondj es bingo, waarbij Zeeuwse prijzen te verdienen zijn. Op 14 september volgt het eerste uitstapje van het vrou wengilde naar Rilland, voor een bezoek aan de Kreekrak- sluizen. 's Middags staat een bezoek aan de vlas- en linnen- fabriek in Koewacht op het program, waar de dames aan de hand van een diaserie wor den geïnformeerd over de weg van vlas tot linnen. Op 3 okto ber staat een provinciale con tactdag gepland, waaraan van de afdeling Goes 10 leden kun nen deelnemen. Wie mee wil, kan zich opgeven bij het se cretariaat of op de vanavond te houden vergadering. MIDDELBURG - Over het algemeen wordt bij het onder wijs in Zeelandnauwelijks aandacht besteed aan zaken de provincie betreffende. Het hangt hoofdzakelijk van de leerkracht af, of een groepsbe zoek wordt gebracht aan de afdeling voorlichting van de provincie. Deze leemte werd door de statencommissie voor be stuurlijke organisatie vastge steld bij de bespreking van het hoofdstuk voorlichting in de provinciale begroting. De heer J. Tevel, hoofd van de provin ciale voorlichting, noemde het gebrek aan belangstelling bij het onderwijs betreurens waardig. Enkele commissiele den toonden zich voorstanders van een uitbreiding van het ta kenpakket van de provinciale voorlichting. Op een desbe treffende vraag zei gedepu-, teerde Van den Bosse dat vol gend jaar gestrart zal worden met een wekelijkse voorlich tingsrubriek van de provincie in Zeeuwse huis-aan-huisbla- den. Op verzoek van enkele commissieleden zullen G.S. meer inzicht verschaffen in de plannen tot eventuele gevolgen van een eventuele gemeente lijke herindeling in deze pro vincie. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE - De hoop van het Hontenisser gemeen tebestuur om nog dit jaar te kunnen beginnen met de re constructie van de Frederik Hendrikstraat tussen Lams- waarde en Kuitaart is ijdel gebleken. Het project, waar mee ook het opheffen van de gevaarlijke aansluiting op rijksweg 60 in Kuitaart ge paard gaat, zit voorlopig vast op de weigering van een ze vental eigenaren om de beno digde stukjes grond aan de ge meente te verkopen. „Planologisch is de zaak nu rond en financieel zal het ook wel gaan met de te verwachten provinciale subsidie, maar die grondaankopen zijn nog niet rond", zegt een gemeentelijk woordvoerder, die verwacht dat de gemeente een begin zal moeten maken met een ontei geningsprocedure. Hij hoopt overigens niet, dat de zaak he lemaal via een onteigenings procedure uitgespeeld zal hoe ven worden, maar dat de kwestie via verdere onderhan delingen over de aankoopprijs kan worden afgedaan. De ge meente heeft de zaak nu in handen gegeven van een taxa tiebureau voor onroerende za ken. Over het tracé van de ver binding is men het ondertussen wel eens. De weg zal worden verbreed en verbeterd. Om de aansluiting op rijksweg 60 in Kuitaart te kunnen verbeteren heeft de gemeente een huis aangekocht, dat gesloopt zal moeten worden. Van het oor spronkelijke plan om ook een tweede huis aan te kopen heeft men afgezien. De kosten van de reconstructie zijn vorig jaar geraamd op ongeveer een mil joen gulden. Langs de weg zal overigens geen fietspad wor den aangelegd, zoals vorig jaar door sommigen op een hoor zitting werd gevraagd. Dat zou, volgens een gemeentelijk woordvoerder te duur worden. Bovendien zou dan nog meer grond moeten worden aange kocht. Van onze correspondent) WESTDORPE - Gistermiddag werd in Westdorpe een van de mede-oprichters van de bolclub Ons Vermaak, de heer A. v.d. Bilt, gehuldigd wegens het behalen van het clubkampioenschap 1978. Namens directie en bestuur van het bejaardencentrum Het Verlaet sprak de heer L. van Haelst enkele woorden van lof aan het adres van de kam pioen. Nadat hij de heer V. d. Bilt had gefeliciteerd met deze unieke kampioenstitel reikte hij hem een medaille uit. De bolclub van het bejaardencentrum werd drie jaar geleden opgericht.De heren A. v.d. Bilt, P. de Bock en R. Kamoen trokken er toen op uit. In Westdorpe zijn vroeger naar men zegt niet minder dan 19 bolbanen geweest en nu is daar niet een bol meer van over. De heer Kamoen kwam in het bezit van een aantal-zij het dan nogal beschadigde - stekbollen. De start was in ieder geval gemaakt. Met de medewerking van dokter Puylaert, de voorzitter van de stichting Bejaardenzorg, kwam men vorig jaar in het bezit van geschikt hout, waarna de heerv. d. Bilt jr. een tiental speciale stekbollen voor de bejaarde liefhebbers vervaar digde. Op het ogenblik telt de bolclub Ons Vermaak zo'n 60 leden. De heer V.d. Bilt wil binnenkort ook de oude sport pieren met een aantal bejaarden weer actief gaan beoefe nen, ook hiervoor blijkt bij de bewoners van Het Verlaet nogal interesse te bestaan.

de Stem | 1978 | | pagina 19