m* Hulsterloo-ploeg kan weer stunten Oostburg mikt op middenmootplaats Walcheren-pioeg blijkt verzwakt Lewedorpse Boys: kracht en talent GEVOELIGE ADERLATING 2.4-55 ieine \N 1TAIR \K1D EN TEGELS CORN BOYS GOED VOOR SUBTOP .COMPETITIESTART BELANGRIJK' WENS ROBUR: SPORTIEF SEIZOEN pE STEM is> rente- leueren awermeubeis, nen en ^accessoires. ruim 1100 -alle bekende en "tegen de fee. prijzen Hulsterloo Schoondijke IJzendijke DFS Noormannen Robur Lewedorpse Boys DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND PHILIPPINE - Eerste conclusie: voorzitter J. Quaars, die vorig seizoen aan het roer van de voet balvereniging is komen staan is niet verantwoor delijk voor de degradatie van het team. Wel mag ge steld worden dat de man een niet bepaald ideale start heeft meegemaakt. Iemand die het bewind in handen krijgt hoopt an ders te kunnen beginnen. I Vreemd genoeg is de nieuwe voorzitter niet kapot van het feit dat de formatie het een klasse lager moet gaan proberen en in de afdeling terecht komt. En naar zijn zeggen is ook de vereniging nou niet bepaald alle opti misme verloren en bij de pakken gaan neerzitten. „Statistisch gezien leven I we al enkele jaren op de rand van de afgrond. We hebben het jaren achtereen kunnen voorkomen, dit keer zijn wij het slachtoffer geworden van de strijd die nergens zo intens gevoerd wordt als juist in die vierde klasse H. Daarnaast kunnen we ons toch gelukkig prijzen geen duidelijke ver liezer te zijn", meent Quaars. „Er is een nacompetitie nodig geweest om uit te maken wie uiteindelijk moest vertrekken. De jon gens hebben er alles aan ge daan, zijn via een geweldige eindspurt (we hebben op een gegeven moment 7 punten achter gestaan op de ploegen die we nu in de nacompetitie hebben ontmoet) langszij ge komen, maar misten toen kennelijk de dash en het ritme om door te stomen. Die enorme explosie die het team toen echter opgebracht heeft geeft alle hoop op de toe-i komst". Een toekomst die er binnen enkele jaren in het mosseldorp erg rooskleurig uit kan zien. Men heeft een bloeiende jeugdvereniging waar de zaken rigoureus an ders worden aangepakt dan bij vele andere verenigingen. De heer Quaars vervolgt: „Elk team heeft tegenwoor dig bijna altijd een schrij nend gebrek aan voorhoe despelers. De fout daarvan ligt al bij de jeugdaanpak. In het huidige voetbal wordt een jonge belofte al gauw naar de achterhoede gediri geerd om daar de zaak dicht te houden. Eenmaal 18 jaar en rijp voor een eerste team loopt een selectie over van de verdedigers, terwijl aanval lers gevonden worden onder de „bikkelaars". De aanval lende talenten worden in de kiem gesmoord. Dat gaat an ders worden. Een verfris sende kijk en Quaars heeft meer verdienstelijke uit spraken achter de hand: „Het is vaak ook de schuld van de clu.bs zelf. Men vertelt de trainer dat er resultaten moe ten komen en die mensen handelen daarnaar. Zijn doodsbenauwd om af te gaan met aantrekkelijk, aanval lend voetbal". Ook over het groeiende leger spelers dat steeds meer naar andere clubs in de omgeving trekt heeft de Philippine voorzit ter zo zijn ideeën: „Dat dient de sport niet, is in feite geen gezonde zaak. Buurtvereni gingen halen de spelers zo bij een - meestal bevriende - club weg. Erg ongezond". De relaties zullen op die manier zeker niet opbloeien. Voor zitter Quaars is een wijs man. Niemand moet raar staan kijken als Philippine - waar niemand kapot is van de de gradatie omdat men er jaren mee heeft leren leven - ster ker terugkomt dan het ooit geweest is. De structuur in de club wijst in die richting. „Achteraf bezien is het af gelopen seizoen ons zeker niet tegengevallen", zegt se cretaris Sarneel van Corn Boys. „Het trio Dutrez-van Dijk-Roegiest zijn we dan wel