een in de wereld opheffen Alleenstaanden op bres voor woningen HOE BELGISCH IS BELGIË EIGENLIJK Sjah geeft toe aan moslim-druk elgisc in de r Extri voor Zuivéringsl stijgen stei Vooroordeel ontmaskerd EVEIM UITBLAZEN DIERENSMOKKEL Amsterdamse E binnenland buitenland i Pasta Dilemma Ambitieus Samenwonen Weinig heil Verband Terug BI m van maandag 28 augustus DE STEM VAN DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 DE STEM VAN DINSDAG 29 A Bewust geen kinderen willen krijgen betekent niet dat de mensen die zeggen dit niet te willen egoïstisch zijn, gemak zuchtig of ongelukkig. Zelfs betekent het niet dat ze onvre de hebben met het leven. Dit is aangetoond in een door de Nijmeegse medisch-psy- choloog dr. P. Bierkens uitge voerd onderzoek naar vrijwilli ge kinderloosheid. Wel is duidelijk gewoden dat mannen en vrouwen die zeg gen geen kinderen te willen, gemakkelijk de kans lopen op een sociaal negatieve beoor deling. Vooroordeel is daarvan de basis. Verreweg de belangrijkste reden waarom mensen geen kinderen willen is ernstige twij fel omtrent het toekomstige welzijn van het kind. Er is daar bij geen typerend onderscheid van overwegingen bij mannen of vrouwen. Het eigen welzijn van man of vrouw als motive ring komt wel voor, aldus het onderzoek, maar is van onder geschikt belang. Leeftijden spelen wel een rol, evenals religieuze achter grond. Zo staan ouderen en kerkelijken meer afwijzend te genover vrijwillige kinderloos heid dan jongeren en onkerke- lijken. Opvallend is ook dat mensen afkomstig uit grote ge zinnen vaker vrijwillige kinder loosheid afwijzen dan mensen die zelf uit kleine gezinnen ko men. Omtrent de vrijwillige kin derloosheid heerst nog veel vooroordeel. De boven al ge noemde,,etiketten"-egoïsme, gemakzucht etc. - krijgen mensen die geen kinderen wil len vrij dikwijls opgeplakt, ter wijl degenen die wel kinderen willen vaak worden beoordeeld als „verantwoordelijk, volwas sen, gewetensvol, sterk van karakter en zelfs milieube wust". Het verschijnsel van de vrij willige kinderloosheid schijnt toe te nemen, evenals de ac ceptatie ervan. Als dat al er gens symptomen van zijn dan van een groeiende somberheid omtrent de toekomst van de samenleving; van een soort „toekomst-angst". Of zien we dat zelf te donker? ft In de wateren van het Zuidpoolgebied leeft een kleine garnaal van een centimeter of zes lang. Hij wordt Krill genoemd, een Noors woord voor „visje". Krill komt voor in onnoemelijke hoeveelheden, in zulke - nog immer groeiende - aantallen zelfs, dat de garnalen een bedreiging beginnen te vormen voor hun eigen milieu. Dat klinkt misschien wat vreemd want de natuur haalt zulke stommiteiten niet uit, maar het is dan ook de mens die verantwoordelijk is voor het uit de hand lopen van de krill-populatie. Krill is altijd het belangrijkste voedsel van de walvissen ge weest. Ook pinguins en zee honden houden van krill, maar de walvis lust er wel vier tot acht ton per dag van! Als gevolg van de meedogenloze jacht op wal vissen die, naar men nu terecht vreest, weieens op een totale uitroeiing kan uitlopen, is het natuurlijke evenwicht in de oceaan, dat ook de groei van de krill-bevolking in toom hield, al minstens een halve eeuw lang ernstig verstoord. Het ver band tussen het verdwijnen van walvissen en de groei van de krill-bevolking is intussen wel aangetoond. Naarmate de jacht op walvissen vorderde groeide de krill-bevolking. Nu wil het geval dat krill-gar- nalen net zulke vraatzuchtige diertjes zijn als op het land de sprinkhanen. In feite