Surinaams voetbal vol corruptie Tineke Kluft vandaag in actie Achttiende partij uitgesteld Titel voor Cosmos EK-ATLETIEK.: Oefenduel voor Moskou s van kens SPION BIJ PSY Diskwalificatie van Koeznetsov uo SPORTJOURNALIST GUNO HOEN: Esclassan positief olgende sport Stuitend Redder DE STEM VAN DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 Dirk VdUnja iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin nopnamen waren 5 arbeidsintensief. waren meer dan draaidagen nodig g materiaal te ver- Alleen al op de ilanden werd twee 5 rkt. Nijsten en Er- :hten ook nog eens weken op de Wad- I >or. De montage op ;e afwerking verg- ïalf jaar. De Belgi- iponist Jean Lam- rerd, zoals bi] alle dit duo, gevraagd de muziek te com- I en Erkens onder- 5 veel medewerking eilandbewoners en iinstanties. Hun :den uitgebracht op ïillimeter formaat nenstelling is zoda- 1 eide films onafhan- 1 an elkaar kunnen ■ertoond. I CRS I iteel wordt de laat- gelegd aan een serie progamma's van elk 1 en. De KRO zal deze Ier het motto „Na- igen land" komend zoen op het scherm 5 Enkele titels zijn: uldal", „Het ven", 1 lingbos" en „Grote rovers in de na- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1HIIIIÏÏ \ing uit het boek mt nog steeds toe. ielen elk jaar weer lik één miljoen per ets moeten we zoe- die van het fietstoe- dat je in staat stelt H je tegelijkertijd je itere constructie en etsen ook een stuk istspannend gewor- oepassing werdt de rimmen. Tijdens de ■t aantal fietsende Dat je om eenflin- leen een goede con- nis van je fiets moet jnlijk al wel duide- onder makkelijk om deze bij de eerste de ken, maar voor en- een mooie tijd aan '.rkruimte eens wat t onderhoud en het wanneer je daaraan nan bent niet direct t. In de boekhandel voldoende informa- an de fiets, dat van Hans Dui- alles zeggende titel jna alles wat met de i. Zowel de geschie- :iets als onderdelen, itvoerig in het boek tens extra duidelijk leleen Verschuren, fde druk verschenen >elk het eerste deel is handelt hoofdzake- lige reparaties, deze ekeningen. Storend t boekje willekeurig ie prijs die voor het enschouw neemt, iefhebber uitstekend AD VAN HEST 16.90 en „Fietsver- (Van onze speciale verslaggever) WEST-BERLIJN - Voor de „beste ploeg, die ik ooit heb geleid", zoals Sitters het noemde, heeft de Neder landse afvaardiging bij het derde wereldkampioenschap zwemmen wisselvallig geacteerd. De zwaarste in spanningen werden hoofd zakelijk geleverd in de series en al leverde dat zeventien nationale records op, in de finales ging het meestal niet meer. Na de twee medailles van Belgrado en de vijf van Cali was in West-Berlijn een vierde plaats het hoogst be reikbare. Maar die plaats werd dan wel driemaal bezet. Monique Bosga op de 100 meter rugslag, Annelies Maas op de 200 meter vrije slag en de vrije slag estafette bestaande uit Ineke Ran, Berber Kamstra, Annelies tf'-' A - IK 1 Z'2 "-yL i 1 Sr Maas en Enith Brigitha. Daarnaast werd Fred Eefting vijfde op de 200 meter rug slag en zesde op de halve af stand, al had hij dat laatste dan te danken aan de heren van de medische commissie, die de Rus Kutznetsov op anabolendoping betrapten en hem zijn bronzen medaille afnamen. In totaal legde de ploeg van Bert Sitters beslag op dertien finaleplaatsen, hetgeen wijst op toegenomen kracht in de breedte. Het is namelijk ruim tweemaal zoveel als drie jaar geleden in Cali werd bereikt. Wat het dameszwemmen betreft, staat Nederland nog altijd tamelijk vooraan: op een vijfde plaats achter de Verenigde