Mogelijkheden van het Viewdata-systeem Video-tijdperk Een eeuw na Edison Informatie en communicatie via beeldscherm 118 tv's en 450 audio- toestellen Breda burg /-\ I 'It^fTSy/ïV: ly^'VVA'V; ■/vV^/'YV ptt-Miemdata rekenmachine Via Viewdata kan de abonnee een grote rekenma chine gebruiken, die op aan vraag zowel spelletjes biedt als hulp bij huiswerk, zowel antwoord op vragen over be lastingen en hypotheken als berekeningen van wiskundi ge aard. In plaats van een geluks telegram: de Viewdata- abonnee kan aan iedere an dere abonnee, van wie hij het abonnee-nummer kent, een persoonlijke boodschap doen toekomen. VÖ3UJK»'ëias press V-KTEH IN $>ÖHB «MSrn u KÉT OP U KUNT OP 3 ««NIEREN HET 1 RESTOUROwr vjs>, »e seocsftFtscHE i-iasixo ETEN jn hst centrum of lxsver in 2UJ» VLPKBM BE «or? J VÏA - tm. ««rs.vam x mmcch. ?ïfcLiü FRONS, SPftAMS OF TOCH Sj. t-ieveR CHINEES STENT 1 ::2 2 vift'dg r-g¥s - UIUT u ÖOSBKOÖ?» UIT 2VN OF K<=)N HET UAT UVBEN? j mUtC TOST8 O J OF IN OU NP«R «fets, m 'rnsmxEm Gebruikersgroepen Gebruiksvoorbeelden Verstrekkers van informatie Oproep-informatie voor alle abonnees Actuele informatie: nieuws, sport, lokale berichten, uitgaans- en evenementen-agenda Persbureaus, dagbladen Informatie van de overheid: bezoektijden van ziekenhuizen, musea etc., informatie over overheidsdiensten, tarieven, vacaturebank Overheids- en semi-over- heidsinstanties Informatie over reizen en verkeer: dienstrege lingen van bus en trein, hotelinformatie, weer berichten van vakantie- gebieden VW's en Reisbureaus Consumenten-mtormatie: Warentests, marktprij zen, 'bestsellerlijsten Consumentenorganisaties Informaties van het bedrijfsleven: „Gouden Gids"-informatie, beurs- en wisselkoersen, prijzen van artikelen, diensten, verzekeringen Handel, industrie, verzekeringsmaatschappijen, banken etc. Informatie voor het huishouden: recepten en menu's, hobby- en tuin tips, encyclopedieën Viewdata-dienst en uitgeverijen Oproep-informatie voor bepaalde groepen Informatie voor de zakenwereld: lijst van fabrikanten en groot handel in desgewenste branche met informatie over specialismen Fabrikanten- en handels organisaties Informatie voor de vrije be-| roepen: artsen, apothekers, (medicamenten-informatie), advocaten (arresten Hoge Raad etc.), belasting consulenten (informatie ovei belastingwetgeving), etc. Informatie voor leden van verenigingen: programma's van wedstrijden en bijeen komsten Organisaties als Lande lijke Huisartsenvereniging, Broederschap van Notarissen etc. Bonden en verenigingen Mededelingen aan bepaalde groepen Viewdata-abonnees Herinnering aan bijeen komsten en vergaderingen, aankondiging van congres sen, aanmaning tot betaling van contributies en bijdragen Overheid, secretarissen en penningmeesters van organisaties, organisatie- tiebureaus Individuele informatie Mededeling van ene abonnee aan andere Felicitaties, groeten, afspraken, „brieven" per Viewdata Individuele abonnees Mededelingen aan aantal abonnee's Overbestelling van goede ren, reserveringen, boekingen Handel, reisbureaus en individuele abonnees Oproep-informatie van persoonlijke aard Informatie over eigen bank- of girorekening, encyclopedische infor matie, informatie uit vaklitteratuur Individuen, uitgevers, banken, vakpers Dialoog met rekenmachine Berekeningen Informatie over hypo theken, belastingen, calculaties, rente-bere keningen, wiskundige vraagstukken V iewdata-computer Geprogrammeerd onderwijs Diverse cursussen, opleiding voor volwasse nen, applicatie-cursussen, huiswerk-vragen Jnderwijs-mstituten Spelletjes Doolhofspelletjes, quizes, kruiswoordraadsels etc. \l ïewdata-computers Per 100 gezinnen: In 1950 hadden van elke 100 Nederlandse gezinnen maar 45 een radiotoestel en slechts vijf een grammofoon. iTelevisie en cassetterecorders bestonden nog niet. Nu, een kleine dertig jaar lar ter, zijn er