Organisatie is bijzonder actief ZEVAC-CROSS TIJDENS DE BRADERIE STERKE BEZETTING IN AXELSE MOTORCROSS EXPOSITIE VAN FOTOCLUB AXEL' Smnlduel in de Weststraat Moerbeke is tegenstander Ed Horemans Ons Vermaak; schieting om surprises PROGRAMMA BRADERIE AXEL Belgen massaal present kkema «herenmode NBERGH Pro 5 Pediforma Elephant 155-2541 DEZE ADVERTENTIEPAGINA STAAT ONDER REDACTIE VAN STICHTING STREEKCENTRUM AXEL CLANDSTRAAT 13 AXEL (TEL. 01155-1759) Weststraat 32 - Axel Tel. 01155-2093 KI. Bagijnestraat 3 Hulst - Tel. 01140-3033 AXEL - De Zeeuws-Vlaamse rallycross-liefhebbers kunnen zaterdagmiddag 2 sep tember weer volop aan hun trekken komen, want dan houdt de ZEVAC (Zeeuws-Vlaamse Automobiel Club) een internationale rallycross in het kader van de Axels-Belgische feesten tijdens de braderie. Die middag zullen op het bekende watertorencircuit zo'n tachtig wagens aan de start komen verdeeld over de verschillende categorieën. Alle Zeeuwse spetters staan aan het vertrek en speciaal ter gelegenheid van de Axels-Belgi sche feesten komt er een extra sterke Belgische afvaardiging naar de Axelse rallycross. Dit jaar is het eigenlijk pas goed begonnen met de komst van Belgische „piloten" en nu worden er maar liefst zo'n 25 verwacht. Mocht het noodza kelijk zijn, dan kan het publiek het gehele gebeuren op het watertorencircuit vanuit de wagen volgen, want het circuit is uiterst overzichtelijk aan- gelgd. De extra spanning die de organisators van de ZEV AC hebben ingebracht is het rijden met twee keer vier wagens. Na ongeveer tien seconden start een tweede rij van vier cross wagens, zodat er dan acht teg- lijk in de baan zijn. Als extra attractie komt er op 2 septem ber een bekende internationale Escort-rijder John Welch naar Axel om er demonstraties te geven. De ZEVAC is een vereniging die niet specifiek gericht is op Axel maar de autosport in een belangrijk deel van Zeeuws- Vlaanderen voor rekening neemt. De ZEVAC die vorig jaar het 25-jarige jubileum vierde ter gelegenheid hiervan kwamen tal van giften binnen, waarmee men de elektronische tijdwaarneming bekostigde richtte zich aanvankelijk al leen op oriëntatieritten en la ter kaartleesritten. Zo is de „Nacht van Zaam- slag" een kaartleesrit met lan delijke bekendheid. Voor de beginnelingen in deze tak van de autosport werd vorig jaar een Tourklasse geïntrodu ceerd. De slalom is nog een zorgen kind van ZEVAC, omdat er jaarlijks slechts één of twee van kunnen worden ghouden. De goede slag sloeg men met de autorallycross, die razend po pulair is in Zeeland. De cros sers leveren prachtige strijd; de auto's zijn in perfecte staat en het circuit van de ZEVAC is een juweeltje. Bovendien loopt het pubhek warm voor deze tak van sport, waarmee de ZEVAC een uitstekende slag heeft geslagen. De laatste maanden is de ZEVAC even eens actief om de kartingsport (skelteren) te introduceren. Een karting wedstrijd is eveneens opgenomen in het progamma van de Axels-Bel gische feesten ter gelegenheid van de braderie. Dat gebeurt op donderdagavond 31 au gustus, op het Sydlowskiplein Aanvang halfacht. •Beeld van eerste ZEVAC-kartingactiviteiten op de markt in Terneuzen. augustus komen de skelters in actie. AXEL - Het fraaie motorcrossterrein in Axel zal zater dag 2 september het strijdperk vormen voor de grote inter nationale motorcross die de MC Axel houdt in samenwer king met de BLB (Belgische Liefhebbers Bond) ter gele genheid van de Axels-Belgische feesten tijdens de brade rie. De Stichting Streekcentrum Axel heeft er alles aan gedaan deze cross te kunnen realiseren en Sam Hamelinck, de grote stuwende kracht achter de MC Axel heeft zijn Belgische BLB-vrienden gemakkelijk warm kunnen