Staten, Oost- Duitsland, de Sovjet-Unie en Canada. Daarentegen kan niet worden ontveinsd dat de af vaardiging te groot is ge weest. Schoolslagzwemmer Ronald Hond en vrije-slag- zwemmer Gerard Smit wa ren op hun specifieke afstan den langzamer dan Kats- joeshite en Wickham bij de dames. De heren-e'stafettes bleven driemaal in de series steken. Ook de sterkeren ble ken niet in alle gevallen in staat op tijd te pieken. Voor beelden hiervan zijn Diane Edelijn en Ineke Ran. Bij het constateren van die feiten moet men de Neder landse situatie incalculeren met zijn gebrek aan ruimte, tijd en geld. Als de voorbe reiding niet deugt, kunnen er in een veertiendaags trai ningskamp geen wereld kampioenen worden gefokt. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN - Het gesprek met de Surinaamse sportjournalist Guno Hoen is nog maar nauwelijks een minuut aan de gang, wanneer hij op strenge toon het woord „corruptie" laat vallen. In het verdere verloop van het interview zal hij deze term nog vaak in gekruide variaties herhalen. Het thema van onze praterij is de volgens hem verrotte voetbalwereld van zijn land, waarin met geld net zo kwalijk wordt omgesprongen als met de bal. Hij karakteriseert de wanorde met de even oorspronkelijke als verpletterende tekst: „De zakken lopen vol en het spel loopt dol". De 55-jarige Hoen was en kele weken in Nederland om ambtshalve de oefentrip te volgen, die de Surinaamse kampioen FC Voorwaarts hier maakte. Hij blijkt zich tijdens de stage, waarin de titelhouder van overzee door 's lands sparringpartners als een lach wekkende speelbal werd ge bruikt, groen en geel te hebben geërgerd aan zowel spel als ge drag van zijn landgenoten. De vertoornde reporter: „Het was een schande wat deze ploeg heeft laten zien. Voor waarts heeft zich een voor beeld getoond van de achter uitgang, die ons spel door maakt. Of laat ik zeggen, dat de kwaliteit van de spelers en hun leiders het alles zeggende resultaat is van de voetbal ramp, die op het ogenblik over ons gekomen is". Er is geen twijfel over moge lijk, dat Guno Hoen verdraaid goed weet, waarover hij spreekt. Iemand, die 84 inter lands speelde, het scheids- rechtersdiploma bezit en de eindronden van het wereld kampioenschap in West- Duitsland en Argentinië bij woonde kan immers met een gerust hart als een kenner van de voetbalkeuken worden aangemerkt. Tien jaar geleden wierp hij zich hongerig op de sportjour nalistiek. Zijn drijfveer: „Ik vond, dat er in Suriname zo'n leegte bestond ten aanzien van de waarheid en het commen taar. Ze wilden bij ons alle maal zo graag horen, dat ze hur. werkjes zo goed gedaan hadden, terwijl ze zelf heus wel beter wisten. Ik kan niet zeg gen, dat ik in onze sportge- meenschap erg populair ben. Dat komt, ondat ik kritisch ben en geen blad voor de mond neem. Ik durf de problemen zowel via de krant als via de radio onder de loep te nemen". Uit zijn verhaal blijkt, dat er door zo'n instrument ter plek ke heel wat te zien valt. En dat er eigenlijk helemaal geen ver grootglas aan te pas behoeft te komen om de jungle van plaatselijke problematiek zo wel stuitend als beangstigend te vinden. Guno bekent: „Mi]n grootste hekel gaat uit naar de grootste sportorganisaties, die wij ken nen. Dat is de Surinaamse voetbalbond. Dit is een cor rupte boel met aan het hoofd een voorzitter, die op ieder moment toeslaat om zijn eigen zakken vet te mesten". Tijdens het gesprek etaleert «e verslaggever zo'n onzegbare wrok jegens deze praeses, dat diens naam geen