per 100 gezinnen ongeveer 450 audio-appara- ten: radio's, versterkers, band- of cassetterecorders platenspelers of combinatie toestellen. Bovendien zijn er per 100 ge zinnen 118 televisietoestellen in gebruik: 57 kleuren-tv's en 61 zwart-wit-toestellen, waarvan een belangrijk aan tal als tweede toestel in ge bruik is. Pas een eeuw geleden vond Edison de fonograaf uit, de voorloper van de moderne grammofoon. In de dertiger jaren liep de buurt uit als iemand een radio had gekocht of gebouwd en hetzelfde gebeurde in de jaren vijftig als een buurtgenoot een tv-toestel had. onze eigen administratie. Het lijkt allemaal nog erg science-fiction-achtig. Maar wie geloofde dertig jaar gele den, dat we nog ver voor het einde van deze eeuw allemaal kleuren-tv zouden hebben? We zullen ons moeten af vragen of we die nieuwe ont wikkelingen wel willen. Als we de voordelen ervan in huis halen, zullen we ook de na delen moeten accepteren. Die nadelen zijn er. Tenminste, als we niet in staat zijn ze goed op te vangen. Daarom moeten we ons niet alleen vergapen aan wat de techniek kan. Wie dat op de komende dagen op de Firato in Amsterdam doet, moet ook durven nadenken. Over de in grijpende veranderingen, die dezelfde techniek ons leven en onze wereld gaat brengen. Nu heeft iedereen een (kleuren-)tv in huis, een elektronisch venster op praktisch alles wat er in de wereld gebeurt. We hebben allemaal een grammofoon met platen én een cassetterecorder. We hebben op onze radio's keuze uit een groot aantal ra diostations met praktisch storingsvrije (FM-)ontvangst. En toch is dit allemaal nog maar het begin. De grammofoon-van-nu heeft zijn langste tijd gehad: over enkele jaren zullen er geluidsplaten zijn, die niet met een naald worden afge speeld, maar met een laser straal. Die platen kunnen geen krassen krijgen, zullen ongevoelig zijn voor stof en vet en ze zullen na duizenden keren afspelen nog even goed klinken als de eerste keer. En dat is veel beter dan de LP's van nu doen. Via de telefoon kunnen we onze tv-ontvanger aansluiten op een computer, die stamp vol informatie van allerlei aard zit. Naar believen en be hoefte kunnen we die infor matie opvragen, op ons beeldscherm laten verschij nen of op een soort kopieer apparaat afdrukken. Via telefoon en computer zullen we ook onze financiële zaken afhandelen; plaatsen in bioscoop, schouwburg of theater kunnen bestellen; brieven kunnen sturen naar andere abonnees op het tv- telefoon-computer-net. We zullen verder de be schikking hebben over een huiscomputer, die ons helpt bij het voeren en bewaren van Viewdata geeft de abon nee toegang tot regionale informatie: in dit voorbeeld de inhoudsopgave van in het systeem aanwezige informa tie van allerlei diensten in Leeuwarden. Wie bij het Viewdata- systeem het getal 1410opzijn bedieningspaneeltje aan slaat krijgt deze kaart op zijn scherm. Als hij daarna het cijfer 4 aanslaat krijgt hij de Amsterdamse theater- en bioscoop-agenda. In het Viewdata-systeem zit een uitgebreide „Gouden Gids", die de abonnee helpt bij het vinden van bijvoor beeld een loodgieter of een radio-reparateur bij hem in de buurt. Uw tv weet straks alles i 43788) ruuR ROTEL :en uitgave Om het weerbericht op het tv-scherm te krijgen moet de bezitter van een Teletekst-tv- ontvanger de toetsen 1,0 en 3 op zijn afstandsbediening in drukken. Teletekst is gratis, maar de informatie, die men via dit systeem krijgt, is maar be perkt. Een Viewdata-systeem geeft via het tv-scherm onder meer informatie over restau rants, in de toekomst zelfs de menukaart van elk restaurant. ?ns. (door Theo Weening) De namen zijn Te letekst en Viewdata. Ze zullen ons leven gaan veranderen. Teletekst en Viewdata zijn communicatie-systemen, die ons (op elk door óns ge wenst moment) voorzien van het laatste nieuws en alle an dere informatie. Vooral bij