lit. RENAULT VAN DE VELDE: Keetie pakt goud via anti-climax c Resultaten Plasje te laat BRONS ZONDER WAARDE VOOR VELDT EN PIETERS Van de Velde ambassadeur" Rijsbergen De Bruyne naar andere ploeg? IUC TM EAGLES Caravans ot pedicure- icure van Du uren is maatwerk urantie ratie service 13 tot 6 maanden rouden Garantie. lessen geldleningen w. Blommaert Hulst, begin drie uur. Grat W.K.-WIELRENNEN door Hein 1 f Groothuis 1140-2891 l deze occasions lm uit. Er móet groot Renault- lie prima inruilwa- Ik voor de 100% Gouden Garantie. Ibeneden 35.000 km maanden. Bij méér ien garantie. Gouden Garantie 1 polis met duidelijkei lin leest u dat de lok in 't buitenland laar binnen de pnt laten repareren cost. Ien 14 dagen (en ten lot de konklusie nen dat 't „eigenlijk i niet helemaal de i is die u zocht", dan |t u 'm komen omrui- Tegen een lage, [lijke vergoeding. fel. 01140-3524/ 13. vouwcaravans i Golf in prijs verlaagd nu v a. arcaravans j.a. 6295,- inkl. afl. kosten losendaal 01 650-49 136-43843. dijk. ettige wijze de leerstof wordt der medisch toezicht. Oplei- 23. TE KOOP: vrijst. woonhuis op 1.100 m2 eigen grond. Inl.: Vylainlaan 31, Heikant, na 18.00 uur. T.K. 1000 m2 bedrijfsruimte annex woonhuis in Breda, geschikt voor alle doeleiH' den. Tel. 076-878826. Gemoderniseerde woning t.k. 79.000,- in centrum van Roosendaal. Groot 1 are en 75 ca. Ook geschikt als zakenpand. tel 076-650926. om AAS te bellen ook als u 1 (°f lichtingen hebt. garandeert ïrlening en scherp concurrere deling die zij kan geven de voordelen i, le, 2e of 3e hypotheek. Contan kbaar en maandlast naar dra g t vakmanschap mame verrassing als zij voor u >theek regelt. tel.: 01182-1907, ook 's a' uur. vond5 die of iste ing 29 liet een rter an- lhg nge ens, ,eu- der mt- Lim- Blijvende bijverdienste Verkoop van waspen toi- afwaszeep, parfum letartikelen aan sen. vrienden en tkeTezoek Grote verdienste. oe verzekerd. Uitleg. cteen- 2000, Kruishouten), =>i weg 153, 8790 Waregeu België. Tel. 056-60274^, Schieting op maandag augustus bij 30. UNIEKE TRILOGIE (Van onze sportredactie) GOES - In een half jaar tijd heeft Johan van de Velde een unieke trilogie behaald. Het 21- jarige troetelkind uit de ploeg van Peter Post won eerder dit seizoen de Ronde van Norman- dië en de Ronde van Engeland. Dit weekeinde voegde hij aan de erelijst van zijn nog prille carrière een derde etappe-wedstrijd toe: de profronde van Nederland. Daarmee bewees de eerstejaars beroepswielrenner dat hij genoeg talent heeft om in de toekomst renners als Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper op te kunnen volgen in het grote werk, zoals de Tour de France. Voor insiders is het al geen verrassing meer dat Johan van de Velde zich in zijn eerste zes maanden als professional zo goed heeft weten te weren in het harde profmetier. Rini Wagt- mans (de man die Van de Velde ontdekte) en Peter Post, zijn huidige ploegleider, vertelden maanden geleden reeds: „Die jongen wordt een grote. Daar zal nog veel over gesproken worden". Post deed die uitspraak nadat van diverse zijde, hevige kritiek op hem was ge spuid. Er werd geopperd dat Van de Velde nog te jong was voor een profavontuur, dat hij eerst nog eens een jaartje in de Ronde van de Toekomst, de Ronde van Frankrijk voor ama teurs waarin hij dagenlang moest rijpen bij de amateurs. Maar Peter Post had Johan van de Velde na een tip van Rini Wagtmans aan het werk gezien in de Ronde van de Toekomst, de Ronde van Frankrijk voor amateurs waarin hij dagnlang de gele trui droeg en tenslotte als tweede eindigde. Post wuifde alle kritiek in de lucht en zei: „Pure talenten moeten zo snel mogelijk prof worden. Ze leren daardoor extra vlug het metier kennen en dan kunnen ze lek ker lang genieten van hun ervaring". Niet zonder voldoening wees Post na de eerste