lijken de garnalen in hun gedragingen erg veel op sprinkhanen. Ze verplaatsen zich in gigantische scholen en eten alle micro-or ganismen op die ze te pakken kunnen krijgen. Het is moeilijk om zich een voorstelling te ma ken van de grootte van zo'n school krill. Deze kan variëren van 5.000 tot 100.000 ton. De scholen kleuren de oppervlakte van de oceaan roestbruin. Der gelijke „plakkaten" kunnen hectaren groot zijn en de dicht heid bedraagt minstens 30.000 garnalen per kubieke meter. Krill is dus als het ware voor het opscheppen. Vorige maand is tijdens een internationale conferentie in Buenos Aires, waaraan werd deelgenomen door afgevaar digden van de 13 landen die deelnemen in het Antarctica- Verdrag, uitvoerig over krill ge praat. Allerlei deskundigen kwamen daar met hun gege vens aandragen en een van de meest opzienbarende conclu sies was wel dat met een jaar lijkse vangst van 70 miljoen ton krill een miljard mensen - of wel een kwart van de wereldbevol king - kan worden voorzien van 20 gram dierlijk eiwit per dag. De krill is betrekkelijk eiwit rijk. Het proteïne-gehalte be draagt 18 procent, beduidend meer dus dan dat van rundvlees. Verder bevat het li chaam van de krill veel vitami nen, voornamelijk van de B- groep, en belangrijke amino zuren. Voedseldeskundigen houden zich al geruime tijd be zig met de mogelijke waarde van de krill als potentiële voed selbron voorde mens. En bijna als een geluk bij een ongeluk (de uitroeiing van de walvis) doet het dwingende feit zich voor dat er iets aan krill gedaan zal moeten worden, wil men het in de zuidelijke poolwateren niet andermaal op een ecologi sche ramp laten uitlopen. Dat krill heel geschikt is voor menselijke consumptie hebben de Russen al aangetoond, de enigen die al krill vangen. Zij halen naar schatting zo'n 200.000 ton krill uit de oceaan en verwerken de garnaaltjes in vleespasteien, visballen, slaatjes en zogenaamde krill- pasta. Ook kan men in Rusland krill-boter en krill-kaas kopen. Volgens de Russen smaakt de krill netzo lekker als een gewo ne garnaal. In Moskou worden aan krill zelfs geneeskrachtige eigenschappen toegeschre ven. Zo zou het eten van krill- pasta goed zijn tegen maag zweren en aderverkalking. Wat hiervan waar moge zijn, vast staat intussen wel dat krill kwa litatief een hoogwaardige voedselbron betekent. De kunst is nu natuurlijk om vast te stellen hoeveel krill er per jaar gevangen moet of mag worden om het evenwicht, dat eeuwen lang door walvissen in stand werd gehouden, opnieuw te bereiken en te bewaren. Het zal niet meevallen een dergelijk kwantum te bepalen want de schattingen over de totaal voorradige hoeveelheid krill lopen enorm uiteen: Ameri kaanse deskundigen schatten 500 miljoen tot een miljard ton terwijl de Russen hoger zitten met 800 miljoen tot vijf miljard ton. Een moeilijk dilemma: er moet voldoende krill - hoe dan ook - worden verwijderd om een volledig „leegvreten" van Een Russische walvisiaper poseert in de enorme bek van een gedode walvis. Door die bek gingen per dag miljoenen krill-garnaaltjes de walvis binnen. het Antarctische oceaanwater als een mogelijk „eeuwige te voorkomen maar het mag voedselbron" voor de mens weer niet zoveel zijn dat de krill verloren gaat. In Thailand dreigen vele zeldzame en exotische diersoorten uit te sterven als er geen eind gemaakt wordt aan de dierensmokkel van Thailand naar Laos. Dit heeft het hoofd van de Thaise die renbescherming, Pong Leng-I, gisteren verklaard. Vele diersoorten die alleen in Thailand voorkomen, worden daar gevang