Viewdata (en mogelijk nog nieuwere sys temen) betekent dat alle in formatie inderdaad alles, wat er in archieven, bibliotheken, data-banken en rekencentra opgeslagen is. We zullen via Viewdata goederen en diensten kunnen kopen én betalen. We zullen via Viewdata onze corres pondentie kunnen voeren. Als Viewdata er eenmaal is zal dit systeem ons steeds meer kunnen bieden. En veel dienstverlenende bedrijven van nu overbodig maken. Radio- en tv-program- mabladen zullen overbodig worden. Ln de kranten zullen veel informatierubrieken verdwijnen - misschien ver dwijnen de kranten helemaal, net als de „Goude Gids", postorder-catalogi, reisfol- ders, spoorboekjes. Daarom zijn Teletekst en Viewdata niet alleen tech nische ontwikkelingen. Het al dan niet invoeren van dit soort systemen is een zaak, die niet alleen door de techni ci mag worden beslist. Op de Firato zijn eenvoudi ge prototypes van Teletekst en Viewdata in bedrijf te zien. Wat ze allemaal kunnen wordt hieronder uiteengezet. Teletekst stuurt ons infor matie via de tv-zenders; we zullen er voor moeten betalen via een kleine verhoging van de omroepbijdrage. Viewdata stuurt ons in formatie via de normale te lefoonlijnen en op Viewdata zullen we een abonnement moeten nemen. Bij Teletekst is de hoeveel heid informatie beperkt. Viewdata heeft in principe een onbeperkte voorraad in formatie. Niet alleen nieuws, maar ook consumenten-in- forrpatie („Welke huizen tussen de 150.000 en 200.000 gulden zijn er op dit moment te koop in Amsterdam"? „Welke films vertonen de bioscopen in Breda"? „Wat zijn de openingstijden van het arbeidsbureau in Nijmegen"? „Welke vacatures voor kan toorpersoneel zijn er in Zuid-Limburg"? enz. enz.) Om Teletekst te kunnen ontvangen heeft men een decoder in de tv-ontvanger en een speciale afstandsbediening nodig. De informatie, die Tele tekst ons verschaft, zit als het ware „verpakt" in de gewone tv-uitzendingen. Zó verpakt, dat we het bij het kijken naar de tv niet kunnen zien. Om het zichtbaar te maken heb ben we in onze tv-ontvanger een decodeer-eenheid nodig en een op afstand bediend oproepapparaatje nodig. Met het oproep-apparaat en de decoder kunnen we de teletekst-informatie van on ze keuze op ons tv-scherm laten verschijnen. Die extra apparatuur zal in het begin van de Tele- tekst-uitzendingen (over en kele jaren?) de tv-ontvangers waarschijnlijk een 300 gul den duurder maken. Maar volgens tv-fabrikanten zal daarna de extra prijs snel dalen tot wellicht een gulden of vijftig. Waaruit bestaat nu de Te letekst-informatie? In de eerste plaats uit het actuele nieuws, het weerbe richt, de belangrijkste beurs koersen, de cijfers van toto, lotto en staatsloterij, de ra dio- en tv-programma's, ver keersinformatie, uitgaans agenda's, korte toeristische tips, vacaturebank. Al die informatie verschijnt op „kaarten", waarop plaats is voor maximaal 24 regels van 40 leters. Omdat per zen der het aantal kaarten be perkt is tot een hondertal, kan die informatie niet uitgebreid zijn. Daarnaast heeft Teletekst nog twee andere interessante mogelijkheden. In de eerste plaats de on dertiteling van Nederlandse programma's. Wie dat wenst (en dat zullen bijvoorbeeld doven en gehoorgestoorden kunnen zijn, maar ook bui tenlandse werknemers) zal die ondertiteling in het Ne derlands of bijvoorbeeld het Turks of Marokkaans kunnen oproepen. Nieuwsflits In de tweede plaats is er de mogelijkheid om tijdens de normale tv-uitzendingen het laatste nieuws op het scherm te krijgen. Dat nieuws ver schijnt in een korte „nieuwsflits" over het gewo ne programma. Wie dan meer informatie wil kan via de toetsen van zijn afstandsbe diening het uitgebreidere nieuws oproepen. De NOS is op het ogenblik bezig met het ontwikkelen van een Nederlands Tele- tekst-systeem. Of de NOS in de toekomst Teletekst zal mogen exploiteren zal door