mm J Proef met nieuw [onderwijs voor 16/18-jarigen China stopt hulp Albanië Getuigen van A tot Z Ik kreeg de schrik van mijn leven Nederlandse afgevaardigde naar processen I ïe'relFd Teleurstelling oier Kamer—delial koopsompolissen REGERING STELT UC-PARTNERS OP HOOGTE VAN LEVERING Libanon onrustig WEER IN EUROPA is hei sdag' [Vraag onderwijsplan SASSENHEIMER NA „VERHUIZING": Van Agt tegen Awytal Sjtsaranski: binnenland buitenland >tzeI(-\ Ik heb iter, J een tón en j\tddrn c vonden! VROUW DISSIDENT: Fleurop voor.. commentaar Adviesaanvrage over gehuwde vrouw in AAW Belastinginspecteur: China schond Vietnamees luchtruim" KONINGIN IN TANZANIA Nieuw. DeTwee dagen De sn^£ Klaar Service van Kodachrome. DE STEM VAN WOENSDAG 12 JULI 1978 IX „Goedemorgen Hans. Stie- kum de krant lezen hè, in de baas z'n tijd!!! Leg 'm maar gauw opzij, want de dag duurt nog lang en dan ben je zo laat vrij." Geheimtaal, koeterwaals? Daar lijkt het in ieder geval sterk op. Maar het stond giste ren wel in een Haagse krant bij de kleine advertenties. Onder het hoofd „Diversen". Geld van zijn aanstaande, bijna 900 gulden, en wel direct gebracht door de bruid, bleek de enige oplossing voor een Nederlandse taxichauffeur om niet in een Westduitse cel te be landen De chauffeur liep vast aan de grens bij Aken doordat hij niet voldoende geld had om een eerder opgelopen boete wegens rijden onder invloed te betalen en dreigde daardoor wegens insolventie (onmacht om aan financiële verplichtingen te voldoen, zo heet dat nu een maal) in de cel te komen in plaats van drie dagen later voor het altaar te kunnen ver schijnen. In opperste nood belde hij zijn aanstaande, die, toen zij het geld kwam brengen, tegen over de politiebeambten deze zucht slaakte: „Dat begint al goed". En een goed begin is het halve werk, nietwaar. De taxi chauffeur en de geldschietende aanstaande zijn inmiddels overigens gelukkig getrouwd. Waarmee de week er weer vóór de helft opzit. Toedeloe. MERIJN 12 gr. 33 gr. 23 gr. 23 gr. 19 gr. 19 gr. 23 gr. 15 gr. 18 gr. 23 gr. 23 gr. 22 gr. 20 gr. 21 gr. 22 gr. 31 gr. 36 gr. 26 gr. 22 gr. 23 gr. 24 gr. 18 gr. 25 gr. 27 gr. 12 gr. 23 gr. 18 gr. 21 gr. 27 gr. 32 gr. Aberdeen zw. bew. Ahtene onbew. Barcelona onbew. Berlijn bew. Bordeaux zw. bew. •Brussel zw. bew. Frankfort hf bew. Genève onweer Helsinki 1. bew. Innsbruck regen Klagenfurt bew. Lissabon h. bew. Locarno regen Londen zw. bew. Luxemburg 1. bew. Madrid onbew. Malaga onbew. Mallorca bew. München h. bew. Nice 1. bew. Oslo 1. bew. Parijs zw. bew. Rome onbew. Split onbew. Stockholm geh. bew. Wenen 1. bew. Zürich onweer Casa Blanca zw. bew. Istanbul onbew. Tunis onbew. 8 ll |in1| fcyp jJLL1 llls'i p/ ouden koets! icht staat aangetreden, htniet te wachten tot tijken in Madurodam. ingenenDenHaagzijn I ezellig dagje uit. tocht 19 van NS iEMONSTRATIE DO Uur: VUURWERK. ange Voorhout van DAG n, tel. 070-546200. lit het gele doosje. IVan der Berg in zijn omhoog gekomen tuin, naast zijn hondehok. 3r(5ewOP£;0 '-sOfATER OKI D E 06ROCMTE EXcRCiTiE OF \vD£Tetu 2'K> RLLCU B-rerekj (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Met ingang van 1 augustus 1979 zal worden begonnen met het opzetten van een aantal proefprojecten op het gebied van tweejarige beroepsopleidingen en eenja rige oriëntatie-programma's voor jongeren in de leeftijdsgroep van 16-18 jaar. Afhanke lijk van de onderwijskundige resultaten van deze projecten in de derdegraadsector en de financiële mogelijkheden zal beslist worden of en in welke vorm deze nieuwe onderwijs voorzieningen definitief ingevoerd gaan worden. Dit schrijven de minister van Sociale Zaken, dr. W. Albeda endrs. K. de Jong, staatssecre taris van Onderwijs, in de noti tie „Proefprojecten nieuwe onderwijsvoorzieningen voor 16- tot 18-jarigen", die giste ren openbaar gemaakt werd. Scholen voor Middelbaar I Beroeps Onderwijs (MBO), I Lager Beroeps Onderwijs I (LBO) en Beroepsbegeleidend 10nderwijs/Vormingswerk IIBB0/VW) kunnen zich tot I half oktober van dit jaar aan- 1 melden voor deelname aan I deze projecten. De staatssecre- I taris wilde gisteren geen me- I Bedelingen doen over de gei lden die voor deze projecten I uitgetrokken zijn, het aantal projecten en het maximale (ADVERTENTIE) Gt wie een zware pijp rookt Doel 'n mens goed: een bloemengroet. I Vindaagbesteld, morgen bezorgd. Nógzo'n verrassing: I een bloemencheque. 