successen van Van de Velde bij de pro fessionals dan ook op zijn voorspelling. Het leek erop dat Post het gelijk persé naar zijn zijde wilde trekken en vooral in de profronde Peter Post op de schouders.' door Nederland dankte Van de Velde zijn overwinning voor een groot gedeelte aan zijn chef d'equipe. Bij het ingaan van de ploegen tijdrit - het laatste onderdeel van deze etap pewedstrijd - had hij immers nog altijd 42 seconden achterstand op de Belg Etienne van der Helst. Zijn ploegmaten Piet van Katwijk, Cees Priem, Paul Wellens, Gerrie Knetemann, Henk Lubberding, Aad van den Hoek en voor al Jan Raas reden echter op verzoek van Post voor wat ze waard waren in dit beslissende onderdeel en aan de finish van de 18 km lange tijdrit bleken ze het 21-jarige talent naar de overwinning gesleurd te hebben. Van der Helst en diens ploegmaten verloren liefst 55 seconden op de Post-pupillen en daarmee ook de overwinning. Johan van de Velde was de eerste om toe te geven dat hij zonder de puike steun van zijn ploegmaten nooit de eindzege had kunnen grijpen. „De ploeg heeft de ronde voor mij gewonnen", bekende hij. Maar de zoon van een varkensfokker uit het Brabantse Rijsbergen deed zichzelf in ultrakorte analyse van de zes daagse Profronde toch ietwat tekort. Het kan immers geen toeval zijn dat een 21-jarig „broekje" in het profpeloton in zes maanden tijd zeven gedegen overwinningen boekt: twee etappes (waaronder de zwaarste bergrit) en de eindzege in de Ronde van Normandië, een etappe en de eindzege in de Ronde van Enge land en een etappe en de eindzege in de Prof- toer door Nederland. Die zeven - stuk voor stuk waardevolle - zeges bewijzen immers dat deze neo-prof het instinct van de winnaar heeft. Hij heeft een goed oog voor de juiste ontsnapping en voelt het koersverloop feilloos aan. Dat inzicht, ge voegd bij zijn aangeboren talent en het feit dat hij geluk weet af te dwingen zijn de drie peilers van zijn succes. Want net als kampioenen is bok Van de Velde in de beginfase van zijn car rière niet gespeend van geluk. Hij mag immers dankbaar zijn voor het feit dat Peter Post in hem een absolute vedette ziet en de neo-prof vooral daarom meer dan welke andere jonge renner dan ook in de gelegenheid stelt om zich te manifesteren in het profpeloton. Dit laatste heeft natuurlijk een bijzonder positieve ont wikkeling van Van de Velde. Door deze faktoren is de jonge man die een jaar geleden nog varkens voerde en kranten bezorgde plotseling uit de anonimiteit kunnen treden. Dank zij zijn koersintelligentie, zijn onmiskenbare klasse en de steun van mannen als Post en Wagtmans wordt hij nu gekoesterd als een kostbare pion voor de toekomst, wan neer de beenspieren van mannen als Kuiper en Zoetemelk beginnen te verslappen en het publiek ongeduldig om een nieuwe vedette be gint te schreeuwen. JOHN VAN OPPEN (Van omze sportredactie) DONGEN - Gaat Hennie Kuiper nu wel of niet naar de wereldkampioenschappen op de weg voor profs die volgende week zondag op de Westduitse Nürburgring worden verreden. Volgens Dordtenaar Piet Liebregts, voor de komende dagen als coach optreedt van de twaalf man sterke ploeg die de KNWU aan de start zal brengen is het zeker dat Kuiper, die door een ongelukkige val in de afgelopen Tour de France haast een maand „competitie" moest missen maar sinds anderhalve week weer op de fiets zit, in de strijd om de regenboogtrui mag vertrekken. Liebregts rekent er op dat de naam van Kuiper garant zal staan voor het feit dat de Puttenaar alsnog toe stemming krijgt te vertrekken. De kans bestaat namelijk dat Kuiper uit de boot valt omdat de inschrijving voor de WK van de profs sloot op 6 augustus. Op die dag moesten de deelnemende landen de veertien namen van de volledige ploeg (twaalf plus twee reserves) aan de organisatie bekend