krij gen om met een zo sterk mogelijke afvaardiging naar Axel te komen. In Axel komen alle catego rieën aan het vertrek waarin de Zeeuwse prominenten een be langrijke rol spelen. Verwacht wordt dat niet minder dan zo'n 140-tal crossers in Axel pre sent zal zijn. Leuke primeur voor Axel is dat voor het eerst in de ge schiedenis van de motorcross- sport senioren en internatio nalen in dezelfde categorie aan het vertrek komen. Extra at tractief omdat Rien Dieleman, die voor eigen publiek acteert in Axel zijn debuut maakt bij de internationalen. En de BLB zet hier een fiks aantal troeven tegenover. Sam Hamelinck'. „We werken al zeven jaar sa men met de BLB en dat bevalt uitstekend. Een betere sa menwerking is ondenkbaar." En BLB-voorzitter Lambert Laeremans: „Het is voor de BLB een hele eer aan dit cross spektakel in Axel te mogen meewerken. Het spreekt van zelf dat we al onze toppers in zullen zetten." Zonder meer een topevenement in de 10-ja- rige historie van de MC Axel. Om 12.30 uur beginnen de trainingen al voor dit festijn. De nieuwelingen gaan als eer sten van start. Na de officiële opening gaat het echte geweld om 14.00 uur beginnen. Elke categorie rijdt twee reeksen van elk een half uur en één ronde. De volgende categorieën komen in actie: nieuwelingen 125 cc; gemengde reeks nieu welingen en junioren 250 cc; gemengde reeks senioren en internationalen A en B. Bij de nieuwelingen 125 cc komen onder andere in actie de Zeeuwen Rudi Walhout, Ton- nie Colijn en André Koppejan. Bij de 250 cc-klasse zijn dat Bram van de Velde, Rudi Vink en Ronnie Doppegieter. Bij de junioren Hans Colijn, Kees Hamelink en Paul van Remor- tel. In de zwaarste categorie, de 500 cc-klasse, debuteert Rein Dieleman bij de internationa len. Hij kan op zware concur rentie rekenen van mannen als Paul Rottier, Wim van Brug gen en Peter Willems. Burgemeester De Kam van Axel zal eveneens acte de pré- cence geven op deze cross. Het is bekend dat hij de motor cross-sport een warm hart toe- AXEL - De Fotoclub Axel presenteert tijdens de braderie een foto-expositie in samen- - jggf1 •Beeld van een rallycross van ZEVAC in Axel. Zaterdagmiddag 2 september zal het opnieuw een drukte van jewelste zijn op het bekende watertorencircuit. werking met de Fotokring „Imago" uit het Belgische Hamme bij St. Niklaas. Deze Belgische fotoclub laat in Axel foto's zien van zeer hoge kwa liteit. Het is een bijzonder knappe prestatie dat een plaats als Hamme een derge lijke bloeiende fotoclub heeft, waarvan de leden bovendien nog foto's en dia's maken waar de Axelse foto-enthousiasten nog veel van kunnen leren. „Imago" is een zeer actieve club, die wekelijks een club avond houdt. Bijzondere acti viteit is de BeNeLux Fotosa lon", die jaarlijks door Imago gehouden wordt. Dit is een ex positie waar inzendingen te bewonderen zijn van fotoclubs en individuele inzenders uit België, Nederland en Luxem burg. De BeNeLux Fotosalon wordt gehouden op 9, 10, 16, 17, 18 en 19 september 1978 in de feestzaal van het gemeente huis op de markt in Hamme. De Fotoclub Axel zelf telt zo'n vijftien actieve amateurs uit Axel, Zuiddorpe, Terneu zen, Hulst, Zaamslag, Wachte- beke en Moerbeke. De club avonden worden maandelijks gehouden, meestal op een maandagavond in „De Halle". Een clubavond kan bestaan uit een praktijkavond (modellen- fotografie; stillevens of bij voorbeeld kleurenfoto's ma ken van dia's). Daarnaast wor den ook foto's en dia's van de leden besproken. Ook worden er wel eens sprekers uitgeno digd die beroepshalve met de fotografie te maken hebben, zoals persfotografen of be roepsfotografen. De Fotoclub Axel houdt elk jaar op konin ginnedag een fototentoonstel