1 Heurop Interflora staat er voorin. Koninginnegracht 135, Den Haag. aantal leerlingen. Het bedrag, dat de regering voor deze pro jecten denkt te gaan uitgeven is overigens al vastgesteld. De staatssecretaris verwees ech ter voor de grootte van het be drag naar de begroting voor 1979, die op de derde dinsdag van september gepresenteerd zal worden. In een toelichting wezen de bewindslieden op het feit, dat juist 16- tot 18-jarigen tot de bepaald niet kansrijken in de huidige samenleving behoren, aangezien er voor hen vaak geen geschikt vervolgonder wijs is en er geen gunstige per spectieven op de arbeidsmarkt zijn. Minister Albeda plaatste de notitie in het grotere ver band van het probleem der schoolverlaters. Hij wees er op, ■dat veel bedrijven zich door economische omstandigheden gedwongen zien hun bedrijfs opleidingen in te krimpen of af te stoten, dan wel met forse overheidssteun voort te zetten. „Deze opleidingen voorzien in de vraag naar aankomende vakmensen", zo zei de be windsman, „en ze spelen in op het kwaliteitsverschil tussen vraag en aanbod op de ar beidsmarkt". In deze nieuwe onderwijs voorzieningen gaat het om tweejarige beroepsopleidin gen, die moeten opleiden tot een „aankomend vakman". Dit niveau is gelijk aan dat van de primaire opleidingen in het kader van het leerlingwezen. Toegang tot deze opleidingen hebben gediplomeerde en on gediplomeerde schoolverlaters KlG VAN IEDERS M&EC KSTAL De notitie over de komende proefprojecten van nieuwe vakgerichte opleidingen van zestien- tot achttien-jarigen is een merkwaardig stuk. Jet laat meer vragen onbeantwoord dan het enige klaarheid geeft. Jet is natuurlijk sympathiek dat staatssecretaris K. de Jong met in zijn telzog minister dr. W. Albeda iets wil gaan doen aan de vakopleiding ''"deze leeftijdsgroep. Ze richten zich tot diegenen in deze groep die Seen of onvoldoende vakopleiding hebben gehad en mede daardoor u vrijwel niet of moeilijk aan werk kunnen komen. Die groep telt Permanent zo'n honderdduizend meisjes en jongens. Geen kleinig- «eid dUSi Waar er is geen inzicht over de speciale opleidingsprogramma's die <oor deze jongeren moeten worden ontwikkeld. We laten dan nog ®aat in het midden dat dat binnen nekele maanden zou moeten MeurenMen weet nog niets over de vakrichtingen waarmee men in 18Proefprojecten wil beginnen. Minister Albeda vertelde bij de pre- itatie van de notitie dat hier duidelijk arbeidsmarktpolitiek wordt •weven. Zijn collega De Jong legde sterk de nadruk op de algemene ^schappelijk vorming. Dus toch weer hinken op tweesporigheid? "in 1981 - op zijn vroegst - zal uit die proeven redelijke lering te ten zijn. Maar er staan nu reeds tienduizenden van die - vooral sarme jonge mensen te springen om betere vakgerichte opleidin- j? Die bij hun begaafdheden en mogelijkheden passen. Die paar woerd die de proefscholen eind 1979 kunnen gaan opvangen zijn ™er dan een druppel op een gloeiende plaat. werkloze jongeren worden weer schoolgaande jongeren. Ze zen dus als ze werkloos zijn hun sociale uitkering. Niet onder- )e*! is of dat de belangstelling voor dat schoolgaan aanzienlijk zal Ook weet geen mens of - en zo ja in hoeverre - deze speciale weidingen het in ons land bloeiend leerlingwezen in de wielen gaan l en. Op een moment dat men zich daar bezint over de vakgericht- van die opleidingen en er in enkele vakrichtingen op gaat stude nt de regering het probleem van de jeugdwerkloosheid wil aan- Hacïr moet men toeiuichen- Maar deze proefaanpak blijft ondoor- C™'convoldoende en zit vol haken en ogen. Bovendien weigerde de ak Jon9 te vertellen wat volledige invoering van dit nieuwe enderwijs gaat kosten. Weet hij dat