hebben gemaakt. De KNWU schreef Hen nie Kuiper echter pas afgelopen vrijdag in. Onze sportredacteur Hein Groothuis meldt dan ook vanuit München: „De kans op deelname van Hennie Kuiper aan het wereldkampioenschap voor de profs op de weg is definitief verkeken. De oorzaak daarvan is dat de Puttenaar te laat werd ingeschreven. De inschrijving waarbij veertien namen moch ten worden opgegeven sloot 6 augustus. Op 18 augustus kwam de aanmelding van Kuiper binnen, die door de internationale jury niet werd geaccepteerd. De jury d'appel verwierp zater dag het beroep dat de KNWU tegen die beslissing had aange tekend. Ondanks de in de Tour de France opgelopen blessure wilde men voor Kuiper geen uitzondering maken". Tot zover het bericht van Hein Groothuis. Piet Liebregts rekent er echter op dat hij de komende dagen via relaties er alsnog in zal slagen Kuiper een startbewijs te bezorgen. Vandaar dat hij de sportcommissie adviseerde Kui per als twaalfde man aan de ploeg voor de WK toe te voegen. Als elfde kreeg na de proftour door Nederland Hans Langerijs een plaats. De ploeg die zondag voor kopman Jan Raas zal moeten rijden ziet er als volgt uit: Jan Raas, Joop Zoetemelk, Gerrie Knetemann, Henk Lubberding, Johan van de Velde, Aad van den Hoek, Cees Priem, Jos Schipper, Leo van Vliet, Bert Scheunemann, HAns Langerijs en Hennie Kuiper. Piet van Katwijk werd aangewezen als eerste reserve, Martin Ha vik als tweede en Roy Schuiten (reeds in West-Duitsland) als derde. Mocht Liebregts het dus via zijn relaties niet voor elkaar krijgen dat Kuiper mag vertrekken dan zal Piet van Katwijk zijn plaats innemem. AMATEURS De wegcoach van de Nederlandse amateurs Rini Wagtmans heeft gisteren na afloop van de Omloop van de Mijnstreek (winnaar Frits Pirard) zijn ploeg voor het individuele wereld- kampioenscgap vastgesteld. Bert Oosterbosch, Theo de Rooy en Jo Maas waren al aangewezen. Na de Omloop van de Mijn streek kwamen daar Frits Pirard, Jacques van Meer en Arie Hassink bij. Als algemeen reserve voor zowel de ploegentijdrit als de individuele wedstrijd werd Egbert Koersen door Wagtmans aangewezen. Hennie Kuiper ■CT- - J* Johan van de Velde krijgt een cadeau van burgemeester Hartman van Rijsbergen. RIJSBERGEN - Johan van de Velde mag dan het troetel kind zijn van de wielerploeg van Peter Post, de 2I-jarige Johan is nog veel meer het troetelkind van zijn woonplaats Rijsbergen. Vele honderden plaatsgenoten kwamen gister avond Johan een spontante huldiging brengen voor zijn over winning in de Proftour van Nederland. Omdat er in Rijsbergen zondag toch al een enorme feesttent stond in verband met de Gildedag belde burgemeester Hart man Johan op, vlak nadat de jonge wielrenner terugkwam van de koers in Dongen. „Johan, ik heb hier toch een feesttent staan. Daar hoor jij vanavond gehuldigd te worden", zei bur gemeester Hartman van Rijsbergen en Johan, die ondanks zijn vele successen dit seizoen een normale jongen blijft, gaf graag gevolg aan die uitnodiging. „Johan van de Velde is een ware ambassadeur voor Rijsber gen", zegt burgemeester Hartman over zijn succesvolle plaatsgenoot. „Nederland begint nu langzamerhand in de gaten te krijgen waar Rijsbergen ligt". Overigens vindt men het in Rijsbergen niet alleen leuk voor de gemeente dat Johan zulke opvallende prestaties levert, voor de wielrenner zelf vindt men het toch het aardigst. Vooral het feit dat in de laatste etappe van de Profronde de ploeg van Post helemaal vóór Johan reed heeft bij de Rijsbergenaren veel indruk ge maakt. Overigens organiseert de supportersclub van Johan van de Velde een busreis naar de wereldkampioenschappen. Daar voor kan men zich opgeven bij C. van Dijk, Pannehoefsebaan 18 in Rijsbergen. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN - De geheel Nederlandse finale van de damesachtervolging is op een geweldige anti-climax uit gelopen. Het duel tussen Keetie van Oosten-Hage en Anne Riemersma, dat extra cachet had, doordat het de revanche van de nationale titelstrijd betrof (Riemersma won in Utrecht), ging als een nachtkaars uit. Na zeven en een halve ronde werden de twee Nederlandsen afge schoten, omdat Keetie van Oosten een stuk kleefband in haar achterwiel had. De wedstrijd was meteen ten einde, want er was geen ki lometer meer af te leggen. Keetie van Oosten werd tot winnaar verklaard, omdat zij voorlag op het moment dat de strijd werd afgebroken. Keetie van Oosten, die haar derde wereldtitel op de achtervolging in de wacht sleepte (eerder triomfeerde zij in 1975 en 1976), was wei nig gelukkig met de wijze waarop zij had gewonnen. „Het is onbevredigend als je op zo'n manier het goud pakt. Het doet afbreuk aan mijn titel. Maar ik kan er ook niets aan doen. En reglementen zijn reglementen. Als we uit gereden hadden, had ik ech ter ook wel gewonnen. Als je bijna twee seconden voorligt, dan heb je moreel. Daarbij komt dat ik het laatst niet gauw stil val". Keetie van Oosten had zich inderdaad zonder enige twijfel de sterkste getoond als de race voltooid had kun nen worden, want zij had een voorsprong van 1.86 en was de laatste ronden steeds ver der uitgelopen. Desondanks kon Anne Riemersma, die vorig jaar als enige Neder landse afgevaardigde ook al genoegen had moeten nemen met de tweede plaats, zich niet neerleggen bij het vol dongen feit. Zij diende een protest in bij de jury, omdat zij vond dat er geen sprake was van pech. Het protest maakte echter geen enkele kans van slagen. Keetie van Oosten kreeg het euvel met haar fiets, doordat zij over een schuimrubbertje was gere den, die de baan markeren en met kleefband zijn bevestigd. Anne Riemersma: „Dat kun je toch geen pech noemen. Zij is er expres over gereden. Zo kan ik ook winnen". Keetie van Oosten, die de onredelijke Riemersma geen woord van troost gunde, had overigens helemaal niet ge merkt dat zij anderhalve ronde lang met het kleefband in het achterwiel had rond gereden. „Op het moment dat er werd afgeschoten dacht ik dat Anne lek had gereden. Nadat ik over dat kussentje was gereden, hoorde ik wel iets, maar ik heb niet geke ken. Het is jammer dat het zo is gelopen. Ook al omdat ik graag mijn tijd had willen weten". GOES - De uitslag van het eerste gedeelte van de vijfde en laatste etappe van de Profronde van Nederland is: 1 Knetemann Ned-Post 2.26.11 (met bonificatie 2.26.01), 2 Schipper Ned-De Loof z.t. (met bonificatie 2.26.06), 3 Krekels Ned-Harings 2.26.21 (met bon. 2.26.18), 4 Theo Smit Ned-Anglade, 5 Willy Planckaert Bel-Merckx, 6 Jan van Katwijk Ned-de Loof, 7 Fons van Katwijk Ned-de Loof, 8 Piet van Katwijk Ned-Post, 9 Jan van der Stappen Bel-Willekens, 10 Leo van Vliet Ned-Caput, 11 Johan van der Meer Ned-Koopmans, 12 Leo Schurgers Bel-Wille kens, 13 Gerrie van Gerwen Ned-Harings, 14 Ad Prinsen Ned-Koopmans, 15 Hans Langerijs Ned-Harings allen in dezelfde tijd als Krekels, 22 Jurgen Kraft Wdl-Harings z.t., 4" Dietrich Thurau Wdl-Jossart op 17 sec. 57 Barry Hoban GB-Caput op 2 min 21 sec. Ploegentijdrit 22.3 km: 1 Post 25.15.60, 2 Jossert 26.10.90, 3 Merckx 25.26.59, 4 Caput 26.19.34, 5 Harings 26.33.23, 6 Koopmans 27.28.86, 7 Willekens 27.32.79, 8 De Loof 27.50.44, 9 Visschers 28.17.36, 10 Anglade 29.20.43. Puntenklassement: 1 Willy Planckaert 55 pnt, 2 Van vliet 55, 3 Van Calster 44, 4 Van der Meer 42, 5 Piet van Katwijk 39. Eindklassement: 1 Van der Velde Ned-Post 25.04.46, 2 an der Helst Bel-Merckx op 13 sec. 3 Pevenage Bel-Jos- sart op 19 sec. 4 Zoetemelk Ned-Caput op 1.25, 5 Knete- mann Ned-Post op 1.43,6 Van den Hoek Ned-Post op 1.43, 9 I Eel-Jossart op 2.00, 8 Verlinden Bel-Jossart op nn 9 G1,em Ned-Post op2.27,10 Van Calster Bel-Merckx Nan Wllly Planckaert Bel-Merckx, 12 Van Vliet "Laput op 3 min. 13 Adri van Houwelingen Ned-Ha- wJPt°P 3'31' 14 Jan Raas Ned-Post op 3.32, 15 Thurau wowossart op 3.57,33 Hoban GB-Caput op 7.08,55 Kraft e a?ngs °P 13-34- 74 9?ic °9g,enklassement: 1 Merckx 74.22.49, 2 Post 74.29 53 rt 74-23-53. 