en, vervolgens Laos binnengesmokkeld om vandaar legaal Thailand ingevoerd te worden en vanuit dat land naar buitenlandse bestemmingen, voornamelijk België, verscheept te worden. Omdat Laos de internationale conventie over bedreigde dier soorten niet ondertekend heeft en Thailand wel, worden de die ren naar Laos gesmokkeld om het te doen voorkomen of zij ook uit dat land komen. Pong zei dat hij via de internationale bond voor de bescher ming van primaten al een brief heeft geschreven naar de Belgi sche regering met het verzoek een verbod te leggen op de invoer van wilde diersoorten uit Thailand. Volgens hem behoren de gibbon en de luipaard tot de diersoorten die illegaal het land uit worden gesmokkeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Werkende jongeren, studenten, onge trouwde samenwonende stel len en alleenstaande ouderen vrezen het ergste als bouwmi- nister Beelaerts van Blokland in september met zijn begro ting bij de Tweede Kamer komt. Een groot aantal orga nisaties, die deze groepen ver tegenwoordigen en gebundeld zijn in de Landelijke Organi satie Belangengroepen Huis vesting, zijn niet van plan zich zonder meer te schikken naar de bezuinigingen die het kabi net ook in de bouwsector wil doorvoeren. Deze groepen vre zen, dat hun huisvesting het eerst zal „sneuvelen". Dus niet gewacht tot die concrete bezuinigingsplannen er zijn maar nu reeds in een uitvoerig rapport de proble men en wensen geïnventari seerd onder de kop „Woning nood, de beuk er in". Uit gangspunt van de nota, die on der de aandacht van de politici wordt gebracht, is dat de zoge naamde nota-Van Dam een grote mislukking is geworden. Die nota van de vorige staats secretaris van Volkshuisves ting wilde een basis leggen voor een betere huisvesting van alleenstaanden en twee persoons-huishoudens. Uitgangspunt van dat toch wel ambitieuze plan was in vijf jaar tijd 40.000 wooneenheden voor alleenstaanden en twee persoons huishoudens te rea liseren. Het geld werd be schikbaar gesteld, de gemeen ten konden aan de slag. Re sultaat na twee jaar: van de 10.000 eenheden die er nu had den moeten zijn, werden er slechts 1700 gebouwd. En ie dereen geeft elkaar daarvan de schuld: Van Dam de gemeen ten, die te laks blijven en de gemeenten de regering, die niet op de hoogte zou zijn van de woonwensen van sommige belangengroepen. Van Dam stelde twee jaar geleden 111 gemeenten voor werkgroepen op te richten, die de bouw van wooneenheden zouden moeten voorbereiden.' Daar begon de ellende al. Want hoewel de staatssecretaris overduidelijk liet blijken dat alle belangengroepen in zo'n werkgroep vertegenwoordigd moesten zijn, kwam daar in de praktijk niets van terecht. „Geenbarst", om in de taal van de belangengroepen te spre ken. Er waren gemeenten, waar de woningbouwverenigingen weigerden mee te doen, in veel gemeenten werden organisa ties van belangengroepen ge weerd. Zo kwam het COC (ho mofielen) er in veel gemeenten niet aan te pas, terwijl vaak ook groepen werkende jonge ren de deur werd gewezen. AI met al functioneerden er maar weinig werkgroepen goed en kwamen er nauwelijks con crete plannen bij de staatsse cretaris op tafel. Slechts waar harde acties werden gevoerd (Den Bosch bijvoorbeeld) kwam er wat van de grond. Een van dc meest gehoorde klachten van dc groepen zelf was dat veel bestuurders op lokaal niveau zeiden, dat de jongeren maar thuis moesten blijven wonen. Anderen ver wezen studenten en werkende jongeren naar de particuliere woningmarkt. Daarover doet het rapport trouwens ook een