HITLER-CUL TUS IN EUROPA IN Uitlevering Kroaat leidt tot nieuwe acties terroristen iap Bondsrepubliek voor dilemma Hogere (stok)broodprijs in Frankrijk „breuk met het verleden' Dirk Vtllinga 4k - mm binnenland buitenland Doldriest Misdrijven SS-uniform Sinister Fascisme Volksunie Verstrekkend Gij zeling Guerrilla Fascistisch Verbitterd rdt aan „de commer- de omroep". De EO te verwijten („we een bindingen met mmerciële onderne- i ook") maar heeft toch een nevenacti- i/on de zaadhandel. in de eerste pagina's oekwerkje staat bo et vette letters „Het ladje". En inderdaad zaadje zit er, vastge- oor een plakbandje. n het in een potje n u aan het eind van rseizoen laten weten waliteit van het EO- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 'K'.; Jf -vl SS ki e weinig gedraaid mt of harde nootjes iet :irkel is bijna altijd iio, geen promotie, geld, geen voorstel- chien een idee voor iken voor de betere i-m-shows? Het zou eens een proef mee o te brengen voor de {ij schrijft in Disco- val ijk nemen. Als je k voor de microfoon it swingen. Dat gaat teeld De Havenzan- wordt dat de jeugd, uien, niet zoveel kan school zitten en/oj e luisteraars bestaat in fabrieken, ateliers natuurlijk in vakan- ac, de internationale 5 s gesproken over het elheid inheemse mu- icteerde reglemente- ebben, ook al omdat oer liggen. 5 chauvinisme, dat in g name voetballen en iek. Anders komt de og wel eens uit: „Nog Holland - België o) Is. iiiiiiimitiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiï gn het Nordring-festi- ist Louis van Dijk, de jramma verzorgen van n op: Denemarken en regen en Nederland (7 Bondsrepubliek wordt gedwongen hard op te treden tegen Nazi's (Van onze redactie buiten land) BONN - Met verbazing - en wellicht met ergenis - hebben veel Nederlanders gereageerd op het besluit van de Westduitse regering een aantal Nederlandse oorlogsmisdadigers niet aan ons land uit te leveren. Het toont aan, dat Neder land, mèt Italië, een van de weinige landen in West- Europa is, waar het oor logsverleden nog helder voor de geest staat en elke herinnering aan door Nazi's gepleegde misdaden de dis cussie erover weer doet op laaien. Nederland met de Drie van Breda, Looien, Menten en enkele in Duits land levende oorlogsmis dadigers als Bos en Bruins. Italië met de zaak-Kappler, die de Romeinse gemoede ren danig beroerde, toen deze Duitser met behulp van zijn echtgenote uit een Italiaans gevangeniszie kenhuis ontsnapte. De ere-begra£enis van Rap pier enige tijd na zijn ontsnap ping tekent een mentaliteit in de Bondsrepubliek, die door de officiële instanties jaren is on derkent. Het openlijk vereren van Hitier, het houden van bij eenkomsten van neo-Nazi's en de winstgevende markten in Nazi-speldjes, Nazi-unifor men, Nazi-helmen en Nazi-li teratuur, het zijn allemaal za ken die formeel verboden zijn. Maar geen enkele regering in de Bondsrepubliek die zich daar tot nu toe erg druk over heeft gemaakt. Dat gaat wellicht verande ren. Reden is niet dat de Duitse mentaliteit ineens veranderd zou zijn, maar het steeds dol driester optreden van benden jeugdige neo-Nazi's en het steeds openlijker manifesteren door groepen oud-strijders. De politieke kant van de zaak lijkt in de Bondsrepubliek bekeken; de neo-Nazistische NPD heeft in de zestiger jaren even een opleving gekend, maar komt er de laatste jaren niet meer aan te pas. Von Thadden en zijn vrienden beperken zich de laatste jaren dan ook tot bij eenkomsten in historische bierkelders, waar ooit Hitier „begon", hooguit iets in de weg gelegd door een handjevol linkse tegendemonstranten en met zegen van de politie. De Westduitse politie had het de laatste jaren te druk met het