't Is geen doktersgang die ik heb te gaan, maar toch: houdoe 'nihofapy* m Bonn vraagt materiaal over oorlogsmisdaden op GEVAARLIJK POKERSPEL BIJ LEYLAND SICEP'N JAAR GRATIS KANIS GUNNINK KOFFIE IN DE WACHT. B PAREER R UW PEN EVEIM UITBLAZEN Ambtelijke versobering KRILL GARNALEN Robothumor 157,50 281,- 429,50 binnenland buitenland De kofflebranders uit Kampen gaan trakteren. Tot veertien oktober '78 kunt u iedere dag een jaar lang gratis Kanis Gunnink koffie in de wacht slepen. Of één van de duizenden troostprijzen. Dus alle reden om even 'n deelname formulier uit de winkel mee te nemen. En niet te vergeten 'n pak Kanis Gunnink koffie. Geurige koffie voor 'n verrassend gunstige prijs. Toch weer een machinale' schuurschijf Studio wordt hoe langer hoe dikker... NORITt betrouwbare mii Stoks Zwak MET WIM KQCK swolrollen DHZ ;E- Johannes Paulus Tornado's \voor Navo pok op Cuba onderzoek naar [lord op Kennedy Oorlogs misdadigers A AT 120 •GOES# 13126/12332 platen alaten PB aswolrollen IBR Tebbes ri ladders De ijver die talloze fabrikanten al jaren lang aan de dag leggen om gereedschap te maken waarmee je machinaal kunt schuren, typeert de afkeer die iedereen van het tijdrovende, ver moeiende en vervelende schuurwerk heeft. Je kunt er vaak niet onderuit om „handschuurwerk" te doen: met een stukje schuurpapier en een blokje. Waar en wanneer het zonder spierkracht kan, grijpen we graag naar machinale hulp middelen. Het vlakschuur- hulpstuk op de boormachine (of een complete vlakschuur- machine) is al een heel gewoon dhz-gereedschap geworden. Zelfs bandschuurmachines hebben het odium van louter professioneel gereedschap verloren. In bepaalde gevallen zijn deze machines echter niet bruikbaar. Er bestaan dan ook nog heel wat andere schuur- hulpmiddelen die in combina tie met de boormachine ge bruikt kunnen worden. Eén er van is de ronde schuurschijf, die op een rubber „voet" met doorn wordt bevestigd. Niet geschikt voor het fijn afwerken van houtoppervlakken die bijv. gebeitst of blank gelakt moeten worden, want de cir kelvormige krasjes, ook bij ge bruik van het fijnste schuur- schijfje, blijven zichtbaar. In feite kan alleen de band- schuurmachine „met de draad" mee schuren. Toch is die ronde schuurschijf een handig ding, voor talrijk kar weitjes bruikbaar. Het nadeel is dat je telkens een nieuw schijfje moet aanbrengen. Di verse malen is geprobeerd een permanenteschuurschijf te ontwikkelen. Er is nu weer een nieuwe: Sandvik heeft het vrij nieuwe „schuurstaalprocédé" toegepast op zo'n ronde schuurschijf. Het schuur- staalblad is een laagje gehard roestvast chroomstaai, waarop langs chemische weg zeer fijne scherpe puntjes zijn uitgeëtst. (Eigenlijk andersom: het om ringende staal is weggeëtst). Ten opzichte van schuurpapier heeft het schuurstaal het voor deel dat die schuurpuntjes al lemaal exact even hoog zijn, ook onder een sterke micro scoop bekeken. De „korrel" van schuurpapier vertoont on vermijdelijk hoogteverschil len. Daardoor werkt het schuurstaal bijzonder mooi af. Zo'n schuurblad heeft dus nu ook de nieuwe ronde schuur schijf van Sandvik. Naar de fa brikant betoogt, gaat het 200 tot 300 keer langer mee dan schuurpapier. Mocht het enigszins „vollopen", dan kan het met een harde borstel wor den schoongeveegd. Het is ui teraard bestemd voor houtbe werking. Het nauwkeurig schuren van afgeronde kantjes en hoeken gaat met de schijf heel plezierig. Zowel uit de hand (dus met de machine in de handen) als in vaste opstelling (machine in de horizontale standaard) kan ermee gewerkt worden. In het eerste geval moet het materiaal stevig in geklemd zijn. De schijf is ver krijgbaar in twee „korrels": grof (45 punten per