4 Caput 74.26.25, 5 Harings (Van onze sportredactie) GOES - Jos Schipper heeft zaterdag op een haar na een fikse boete ontlopen wegens over treding van het doping-reglement. De 27-jari- ge wielrenner uit Zeeland arriveerde in Goes, op de slotdag van de Profronde door Neder land, te laat op de dopingcontrole. Schipper moest daarvoor melden omdat hij in het eerste gedeelte van de laatste etappe als tweede was geëindigd, pal achter Gerrie Kne temann: hij arriveerde echter te laat bij de Fransman Baudain, die belast was met het toezicht op de dopingcontrole. Baudain toonde zich aanvankelijk onver- biddellijk en stelde een rapport op waarin vermeld stond dat Schipper niet aan zijn ver plichtingen had voldaan. Dit zou o.m. tot ge volg hebben dat de wielrenner voor de duur van een maand voorwaardelijk geschorst zou worden en een geldboete van 5000 Zwitserse franks opgelegd zou krijgen. Hoe Schipper ook smeekte om alsnog een urinestraal te mo gen leveren, de Fransman bleef bij zijn besluit totdat enkele collega-juryleden hem wisten te vermurwen en Jos Schipper met een zucht van verlichting alsnog een plasje mocht doen. (Van onze speciale ver slaggever) MÜNCHEN - Sjaak Pieters (21) en Lau Veldt (25) zijn de eerste Neder landers, die bij wereld kampioenschappen een medaille op het tandem- GOES- Fred de Bruyne, de gewezen televisiecommen tator van de BRT overweegt om op te stappen als ploeg leider van Flandria. Vandaag (maandag) heeft De Bruyne een gesprek met sponsor Claeys. De Bruyne heeft een eisen pakket samengesteld. Wordt dat niet aanvaard, dan keert Hij de ploeg de rug toe. De Bruyne: „Ik heb al aanbie dingen van diverse andere ploegen gekregen". (Van onze sportredactie) BREDA - NAC zal in de tweede ronde (16-de finales) van het toernooi om de KNVB-beker, uitkomen te gen Go Ahead Eagles uit De venter. De wedstrijden voor de tweede ronde worden op zaterdag 14 of zondag 15 oktober gespeeld. Resultaat loting: FC Twente-Veendam, PSV-FC Dordrecht, FC Utrecht- Heerenveen, Ajax-Eindho- ven, Sparta-FC VW, Volen- dam-Feyenoord, Excelsior- AZ'67, Willem II-Roda JC, De Graafschap-Vitesse, He- racles-Den Bosch, NAC-Go Ahead Eagles, Wageningen- FC Amsterdam, Haarlem- Noordwijk, Fortuna SC- Rheden, FC Den Haag-NEC, PEC-MVV. nummer hebben behaald. Het brons dat stuurman Veldt en Pieters grepen, heeft echter nauwelijks waarde. De meeste landen hebben zich namelijk al lang van de tandem afge keerd. Het aantal deelne mers aan wereldkam pioenschappen is van jaar tot jaar afgenomen. Het laagterecord werd dit jaar bereikt. Slechts zes kop pels kwamen in München op de baan. Veldt en Pieters, vorig jaar, toen zij voor het eerst samen een duo vormden, zevende, deerde de geringe belang stelling echter allerminst. Veldt, de slimste en brutaalse van het tweetal: „Vergeten mag niet worden dat de laat ste jaren bijna alleen zwakke landen uit het tandemtoer- nooi zijn verdwenen. Hier waren louter sterke tandems aanwezig". Veldt en Pieters, die in de strijd om de derde plaats de Westduitsers totaal kansloos lieten, hadden voor het kam pioenschap slechts een keer of tien getraind. Veldt: „Als wij meer getraind hadden, had er misschien meer inge zeten. In de halve finales verloren wij in de tweede rit toch maar met tien centime ter verschil van de Amerika nen. Aan de andere kant wil veel trainen ook niet alles zeggen. Verleden jaar had den wij er veel meer voor ge daan en toen ging het hele maal niet". Lau Veldt.

de Stem | 1978 | | pagina 9