DESTEM Goede start peuterspeelzaal 's-Heerenhoek Metz:„Roep burgemeester op het matje" Snel optreden tegen Broomchemie geëist „Recreatieschap De Grevelingen moet nu snel tot stand komen Boete voor mishandeling in Sint- Jansteen Muziek festival te Clinge Burgemeester Middenschouwen V, Buien waterstanden hoogwater. ÏTJMM (Van een onzer verslaggevers) SLUIS - Volgens de kersverse Sluisse poli ticus Paul Metz moet burgemeester mr. H.P.L. van den Beid van Sluis op het matje worden geroepen door de commissaris van de koningin in Zeeland. Aanleiding is het commentaar van de burgemeester op de intrede van een drie man sterke fractie van Metz' politieke partij, Democratisch Welzijn Sluis, in de nieuwe Sluisse gemeenteraad. In de laatste raadsver gadering zei mr. Van den Beid daarover het te betreuren „dat een deel van de Sluisse bevol king heeft gemeend van het beproefde politie ke stramien te moeten afwijken en daarmee het gemeentebelang grotendeels in de waat- schaal te stellen". Lijstaanvoerder Paul Metz neemt dat zeer hoog op. Gisteren verzond hij brieven aan de burgemeester zelf en aan CDK dr. C. Boertien. Afschriften daarvan rollen vandaag in de bus bij minister Wiegel van binnenlandse zaken, gedeputeerde staten in Zeeland en de ge meenteraad van Sluis. Metz vraagt dr. Boertien om de burgemees ter een reprimande te geven. „Wij verzoeken u de heer Van den Beid er op te wijzen dat deze ervoor waakt in de toekomst nog meer van dergelijke grievende uitlatingen te doen". De lijstaanvoerder van Democratisch Welzijn Sluis (DWS) schrijft dat de door mr..Van den Beid gebruikte woorden „zeer kwetsend zijn voor een deel van de kiesgerechtigde inwoners van Sluis". Hij vindt dat de burgemeester dui delijk te ver is gegaan in zijn functie als voor zitter van een door de inwoners gekozen be stuursorgaan. In de brief aan de burgemeester zelf heeft Metz het over „irritante en denigrerende" uitlatingen, die afbreuk doen aan de onafhan kelijke positie -boven alle partijen- van de burgemeester.Volgens Metz had mr. Van den Beid lering moeten trekken uit het stemgedrag van de Sluissenaars. DWS neemt dan ook nat- drukkelijk afstand van „uw bijzonder onge nuanceerde uitlatingen". Alle brieven van Metz gaan vergezeld van krantenknipsels over de zaak. Burgemeester v.d. Beid was niet bereikbaar voor commentaar. Sluis ürouwersdam moet Zeeuws blijven (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD - De sluis in de Brouwersdam moet tot één provincie blijven horen: tot Zeeland. Dat zei burgemeester Barends van Middenschouwen gistermiddag in Willem stad op de hoorzitting over de grenswijzigingsplannen, zoals die zijn ontworpen door een commissie van G.S. van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant. Volgens die plannen zal de nieuwe grens Zeeland-Zuid-Holland de Brouwersdam precies bij de doorlaatsluis doorsnijden. Thans ligt de sluis op territoor van Middenschouwen. Burgemeester Barends drong er bij de grenswijzi gingscommissie, bestaande uit de gedeputeerde mr. J. Boers- ma (Zeeland), drs. J. Boone (Zuid-Holland) en J. van Graafeiland (Noord-Brabant) op aan, de nieuwe grens ten noorden van de sluis te leggen. Hij wees er op dat ook de Vol- keraksluizen en de Philips- damsluizen tot één provincie gemeente behoren. Eerder had de gemeenteraad van Middenschouwen de commissie al geattendeerd op de betrokkenheid van de in het midden van de Brouwersdam gelegen Rabbelaars Bank bij Scharendijke, de grootste jachthaven van Zeeland. Volgens burgemeester Ba rends is men er ook bij Rijks waterstaat niet erg gelukkig mee, dat men de grens precies midden door de sluizen wil la ten lopen. Gedeputeerde Boersma be looft dat de commissie de zaak