wereld Liberalisatie Iran gaat onverminderd in door eringf verontrust over reacties op bezuinigingsplan Hooahoudt >en, Trkt klaar Meevaller van miljard gulden voorkomt extra bezuinigingen Jet Beste WERKGEVERS WILLEN NOG MEER Veel lawaai Kamerleden: drukt gouden handdruk op verpleegprijs? Poolse kaper en Oostduitse passagiers vragen asiel )e^e|Fd Verzetsvrouw Tante Truus overleden WEER IN EUROPA binnenland buitenland Yluchtende inbrekers gewond na aanrijding commentaar Debat Bestek 81 begin oktober Debat over woningbouw Nog geen besluit over inenting tegen de pokken Incidenteel Problemen Oorlogsmisda digers PvdA boos: Van Agt was nalatig nu ustrie, wetenschap en rd licht die nu al een staal snijden, bij voor- Ie projectie, Zal de laser imende eeuw nodig zal X uit Readers Digest «sets dat lell/ke b££bt eft keer hok6er o ie kerel brek6t he op eek lumkeoe /dee (Van onze correspondent) TEHERAN - De gebeurtenissen in Iran volgen elkaar met grote snelheid op. Tegenstanders van het politieregime van de sjah durven plotseling in het openbaar eisen te stellen. Nieuwe poli tieke partijen publiceren programma's die een paar maanden geleden nog als staatsgevaarlijk zouden worden bestempeld. En de nieuwe regering van premier Sharif-Emami heeft een onoffi ciële delegatie naar Irak gestuurd waar de invloedrijke moslim leider Chomaini al vele jaren in ballingschap leeft. Nog kort gelegen noemde de sjah deze baardige priester - hoewel niet met name - als een voorbeeld van orthodoxe geestelijken die „Iran terug willen brengen naar de zeven de eeuw". Nu moet een hoge delegatie in het kader van de algemene verbroedering Cho maini terugbrengen in het va derland. De liberalisatie gaat zo snel, dat de gruwelijke gebeurte nissen in Abadan op de achter grond dreigen te raken. Zo werd gisteren pas bekend dat de grenspolitie van Irak op 25 augustus een man heeft gear resteerd die bekende dat hij met anderen de brand in Aba dan heeft gesticht. Elf dagen geleden kwamen daarbij 377 mensen om het leven. Het is met bekend tot welke groepe ring de man behoorde. De ge ruchtenmachine in Teheran heeft achtereenvolgens fana tieke moslims, communisten en de regering zelf als schuldi gen aangewezen. De hoofdzaak is welke groe pering de misdaad voor zijn rekening krijgt. Het antwoord op die vraag kan de nieuwe li beralisatie in gevaar brengen. Maar het is een vraag voor la- (Van een onzer verslaggevers) MOERGESTEL - Twee in- brekers die in de nacht van dinsdag op woensdag in een elektriciteitswinkel in Moer gestel hebben ingebroken, en daar ontdekt werden door de' eigenaar, zijn zwaar gewond geraakt toen de auto waarin ze vluchtten in Biest-Houtakker tegen een boom reed. De twee zijn opgenomen in een zieken huis in Tilburg. Door de snelle ontdekking van de inbraak wisten de in brekers alleen maar een kleu rentelevisie mee te nemen. Men verdween met een in eindho ven gestolen BMW; de 16-jari- ge H.S. aan het stuur en zijn 18-jarige compagnon J.S. er naast. De politie vermoedt dat er nog een derde verdachte was, die na het ongeval is we ten te ontsnappen. Door een te hoge snelheid is de wagen in Biest-Houtakker van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. De twee zwaargewonden moesten door de brandweer uit hun positie wordm auto t zwaa oschadigd en ook van de gestolen kleu- rentelevisie bleef weinig over. ter. De belangrijkste kwestie in Teheran is op het ogenblik, of de nieuwe regering werke lijk in de richting van een de mocratie kan en wil koersen. Tot nu toe is de meerderheid van de mensen die hebben ge leden onder de terreur van de geheime politie SAVAK zeer cynisch over de toekomst. (Van onze redactie nenland) bin- AMSTERDAM - Het vroegere liberale Amster damse raadslid mevroi/w G. Weismuller-Meijer - in oud-verzetskringen beter bekend als Tante Truus - is gisteren op 82-jarige leeftijd overleden. Reeds voor de oorlog - in 1938 - begon Tante Truus met ■het organiseren van transporten van Duitse joodse kinderen naar En geland. Tijdens de oorlog trok zij met medicamen ten langs de kampen in het niet-bezette deel van Frankrijk. Ook hielp ze talrijke mensen aan valse