boekje open. Een diepgaand onderzoek bevestigde wat men eigenlijk al lang wist: de ka merbewoner wordt uitgebuit. Opvallend is echter, dat de prijzen die de jongeren voor die uitbuiting moeten betalen de laatste twee jaar schrikba rend zijn gestegen. Steeds meer particulieren maken misbruik van het schaarsteartikel „woning". De rechtspositie van kamerbewo ners is uitermate zwak. Daar om is de meest fundamentele manier om dit exces te bestrij den: het beconcurreren van de kamermarkt door de overheid met betaalbare en goede wo ningen voor alleenstaanden. De overheid moet regulerend optreden ten aanzien van de kamermarkt. Er moeten regels komen voor het huren en ver huren van kamers. Terug naar de nota-Van Dam, die materieel dan wel volledig is mislukt, maar toch kan worden aangemerkt als een eerste stap op weg naar de oplossing van de woningnood van alleenstaanden en twee persoons-huishoudens. Dat er nauwelijks plannen van de grond gekomen zijn ligt vooral aan de gemeenten en de wo ningbouwverenigingen. Vaak zijn die gewoon „onwillend" om een werkgroep in te stellen en als er zo'n werkgroep er dan eenmaal is weigert men op „morele" gronden medewer king. In veel gemeenten kwam het voor dat kant-en-klare plannen toch niet doorgingen omdat men bezwaar had tegen het ongehuwd samenwonen van mensen. En als die dan nog homoseksueel waren, dan was de boot helemaal aan. Veel gemeenten wisten trouwens niet eens wat die nota-Van Dam eigenlijk in hield en welke subsidiemoge lijkheden er bestaan. Van Dam krijgt het verwijt, dat de over heid zelf ook weinig vasthou dend is geweest. Men heeft de gemeenten maar wat laten „aan rotzooien", stelt het rap port. Die passieve houding moet radicaal omgebogen worden, vindt men. Maar de kans daarop acht men niet zo groot: van de huidige minister verwachten de belangengroe pen weinig (woon)heil. En dus wordt het tijd voor acties. Desnoods harde acties, stelt het rapport. Als voorbeeld wordt Den Bosch weer aange haald waar na enkele kraak- acties de plaatselijke overheid serieus aandacht schonk aan de huisvestingsproblemen van deze groepen. Actie voeren tot in de Tweede Kamer toe, waar met name de regeringsfracties van CDA en VVD zullen moe ten bewerkt. Echt méér geld voor dit soort woningbouw is nog niet nodig: er ligt nog ge noeg op het departement. Maar men vreest dat Beelaerts van Blokland al bezig is dat geld te bestemmen voor andere (bouw)doeleinden, omdat de plannen voor alleenstaanden en eenpersoonshuishoudens er toch niet komen. De belangengroep wil wat dat betreft de bewindsman uit de droom helpen: hij moet sti mulerend optreden en de ge meenten en woningbouwver enigingen aanzetten tot extra inspanning. De geplande 10.000 wooneenheden tot en met 1978 moeten er komen en daarna moet het programma van Van Dam (in totaal dus 40.000 wooneenheden) gewoon doorlopen. Inhalen van de achterstand dus, geen terug draaien van eerder gedane be loften. En als dat er niet in zit dan, zo voorspelt de belangen groep, „gaat de beuk er in". Een voorbeschouwing over Het Koninkrijk België N.V." eindigt in Tros kompas met: „De Belg is zo dom dat hij niet eens kan begrijpen waarom zoveel Nederlanders een lapje grond in dit land kopen, er een villa bouwen en er de rustige jaren van hun leven slijten. Dat kan toch niet alleen zijn om de Belgische bonbons?". We we ten het onderhand wel: Bel gisch betekent niets anders dan dom. Als een Hollander België „doet" kun je er zeker van zijn dat er impressies vol gen van wielerkoersen, de walm van vette patat, kasseien