ling, waarop foto's en ook dia's van de leden geëxposeerd wor den. Deze tentoonstelling, dit jaar de dertiende in successie, trekt elk jaar weer meer be langstelling. De Fotoclub Axel hoopt door middel van deze expositie meer mensen enthousiast te maken voor het zelf afdrukken van foto's. Heeft men interesse in de fotografie, dan kan men altijd terecht op één van de club avonden van Fotoclub Axel. De eerstvolgende clubavond is op maandag 18 september om halfacht in „De Halle". draagt. Om halfzes is de prijs uitreiking in de kantine van de MC Axel en de muzikale om lijsting van dit evenement wordt verzorgd door de mu ziekvereniging Concordia, die uit Belgische en Nederlandse muzikanten bestaat. Sam Hamelinck tot besluit: „Een groots gebeuren, waar voor we een massale publieke opkomst verwachten. En dat is het waard, want kwaliteit is er genoeg te bewonderen deze crossmiddag." AXEL De zeepkistenrace die op de openingsdag van de Axels-Belgische feesten tij dens de braderie woensdag 30 augustus - wordt gehouden, belooft eveneens een interes sante aangelegenheid te wor den. Organisator van dit eve nement, dat 's middags om drie uur begint bij het kruispunt Noordstraat-Tuinstraat is Pim van Hilten. Van Hilten heeft al de nodige ervaring opgedaan in Terneu zen, waar bij Ter Schorre on langs een zeepkistenrace werd gehouden die een enorme publieke belangstelling trok. Van Hilten: „Het is bijzonder leuk om te zien en ik verwacht dan ook een massa publiek." Aardig is eveneens de smulwedstrijd tussen Neder landers en Belgen, die vrijdag avond 1 september om halfne- gen begint op het braderieter rein aan de Weststraat. „Broodje Ben" tekent voor de organisatie van dit festijn voor hongerigen.... Op zaterdag 2 september zullen allerlei demonstraties worden verzorgd in de West straat. Aanvang 14.00 uur. AXEL - De biljartvereni ging Ed Horemans heeft zich bijzonder graag aangesloten bij het initiatief van de ge meente Axel en de Stichting Streekcentrum Axel om tij dens de braderie een groot scheepse sportmanifestatie te houden die in het kader van de sportuitwisseling Axel-België staat. Ed Horemans voelt zich gelukkig dat het over uitste kende contacten beschikt met onze „zuiderburen". Horemans-voorzitter Dries van Drongelen: „Eerder was Ed Horemans de gast v de biljartclub uit Moerbeke, de formatie van onze goede vriend Willy Popsel en de Axelse braderie vormde dan ook een ideale gelegenheid on ze Belgische biljartcollega's voor een tegenbezoek aan Axel uit te nodigen. Vrijdagmiddag om drie uur brandt in het clublokaal van Ed Horemans, café Benelux van Wim en Anita van Britsom, de sportieve strijd op het groe ne laken in volle hevigheid los. Voor het op 20 februari 1970 opgerichte Ed Horemans op nieuw een grootse dag. Tien spelers van Ed Hore mans zullen het in BeNeLux opnemen tegen tien tegenstan ders uit Moerbeke, in ver schillende spelsoorten: libre, driebanden en bandstoten. Kortom, voor elk wat wils. Voor onbekenden in het bil jartwereldje: Ed Horemans kan tot de toonaangevende biljartverenigingen in Zeeland worden gerekend. De Axelse club won in de afgelopen jaren tal van nederlaagtoernooien en dit mede door het feit dat men over een aantal zeer sterke spelers beschikt. Absolute uit blinker is beslist Theo Plat- jouw, de vertegenwoordiger in automobielen, die er als enige Zeeuw in geslaagd is de ereklasse, de hoogste klasse in Nederland, te bereiken in het libre, het zogenaamde „vrije spel". Platjouw liep in het laatste kampioenschap van Nederland weliswaar tegen een degradatie op, maar hij is er de man niet naar om bij de pakken neer te gaan zitten. Hij heeft al aangekondigd dit seizoen terug te zullen vechten