identiteitspapieren. Na de oorlog werd zij raadslid in de hoofdstad, met een onderbreking van drie jaar tot 1969. ■lil-'M»! I (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister van Aardenne (Economische Zaken) is bezorgd over de afwijzende houding die FNV en CNV hebben ingenomen tegenover de bezuinigingsvoor stellen van het kabinet. De Christelijke Werkgevers vin den de reacties van de FNV en in mindere mate van het CNV „verontrustend" „Ik maak me zorgen over de vraag of wel tot alle groeperin gen is doorgedrongen hoe ge vaarlijk de situatie is waarin de Nederlandse economie is verzeild geraakt", zo zei Van Aardenne gisteren. „Ik ont waar in diverse reacties helaas een toegenomen tendentie tot verabsolutering van de eigen belangen. Dit proces van fragmentarisatie in onze maatschappij, waarbij boven dien vooral de groepsbelangen voor de korte termijn en aan dacht hebben, is schadelijk voor het streven naar herstel van onze economie". Van Aardenne kon zich de twijfel van de vakbeweging, dat meer winst niet automa tisch tot meer werkgelegen heid hoeft te leiden, wel voor stellen. Toch vond hij die twijfel ongegrond. Wanneer in sommige sectoren een verbe tering van het rendement op treedt en dit niet direct verge zeld gaat van meer investering en werkgelegenheid is men al snel geneigd om het verband tussen deze zaken te ontken nen. Men vergeet dan overi gens dat het rendementsher stel vaak vanuit een nauwe lijks positieve maar zelfs van- Prinsjesdag ligt nog een paar weken weg maar toch worden nu al de stellingen betrokken voor het grote gevecht, dat dan zal losbarsten rond de bezuinigingsoperatie Bestek '81 van het kabinet-van Agt. Politieke partijen, vakcentrales en werkge versorganisaties roepen om het hardst, dat Bestek '81 van tafel geveegd dient te worden dan wel dat het 't enige middel is om onze economie weer gezond te maken en de werkloosheid 'erug te dringen. Dat spervuur van pro- en contrakant maakt veel lawaai maar tost geen enkel probleem op. Misschien wordt dat tumult wel bewust gecreëerd. Het leidt namelijk de aandacht af van het gegeven, dat noch de voorstanders noch de tegenstanders van het kabinet van Agt voor de economische situatie waar voor Nederland zich nu geplaatst ziet, een oplossing bij de hand hebben, die gegarandeerd de goede is. Zo n oplossing bestaat dan ook niet en dat alleen al vanwege het feit, dat de Nederlandse economie een (zeer bescheiden) onderdeel is van de wereldeconomie. Daarin spelen factoren oen rol, waarop geen enkel Nederlands kabinet enige vat heeft. Wantrouwen is dus op z'n plaats jegens al die koffiedik kijkende economen en politici, die pretenderen de weg naar herstel gevonden te hebben. Wij zouden het overigens wel met elkaar eens moeten kun nen worden over een aantal uitgangspunten. Bij voorbeeld: de sociale wetgeving dreigt onbetaalbaar te worden; de lonen zijn ,e hoog; de inventiviteit van het bedrijfsleven laat te wensen over; mede door de welvaart zijn in het verantwoordelijkheids- I gevoel en normbesef bij vele mensen verschuivingen opgetre- I oen, die niet alle als verbeteringen kunnen worden aange- 1 merkt. Maar zijn wij het daar allemaal over eens? Waar zijn wij het «genwooidig eigenlijk wel met elkaar over eens? Nederland eeft door solidariteit en bundeling van krachten na de oorlog een geweldige welvaartsontwikkeling gekend. Wil deze ge- eratie die welvaart doorgeven aan de volgende dan zal de I er-voor-zich-zelf-mentaliteit, die deze tijd kenmerkt, moe- en Plaats maken voor iets van die gemeenschapszin van r°ager. Alleen dan kan de problematiek rond Bestek '81 met ans op enig succes worden aangepakt. uit een negatieve situatie is bereikt. In veel gevallen zal dan eerste de uitgeholde ver mogenspositie van de onder neming moeten worden ver sterkt voordat nieuwe inves teringen en uitbreiding van werkgelegenheid kunnen plaatshebben", aldus Van Aardenne. Hij kon begrip opbrengen voor het scheppen van meer werk in de niet-commerciele dienstensector, maar dat zal tot hogere lasten leiden: „Ui terst gevaarlijk", zei hij. Min der gevaarlijk zou het zijn wanneer de samenleving met minder inkomen genoegen zou nemen. „Wellicht zou de over heid een en ander kunnen af dwingen door zeer straffe maatregelen. Maar deze poli tieke keuze zou ons in een dwangeconomie brengen, die wij in meerderheid niet wil len". Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond noemt het in zijn orgaan „De werkgever" uiterst verontrustend dat de reacties van de vakbeweging, met name de FNV, aan vrijblij vendheid lijken te winnen. „Het beleid wordt zelfstandig be- of veroordeeld, maar daarmee is geen oplossing ge geven voor de enorme econo mische problemen waarmee we te maken hebben", aldus de werkgever. Voorzitter A. Prins, van de metaalwerkgeversorganisatie FME, meent dat de bezuini gingsvoorstellen van het kabi net te gering zijn voor het be drijfsleven. De richting is juist maar de omvang van de sti mulerende maatregelen laat te wensen over", zo zei hij giste ren bij de opening van het nieuwe FME-kantoor in Zoe- termeer. De vereniging van Neder landse ziekenfondsen zet ook vraagtekens achter „bestek '81". De vereniging heeft in het algemeen geen' bezwaar tegen voortzetting van het beleid dat is gericht op beperking van het aantal ziekenhuisbedden en op afremming van de groei van het aantal (super) specialisti sche voorzieningen. Maar men betwijfelt of daarmee wel 1130 miljoen gulden kan worden bespaard. (ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - De Kamerle den Drenth, Krouwel-Vlam en De Graaf (allen PvdA) hebben de staatssecretarissen Veder- Smit (Volksgezondheid) en De Graaf (Sociale Zaken) vragen gesteld over de „gouden hand druk", die bestuursvoorzitter Bijleveld van Het Dorp bij Arnhem wegens zijn vertrek zou krijgen. De Kamerleden willen weten of dergelijke ge baren op de verpleegprijs van het dorp drukken. Als dat het geval is, hoe verhoudt zich dit dan ten opzichte van het strakke beleid van de Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven wat betreft formatieplaatsen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het debat over „Bestek '81", de ombui gingsnota van het kabinet-Van Agt, zal samen met de algeme ne politieke en financiële be schouwingen beginnen op donderdag 5 oktober en op* dinsdag 10, woensdag 11 en donderdag 12 oktober worden voortgezet en afgerond. Dat heeft de Kamer gisteren op voorstel van Kamervoor zitter Vondeling besloten. Het is de bedoeling op de eerste dag de fracties aan het woord te laten. Het kabinet heeft dan tot dinsdag daarop de tijd zich voor te bereiden op het ant woord. (Van onze redactie buitenland) WEST-BERLIJN - De Poolse kaper van een Pools verkeersvliegtuig, dat gisteren ge dwongen werd in West-Berlijn (Tempelhof) te landen in plaats van in het oostelijk stads deel, heeft samen met zijn vrouw en kind politiek asiel gevraagd. De man is door de Amerikaanse autoriteiten aangehouden. Zeven andere passagiers, allen Oostduit sers, maakten van de gelegenheid gebruik om in het westen te blijven. Direct na de gedwongen landing maakten ze de Ameri kanen duidelijk dat ze onder geen beding naar Oost-Duitsland terug wilden. Volgens de Amerikanen hebben ze niets met de kaper te maken. Deze handelde op z'n eentje. Het toestel maakte een vlucht van de Pool se stad Gdansk naar Oost-Berlijn en had 60 passagiers aan boord, voornamelijk Oost duitsers. De bemanning van het toestel maakte na landing op Tempelhof nogal wat moeilijkheden: ze wensten niet te spreken met Westberlijnse politiefunctionarissen, maar slechts met de „bezettende" macht in dit stadsdeel. En dat zijn de Amerikanen. Die speciale status van de stad zal een eventuele gerechtelijke vervolging van de kaper ook bemoeilijken, vreest men. Na veel extra vertraging als gevolg van de weigering van de bemanning om met Westberlijners te spreken, vertrok het toestel tegen de avond naar het oostelijke stadsdeel. m de gezondheidszorg? vragen ze. Verder informeren ze of de bewering van stichtingsvoor zitter Herrema waar is, dat door het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven voor functio narissen als Bijleveld, die voor hun pensioengerechtigde leef tijd hun functie moeten beëin digen, een gouden handdruk wordt toegekend van een tot vijfmaal hun jaarinkomen. Ook willen ze weten of in het geval-Bijleveld een uitkering is verzekerd in het kader van de wet arbeidsongeschiktheid. Als dat zo is mag dan niet wor den aangenomen dat met deze uitkering een redelijk inkomen is verzekerd?, vragen de PvdA'ers zich af. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Donderdag 7 september zal de Tweede Ka mer debatteren over woning bouw. Eerst zal PvdA-Kamer- lid Van Dam staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) in terpelleren over de regeling, dat de verkoop van woning wetwoningen in het vervolg slechts beoordeeld wordt door de gemeenten. Tot nu toe be sliste het rijk daarover. Daar na volgt een debat over het in zakken van de bouw. Intussen heeft de Nationale Woningraad gisteren een klemmend beroep op de Kamer gedaan staatssecretaris Brokx te bewegen zijn beleid over de verkoop van woningwetwo ningen in te trekken. Evenals het PvdA-Kamerlid Van Dam is de raad bang, dat de verrui ming van de mogelijkheden om woningwetwoningen te verko pen tot gevolg heeft dat minder draagkrachtige woningzoe kenden gedupeerd worden. Ook het bouwberaad, waarin zitting hebben verte genwoordigers van het Alge meen Verbond Bouwbedrijf (AVB), de federatie Bouw- en Houtbonden NW/NKV en de hout- en bouwbond CNV, heeft zijn ernstige verontrusting uitgesproken over de sterke terugval in woningproduktie. Het bouwberaad verwacht dan ook van de regering dat spoe dig maatregelen zullen worden genomen om de knelpunten weg te nemen. De georgani seerde werkgevers en werk nemers in de bouw doen tevens een beroep op het parlement zich ervoor in te zetten dat de continuïteit zo spoedig moge lijk wordt hersteld. DEN HAAG (ANP) - Ne derland wacht een beslissing van de wereldgezondheidsor ganisatie af met betrekking tot het eisen van inentingsbewij- zen tegen pokken van reizigers uit Groot-Brittannië. Dit heeft het ministerie van Volksgezondheid meegedeeld. De regeringen van verschil lende landen eisen dat reizi gers naar hun landen bewijzen van inenting tegen pokken hebben als zij in de afgelopen veertien dagen in Birmingham zijn geweest. Daar is vorige week in een ziekenhuis een vrouw met pokken opgeno- .J (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het rijk ont vangt dit jaar ongeveer één miljard gulden meer aan in komstenbelasting dan werd verwacht. Dat blijkt uit een peiling van het ministerie van Financiën. Bij de opstelling van de raming in september verleden jaar werd een op brengst geschat van 7,5 mil jard gulden. Die raming werd in de voorjaarsnota van juni bijgesteld, omdat de opbreng sten toen 300 miljoen gulden achterbleven. De vermoedelij ke oorzaak van de meevaller van één miljard is, dat de lonen sterker zijn gestegen dan op grond van de CAO-verhoging is geraamd. Volgens politieke kringen zou het kabinet deze meevaller van één miljard gulden willen gebruiken om het financie ringstekort binnen 6,25 pro cent van de totale overheids uitgaven te houden, omdat er anders nog meer bezuinigd moet gaan worden op de uitga ven van elk departement. Vol gens prof. Van den Beid, di recteur van het Centraal Plan bureau, kan de stijging veroor zaakt zijn door een grotere loonstijging dan was geraamd en door een verbetering van de werkgelegenheid, doordat er meer mensen aan het arbeids proces deelnemen dan verle den jaar. Bij de raming van de in komstenbelasting werd nog uitgegaan van het aantal werklozen dit jaar van onge veer 240.000. Dat aantal is nog niet bereikt, want volgens de jongste gegevens van het mi nisterie van Sociale Zaken be draagt het aantal werklozen 205.000. Dat betekent dat er thans nog meer mensen wer ken dan waarop de ramingen van september77 voor dit jaar zijn gebaseerd. Een andere oorzaak van de forse stijging van de inkom stenbelasting is, dat er meer incidenteel loon is uitbetaald via baansverbeteringen en bevorderingen. Dit verschijn sel deed zich ook voor in 1976 bij de machtigingswet van het kabinet-Den Uyl. Onverwacht kwam er toen aan het einde van dit jaar ook een meevaller van 700 miljoen. De inciden tele loonstijging die was ge raamd