cm2) en fijn (165 punten per cm2). De dia meter is 13 cm. Het maximum toegestane aantal toeren is 3000 per minuut en praktisch elke normale boormachine kan dus op zijn hoogste toerental worden gebruikt. Het schuur- stalenprogramma van Sandvik bestaat nu uit zes modellen; de andere vijf zijn handmodellen, die voor elke doe-het-zelver (maar ook voor de vakman heel wat schuurproblemen oplossen. De prijs van de nieuwe ronde schijf is f 17,95. (van onze correspondent) BONN - De Bondsregering wil naar een groot aantal landen een verzoek doen uitgaan waarin zij vraagt om haar in te lichten over tot nu toe onbe kend gebleven belastend ma teriaal ten aanzien van nazi en oorlogsmisdadigers. Deze oproep is in eerste instantie bedoeld voor die landen die tijdens de tweede wereldoor log onder de Duitse bezetting te lijden hadden. Achtergrond van deze maatregel is het feit dat op 31 december van het volgend jaar in de Bondsrepubliek de ver jaringstermijn voor moord ge pleegd in oorlogstijd afloopt. Daarnaast wil de regering een dokumentatie samenstellen over de vervolging van nazi- misdadigers die kan dienen als basis voor het te verwachten parlementaire debat over een eventuele verleging van deze termijn. Vanuit het buitenland, met name door Israël en Polen, zijn al pogingen in het werk gesteld om de verjaringstermijn te verlengen. Maar op dit mo ment ziet het er niet naar uit, dat een meerderheid in de Bondsdag bereid zal zijn vpor de derde keer een dergelijke wetswijziging goed te keuren. Eigenlijk zou de termijn al in 1965 zijn verjaard, maar men voegde er toen vier jaar aan toe omdat de rechtspleging in Duitsland tot 1949 vrijwel stil had gelegen. In 1969 verlengde men de verjaringstermijn nog eens met tien jaar. Beide keren gingen de debatten in de Bondsdag met heftige emoties gepaard. De verjaringstermijn geldt niet voor die misdaden waar van alle gegevens voorhanden zijn en waarover een gerechte lijke procedure op gang is ge bracht (ook al is de dader on vindbaar of wellicht al overle den). Het Centraal Bureau voor de Opsporing van Nazi misdaden in Ludwigsburg is dan ook al geruime tijd bezig het haar bekende materiaal naar de rechtbanken te ver sturen. De laatste tijd is daar een aanzienlijke hoeveelheid nieuw materiaal uit enkele Oostbloklanden, met name uit Polen, bijgekomen. Nietemin bestaat de vrees in Bonn dat een of ander land op zettelijk materiaal uit de oor logstijd achterhoudt, om pas na afloop van de verjarings termijn ermee op de proppen te komen daarmee de Bondsre publiek in een kwaad daglicht te stellen. (ADVERTENTIES) Studio van de KRO. ook in de vakantie! jaren afgemaakt zijn op beest achtige wijze en waar deze heren voor betaald worden met hun salarissen van bijna an derhalve ton, van de centen van de Nederlandse belasting betaler. In onze kringen be schouwen wij het hele stel als niets anders meer als verenigd in het praathuis van Willem Bever, waar alleen nog over wielrenners en pausen gepraat kan worden. Mijnheer Van Agt moet eens met verzetsmensen die hun hele familie verloren hebben in de oorlog en zelf kampslacht offer zijn in het openbaar in de Tweede Kamer debatteren, voor heel het Nederlandse volk, dan was hij nergens meer, maar dat durft hij niet. 