,,je sva VROU WIJSM Dertig jaar geleden eindigde voor West-Duitsland de Tweede Wereldoorlog Geldhervorming betekende tevens de definitieve beslissing Zondag 20 juni een merkwaardige dag Extra-extra Extra-Extra^ Sollicitiatie Peet de Marti 35 jaar dorps Waardeloos Conflicten Verrassing Schaduwkant •- pE STEM VAN DINSDAG 18 IJzendijke zonder Peet de Martelaere zou hetzelfde zijn als een café zonder jonge klare. Peet de Martelaere is nu al weer 35 jaar de dorp somroeper van llzendijke en als het aan hemzelf ligt maakt hij de 50 jaar ook nog vol. „Ik zie voorlopig toch niemand komen die mij zal opvolgen, dus doe ik het zelf maar", zegt de nog immer vitale en vol grappen zitten de ras-IJzendijkenaar. De dorpsomroepersstiel is lang zaam maar zeker aan het uitsterven. „We zijn hier in het Landje van Cadzand nog maar met z'n drieën over, Jas Castelijn uit Groede die al 81 is en Bla- j oke uit Sluis, de jongste van j de overgeblevenen. En dat! terwijl vroeger elk dorp z'n I eigen omroeper had". Het j begon voor Peet de Marte laere, zelf nu 71 jaar, aan het I einde van de tweede wereld- oorlog. Bij slagerij Willem- sen was er een noodslachting I en de toenmalige omroeper De Witte was niet zo goed meer te verstaan. De slager vroeg aan Peet de Martelaere of hij een stukje vlees zonder bon wilde verdienen. DatJ was indertijd niet aan dove mansoren gezegd dus Peet ging op zijn fiets ITzendijke rond en belde de noodslach ting uit. In dat bericht vertelde hij] de mensen dat bewoners van) IJzendijke van wie de naam] met een bepaalde letter be-| gon, bij slager Willemsen te-l recht konden voor vlees, dat te verkrijgen was zonder bon.j „Als ik die dag toevallig niet thuis geweest was, dan was] ik wellicht nooit dorpsom-1 roeper geworden", verklaar-1 de Peet de Martelaere. „Maar] ik bracht het er waarschijn-] lijk dermate goed af, dat ik niet lang daarna gevraagdl werd om voor notaris Cort-] hals een veiling uit te brel- len". Peet keek toen nog een) beetje vreemd aan tegen het dorpsomroepersvak, maarl hij kreeg toch de smaak te| pakken. Hem werd aangeraden om] een officiële sollicitatie in te] dienen bij de burgemeester] van IJzendijke, de heer van] B/onningshausen. Een] dorpsomroeper moest name-] lijk door de burgemeester] aangesteld worden. De solli-t; citatie werd positief ontvan-l gen en omdat er verder geeij concurrenten waren, werd Peet de nieuwe omroeper vaij IJzendijke. Zijn belangrijkste taak was om de bevolking van IJ-1 zendijke op de hoogte tel brengen van op handen zijn-| de veilingen of koopdagen.! "lak na de oorlog tot in del zestiger jaren waren er een Paar maal per jaar dergelijke! gebeurtenissen op het dorp. ij Tegenwoordig is het een zeldzaamheid dat bijvoor beeld een hele huisraad bij] opbod verkocht wordt. Ook bet veilen van huizen en landbouwgrond komt niea dikwijls meer voor, omdafl het vandaag de dag veelal onderhands wordt verkocht] Daarmee is het werk vau dorpsomroeper Peet d| Martelaere veel gemakkelijl Ker geworden. Met zo'n koopdag kon je vroeger nog a6"*» eut hebben, vertelt Pee de Martelaere. "Vooral met de vrouwel was het soms echt gezellig. J bloest dan de vrouwen wa wijs maken en dat kon leuk taterelen opleveren". Vod het overige werd de dorp somroeper ingeschakell door de cafébazen om kaar; Sen en biljartwedstrijden aan te kondigen. „Tegen Woordig is het aantal kaai ingen flink afgenomen zods minder de fiets op moei neen de verenigingen doe?; 8 regelmatig een beroep c Ludwig Erhard, de „vader" van de in 1948 begonnen