zou bekijken. Dat gebeurde nog gistermiddag. De com missie vond dat de sluis tot één gemeente/provincie moet ho ren, maar tot welke bepaalde zij nog niet. Zij zal onder meer met Rijkswaterstaat gaan praten. Burgemeester Van Vel- zen van het Zuidhollandse Goedereede, aan welke ge meente bij de Brouwersdam een stukje Zeeland zou worden toegewezen, zei: „Geen moeite met deze grenswijziging te hebben". Rijkswaterstaat - zo betoogde hij - wil de grens tussen Zeeland en Brabant precies in het midden van de Schelde-Rijnverbinding leg gen. Waarom dan niet in de sluis bij de Brouwersdam? De Nieuw-Vossemeerse wethou der Perdaens vertelde de com missie dat zijn gemeente niet erg gelukkig is met de grens dwars door de Schelde-Rijn verbinding. „Als er wat ge beurt, wie moet er dan hulp verlenen?", zo vroeg Perdaens zich af. Hij verzocht de grens op een van de oevers te leggen. „Rijkswaterstaat wil die grens in het midden van de vaarweg hebben", zo bena drukte gedeputeerde Van Graafeiland nog eens. De twee sterke delegatie uit het Zuid hollandse Dirksland, de raadsleden T. van Prooyen en T. Poortvliet, weerden zich op deze hoorzitting geducht. Dirksland moet aan Zeeland (Bruinisse) 473 hectaren water afstaan. De gemeente wil com pensatie voor het financiële nadeel dat uit deze transactie voor haar voortvloeit. „Jaarlijks betekent dit voor ons een verlies van 30 mille, en men kan toch niet van iemand iets afnemen zonder daar iets tegenover te stellen", aldus Van Prooyen. „Als men van een boer grond wil hebben geeft CLINGE - Zondag 3 sep tember houdt de fanfare Wel doen door Vermaak een mu ziekfestival, waarop een achttal muziekgezelschappen acte de présence geven. De deelnemende gezelschap pen zijn: r.k. muziekvereni ging Heikant uit Heikant, de drumband van de Koninklijke Stedelijke Harmonie uit Hulst, de majoretten van De Vossen uit Hulst, de harmonie St. Jan uit Sint Jansteen, de drum band De Flamingo's uit West- dorpe, de Scheldezonen uit Nieuw Namen, de drumband EMM uit Koewacht en Wel doen door Vermaal met drum band en majoretten. Om twee uur in de middag zal aan het gemeenschapscen trum Malpertuus worden ge start vanwaar de diverse ge zelschappen in alle wijken van het dorp komen. Vanaf vier uur zullen de gezelschappen bij toerbeurt concerteren in Mal pertuus. 's Avonds om zeven uur is er in verband met het 90-jarig bestaan de fanfare Weldoen door Vermaak in de Troubadour gelegenheid tot feliciteren. Tijdens deze re ceptie zal het cadeau van de bevolking van Clinge -een Kaserbas- aan het bestuur van de fanfare worden aangebo den. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND KANTOREN: Terneuzen, Nieuwstraat 9, 4531 CV Terneuzen, Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 01150-17920 (4 lijnen), Hulst, Steenstraat 14, 4561 AS Hulst, 01140-3751 (3 lijnen), Goes, Klokstraat 1,4461 IK Goes, 01100-28030 (3 lijnen) KANTOORUREN: Maandag t/m vrijdag 8 15-12.30 en 13.30-17 00 uur. BUITEN KANTOORUREN; Advertentie-exploitatie: Breda; Maandag t/m vrijdag van 19.00-20.00 uur 076-222555. Zondag van 20.00-22.00 uur 076-222341 BEZORGKLACHTEN; Zeeuwscb-Vlaanderen 01140-4498, Midden-Zee land 01100-14944 SERVICEPUNTEN: Axel: Boekhandel Passage, Passage 13, Oostburg: Dhaenens, Burchtstraat 11 Terneuzen: Superm. v.d. Velde, Winkelc. Zuid polder. HUIS AANSI jUITINGEN: Redactie: Chef Zeeuwse redactie R. Th. van der Helm, Melkweg 40, Oost burg, 01170-3370. Algemeen redacteur Zeeland en plv. chef drs. J. Bouw vans, Zuidvhetstraat 73, Goes, 01100-28138. Redacteur Midden-Zeeland G. van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle 01102-2320. Redacteur Terneuzen P. de Schipper, Noordstraat 45, Hoek 01154-1556. Redacteur West- Zeeuwsch-Vlaanderen//Kanaalzone J. Jansen, Kwakkel 1, Zaamslag, 01153-1554. Redacteur Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, tevens cultureel re dacteur: Henk Postma, Walmolenstraat 12, Hulst, 01140-4159.' Tweede J^dacteiu" O. Z.