Geen garantie rechtszekerheid personeel skw Gritstr aalbedri jf veroorzaakte stofoverlast op Kanaaleiland In p J Sloop flats in Terneuzense Rozenstraat is begonnen STICHTING ZEELAND: Postduif legt een reuzenei ONDERZOEK DOOR GEMEENTE EN MILIEU-INSPECTIE Vlaamse Pijl Expo over inname van Gent Provinciale fokdag schapen stamboek Duitse matroos verdronken Rustig zomerweer waterstanden hoogwater Renovatie van de etagewoningen bleek te duur, vandaar dat besloten werd tot afbraak ervan (Van onze correspondent) TERNEUZEN - De afbraak van de flats aan de Terneuzense Rozenstraat is definitief van start gegaan. Gistermorgen trad het slo persbedrijf P. Kegels uit Terneuzen aan met zwaar materieel en om tien uur dreunde de eerste gevel tegen de vlakte. Het hele karwei zal ongeveer drie maanden in beslag nemen. De 72 flatwoningen, verdeeld over drie ge bouwen, dateren uit 1953 en zijn de eerste etagewoningen die in Terneuzen werden ge bouwd. Zoals bekend vielen renovatieplan nen te duur uit en werd besloten tot afbraak. Over het aantal en soort eengezinswoningen die bouwvereniging Terneuzen op de vrijge komen grond gaat neerzetten, is nog niets bekend. Alleen dat gewerkt gaat worden volgens de zogenaamde „goed en goed koopregeling", wat inhoudt dat de aspirant- huurders vergaande inspraak zullen krijgen bij het formuleren van de criteria waaraan de huizen moeten voldoen. Konstanz 428 min 5, Rhein- felden 301 min 10, Maxau 540 min 26, Plochingen 144 min 3, Mannheim 410 min 17, Stein- bach 123 min 5, Mainx378 min 9,'Bingen233 min 11, Kaub285 min 19; Trier 250 min 7, Koblenz 278 min 15, Keulen 273 min 7, Ruhrort 433 min 9; Lobith 1057 min 15, Panner- dense kSp 1028 min 12, Nijme gen 863 min 13, IJsselkop 918 min 13, Eefde IJssel 458 min 10, Deventer 330 min 11, Ka- terveer/Spooldersluis 70 min 2, Borgharen 3813 min 12, Belfeld 1094 plus 4, Grave be neden de sluis 499 plus 2. woensdag 23 augustus Bergen op Zoom, 7.42 en 19.55 Hans weert 7.10 Terneuzen 6.37 en 18.45 Vlissingen 6.05 en 18.14 Wemeldinge 7.55 en 20.11. DINSDAG 22 AUGUSTUS 1978 KOEWACHT - Een driejarige postduif van de heer J.B. Ver schuwen heeft een dezer dagen een ei gelegd dat de grootte had tan een normaal kippe-ei, hetgeen zonder meer een uniek feit kan worden genoemd. Het reuzenei, in duivensportkringen in en om Koewacht het gesprek van de dag, zou echter niet door het dui tenkoppel uitgebroed mogen worden: ,,Als jullie fotograaf zijn plaatje heeft geschoten haal ik het uit het nest", aldus de heer Verschuren. Ook de Hulsterse bioloog G. Sponselee, bij onze le zers bekend door zijn rubriek Grasduinen, die we hierover infor meerden, sprak van een uitermate zeldzame gebeurtenis. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Uitgave Uitgevenmaabchappij De Stem B.V. T'meuItn' Nieuwstraat 9, 4531 CV Terneuzen, Postbus 145, „„"ACJemeuzen,01150-17920 (4 lijnen). Hulst, Steenstraat 14,4561 AS (3 lijnen) Got"'Klokstraat 4461IK Goes' 01100-28030 Bn^??!^™aanda8 ,/m vnjdag 8.15-12.30 en 13.30-17 00 uur. OUtTEN KANTOORUREN: Advertentie-eaploiUtiei Breda Maandag t/m 076^2234" UUr 015-222555. Zondag van 20.00-22.00 uur S°mo^i4644TEN: Zeeuwsch"vlaarideren 01140-4498. Mtdden-Zee- Dham™InJNTi?*!!! B°ekhandel Passage, Passage 13. Oostburg: Polder 11 Terneuzen: Superm. v.d. Velde. Winkelc. Zuid- jtlS AANSLUITINGEN: burdróln?7^Zneï,WSeredactieH van der Helm, Melkweg40, Oost- mam ZillLiiw redacteur Zeeland en plv. chef drs. J. Bouw- G vanBerull v^ K ouo°-28138. Redacteur Midden-Zeeland 5e Schml jï ,Kai>ellt01102-2320' Redacteur Terneuzen P. zeeuwsch vföa^l /J88' 45, Hoek 01154-1556. Redacteur West- °n53-i554 t„v" vreï aalzone' J' Jonsen, Kwakkel 1, Zaamslag, dacteur OMt-Zeeuwsr^tn11' 57, Terneuzen, 01150-18946. Re- Hulst 01140 llso A eren: Henlt Postma, Walmolenstraat 12, Kreek 56 Tem»,,, 1SÏ"*1 voor Zeeland: C.J. de Boer Langs de Zelaenrustlaan 1 T»™01150-13137 Sportredactie Zeeland: A. Koomen, 8bonnen, t Terneuzen 01150-12941 Aivertr,'°'!