sociale markteconomie". lieerden lieten zich echter niet uit West-Berlijn verdrijven; hun sectoren van Berlijn werf de D-mark het officiële be taalmiddel. De hieropvolgen® totale blokkade door de So vjets, de eerste grote crisis o® Berlijn, leidde van 1948 ,0' 1949 tot de spectaculair luchtbrug waarbij de onlang overleden Amerikaanse com mandant generaal Lucius Cla. zo'n belangrijke rol speelde Op 17 juni 1953, nu jaar geleden, kwam bet op nieuw tot een machtsstrij Nu was het echter de bevo king van de Russische t°n, en Oost-Berlijn die tegen Sovjet-bezetters in ops'8" kwam. Het Russische leg kwam in actie. Met har hand werd de revolutie kop ingedrukt, waarbij n de minste twijfel werd ge ten over de vraag wie werkelijke machthebber in het oostelijke deel v Duitsland waren. AMI VAN VHEf in hun zone over tot een geldhervorming, op een soort gelijke manier als in het wes ten met dit verschil dat de par ticuliere bezitters hard werden aangepakt terwijl de kleine spaarders werden verschoond. De grote vraag was nu, welke Duitse mark in de voor malige hoofdstad Berlijn die door de vier geallieerden ge zamenlijk werd bestuurd, zou gelden. De historicus Karl Erdmann schrijft hierover: „Opgeroepen door de kwestie van het geld groeide de vijand schap tussen de Sovjet-Unie en de westerse machten in het jaar 1948 in Berlijn uit tot een open machtsstrijd.Beide par tijen wilden geen duimbreed toegeven, een zondvloed van nota's en memoranda ging over een weer. Eind juni legde de Sovjet-Unie het hele personen- en goederenverkeer per spoor naar de westelijke zonen stil, aanvankelijk met een verwijzing naar „techni sche moeilijkheden", enkele dagen later als „maatregel om de invoering van de westelijke munteenheid in Berlijn te ver hinderen". De westefijke geal- (Van onze correspondent) O p 20 juni was het dertig jaar geleden dat voor West- Duitsland de Tweede Wereldoorlog eindigde. Op die datum in 1948 zetten de westelijke geallieerden namelijk een streep onder de rekening van het verleden en sloegen een nieuwe bladzijde om waarop de oude reichs- mark vervangen werd door de D-mark. Daarmee begon voor de drie westelijke zones het Wirtschafswunder dat uiteindelijk leidde tot de sterke economische positie die de Bondsrepubliek op dit moment inneemt. De geldhervorming luidde echter ook een periode in waarin de scheiding van Duits land definitief gestalte kreeg en waarin de koude oorlog tus sen de voormalige geallieerden de plaats innam van de ge meenschappelijke strijd tegen Hitiers naziregiem. Drie jaar na de capitulatie van de gedecimeerde Duitse troepen was er van een econo mische opleving in het bezette land nog nauwelijks iets te merken. Integendeel, de schaarste aan levensmiddelen en aan andere belangrijke goe deren werd steeds nijpender De steden, voor een groot deel tot 60 70 procent weggebom bardeerd in de laatste oor logsmaanden, waren nog altijd puinhopen waar de honge rende bevolking tussen de ruï nes leefde in kelders of zelfge maakte hutten. De voedsel voorziening was minimaal. In Noord-Rijn-Westfalen bij voorbeeld werden per persoon per maand 450 gram vlees, 3 liter melk, 2 eieren, 500 gram kaas, een paar kilo aardappe len en een uiterst kleine hoe veelheid ander voedsel ver strekt. De stemming van malaise en van wanhopige berusting werd voor een belangrijk deel ver oorzaakt doordat het geld vrijwel waardeloos was. Om de oorlogsinspanning te kunnen bekostigen hadden de nazi's de geldpersen tussen '39 en '45 op volle toeren laten draaien. Re