f VEERt RICE' AFGEW VLEmmix ETALAGE Leve MVV Selectie 1 DEBRUYNE STAPT OP De Jonckheere kampioen puntenkoers RENÉ LINTHUIS IN A CHTERHOEDE Oranje-meisjes buiten medailles EIGEflLIJK Wielarf. vierde Kortsjnoj Korea tikt Australië uit: 8-3 SPINVELD 23 BREDA TEL 076~ 136405 IN REINAERï sport door Hein Groothuis W.K.-WIELRENNEN Sprinttitel voor Nakano is vlemmix etalage nu de eerste „supermarkt voor de winkelier" vlemmix etalage is verhuisd en heeft de kollektie fors uitgebreid met o.a. vlaggen, zaalversieringsartikelen, verlichtingsartikelen, kantoorbenodigd heden, maar vooral met nieuwe etalagematerialen bovendien levert vlemmix etalage inpakpapier, plakletters, draadmanden, konfektiebenodigdheden en, nü als officieel" dealer voor west-brabant en zeeland, het handige zweedse CM-winkelinterieursysteem KIJKDAG - DINSDAG 22 AUGUSTUS VANAF 8.30 UUR - KIJKDAG (Van een speciale verslaggever) WEST-BERLIJN - Het Nederlands zevental heeft uiteindelijk toch op een meer eervolle wijze afscheid ge nomen van het wereld top- waterpolo dan de 4—7-ne- derlaag tegen West-Duits- land doet vermoeden. Aan felheid en agressiviteit had het scholierenteam van Trumbic gisteren tegen de Westduitse erfvijand iets weg van de wespen, die bij het zomerse weer een plaag vormen voor de Berlijnse openluchtrecreatie. Oranje prikte enkele malen behoorlijk hard: 2-0 en 3-2, maar de Westduitsers sloe gen verwoed om zich heen. Eén draaide al in de eerste periode Eric Noordergraaf een vinger uit de kom zodat deze onverwijld naar het zie kenhuis moest. Daarbij kon men twijfelen of er opzet aanwezig was. Een ander sloeg de hand van Wim Ke- man beurs. Ook hier kon sprake zijn van een ongeluk je. Maar duidelijk was wel dat de Duitsers behoorlijk geschrokken reageerden bij de mogelijkheid van een ne derlaag, die in dit geval dub bel zou aantikken omdat het resultaat ook in de volgende ronde zou blijven tellen. In die omstandigheden dulden de Westduitsers geen esca pades. Ze duwde ieder omder water, die zich in de buurt van de twee meter lijn durfde wagen. Begrijpelijk dat de jonkies van Trumbic geïnti mideerd raakten door deze uitingen van geweld, die on voldoende werden bestraft door de Italiaan Destef ano en de Canadees Gunell. Vooral laatstgenoemde misdroeg zich in de ogen van Nederland. „Hij was de beste Westduitser", aldus de mas seur Max van Gelder, die druk werk had met de gevol gen van de scheidsrechterlij ke tolerantie. „Als we giste ren zo hadden gespeeld tegen Bulgarije hadden we zeker gewonnen", realiseerde Ton Buunk zich. De fors uitge voerde aanvoerder van Oranje was in deze wedstrijd de spil waarom alles draaide. Bij balbezit zich in de voorste gelederen bevindend, bij balverlies een steunpilaar in de verdediging. Eén ding moest hij aan anderen over laten: de bewaking van de gevaarlijke Westduitse schutter Jürgen Stiefel. Dat ging echter mis. Zowel Kee- man als later van Mil konden de snel inzwemmende Duit ser niet houden. In een mini mum van tijd maakte hij in de tweede periode de 2-0- voorsprong van Nederland ongedaan (doelpunten bij meerderheid van Buunk en Nieuwenhuizen) nadat Kee- man in ideale positie een kans voor 3-0 had gemist. Stiefel zorgde nogmaals voor de gelijkmaker toen Eddie van Es Nederland nog een maal op voorsprong had ge zet. De minder begaafden uit het team van Nicolae Firioui mochten daarna het slopers- werk voltooien. De vroegere Roemeen - tegenwoordig Westduitser - woonde eens in Boekarest op een verdieping