Temeuzen raakt talenten kwijt Axel-ploeg toont inzet en routine AZW mikt op een hoge klasserin; TELEURSTELLING VOOR TIJSSEN BOUCHAUT NIEUWE TRAINER VOLDOENDE JEUGDIG TALENT m JAAR en SHIP BK STEM Afknapper Veelzijdig AFTAKELEN Indeling Vlammen I Eindredactie en lay-out: 'on Koomen en van Hest 411 .5? iJai'trjéta**** r./Promenade 31 Axel 01155-1588 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND TERNEUZEN - „Toer ik begin vorig seizoen bij Terneuzen kwam heb ik een compleet nieuwe ploeg moeten maken. Een hele klus, maar een uitda ging tegelijk. Het is me aardig gelukt dacht ik. aan de hand van de resul taten die we geboekt heb ben. De ellende is dat ik ei nu weer zo voor sta", zegt Harry Tijssen, de '32- jarige, talentvolle oefen- meester van tweedeklas ser Terneuzen. Inderdaad zijn de moei lijkheden niet vreemd voor Tijssen, in het dagelijks leven leraar lichamelijke opvoe ding aan de MAVO in Vlis- singen. Toen Tijssen aan zijn eerste seizoen begon bij de I rood-zwarte Terneuzense brigade werd hij meteen met enorme strubbelingen gecon fronteerd. „Rebelse" Hanne van der Hooft was de laan uitgestuurd bij Terneuzen en had er voor gezorgd dat een tiental spelers uit de selectie eveneens elders hun heil gin gen zoeken (vooral bij Sluis kil, waarheen ook Van der Hooft vertrok). Tijssen: ,,Ik hield een man of acht uit de oude selectie over. Ik moest een heel nieuw team opbouwen. Het gaat er in zo'n geval niet om dat je persé het beste voetbal moet spelen, maar dat je een hechte eenheid weet te creêe- ren." De resultaten in de oe fenwedstrijden vorig seizoen waren zeer zwak. „Logisch", zegt Tijssen. „Wat zou je an ders verwachten Maar gaandeweg vond Terneuzen de weg naar herstel, draaide lange tijd goed mee in de I kopgroep, om tenslotte als degelijke middenmoter te eindigen. Tijssen had zijn eerste jaartje Terneuzen erop zitten en liet zich nog voor één sei zoen strikken. „Ik teken al tijd een contract voor slechts één jaar. Niet te lang binden is mijn devies. Ik wil de zaken graag kunnen overzien", zegt de Vlissinger in zijn riante bungalow aan de Schuber- tlaan. Net nu Tijssen dacht lekker aan de slag te kunnen ,nu hij een team had gefor meerd, dat erin geloofde, dat geïnspireerd kon worden en waarin zich onmiskenbaar klasse bevond, wordt Tijssen opnieuw geplaagd door felle tegenslag. Want een geweldige af knapper mag het toch gerust genoemd worden voor Tijs sen, toen hij te horen kreeg dan Jan de Block, een crea tief aanvaller en altijd goed voor doelpunten op beslis sende momenten samen met Alex Dehulsters naar het Belgische FC La tem vertrok ken. Belgische scouts hadden de talentvolle Terneuzenaars opgemerkt toen zij in Hulst met het Zeeuwse elftal tegen Beveren speelden. Tijssen: „Dat is een jammerlijke zaak, dat stropen van Belgi sche clubs. Dat gebeurt vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook de verenigingen on derling laten zich daar dik wijls niet van hun beste kant zien. Dergelijke praktijken wens ik me niet aan te bezon digen. Als een speler uit zich zelf komt oké, maar op jacht gaan naar talent bij buurtve renigingen, daarkan ik op zijn zachtst gezegd geen en kele waardering voor op brengen. Overigens kan ik De Block en Dehulsters geen on gelijk geven, hoewel ik het natuurlijk jammer vind dat ze vertrekken. Het aanbod van FC Latem was zo aan trekkelijk, dat ze niet konden weigeren. Ik ben blij dat ze het niet achterbaks gedaan hebben. Ze hebben me met een gezegd hoe de zaken er voor stonden en ik heb ze het nodige advies gegeven, zodat ze een zo gunstig mogelijk contract op zak