Kamerlid wil Brits rapport olie- steun aan Rhodesië Politieke partijen weer mogen meedoen in Iran Syrië valt weer aan in Libanon |lerzet tegen .gouden hand druk" m ton) pan voorzitter van Het Dorp ROBERT SHAW OVERLEDEN Avontuur bestaat nog. Proeft Verdediger kampbewakers geen carnavalsprins RUM DRIEKWART STEMMEN VOOR NIELWE PAIS e^eiy rtgebeurt er toch et Studio? binnenland buitenland Israël verwacht aanslagen Consumentenbond tegen verkorting zomervakantie Drie maanden cel voor leveren liefdespoeders Justitie: oud -SS 'er ongrijpbaar 171^:1 IJ fll:I0;7:l Opwarmer van de modemakers Druk op Somoza neemt toe Europa dreigt in vuil te verstikken DE STEM VAN DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 schandaal. Het was ninder dan William toendertijd een fiticus en verdedi- le rechten van de lens. Omwille van weigerden heel wat ctorianen voortaan van Hazlitt te le- Amoris" is een be- van een hartstoch- fde die de schrijver :>r Sarah Walker, de ■an zijn lqndsheer. at zich zien als een reven door pure ie alle waardigheid >pect verliest door te stuiten passie. DVERTENTIE) dio van de KRO. (Van onze correspondent) BONN - De stad Düsseldorf moet een nieuwe carnaval sprins zoeken, nu de kandidaat voor dit ambt, de advocaat Jörg Weck, zich heeft terugge trokken. Daarmee is de stad van een uiterst precaire situa tie verschoond gebleven die haar naam vooral buiten Duitsland had kunnen scha den. Weck is namelijk verdedi ger in het zgn. Majdanek-pro- ces, dat zich nu al meer dan een jaar voortsleept en waarin een aantal bewakers van het voormalige concentratiekamp in Polen terechtstaan voor de moord op ongeveer 250.000 Joden. Toen bekend werd dat de advocaat carnavalsprins zou worden, werden hiertegen onmiddellijk protesten en be denkingen geuit. Na overleg met alle gemeenteraadsfrac ties gaf burgemeester Bungert (SPD) aan Weck die in bepaal de kringen inmiddels de bij naam „Prins Majdanek" had gekregen te verstaan dat diens rol van prins moeilijk te com bineren zou zijn met zijn op treden bij een proces wegens massamoorden (De burge meester voegde er overigens direct aan toe, dat deze raad geheel los stond van de per soonlijke integriteit van Weck: Hij is namelijk toegewezen verdediger en niet een van de gekozen verdedigers die met ongehoorde agressiviteit de getuigen uit het kamp probe ren te intimideren, waarbij zij uiterst bedenkelijke anti-se- mitische en nationalistische uitspraken doen). Hoewel de advocaat zei het te betreuren, dat het in Düsseldorf kennelijk niet mogelijk bleek om gebrui ken en gewoonten van de poli tiek te scheiden; zwichtte hij toch voor de aandrang die op hem werd uitgeoefend. De ver eniging van Düsseldorfse ad vocaten vond het hele gebeu ren echter een schande. Zij verweet de burgemeester in scherpe bewoordingen, dat hij „het werktuig was geworden van belangen groeperingen die er alleen op uit zijn om de don kere schaduwen van ons verle den overeind te houden". (Van onze redactie buitenland) BEIROET-DAMASCUS - Er dreigt een nieuwe ronde in de Libanese burgeroorlog. Sinds gisteravond maken Sy- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - De Consumentenbond voelt niets voor de plannen van minister Pais (onderwijs) om de zomervakan ties voor het voortgezet onderwijs te verkorten en de an dere vakanties wat te verlengen. Verkorting van de zomer vakanties betekent dat vakantiespreiding nog moeilijker wordt. De meeste Nederlanders kunnen zich maar een vakantie per jaar veroorloven en noodgedwongen valt die doorgaans in het drukke hoogseizoen. Wanneer iedereen tegelijk met vakantie gaat zal het gevolg zijn de prijzen in die piekperiode nog hoger zullen worden dan ze nu al zijn en dat het dan overal nog drukker zal zijn, aldus de bond in de Consumentengids. De bond vindt het op zich een goede zaak dat winter sportvakanties voor schoolkinderen zo weinig mogelijk worden belemmerd. Maar de minister moet daarbij ook andere mogelijkheden