's-GRAVENMOER Verzets en oorlogsslachtoffers Nederland A.F.B.N. Anti Fascisten Beweging Nederland (van onze correspondent) LONDEN - Er wordt door wild-stakende radicale vak bonden en de gematigde top van de vakbondsorganisatie een dramatisch pokerspel ge speeld, met leven of dood van British Leyland als inzet. Het spel kan het door stakingen en gebrek aan produktiviteit ge teisterde staatsbedrijf ruiïne- In twee Leyland-bedrijven, in Birmingham en in Bathgate bij Edinbury, zijn radicale shopstewarts gaan staken met in totaal ruim 1500 gereed schapmakers, om een loons verhoging van een kleine 30 gulden per week af te dwingen. Die stakingen worden door de vakbond niet gesanctioneerd en de (gematigde) bond heeft gedreigd de stakers te zullen uitsluiten, waardoor ze in de "closed shop" hun baan zou den verliezen. In de buitengewoon emotio nele atmosfeer die rond het conflict tussen radicalen en gematigden is ontstaan, dreigt de leider van de wilde stakers het hele staatsbedrijf van Leyland plat te leggen. In Bathgate, waar de produktie van vrachtwagens en tractoren volledig is lamgelegd, zijn 1500 stakers en er wordt een verlies geleden van 4,2 miljoen gulden per dag. Roy Fraser, de onofficiële leider van de staking, denkt dat hij bij ontslag van de 32 stakers in de fabriek in Bir mingham, uit protest alle 3.000 gereedschapmakers van Ley land het werk kan laten neer leggen. Vorig jaar leverde een staking van deze mannen Leyland een schadepost op van meer dan 600 miljoen gulden. In tegenstelling tot de leider van de wilde staking denkt Terry Duffy dat de werkers het voortbestaan van Leyland niet zullen bedreigen. Begin volgende week zal het conflict in een beslissend sta dium komen. Een nationale executieve van het vakbonds- bestuur moet dan beslissen of de uitsluiting van de stakende werkers in Birmingham kan worden goedgekeurd. En dat kan alleen gebeuren wanneer Terry Duffy is teruggekeerd van een vakbondscongres in Geneve. (ADVERTENTIE) a 76 viel met z'n tebbes op de kaai- band". Tussen twee haakjes: zoals ik het hier weergeef, schreef Van Geel het niet, maar het lijkt me voor de niet in Brabantse en Zeeuwse dialecten ingevoerde lezers gemakkelijker dat ik al lerlei fonetische probeersels om dialect te spellen achterwe ge laat. Tenzij het om een es sentieel woord of uitdrukking gaat. zal ik de gewone Neder landse spelling maar aanhou den. Dus wel kaaiband maar niet straot. Bent U er intussen al uitge komen of vergaat het U als de Rotterdamse zakencollega die de boven geciteerde zin van Van Geel kreeg voorgelegd. Die man verstond het tenslotte niet. Toch lijkt me de opgave niet eens zo moeilijk. Stiefelen moet lopen of stappen zijn. Uit schieten is uitglijden, een schel is een schil. Een tebbes is een hoofd of misschien wel een kin en een kaaiband is een trottoir band. ,,Hij stapte over de straat, gleed uit over een schil en viel met zijn hoofd op de trottoirband". Fraaie Brabantse uitdrukkin gen ontving ik van A.J. van den Hurk uit Breda die ze opteken de uit de mond van wijlen zijn moeder. „Den dië? (dat was Van den Hurk dan zelf)" die is zo kerks als'nen hond stoks". waarmee mevrouw van den Hurk bedoelde dat haar zoon de kerkgang evenzeer bemin de als een hond een eind hout. Als de jonge Van den Hurk zeurde om iets wat zijn moeder hem niet wilde geven, dan zei ze weleens: „Gij mot oe eige nodig beklagen. Ut wild stikt oe de stoel af". Ut wilt, zo concludeert de heer Van den Hurk zal „weel de" hebben betekend, „maar hoe mij die van mijn stoel zou kunnen verwijderen, nog wel steeksgewijs, heb ik nooit kun nen achterhalen", zo schrijft hij. Wist U trouwens dat ze in Sint Willebrord „piccolo" zei den of zeggen tegen een ijsje? Met 'ne zwakke mens bedoelt menige Brabander een lenige mens. In Rijsbergen noemden ze het Gilde „de Guit" en dat lijkt wel Engels! isolatie, voorzien van impremmende laag. 'ollen zijn zeergeschikt leren van zolderkamers, )lafondsetc. 