de politici moeten worden beslist. Viewdata De PTT heeft het View data-systeem min of meer geclaimd. Dat is niet zo verwonder lijk, want als Viewdata aanslaat bij het publiek, dan zullen de telefoonlijnen veel intensiever worden gebruikt dan op dit moment. Dat bete kent, dat de investeringen van PTT in het telefoonnet veel meer rendement zullen opleveren. Maar er zijn veel meer be drijven en instanties, die graag mee willen doen in Viewdata. Bijvoorbeeld de dagbladpers en de uitgeverij en van encyslopedieën, die in Viewdata terecht een con current zien. Want wat kan Viewdata zijn abonnee's niet allemaal bieden! In de eerste plaats al het nieuws: buitenlands, bin nenlands, regionaal en plaatselijk, financieel en eco nomisch, sportnieuws, cul tureel nieuws, enzovoort; Vervolgens consumen ten-informatie over bijvoor beeld uitgaan en toerisme, over auto's (nieuw en ge bruikt, met prijzen, goede en slechte eigenschappen, in- ruilwaarde etc.), over tuinie ren („wat moet er eind au gustus in de tuin gebeuren"?), over wasmachines (prijzen, capaciteit, energie-verbruik van alle merken en typen) etc.; Voorts toegang tot een re kenmachine, die desgevraagd informatie geeft over belas tingen, hypotheken, verze keringen, maar die ook helpt bij het oplossen van schaak problemen en die ons tv-spelletjes voorschotelt en die daarna vertelt of die spelletjes goed en in een re delijke tijd zijn opgelost; Verder een berichten dienst, waarbij we aan iedere andere aangeslotene op het Viewdata-net felicitaties, mededelingen, opdrachten, orders kunnen zenden; En tenslotte een uitgebrei de „Gouden Gids", die ons (gratis) informatie geeft over kappers, restaurants, schoorsteenvegers, aanne mers, compleet met hun prij zen én met de mogelijkheid om per Viewdata bestellin gen te doen. Niemand weet nog hoe Viewdata zich zal ontwik kelen. Niemand weet, of we straks via Viewdata zullen winkelen, plaatsen in de bio scoop zullen bestellen, vakantiereizen zullen boeken of huizen zullen kopen en verkopen. Maar in principe zullen we al onze transacties, die nu per telefoon, per brief, telex of door middel van een bezoek worden gesloten, per Viewdata kunnen afwikke len. Met een Viewdata-tv vóór ons en een toetsenbord bij de hand zullen we onze stoel niet meer uit hoeven om met de hele wereld te communiceren. De vraag is of we dat willen. Maar dat het straks zal kun nen lijkt zeker. Of de wereld er beter van zal worden, omdat we dan nog meer tijd zullen hebben voor de dingen, die we prettig en leuk vinden, dat zullen we moeten afwachten. Misschien zitten we over een jaar of twintig allemaal voor onze communica tie-wand onze sociale en za kelijke contacten in een enkel uur per dag af te wikkelen om ons daarna over te geven aan het amusement, dat diezelfde communicatiewand ons kan bieden. En komen we alleen nog maar uit die stoel voor het dagelijkse trim-uurtje, het werken in de tuin, het schil deren van ons huis of het be zoeken van vrienden, bij wie we wellicht ook weer voor de communicatie-wand plaats gaan nemen.... Maar misschien ook vinden we een manier, om met de techniek van de 21e eeuw tóch gelukkig(er) te leven. Een interessante moge lijkheid van Teletekst: on dertiteling van Nederlandse tv-programma's ten behoeve van gehoorgestoorden of buitenlandse werknemers. Wie een Teletekst-instal- latie bezit kan tijdens de normale tv-uitzendingen actueel nieuws op zijn scherm krijgen. chniek van le is nu beeld, ving, een g wordt, nop moet terp kleuren- iek is. dat het sgarandeerde tende Select sm. i of bellen naar en. mgeving zijn: i Drunen, Stationsstraat Teteringsedijk 183; D. Den Bosch, Fa. Camp, chot, Kivits RTV, Kerk- 15. Lage Zwaluwe, Kivits, Dorpsstraat 26. rijters, St. Bavostraat 26: ichoten, Hoefstraat 145. ra. Marlo, Molenstraat uze. Aansluiting deo systeem en

de Stem | 1978 | | pagina 27