-Vla anderen: Eugène Verstraeten, Zoutestraat 57, Hulst, ui 140-2748. Fotojournalist voor Zeeland: C.J. deBoer, Langsde Kreek 56, Terneuzen, 01150-13137. Sportredactie Zeeland: A. Koomen, Zeldenrust- kan 1, Terneuzen 01150-12941. Abonnementen-exploitatie: Inspecteur Zeeland W. Hendriks, 01140-3751. Advertentie-exploitatie: Inspecteur Zeeland C Menu, 01150-95839. men hem toch ook geld", zo betoogde het raadslid, dat er niets voor voelde om aan „Bruu" een „cadeautje te ge ven". „Afstaan om niets is onwe zenlijk; laten we wachten op de reorganisatie van het bin nenlands bestuur", zo merkte het raadslid Poortvliet op. Gedeputeerde Boone infor meerde naar de financiële po sitie van Dirksland en wees er op dat de minister van Bin nenlandse Zaken al te kennen heeft gegeven dat er spijker harde argumenten op tafel zullen moeten komen wil men compensatie krijgen. Wethouder Jumelet van Bruinisse hoopte dat de argu menten van Dirksland niet tot wijziging van de grensveran- deringsplannen zouden leiden. Op de vraag van gedeputeerde Boersma, of Bruinisse dan eventueel bereid zou zijn om Dirksland te compenseren, antwoordde Jumelet lachend: „Ik zwaai volgende maand af". Tijdens de hoorzitting van de grenswijzigingscommissie, gisteren in het Mauritshuis in Willem stad, kwamen de kaarten op tafel. Hier buigen Zeeuwen, Brabanders en Zuidhollanders er zich over. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Dedepu- teerde Staten van Zeeland moeten op zeer korte termijn bekend maken welke maatre gelen men wil nemen ten aan zien van onveilige werkom standigheden bij Broomche mie in Terneuzen. Gebeurt dat niet dan willen de organisaties Milieu Actiecentrum Neder land (MAN) en de Vereniging Voorkomen is Beter (VVIB) juridische stappen tegen de provincie ondernemen. In een brief aan het provin ciaal bestuur stellen MAN en WIB, dat het onverantwoord is om beslissingen steeds uit te stellen „en daarmee Broom chemie de gelegenheid biedend op onverantwoorde wijze de produktie voort te zetten'. Na een ontsnapping van 80 kilo broom op 20 april van dit jaar en een recente ontsnapping van X kilo broom op 23 augus- rus vindt men dat de maat vol is. GS worden daarom direct aansprakelijk gesteld voor de gevaren, waaraan de bevol king van Terneuzen bloot staat, aldus MAN en WIB. Ook de Provinciale Water staat en de directie van Broomchemie hebben van bei de organisaties een brief ge kregen. Van Broomchemie wordt inzage gevraagd in eqn risico-analyse voor de pro- dukktie van de stof tetra- broombiphenol-a. Deze risico analyse zou door het bedrijf al bij GS zijn gedeponeerd. Naar aanleiding van deze risico-analyse zou door Pro vinciale Waterstaat advies zijn uitgebracht. MAN en WIB schrijven aan Provinciale Waterstaat, dat men graag wil weten, wat dat advies inhoudt en of er aanvullende maatre gelen tegen Broomchemie zijn voorgesteld. Bestuursleden van de nieuwe peuterspeelzaal in 's-Heerenhoek sorteren in de Jeugdhoeve, waar de peuterspeel zaal wordt ondergebracht, het speelgoed dat door de plaatselijke bevolking is geschonken (Van een onzer verslaggevers) •s-HEERENHOEK - Tijdens een bijeenkomst in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek is de stichting van een peuterspeelzaal vlot van de grond gekomen. Er is een voorlopig bestuur van zes leden gevormd die de onder linge taken nog zal verdelen. Het ligt in de bedoeling om op 1 oktober a.s. de opening van de peuterspeelzaal in de Jeugdhoeve