6 cm 61,70 Mem 61,30 verwerkbaar formaat het zeiver. eenzijdig damp- eT 15,95 04/032 njnde C255. toestel 594 .H-KOOPPARK HULST Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend Bi) publikatie zullen deze vermeld worden Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel worden afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend Publikatie van bneven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c q strekking Pater van Kilsdonk s.j. heeft onlangs gedemonstreerd voor «n nieuwe paus die zou kun- i 6 september Münehen - De Navo zal in [1981 over 800 gevechtsvlieg tuigen van het type Tornado I «schikken, zo heeft het con- Icern Messerschmitt-Boelkow- I '°hm (MBB) in Ottobrunn I fandag meegedeeld. De töe- I stellen zijn bestemd voor de luchtmachten van Italië, En- I geland en West-Duitsland. havanna (afp> - in sa- I jerking met de Cubaanse u'oriteiten stellen de Ameri- I ane" °P Cuba ook een onder lij 'n naar He moord op pre- 11» Kennedy die op 23 no rser 1963 in Dallas werd IKpleegd. Itf«C^arc'son Preyer, demo- Ika van het Ameri- Ij ®nse huis van afgevaardig- 4C. en voorzitter van de sub- Ibpi ™lssie van het congres, ■die L.met He zaak-Kennedy, fc k °P het ogenblik op Cu ll^ ev'ndt, heeft bevestigd dat litiMj-. 1 eilar>d is in verband I uit onderzoek. nen luisteren. Daarmee be doelde hij te kunnen luisteren naar de tien theologen die een hervorming van het pausschap voorstaan. Dit is een pleidooi geweest voor een nieuwe theologie die niet meer gelooft in een transcendente god, die niet meer aanneemt dat er in Christus twee naturen zijn, die alle wonderen ontkent enz. Dat deze theologen niet door paus Paulus uit de kerk zijn gezet danken zij aan de dee moed en de integriteit van deze paus die wachtte op de door braak van de genade en het geloof ook bij hen. Wie paus Johannes gekend heeft wist dat deze paus die theologie, hoe knap ook, onmiddellijk naar de prullenmand zou ver wezen hebben. Maar paus Paulus kende de menselijke zwakheid en de menselijke hoogmoed en de liefde van God en diens oneindig geduld. Bel de pausen hebben het geloof ongeschonden bewaard en doorgegeven. En de volgende paus zal hetzelfde doen wil de kerk blijven wat ze moet zijn. En dan zullen de theologen moeten luisteren, willen ze de tijd van genade niet voorbij laten gaan. DEN HAAG H.A.M. RUTGER. De vroegere adjunct-chef van de Duitse Gestapo in Pa rijs is door het openbaar mi nisterie in Keulen aangehou den en in staat van beschuldi ging gesteld wegens mede plichtigheid aan moord. De nu 68-jarige Lischka wordt ervan beschuldigd betrokken te zijn bij de moord op 33.000 mensen tijdens de Duitse bezetting van Parijs in de tweede wereld oorlog. Lischka werd in 1950 door een Franse rechtbank bij ver stek tot levenslang veroor deeld. De in Frankrijk wo nende Beate Klarsfeld die een zeer actieve campagne voert voor de opsporing en berech ting van beruchte Nazi-mis dadigers, probeerde Lischka in 1971 te ontvoeren. Deze poging van mevrouw Klarsfeld en haar man mislukte. Lischka woonde al jaren in Keulen waar hij onlangs met pensioen is gegaan na jaren lang belastend materiaal tegen Lischka vanuit Frankrijknen uit Nederland verzameld en gewogen te hebben, is het openbaar ministerie tenslotte vrijdag jongstleden tot aan houding overgegaan, en is deze supermoordenaar eindelijk opgepakt. Wij vragen ons af waar mi nister Van Agt de treurige moed vandaan haalt om te stellen dat er niets meer op te sporen valt, en willen de vraag stellen hoeveel familieleden er van het driemanschap Van Agt, De Ruiter en opperpuin- ruimer Wiegel in de oorlogs- „Kende'ne kloek mee piele kes Tiete, kleine krielekes Aaierdoppe, sponnekoppen Kermenaaie, klokkebaaien Haksel, erpel en boeremik- ken Als ge't allemaal kunt ver staan Zijde gij wel net as ikke Bende gij van Gils van daan". Er zijn al heel wat brieven binnengekomen met de fraai