samen met Ilie Nastase en heeft daar waarschijnlijk de kunst opgestoken van het doen van provocerende uit spraken waarmee hij de con currentie irriteert. Een bron zen medaille vindt hij het minste waartoe zijn team in staat is. Na de nederlaag neigde Trumbic ertoe hem gelijk te geven: „Deze uit schakeling doet mij niets", zo verzekerde de Joegoslaaf zijn gehoor. „Wij gaan gewoon verder in de B-groep. Ik heb van tevoren gezegd dat deze jonge ploeg op een bepaald moment tegen een barrière zou aanlopen. Alleen is dat te vroeg gebeurd. Dat kan voor dit moment een nadeel zijn. Maar wie weet betekent het winst voor de toekomst". Er zijn factoren die voor die visie pleiten. Ad van Mil, Eric Noordergraaf die wel licht met een gespalkte vin ger het toernooi toch nog kan voltooien en Stan van Bel- kum bergen bepaalde belof ten in zich. Net zoals Ilko van Gaaik en Eddy van Es, die volgens Trumbic vooralsnog te weinig verantwoordelijk heidsgevoel hebben. Maar de kansen op rehabilitatie zijn gering. Wel geteld één moge lijkheid resteerd er nog om zich voor de spelen van Mos kou te kwalificeren: het over anderhalf jaar te houden Europese kwalificatietoer nooi, waar Nederland het grotendeels tegen dezelfde landen zal moeten opnemen als nu in de B-groep. Het scoreverloop: Eerste periode: Buunk 1-0 (7-7), Nieuwenhuizen 2-0 (7-6). Tweede periode: Stiefel 2-1 (7-6), Stiefel 2-2, Van Es 3-2, Stiefel 3-3. Derde periode: Otto 3-4 (7-6), Buunk 4-4 (7-6), Mechler 4-5 (7-6). Vierde periode: Löbb 4-6, Blümlein 4-7. RINI VOL Bart van Est, een van Wagtmans troeven die het in de ploegentijdrit zal moeten gaan maken. MÜNCHEN - De Japanner Koichi Nakano heeft zijn we reldtitel bij de profsprinters met succes verdedigd. Nakano was in het toernooi een klasse apart. Slechts in de finale te gen de Westduitser Dieter Berkmann, de grote verras sing, had hij drie ritten nodig. In de belle versloeg hij de Duitser zeer gemakkelijk. Het brons was voor de Ja panner Sugano (Van onze speciale verslaggever) BRAUWEILER - De 100 km ploegentijdrit spreekt nog steeds aan in Nederland. De tijd van geweldige successen, o.a. goud op de Spelen van Tokio en Mexico Stad, ligt echter al ver in het verleden. Sinds zes jaar heeft Nederland niets meer voorgesteld op dit loodzware onderdeel. In die situatie lijkt thans echter veranderig te kunnen komen. De wijze waarop het Oranje kwartet Oosterbosch, Van Houwelingen, Van Est, Bierings in zijn twee oefenwedstrijden heeft uitgehaald biedt in elk geval per spectieven. Vooral de verrichting in Maren-Kessel, waar een tijd van 2.11.36 gerealiseerd werd en de Belgen met meer dan vijf minuten verschil werden ver slagen, heeft Rini Wagtmans veel vertrouwen gegeven voor een goede klassering woensdag in Brauweiler. Wagtmans: „Ik durf rustig te stellen dat wij ons als enig West-Europees land met ploegen als Oost- Duitsland, Polen en Rusland kunnen meten. Tenslotte heb ben wij de Italianen, Denen, Engelsen, Westduitsers en Belgen verslagen. Bovendien moet de ploeg nog zeker een halve a een hele minuut sneller kunnen dan in Maren-Kessel. Als het een beetje meezit, kan er zelfs een medaille inzitten, het parkoers is in ieder geval' eerder voor dan tegen Neder landers, licht golvend met veel bochten". De tot nu toe bijzonder suc cesvolle wegcoach heeft de be geleiding van het Nederlands kwartet voor het grootste ge deelte overgelaten aan Jan Gisbers. De supervisie heeft hij echter steeds behouden. Het is ook Wagtmans