PvdA IN AXELS COLLEGE Algemeen Belang in zee met lijst H. Bruggeman Jonge Europeanen helpen op De Sterre teenwse leeiw en Vlaamse broer Duplexbewoners Sas krijgen hun zin bij renovatie «de smickel» Tien jaar Open de Beuk Gemeentewerken krijgt onderdak in Vogelwaarde Marktconcert in Goes Betere omsluiting van nieuwvliet-BAD Hontenisse krijgt nieuwe wethouder Nisse Oostburg streek Afspiegelingscollege met gezamenlijk programma 1 I f|DE STEM VAN WOENSDAG 12 JULI 1978 gemak door ts. Wij laten of infor- l enz. r hoeft te arna. emak dit indlederen iorseleinkast? van echt wortel- ïtsnijwerk. 'oor slechts ËBBEN C; OR U T- <0 kSSEN NS S c E TEGELS 3 h a O AXEL - Het ziet er naar uit, dat de gemeente Axel een bijzonder breed opgezet be stuurscollege krijgt. CDA, PvdA en VVD hebben met el kaar afgesproken, dat ze elk één wethouder zullen leve ren. Men rekent er daarbij op, dat yet provinciaal be stuur de gemeente opnieuw toe zal staan om drie wet houders te benoemen. De af spraken tussen de drie par tijen betekenen voor het CDA, dat men een wethouder kwijt raakt ten gunste van de PvdA, die daarmee na vier jaar oppositie weer be- stuursverantwoordelijkheid krijgt in Axel. De nieuwe samenstelling van het Axels bestuurscol lege vormt daarmee een goede afspiegeling van de verkiezingsuitslag, die ver lies voor het CDA en winst voor de PvdA opleverde. Opmerkelijk is de veran derde houding van de PvdA die de afgelopen jaren heeft beweerd, dat Axel aan twee wethouders voldoende zou hebben. De PvdA zal het raadslid J. van Schaick bij de wethoudersbenoeming in september naar voren schui ven. Aangenomen wordt ver der, dat de VVD de huidige wethouder P. Apers kandi daat zal stellen. Onzekerheid bestaat nog over de wethou der, waarmee het CDA op de proppen zal komen. Begin augustus hoopt men daar over uitsluitsel te kunnen ge- Door de samenwerking tussen CDA, PvdA en VVD blijft er van een echte opposi tie in de Axelse gemeente raad weinig meer over. Al leen de tweemansfractie van het GPV en het raadslid R. Janssens zijn straks met rechtstreeks in het college van B en w vertegenwoor digd. De nieuwe Axelse gemeen teraadsleden die in septem ber aantreden, blijken het •overigens toch goed met el kaar te kunnen vinden. Gis teren maakte het CDA- raadslid P. Dierick een ge zamenlijk gemeenteraad sprogramma bekend, waarin alle leden van de nieuwe raad zich kunnen vinden. Hoewel het programma slechts zeer globale beleidslijnen schetst, komen er toch enkele para- depaardjes van de verschil lende partijen in voor. Men belooft zo snel moge lijk zorg te dragen voor bou wrijpe grond in alle kernen van de gemeente, zowel voor sociale als particuliere bouw. Speciale aandacht willen de partijen daarbij besteden aan aangepaste woningen voor bejaarden, minder vali den, onvolledige gezinnen en alleenstaanden. Eigen inwo ners krijgen binnen het wo ningbouwbeleid voorrang. In het buitengebied zullen meer mogelijkheden geschapen moeten worden om de be staande woningen aan te passen aan de eisen des tijds, zo meldt het gezamenlijk programma. De partijen denken de werkgelegenheid te bevorde ren door snel één industrie terrein gereed te maken voor schone industrie (zoals wel licht bekend denkt men daarbij aan een stukje van Smitsschorre). Verder wil men jeugdop- vangcentra in alle kernen realiseren en vrijwilligers aansporen om het jeugdont- spanningswerk voort te zet ten en uit te breiden. Oudere inwoners, gehandicapten en landurig werkzoekenden moeten in de verschillende kernen volgens het pro gramma over permanente re creatiemogelijkheden kun nen beschikken in zoge naamde tref- en ontmoe tingsruimten. Men wil de bestaande