te doen plaatsvinden. De nieuwe peu terspeelzaal zal starten met voorlopig veertien kinde ren. De openingstijden zijn op dinsdag en donderdag van 9 tot 11.30 uur. Bij de oprichting van de peuterspeelzaal is overeen gekomen dat de ouders sterk betrokken zullen worden bij het reilen en zeilen van de peuterspeelzaal. Er zal voor subsidie een beroep worden gedaan op het Konin gin Julianafonds. De Stichting Peuterspeelzaal 's- Heerenhoek gaat verder nauw samenwerken met het bestuur van de Jeugdhoeve. Een in 's-Heerenhoek ge houden speelgoedactie leverde veel en goed bruikbaar materiaal op. Een aantal stoeltjes is geschonken door de openbare lagere school in Nieuwdorp terwijl uit de be volking verscheidene tafeltjes als bijdrage aan de in richting kwamen. Een werkgroep zal zich belasten met de aankleding van het zaaltje in de Jeugdhoeve. Tijdens de oprichtingsvergadering in de Jeugdhoeve werd on der meer een film vertoond over de peuterspeelzaal in Ovezande. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE-Bij de verdere ontwikkeling van het Aqua- delta-project bij Bruinisse moeten de nodige matiging en voorzichtigheid in acht wor den genomen. Daarom is het gewenst dat een natuur- en re creatieschap voor de Grevelin gen zo spoedig mogelijk tot stand komt met het oog op de sociaal-maatschappelijke structuur van dit gebied. Deze waarschuwende taal sprak de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maat- schappelijkwerk G.C. Wallis de Vries donderdag bij de offi ciële ingebruikneming van de eerste fase van het Aquadelta- project in Bruinisse. De staatssecretaris had echter ook veel lof voor de moed en voort varendheid waarmee het ge meentebestuur van Bruinisse in samenwerking met de be trokken projectontwikkelaar het recreatiecentrum Aqua- delta van de grond heeft ge kregen.De officiële opening ban het eerste deel van het miljoenenproject werd door de CRM-bewindsman gesymbo liseerd door het hijsen van de Aquadelta-vlag onder het toe ziende oog van de commissaris der koningin in Zeeland dr. C. Boertien en gedeputeerde A.L. van Geesbergen. Niet iedereen in Bruinisse is even gelukkig met het recrea tiedorp en de toekomstige uit breiding tot een totale op pervlakte van 140 hectare na bij het Grevelingenmeer. Bij Je Raad van State lopen enkele bezwaarschriften van inwo ners tegen de verdere expan sieplannen van de projectont wikkelaar. Volgend jaar wor den in Aquadelta 15.000 be zoekers verwacht. Tot dusver is, volgens dr. P.P. Kohnstamm, directeur exploitatie en beheer, onge veer honderd miljoen in de eerste projectfase geïnvesteerd en voor dertig miljoen aan wooneenheden verkocht. In de tweede en derde fase wordt nog eens honderd miljoen geïnvesteerd. Daarbij zijn in begrepen de bouw van 800 vakantie-appartementen en bungalows en een tweede jachthaven met 800 a 900 lig plaatsen. De nieuwe jachtha ven moet in 1982 voltooid zijn. Wat opzet en inrichhing be treft is Aquadelta het grootste recreatieproject in Nederland. De huidige accommodatie om vat 650 wooneenheden, plaatsruimte voor 350 stacara vans en 650 ligplaatsen in de jachthaven. Er werken een (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De weer stand, die J.V. uit Sint Jan steen half januari bood toen hij uit een plaatselijk café werd gezet is hem duur komen te staan. De politierechter ver oordeelde hem gisterochtend tot driehonderd gulden boete, omdat hij mevrouw D.M., echtgenote van de cafébaas, bij de schermutseling met fikse kracht op de voet had ge stampt, waardoor haar mid denvoetsbeentje brak. Hij was daarop aangeklaagd wegens mishandeling. Mevrouw D.M. had de klant de deur gewezen omdat hij on der invloed van drank verve lend geworden