ste voorbeelden van „moers taal". Er zijn er nogal wat bij uit Gilze en dat is verklaarbaar want ik moet met mijn stukje van afgelopen zaterdag („Wie spreekt er nog zijn moers taal?") een slechte beurt heb ben gemaakt bij mijn voormali ge dorpsgenoten met mijn gebleken gebrekkige kennis van de Gilse taal, die volgens Karin Smulders toch „de schoonste taal van het land," Enfin of afijn, de stroom woorden en uitdrukkingen is aardig op gang gekomen. Wie weet, groeit deze rubriek de komende weken uit tot een cur sus Brabantse en Zeeuwse dialecten waaraan net zoveel leerlingen als leermeesters deelnemen. Ik wacht uw bijdra ge af met grote nieuwsgierig heid. Intussen moet ik er wel een paar dagen vandoor voor wat werk buitenslands. Niks schok kends hoor! Of -om met de moeder van A J. van den Hurk te spreken - „mijn gang is geen doktersgang", maar deze ru briek zal volgende week desal niettemin ontbreken. Daarna zetten we onze bloemlezing voort. Tenminste, als U meewerkt! Houdoe. De Indonesische regering heeft een decreet uitgevaardigd dat alle ambtenaren en militairen verbiedt nachtclubs, sau na's en gokinstellingen te bezoeken. De ambtenaren en militairen mogen evenmin buitensporig veel etentjes geven, giften geven of ontvangen of zonder toestemming naar het buitenland reizen. De maatregelen zijn genomen in het kader van regerings pogingen een effectief en „schoon" ambtenarenapparaat te creëren. Een kiene lezer heeft me erop opmerkzaam gemaakt dat in het artikel (Even Uitblazen van dinsdag 29 augustus) over de krill-garnaien een vervelende fout geslopen is. Die garnalen zijn geen zes centimeter lang, zoals ik abusievelijk vermeldde doch slechts 6 millimeter. Dat maakt het des te verbazing wekkender dat deze diertjes wellicht nogeens een van 's we relds belangrijkste voedselbronnen kunnen vormen. 22128 )ten. passingen. n voorzien van messing 3 cm 88,90 or spouwmuurisolatie. 5cm 3,35 Zo begint een vers dat Karin Smulders uit Gilze me stuurt en met behulp waarvan een Gil- zenaar zijn werkelijke identiteit kan bewijzen. Pielekes en tie ten waren inderdaad woorden die me volkomen vertrouwd en helemaal niet gek in de oren klonken. Totdat een Rotter damse vluchteling die bij ons thuis de benen onder de tafel had geschoven de slappe lach ervan kreeg. Dat was om streeks 1945 en sindsdien heb ik nooit meer pielekes gezegd als ik het over kuikens had of tieten wanneer ik kippen be doelde. Ik hoor het de boerin, bij wie ik indertijd vaak logeerde en die fantastische boerenmikken kon bakken, nóg roepen, ramme lend met een blijk mais: „Tie- tiettietiet...!" Voor vreemdelingen, die toen toch al weleens passeer den, moet dat een vreemd ge hoor zijn geweest, maar het goede mens riep enkel haar kippen bijeen aan de dis. H.C.M. van Geel, nu woon achtig in Dongen, stuurde me een test die hij niet-Brabanders pleegt af te nemen wanneer zij pochen Brabants le kunnen verstaan: Soms lijken ook apparaten gevoel voor humor te heb ben. Onze foto-ontvanger bijvoorbeeld leverde giste ren deze merkwaardige plaat af van de Shah van Iran met zijn Chinese gast Hua. Met hun torenflat-vormige sche dels lijken het bewoners van een andere melkweg. Met name Hua's wenkbrauwen zijn opgerekt tot een metalig ogend rooster waarachter zich - wie weet - een bio- nisch superbrein verschuilt. eneur c/us erieur B. V. iliteit", d.w.z. voldoen te eisen, goedgekeurd Arbeidsinspectie. 2-delige als 3-delige verbaar. „Hij stiefelde door de straat, hij schoot uit over een schel en teert u, dat - >elen elders prijs dan u s directeur deur b.v., u contanten opruimingen "tgezonderd.) delverkopers 1rieur b. v oluut de i. ze zwart op kunt u

de Stem | 1978 | | pagina 5