konden ste ken. En dat is aardig gelukt". Een fikse tegenslag dus voor Tijssen, de man die met de sport vergroeid is. Hij trainde eerder twee jaar Goes, drie jaar Noormannen, fungeerde als oefenmeester bij de handbalclub EMM (2jaar), trainde de handbal dames van Walcheren drie jaar en was zelf eveneens een talentvol handballer en voetballer. Tijssen: „Eerst koos ik voor handbal, nadat ik zelf bij V. en L. en Sittar- dia gespeeld had, maar ook op voetbalgebied kon ik aar dig mee. Ik heb tenminste nog in het nog in het eerste team van Chevremont in Limburg en Terneuzen ge speeld". Een veelzijdig man dus, in het bezit van het diploma bondsoefenmeester handbal en het B-diploma voetbal trainer. Tijssen: „Ik wil ook nog proberen het A-diploma bin nen te halen. Niet om naar het betaalde voetbal over te stappen, maar meer om toch maar zoveel mogelijk voet balkennis te vergaren. Dat kostte me vorige keer een af wijzing toen ik me aan meldde voor de A-cursus. Ik vertelde toen dat ik alleen maar die cursus wilde volgen om meer kennis te ver krijgen, en dat maakte wei nig indruk. AXEL - „Inzet en karak ter, gevoegd bij een enorme dosis routine, maken van Axel een ploeg die zich ook in het ko mende seizoen gemakke lijk in de tweede klasse 1 moet kunnen handha ven", meent Ronnie Bou chaut, kersverse oefen- meester van de oranje- witte Axelse brigade. De "1-jarige Bouchaut heeft met ingang van dit seizoen I het roer overgenomen van Rudie Steel, de man die I het na vijf jaar bij Clinge Saat proberen. Typerend dat Axel op- I meuw voor een man uit eigen I gelederen heeft gekozen. Na jeen lang bewind van Toon I van der Velde (nu nog steeds I secretaris en manusje van al- I -es) en Rudi Steel nu dus 1 nonrne Bouchaut, een trainer I "ie lang geen onbekende is I voor de Axelaars. „Ik heb", zegt Bouchaut, „vanaf mijn achttiende jaar I '°t mijn eenendertigste in het I eerste team van Axel ge- Igeeld, nadat ik eerst voor J Muiskil voetbalde. Ik heb I nog samen gespeeld met Wim I ne Koeijer, Jaap Lensen en I "iet Gans en heb de laatste I vvee jaar de E-junioren van |«Xel getraind, omdat mijn zoontje Erwin daarin voet- T aide. Axel is dus bepaald I geen onbekende voor me, al I [vos ik wel bijzonder geluk- I g toen het Axel-bestuur °ntact met me opnam en nm6® er 'ets voor voelde I i« t ^Xe'te Saan trainen. Dat I "toch altijd mijn droom ge- 1 ontSt' Tenslotte speelt Axel I Zc hoogste niveau van de 11, l e clubs-En dat doet je th wel wat." °uchaut is inmiddels al een „ouwe rot" in het trai nersvak. Een man die het klappen van de zweep al aar dig kent na een verblijf van vijf jaar bij Hontenisse waar hij de trainersscepter zwaaide en drie jaar Hoek. „Ik heb zowel bij Honter- nisse als Hoek een prettige tijd achter de rug. Maar het zondagvoetbal trekt me toch meer. Dat haalt publiek naar het veld. Kijk bijvoorbeeld maar eens naar derbies als Terneuzen-Axel, altijd goed voor zo'n vijftienhonderd toeschouwers. Dat zal je niet meemaken, bij toppers in het KNVB-zaterdagvoetbal tus sen bijvoorbeeld Hoek en Zaamslag. En wat dat betreft kunnen we het komende sei zoen leuke wedstrijden ver wachten nu we zoveel Zeeuwse vertegenwoordi gers in de tweede klasse B hebben. Ga maar na: Vlissin- gen, het pas gedegradeerde Middelburg, Axel, Terneu zen en Zierikzee. Derbies ge noeg daarom in het komende seizoen" Overigens betreurt Ronnie Bouchaut het dat het Zeeuwse amateurvoetbal wat aan het aftakelen is. Bouchaut: „Kijk als je na gaat dat we in het verleden in Vlissingen en Middelburg topclubs hadden die het na tionaal voor het vertellen hadden, dan is er wel