misschien zelf niet? Er wordt e|t daar gesproken over zo'n 600 miljoen. Is dat geld beschikbaar ir enkele jaren? van het LBO en het MAVO, uitvallers van het MBO en het HAVO en jonge werklozen. Voor ongediplomeerden geldt de regel, dat zij minstens tien jaar onderwijs moeten hebben genoten. In de tweejarige vol ledige dagopleiding bedraagt het aantal lessen dertig per week. Daarvan zal het meren deel (18) besteed worden aan de eigenlijke beroepsoplei ding, acht uur aan de zoge naamde persoonlijke en maat schappelijke vorming en vier uur mogen door de samenstel lers van het lesprogramma vrij ingevuld worden. Aan welke soort beroepsopleidingen prio riteit gegeven zal worden, moet nader bepaald worden. Overleg met onderwijs- en vormingswerkinstanties en arbeidsmarktdeskundigen zal hierin een belangrijke rol spe len, aldus de staatssecretaris. Het examen van deze beroep sopleidingen zal gegoten wor den in de vorm van een school examen, zo schrijven de be windslieden in de notitie. Een dergelijk examen zal bestaan uit een schoolonderzoek en een centraal gedeelte. In een alge mene maatregel van bestuur, die deze nieuwe onderwijs voorzieningen van een juridi sche basis moet voorzien, zal ook de rechtskracht van de di ploma's van deze opleidingen neergelegd worden, zo deelde de staatssecretaris mee. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer meent dat de nieuwe onderwijsvoorzienin gen (voor 16-, 18-jarigen) van staatssecretaris De Jong niet meer zijn dan een druppel op de glbeiende plaat. In feite, aldus het eerste commentaar van de PvdA-fractie, wordt reeds nu een gigantische stu dentenstop aangekondigd voor leerlingen met de geringste onderwijskansen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond en de werkende jeugd CNV zijn wel voldaan over de ministeriële notitie, maar vinden dat er ook een groot aantal essentiële zaken vaag in is gebleven. (Zie ook commentaar op deze pagina). DEN HAAG - De staatsse cretaris van Sociale Zaken, L. de Graaf, heeft zowel aan de Sociaal Economische Raad (SER) als aan de nationale ad viescommissie emancipatie op de kortst mogelijke termijn advies gevraagd over de voor gestelde wijzigingen in de al gemene arbeidsongeschikt heidswet, die recht doen aan het beginsel van de gelijkheid van de vrouw. Onlangs heeft de staatsse cretaris deze voorstellen in de vorm van een nota aan de Tweede Kamer gepresenteerd. Zoals wellicht bekend vloeit uit de voorgestelde wijzigin gen in de AAW voort, dat zowel de gehuwde man als de ge huwde werkende vrouw in principe voor het recht op AAW-uitkering worden be schouwd als ongehuwden. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - De Vereniging van Inspecteurs van 's Rijksbe lastingen is teleurgesteld over het feit, dat haar zorg voor een redelijke en rechtvaardige be lastingheffing niet naar voren is gekomen in het kamerdebat over de koopsompolissen. Voorzitter J.W. Schurer zegt dit in een brief aan kamervoor zitter Vondeling. De voorzitter van de inspecteurs-vereniging toont zich gelukkig met het feit, dat de commissie-koop- sompolissen slechts in enkele gevallen de aanschaf van een fiscaal aantrekkelijke polis heeft behoeven vast te stellen". DE Indiase regering heeft gis teren stappen ondernomen die kunnen leiden tot de arrestatie van ex-premier Gandhi en haar zoon, wegens misbruik van macht tijdens de noodtoe stand in Indira's regeerperio de. PEKING (AFP( - China heeft zijn economische hulp aan Albanië totaël stopgezet. Tirana heeft dit op 7 juli offi cieel te horen gekregen. Zo meldden diplomatieke kringen in Peking gisteren uit officiële Chinese bron te hebben ver nomen. In Peking noch Tirana is officieel iets meegedeeld. Aanwijzingen voor de breuk waren er al eerder in de vorm van berichten over terugroe ping van Albanese studenten HANOI (AF) Vietnam heeft gisteren officieel bekendge maakt, dat verscheidene for maties Chinese jachtvliegtui gen op 8 juli het luchtgebied van Vietnam hebben geschon den. In de bekéndmaking heet het verder, dat dit een