en sfeerindrukken van een processie. Het zijn beelden die vrijwel allemaal in Nederland te maken zijn. Hollanders zijn dus Belgen. VPRO-medew erker Theo Uittenbogaard ondernam vol gens de aankondiging „een op rechte poging tot onbevangen heid" om in ruim twee uur een profiel van België te schetsen. Hij maakte eerder het kunst programma „Mooi"en paste in de avondvullende België-do- cumentaire dezelfde manier van filmen toe. De Gat van Ne derland-stijl voornamelijk, trage camerabeweging, gede tailleerd en ook nog passende achtergrondmuziek. Het Ko ninkrijk België N.V. was vaak een lust voor het oog. Twee onheilsprofeten haalde Uittenbogaard voor de lens: een econometrist die in een paar minuten de derde wereld oorlog voorspelde, gebaseerd op de historische economische ellende die in de jaren '90 weer te verwachten is. Dan was er een schattige huismoeder op bedevaart in Bohan waar in 1967 Maria verschenen is. Het einde van de tijden is nabij. Een prettige bijkomstigheid is dat Maria in België drie plaat sen heeft aangewezen die be- VISIE schermd zijn. Omdat op de te levisie alles mogelijk is liet Theo Uittenbogaard Maria nog maar een keer verschijnen. Laat ik proberen enige lijn te ontdekken in zijn werkstuk. Zit je gewoon voor de televisie dan krijg je een overdaad aan wisselende onderwerpen en juist door de vele uitweidingen is het een hele klus om het the matische verband te ontdek- ken. Achtereenvolgens: beel den van de nationale feestdag in Brussel, een staking in een staalfabriek, een impressie van de Ijzerbedevaart met roerige „Vikingjeugd de voorafgaande avond, een interview met de partijvoorzitter van de chris ten-democraten, de econome trist, een bankier die zich te genwoordig met cultuur be zighoudt, de verschijning van Maria, een interview met de cineast Storcke die met Ivens samenwerkte, interview met een socioloog over de macht van de banken, vervolgens een boer die naar eigen zeggen door de staat bestolen en niet gewoon onteigend is, intert met Walter de Bock die am dat België opgericht is do» bankiers Rothschild en Uit, bogaard eindigde met van de nationale feestdag dat de documentaire een rond geheel werd. Niet wat je noemt de gein kelijke karikatuur van maar een poging om de mil naties van de machtte anah ren. De bankiers en politici genover een drietal sooi Belgen: een staker, een j die niet gaat procederen o n hij dan tegenover tien sen" komt te staan en iem, die alles aan het Hogere o laat. Drie categorieën diet in Nederland te vinden Van de Belgische politicik niemand iets te verwacht want er is een perfect sysg van gezag, de goedwillet. moeten zich koest houden de rest heeft boter op hoofd. Een beetje vreemde dj mentarie nietwaarDe kiers spannen samen mil politici en daartegenover^ het volk, ach ja, het volk. H onmogelijk om in tweern compleet beeld van Belgi geven, maar wat Uitte gaard deed, lijkt me een keltje te oppervlakkig. De, derdelen televisie en t duurden alles bij elkaar geen minuut en de intern met de machthebbers teveel gericht op de huma terest. De verdienste van tenbogaard's werkstuk n hij een paar zieke plekken het Belgische liet zien. Vav mag hij nog een paar man terug naar België. Het in een land om onmiddellijkk van te zijn, maar er gebet wel rare dingen. JOHAN DIEPSTRA! De Sjah van Perzië (links) en de nieuwe premier Jaafar Sharif-Enami. (Van onze correspondent) TEHERAN - Iran heeft sinds het weekend een an dere regering. De nieuwe sterke man onder de sjah is de 68-jarige ex-president van de senaat Jaafar Sha- rif-Emani. In