het een en ander veranderd. Dat is enorm gekelderd. Ik heb daar wel een aantal oorzaken voor. Volgens mij zit het ook in de trainingsopbouw. Bij de Brabantse topclubs wordt rustig zo'n keer of drie getraind in de week. Dat is er hier niet bij Bovendien komen in Brabant nogal eens bbmmbmwbbbbbmmbmbmhmmmmwmmiB ■■■BIHBBK Terneuzen-trainer Harry Tijssen: „Het gemis van Jan de Block en Alex Dehulsters zal zeker voelbaar zijn in het ko mende seizoen". De motivatie ontbrak vol gens de heren en dat is voor mij onbegrijpelijk. Daarom zal ik straks maar liegen om toch toegelaten te worden Voetbalkenner bij uitstek Tijssen staat nu voor de zware taak opnieuw een ge heel nieuw team, met een to taal ander spelconcept op te bouwen. Tijssen: „Je bent toch twee spelers kwijt die een team konden dragen. Het zal nu vooral om Jan Kolijn en Alf Ijsebaert gaan. Dat zijn nog twee persoonlijkhe den, waar je een elftal rond kunt bouwen. Cor Geelhoed is eveneens een talentvol spe ler. De enige sterke A-junior die overkomt is Rini Ad- riaanse, een 16-jarige bre kende middenvelder. Voorts zijn Wim Verpoorte (17- jarige keeper) en Kees van Driel (rechterspits) in de se lectie doorgedrongen. Van Hoofdplaat kwam keeper Cornelisse over. Ik hoop dat het weer zal lukken". In de oefenperiode tegen c'lubs als AZVV, Hoofdplaat, Zaamslag, Merville (een Franse club) en tegen FC Dordrecht, heeft Tijssen zijn formatie kunnen testen. „Je blijft op deze manier wel bouwen", zegt Harry Tijssen. „Het moet natuurlijk niet ieder jaar doorgaan op deze manier, want zo kun je op den duur geen representatief team meer op de been bren gen als al je beste spelers weggestroopt worden. Wat dat betreft voel ik me zo'n beetje als Pim van der Meent, een vroegere schoolvriend van me, die bij FC Amster dam onder identieke om standigheden heeft moeten werken. We gaan er echter weer energiek tegenaan. De sfeer bij Terneuzen is voor treffelijk. De samenwerking met het bestuur uitstekend en met een gemotiveerd team moeten we ons toch gemak kelijk kunnen handhaven", zegt Tijssen. De Terneuzen-trainer acht het overigens ge.en voordeel dat er zoveel teams uit Zee land in de tweede klasse spe len. „De rivaliteit is zeer groot en het zal dan ook moeilijk worden een Zeeuwse kampioen af te le veren. Nee, de grote favoriet is voor mij Sarto. Onbegrij pelijk dat de Tilburgers vorig seizoen de titel niet gepakt hebben. Dat gaat naar mijn smaak nu gebeuren". TERNEUZEN Trainer: Harry Tijssen, Selectie- groep: Rini Adriaanse, Fons Baart, Jacques Begijn, George de Block, Frank Bogaart, Thijs van Boven, Ro land Breepoel, Arthur Claassen, Cees van Driel, Chris Edwards, Kees Ga- ros. Cor Geelhoed, Jacques van Glansbeek, Alf Ijsebaert, Wim Ver poorte, Herman Theunissen, Willy Nieuwelink, Rini Laurijssen en Ton- nie de Kort, spelers terug van betaalde clubs als NAC en PSV. Ge woon spelers die het daar nét niet kunnen klaren, maar er wel een of twee jaar een goede leerschool hebben doorgemaakt en van groot nut zijn voor de top- amateurclubs. Dat scheelt een flinke slok op een boreel. En neem nu bijvoorbeeld Axel. We hebben hier AZVV en Axel, een zaterdag- en een zondagclub, die allebei in de tweede klasse voetballen. Er zit materiaal genoeg bij om er één knap team dat hoger zou kunnen spelen uit te forme ren, maar dat zal wel een illu sie blijyen. Nu is het zo dat zowel Axel als AZW met een smallere selectie zit, waar door de meeste routiniers toch wel weten dat ze hun plaats niet zullen verliezen als ze er minder hard tegen aan gaan. De motivatie is niet zo groot." Toch blijft Bouchaut opti