BRADERIE HULST TABOE VOOR ACTIEGROEP WINKELIERS TEVREDEN OVER BRADERIE HULST Renovatie Axelse woningen ter hand genomen „Recreatie in Zeeland heelt grens ig toe! MT .V. Kerkkoor Cadzand geeft toch nog zomerconcert OEFENEN VOOR DRUMBAND SPEKTAKEL Een dode bij ongeval op Rijksweg Met het hele gezin naar de atletiekbaan STATENLID: Mavo uit Axel wint zwem - toernooi familie Dagelijks - over de krant aandelen kunst en puzzles vaaer personeels advertenties Dorpsplein 7 Schoondijke uur 01140-5715 Winkeliersvereniging weigert AGZ standplaats stad PROEFPROJECT IN ST. JANSTEEN POSITIEF ONTVANGEN Expositie van foto's tijdens braderie DE STEM VAN DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 ittertype gezet, op. Via de telefoon J dat U moet betalen, extra te betalen. Als uwe girobetaalkaart i betaling ontvangt U iekosten in rekening ■aat 16. Breda. Afd. of komma één vakje Prijs incl. 4% BTW 2,49 12,49 (Van een onzer verslaggevers) HULST - De kersverse actiegroep AGZ, die zich verzet tegen de aanleg van de vaste oeververbinding Westerschelde, voelt zich door de Hulster winkeliers tekort gedaan. De actievoerders wa ren van plan om met een stand stelling te nemen op de Hulster braderie, maar kregen daarvoor geen toestemming van de win keliersvereniging Gentsestraat. Voorzitter Th. Heyndrickx van de Gentsestraatwinkeliers: „Wij zijn voor vrije meningsuiting, maar niet voor het beïnvloe den van de mensen in onze straat. Wij zeggen geen ja of nee tegen de vaste oeververbinding maar houden ons neutraal op de vlakte. Wij staan er best voor open, maar willen geen provocatie op straat. Als iedereen, die bij wijze van spreken iets in zijn hoofd haalt daar kan gaan staan, dan wordt het toch een grote puin hoop". Voorzitter Heyndrickx vindt verder, dat de actiegroep vlak voor de braderie wat laat met het verzoek voor de dag is gekomen. Ook daarom was het volgens hem moeilijk om nog een plaatsje vrij te maken. Overigens lijkt de actiegroep verder niet erg doortastend te werk gegaan te zijn. Want bij de twee andere winkeliersvereni gingen die bij de braderie betrokken waren heeft een niet aange klopt. De voorzitters van de betrokken verenigingen weten al thans van niets. Gemeente Hulst wil woonerven aanleggen (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN - De gemeente Hulst wil zich met het aanleggen van woonerven bezig gaan houden. Als eerste project heeft men de Burgemeester Geirnaerdstraat te Sint-Jansteen op het oog. Een eerste hoorzitting voor de bewoners van de straat heeft erg veel positieve reacties opgeleverd. Het woonerfplan voor de Burgemeester Geirnaerdstraat wordt als een soort testcase ge zien. De straat moet binnen kort toch worden opengebro ken voor de vernieuwing van de riolering en daardoor kun nen de kosten worden beperkt. Want er zullen zowiezo her- stratingswerkzaamheden plaats moeten vinden. Wethouder G. Van de Voor de (verantwoordelijk voor Openbare Werken) schat, dat er desalniettemin zo'n 75.000 gulden extra tegenaan gegooid zal moeten worden om het woonerf te verwezenlijken. Want er is dan onder meer een compleet aangepaste verlich ting nodig, ander bestratings materiaal en veel groenvoor zieningen. Verder is de medewerking nodig van de straatbewoners, die allemaal zo'n meter van hun tuintje zullen moeten ver kopen. Dan kan een woonerf van elf meter breedte worden verwezenlijkt. De ideale breedte is volgens wethouder G. van de Voorde twaalf meter. Volgens de wethouder is tij dens de hoorzitting heel pret tig met de bewoners gediscus sieerd. „Wij zijn naar de men sen toegegaan zonder plan en hebben gewoon gevraagd: „Hebben jullie er zin in". We hebben ze niets opgedrongen. Er was enorm veel belangstel ling van de bewoners. Zo'n 90 procent en die hebben zich honderd procent positief uit gesproken". Daarom wordt het plan nu verder uitgewerkt. Het uitein delijke ontwerp krijgt elke bewoner thuisbezorgd en later kan men er nog eens zijn zegje over doen tijdens een nieuwe hoorzitting. De gemeenteraad heeft uit eindelijk het laatste woord, want die moet er het geld voor beschikbaar stellen. (Van onze correspondente) TERNEUZEN-HULST - Dinsdag 29 augustus kan het hele gezin zijn krachten eens gaan beproeven op de atletiekbaan. Voor de eerste keer namelijk is in Zeeland in samenwerking met