bestrijden van het linkse terrorisme - aangespoord door het Springer-pers - dan voor de gevaren, die uit de rechtse hoek komen. Dat bleek een goede voedingsbodem voor neo-Nazistische clubs, zoals blijkt uit de ledentallen van een aantal: een groep meldt in drie jaar tijd een verdriedub- beling. Zoals gezegd, de Duitse pers had het te druk met de Rote Armee Franktion en de Bader- Meinhoff-groep om veel oog te hebben voor de rechtse jeugd benden, die de Bondsrepubliek toch wel onveilig maken. Kijk alleen al naar 1977, toen een betrekkelijk klein groepje 600 misdrijven pleegde, eens zo veel als het jaar daarvoor. Misdrijven. Daaronder val len niet die kleine activiteiten in het openbaar, waaraan wij Nederlanders ons zo storen als onze pers daaraan wel veel aandacht besteedt. Nee, mis drijven zoals het stelen van wapens en paspoorten, het beroven van banken en het op zetten van een systeem van on derduikadressen over de hele Bondsrepubliek. 600 misdrij ven in één jaar. Overigens, de zelfde soort misdrijven als waarmee Baader en Meinhoff jaren geleden begonnen. Die overeenkomst is ook sommige parlementariërs van de socialistische SPD opge vallen. Zo zegt het SPD- bondsdaglid Pensky dat bin nenkort de Bondsrepubliek overspoeld zal worden door bloedige conflicten tussen de inmiddels goed geoutilleerde neo-Nazi's en ultra links, dat natuurlijk ook niet stil blijft zitten. Het is een oplopende spiraal van geweld. Want elke misdaad van de nazistische benden, zal ultra links inspi reren opnieuw - en in heviger mate dan voorheen - de „fas cistische tendenzen van de Duitse politiestaat" aan de kaak te stellen. Hoe, dat kan men zich wel voorstellen na de terreuracties van de laatste jaren. De oude Nazi's komen daar niet meer aan te pas. Ze hebben de jongeren wegwijs gemaakt door hen mee te nemen naar besloten bijeenkomsten en - sinds een paar jaar - naar openbare herdenkingen op kerkhoven, waar „grote" Na zi's begraven liggen. Na die kennismaking volgden alras het ontheiligen van joodse kerkhoven en het openlijk uit dragen op straat van Hitler's heilstaat. De Duitse justitie probeert op deze ontwikkeling enige greep te krijgen, door kleine overtreders te straffen. Zo kreeg een jongeman die Nazi emblemen verspreidde enige tijd gevangenisstraf, terwijl een man van 48, die bij het graf van de reeds genoemde Rap pier de Nazi-groet bracht 10.000 gulden boeten. Zoals gezegd, de kleine overtreders. Een grote als de voormalige CDU-premier van Baden- Würtemberg Fillbinger, zag kans maanden stand te hou den, nadat zijn nazistisch doopceel was gelicht. In het buitenland (met namen Ne derland en Italië) maakt het een wat povere indruk, vooral als men weigert hier veroor deelde oorlogsmisdadigers uit te leveren. Overigens steekt het neo- Nazisme niet alleen in de Bondsrepubliek de kop op. Vrijwel overal in West-Europa (en Amerika niet te vergeten) kunnen neo-Nazi's rustig hun gang gaan, vaak slechts ge stoord door kleine groepje meest linkse tegenbetogers, die dan meestal de klappen oplo pen, die de politie bij dat soort manifestaties pleegt uit te de len. Vooral in Engeland een vaak voorkomend verschijn sel, dat men haast een gebruik zou kunnen noemen. In Engeland mag op dat ter rein trouwens alles: hier be staat de grootste verdraag zaamheid ten opzichte van Na zi-activiteiten. Men kan in Londen niet alleen erg goed koop z'n garderobe aanvullen, men kan er ook openlijk Nazi onderscheidingen kopen, of complete uniformen van SS. Men helm. Als er weer eens een groep neo-Nazi's de straat op gaat om het heil van Hitier te verkondigen, dan worden dui zenden Bobby's ingeschakeld om hen een veilige thuiskomst te verzekeren. Dat lijkt nodig, want