denken. De kerst-, paas- en pink stervakanties zouden kunnen worden bekort ten gunste van de in februari vallende krokusvakantie. Winterspor ters zijn dan niet meer aangewezen op de piek rond de kerstdagen. Daarnaast zou een veel betere coördinatie van de vakanteis per regio al heel wat problemen kunnen op lossen, stelt de Consumentengids. DEN HAAG - Het Tweede- Kamerlid Waltmans (PPR) wil dat het Britse regeringsrap port over de mogelijke ontdui king van de economische sancties tegen Rhodesië door de oliemaatschappijen Shell, British Petroleum en Total aan de Tweede Kamer ter kennis wordt gebracht. In schriftelij ke vragen aan minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw en staatssecretaris Beyen van Economische Zaken vraagt Waltmans ook om een reactie van beide bewindslie den op de gedeelten uit dit zo genaamde „Bingham-onder- zoek" die betrekking hebben op Nederlandse bedrijven en personen. De topfiguren van de Britse: oliereuzen BP en Shell, die met. list en bedrog systematisch over een periode van twaalf jaar het olie-embargo op Rho desië hebben doorbroken, lo pen de kans strafrechtelijk te worden vervolgd. De minister- van buitenlandse zaken, Davidl Owen, heeft de pijnlijke taak: de beslissing te nemen of hij de: openbare aanklager op de em bargobrekers zal afsturen. Door de illegale olieleveranties kon het regime van Ian Smith iirhet zadel blijven, terwijl het, naar de overtuiging van de voormalige premier Harold Wilson, zonder olie binnen en kele weken zou zijn ineenge- I stort. Het rapport van Thomas Bingham levert grote proble men op voor Owen en premier James Callaghan. Callaghan heeft president Kenneth Kaunda van Zambia, die van zeven oliereuzen een schade vergoeding van 12 miljard gul- hen eist, verzekerd dat sanc- ARNHEM (ANP.) - De Al- 1 Sunene Nederlandse Invali- I oenbond (ANIB) maakt be- I jWa,ar te8en He gouden hand- ruk van 4,5 ton, die het be- IMuur van de stichting Het I orP bij Arnhem wil geven aan I u scheidende „directeur van Het Dorp", mr. W.P. Bijleveld. e ANIB is vooral ontstemd ,Ver het plan deze gouden druk door te berekenen in V"erpleegprijzen. ?iit' ®'jVeveld had als voor- ,.van het dorpsbestuur de I - Sehjkse leiding over Het I waar momenteel 440 ge- ï..r!rCaPten wonen. Deze dnu vriiHag neemt hij op s-l tersadvies officieel af- 'n het kerkelijk cultu- - cj®trüm van Het Dorp. De I eer R'jleveld is 57 jaar. tiebrekers zouden worden ver volgd. De strafmaat is twee jaar gevangenis maximaal en- of een ongelimiteerde geld boete. Het rapport-Bingham geeft Kaunda de kans de zeven oliemaatschappijen op buiten gewoon pijnlijke manier de duimschroeven aan te draaien. BRUSSEL - De rechtbank in Gent heeft dezer dagen de Franse waarzegster „Madam Liliane", die goedgelovige vrouwen voor duizenden gul dens bij de neus nam met lief despoeders en geneeskrachtige kaarsen, veroordeeld tot drie maanden celstraf en terugbe taling van ruim f 12.000,- aan enkele van haar slachtoffers. Madam Liliane, van Franse nationaliteit en opererende in het Gentse met behulp van een tolk Frans-Nederlands, om niet in strijd te komen met de bestaande taalwetten in Bel gië, had onder meer voor meer dan zevenduizend gulden lief despoeder verkocht aan een vrouw, die verliefd was op haar buurman. Tot drie keer toe wilde een speciaal aan deze vrouw verkochte liefdespoeder de desgewenste uitwerking niet hebben, waarna de bij de neus genomen vrouw teneinde raad naar de politie stapte. Ook een oude vrouw die aan een ongeneeslijke ziekte leed en bij madam Liliane aan klopte, kreeg een magisch poe der mee dat ze rond haar huis moest strooien. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN - In de eerste vierentwintig uur na de be kendmaking door Sjah Mohammed Reza van Iran dat in zijn land weer politieke partijen en groeperingen mogen optreden, hebben zich gisteren veertien partijen aange meld. De één dag oude regering van de nieuwe premier Jaafar Sjarif-Emami wachtte even wel nog op een reactie van 's lands grootste oppositieblok, dat onder leiding staat van de Sjiitisch-Islamitische geeste lijkheid. De 68 jaar oude voormalige senaatsvoorzitter Sjarif-Emami die zondag de olietechnocraat Jamsjid Amoezegar opvolgde na maanden van gewelddadighe den in grote steden en een po litieke impasse tussen regering en oppositie, intensiveerde maandag zijn contacten met de Sjiitische leiders „Ayatollah" (bisschop) Zem Sjariatmadari in Gom en „Ayatollah" Sjirazi in Masjad, allebei hoog op handen gedragen door de Sjii- ten. Volgens politieke kringen heeft Sjarif-emani zelf Sjiit, tegen de geestelijken gezegd dat het na de „aanzienlijke" concessies die zijn kabinet en de Sjah aan de oppositie heb ben gedaan, nu tijd is voor overleg. Premier Sjarif -Ema- mi sloot enkele uren na zijn ambtsaanvaarding speelzalen, verbood gokken, verving een moderne niet-islamitische kalender, hief het verbod op politieke partijen op en ver lichtte de persbreidel. Het mi litaire oppperbevel maakte op zijn beurt bekend dat de lij farts van de Sjah, dr. Abdoel Karim Ayadi- een generaal- en drie andere aan het ministerie van oorlog toegevoegde gene raals werden gepensioneerd. Generaal Ayadi is veelvuldig doelwit geweest van oppositie- aanvallen omdat hij behoort tot de niet populaire „Bahai- sekte" van het Mohammeda nisme. Politieke kringen ver klaarden dat het contact tus sen het nieuwe kabinet en de geestelijkheid nog steeds wachtte op enkele„elemtaire verplichtingen" van de kant van Sjarif-Emami.m De Nieuwe premier heeft nog niet laten doorschemeren wanneer hij de volksvertegenwoordi ging zal ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Dit is geëist door degeestelijkheid: die ook de vrijlating eist van, meer dan 230' geestelijken, die in de negen maanden van on rust zijn gearresteerd of ver bannen. Onder de politieke partijen die meedeelden dat ze er weer waren, was het Natio nale Front van de vroegere - veelvuldig wenende en in py jama geklede premier Mo hammed Mossadeq. (zie ook pag. binnen-buitenland 3) DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse justitie kan weinig beginnen tegen de oud- SS'er P. J. Kooymans. De man - een medewerker van de Duitse po litiechef Rauter - is nooit ver oordeeld. De misdaden waar van hij verdacht wordt, zijn waarschijnlijk verjaard. Kooymans is nooit berecht, omdat algemeen werd aange nomen dat hij aan het oost front gesneuveld was. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Insbruck Klarenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca tNice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich 16 gr. 28 gr. 25 gr. 13 gr. 27 gr. 19 gr. regenbui onbew. half bew. regenbui onbew. 1. bew. niet ontvangen onbew. 20 gr. regenbui 12 gr. niet ontvangen niet ontvangen half bew. 14 gr. 1. bew. 1. bew. zw. bew. half bew. 1. bew. onbew. onbew. half bew. zw. bew. onbew. 1. bew. niet ontvangen zw. bew. 14 gr. niet ontvangen 1. bew. 17 gr. 24 gr. 24 gr. 20 gr. 15 gr. 33 gr. 29 gr. 30 gr. 24 gr. 16 gr. 19 gr. 26 gr. DUBLIN (UPI) - De Britse acteur en schrijver Robert Shaw die vooral bekend is ge worden door zijn optreden in de veel bekroonde films „Jaw s'' en „A man for all seasons", is gisteren op 51-jarige leeftijd overleden. Nabij zijn woning in het Ierse Tourmakeady, op 240 km ten westen van Dublin, kreeg hij achter het stuur van zijn auto een hartaanval. Hij stopte, stapte uit en overleed langs de kant van de weg. Shaw hechtte zelf meer aan zijn werk als schrijver. Ook op dit gebied was hij zeer ver dienstelijk. Zijn eerste roman, „The hiding place", was in 1959 een keuze van de Britse boekenclub. Drie jaar later ontving hij voor zijn tweede roman, „The Sun Doctor", de hoogaangeslagen Hawthorn- denprijs. Voorts schreef hij „The man in the glass booth", dat bedoeld was als een deel van een trilogie. Dit werk werd later voor het toneel bewerkt en met succes opgevoerd in Londen en New York. Als ac