-:^P.'0.i.t"j'; Inspecteur Zeeland W. Hendriks, 01140-3751. uuc-czptottatif; Inspecteur Zeeland C. Menu, 01150-95839 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De ont- werp-kaderwet specifiek wel zijn, die aan de rijksbijdrage regeling sociaal-cultureel werk ten grondslag moet lig gen, bevindt zich nog in een pril stadium van ontwikkeling. Dat houdt in dat de wettelijke grondslag voor de decentrali satie nog ontbreekt. Dat bete kent tevens dat noch de rechts zekerheid van het personeel in het sociaal-cultureel werk, noch de coördinatie in plan- en programmavorming op de drie bestuursniveau's bij de invoe ring van de rijksbijdragerege ling is gegarandeerd. Boven dien is het onaanvaardbaar dat op korte termijn niet meer dui delijkheid is geschapen rond de vaststelling van de hoogte van de rijksbijdragen. Aldus het voorlopige com mentaar dat het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland heeft op de ontwerp rijksbijdrageregeling sociaal- cultureel werk. De Stichting Zeeland onderschrijft het be ginsel van decentralisatie van beleid en heeft waardering voor de initiatieven van de mi nister van CRM en voor diens slagvaardigheid en durf om deze decentralisatie op korte termijn door te voeren. Van wezenlijk belang is echter dat een dergelijke ope ratie zorgvuldig wordt voor bereid en uitgevoerd. De wijze waarop het sociaal-cultureel werk in de toekomst zal wor den gefinancierd doet volgens de stichting geen recht aan die besturen van provincie en ge meenten die alert op de wensen van de bevolking hebben ge tracht in te spelen. Zonder de benodigde extra financiële middelen zal de invoering van de bijdrageregeling op provin ciaal en gemeentelijk niveau aanzienlijke vertraging oplo pen. Het scherpe onderscheid, dat in de bijdrageregeling wordt gemaakt tussen steun functie en algemene onder steuning doet naar de mening van het Zeeuwse opbouwor gaan geen recht aan de Zeeuwse situatie. De klein schaligheid en spreiding van het voorzieningenpeil in deze provincie noopt veelvuldig tot een combinatie van steun functie en ondersteuning op provinciaal niveau. Afgezien daarvan lijkt ons het gemaakte onderscheidt niet altijd op zijn plaats. Immers algemene hulp bij de dagelijkse uitvoering zo als ten aanzien van program mavoorbereiding, organisatie, administratie en financiën (ondersteuning) kan heel goed leiden tot kwaliteitsverbete ring van sociaal-culturele ac tiviteiten en tot vernieuwing van beleid". Volgens de stichting dient de toetsing van provinciale c.q. gemeentelijke plannen en pro gramma's vooraf op een syste matische wijze te geschieden en niet op basis van toetsing op doelmatigheid achteraf. Ten slotte acht het provinciaal op bouworgaan het onderbrengen van algemene ondersteu ningswerkzaamheden bij de sociaal-culturele activiteiten in kleinschalige situaties niet mogelijk. Hulp bij de dage lijkse gang van zaken en kwa liteitsverbetering vullen el kaar aan. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL - In de buurt- schap Zandstraat tussen Sas van Gent en Sluiskil is op nieuw hinder ontstaan door stofoverlast van het gritstraal- bedrijf Houtepen, dat geves tigd is op het Kanaaleiland. De rijkspolitie in Sas van Gent heeft tegen het bedrijf proces verbaal opgemaakt. „De kozijnen, de kasten, al les zit onder de rommel. De politie is hier met zwarte han den naar buiten gekomen", al dus een van de getroffen huis eigenaren de heer R. Hemel- soet. Het stof, waar het om draait blijkt een soort kristal achtige neerslag van ijzer te zijn. Navraag van de politie bij het bedrijf Houtepen bracht aan het licht, dat men hier za terdagmorgen nog aan het gritstralen is geweest en dat daarbij niet de juiste voor zorgsmaatregelen waren