geweest, die na de wedstrijd in het Belgische Stabroek met goed gevolg heeft gesleuteld aan de equipe. Wagtmans: „Het zijn niet vier geheel verschillende renners. Van Houwelingen en Ooster bosch zijn alleen wat sterker dan de twee andere. In Hoeve- ne-Stabroek merkte ik dat in de verkeerde formatie werd gereden. Van Houwelingen en Oosterbosch reden daar achter elkaar. Het tempo was daar door te lang achter elkaar hoog, hetgeen problemen gaf voor Bierings en Van Est. In Maren-Kessel heb ik Van Houwelingen en Oosterbosch om en om gezet en toen liep het veel beter, er was een meer ge lijktijdig tempo. De ploeg was toch echt een motor". De situatie rond de 100 km- ploeg, die in het kader van de voorbereiding ook in twee rondes Schotland en Zwarte Woud is uitgekomen, is voor Wagtmans een stuk gunstiger dan voor zijn voorganger". Joop Middelink treft geen schuld dat het de laatste jaren zo slecht gegaan had. Zijn mo gelijkheden waren beperkt, doordat het uit financiële overwegingen niet verant woord was elf of twaalf man te selecteren. Voor Venezuela bijvoorbeeld zijn drie a vier man thuisgebleven, die het wel gekund hadden. Wat dat be treft is het voor mij nu een stuk dankbaarder werken. Dat zal trouwens ook voor volgend jaar gelden". Een pluspunt voor Wagt mans, die als renner in 1966 in Keulen met Beugels, Stevens, en Groen zilver veroverde, is bovendien dat drie van de vier man zich er al voor het begin van de oefencampagne bij neerleggen dat zij niet in aan merking zouden komen voor de individuele wegwedstrijd. Alleen voor Oosterbosch, die per se op de Nürnburgring wilde rijden, maakte Wagt mans een uitzondering. Volle dige concentratie op een weg wedstrijd is natuurlijk een voordeel. „Maar ik ben in prin cipe ook tegen het rijden van beide wegwedstrijden, omdat het zijn weerslag heeft op de resultaten in de individuele wedstrijd. Er zijn in de eerste plaats al niet veel jongens die goed kunnen rijden in de indi viduele wedstrijd na zo'n zware inspanning in de ploe gentijdrit. Kijk, het lukt wel als ze een medaille in de ploe gentijdrit pakken. Want dan vliegen ze. Je moet echter een wonderman zijn om jongens nog te kunnen motiveren als ze op 27 minuten binnenkomen, zoals in Venezuela gebeurde. Als een man als Knetemann in "een bergetappe op 20 minuten wordt gereden, weet hij dat hij de volgende dag kan winnen. Een amateur staat daar echter niet bij stil. Die kijkt alleen maar naar die belabberde uit slag en is daardoor gedemora liseerd", aldus de oud-prof coureur, die tijdens de wed strijd in Brauwelier geen in spraak van de renners zal dul den. „Ik wijs geen koerscap- tain aan". Redetwisten kost alleen maar tijd. De jongens hoeven niet te denken. Ze moeten fietsen. De ploegleider denkt wel voor ze". Op Wagtmans rust de taak voor volgend jaar twee nieuwe mensen te vinden, want de helft van het Oranje-kwartet zal volgend jaar waarschijnlijk bij de profs rijden. Ooster bosch zal van 1 september af voor de zeepcentrale uitko men. Bierings zal hem zo goed als zeker naar die Belgische formatie volgen. „Toch vind ik dat ik met Van Est en Van Houwelingen, die volgend jaar BRUSSEL (AFP) - Paul Claes van Flandria en ploeg leider Fred Debruyne hebben in gezamenlijk overleg beslo ten een einde te maken aan de samenwerking. Na de affaire Michel Pollentier in de Ronde van Frankrijk botsten de visies van Cales en Debruyne steeds vaker. De verbreking van het contract is gisteren bevestigd door een communiqué van