enkele in de mond neemt. Hij geelt hem slechts desgevraagd Prijs: André Kamperveen. «°en lijkt'met de soepele „.bespraaktheid van een of- ,,Er werd een vergadering belegd, maar toen de zaak aan de orde kwam, zei de pen ningmeester, dat hij de be treffende stukken tot zijn spijt thuis had laten liggen. Nou ja, dat kan gebeuren en dus kwam er een nieuwe bijeenkomst. Maar toen had hij alweer niets bij zich. Zijn verklaring was: er lopen nogal wat honden en katten door mijn huis en die hebben helaas alle papieren, die betrekking hebben op de verbouwing van het stadion, opgegeten. Vernietigd, zoge zegd. Zand erover, riep ieder een, en later is er met geen woord meer over deze kwestie gesproken. Kijk, zo'n voorval is bij ons nu de gewoonste zaak van de wereld". Een ander verwijt uit de mond van Hoen: „Vier jaar geleden moest het nationale elftal zich voorbereiden op de kwalificatiewedstrijden voor het wereldkampioenschap. De voorzitter van de bond kreeg daarvoor van de regering 9.5000 gulden. Plotseling was zowel hij als het geld verdwe nen". „Het bleek toen, dat hij in Miami zat. Bij zijn terugkomst had hij het hele bedrag omge wisseld voor vals geld. Daar mee wilde hij aantonen, dat de president van Suriname ge heime fondsen bezet en die in het buitenland had onderge bracht. In het parlement is re gelmatig over deze praktijken gesproken, maar binnen de S.V.B. is nooit ingegrepen. Al les, maar dan ook werkelijk alles, wordt gewoon door de vingers gezien". Over de leiders van de Suri naamse Voetbal Bond oordeelt Guno Hoen: „Veel bestuursle den hebben helemaal geen verstand van voetbal. Hun eni ge doel is via zo'n functie po pulair te worden. Het is als het ware een overbrugging naar de politiek of de rijkdom". „De voorzitter is een ge spleten persoonlijkheid. Met de rechterhand neemt hij alles aan en met de linker doet hij er de gekste dingen mee. Is het een wonder dat mensen van ni veau zich niet meer in de buurt van de S.V.B. wensen te verto nen? Intussen lijdt het voetbal heel erg onder deze situatie. De top is slecht en dus deugt de onderlaag ook niet. Het enige wat stijgt, zijn de bankreke ningen". ficier van justitie te worden j^genadigd, wanneer hij aan J" requisitoir in de zaak je gens voornoemde K. begint. «'J klaagt aan: „Op zeker moment moest het stadion van l 7-S. in Paramaribo ver- uwd worden. Daar werd een wê van 500 000 gulden ««beschikbaar gesteld. Na fj. °P van tijd wilde de veri- ïecommissie (een groep red i c'ble deskundigen, geld - eens weten hoe dat Precies besteed was" Kan te zijner tijd Jelle Zijl stra himzelf misschien eens naar Suriname gaan om de fi nanciële Augiasstal uit te mesten, de sportieve redder van de voetballerij meent men binnenkort al in levende lijve te kunnen verwelkomen. En wel in de persoon van de Ne derlandse oefenmeester Rob Groener, die een driejarig contract met de S.V.B. in de binnenzak draagt. Guno Hoen kan zijn tranen van smart en leedvermaak echter nauwe lijks indammen, wanneer de naam van deze trainer ter sprake komt. Zijn karakteris tiek van de betrokkene: „Hij lijkt me een beetje een domme Dirk". Hij vertelt: „Hij is een dag of drie in Suriname geweest en heeft alleen de mooie kant van de medaille gezien. Maar de andere zijde is donker en som ber. Volgens mij is hij alleen in die buurten geweest, waar hij straks zijn geld kan beleggen". „Ik heb Groener gevraagd hoe hij de spelers, die hij voor het nationale elftal selecteert, denkt te motiveren. Hij ge looft, dat ze genoeg vader