mistisch gestemd. Energiek is hij op 25 juni al weer met de trainingen begonnen. „Eerst een keer of drie per week om de conditie op peil te brengen en daarna terug naar tweemaal per week. Ik ben begonnen met een selec- tiegroep van 25 spelers die teruggebracht zal worden tot zo'n man of achttien." Axel speelde oefenwedstrijden tegen Hontenisse, Clinge en AZVV en kon tevens de be kerwedstrijden gebruiken om een uitgebalanceerd elf tal op de been te brengen. Bouchaut: „Ik zal het voornamelijk met de oude kern moeten doen. Piet Gans is jammer genoeg vertrokken naar HVV'24. Ik begrijp niet waarom, want hij heeft ten slotte zo'n jaar of tien voor Axel gespeeld. Er wordt ge mompeld dat er geld aan te Axel-oefenmeester Ronnie Bouchaut: „Met onze inzet, karakter en routine moe ten we het dit seizoen weer een eind kunnen schoppen. pas gekomen zou zijn, hoe dat ook zit, hij is natuurlijk vrij om te gaan. Wel jammer overigens. „Tegenvaller voor Bouchaut was het eveneens te vernemen dat Henk van der Meyden, altijd een be trouwbare sluitpost in de oranje-witte verdediging, na een gestopt te zijn opnieuw gaat voetballen, maar niet meer voor Axel. Van der Meyden volgt Rudie Steel naar Clinge. Bouchaut kreeg er wel een tweetal bruikbare krachten voor de selectie voor terug. „Al zullen ze zich eerst wel moeten bewijzen", stelt de nuchtere Axelaar nadrukke lijk. Het betreft Ronald Mar- cusse, die via een jaartje RIA is teruggekeerd op het oude Axelnest en verdediger Rob bie Thomas van Philippine. Een goede verdediger die het graag wat hogerop wil pro beren dit seizoen. „Ik heb ge hoord", zegt Bouchaut, dat Thomas sterk speelt, maar het is natuurlijk wel een ver schil van twee klassen dat hij moet overbruggen. In dè oe fenperiode zal blijken of hij dat aankan." Uitblinker doelman Rob bie Wieland is gelukkig voor Axel gebleven en met het herstel van de blessure van Leo Koch gaat het goed. „Als we van blessures gespaard mogen blijven en we starten goed, dan zie ik het echt wel zitten dit seizoen", besluit Bouchaut, die niet in staat is echte titelkandidaten aan te wijzen. „Immers", zegt hij, „het is een klasse waarin alles mogelijk is. Dat heeft vorig seizoen TSC wel bewe zen, dat eerst vier wed strijden achter elkaar verloor en daarna ineens door stoomde naar de titel." AXEL TRAINER: Ronnie Bou chaut. SELECTIEGROEP: Robbie Wieland, Jaap Len sen, Wim de Koeijer, Willy van Gramberghe, Jan Buyze,' Albert Emeleer, George Geirnaert, Leo Koch, Frans Wolfert, Dickie de Pooter, Ronald Marcusse, Jan van de Broeke, Robbie Thomas, Paul van Hecke, Cees Saman, Leon Leclou, Eddy van de Bergen, George Leclou, Eric van Britsom, Michel Roose, Frans Dieleman, Frans Len sen, Adrie de Deijcker, Rudi van de Bergen, Ludo Colijn, Tonny Gommers, Peter Dimmers en Rudi van Acker. AXEL Een hele klus was er voor George Pauwels weggelegd toen hij vorig jaar de leiding overnam van zijn tweelingbroer Benny bij AZVV. Onder Benny Pau wels had AZVV de langverwachte sprong naar de tweede klasse zaterdagvoetbal gemaakt. Voor George Pauwels restte toen de taak om dat verkregen tweede klasserschap minimaal te behouden. In dat streven slaagde de ambitieuze George Pauwels. In feite be werkstelligde hij met AZVV nog meer, want een achtste plaats van veertien ploegen mag goed genoemd worden. verlies geleden hebben. Dat toont toch aan dat wij beslist niet op moeten kijken tegen de ploegen uit deze klas". Vooral als men het matige begin van AZVV in deze klasse in ogenschouw neemt. George Pauwels hierover: „In de beginfase hebben wij het vrij moeilijk gehad. Je mag niet uit