Flandria. Hierin staat tevens vermeld dat de beiden als goe de vrienden uit elkaar zijn ge gaan. Debruyne heeft na de dopin- gaffaire met Michel Pollentier dikwijls in het openbaar zijn ongenoegen kenbaar gemaakt over de situatie bij zijn werk gever. „Om mijn taak als ploegleider bij Flandria te kunnen voortzetten, wil ik garanties. Ik wil de renners dirigeren, een goede begelei ding geven. Een negatieve sfeer, zoals ik die dit jaar heb meegemaakt, hoef ik niet voor een tweede keer mee te maken. Bij Flandria heb ik in elk geval een hoop geleerd",'aldus De bruyne. Debruyne is vermoedelijk niet de enige die Flandria gaat verlaten. Michel Pollentier zou alle papieren reeds getekend hebben voor een Waalse firma. zeker beschikbaar blijven, een goede basis overhoud. Ik moet inderdaad twee nieuwe jon gens zoeken, maar dit zijn er tegen die tijd wel", zegt Wagt mans, die tenslotte toch be dekte kritiek op Middelink le vert. „Het is voor mij een com pleet raadsel dat Van Houwe lingen en Bierings nooit eerder geslecteerd zijn. Het was toch bekend dat Van Houwelingen een uitstekend tijdrijder is en Bierings is een voortreffelijk temporijder. Hij wint niet vaak, omdat hij geen sprint heeft. Ik staar me echter niet blind op uitslagen. Ik let in de eerste plaats op kwaliteit. En die zie ik gauw genoeg als ik de koersen volg". MUNCHEN - Het wereld kampioenschap puntenkoers, dat vorig jaar voor het eerst officieel op het programma prijkte, heeft opnieuw een Bel gische winnaar opgeleverd, Noel de Jonckheerre, die Stan Tourne als titelhouder opvolgt. De Jonckheerre, die 43 pun ten vergaarde, had samen met de Zwitser Hans Baumgartner (tweede met 38 punten), de Fransman Jean Jacques Re- biere )derde met 29 punten) en de Deen Hans Orsted een ronde voorsprong op de rest van het veld. Met nog een kleine vijf tien kilometer voor de boeg dubbelde het viertal de grote NICE - Bij internationale atletiekwedstrijden in Nice is de Nederlandse recordhouder hoogspringen Ruud Wielart als vierde geëindigd met een hoogte van 2.20 meter. Het nummer leverde met 2.24 meter een overwinning op voor de Amerikaan Rory Koti- nek. De Italiaan Rodolfo Berg amo en de Westduitser Wolf gang Killing sprongen evenals Wielart over 2.20 meter maar zij hadden minder foutspron- gen. groep. Pas in de laatste sprint, waarvoor een dubbel aantal punten wordt toegekend, stel de De Jonckheerre de eerste plaats veilig, die hij al had. De enige Nederlandse fina list, Hennie Stamsnijder, kwam in het stuk niet voor. HAARLEM (ANP) - Korea heeft tegen Australië in de Haarlemse honkbalweek niet tot het uiterste behoeven te gaan om zijn aanspraken op de eerste plaats te handhaven. Na een vrij matte strijd werd met 8-3, een resultaat ontstaan door beter slaan. Tien honkslagen, waaronder twee homeruns van II Kwon Kim in de derde innings en Jae Bak Kim in de zesde innings, resulteerden in acht runs. De twee Australische werpers, Alan Bury en Warwick Dool- and (manager David Went hield zijn beste werpers Won- nacott en Surplice angstvallig in de dugout, met het oog op de laatste wedstrijd tegen Ne derland), bleken geen onover komelijke hinderpalen te zijn voor de slagploeg van Korea, die in eerste honkman Bong Yen Kim met 0.667 hun beste slagman hadden. WEST-BERLIJN - René Linthuis, het jongste en minst bekende lid van de Neder landse ploeg bij het wereld kampioenschap in West-Ber- lijn, heeft zijn eerste optreden in de internationale wedstrij darena op de 3 meter plank af