landsliefde hebben en het als een eer zullen beschouwen in die ploeg te mogen voetballen. Wel, anno 1978 kan hij dat wel vergeten. De Surinaamse voetballers zijn moe van de schouderklopjes, die ze in de loop der jaren hebben gekre gen". Volgens de becijferingen van Hoen gaat Groener in zijn nieuwe job ongeveer vijfdui zend gulden per maand ver dienen. Hij verbindt daar de volgende conclusie aan: „Als de spelers dat horen, komen ze helemaal niet naar de training. Stel je voor, ze krijgen zelf bij hoge uitzondering een onkos tenvergoeding van 7,50. Een Boerleider, de voorganger van Groener, verdiende honderd gulden in de maand. Nee, ik geef hem hooguit twee maan den en dan zit hij weer in het vliegtuig naar huis. Let op mijn woorden, met deze man hebben ze in Suriname het paard van Troje binnenge haald". ADENAU (UPJ) - De Franse beroepswielrenner Jacques Esclassan is zondag na de race over 273,3 kilometer om het wereldkampioenschap op de weg betrapt op het gebruik van verboden stimulerende mid delen. De Fransman stapte in de tiende ronde van zijn fiets en moest een controle onder gaan. Volgens een lid van de inter nationale wielrenunie heeft Esclassan op die controle po sitief gereageerd. Het „geval" Esclassan betekende het derde dopingincident dat tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen werd ontdekt. Eerder hadden de Poolse wegrenner Szurkowski en de Oostduitse sprinter Dürpisch een positieve test. De univer siteit van Keulen voerde de controles uit. Sportjournalist Guno Hoen. (Van onze peciale verslaggever) PRAAG - Tineke Kluft en Carla Beurskens zijn de eer ste Nederlandse atletes die vandaag tijdens de EK in Praag in actie komen. Beide dames starten op de 3000 meter. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat er eerst series gelopen zouden wor den, maar daar heeft men op het laatste moment daar van afgezien. Het gevolg daarvan is wel dat alle 27 ingeschre ven dames vanavond recht streeks in de finale uitkomen. Tineke Kluft en Carla Beurskens zijn daar toch wel een beetje bang voor. Carla Beurskens: „Dat zal een ge duw en getrek worden bij de start. Als we daar goed door heen komen is dat al heel wat. Het wordt zaak in de voorste linie te lopen om zo de kans op een valpartij zo klein mogelijk te houden." Het bevalt de Nederlandse atleten en atletes uitstekend in de studentenflat op een steenworp afstand van het stadion in het centrum van Praag. De lange gang waarop alle deuren van de atleten uitkomen doet een beetje aan een gevangenis denken, maar de atleten hebben de zaak een beetje opgefleurd met aanplakbiljetten en tekenin gen. Een grote meevaller daar entegen vormt het eten. Alle Nederlanders hadden veel voedsel uit Nederland mee genomen. „Voor het geval het eten hier niet zo goed zou zijn. Daar waren we toch wel een beetje bang voor", aldus Jos Hermens. „Maar dat valt gelukkig allemaal mee, het eten is hier prima. Buiten verwachting zelfs." Tineke Kluft BAGUIO STAD (RTR) - De achttiende partij in de twee kamp om de wereldtitel scha ken tussen Karpov en Kortsj- noi is gisteren op verzoek van uitdager Kortsjnoi uitgesteld. De partij zou vandaag ge speeld worden. Na zeventien partijen leidt Karpov met vier winstpartijen tegen een. Beide spelers kunnen drie maal een verzoek indienen een partij uit te stellen. Het was de tweede keer van Kortsjnoi dat hij een partij liet verdagen. De 47-jarige uitdager verliet maandagmiddag per auto Ba- guio Stad en vertrok naar de EAST RUTHERFORD (NEW JERSEY) - Cosmos