veel niet-blanke inwo ners van de grote Britse steden gaat het tegenwoordig te ver. Maar zoals gezegd, meestal vallen de klappen dan bij de tegendemonstranten. Slechts in de Verenigde Staten is de verdraagzaamheid ten opzichte van neo-Nazi's even groot als in Engeland. Lukt het in sommige Europese landen nog wel eens een Na zistisch boek te verbieden, in Amerika kan dat niet. Er zijn de laatste tijd berichten, dat de Amerikaanse Nazi's de con tacten met de Westduitse „broeders" stevig aanhalen. In de Bondsrepubliek heeft de politie de laatste tijd al eens zendingen met Nazistische li teratuur uit de VS onder schept. In Frankrijk wordt van tijd tot tijd scherp opgetreden te gen neo-Nazi's. Zo verbiedt de socialistische burgemeester van Marseille Gaston Deferre elke manifestatie in zijn stad. „Ik wil een herleving van een sinistere periode die ik maar al te goed ken, tegengaan", zei hij toen hij in juni een tentoon stelling van Nazistische reli kwieën verbood. Andere bur gemeesters van Franse steden hebben daar minder moeite In Denemarken en Noorwe gen zijn alle nazistische acti viteiten toegestaan. Er zijn daar echter slechts kleine groepjes, die vaak ook met el kaar in onmin leven over de vraag, wie eigenlijk het natio- naal-socialistisch erfdeel daar mag beheren. In Italié kan men al de gevangenis in gaan als men de Nazi-groet brengt en elke Italiaan windt zich op bij het horen van Nazi-liederen. Opvallend overigens is het dat nergens zo'n vruchtbare voe dingsbodem bestaat voor het fascisme als in Italië. Wat veel misbaar over het Nazisme toch wel in een bedenkelijk daglicht stelt. Tenminste, je kunt heel wat vraagtekens plaatsen bij de intentie van de Italiaanse boosheid over neo-Nazistische activiteiten. In Nederland tenslotte wordt vrijwel elke naar neo- Nazisme riekende activiteit grondig aangepakt, of men nu via een Volksunie misbaar maakt of Hitler's Mein Kampf opnieuw wil uitgeven. Zelfs grammofoonplaten over het Derde Rijk, in de Bondsre publiek een veel gevraagd ar tikel, worden hier verboden, als maar één klacht binnen komt (Eindhoven). PIETER-JAN DEKKERS (Van onze correspondent) PARIJS - Begin augustus is in Frankrijk de prijs van het brood voor het eerst sedert 187 jaren, vrij geworden. Als ge volg daarvan mogen de bak kers zelf de prijs van hun wa ren bepalen, hetgeen er in de Praktijk op neer komt dat het brood ongeveer tien centimes (vijf cent) per „baguette" duurder wordt. Tussen 1970 en 1978 is de prijs van brood in frankrijk 125,4 procent duur der geworden, en die vgn de -baguette" (in het Nederlands v eelal „stokbrood" genoemd, hoewel er verschillende soor- ten' 'engten en dikten van ..stokken" zijn), waarop nauwgezet toegezien werd, niet 119 procent. Be Fransen blijken maar een half procent van hun inkomen aan de aankoop van brood te besteden en dit varieert van 0,86 procent bij de landarbei ders, tot 0,18 procent bij het hogere leidinggevende perso neel. In 1791 verorberde de Parijzenaar 459 gram brood per dag, dat is 167 kilo per jaar. Ruim 80 jaren later (in 1874) at hij nog maar 155 kilo. In 1950 consumeerde de Fransman 116 kilo brood per jaar; in 1970 nog maar 80 kilo en men verwacht dat het broodverbruik per hoofd tegen 1980 nog maar 64 kilo per jaar zal bedragen. De broodprijs werd voor het eerst op 19 juli 1791 door de Constituante aan banden ge legd, een maatregel die voor het handhaven van de sociale rust en vrede van het grootste belang werd geacht. En tot 12 augustus 1978 werd deze maatregel gehandhaafd. Dat de prijsstop nu is opgeheven, was volgens de minister van Economische Zaken gemoti veerd omdat het brood „een symbool" was, en dat deze mythe weggevaagd moest