kwijt, maar als een ver lies wordt dat niet bepaald ervaren. Dutrez wilde altijd al hogerop, gaat nu naar Boe- laere en zal het daar hopelijk maken, van Dijk had ook Belgische aspiraties, komt dan nu bij Ria onderdak en men zal hem daar mogelijk kunnen gebruiken. Hetzelfde is het geval met Roegiest, maar daar waren strubbelingen met trainer Penne oorzaak van zijn ver dwijnen. De ene mens ligt de andere nou eenmaal niet. Zo gaat het ook in het gewone leven van alledag, dat moet je accepteren". Genoeg echter over wat verdwijnt. Sarneel praat liever over wat komen gaat. Dat wordt dan geen titel dit komende seizoen. „We zijn in opbouw, het ma teriaal is niet slecht, er lopen zelfs eén paar mensen bij die erg veel beloven, maar de ploeg in zijn geheel is nog te jong om de stap omhoog te kunnen zetten. Volgend jaar erg graag, al zal een titel, zo die dit jaar gepakt kan wor den, zeker met plezier wor den meegenomen". De heer Sarneel vergelijkt het team met wijn uit een goed jaar, die moet rijpen, even liggen. Hij ziet overigens geen en kele dissonant hangen voor de boys, noemt het weer „bij tekenen" van aanvoerder Johan Verbeek van onschat bare waarde voor de ploeg en ziet voor het team toch een iets hogere klassering dan in de voorgaande competitie. „Toen het te Sluiskil ,,uit"pakte. verkeerde heel Sas in Halleluja-stemming, maar het was duidelijk dat we toen toch niet de ervaring en klasse bezaten om de titel te pakken. Gelukkig is ons dat meteen daarna uiteenge- Piet van der Winde, de oefenmeester van Philippine. zet". De subtop dus. Sarneel tekent ervoor, noemt de ach terhoede het sterkste deel van de ploeg (Klaassen- Verbeek) en Van Oosten een talent, maar wil dat Verbeek de zaken nog eens organi seert en de jeugd de lessen daaruit meeneemt. Nog even vasthouden meent men in Sas van Gent, dan komen de mogelijkheden. Secretaris Sarneel hoopt op de twaalfde man: het publiek, al is hij het er meteen mee eens dat het sportparkt „De Valcke" nou niet bepaald gunstig ligt voor een middagje voetbal kijken. De echte supporters zullen de club wel weer overeind hou den. Corn Boys zonder tite- laspiraties, het zijn vaak de gevaarlijkste klanten Hulsterloo, de club uit het grensdorp bij Kieldrecht heeft het sterke staaltje dan toch uitgehaald: na de com petitie '76-'77 uit de afdeling gedegradeerd te zijn is men daar in één jaar weer in te ruggekeerd. Dat is beslist geen flauwekul en er wordt dan ook met respect naar de grensbewoners gekeken. Ie dere vereniging weet donders goed dat wegzakken naar nog diepere afgronden veel gemakkelijker gaat - en ook veel meer voorkomt - dan zich binnen een jaar weer herstellen van de klap. Zeker in kleine gemeen schappen waar het eventueel aanwezige talent dan meestal nog vlug wordt weg gelokt. Dan zit zo'n club vaak helemaal in de vernieling. Hoe dan ook, bij Hulsterloo heeft men het gefikst, al heeft men de kampioenstitel moe ten laten aan de reserves van Steen, dat echter in de com petitie twee maal door de mannen uit Nieuw-Namen moest buigen. Secretaris De Deckere schrijft de herop standing toe aan de gewel dige winst die op het gebied van motivatie en inzet ge boekt is, terwijl hij ook de vele bemoeiingen van het be stuur, nieuwe voorzitter Leonard van Vlierberge (de kapper) heeft zich - met zijn 63 jaar, maar sportman in hart en nieren - geweldig in gezet voor de vereniging. De sfeer is uitstekend, de bouw van de nieuwe kantine die voor een groot deel door de eigen mensen wordt gereali seerd heeft de vergunning van de gemeente al gehaald, en zo is er nog een aantal zaken te noemen die uit de losse pols tot stand komen en zeker gunstig zullen werken. Er zal, de mannen uit Nieuw-Namen kennend, wel een feestje gebouwd worden rond het 