het bestuur van de Koninklijke Atletiek Unie, de atletiekverenigin gen en de Commissie Sportieve Recreatie van de Zeeuwse Sportraad, de zogenaamde Gezinskilometer georganiseerd. Dat betekent, dat vanaf vanavond (dinsdag) 7 uur de atletiek banen in Hulst en Terneuzen voor iedereen open staan. De deel nemende gezinnen moeten tenminste uit vier personen bestaan, waarvan tenminste één oudere. Op de atletiekbaan waar de ge zinnen tegen elkaar uitkomen, zal per gezin een afstand worden afgelegd van 1 kilometer verdeeld in 600 meter, 200 meter en twee maal 100 meter. Na afloop wordt de tijd op de inschrij- vmgskaart genoteerd. Alle deelnemers (een echte winnaar is er niet) ontvangen de medaille sportieve recreatie met een atletiek- vignet. Na afloop of vooraf aan de gezinskilometer worden de deelne mers in de gelegenheid gesteld om nader kennis te maken met andere onderdelen van de atletieksport, die op recreatieve basis bedreven kan worden. De atletiekbaan in Hulst is te vinden in het sportpark aan de Zandstraat. Louise de Dijcker, consulente van de Sportieve Recreatie zal hier ook aanwezig zijn. In het Zui dersportpark in Terneuzen zal de heer J. Franken, lid van de Commissie van de Sportieve Recreatie te vinden zijn, die voor de nodige informatie zal zorgen. CADZAND Op donderdag 31 augustus a.s. zal het her vormd kerkkoor van Cadzand bet jaarlijkse concert geven in de hervormde kerk van Cad zand. Dit concert stond eerst aangekondigd voor 6 juli, maar ■noest toen door ziekte van di- r'gent Arie Karreman uitge steld worden. Het koor maakte in mei j.l. oen concertreis door Engeland. Men trad toen op in de St.-John's Church te Redhill, ourrey. Gezien de goede re- eensies in de Engelse pers mag dit concert als zeer geslaagd worden beschouwd. Het pro gramma van a.s. donderdag zal w ongeveer uitzien zoals het in ingeland is uitgevoerd. "aast dirigent Arie Karre ntan werken mee: Kia Karre man, orgel; Jan Willem van arneveld, tenor en Jennie de ™olff, sopraan. Het eerste gedeelte van het c°ncert bestaat uit een koraal prelude „Nun Freut Euch" van Micheelsen (orgel), gevolgd door de bijbehorende koorzet ting. Verder motetten van Hassler, Viadana, Pepping en Reuter. Jan Willem van Barneveld zal liederen zingen van Handel en Purcell, waarna hij samen met Jennie de Wolff het duet zingt „Let us wander" even eens van Purcell. Het koor zingt verder we reldlijke liederen van Men delssohn, Hassler, Schubert en Brahms. Het laatste gedeelte van het programma bestaat geheel uit werken van de Nederlandse componist Hendrik Andriesen. Allereerst zingt Van Barneveld één van de sonnets spirituels, waarna het koor het „Magnifi cat" zingt. Na een intermezzo (orgel) besluit het koor het concert met drie delen uit „Missa cogitationes cordis". Het concert begint om acht Aan het slot van de Hulster braderie werd gisteravond felle strijd geleverd op de autoped. Regelmatige bezoekers van de cafés in de stadskern streden er op ludieke doch enerverende wijze om de grote prijs van het hart van Hulst. (Van een onzer verslagge vers) HULST - De vele honder den belangstellenden, die gisteravond in Hulst naar de Grote Markt waren gekomen om het gerenommeerde Et- ten-Leurse muziekgezel schap Constantia en de Roo- sendaalse Rainbow-majo- retten aan het werk te zien, hebben meer dan een uur moeten wachten, maar toen kwamen de liefhebbers dan ook volop aan hun trekken. De Westbrabanders zorg den volgens de kenners voor een uitgekiende show. Oor zaak van de vertraging bleek een misverstand over het op halen van de majoretten. De muzikale show vormde gisteravond het slot van de braderie in de Hulster bin nenstad. Tevoren waren de ploegen van zes horecabe drijven op de autoped ge stapt om een ludieke doch enerverende strijd te leveren om de Grote Prijs van het Hart van Hulst; een fles ste vige champagne. Het brui send vocht viel uiteindelijk ten deel aan de steppers van café 't Centrum, die veruit de sterksten bleken. Op de tweede plaats arriveerde bar De Smidse 3. Café Apollo, 4. Café Rond de Vilder, 5. Pimm's pub, 6. De Tapperij. De organiserende winke liers spraken zich gister avond zeer tevreden uit over het verloop van de braderie. Daarbij werd vooral dank gebracht aan de weergoden, die een belangrijke hand hebben gehad in het welsla gen van het evenement. De vishandelaar uit de Hulster binnenstad maakte gisteren de uitslag bekend van de prijsvraag, die hij tij dens de braderie op touw had gezet. De deelnemers moes ten het juiste gewicht raden van twee tonijnen. De vissen bleken 76Vi kilo te wegen. Christien Borm uit het inter naat Baudeloo, R. van de Blom uit Hulst en De Frufuit Sint Niklaas gingen met de eerste prijzen slepen. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE - Vier Zeeuwsch-Vlaamse drum bands oefenen de laatste we ken geregeld samen om een ge zamenlijke show in te stude ren. Het zijn drumband De Volharding uit Zaamslag, Ex celsior uit Terhole, The Arno's uit Sas van Gent en Kloortje uit Kloosterzande. Alle vier worden zij geïnstrueerd door Frans Kayser uit Zaamslag. Deze week hebben de ruim zeventig tamboers gerepeteerd op het Marijkeplein te Kloos terzande. De show, die mo menteel wordt ingestudeerd, zal voor de eerste maal worden gebracht op vrijdagavond 8 september op het plein te Zaamslag. Dit ter gelegenheid van de middenstandsactivi teiten die dan worden gehou den. Instructeur Frans Kayser liep al lang met het plan rond om iets dergelijks te verwe zenlijken en hij zag nu zijn kans om zijn plan ten uitvoer te brengen. Bij de show speelt, na een ge zamenlijke opkomst, elke drumband een stilstaand nummer. De Volharding slaat „Trois Pieces", de Arno's „Drumfestijn", Excelsior Mer- cuur en Kloortje Verwissel- marsen. Bij het gedeelte dat hierop volgt, lopen de drum bands gemengd, wat een The Arno's uit Sas van Gent druk aan het repeteren voor het -grote spektakel op 8 september in Zaamslag. prachtig kleurenspel en trom geroffel zal geven. Na een gezamenlijke repeti tie te Sas van Gent en een ge nerale repetitie te Klooster zande zullen op 8 september de 70 tamboers te Zaamslag met hun 140 tromstokken de droomwens van hun instruc teur in vervulling laten gaan. (Van een onzer verslaggevers) AXEL - Wat onhandig ma- nouvrerend met een drilboor heeft wethouder P. Apers gis termiddag het startsein gege ven voor de renovatie van 73 gemeentelijke woningwetwo ningen in Axel. In de de Ruy- terstraat drilde hij met grof geweld een pas gemetseld muurtje in elkaar. Daaraan voorafgaand in stalleerde hij in het stadhuis de speciale bouwcommissie, die het project gaat begeleiden. In deze commissie zitten verte genwoordigers van de ge meente en de aannemers, die bij de renovatie betrokken zijn. Na de renovatie van de ruim 280 betonnen woningen - zo'n twee jaar geleden - is dit het tweede grote renovatieproject van de gemeente Axel. Dit maal, aldus wethouder P. Apers, gaat het om een kwan titatief geringer, maar kwali tatief veel ingrijpender werk. De renovatie neemt zoveel tijd in beslag, dat de bewoners van de betrokken woningen steeds zo'n elf tot twaalf weken elders onderdak geboden moeten worden. Wethouder P. Apers hamerde er tijdens de eerste vergadering van de bouw commissie op, dat vooral veel aandacht besteed dient te worden aan het contact met de betrokken bewoners. Hoofd- (Van een onzer verslaggevers) GOES - „Ruimtelijk gezien zijn we, wat de recreatieve ontwikkelingen in Zeeland betreft, aan de grens". Dat was de mening van het CDA-Sta- tenlid G.J. de Jager tijdens een gisteravond door het CDA- Zeeland gehouden politieke avond in hotel Terminus te Goes. Het is trouwens volgens hem niet zozeer het ruimtelijke be slag waardoor de recreatieve ontwikkeling zeer zorgvuldig moet worden begeleid, maar de redenen liggen ook op een an der terrein. Met name noemde hij het milieubeleid. Bijvoor beeld de kwaliteitsbeheer van het water moet op een goed peil blijven. De recreanten bezoe ken meestal Zeeland maar zo'n vier maanden per jaar, maar dat houdt wel in, dat de zuive ringsinstallaties en de riool waterpersleidingen berekend moeten zijn op een maximale produktie. Dit alles gaat ge paard met enorme kapitaal sinvesteringen en de heer De Jager is van mening, dat deze lasten niet op de normale ge bruiker kunnen worden ver haald. Een ander punt is het ver keersprobleem, dat zich in sommige vakantiegebieden voordoet. „Zeeland is niet al leen voor de Zeeuwen", zo be toogde de heer De Jager, „maar het provinciaal bestuur heeft de taak dit zo verstandig mo gelijk te begeleiden". Daar waar het vol is moet worden afgeremd en daar waar nog