gesloten met een 26e plaats. Een mislukte laatste sprong, een anderhalve contrasalto met 2.5 schroef, deed de 15-ja rige Haagse Mavo-scholier belanden in het gezelschap van de vertegenwoordigers uit de ontwikkelingslanden. „Het had natuurlijk zo'n veertig punten beter gemoeten", aldus coach Rob Voorbij, die zijn tweede teleurstelling binnen twee dagen manhaftig ver werkte. „Maar daar wil ik hem niet op aankijken. Belangerij- ker is dat het jochie het gevoel heeft gekregen erbij te horen". Heel wat meer coaches, met name op het gebied van zwemmen, zouden graag heb ben gezien dat hun pupillen op dezelfde basis naar het we reldkampioenschap zouden zijn afgevaardigd. Toch kan men begrip hebben voor de wijze waarop de KNZB heeft gemeend het heren schoon- springen te moeten stimuleren. De kleine René Linthuis heeft lef genoeg om zich te wagen PARIJS (AFP) - De Franse ploeg voor het wereldkam pioenschap wielrennen voor professionals op de weg dat op de Nürnburgring wordt ge houden is als volgt samenge steld. Bernard Hinault, Jean René Bernaudeau, André Chalmel, Jean Chassang, Gilbert Chau- maz, Jacques Esclassan, Yves Hezard, Michel Laurent, Ber nard Bourreau, Roger Legeay, Mariano Martinez, Maurice le Guilloux. Jacques Bossis en Regis Ovion zijn reserve. aan het programma van inter nationale allure. Alleen een sprong met een moeilijk- heidsf actor van 35 die door de topheren wordt gedaan, ont breekt er nog in. Maar ook daar wordt aan gewerkt. Het zal al leen nog jaren van bijschaven kosten om de jury er toe te be wegen de zevens en achten te voorschijn te halen in plaats van de vijven en zessen die de Hagenaar nu werden toebe deeld. (Van een speciale verslagge ver) WEST-BERLIJN - De ka- persvloot van Piet Hein vaart zondag in West-Berlijn nog maals uit, maar zal wel niet met edelmetaal beladen terug keren. De Nederlandse kunst- zwemmeisjes, die het typische Nederlandse deuntje benutten voor het groepsnummer zijn niet al te best door de ver plichte figuren gekomen. „Vanavond ga ik ze moed toespreken. Ze zijn nogal te leurgesteld, maar ik vind dat ze goed hebben gezwommen", aldus Helma Gluvers, die vorig jaar nog deel uit maakte van de groep die in Jönköping Euro pees kampioen werd, na een stoomcursus in Amerika nu in volledige dienst van de KNZB is. „We hebben een beetje pech gehad. Als de jury zo'n paar uur bezig is gaan de cijfers al tijd omhoog. De meeste van onze meisjes zaten echter in het begin van het programma". Na enig rekenwerk bleek de schade mee te vallen. Marijke van Engelen, die met een 31e plaats het beste van de Oran jemeisjes was, start woensdag haar vrije programma op de solo op basis van een zesde plaats. Het duet dat wordt ge vormd door dezelfde Nij meegse zwemster en haar clubgenote Cathrien van Ey- ken staat als zevende geno teerd voor de uitvoering van vrijdag terwijl de groep voor de uitvoering van zondag be gint vanuit een zesde positie. Handhaving als beste team van Europa lijkt een onmogelijke opgave. Engeland heeft aan sluiting gevonden bij de drie kunstzwemgrootmachten Amerika, Japan en Canada en is onbereikbaar geworden. Wel is de verrassend sterk naar voren gekomen Zwitserse ploeg nog binnen schootsaf stand, maar datzelfde zullen de Westduitse meisjes vinden, die met zeer geringe achter stand de zevende plaats be zetten. Internationaal is er sinds Belgrado (1973) en Cal: (1975) het een en ander veran derd. De Acuamaids uit Santa Clara, die voor deze gelegen heid door de Amerikanen