12'A-jarige be- stuursjubileum van Hubert Serie, en dat zijn zaken die op een dorp als dit zodanig wer ken dat Hulsterloo vrienden club blijft. Allemaal winst, evenals het feit dat Piet van Acker, Hulsterloo-speler sinds de oprichting in 1965, ook nu weer tekent voor de training van de selectie. Een selectie die volgens secretaris De Deckere in de eerste klasse zeker mee moet kun nen komen. Hulsterloo kan best weer eens stunten. JO-l1-COUU«- OOSTBURG - Bij de drie West-Zeeuws- Vlaamse afdelings eersteklassers Oostburg, Schoondijke en IJzen- dijke heerst gematigd op timisme voor het komende seizoen. Vooral bij nieuw komer Oostburg acht men het seizoen geslaagd als dit zonder al te grote de- gradatiezorgen kan wor- den afgesloten. „Veel zal afhangen van de competi- I tiestart", aldus voorzitter 1 Leen Wille. „Vergaren we in die eerste duels de no- I dige punten dan komt het I zelfvertrouwen vanzelf en zie ik ons in de midden- moot eindigen". De rood-zwarten, die afge lopen seizoen na een ge- I dwongen verblijf van een I zestal seizoenen in de tweede 1 klas weer tot de eerste klas I zijn toegetreden zullen met I vrijwel hetzelfde team van I start gaan. Een jong team 1 trouwens, want de gemid- I delde leeftijd ligt beneden de I vijfentwintig jaar. Een nieuw I gezicht in Oostburg is Her man van de Voorde. Deze van I IJzendijke afkomstige vleu- I gelspits kan eventueel een 1 basispion worden. Daar- I naast heeft ook René Verhage I zich bij Oostburg aangeslo- I ten. Of deze van Middelburg 1 afkomstige voetballer, die I destijds nog in het eerste I team van de Zeeuwse hoofd- 1 stedelingen speelde tot de se lectie zal kunnen doordrin- I gen hangt niet in de eerste I plaats af van zijn voetbalca- pariteiten, maar wel of hij 1 gezien zijn werkkring bij de I Politie regelmatig de trainin- gen zal kunnen bezoeken. °ok de jeugdige Hein Rokven moet dit jaar in staat worden geacht om tot de selectie- groep door te dringen. Oos- tburg zag trouwens een aan tal jeugdspelers vertrekken. Joop Kools, David Almekin- ders en Hans Ritico sloten 2lch aan bij de voetbalvere niging Aardenburg en vooral «atstgenoemde is een talent, ben verlies, dat voorzitter "die betreurt „maar ieder- een Is in Nederland gelukkig "rij om te gaan waar hij wil", aldus Wille. Wat de training betreft heeft Oostburg ook Jog de nodige zorgen. Benny •taes, die het afgelopen sei- oen de zaken succesvol oidde heeft de trainersbijl ^aven en een opvolger is as) nog niet voorhanden. Oostburg-voorzitter Leen Wille: We zijn met het huidige team nog steeds in de opbouwende fase". Leen Wille, die zelf ook de voetbalschoenen in de kast opbergt (hij speelde in het tweede team) ziet in Philip pine een ploeg, die een toon aangevende rol in de eerste klas zou kunnen vertolken. „Er zit", aldus de Oostburg- voorzitter, „een enorm ver schil tussen de vierde klas KNVB en de eerste klas afde ling". Van de overige teams weet hij te weinig om de toch altijd moeilijke voorspellin gen te doen temeer daar de Zeeuwse hoofdklas ieder jaar de nodige verassingen in petto heeft. Zelf zou hij r trouwens niet erg gelukkig zijn met een hoofdrol, „want we zijn met het huidige team nog steeds in de opbouwende fase", besluit hij zijn com mentaar. Ook bij buurman Schoon dijke gematigd optimisme dus. De bewoners van het sportcomplex „De Molen kreek" hebben een eigenaar dig seizoen achter de rug. Ge start met veel ambitie kwam men spoedig in degradatie gevaar. Trainer Albicher zag het halverwege het seizoen niet meer zitten en stapte op. Piet Dieleman, die reeds eer der de zwart-witten onder zijn hoede had werd bereid gevonden om de trainingen te verzorgen. Zijn komst verichtte won deren, want in de eindstnad stonden de „maneblussers" op een