worden, want brood- en prijs controle waren een beetje een mythe, al was het maar omdat de helft van de prijzen vrij was. De Fransen hebben van het opheffen van de prijscontrole op brood opgekeken, want het voedingsmiddel dat eeuwen lang in aanzienlijke zin het symbool van het leven was ge weest, had weliswaar sedert geruime tijd het mythische karakter verloren dat de voor geslachten daaraan toeken den; maar er was iets van deze mythe overgebleven. Zelfs nu vele Fransen nauwelijks brood eten (behalve bij wat de noor derling „warme maaltijden" noemt), blijft brood nog altijd het basisvoedingsmiddel van de natie. Het heeft zeker ook deze „heilige dimensie" ver loren, deze dimensie die het tot een „zonde" maakte brood te verspillen of weg te gooien. De maatregel van de rege ring, of, zo men wil, het ophef fen van een maatregel, die van de prijsstop op brood, is van verstrekkende betekenis. Frankrijk heeft in de loop van de laatste tientallen jaren weliswaar in aanzienlijke mate zijn landelijke karakter verloren, maar een groot aan tal begrippen, gebruiken, ge woonten en symbolen van de landelijke voorouders zijn ook bij de stedelingen levend gebleven. Vandaar dat de „mythe van het brood" on danks alles nog voortleeft en .V' de nu door de regering geno men beslissing heeft niet uit sluitend een economisch ka rakter. De politieke opzet is duidelijk: de overheid heeft willen aantonen dat op het ge bied van het vrijmaken van de industriële produkten een etappe is afgesloten en dat het niet meer mogelijk is naar de eertijdse toestand terug te ke ren. En deze „breuk met het verleden" betekende ook dat het tijdperk van het „libera lisme van Giscard d'Estaing" een realiteit is, waarmee de natie rekening heeft te houden. ,,Le Monde" schrijft dat het vrijmaken van de prijs van brood (zonder dwingende eco nomische redenen) misschien in de ogen van velen een node loze hymne aan het liberalisme is... JAN DRUMMEN De laatste terreuractie van Kroaten was de gijzeling in het Westduitse consulaat van Chicago. Na tien uur lang negen mensen bedreigd te hebben, gaven de twee Kroaten zich over aan de politie. (Van onze correspondent) MÜNCHEN - Het inci dent in het Westduitse consulaat in Chicago il lustreert duidelijk de moeilijkheid waarmee de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt zit in de door Joegoslavië geëiste uitlevering van Stepan Bilandzic. Enerzijds is er niets dat de Bondsre publiek liever wil dan sa menwerking met Joego slavië in de strijd tegen het Westduitse terroris me. Anderzijds is er niets dat het zich minder wenst dan de bedreiging van het leven van Duitsers in de hele wereld, laat staan in de Bondsrepubliek zelf, door verbitterde Kroati sche ballingschappen. De geschiedenis van het probleem voert terug op de Tweede Wereldoorlog. Het laatste hoofdstuk ervan be gint in mei dit jaar, toen vier verdachte Duitse terroristen werden gearresteerd in Za greb. Hun namen - Brigitte Mohnhaupt, Rolf Clemens Wagner, Peter Jurgen-Boock en Sieglinde Hofmann - staan boven aan de lijst van gezochte mensen en foto's van hen zijn hier te zien in elk openbaar gebouw. De West duitsers vonden de arresta ties zo belangrijk dat ze maar liefst twee ministers naar Joegoslavië stuurden om over uitlevering te praten. Het zwarte gedeelte op het kaartje is het gebied, waar overwegend Kroaten wonen. die na de Tweede Wereld oorlog in Spanje werd opge richt door generaal Max Lu- buvic. Lubuvic had geduren de de Nazi-periode in de Kroatische staat aan het hoofd gestaan van concen tratiekampen. Hij vormde het antwoord van Kroatië aan Himmler. Hij werd in 1963 vermoord. Maar de Joegoslaven gaven zich niet gewonnen. Eerder dit jaar