zijn eerste of ficiële toespraak heeft hij gezegd dat de liberalisatie plannen van de sjah zullen doorgaan. Aan de verkiezingen in 1979 mogen nu behalve de officiële herrijzenispartij ook nieuwe groeperingen aan mee doen behalve de communisten. De sjah zelf heeft bevestigd, dat invoering van persvrijheid en vrijheid van vergadering hoge prioriteit hebben voor de nieuwe regering. Aan de an dere kant stelde premier Sha- rif-Emani de religieuze leiders gerust met de belofte dat hij de wetten van de islam ten volle zal respecteren. De regeringswisseling kwam na vier dagen van religieuze rouw met zaterdag als hoogte punt de herdenking van de moord op Imam Ali, schoon zoon en neef van de profeet Mohammed. Het is in het hele land rumoerig geweest, maar leger en politie hebben met groot machtsvertoon alle de monstraties de kop ingedrukt. Officieel is gemeld dat er twee doden zijn gevallen bij relletjes, maar de nieuwsvoor ziening is onbetrouwbaar. Uit wat is doorgedruppeld blijkt echter, dat het verzet veel min der hevig is geweest dan werd gevreesd op grond van de tra gische gebeurtenissen in de af gelopen maanden. Men schat dat in het begin van dit jaar tenminste 200 mensen het le ven hebben verloren. Hoewel dat niet mag worden toegegeven is de sjahansja, ko ning der koningen, van Iran tot zijn regeringswisseling ge dwongen door de religieuze leiders van het land. Premier Jamshid Amouzegar is dan ook na slechts 385 dagen aan de kant gezet. Hij is een techno craat wiens voornaamste te kortkoming was, dat hij bij het volk geen enthousiasme wist te wekken en ook geen contact kon maken met de machtige moslimleiders. Kortom, de man inspireert niet en mist de politieke handigheid de aan dacht af te leiden van de cor ruptie, de speculatieschanda len in de bouw, de hoge werk loosheid en de economische moeilijkheden. Als verdienste wordt hem aangerekend, dat hij de infla tie binnen een jaar heeft terug gebracht van 31% tot 7.9% maar ook dat zijn weer offi ciële cijfers, de onofficiële re kenen nog steeds met tussen 15 en 20% inflatie. Met Amouze gar zijn alle ministers op zes na aan de dijk gezet. De verdwe- nenen zijn ook technocraten. Opvallend is dat eveneens oudgediende Khalatbary van buitenlandse zaken is verdwe nen, een mysterieuze operatie omdat er geen verandering van het buitenlandse beleid wordt verwacht. De nieuwe man Shariff Emani heeft ook een techni sche achtergrond. Hij heeft o.a. in Duitsland spoorwegtech niek gestudeerd. Hij kent het vak van premier, want van au gustus 1960 tot april 1961 is ook minister-president weest. Dat gebeurde nadat: voorganger Ecbal geen r wist met de relletjes in het" land. Ironisch genoeg Emani negen maanden zelf af, nadat de politie die' monstranten had doodj schoten. Hij staat te boek een uitspraak van 1961: heb geen zin om de direct»' voeren over een slachthuis Uit zijn eerste woorden' gisteren blijkt, dat hij een» zoening met de christelijke» ders wil. Dat zal niet Iu»> met de reactionaire en doxe geestelijken, die eenP' moslimstaat willen terug»' ben zonder alcohol, bioscop1 gesluierde vrouwen en z<* verdoemde buitenlanders.1 voor niets zijn de relletjes' de laatste maanden gerit® gen bioscopen, banken, rekenen immers woekerre' brouwerijen en vreemde f dukten als coca-cola. Emani toog zondag nie' middellijk aan het werk de sluiting van casino1 speelhuizen te bevelen a's de de herinvoering van lamitische kalender in r van de monarchistische ka der. Buiten Teheran waren i' gelopen weken vrachW3® te zien met honderden sttn slagen