Axel voorbeeld van opvang kooptoeristen Stortplaats in St. Kruis mag voorlopig open blijven Beslissingsbevoegdheid hoort niet bij achterban van raadsleden Belgische ambassadeur dagen Axel Koninklijk goud voor R. Delforge uit Graauw VOORZITTER F. DE VOS VAN KAMER VAN KOOPHANDEL: Belgische woonwagenbewoners een probleem Twijfels rond dode F 13.000 voor pater Sanreel Wilde kat zeker niet hondsdol" Geen vierde Cinees betrokken bij overval Algemene vergadering ZLM Wisselvallig waterstanden hoogwater lieden en id lieden everts bv JVINGEN REGISTER BURGEMEESTER HULST: C NV-be stuur de r J. van der Kamp gaat naar Zuid-Holland TERNEUZEN - Zowel bij de Terneuzense gemeentepolitie als bij de Arbeidsinspectie in Breda bestaat onzekerheid omtrent de juiste oorzaak van de dood van een 28-jarige Duitser, vorige week op het terrein van Dow Chemical. De gemeentepolitie, die de zaak nog volop in onderzoek heeft, sluit zelfs grove schuld of nalatigheid niet uit. Een sectie, uitgevoerd door de pa tholoog-anatoom dr. Zelden- rust, heeft nog niet voldoende uitsluitsel kunnen geven om dat het definitieve sectierap port nog niet binnen is. Zoals bekend werd de betrokkene, de Duitser R.F. Luicke, onwel toen hij op een stelling aan het werk was. Op de begane grond aangekomen zakte hij be wusteloos in elkaar en over leed korte tijd later in het Julianaziekenhuis. meester van de r.-k. Bouw vakarbeidersbond afd. Graauw en secretaris-pen ningmeester van Herwonnen Levenskracht geweest. Ver der maakte hij deel uit van het r.-k. kerkbestuur en van het bestuur van de stichting Gemeenschapshuis in zijn woonplaats. Als gemeenteraadslid had de heer Delforge zitting in het Sociaal Werkvoorzie ningsschap Zeeuwsch- Vlaanderen en in het bestuur van de Stichting Streekmu seum De Vier Ambachten. H. Neefs, G. Vermande, H, Vercauteren en R. Scheele. (Van een onzer verslaggevers) Het gedecoreerde raadslid R. Delforge' is vanaf 1958, met een korte onderbreking, lid geweest van de gemeen teraad in de voormalige ge meente Graauw. Na de ge meentelijke herindeling werd hij als zodanig in Hulst actief. In zijn woonkern Graauw vervulde de heer Delforge verschillende maatschappe lijke functies. Zo is hij sinds 1945 secretaris-penning - HULST - Het scheidende Hulster gemeenteraadslid R. Delforge uit Graauw is gis teravond onderscheiden met de gouden eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemees ter P. Molthoff reikte hem de versierselen uit na afloop van de gemeenteraadsvergade ring. Daarbij werd ook ar- scheid genomen van het raadslid J. Blommaert (oud wethouder), en de raadsleden R. Delforge. DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 Konstanz 390 min 4, Rhein- felden 258 min 4, Maxau 473 min 9, Plochingen 131 min 2, Mannheim 307 min 3, Stein- bach 121 min 1, Mainz 304 min 6, Bingen 168 min 2, Kaub 203 min 4, Trier 239 min 2, Koblenz 204 min 3, Keulen 175 min 9. Ruhrort 330 min 7, Lobith 951 min 8, Pannerdense kop 924 min 8, Nijmegen 756 min 8, IJsselkop 854 plus 1, Eefde IJssel 384 min 1, Deventer 262 onv., Katerveer-Spooldersluis 48 plus 7, Monsin 5450 plus 10, Borgharen 3799 plus 9, Belfeld 1097 min 1, Grave beneden de sluis 498 min 1. lur 01106-2216 betonbekistingen nikkelstraat 15 ridderkerk tel. 01804-21411 3EVING EGVERKEER van de Rijkswaterstaat in de 's-Hertogenbosch maakt keer en Waterstaat bekend, eren van het jaarlijkse bloe- ledeelte van Rijksweg 254, lert, van km 48.490 tot km -nber 1978 tussen 10.00 uur sloten voor het doorgaande behalve voor voetgangers, ir zal door de nodige borden lustus 1978 lenieur-directeur mger Kamer van Koophandel en Fa- I-Brabant te Breda zijn in de af- indernemingen ingeschreven: Drie Schouwen B.V.", Oude >t verkrijgen, vervreemden, be- beheren en exploiteren van on- kkelen van bouwprojekten en hel een en ander in