keurige tweede plaats na het oppermachtige Sluis kil. Piet Dieleman is echter voorlopig ook uit het trai nersvak gestapt en de nieuwe man aan het roer heet Rudi Pleunis. Deze voormalige jeugdtrainer van Sluis zal echter het komend seizoen geen beroep kunnen doen op rechtervleugelspits Eddy Musson, die naar vierdeklas ser Aardenburg is vertrok ken. Tevens is doelman Dick Visser naar elders verhuisd. Wie nu de plaats onder de lat zal gaan innemen zal in de komende vriendschappelijke duels worden uitgemaakt. Onderling zullen Jan Steur- rijs, de talentvolle A-juniorenkeeper, Arnold de Wever, die na een lange af wezigheid weer tot de voet balsport is weergekeerd en Jan Goethals om die plaats moeten concurreren. Voor de rest weinig nieuwe gezichten in de ploeg, die al jarenlang in deze klas verblijft. Secre taris Bram Steurrijs ver wacht mede door het feit dat de selectie zal verplicht wor den om de trainingen te be zoeken een moeilijk seizoen. Een verplichting waar tot op heden iedereen achterstaat, maar o wee als het zover is", aldus Bram. Titel aspiraties dus niet. Hij ziet de hoofdrol len in de komende competitie weggelegd Voor Walcheren en Corn Boys. Bovendien plaatst hij bij Philippine een levensgroot vraagteken. De mosselmannen zijn maar op het nippertje uit de vierde klas geduikeld en dat zegt volgens de Schoondijke se cretaris genoeg. IJzendijke, dat het afgelo pen seizoen tot de laatste wedstrijddag moest wachten om het vege lijf te redden, hoopt dit jaar gevrijwaard te worden van de enorme bles sureregen. Niet éénmaal konden de blauw-witten hun sterkste team in de wei bren gen waardoor de magere prestatie wellicht is ver klaard. Peter Pielaet, de man die het afgelopen seizoen de IJ- zendijkenaren in de eerste klas wist te houden heeft zijn trainerscontract met één jaar verlengd en hoopt dat de komst van Georges de Boeve- re, die een aantal jaren bij vierde klasser Biervliet actief was, wat meer routine in het nog jeugdige elftal zal bren gen. Een stuk routine is trouwens verloren gegaan door het vertrek van Herman van de Voorde, die naar Oos tburg is vertrokken. Ook Willy Desein heeft zijn plaats in de selectie hernomen nadat hij het afgelopen jaar door omstandigheden in het tweede elftal opereerde. Daarnaast zal hoogstwaar schijnlijk ook de jeugdige Luc van Tiggelen, die het af gelopen seizoen sporadisch in de basisopstelling ope reerde zich als vaste waarde aanmelden. „Het zal zoals gewoonlijk in de eerste klas weer een rare competitie worden", voorspelt secreta ris Wille Termont, die zelf overigens ook tot de selectie behoort. Hoofdrollen ziet hij weggelegd voor Philippine, Corn. Boys en Walcheren, zodat hij in dit opzicht wei nig van mening verschilt met zijn buurtverenigingen. Voor wat betreft zijn eigen team houdt hij het woord afwach ten in de mond. Vorig seizoen voorspelde hij een midden mootplaats. Iets wat totaal anders uitpakte, vandaar dat hij nu wel de hoop uitspreekt om in de middenmoot te ein digen „maar dit is zeer zeker geen voorspelling", aldus de uiterst voorzichtig pratende Termont. IJzendijke kan trouwens bogen op een uit stekende jeugd. Wel hebben de „azijnhalzen" geen A-junioren, maar bij de B-junioren lopen voldoende talentjes rond, die voor de pas zestig jaar geworden ver eniging de nodige waarbor gen bieden. TERNEUZEN Zeeuwsch-Vlaanderen blijft het meest toonaan gevend in de eerste klas van de zondagcompetitie van de K.N.V.B. afdeling Zeeland. Zuid-Beveland spreekt een aardig woordje mee en Walche ren en Schouwen hangen er maar een beetje bij. Op Walcheren zitten Noor mannen en Walcheren en op Schouwen alleen DFS. Walcheren is al jarenlang de gevaarlijkste outsider in de eerste klas. De ploeg van Piet Weststrate (al weer trai