was. De raads man van de verdachte wees er- ,op, dat de tegenpartij ook niet ibepaald zachtzinnig te werk 'was gegaan, want nadat V. de bewuste trap had uitgedeeld, zou hij door een helper in de zaak met een paar stevige stompen tegen een auto zijn gegooid. De officier van justi tie, mr. W. Mijnssen, had 500 gulden boete geëist. De Westdorpenaar A.T.O. hoorde gisterochtend een straf tegen zich uitspreken van een week voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van een jaar. In een dronken bui had hij in zijn woonplaats de auto van A.F. de R. gekaapt omdat hij jegens de eigenaar niet bepaald sympathieën koesterde. Hij was met de auto naar Sas van Gent gereden en had de sleutels weggegooid. De volgende dag was hij zijn mis stap bij de politie gaan vertel len. Zijn broer bleek inmiddels K/oor een ander slot op de auto te hebben gezorgd. Staatssecretaris Wallis de Vries kleine honderd vaste werkne- mers(sters). In het indrukwekkende re creatiecentrum zijn verschil lende soorten slechtweervoor- zieningen en accomodatie voor de beoefening van binnen sporten. Voorts beschikt het centrum over een sfeervol restaurant en congres- en vergaderruimten. Het is duidelijk dat Aquadelta niet alleen mikt op bezoekers uit Zeeland zelf, maar met na me vooral op recreanten uit Zuid-Holland, West-Brabant en Utrecht. In zijn begroetingswoord benadrukte burgemeester T.C. Hekman van Bruinisse, die te vens voorzitter is van de stich ting Aquadelta, dat het project met instemming en goedkeu ring van alle betrokken over heidsinstanties tot stand is ge komen. „Dit recreatieproject moet in de eerste plaats gezien worden als een compensatie voor de verliezen, die vooral de gemeente Bruinisse heeft gele den en nog lijdt als gevolg van de sluiting van de zeearmen." Burgemeester Hekman on derstreepte ook de goede over eenkomst die de gemeente met de projectontwikkelaar heeft gesloten en de plezierige sa menwerking. Overigens gaf hij toe dat niet iedereen in Brui nisse staat te juichen over de grootschalige ontwikkeling van het Aquadelta-projekt. „Het legt een zekere druk op de gemeente en de meerderheid van de inwoners is gesteld op het behoud van de zondags rust. Hiervoor zal de recreant begrip moeten opbrengen." Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Plaatselijk buien. Ook zonnige perioden. Mid- dagtemperaturen onge veer 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Minimumtempe ratuur: omstreeks 11 graden. Maximumtemperatuur: om streeks 17 graden. Kans op een droger periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot8. Minimumtemperatuur: omstreeks 10 graden. Maxi mum temperatuur: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 prodent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Konstanz 389 min 1, Rhein- felden 263 plus 5, Maxau 472 min 1, Plochingen 146 plus 15, Mannheim 308 plus 1, Stein- bach 128 plus 7, Mainz 305 plus 1, Bingen 168 onv., Kaub 202 min 1, Trier 240 plus 1, Koblenz 203 min 1, Keulen 171 min 4, Ruhrort 332 plus 2, Lo- bith 955 plus 4, Pannerdense kop 930 plus 6, Nijmegen 757 plus 1, IJsselkop 858 plus 4, Eefde IJssei 385 plus 1, De venter 263 plus 1, Katerveer/ spooldersluis 48 onv., Monsin 5448 min 2, Borgharen 3805 plus 6, Belfeld 1098 plus 1, Grave beneden de sluis 496 min 2. De minste waterdiepten in de vaargeul, vandaag vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centimeters: Spijk- St.-Andries 350, mond Twen- thekanaal-Deventer 300, De- venter-HarcuIo 295 en Har- culo-Kampen 290. Morgen, zaterdag 2 september Bergen op Zoom 4.27 en 16.45 Hansweert 3.54 en 16.08 Terneuzen 3.18 en 15.33 Vlissingen 2.46 en 15.14 Wemeldinge 4.32 en 16.48

de Stem | 1978 | | pagina 15