uit New York is voetbalkampioen vn de V.S. Het was zondag voor de tweede keer in de geschie denis van het Amerikaanse voetbal dat Cosmos de titel bemachtigde. In de laatste wedstrijd van het seizoen werd Rowdies uit Tampa Bay met 1-3 verslagen. Voor Cosmos scoorden de Engelsman Den nis Tueart (2) en de Italiaan Giorgio Chinaglia. De Brazi liaan Mirandinha maakte het doelpunt voor Rowdies. Franz Beckenbauer, met de Braziliaan Carlos Alberto verreweg de opvallendste spe ler, uitte zijn vreugde met de woorden: „Als je twee keer achter elkaar kampioen van Amerika wordt, houdt dat in dat je de beste vereniging bent. Trouwens dat lieten we op het veld zien. In de competitie was Cosmos veruit de beste club. Een verdiende titel". De kampioenswedstrijd van Cosmos werd bijgewoond door de oud-minister van buiten landse zaken Henry Kissinger en uiteraard Pele. Zij zagen sir Stanley Rous, de ex-voorzitter van de FIFA aan Franz Bec kenbauer de cup voor dit kam pioenschap overhandigen. DEN HAAG (ANP) - De technisch directeur van de Turkse voetbalkampioen Fe- nerbahce Nnecdet Nis zal woensdagavond de eredivi siewedstrijd Haarlem-PSV bijwonen. Nis is als „spion" naar Ne derland gestuurd, om de ko mende tegenstander van Fe- nerbahce te bekijken. PSV en Fenerbahce treffen elkaar in de eerste ronde van de strijd om de Europa Cup I. De wed strijden worden gespeeld op 13 en 27 september. (Van onze speciale verslaggever) PRAAG - „Sport voor vrede en vriendschap tussen de vol ken". Onder dit motto wordt deze week het Europees atle- tiekkampioenschap in Praag gehouden. Een confrontatie tussen Oost en West die model moet staan voor de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. Deze Europese titelstrijd mag dan wel een gebeurtenis op zichzelf zijn, maar ze kan niet losgekoppeld worden van het grote sportgebeuren dat over twee jaar in Rusland wordt gehouden. Dat wordt in de Tsjechische hoofdstad Praag al snel duidelijk. Want terwijl hier en daar in de grauwe stad raambiljetten van het EK herinneren aan het toernooi dat vandaag begint, overheersen rond het Rosicky- stadion de meters hoge zuilen met aanplakbiljetten van Moskou. Praag lijkt slechts een „oefenpartijtje" voor iedereen. Over twee jaar zal Oost- Europa zijn ware vriend schappelijke en open geest to nen. Praag is daar slechts een voorproefje van. Een test met een vreemde bijsmaak, dat wel. De westerse journalisten worden op het vliegveld van Praag met alle egards ontvan gen. Daar is niets op aan te merken, maar het laat toch een onbevredigend gevoel achter wanneer men ziet dat de pers langs een zij-ingang alle voorrang krijgt boven de „ge wone" menigte die in de rij staat te wachten tot de doua ne-formaliteiten vervuld zijn. Men kan zich niet aan de in druk onttrekken dat hier iets geforceerd wordt, dat de ver houdingen uit hun verband gehaald worden. Hoe oppervlakkig deze vriendelijkheid echter slechts is ondervond Arno Koermel- ding tot zijn grote schrik maandagnacht. Nadat hij een ommetje had gemaakt in de buurt van het verblijf van de Nederlandse ploeg vergiste hij zich op de terugweg en zag de toegang tot de studentenflat versperd door een hoog hek. De Nederlandse 800 meter loper had geen zin meer de hele weg terug te lopen. Koermel- ding: „Ik dacht laat ik dan maar hier over de draad klim men. Maar ik zat nauwelijks bovenop de omheining of er sprong een gewapende militair op mijn nek. Ik schrok me dood, maar gelukkig kon ik de man overtuigen dat ik er thuis hoorde". Na zijn angstige