bijzonder ernstige gebeurtenis is. Chi nese toestellen, aldus het Viet namese communiqué, drongen 25 tot 30 km diep het Vietna mese luchtruim bij de Chinees-Vietnamese grens binnen. en deskundigen uit China en van Chinese technici, zeker enige honderden, uit Albanië. Deze kleine socialistische volksrepubliek tussen Adriati- sche zee, Joegoslavië en Grie kenland met zijn 2,5 miljoen inwoners, die strikt blijft vast houden aan de Stalinistische ideologie, brak in 1961-62 met de Sowjet-Unie, is sindsdien haar handel voor 60 a 70 pro cent op China gaan richten, maar heeft het in de afgelopen tijd - eveneens ideologisch - ook moeilijk gekregen met China. Op 7 juli vorig jaar lanceerde het orgaan van de eenheids partij van de arbeid, „Zeri I Popullit", zijn eerste ideologi sche aanval op de Chinese bui tenlandse politiek van de „drie werelden" en de blokvorming van de rest der wereld tegen de supermogendheden en daar onder vooral de Sowjet-Unie. DAR ES SALAAM (Reuter) - Het koninklijk paar is giste ren in de hoofdstad van Tan- zanië aangekomen voor een of ficieel bezoek van zeven dagen. De koningin en de prins wer den op het vliegveld ontvangen door president Julius Nyerere. (vervolg van pag. 1) (Van een onzer verslaggevers) SASSENHEIM - „Ik kreeg de schrik van mijn leven toen ik wakker werd, uit het raam keek en zag dat de tuin bijna ander halve meter omhoog was gekomen. Het is ook zo'n gek idee. Ik dacht dat niemand me zou geloven". Zo luidde het eerste com mentaar van Sassenheimer A.J.M. van der Berg, nadat zijn tuin op raadselachtige wijze in een tijdsbestek van 24 uur bijna twee meter omhoog kwam. Nabij het huis van de heer van der Berg aan het Sassenheimse kanaal worden werkzaamheden uitgevoerd door de firma Arti- con die in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen bouwt aan de Schiphol-spoorlijn. Elke dag worden over het tracé dat grenst aan de tuin van de heer van der Berg vele vrachtwagens zand gestort. Volgens het eerste onderzoek van deskundigen van de N.S. is hier sprake van een hefboomeffect. De tuin, serre en huis, staan in de polder op.een veengrond die kennelijk niet bestand is geweest tegen de druk van de grote zandbergen die op enkele meters afstand van het woonhuis liggen. Een andere mogelijk heid is dat het zand onderaards is gaan verschuiven. De woning van het gezin van der Berg biedt een troosteloze aanblik. Afgezien van het grasveld achter het huis, dat op het moment veel weg heeft van een daktuin, is het huis vermoedelijk enkele centimeters verschoven. De plaatselijke vijver achter het huis is gekanteld, het water is eruit gelopen, en heeft zijn weg gevonden naar andere delen van de tuin. De ravage is compleet. „Ik heb vannacht natuurlijk onmiddellijk de politie gebeld, ik was bang dat een nabij gelegen dijk van de Sassenheimervaart ook door zou breken. Achteraf was dat wel verstandig want binnen een mum van tijd stond er een legertje politiemensen en deskundigen van het hoogheemraadschap en mensen van rijks waterstaat. Gelukkig bleek de dijk niet in gevaar te verkeren. Anders had nu half Sassenheim onder water gestaan", aldus de heer van der Berg. De eerste resultaten van het grondonderzoek van het Delftse Technische Hogeschool en de afdeling mechanica van de Neder landse Spoorwegen, wijzen erop dat de aardverschuiving geen opvolger krijgt. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft gisteren bevestigd, dat de Britse en Duitse ambas sadeurs in Den Haag op de hoogte zijn gebracht van het Nederlandse voornemen onder zeker voorbehoud Urenco Ne derland een exportvergunning voor de levering van verrijkt uranium aan Brazilië te verle nen. Dit is ongeveer de inhoud van de zogenaamde „letter of intent", die door de minister van Economische Zaken, drs. G. van Aardenne, gestuurd is aan de Nederlandse, Duitse en Engelse tak van Urenco. In de mededeling aan de am bassadeurs van Groot- Brittannië en de Bondsrepu bliek Duitsland is in grote lijnen vervat, wat premier Van Agt tijdens het laatste kamer