zijn afgevaardigd, hebben zich nie' van de concurrentie kurmec j losmaken. Hun solozwemsters Pamela Tryon bezet na de ver plichte oefenstof de derda plaats. Eerste is de 18-jarige Canadese Helen van der Burg. Ze is in Den Haag geboren er. op jonge leeftijd geëmigreerd. RICHARD BUCKAKI eindig de in de profkoers van het Bel gische Haasdonk als zeven tiende. De zege ging naar Dirk Baert. ANDRE GEVERS bezette in de profkoers van het Belgische Geetbets de achtste plaats. De winnaar was hier Guido van Calster. Matje Dohmen bezette de 25ste plaats. HENK SMIT zegevierde in het Belgische Bolleur. De Wilde bezette de vierde plaats. TON TER HARMSEL ging in het Belgische Oppuurs als ze vende over de meet. Eddy Copmans schreef de koers op zijn naam. BAGUIO (AFP) - Het zit Viktor Kortsjnoj, de uitdager in de tweekamp om de wereldtitel scha ken, geenzins mee. Nadat hij het afgelopen week einde tegen Anatoly Kar- pov twee nederlagen moest incasseren en daar door op een achterstand van 1-3 kwam te staan, kreeg de 47-jarige sta tenloze Kortsjnoj in de nacht van zondag op maandag een nieuwe „schok" te verwerken. Een aardbeving trof het gebied rond Baguio en het het bed van Kortsjnoj trilde in alle hevigheid mee. Danig geschrokken, het was voor het eerst in zijn leven dat de ex-Rus een trilling der aarde meemaakte, stapte hij uit zijn bed en kon daarna met geen mogelijkheid de slaap hervatten. Een van de secondanten van Kortsjnoj, de Engelse grootmeester Raymond Keene, kreeg de schrik ook goed te pakken. „Ik dacht dat de hele zaak in elkaar zou storten", was het commentaar van de Engelsman. De equipe van de huidi ge wereldkampioen Anatoly Karpov bevond zich eveneens binnen het getroffen gebied. In het Plazahotel, op een kilo meter afstand van de ver blijfplaats van de Kortsj noj-delegatie, trilden twee leden van de groep van Karpov hun bed uit. Geschrokken vlogen zij het balkon op. Niemand wist te vertellen hoe Kar pov zelf de bevingen had doorstaan. het spinveld is de parallelweg van de backer-en ruebweg (noordelijke rondweg) (Van onze zwemmedewer ker) VEERE - De Zeeuwse lan gebaanzwemmers kwamei zondagmiddag in Veere te gen elkaar uit in de 2 km lan ge „Veerse Meer Race". Dez wedstrijd was in de dri voorgaande edities steeds km lang geweest. Om veilig heidsredcnen besloot de or ganiserende vereniging „D Zuidwester" echter dez wedstrijd in te korten tot km. Was in de vorige jare: deze wedstrijd door de golf slag bijzonder zwaar, nu wa er door het uitstekende wee nauwelijks sprake van enig golfslag. De 59 deelnemer hadden er dan ook geen en kele moeite mee en zwomme de wedstrijd in een recordtij uit. Bij de heren bleek de Sas senaar Edwin de Causmae ker weer ongenaakbaar. Hi won deze race van Guid Sampon van de Stormvogi uit Vlissingen, die kennelij Een spelmoment uit de Bekerprogramma woensdag 23 augustus: Poule 1: RBC Domburg, Jong Ambon - Hal- I steren. Poule 2: Zeelandia - j Goes, Middelburg - Devo. Poule 3: Roosendaal - RCS, Vlissingen - Moerse Boys. I Poule 4: NSV - Breskens, Axel I MW, Stadion De Geusselu 23.500, Leo Steegman en Hu] Schrit Baetsen 14-04-1952 Gl Bonfrère 15-06-1946, Paul CR 9o~aÜ"1958' Johan Dijkstra] tn'oo'Jn56' Peter Gerards f °-«:946, Noud Jansen ?c"Üo Leo Kerstges I 26-03-1944, Jos Lacroix 23-02 Jo Quaden 30-04-1955, Fral S-chnjnemakers 13-08-1956, Webb 10-02-1952 Vertrokken zijn: Bobby Nieuwendijk (Heer), Rov vg B'andt (MKC), Hans Weck (Washington Diplomates)

de Stem | 1978 | | pagina 8