het oog verliezen dat het een zware overgang is van de derde naar de tweede plaats. Voornamelijk op voetbalgebied, want het tempo ligt daar aanzienlijk hoger dan in de derde klas. aar had ik al min of meer re kening mee gehouden en daarom liet ik de jongens in het begin bewust wat behou dender spelen. Daardoor kregen ze even en gemakke lijker de tijd en mogelijkhe den zich aan het hogere tempo en de voetbalkwalitei ten in deze klasse aan te pas sen. Natuurlijk leidt zo'n be ginfase wel tot puntenver lies, maar dat moet je incal culeren. Had ik besloten om maar blindelings te gaan aanvallen dan waren we nu waarschijnlijk weer derde klasser geweest". Toch geloofden maar wei nig AZVV-supporters in die beginperiode in een goede af loop van de competitie. Met in "hun achterhoofd nog de gedachte aan zo'n acht jaar geleden toen AZW in het eerste het beste seizoen linea recta degradeerde uit deze klas, zagen de AZW- supporters er maar weinig brood in. Maar toen de nood het hoogst werd was het geluk nabij of in andere ter men uitgedrukt: toen het er donker uit begon te zien kwamen de voetbalkwalitei ten van AZW naar boven. Ineens bleek AZVV geen aanpassingsmoeilijkheden meer te hebben en werden er punten gepakt. George Pau wels: „Na de zogenaamde winterstop sloeg de vlam in de pan. Ineens begon het lek ker te lopen. Vooral omdat er verschillende spelers van hun langdurige blessures ge nezen waren en ik weer over een bredere basis kon be schikken. Toen is me ook duidelijk geworden, dat wij gemakke lijk mee moeten kunnen draaien in deze klas de eerst volgende jaren. Voorname lijk onze uitwedstrijden heb ben wij erg sterk gespeeld. Daar hebben wij veel punten gepakt. Met als klapstuk na tuurlijk de 0-4 zege bij Ar- nemuiden. Dat was voor ons een grandioze happening. Want per slot van rekening is Arnemuiden toch altijd nog een begrip hier in Zeeland. Mede (Jpor onze thuisneder laag vin 1-3 tegen ditzelfde Arnemuiden, was die 0-4 uit slag een volslagen verras sing. Opmerkelijk in de afge lopen competitie vond ik dat wij bij geen enkele tegen stander maximaal punten- Mijn voorspellingen zijn natuurlijk wel gebaseerd op het gegeven dat de samen stelling van deze klas onge veer zoals de huidige inde ling blijft. Ieder jaar deelt de KNVB deze tweede klassen opnieuw in en met die inde ling moet je het ook een bee tje treffen. Want als je het als de Meeuwen enkele jaren terug treft, dat je voor ver scheidene wedstrijden een halve wereldreis moet ma ken, dan is het niet plezierig meer". I Biedt de jeugd van AZVV perspectief voor de nabije toekomst? George Pauwels: „Ik dacht het wel. De A-junioren zijn de afgelopen competitie kampioen gewor den in hun klas. Jammer ge noeg zijn zij niet door de promotiecompetitie geraakt, anders zouden ze fijn hoofd klas kunnen spelen. Dat zou alleen maar een stimulans voor die jongens geweest zijn en het spelpeil zou er zonder meer mee vooruit gegaan zijn Wat de overgang naar de senioren op een bepaald mo ment alleen maar vergemak kelijkt. AZVV Trainer: George Pauwels. Selectie- groep: Jan Roose, Frans Riekwel, Jan Tilgenkamp, Sam Bakker. Jan 't Gil de, Rcnus Scheele, Nico Bouman, Drie Wieland, Theo Hanny, Sar Han- ny, Jan van Nierop, Joop Kolijn, Wim van Gink, Adrie Dieleman, Piet Rui- terburg, Patrick Seegers, Kees Key- ser, Johan Eckhardt, Alex Lippens, Wim Oppeneef en Heinz van Katwijk. Tekst: Ton Koomen, Jan Roovers. Karei Pleunis, Eddy de Schrijver, Rien de Jonge, Peter Snelders, Fred Rabout, Foto's: Camiel Schelstraete, Wim Mieras, Ad van Iwaarden en Peter Nicolai.

de Stem | 1978 | | pagina 23