mogelijkheden liggen moeten die voorzichtig worden benut. Het provinciaal bestuur kan dit alles in de hand houden door het opstellen en wijzigen van streekplannen. De heer De Jager ging giste ren ook nog even in op de af sluiting van de Oosterschelde. Het is van groot belang hoe de inrichting van dat gebied zal worden. Om dat alles in goede banen te leiden is eind 1976 een Stuurgroep Oosterschelde in gesteld, die bezig is een globale ruimtelijke structuurschets voor het Oosterscheldegebied uit te werken. Het is daarbij .volgens de heer De Jager dui delijk, dat ook hierbij priori teiten moeten worden gesteld. De belangen van milieu en visserij zullen moeten worden afgewogen tegen de recreatie ve mogelijkheden en ook de toename van het aantal jacht havens moet volgens hem in deze afweging worden betrok ken. In zijn conclusie ten aan zien van de recreatieve ont wikkeling sloot de heer De Ja ger zich graag aan bij de be leidspuntennota van het colle ge van G.S. „Bij de beoordeling van nieuwe plannen mag niet als maatstaf de recreatiebe hoefte worden gehanteerd, maar de toetsingsnorm moet zijn de draagkracht van het betrokken gebied". aannemer is het plaatselijk be drijf Van Lensen., dat ook een deel van het betonnen-wor.in- genproject heeft afgewerkt. De gemeente was over het bedrijf zo tevreden, dat men besloot om het ook nu in te schakelen. Wethouder Apers sprak er zijn genoegen over uit, dat de reno vatie vooral door Axelse be drijven kan worden uitge voerd. AXEL - Voor de allereerste keer had de zwemvereniging De Otters uit Axel een zwem- toernooi georganiseerd voor de Axelse scholen. Hiertoe aan gemoedigd door het gemeente bestuur van Axel had de zwemvereniging alle scholen in de gemeente Axel aange schreven. Behalve de lagere school uit Overslag, de gereformeerde streekschool en de huishoud school hadden alle scholen een afvaardiging gestuurd, zodat het zwembad Het Plaatje het domein was van een paar hon derd zwemmende schoolkin deren. Er werden verschillende af standen gezwommen en het uiteindelijke resultaat was, dat de Christelijke Mavo De Welle met de hoogste eer ging strijken en met de beker naar huis ging. De tweede plaats was voor de St.-Antonius- school, terwijl de Christelijke lagere school Warande beslag legde op de derde plaats. De heer Mariman van de zwem vereniging De Otters was van mening, dat dit scholen- zwemtoernooi wel voor herha ling vatbaar was. „Al zouden we de volgende keer best wat meer medewerking van de scholen kunnen gebruiken."' Er is tussen de scholen onder ling te weinig overleg geweest en van het onderwijzend per soneel hebben we hier zater dag over het algemeen maar heel weinig mensen gezien." AXEL De VW in Axel heeft samen met de Axelse Fotoclub een fotowedstrijd op touw gezet. Dat is gebeurd in het kader van de braderie, die eind deze maand begint. De hoofdprijs is 150 gulden waard. Er zijn verder enkele kleinere prijzen te winnen. De foto's moeten betrekking heb ben op het landschap, de kle derdracht of voorwerpen uit de streek. Men kan de foto's af drukken op diverse formaten in zwart-wit. De uitslag wordt op' 1 september bekend ge maakt. De beste inzendingen worden tijdens de braderie tentoongesteld. (Van onze correspondente) MIDDELBURG - Maan dagmiddag omstreeks 15.30 uur is op Rijksweg 58 bij een aanrijding de 61-jarige J.A. van de Boog uit Middelburg om het leven gekomen. Zijn echtgenote is zwaar gewond overgebracht naar het Gast huisziekenhuis in Middelburg. De heer Van de Boog reed in zijn personenauto over de lin ker rijstrook vanuit de richting Souburg. De politie vermoedt dat de heer Van de Boog naar de rechter rijstrook uitweek, omdat er achter hem een per sonenauto, bestuurd door de 20-jarige B. B. uit Vlissingen, met zeer hoge snelheid nader de en dat hij deze personen auto wilde laten passeren. De auto botste echter in volle vaart op de auto van de heer Van de Boog die ter plaatse overleed aan zijn verwondin gen. Op het moment van het ongeluk kwam ter hoogte van het viaduct Schroeweg van Rijksweg 58 een vrachtauto aanrijden. De Middelburgse politie verzoekt eventuele ge tuigen van dit ongeval en spe ciaal de chauffeur van de vrachtauto, zich te willen mel den op het politiebureau -te Middelburg of telefonisch 01180-27251.

de Stem | 1978 | | pagina 15