ge troffen. Eerder dit jaar kwam Houtepen ook al in de belang stelling toen een actiegroep, van Zandstraatbewoners handtekeningen inzamelde te gen de activiteiten van het be drijf. Na een hoorzitting in Sas van Gent kwam de toezegging, dat er verbetering zou optre den. Dat gebeurde inderdaad omdat de gritstraalactiviteiten voortaan onder een tent plaatsvonden. Zaterdagmor gen echter namen de werkne mers van Houtepen vanwege de hitte niet de moeite om de zijlappen van deze tent neer te laten rond het dok waar ze be zig waren met het stralen van een schip. Na enig overleg werd het werk later in de mor gen stil gelegd. De gemeente Sas van Gent heeft de zaak inmiddels in on derzoek genomen. Dat gebeurt in samenwerking met de mi lieu-inspectie, waarmee de gemeente gisteren contact heeft gehad. Aan de hand van de resultaten zal worden beke ken of een herziening van de hinderwet noodzakelijk is. JE TERNEUZEN - In de Put van Terneuzen tussen de boeien 23 en 23a is maandag morgen het stoffelijk over schot gevonden van de 20-jari- ge Duitse matroos R. Birlen- bach. De matroos viel op 13 au gustus over boord van het schip Hanial Tank uit Hil- chenbach uit het Ruhrgebied toen het onderweg was van Terneuzen naar Hansweert. De matroos werd sindsdien ver mist. TERNEUZEN - De toerclub Neutraal uit Terneuzen houdt 26 augustus een fietstoertocht achter voorrijders. De afstand van deze tocht, de Zeeuwsch- Vlaamse Pijl, bedraagt 80 ki lometer. Als maximumsnelheio wordt 22 kilometer per uur ge handhaafd. De start is 's mor gens om 9 uur en men kan zich vanaf 8 uur melden bij café Neutraal in de Nieuwstraat. Inlichtingen over de tocht kunnen verkregen worden via telefoon 97434. GOES - Op vrijdag 1 sep tember houdt het consulent schap voor de akkerbouw en de rundveehouderij in Goes weer de provinciale fokdag van het Zeeuwse schapenstamboek Het evenement heeft tradi tiegetrouw plaats op de Grote Markt in Goes. Er zullen 248 dieren worden getoond te we ten 53 rammen, 87 ooien en 108 lammeren. V Om tien uur ging de eerste gevel tegen de vlakte WBm ij 's;/:I -/p II,m IpJI Vooruitzichten voor woens dag en donderdag opgesteld door het KNMI. Rustig zomerweer met af en toe wolkenvelden Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland Voor woensdag: aantal uren zon: 3 tot 11, min. temp: om streeks 13 graden, max. temp.: omstreeks 21 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 3 tot 11, min. temp.: om streeks 12 graden, max. temp.: omstreeks 21 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. (Van onze correspondent) GENT - In de universiteits bibliotheek te Gent loopt van 18 september tot 6 oktober een tentoonstelling gewijd aan de inname van Gent door het le ger van Lodewijk de Veertien de, driehonderd jaar geleden. Opzet ervan is het gebeuren van die tijd in zijn historische samenhang voor te stellen. De oorlogen tussen de ko ning van Spanje en de Franse koning die het op de Nederlan den gemunt hadden, werden met wisselende kansen ge voerd en hadden een rampzali ge terugslag op het leven van de bevolking in Vlaanderen. Dorpen en steden werden nu eens door de Spanjaarden dan weer door de Franse troepen geplunderd en gebrandschat. De expositie besteedt vooral aandacht aan de nasleep en de armoede en ellende die daar uit voortkwamen. Het was zelfs zo erg dat beide kampen noodge dwongen tot een vergelijk kwamen om hier meldering in te brengen. De tentoonstelling moet ook inzicht geven in het politieke belang dat de inname van Gent had. Engeland dreig de tussenbeide te komen, waarop de vrede van Nijmegen werd gesloten en Vlaanderen een belangrijk deel van zijn grondgebied voorgoed aan Frankrijk verloor. De ten toonstelling is toegankelijk van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur, alle dagen, behalve tijdens de weekeinden.

de Stem | 1978 | | pagina 11