op een half procent be droeg toen twee procent. Het kabinet, dat deze week de begrotingen voor het vol gende jaar wil afronden, be kijkt momenteel of deze mee valler die het financierings probleem van het rijk kan verminderen een echte mee valler is of dat het gaat om slechts een tijdelijke gunstige situatie, omdat deze extra in komsten ook weer moeten worden teruggegeven. Hoewel de hogere belasting opbrengst een financiële mee valler is voor het rijk, is het ongunstig voor het bedrijfsle ven. De positie van de bedrij ven is door de hogere loonstij ging minder verbeterd dan wenselijk is en daarvoor zijn in de nabije toekomst misschien weer compensaties nodig. Bo vendien kan deze ontwikke ling weer een extra druk gaan betekenen van de vakbewe ging op de CAO-onderhande- lingen in het najaar. Want als de extra-belastingopbrengst is toe te schrijven aan een hogere stijging van de loonsom dan zal dit onherroepelijk doorwerken in een sterkere stijging van de ambtenarensalarissen, het mi-, nimumloon en de daaraan ge koppelde sociale uitkeringen. Een onderzoek heeft uitge wezen dat het in Nederland door de bank genomen in de winter kouder, althans minder warm is dan in de zomer. Zo'n bericht heb ik nog niet in de krant zien staan, maar soms denk jewel eens dat we er aan toe zijn. Want er worden me toch onderzoeken en en quêtes gepleegd! Een kwart van de Nederlan ders vindt Beatrix niet zo lief als Juliana. Een ander kwart vindt dat de koningin een leuk hondje had en de rest had geen mening (en ook geen hondje trouwens). Miljoenen Nederlanders hebben last van burengerucht. De meeste mensen horen echt de schokkendste dingen als ze met een glas tegen de wand naar het doen en laten van hun buren luisteren. De doorsnee vaderlander is redelijk tevreden met zijn baan. Slechts 45,7% heeft meer dan een poging gedaan zijn baas door middel van fy siek geweld om het leven te brengen. De Nederlandse vrouw is te vreden met haar leven, heeft het blad Margriet ontdekt. Toch hebben de meeste vrou wen de pest aan het huishou den. Wat betekenen die cijfers allemaal? Je kunt in enquêtes alles vragen en je kunt ook alle ant woorden krijgen die je wilt hebben. Ja of nee (of geen me ning)? Een ding blijkt wel: de Ne derlander durft in het bijzijn van een enquêteur niet te kla gen. Hij durft niet te zeggen dat hij of zij soms ongelukkig is of baalt als een stier. Vraag 1: Waarom zegt de doorsnee Nederlander niet de waarheid? Vraag 2: Hecht u veel waar de aan de resultaten van en quêtes? Vraag 3: Hoeveel winterte nen hebt u gemiddeld? MERIJN (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG Het socialis tische Kamerlid mevrouw Haas-Berger, is erg boos op premier Van Agt. Ze vraagt zich af waarom de premier drie jaar geleden als minister van justitie niets heeft gedaan om de oorlogsmisdadiger Bos van Duitsland uitgeleverd te krij gen. Van Agt heeft volgens haar zelfs nagelaten een tip over Bos serieus te bekijken. De tipgever, die om een onder houd met de bewindsman had verzocht, heeft nooit meer iets vernomen. Het is, zo stelt het Kamerlid, op z'n minst vreemd dat een minister van justitie een se rieus lijkende tip niet nader heeft laten onderzoeken. Toen enkele weken geleden een te lefonische tip over een andere in Duitsland verblijvende oorlogsmisdadiger bij justitie was binnengekomen, handelde de huidige bewindsman van justitie wel snel. Ze vraagt De Ruiter het beleid van zijn voorganger aan een nader on derzoek te onderwerpen. Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zuerich Casa Blanca Istanbul Tunis regenbui zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. regenbui zw. bew. zw. bew. motregen zw. bew. geh. bew. 1. bew. h. bew. onweer h. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. regenbui 1. bew. onweer h. bew. zw. bew. half bew. onweer zw. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. 12 gr. 10 gr. 30 gr. 27 gr. 15 gr. 24 gr. 14 gr. 17 gr. 18 gr. 11 gr. 17 gr. 15 gr. 16 gr. 26 gr. 23 gr. 18 gr. 14 gr. 34 gr. 29'gr. 28 gr. 12 gr. 27 gr. 13 gr. 19 gr. 26 gr. 14 gr. 14 gr. 13 gr- 24 gr. 25 gr 30 gr

de Stem | 1978 | | pagina 3