de ruimste zin der Gulik, Vijverveld 24, Wouw. nancieringen e.d. ig 3, Zevenbergschenhoek. On- s verwarmingsinstallaties en an- alsmede de exploitatie van een nie Bakkeren, Alexanderdonk 12, ilon. Krispijns Rijdend Snelbuffet Josterhout, Verkoop frites, ijs en elsonderneming ,,Het Vossenhol tijbergen. De uitoefening van hel >ied van grond- en straatwerk, mei avelier", Gasstraat2, Breda. Bar- tn 9, Breda, exportbemiddelaaren vensmiddelen. Zevenbergen, het vervaardigen en en andere machinale houtbe is woords etc. B.V., Ceresstraat 13, Breda. Hei en van know-how aan onderne- ip de brouwerij-technologie, waar- ik of het recht tot gebruik van een nschappelijk werk, octrooi, mar», formule, procédé etc. /eg 45, Bergen op Zoom. Handel ailhandel. 44, Breda. Detailhandel in audio 5roup (Europe) B.V Steenbergen en groothandel van chocolade en 5 in de ruimste zin. -urn Zuidplein, Rotterdam. Markt- enten en fruit (vaste standplaats! ry, Hubertusdonk 20, Roosendaal ^len en elektrische apparatuur, lenbergsestraat 2a, Moerstraten traat 38, Breda. Schoonheidsve'- dijk 189, Heijningen. Cafétariabe- at 37. Breda. Assurantiën. sstraat 433, Breda. Verzorging in de vorm van disco-shows, me' dio-apparatuur voor particulier ge' (8, Bergen op Zoom, hetfraisenna' ektra en andere leidingen. Verhuellweg 29, Breda. Het i' n voor verbouwingen en het verzo tingen en bestekken hiervoor, h d goed, het beoordelen van bou onderhoudstoestand hiervan. ventierapporten. i, Roosendaal. Glazenwasserij s-van Tuijl, Koperslagerstraat m van schoonheidsbehandelin£r 1 hoonheidssalon verwante artikel traatweg 190, Bergen op Zoolinnej I t.w. markthandel in uurwerken» de ruimste zin des woords. Jack", Chr. Huygensstraat 48, itory; b. Photonie Instruments Oosterhout; a. laboratorium t analyse en -ontwerp, g 55, Nispen, gem. Roosei en groot-, markt- en straatharw» nobielen, aanverwante artikelen n in de meest uitgebreide zin vari emen in- en/of directie voeren net een soortgelijk of aanveh" ilaan 242, Oosterhout. Schoon"13®* WESTDORPE - De werk groep Foraleza uit Westdorpe heeft in de afgelopen 5 jaar van haar bestaan, niet minder dan ƒ13.000,- bijeengebracht. De respectabele bedrag is de kroon op het werk van een 15- tal vrijwilligers uit Westdorpe, die daar heel wat vrije dagen voor hebben opgeofferd. Met karretjes en allerlei ver voersmiddelen werd door de vrijwilligers het oud papier huis-aan-huis in Westdorpe opgehaald. De opbrengst is bestemd voor de Sasse pater Sanreel, die het geld in Forale za (Brazilië) zeer goed kan ge bruiken voor bouw en inrieh- tinvan zijn school. Naast de ze papieractie (de opbrengst is tegenwoordig wat magertjes) werd in de afgelopen vijf jaar allerlei andere acties voor pa ter Sarneel op touw gezet. Het ligt in de bedoeling om in de nabije toekomst in Westdorp een grootscheepse fancy-fair te houden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Het is vrij wel zeker dat de plotseling wild geworden kat van een in woonster van Vlissingen, die haar bazin zondagmiddag aanviel en daarna ook een te hulp geschoten brandweerman beet, niet aan hondsdolheid leed. Dat heeft de eerste test van het onderzoek uitgewezen dat door het Centraal Instituut voor Diergeneeskunde in Rot terdam op het stoffelijk over schot van de bewuste kat is verricht. Hoewel voor alle zekerheid nog een tweede test wordt uit gevoerd mag aangenomen worden dat de twee gewonden zich niet ongerust hoeven te maken over het feit dat de kat mogelijk aan hondsdolheid leed. Dat verklaarde de veteri nair inspecteur in Zeeland G. Jongeneel gistermiddag, nadat hem de uitslag van het onder zoek bekend was. „We hebben die kat nader laten onderzoe ken, omdat je het in een ha venstad als Vlissingen, waar nogal wat scheepskatten rondlopen, nooit weet of zo'n plotseling razend geworden dier niet