en zijn medeclubge noten twijfelen er geen mo ment aan of de Axelse knokker zal daarin slagen. Voor knappe prestaties op het biljartvlak in Zeeland en daarbuiten zorg den voorts Theo Verlinde (on langs nog sterk op dreef in de clubkampioenschappen van Nederland), Ton Koomen (hoofdklasse bandstoten en tweede klas driebanden groot biljart nationaal) en Cor Ver- linde. AXEL - Handboogschieten heeft een ongekende popula riteit in Zeeland en vooral in Zeeuwsch-Vlaandercn. Het aantal schietingen dat weke lijks wordt gehouden is vrijwel niet te tellen en het aantal beoefenaars van deze tak van sport is groot. Het is daarom vrij logisch dat de Axelse handboogmaatschappij „Ons Vermaak" werd uitgenodigd om deel te nemen aan de spor tuitwisseling Axel-België in het kader van de braderie en zowel de gemeente Axel als de Stichting Streekcentrum Axel prijzen zich gelukkig dat Ons- Vermaak-voorzitter Arthur Herman meteen enthousiast gemaakt kon worden. Herman: „In ons eigen pro gamma hadden we een sur- priseschieting opgenomen voor woensdag 6 september. We hebben echter graag be sloten de surprise-schieting van die dag te verschuiven naar de openingsdag van de Axelse braderie namelijk op woensdag 30 augustus. Ik re ken beslist op een massale op komst van Zeeuws-Vlaamse schutters en van onze Belgi sche vrienden uit Moerbeke, waarmee we prettige contac ten onderhouden". 's Middags om drie uur be gint de surprise-schieting op de staande wippen achter het concoursterrein in Axel en niemand minder dan de Bel gische ambassadeur in ons land zal de schieting openen. „Een hele eer voor onze ver eniging", zegt Herman, die samen men mannen als de in middels overleden Westveer, Roels, Tieleman en Maat- theeuws „Ons Vermaak" nieuw leven heeft ingeblazen op één oor lag. Herman: „Heel vroeger stond er nog een staande wip op het terrein bij de weduwe Bos. Die heeft daar gestaan tot de tweede wereldoorlog begon. Die wip stond de Duitsers ken nelijk in de weg en moest wor den opgeruimd. Later hebben we „Ons Vermaak" opnieuw kunnen oprichten. En spijt hebben we daar nooit van ge had, want het is een kernge zonde club. Een vereniging met een constant ledenbe stand, waarvan de meeste ac tieve beoefenaars 35 jaar en ouder zijn. Vooral de categorie van boven de vijftig is sterk vertegenwoordigd. En voor de contributie hoeven de aspirant leden die kunnen we altijd ge bruiken; hoe meer hoe beter het niet te laten. Immers, twintig gulden contributie per jaar kan niet aan de hoge kant genoemd worden. Voor de 65- plussers bedraagt de contri butie zelfs maar vijftien gul dentjes per jaar. En het in- schrijfgels dat betaald moet worden bij de schietingen wordt steeds helemaal besteed aan prijzen, zodat het echt een aantrekkelijke zaak is". De prijzen en bekers voor de grootse surprise-schieting in Axel tijdens de openingsdag van de braderie zijn beschik baar gesteld door de Stichting Streekcentrum Axel en de ge meente Axel, die tevens vaan tjes uitreikt aan de deelne mers. Een fantastische geste, die door Herman en zijn mede bestuursleden enorm op prijs gesteld wordt. Een schieting die een topper belooft te wor den in de geschiedenis van „Ons Vermaak" Daar is Her man van overtuigd. I it - Het programma van I te Axelse braderie ziet er als I v°'gt uit: I Woensdag 30 augustus U.15 uur: Aankomst Belgi sche ambassadeur J. Lode- I i»^i'ck °P stadhuis. I '"'0 uur: Lunchbijeenkomst I jn i.De Halle" van Neder- I .'