sultaat: tegenover de 36 mil jard reichsmark die in 1938 in omloop waren, circuleerden in 1948 maar liefst meer dan 400 miljard Reichsmark, zonder dat er ook maar een minimum aan goederen tegenover stond. De enorme inflatie, vergelijk baar met die van 1923, kwam goed tot uiting in de welig tie rende zwarte markt waar een Amerikaanse sigaret 7 reichs mark kostte en waar de lief hebber voor een pond koffie 750 mark moest neertellen. De eerste plannen voor een geldhervorming waren al in 1945 geboren. Dat het nog bijna drie jaar zou duren voor dat deze in de realiteit werd omgezet, is vooral te wijten aan de steeds scherper wor dende conflicten tussen de drie westelijke geallieerden ener zijds en de Sovjet-Unie ander zijds. De laatste verzette zich tegen een gemeenschappelijke controle op de geldomloop en wilde Duitse marken drukken naar eigen goeddunken. Dit werd echter door de westelijke geallieerden afgewezen. Ook in andere opzichten verschil den de geallieerden van me ning over de vraag hoe het overwonnen Duitsland weer op de been moest worden ge- De eerste dag van de D-mark leverde een verrassing op. De etalages van de winkels waren voller dan zij ooit geweest wa ren, als gevolg van het feit dat er in afwachting van het „uur U" veel goederen op voorraad waren geproduceerd. De boe ren profiteerden onmiddellijk van het nieuwe geld omdat zij hun fruit- en groentenoogsten nu weer met voordeel konden verkopen. De arbeiders gingen weer met pleizer naar hun werk, omdat ze in plaats van de waardeloze reichsmarken aan het eind van de week evenveel D-mark-met-koopkracht in hun loonzakje zouden vinden. „Het wonder van de D-mark", zoals een krant schreef, was geschied. Welis waar kon niemand zich al bok- kesprongen veroorloven en was de schaarste nog lang niet voorbij, de goede moed was te ruggekeerd en daarmee de weg naar een verbetering van de le vensomstandigheden geopend. Maar bij alle vreugde over het doorbreken van de impasse en de snelle resultaten van de geldhervorming was er ook veel verbittering. In tegenstel ling tot de bezitters van grond Het Berlijn van 1948: nog en goederen die evenmin als de loontrekkers op geen enkele wijze benadeeld waren, zagen de spaarders. Vooral onder de middenstand en kleine burger ij, hun moeizaam verworven bezit met een klap vrijwel ge heel verloren gaan. Voor velen was dit de tweede keer in hun leven. Onverbrekelijk verbonden met het succes van de geldher vorming is de gelijktijdige in voer van een nieuwe economi sche politiek, die van de „so ciale markteconomie". Deze moet op het persoonlijke conto worden geschreven van Lud wig Erhard, directeur van eco nomische zaken bij het tweezonen bestuur in Frank furt, die ook met de leiding van de geldhervorming was belast. Erhard wist deze politiek, een mengsel van sociale en liberale elementen, dat wordt geken merkt door privé-eigendom van de produktiemiddelen, het mechanisme van vraag en aan bod en vrije concurrentie waarbij de staat moet in grijpen wanneer er sprake is van sociale onrechtvaardighe den, door te drijven. Tegen de ijd een puinhoop. zin van een aantal partijgeno ten in de CDU die er sceptisch tegenover stonden, maar vooral tegen de zin van de SPD en de vakbonden die fanatieke voorstanders waren van een planeconomie en die meenden dat Erhards politiek tot een „sociale catastrofe" zou voe ren. Deze bleef echter uit, on danks het feit dat zeer veel controlemaatregelen en prijs- voorschriften (behalve voor voedsel) terzijde werden ge schoven en honderden