ervaring nam Koermelding gisteren zijn foto-camera met telelens om de omgeving af te speuren. „Uit drie wachttorens staar den de militairen met verrekij kers naar mij terug. Dat was toch wel een nare gewaarwor ding", aldus een duidelijk on der de indruk zijnde Koermel ding. „Ik kan me best indenken dat men over de atleten waakt, maar aan de andere kant vraag ik me toch af wie in dit soort landen iets durft te ondeme- hoofdstad van de Filippijnen, Manilla, voor een korte onder breking van de nu zes weken durende tweekamp. Hij werd vergezeld van zijn delegatie leidster Petra Leeuwerick, die sinds Kortsjnoi in 1976 de Sovjet-Unie vrijwillig de rug toekeerde, niet meer van zijn zijde week. Secondant Raymond Keene werd met de taak belast de parapsychologische en radioactieve problemen in Ba- guio Stad te zuiveren. Keene verklaarde dat Kortsjonoi door gebeurtenissen die niets met schaken te maken hebben, op een zijspoor was geran geerd. „Terwijl Victor in Ma nilla verblijft, zal ik proberen een atmosfeer van ontspan ning hier te scheppen, zodat Victor donderdag niet meer af geleid zal worden". De eerste daad Van Keene was het sturen van een ruiker bloemen naar de vrouw van Florencio Cam- pomanes, de vice-president van de FIDE. Als goedmaker- tje na de beledigingen van schreeuwlelijk Leeuwerick aan het adres van haar man. De Britse grootmeester is duide lijk niet ingenomen met de on bezonnen acties van de dele gatieleidster. Hij zei, dat hij de komst van radiologische en parapsychologische experts voor het begin van de acht tiende partij, die nu naar don derdag is verschoven, niet als een onvoorwaardelijke eis be schouwde. Campmanes ver blijft momenteel in Manilla om deze te recruteren. Keene werd ook opgedragen een oplossing te vinden voor de problemen rond de aanwezigheid van dokter Zoekhar, die zoals Kortsjnoi veronderstelt hem naar de nederlaag „kijkt". Terwijl Kortsjnoi naar Ma nilla vertrok, bereidde Karpov zich in zijn hotel voor op de achttiende en volgende partij en. De wereldkampioen is nog twee overwinningen van de prolongatie af. WEST-BERLIJN (AFP) - Victor Koeznetsov uit de Sov jet-Unie, die tijdens de we reldkampioenschappen zwemmen brond op de 100 meter rugslag heren won, is gediskwalificeerd na een tot twee keer toe positief uitge vallen dopingtest. Volgens een woordvoerder van de Internationale Zwem Federatie (FINA) had de 17- jarige Koeznetsov, die zesde werd in de finale van de 200 meter rugslag, een spierver- sterkend middel gebruikt. De Nieuwzeelander Gary Hurring, die vierde werd in de finale krijgt nu het brons. De Russische zwembond heeft geprotesteerd tegen de diskwalificatie van de 17-jari- ge Koeznetsov. In een brief aan alle leden van de FINA werd verklaard, dat „zekere krin gen" altijd aan het werk zijn om de sport in de Sovjet-Unie in diskrediet te brengen en het publiek wil laten geloven dat er verboden middelen worden gebruikt. De Sovjets beweren dat Koeznetsov op generlei wijze spierversterkende mid delen heeft laten toedienen. De Russen eisen derhalve in hun brief volledige rehabillitatie van hun zwemmer. KEES DE BROUWER uit Etten-Leur zegevierde giste ren in het Belgische Stekene. Ton ter Harmsel bezette de vijfde plaats. De resultaten van de andere Nederlanders: 7 Heddy Nieuwdorp, 12 Peter Kivits, 13 Ad Bastiaansen, 14 Rini Jongenelen, 18 Henk van Kuyk, 19 Henny Gijsel. JAN GOMMERS bezette in het Belgische Mariakerke de tiende plaats. Ad van Elzakker eindigde als elfde.

de Stem | 1978 | | pagina 7