ner voor het vijfde seizoen in Vlissingen) zorgt jaarlijks voor de spanning in de top en valt steeds op het nippertje uit de boot. Weststrate: „De kampioenen Aardenburg en Sluiskil van de laatste jaren hebben bijna geen verlies- punten. Daarom ook zijn die verdiend kampioen gewor den, maar het verhaal van thuis winnen en uit gelijk spelen gaat in de eerste klas niet op, je moet het beter doen." Of Walcheren daartoe dit seizoen in staat zal zijn valt te betwijfelen. De Vlissingers hebben een gevoelige aderla ting ondergaan. John Geelen is naar Zeeland Sport en Frans van Overgaauw (uit- blinker.in het Zeeuws afde lingselftal) en Rinus van Reemst zijn naar Vlissingen. Weliswaar is de selectie met enkele A-junioren versterkt, die maken ook wel kans op een plaats in het eerste elftal, maar zeker is toch, dat de ploeg zwakker is geworden ten opzichte van vorig sei zoen. Voor DFS lijkt eenzelfde rol weggelegd als vorig sei zoen: de middenmoot. De Schouwense ploeg start de laatste jaren ijzersterk, maar faalt in de tweede helft. Trai ner Cees Rijnberg is na vier jaar gestopt en wordt opge volgd door de Rotterdammer (pas in Nieuwerkerk komen wonen) Jan Goud.Voor DFS wordt het dus afwachten hoe dat uitpakt, terwijl boven dien Bert Visser (naar Velo) en Marcel van Grunsven (naar Zierikzee) zijn ver trokken. De selectie zal het dus moe ten hebben van de inzet van vrijwel dezelfde spelers, aangevuld met jeugdspelers. Daarin zit overigens wel ta lent. DFS heeft vorig seizoen al veel plezier gehad van de jongeren als Johnny Quaak en Peter Fooy inen in de A-junioren zitten nog meer sterke talenten. Ook Noormannen ver wacht zich in de eerste klas te kunnen meten met de top pers. Alleen Joop van de Broeke, de keeper, die van Schoondijke meekwam met trainer Ferry Johann is ver trokken (waarschijnlijk omdah ook trainer Johann stopte) en gaat volgend sei zoen bij Hoofdplaat spelen. Maar secretaris Joos Cij- souw verwacht niet, dat de Noormannenselectie daar door ernstig verzwakt wordt, want tweede keeper Daan Postma was zeker een gega digde voor het eerste elftal. Voor het overige is de selectie compleet gebleven. Vorig seizoen al was er veel aan dacht voor de A-junioren. De Westkapelse ploeg had toen geen Al-elftal, waardoor veel spelers een kans kregen. Dit seizoen zijn er wel A-junioren, maar de spelers hebben vorig seizoen al aan het eerste geroken en krijgen ongetwijfeld (een paar ervan) opnieuw een kans. Noor mannen wordt dit seizoen ge traind door de succesvolle Aardenburgtrainer Jan van de Dries uit Souburg. Vorige competitie begon het seizoen slechts voor de Westkapelle- naars en Cijsouw verwacht thans een sterker seizoen: „We zijn zeker niet slechts, want Leunis Minderhoud is uit militaire dienst", aldus Cijsouw. Minderhoud was vorig seizoen al topscorer in Westkapelle en die kan nu volledig gaan meetrainen. Noormannen, een ploeg om rekening mee te houden! 's-HEERENHOEK Waar het hem nou precies aan ligt kan niemand ver tellen. Feit is wel dat, waar voorheen gediplo meerde trainers de Patrijzen-formatie onder handen hadden, er ergens altijd wel iets stuk liep. Een vat boordevol pro blemen kwam in elke competitie de prestaties in neergaande lijn ombui gen. Sinds vorig seizoen Lauw Schrieks de eerste selectie onder handen kreeg (Schrieks is niet ge diplomeerd en heeft jaren voor de club gespeeld) waren die moeilijkheden er plots niet meer en liep Patrijzen totaal onver wacht met bijzonder veel motivatie naar een attrac tief erg prettig seizoen. Zonder enig optimisme ge start kende men een sterke opening, bleef goed presteren en toen de gebruikelijke da ling van niveau niet kwam en er optimaal gewerkt bleef worden haalde men de sub top. Het zal niemand verba zen dat de