dirigis tische regelingen werden op geheven. De sociale markteco nomie is tot nu toe de basis ge bleven van het maatschappe lijk stelsel in de Bondsrepu bliek. De grote schaduwkant van de monetaire ingreep in de ver ziekte economie van de weste lijke bezettingszonen was dat deze aanleiding vormden voor de definitieve breuk met de Sovjet-Unie en de deling van de beide Duitslanden. Enkele dagen na de invoering van de D-mark gingen ook de Russen holpen. Het Marshall-plan, dat merkwaardige mengsel van economische, politieke en ideologische motieven waarbij de vrees voor een uitbreiding van het communisme zeker een rol speelde, werd in 1947 door Molotov verworpen die daama een eigen hulpverlening voor de Oosteuropese landen orga niseerde (Wat later tot de op richting van de Comecon zou leiden). Ook politiek gezien werd de kloof tussen oost en west steeds breder. Een poging om alle Duitse partijen aan een tafel te krijgen, mislukte door de weigering van de vooraan staande SPD'er Kurt Schuma cher die daarbij verwees naar het verbod van de SPD in de Russische bezettingszone. De eerste conferentie van de (Duitse) minister-presidenten van de vier bezettingszones, waar een beleid voor de toe komst zou worden uitgestip peld, zou tevens de laatste zijn. De conferentie mislukte om nes te betrekken bij de Euro pese wederopbouw. Dit voor nemen werd begin 1948 be krachtigd op een conferentie in Londen waaraan ook de Benelux-landen deelnamen en die de definitieve breuk met de Sovjet-Unie betekende. In het voorjaar van 1948 deden opnieuw, maar deze keer sterker dan ooit, in de be zette gebieden geruchten de ronde dat een geldhervorming op handen was. De koers van de Reichsmark op de zwarte markt zakte als een baksteen. In deze tijd kostte een sigaret, de waardemeter voor het geld, al 35 mark. Vrouwen hamster den alles wat nog maar vrij te kopen was, omdat niemand wist of de maatregel een ramp of een zege zou worden. Op vrijdag 18 juni kondigden de militaire commando's het be sluit af, dat voorzag in de uit gave van een nieuwe munteen-i heid, de Duitse Mark, die op zondag zou worden verdeeld en die op maandag van kracht Het verwoeste Dresden. redenen waarover de historici nog altijd van mening verschil len. In elk geval trok de pre mier van de Russische zone zich terug, waarna de Beierse voorzitter Ehard opmerkte „Dit voorval betekent de split sing van Duitsland". Inderdaad zag het er medio '47 niet naar uit dat het ooit nog mogelijk zou blijken de Akkoorden van Potsdam ge meenschappelijk uit te voeren. De westelijke geallieerden be sloten dan ook om voortaan gedrieën op te trekken en hun respectievelijke bezettingszo- zou worden. Om de over gangsmoeilijkheden te boven te komen kreeg iedereen 40 D-mark en enkele weken later nog eens 20 D-mark, het be roemde „Kopfgeld". Alle ove rige baargeld en banktegoeden in reichsmark werden tot op 6.5 procent van hun waarde gereduceerd. Zondag 20 juni was een merkwaardige dag. Het leek, zegt een tijdgenoot, alsof de wereld eventjes stilstond. De mensen draaiden nieuwe, fel gekleurde bankbiljetten die in het diepste geheim in Amerika waren gedrukt en naar de vér- deelplaatsen in Duitsland waren getransporteerd, om en om in hun handen, zich afvra gend wat de dag van morgen zou brengen. Op dat moment gold in het Ruhr-gebied een vader van 19 kinderen als „de rijkste man van Duitsland", 's Avonds zaten de bioscopen stampvol om de laatste vrijwel waardeloze reichsmarken nog te gelde te maken.

de Stem | 1978 | | pagina 12