hadden ze een Zweedse televisiefilm ge kocht om te laten zien dat er zich een Kroatische guerrilla trainingskamp in de Bonds republiek bevindt. Ze waren erop gebrand een einde te maken aan het aandeel van uit Duitsland in de verzets beweging van Kroatische ballingen. Er stonden acht mensen op hun verlanglijstje en toen de Duitsers inder daad tot arrestaties overgin gen was de reactie van de Kroaten in de Bondsre publiek tegen de regering een uitbarsting van woede. Van haar kant heeft de Duitse regering steeds be klemtoond dat er geen sprake van een transactie kan zijn in deze zaak. Ondanks de dui delijke relatie heeft ze in een bepaald opzicht gelijk. De Duitse gerechtshoven heb ben een uitlevering afgewe zen in op één na alle gevallen. De uiteindelijke beslissing ligt wanneer alle wettelijke acties ten behoeve van Bi landzic zonder resultaat zullen zijn, echter bij de re gering. Stepan Bilandzic was tot mei toe voorzitter van de Kroatische Nationale Ver zetsbeweging, de organisatie In 1962 was Bilandzic een van de 26 Kroaten die een Joegoslavische handels commissie in Mehlem om brachten. Hij zat een gevan genisstraf van drie jaar uit voor zijn aandeel in het inci dent. Daarom valt dat niet onder de beschuldigingen die nu tegen hem geuit zijn. Hoewel Bilandzic, een werkloos onderwijzer, de hooggeëerde leider van de Kroaten in ballingschap is, houden zijn vrouw en zijn aanhangers vol dat hij geen terrorist is en dat de Kroati sche Nationale Verzetsbewe ging niet vergeleken mag worden met de Duitse terro ristenbenden. Daarom waren ze zeer verlegen met de gijze ling en bedreigingen met moord die werden uitgevoerd om hun leider te bevrijden. De leus van demonstranten in Keulen en Frankfurt was dat Kroaten in ballingschap de werkelijke gijzelaars op dit moment zijn. Er werd een beroep gedaan op de mense lijkheid van de Bondsrege ring. Bilandzic kon nauwe lijks iets anders doen dan de harde acties die in zijn naam in Chicago zijn ondernomen, veroordelen. Deze houding had een positieve uitwer king. Hij heeft nu al de steun van de Katholieke Bisschop pen Conferentie, die tegen de uitlevering van Kroatische ballingen in het algemeen is. Maar het feit ligt er dat Bilandzic voor het West duitse gerecht verantwoor ding moet afleggen. Een an der feit is dat er Kroatische terroristen opereren in de Bondsrepubliek. Tot het werk van de Kroa ten daar worden gerekend de moord op de Joegoslavische vice-soncul' in 1976, bom aanslagen, nog een poging tot moord, en het bombarderen van de Hellas Express vorig jaar. Toch staan er niet alleen rechtse Joegoslaven op de lijst van gezochten. Damir Petric, bijvoorbeeld is vice- president van de Kroatische Studenten Bond geweest tij dens de zogenaamde Kroa tische lente in het begin van de jaren zeventig Niet alle Kroatische ballingen beho ren tot de fascistische tradi tie. Er is ook een linkse na tionalistische beweging. De vraag waarmee Schmidt geconfronteerd wordt luidt: Is het terecht of wijs om Bilandzic uit te leveren aan de Joegosla vische rechter? Bij de re cente demonstraties in de Bondsrepubliek waren honderden Kroaten be trokken. De ervaring leert dat honderden boze en verbitterde Kroaten een bijzonder groot gevaar kunnen opleveren. Men moet rekening houden met de belangrijke factor die de Joegoslavische be volking in de Bondsre publiek betekent. Biland- zic's advocaat deed een uitlating die hier in de pers weergalmde nog voor het incident in Chicago. De advocaat zei dat, als Bilandzic wordt uitgele verd, de zaak Baader- Meinhof slechts het „hoesten van een mug" zal lijken vergeleken met de haat die door de uitleve ring teweeg zal worden gebracht.

de Stem | 1978 | | pagina 9