teur speelde Shaw in Engeland zowel op het toneel als in film en voorde televisie. Sinds 1964 trad hij ook op in New York. Zijn eerste optreden op Broadway was in „The careta ker" van Harold Pinter. Daar speelde hij ook in 1968 „The man in the glass booth". Als filmster kreeg hij inter nationaal bekendheid door zijn schurkenrol in de James Bondfilm „From Russia with love". In „The Sting" met Paul Newman en Robert Redford was hij het slachtoffer. In „The royal hunt of the sun" speelde hij de rol van Pizarro, terwijl hij in „Figures in a landscape" een voortvluchtige was. In 1974 kwam het overweldigen de succes van „Jaws". Ook in „The Deep" dat als een vervolg kan worden beschouwd, speelde Shaw. Voorts had hij een belangrijk aandeel in „Force 10 from Navarrone" en in zijn laatste film „Avalanche Express" die beide binnenkort zullen worden uitgebracht. Bij de opnamen voor de laatstge noemde rolprent liep Shaw een verstuikte enkel op. Hij was driemaal getrouwd en had in totaal tien kinderen. Zijn eer ste huwelijk met Jennifer Rourke, eindigde in een echt scheiding. Vervolgens trouwde h ij met de actrice May Ure, die in 1975 overleed. Sinds drie. jaar woonde hij met zijn derde vrouw, Virginie Jansen, en zijn tien kinderen op een landgoed in het Ierse graafschap Mayo. Zomer 1978 loopt op zijn einde. En, zoals elk jaar, is dat de tijd voor de modema kers om ons op te warmen voor de winterse tijden. Elke zich respecterende kleding zaak c.q. boetiek zal de ko mende weken de cliëntèle weer uitnodigen om de nieu we herfst- en wintercollectie te komen bewonderen. Een voorproefje van de najaarstrend '78 geven wij u met bijgaande twee foto's. De drie dames op de Amster damse Dam tonen voor een bekend modemagazijn (v.l.n.r.) een blazercombina tie welke uit zeven delen kan bestaan, een Schotse kilt die tal van variaties met bloeses, truien en vesten mogelijk maakt, en een geruit en semble van tinneroy dan wel dunne wol. Zo de benenpartij van de dame op de andere foto de af gelopen zomer geen aan dacht getrokken zou hebben zal dat met dit schoeisel ze ker wel doen. De laarzen, die sterk doen denken aan afge- knipte pantalonpijpcn, zijn een ontwerp van de Italiaan Velentino (prijs, op een gul den na, zeshonderd piek). Het vest (van Missoni) staat geprijsd voor f 425,-. Maar daar zullen dan nog de kos ten voor handschoenen met mouwen bijkomen. (Van onze redactie buitenland) ROME - Kardinaal Luciani is bij de vierde stemming „met een meerderheid van ruim driekwart" tot paus gekozen. De eerste stemming gaf een zeer onzeker beeld te zien. De stemmen waren verdeeld over vele kandidaten. Maar bij de tweede stemming was het aantal kandidaten al kleiner en bij de derde werd het beeld duidelijk. Aldus de Belgische kardi naal Suenens gisteren tot jour nalisten in Rome. Naar zijn zeggen was de zeer grote meer derheid waarmee kardinaal Luciani werd gekozen buiten gewoon en onverwacht. Volgens de Oostenrijke kar dinaal F. König waren het de kardinalen uit Amerika, uit de derde wereld, maar ook uit de rest van Europa die meenden dat het beter zou zijn een Ita liaantot paus te kiezen vanwe ge de hachelijke situatie van Rome en van Italië. Voor het conclaaf had hij verklaard, dat ditmaal eventueel best een niet-Italiaan gekozen zou kunnen worden. Paus Johan nes Paulus heeft alle curie prefecten herbenoemd op de posten die zij tijdens het pon tificaat van paus Paulus VI be zetten. rische troepen in het noorden van het land jacht op de christelijke militie. Ook in Beiroet braken weer gevechten uit, echter tussen Palestijnen en Christenen. Zowel Israël als enkele christelijke leiders hebben ge zegd, dat Syrië er op uit is via Libanon de top tussen Ameri ka, Egypte en Israël te torpe deren. De Israëlische stafchef generaal Rafael Eytan over legde gisteren met de opperbe velhebber van de VN-strijd- macht in het zuiden van Liba non, generaal Silasvuo. Waar nemers in Jeruzalem wijzen op een mogelijke