^ds-Belgische Vereniging. I '-JO uur: Officiële opening braderie bij postkantoor boor Belgische ambassa deur. 1.00 uur: Aanvang braderie, optreden goochelaar, oude 3mhar<Vs /-vv^ al r wutu ambachten, clowns op optreden up braderie met jraktatie voor de jeugd, op treden Hongaars zigeuner- PnTSt' *ot°-exPositie in het UT-pand aan Weststraat n VVV-fotowgdstrijd, ten- instelling archiefstukken lati Axel in voormalige postkantoor waar eveneens een tentoonstelling beel dende kunst wordt gehou den. 14.30 uur: Beiaardconcert op het stadhuis door De Smedt uit Dendermonde. 15.00 uur: Zeepkistenrace bij kruispunt Noordstraat- Tuinstraat. 15.30 uur: Surprise-hand- boogschieting. Openings schot door Belgische am bassadeur. 16.30 uur: Parachutespringen bij het Kennedyplein door Commando's uit Roosen daal. 16.45 uur: Belgische ballon- vaarders kiezen luchtruim vanaf Kennedyplein. 17.00 uur: Toespraak voorzit ter Stichting Streekcentrum Axel, W.S.A. Dieleman in De Halle. 19.00 uur: Rondgang harmonie Concordia uit Overslag met majorettes over braderie. 19.45 uur: Rondgang harmonie Concordia uit Herdersem. 20.15 uur: Concert door har monie Concordia uit Her dersem op het marktplein. DONDERDAG 31 AUGUS TUS 14.00 uur: Aanvang braderie, optreden goochelaar, oude ambachten, foto-expositie en WV-fotowedstrijd, ten toonstelling archiefstukken stad Axel, tentoonstelling beeldende kunst, doorlo pende filmvoorstelling bij Jos Bleijenberg, optreden jazz-orkest „Red Roses". 15.00 uur: Standwerkerscon cours door Belgen, Hand boogschieten op liggende wip door de „Blauwe Hoek" op het Sydlowskiplein. 18.00 uur: Prijsuitreiking standwerkersconcours door burgemeester De Kam in 's Lands Welvaren. 19.00 uur: Krachtsportde monstratie op het markt plein. Optreden van „DeEr- pelkappers" uit Axel op braderie, optreden jazz-or kest „Red Roses". 19.30 uur: Skelterdemonstra ties van de ZEVAC op het Sydlowskiplein, VRIJDAG 1 SEPTEMBER 14.00 uur: Aanvang braderie, optreden goochelaar, oude ambachten, foto-expositie en VW-fotowedstrijd, ten toonstelling archiefstukken stad Axel, tentoonstelling beeldende kunst, doorlo pende filmvoorstelling bij Jos Bleijenberg. 15.00 uur: Biljartwedstrijd Ed Horemans Axel-Moerbeke (België) in café „BeNeLux", optreden „Dixifoon Jazz Orkest" uit Breda. 16.00 uur: Aanvang rommel markt op het braderieter rein. 19.00 uur: Openbare veiling door notaris De Graaf in de omgeving van de Passage, judo-demonstratie Staf de Moor nabij de Noordstraat- Tuinstraat, optreden „Dixifoon Jazz Orkest". 19.30 uur: Beiaardconcert op het stadhuis door de heer Van Eetvelde uit Lokeren. 20.00 uur: Popconcert in „De Halle", 20.30 uur: Smulwedstrijd tussen Nederlandse en Bel gische eetlustigen op bra derie-terrein Weststraat. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 09.00 uur: Zwemwedstrijden Otters Axel met vijf Belgi sche verenigingen, start provinciale fietsdag voor de grote en de kleine tocht. 12.30 uur: Opstelling harmo nie Concordia op Kennedy plein voor wandeling naar motorcrossterrein. 13.30 uur: Autorallycross van de ZEVAC. 14.00 uur: Aanvang braderie, motorcrosswedstrijd om de eretrofee van dé stad Axel met officiële opening door burgemeester de Kam, weekmarkt in de Noord straat-promenade, foto-ex- positie, tentoonstelling ar chiefstukken stad Axel, de monstraties in Weststraat, tentoonstelling beeldende kunst, doorlopende film voorstelling bij Jos Bleijen berg. 13.30 uur: Volleybaltoernooi Voorwaarts op terrein aan de Buitenweg. 15.00 uur: Hengelsportwed strijden voor de jeugd aan de Kinderdijk door GOA. 17.00 uur: Beiaardconcert stadhuis Axel door me vrouw M.S. Moerdijk uit Zuiddorpe. 17.30 uur: Prijsuitreiking mo torcross op crossterrein. 19.00 uur: Combinatie AZVV- en Axel-veteranen spelen tegen Moerbeke. 20.00 uur: Demonstratie ven- delzwaaiers op de markt. 21.30 uur: Sluiting Belgisch- Nederlandse dagen op het stadhuis.

de Stem | 1978 | | pagina 19