besmet is. In dit geval bleek dat niet zo te zijn. We hebben de betrokken mensen dan ook gelukkig kunnen ge ruststellen", aldus de heer Jongeneel. (Van een onzer verslaggevers) AXEL - De stroom Belgische kooptoeristen richten zich in Zeeuwsch-Vlaanderen met name op de plaatsen Axel, Hulst en Sluis. Sas van Gent en Oostburg komen in mindere mate aan hun trekken. Dat blijkt uit het rapport, dat het ETI aan het opstellen is over de bijzondere positie van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Voorzitter F. de Vos van de Zeeuwsch-Vlaamse Kamer van Koophandel onthulde dit gistermiddag tijdens de lunch- bijeenkomst ter gelegenheid van de Belgisch-Nederlandse dagen in Axel. Hij klapte daarmee enigszins uit de school, want het rapport - dat wordt opgesteld in opdracht van de Kamer van Koophandel - is nog maar in concept ge reed. Reden waarom hij er niet verder op in ging. Voorzitter F. de Vos van de Kamer van Koophandel noemde Axel als voorbeeld voor de andere Zeeuwsch- Vlaamse plaatsen voor de ma nier waarop er wordt inge haakt op de belangstelling van de kooplustige zuiderburen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. „Axel speelt het spel bijzon der aardig", zo zei hij. „De ma nier waarop Axel zijn zaken behandelt, strookt met de conclusies in het rapport, die aangeven waarom Zeeuwsch- Vlaanderen voor het Belgische publiek zo aantrekkelijk is". De Belgisch-Nederlandse dagen begonnen gisteren in Axel met de lunchbijeenkomst in de Halle, die overigens niet helemaal vlekkeloos verliep. Zo waren er aanvankelijk wat problemen met het geluid toen ir. baron J. van Dedum, plaats vervangend chef van de direc tie Economische Samenwer king van het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn ver haaltje voorlas over de be stuurlijke grensproblematiek. Hij beperkte zich voorname lijk tot een opsomming van wat tot stand is gebracht aan over legorganen over grensover schrijdende samenwerking op lokaal en regionaal niveau. De Zeeuwsch-Vlaamse be stuurders, hoewel toch rijke lijk aanwezig, lieten daarna hun kans voorbij gaan om hun grensoverschrijdende proble men met de hoge vertegen woordiger van het departe ment mee naar Den Haag te geven. Alleen de commissaris van de koningin, dr. C. Boertien, maakte van de gelegenheid ge bruik om aan te geven, dat er ondanks alle overlegstructu ren nog geen wettelijke moge lijkheden zijn tot het aangaan van intergemeentelijke rege lingen, die de grens overschrij den en dat ook nog geen soort grensoverschrijden jurisdictie tot stand is gebracht. Hij wees erop, dat een raam overeenkomst, die enige ruimte kan gaan geven aan grensoverschrijdende initia tieven weliswaar binnen de Raad van Europa zou zijn aan vaard, maar nog niet onderte kend is. Een van de positieve be richtjes, die ir. baron J. van Dedum, toch nog bij zich had: het taalunieverdrag tussen Nederland en België zal vol gens hem binnen niet al te lan ge tijd aan de ministers ter on dertekening worden voorge legd. TERNEUZEN - De Terneu zense gemeentepolitie neemt langzamerhand voor zeker aan, dat er bij de overval op het Chinese restaurant Tong tai, aan de Axelsestraat, vorige week geen vierde Chinees be trokken is geweest. Aanvankelijk werd dit wel verondersteld omdat getuige een gezelschap van vier Chine zen op de veerboot van Krui- ningen naar Perkpolder had den gesignaleerd, kort voor de overval. Een van de drie gear resteerde overvallers zou aldus de politie, ook over een vals identiteitsbewijs hebben be schikt. KANTOREN: Ttmeuxen, Nieuwstraatfl, 4531 CV Temeuzen, Poetbus 145, 1530 ACTemeuzen, 01150-17920 (4 lijnen). Hulst, Steenstraat 14,4561 AS Hulst.01140-3751 (3 lijnen). Goes, Klokstraat 1,4461 IK Goes, 01100-28030 (3 lijnen) KANTOORUREN: Maandag t/m vnjdag 8 15-12.30 en 13 30-17 00 uur 01 ITEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda. Maandag t/m vrijdag van 19 00-20 00 uur 076-222555 Zondag van 20 00-22.00 uur 076-222341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen 01140-4498, Midden-Zee land 01100-14944. SERVICEPUNTEN: Axel: Boekhandel Passage, Passage 13, Ooetburg: uhaenens. Burchtstraat 11 Temeuzen: Superm. v.d. Velde, Winkelc Zuid- polder. HUISAANSLUITJNGEN: B«dactie: Chef Zeeuwse redactie R. Th. van der Helm, Melkweg 40, Oost- nrg, 01170-3370. Algemeen redacteur Zeeland en plv. chef drs. J. Bouw- mans, Zuidvlietstraat 73, Goes, 01100-28138. Redacteur Midden-Zeeland u. van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle 01102-2320. Redacteur Temeuzen P. de Schipper, Noordstraat 45, Hoek 01154-1556. Redacteur West- -dddwsch-Vlaanderen//Kanaalzone J. Jansen, Kwakkel 1, Zaamslag, 153-1554. Redacteur Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, tevens cultureel re dacteur: Henk Postma. Walmolenstraat 12, Hulst, 01140-4159 Tweede oTlirf p-Z -Vlaanderen: Eugène Verstraeten, Zoutestraat 57, Hulst, V1140-2748. Fotojournalist voor Zeeland: C.J. de Boer, Langs de Kreek 56, rntfUZJn "U50-13137 Sportredactie Zeeland: A. Koomen, Zeldenrust- Akü Terneuzen 01150-12941. Abonnemenlen-exploitatie: Inspecteur Zeeland W. Hendriks, 01140-3751. "tentie-exploiutie: Inspecteur Zeeland C. Menu, 01150-95839 lp uit onze dropbar: porten en smaken Ingelse drop, munt- [ine gums enz. enz. gram 1,75 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De gemeenten Aardenburg en Sluis mogen voorlopig door blijven gaan met het storten van huisvuil en andere afvalstoffen op de stortplaats te St. Kruis (ge meente Aardenburg). De afde ling rechtspraak van de Raad van State heeft het bezwaar terzijde geschoven van het Zeeuwsch Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschap- en Milieubescherming. Het wachten is nu op de behande ling van de kwestie door de Kroon. Ondertussen mag de belt gewoon in gebruik blijven. Het Coördinatieorgaan voerde dinsdag voor de Raad van State aan, dat de provincie bij het verlenen van de voor het storen benodigde ontgron dingsvergunning niet vol doende rekening heeft gehou den met de natuurweten schappelijke en landschappe lijke waarde van het gebied. Het Coördinatieorgaan wees er verder op dat een verouderde planologische procedure was gebruikt om het storten moge lijk te maken in agrarisch ge bied. De gemeente Aardenburg beschikt namelijk niet over een modern bestemmingsplan voor het buitengebied. De afdeling rechtspraak van de Raad van State voelde ken nelijk meer voor de argumen ten van provincie en gemeen ten, die erop wezen dat het slechts om een tijdelijke nood oplossing gaat, omdat elders in Zeeuwsch-Vlaanderen geen stortmogelijkheden bestaan. Het gaat in St.-Kruis om een verdere uitbreiding van de ou de stortplaats, die al een tijdje vol is. Aardenburg kreeg van de provincie toestemming om daarvoor 1,8 ha in fases te ont- gronden wat voor anderhalf jaar soelaas biedt. GOES - De algemene verga dering van de Zuidelijke Landbouwmaatschappij zal dit jaar plaatsvinden op vrij dag 15 december. Tijdens deze bijeenkomst zal onder andere de voorzitter van het landbouwschap, de heer drs. Joris Schouten het woord voeren. Dit is een van de mede delingen die het hoofdbestuur van de ZLMzal doen tijdens de vergadering die maandag 4 september in de Wouwse Tol bij Bergen op Zoom wordt ge houden. Op de agenda staan zoals gewoonlijk weer de over zichten van de toestand in de akkerbouw, veeteelt en de tuinbouw. De heer J. Lodewijck onthulde het door de kunstenaar A. Pelsenmaker ontworpen beeld AXEL - Onder het toeziend oog van enkele tientallen genodigden en vele toegestroomde braderiegangers open de de Belgische ambassadeur J. Lodewijck gistermiddag de Axelse braderie en de daaraan vastgekoppelde