colaflesjes. Dit rel'S ze fanatisme kan de sjah bezeten streven naar eens beschaving met grote een machtige moderne vaartsstaat niet gebruik (Van onze correspondent) BRUSSEL - Uit een studie van de Belgische Kredietbank blijkt, dat de nettowinst van de grote ondernemingen in België vorig jaar met dertig procent is gedaald. Uitgesproken slecht is het resultaat in de staal- en oliein dustrie, de textiel en de secto ren papier en uitgeverijen. In de staalindustrie zijn de WASHINGTON - De Amerika sloten om leningen van Amerikaa: kapitaalmarkt niet langer te belas den van een reserve van vier pre lening. Deze vrij technische stap dollars op de buitenlandse valutar de koers van de dollar te steunen Amerikaanse banken die op de buitenlandse kapitaal markt dollars willen lenen waren tot maandag verplicht om in de kas van de Centrale Bank een reserve aan te hou den van vier procent van het geleende bedrag. Voor Ameri kaanse filialen van buiten landse banken gold een ver plichte reserve van één pro cent. Nu deze reserve niet meer aangehouden hoeft te worden zal de vraag naar dollars op de buitenlandse kapitaalmarkt, de zogenaamde Euro-dollar, toenemen, zo hopen de mone taire autoriteiten in Amerika. De maatregel is de derde in een serie van belangrijke stap pen die genomen zijn om het vertrouwen in de zwakke Amerikaanse munt wat op te vijzelen. De eerste was een verhoging van het discontota rief met een half procent tot 7,75 procent. Dit maakt uit eindelijk het lenen van geld voor de Amerikaanse burger duurder en zorgt voor een 3 1 v 1 i I f i: b v o d a (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten verwacht dat de kosten van verdere sanering van de op pervlaktewateren de komende jaren sterker zullen stijgen. Bedroegen de lasten in 1975 gemiddeld 16 gulden per jaar, in 1985 zal dat minstens 50 gulden zijn. De vereniging heeft een rap port hierover opgesteld en aan minister Ginjaar (Milieuhy giëne) gezonden. Bij de bere kening van de kosten is men uitgegaan van een jaarlijkse prijsstijging van 7 procent. Dat is de reden, dat de Ver eniging hoopt, dat de komende jaren de kosten toch nog wat li VI m b ir d g' ir s1 VI n v: a: ri d ir er m le kolom slotkoersen vorige beurs. 2e kolom slotnoteringen van gisteren. Actieve Aandelen AKZO f20 34,00 3510 ABN f 100 374,50 376,50 A«Bof20 81,10 81,70 OeI.-M.j f 75 135,20 136,20 Uordtsche f 20 178,50 17810 Bordtsche Pr. 177,50 177'l0 Helleken f25 106,30 107'90 Heinek'en H.f 25 99,30 100 80 20 40,20 40.40 'ien eert 58,80 58,20 KNSM eert f.100 88,70 92,00 KI'M /J1-00 1M'50 156.40 KLM (div. 78-19) N™Ned f in 136'70 136 70 ^df5: sr ut •"kilTpsTlo6" 14750 147'90 Bobeco f 5fl 28'30 28'80e BoCcof 50 177'50e 178 00 Borent ie! 143.°° 143.00 Brdlever f 20 1f'4° 123'7° ver 120 128,40 128,20 Staatsleningen JO-50 Ned. 74 9-75 id 74 ])-50 id 76-1 J-50 id 76-2 8-00 id 75 8.75 id 75 id 75-2 Hl id 76-96 J.50 id 75 50 id 75_2 110,00 111,20 106,70 108,70 107,40 106,40 105,60 106,30 104,50 104,30 110,00 111,60 106,70 109,00 107,80 106,60 105,80 106,60 104,70 104,50 8.25 id 76- 8.25 id 77- 8.25 id 77- 8.00 id 69 8.00 id 70- 8.00 id 71- 8.00 id 70 8.00 id 70- 8.00 id 70- 8.00 id 76- 8.00 id 77- 8.00 id 77- 7.75 id 71- 7.75 id 73- 7.75 id 77- 7.75 id 77-! 7.50 id 69-1 7.50 id 71-1 7.50 id 72-! 7.50 id 78-1 7,50 id 78-1 7.50 id 71-1 7.20 id 72-1 7.00 id 68-! 7.00 id 66-1 7.00 id 69-1 6.50 id 68-! 6.50 id 68-1 6.50 id 68-1 6.50 id 68-1 6.25 id 66-1 6.25 id 67-1 6.00 id 67- 5.75 id 65-S 5.75 id 65-8 5.25 id 64-8 5.25 id 64-!

de Stem | 1978 | | pagina 4