debat over de Urenco-affaire heeft gezegd. Volgens opposi tieleider drs. J. den Uyl kan er in de UCN-zaak nog iets gered worden, wanneer in de „letter of intent" en de daarop vol gende notawisseling tussen de Urenco-partners het door de regering toegezegde voorbe houd zonder enige beperking wordt opgenomen. Dit schrijft Den Uyl in een beschouwing over het laatste Urenco-debat in de Tweede Kamer in het dagblad Trouw. Hij reageert hiermee op een soortgelijke be schouwing van CDA- fraktievoorzitter mr. W. Aan- tjes vorige week in dezelfde krant. De woordvoerder van Buitenlandse Zaken wilde gis teren niet ingaan op het voor behoud dat door de Neder landse regering is gemaakt in de „letter of intent". „Het zal niet eenvoudig zijn", aldus de oppositieleider, „want bij de partners is de indruk gewekt dat de zaak afgedaan is met de overeengekomen interpreta tieve verklaring". Zoals be kend houdt het voorbehoud „dat er ten tijde van de leve rantie van het verrijkt ura nium aan Brazilië voldoende zekerheid moet bestaan, dat een opslagregime voor pluto nium overeengekomen kan worden. MOSKOU (reuter) De Joodse dissident Anatoly Sjtsjaransky is gisteren op een besloten zitting van een Mos- kouse rechtbank ondervraagd over het punt van de aanklacht dat hij Russische defensiege heimen aan het westen zou hebben verraden. In een verklaring voor de pers zei de rechtbank, dat de beklaagde herhaald heeft wat hij tijdens het vooronderzoek heeft verteld over zijn contac ten met een buitenlands jour nalist. Daaruit bleek dat hij de journalist had geholpen gege vens van Russische weten schappers te verkrijgen over ruimteonderzoek, sociologie en parapsychologie. Op het andere proces, in Ka- loega tegen de dissident Alexander Ginzberg, moest de vrouw van de verdachte de zaal verlaten na een heftige woordenwisseling met een ge tuige k charge. Ze zei dat de getuigenis van A tot Z gelogen was. De rechtbank in Moskou be handelde ook officiële docu menten over bezoeken van bui tenlanders aan de Sowjet- Unie, met wie Sjtsjaransky „criminele connecties" had. De bezoekers werkten samen met buitenlandse inlichtinge ndiensten. Verscheidene Amerikaanse congresleden hebben naar aan leiding van de processen de re gering gevraagd de SALT- onderhandelingen met de Sowjet-Unie af te breken. Ook gisteren werd van verschil lende kanten scherp gerea geerd op de processen tegen de dissidenten. BEIROET (AP) - Hevige vuurgevechten in Beiroet heb ben gisteren Libanese veilig heidstroepen en manschappen van de Syrische vredesmacht gedwongen twee Islamitische en een christelijke wijk af te sluiten. Het opnieuw uitbreken van de vijandelijkheden bedreigt het zes dagen oude bestand. -SCHIPHOL (ANP) Een zeer waardevol gesprek. Met deze woorden heeft mevrouw Awytal Sjtsjaranski gisteren op Schiphol het gesprek samengevat dat zij eerder op de dag in Den Haag had gehad met premier Van Agt.(zie foto) Awytal Sjtsjaranski, de 27-jarige echtgenote van de Russi sche wiskundige Anatoli Sjtsjaranski die deze dagen achter gesloten deuren in Moskou terecht staat, heeft gisteren een bliksembezoek van enkele uren aan ons land gebracht. Voor haar vertrek naar Parijs verklaarde mevrouw Sjtsjaranski dat premier Van Agt haar had toegezegd al het mogelijke te doen om hulp te bieden aan de Russische joden in de Sovjet-Unie en in het bijzonder aan haar echtgenoot en de andere terecht staande dissidenten. Het ligt wel in het voornemen van de Nederlandse regering een vertegenwoordiger het proces tegen de Russische dissi dent Ginsberg te laten bijwonen. Of de Sowjet autoriteiten daarvoor toestemming hebben gegeven is nog niet duidelijk. Je leukste vakantiemomenten wil je snél zien. Ook als je voor dia's kiest. Dus maak je gebruik van Kodak's nieuwe service. Je plakt de „niet- inramen"-sticker op het ontwikkelzakje. Dan zijn je Kodachrome dia's al na twee dagen klaar. Perfekt ontwikkeld ^iBnttWHiiii /nr i door Kodak zelf. doosje De „niet inramen"-sticker haal je bij de fotohandelaar.

de Stem | 1978 | | pagina 3