Neder lands-Belgische dagen. De heer Lodewijck moest daartoe eerst een door de Axelse kunstenaar A. Pelsenmaker ontworpen beeld ont hullen, waarna hij de braderie voor geopend verklaarde. Het beeldhouwwerk, dat een plaats heeft gekregen bij het voormalige postkantoor, is gemaakt in opdracht van de stichting Streekcentrum, als blijvende herinnering aan de gisteren gehouden bijeenkomst en aan de Nederlands-Bel gische dagen. Na de opening maakte het gezelschap, waaronder zich ondermeer vertegenwoordigers van Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten en de commissaris van de koningin dr. C. Boer tien bevonden, een rondgang over de Axelse braderie, die nog tot en met zaterdag voortduurt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Op aandrang van onder andere de Sociale Diensten in Temeuzen en Hulst zal Nederland het misbruik van de Algemene Bijstandswet gaan bestrijden, waarbij buiten landse woonwagenbewoners in Nederland met een lening van de Sociale Dienst een woonwagen kopen om vervolgens weer naar het buitenland te vertrekken. Volgens een woordvoerder van de Sociale Dienst in Temeuzen is er vanuit Zeeland geruime tijd aangedrongen op een wijziging van de wettelijke regeling voor het verlenen van leningen krach tens de bijstandwet. De praktijk wijst uit, aldus de woordvoer der, dat het bijna onmogelijk is die lening te innen wanneer de woonwagenbewoner met zijn nieuwe wagen (a twintig- tot der tigduizend gulden) weer naar het buitenland vertrekt. „Het zijn vooral Belgische woonwagenbewoners die gebruik maken van de mogelijkheden die de Nederlandse bijstandswet biedt. (Van een onzer verslaggevers) HULST - Burgemeester P. Molthoff van Hulst heeft gister avond stelling genomen tegen de tendens in de gemeentepolitiek om de verantwoordelijkheid van gemeenteraadsleden toe te schuiven naar hun zogenaamde „achterban". „De beslissingsbe voegdheid", aldus de burgemeester, „dient onverkort in handen van de gekozen bestuurders te blijven". Hij wijst daarbij op artikel 51 van de gemeentewet, waarin staat, dat de raadsle den stemmen „zonder last of ruggespraak met hen, die be noemen y0jgens jjg burge meester krijgen de raadsleden een te beperkte kijk op de wil van de burgers als ze alleen teruggrijpen naar hun eigen achterban. Daardoor wordt volgens hem de plaatselijke democratie ondergraven. In het geldende democrati sche stelsel moet het raadslid bij zijn beslissingen het belang van de hele gemeenschap en niet dat van een deel daarvan op het oog hebben, zo bedoelt de burgemeester. Dit gegeven mag volgens hem niet worden ontkracht door politieke be slissingen, die al voor de ge meenteraadsvergadering ge nomen zijn. In Hulst werd gis teren aangenomen, dat burge meester P. Molthoff met zijn uitlatingen een hint heeft wil len geven aan de landelijk georganiseerde politieke par tijen, waarmee hij in de nieuwe Hulster gemeenteraad voor het eerst te maken krijgt. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De heer J. van der Kamp, districtsbestuurder van het CNV voor de provincie Zeeland, is per 1 april 1979be noemd tot districtsbestuurder voor Zuid-Holland-Noord. Tevens wordt de heer Van der Kamp dan secretaris van de plaatselijke CNV-centrale in Den Haag. Hij volgt daar de heer Van Leeuwen op, die over een jaar de pensioengerechtig de leeftijd zal bereiken. Morgen, vrijd. 1 sept.: Bergen op Zoom 3.52 en 16.10 Hansweert 3.16 en 15.30 Temeuzen 2.42 en 14.57 Vlissingen 2.11 en 14.29 Wemeldinge 3.57 en 16.13 Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI: Aanhoudend wisselvallig. Weinig verandering in tem peratuur. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 7; min. temp.: om streeks 11 graden; max temp.: omstreeks 17 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent.

de Stem | 1978 | | pagina 17