Patrijzen-leiding niet naar een andere training uitkijkt, maar Schrieks weer verzocht heeft de equipe klaar te stomen voor het ko mende seizoen. Zeker nu vorig jaar het bewijs geleverd is dat de ploeg aanvallend goed uit de voeten kan en men versterking krijgt van een aantal jeugdspelers (zo wat de hele familie Verbart en Louis Engelbert) die staan te dringen om een plaats in de hoofdmacht. Die versterking in de breedte zal zeker niet nalaten de „vaste" mannen extra te stimuleren om hun plaats te behouden. Als de prestaties onder de verwachtingen blijven staan er meteen hele volksstammen klaui om uit de doeken te doen waar het nou allemaal fout gegaan is. En een veel voorkomende goedprater wordt dan gevonden in de blessures waar een vereni ging de nadelige gevolgen van heeft ondervonden. Als Robur-woordvoerder De Kok dit argument op tafel legt om de onverwacht min dere resultaten te verklaren, heeft de oud-voorzitter van deze vereniging daar het vol ste recht toe. „We hebben zelden een seizoen af moeten werken waarin we zo met die blessures geconfronteerd zijn", zegt De Kok, „min- Gert Verbart, een van de stuwende krachten in de Patrij- zenformatie. stens vijf of zes spelers ston den regelmatig naast het team, en dat was een van de logische zaken waarom het ploegverband zo moeilijk tot stand kon komen. Het was sukkelen en tobben. Die een heid kreeg nog een extra dreun nu een aantal spelers - van andere clubs naar Robur over gekomen - daar ook niet voor de volle honderd pro cent kon renderen nu de ba sisselectie zo gehavend was. Kortom, we hebben voor lijfsbehoud moeten knokken, en de jongens die normaal geen vaste keus zijn hebben alle lof verdiend nu die in feite het elftal in deze klasse hebben weten te houden. Die knapen hebben een enorme belasting op de schouders gekregen en het feit dat ze het gehaald hebben wekt nog steeds bewondering. Boven dien heeft het natuurlijk ook het voordeel dat die jongens mentaal erg gegroeid zijn. In de finale kwamen dan welis waar wah meer basisspelers aan de bak, de knokkersmen taliteit heeft veel gered. En", vervolgt De Kok (die zijn voorzittershamer overge daan heeft aan Frits Kley- heeg)", omdat toch niet elk jaar zo vol tegenslag zal zit ten zien we de nieuwe compe titie met vertrouwen tege moet. Te meer waar ook onze eigen kweek op doorbreken staat". Lewedorpse Boys, ofwel „Lebo" voor de Zuidbeve- lander heeft zich de vorige competitie op karakter weten te handhaven. Daar over is ieder in deze vereni ging het wel eens. Die be langrijke eigenschap was zeker nodig: blessures regen zich als een ketting aaneen. Men verbaasde echter vriend en vijand door enorm uit de startblokken te komen en in de top mee te draaien. Bewijs cfat de kwaliteit er in voldoende mate is. Bij „Lebo" speelt trouwens nog een wat vreemde zaak. Praktisch be staat het elftal uit bouwvak kers en doe-het-zelvers. Wat is namelijk gebeurd? Het af gelopen jaar kwam een aan tal mensen - normaal vaste keus - niet aan de bak omdat men bezig was een eigen huis op te trekken. Geen tijd voor trainingen derhalve eneen formatie die er heel anders uitzag dan normaal verwacht mocht worden. Inmiddels blijkt het woningbezit echter belangrijk toegenomen in Lewedorp en zullen de „bouwers" hun plaatsen wel weer in gaan nemen. Inmiddels is ook het jonge talent - en dat is er in Lewedorp in overvloed - zich aan komen dienen. Lou Raas, Dies de Jonge, keeper Arnold Verdonk, vooral Alex Verdonk en de broertjes Hazen zullen zich niet zo maar uit het team laten spe len. Dat wordt knokken met als resultaat dat „Lebo" in het seizoen '78-'79 mogelijk loopt als een trein. Een bun deling van karakter, mentale kracht en talentLebo kan erg ver komen.

de Stem | 1978 | | pagina 35