hervatting van de vijandelijkheden in zuide lijk Libanon. De Libanese minister van buitenlandse zaken en defen sie, Butros, sprak in de Syri sche hoofdstad Damascus met president Assad en buiten landminister Khaddam. Liba non wil een verlening van het mandaat van de Arabische vredesmacht in het land. Dat loopt in oktober af. De vre desmacht bestaat voor vier vijfde uit Syrische militairen. Die openden gisteren in de noordelijke provincie Cedar de jacht op christelijke troepen. Een Syriër zei dat zijn land de christelijke militietroepen in Libanon zal uitroeien „omdat ze" collaboreren met Israël. Syrië zal nooit een vredesak koord met Jeruzalem sluiten en alles doen om het vredes overleg in de war te sturen. De Palestijnen proberen dat ook. Eerst gistermiddag op de bezette westelijke Jordaanoe- ver, waar een brandbom naar een Israëlische patrouille werd geworpen. Vannacht hield de Israëlische marine een Liba nees scheepje aan, waarop twee gewapende Palestijnen zaten. De politie heeft hen gearresteerd. Men neemt aan dat ze van plan waren een ter reuractie in Israël te onderne men. De politie heeft gewaar schuwd voor mogelijke nieuwe aanslagen. Manaqua - De top van het bedrijfsleven in de Middena- merikaanse staat Nicaraqua heeft zich ook tegen president Somoza gekeerd. De kamers van koophandel van het land besloten in een vergadering van hun stuurgroep met 36 te gen drie stemmen steun te ge ven aan algehele staking, wat van doorslaggevende beteke nis is voor het bereiken van het doel der staking, namelijk So moza tot aftreden dwingen. De staking was uitgeroepen door het zogenaamde brede oppositiefront FAO nadat linkse, Sandinistische guer rillastrijders vorige week met succes een bezetting met gijze ling uitvoerden van het natio nale paleis in de hoofdstad Manaqua, waarin het congres zetelt. Zij konden nu twee da gen vrij naar Panama vertrek ken samen met rond 50 made standers wier vrijlating zij hadden afgedwongen. Het ene moment ben je nog ge woon kardinaal Albino Lucia ni en het volgende moment wordt je paus Johannes Paulus I genoemd. Het ene moment ben je nog een gewone wielrenner en dan op eens word je uitgeroepen tot wereldkampioen Gerrie Kne- temann. Hoe zou een mens zoiets ver werken? Het zal u en mij wel niet gebeuren dat we 's mor gens wakker worden en dan opeens de Paus met Pretoogjes of de kersverse heerser van de wielermeute zijn. Maar toch Soms voel je bij het ontwaken een ander mens. Alsof er in het duister van de nacht iets geks met je gebeurd is. Zoiets moet het bij de paus en de Kneet ook geweest zijn. Zo is er ook een land dat plots van naam veranderde. Perzië werd opeens Iran. Je moet het maar weten. Trouwens wij kunnen niet veel zeggen want ons land heeft ook twee na men: Nederland en Holland. Goed, om op Iran terug te ko men. Toen het nog Perzië heette, leek het een aardig land met een aardige sjah en een aardige vrouw, Farah Dibah. Tussen haakjes: de sjah heette vroeger gewoon Mohammed Reza, maar op een goede dag noemde niemand hem meer bij zijn naam. De mohammedanen in zijn land zijn tegen alcohol, gok ken, dansen en andere moder ne dingen en willen terug naar de oude, strenge tijd. Dat kan natuurlijk niet. De sjah wordt nooit meer de bur ger Mohammed Reza, Iran wordt niet meer Perzië, We reldkampioen Knetemann is niet meer de knecht-wielren ner en paus Johannes Paulus I verandert niet meer terug in Albino Luciani. Je wordt nooit meer zoals je geweest bent. Toen u vanoch tend opstond, was u alweer een andere mens. Gefiliciteerd. MERIJN BONN - Het dichtbevolkte Europa dreigt in zijn afval te verstikken. Naar uit een publikatie van het bureau van de Europese Gemeenschap in Bonn blijkt, produceert het gemiddelde Europese huis houden met man, vrouw en een kind per week 16,6 kg vuilnis. Dat betekent dat de negen lan den van de Europese Ge meenschap jaarlijks 72 miljoen ton huisvuil produceren. (ADVERTENTIE! Marlboro

de Stem | 1978 | | pagina 3