sportaccommodaties pas uitbreiden na diepgaand on derzoek naar behoefte, ge bruik en financiële gevolgen. Van het cultureel centrum De Halle wil men meer dan nu een echt gemeenschapscen trum maken. Behoud en uit breiding van openbare groenvoorzieningen en boomaanplant wil men sterk bevorderen. Het groen wil men verder een verant woorde functionele waarde geven. Waar mogelijk willen de partijen woonerven aan leggen. Aan de burger belooft men tijdige voorlichting en inspraakmogelijkheden te verstrekken. Verder wil men de basisscholen in de kleine kernen handhaven en over wegen of het aantal creativi- teitsuren op de scholen kan worden uitgebreid. Ook de mogelijkheden en urgentie tot verdere vorming en na scholing voor volwassenen wil men nagaan. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE - De groepering Algemeen Belang en de lijst H. Bruggeman hebben een akkoord gesloten voor de wethoudersverkiezing in Hontenisse. Het gevolg daarvan: Wethouder P. Everaert (Algemeen Belang) blijft in het zadel zitten en het huidige raadslid H. Bruggeman wordt in september gekozen tot de nieuwe wethouder. De twee groeperingen maakten dit gisteravond bekend tijdens een persconferentie in het voormalige gemeentehuis van Vogelwaarde. Algemeen Belang en de lijst Bruggeman beschikken elk over viet zetels in de nieuwe gemeenteraad, die in september aantreedt en dat is goed voor een ruime meerderheid in het dertien zetels tellende bestuursorgaan. Wethouder P. Everaert zei gisteren een harmonische samenwerking te verwachten met de andere groeperingen in de nieuwe raad: De lijsten P. Mangnus en L. Mangnus (elk twee zetels) en de lijst J. Menu (een zetel). Hij baseert dat op de aard van de gesprekken die van tevoren met deze groeperingen hebben plaatsgevonden. (ADVERTENTIE) UIT ETEN CAFETARIA - LUNCHROOM Angèle en Rob Claerhoudt TEL. 01140-3271 BIERKAAISTRAAT 24 HULST Ook bezorging aan huis. Volgens de heer Everaert krijgen alle groeperingen in de raad gelegenheid tot inspraak bij de samenstelling van de verschillende commissies en bij de totstandkoming van het beleid. Men wil verder het aantal leden van de financiële commissie kleiner maken. De commissie is nu zo groot, dat ze samen met de wethouders de meerderheid van de raad vertegenwoordigt. Wethouder P. Everaert is van plan om zich opnieuw bezig te gaan houden met de portefeuille sociale zaken. De nieuwe wethouder H. i P. Everaert blijft. Bruggeman zal openbare werken gaan doen. Hij volgt de huidige wethouder W. Lambert op, die niet aan de gemeenteraadsverkiezingen heeft deelgenomen. De groepering van de scheidende wethouder W. Lambert (lijst L. Mangnus) verloor een zetel wat aan het vertrek van de wethouder wordt geweten. De nieuwe wethouder H. Bruggeman (54 jaar) is akkerbouwer van beroep in beroept zich op bestuurservaring in de landbouwwereld en de welzijnssector. Hij ziet zichzelf vooral als een vertegenwoordiger van de kleine dorpen in Hontenisse. Zelf woont hij in het dorpje Terhole. Rommelmarkt - Op zaterdag 15 juli wordt in Nisse een rommelmarkt gehouden, waarvan de opbrengst is bestemd voor het onderhoud van de goten van de monumentale kerk op het dorpsplein. De rommelmarkt begint om 13.00 uur. Een van de attracties is de bezichtiging van de tuin van het voormalige slot der Nisse, die overigens al vanaf 10.00 uur open staat. De liefhebbers kunnen ook paardrijden onder geleide. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT - Na een maandenlange moeizame strijd hebben de bewoners van de zogenaamde duplexen in Sas van Gent definitieve toe zegging gekregen voor de vierse wensen, inzake de reeds aan de gang zijnde renovatie van hun woningen. Niet minder dan 14 verande ringen, hebben de bewoners voor elkaar gekregen en zoals het verslag van de bewoners commissie vermeldt: „Al deze veranderingen waren natuur lijk niet nodig geweest als er tijdig overleg was geweest met ons, want dan had er vooraf, samen, een plan opgesteld kunnen worden". Overigens zijn de bewoners uiterst content over de be reikte resultaten die onder an dere omvatten het aanbrengen van cilindersloten in de hal deuren, gescheiden afsluitbare brievenbussen en gescheiden meterkasten. Ook de muurtjes voor die woningen, die recht streeks aan een brangang grenzen, komen er. De oplevering van de eerste zes duplexen zal eind augustus gebeuren, daarna wordt er di rect begonnen aan de wonin gen in de Alexanderstraat. Na de algehele renovatie van de Witte Wijk in Sas van Gent, is het plan van de gemeente om ook daar een zogenaamd woonerf aan te leggen. De be wonerscommissie van de du plexen heeft daarbij mede- Jongeren uit Europa pakken op het terrein van de Sterre stevig aan om er een trimgelegenheid aan te leggen. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS - Een witte Ca nadapopulier, zes maanden ge leden in Sluis gerooid, is door pastoor Omer Gielliet uit Breskens op de door hem be kende wijze omgetoverd in een sculpture. Het is een geschenk voor de parochie van het Belgi sche dorp Meerdonk, die drie honderd jaar bestaat. We hebben hier in Breskens al jaren een zeer goed contact met Meerdonk", zegt Pastoor Gielliet. „Een omdat 1978 in België het jaar van het dorp is heb ik het beeld versierd met taferelen uit het dorpsleven". De buitenkant toont een ta bleau met herders, boeren, turfstekers en vissers. Het vis serijtafereeltje is overigens niet van de hand van Omer Gielliet, maar gemaakt door schipper Jan de Koster uit Breskens. Aan de top van de sculpture prijkt de leeuw uit het Zeeuwse wapen. „Gielliet: „Die Zeeuwe leeuw ontmoet in Meerdonk z'n Vlaamse broer". Op de bin nenzijde van het holle beeld staan zeven geslachten afge beeld, die tezamen driehon derd j aar overbruggen. Vrij dag zal het kunstwerk naar Meer donk worden vervoerd. Al tweemaal eerder schonk Omer Gielliet een beeld aan de paro chie van dit Vlaamse dorp. Bij de foto: Een nonnetje uit Ou denbosch vereeuwigt pastoor Gielliet in zijn holle beeld. CLINGE In het zwakzinnigeninternaat De Sterre logeert deze weken een groep Europeanen. Ze maken van hun vakantie gebruik om er de helpende hand toe te steken en maken meteen van de gelegenheid gebruik om elkaar, de streek en de verpleging een beetje te leren kennen. Het project is georganiseerd door de Stichting Internationale Werkkampen in Utrecht, die elders in het land soortgelijke activiteiten op touw zet. De deelnemers, waarvan sommigen uit Nederland en anderen uit landen als Engeland, Denemarken, Polen en Spanje komen, werken zes uur per dag in de Sterre. Verder hebben ze in onderling overleg een programma opgesteld om zich aangenaam bezig te houden. Op dit moment zijn ze bezig met het aanleggen van een trimgelegenheid voor de pupillen van de Sterre. Met spa en kruiwagens worden hele hopen zand versjouwd. Bij de trimgelegenheid worden ook nog speelwerktuigen geplaatst. De groep, zo'n twintig personen sterk, knapt in de Sterre verder allerlei karweitjes op en helpt bij de begeleiding van de pupillen. Op hun programma staat onder meer een rondleiding onder supervisie van oud-wethouder P. Brand, die over de historie van Hulst zal vertellen. Gisteren werden de jongelui op het stadhuis ontvangen. Burgemeester en wethouders dronken er met hen een glaasje jus d'orange. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het jongerencentrum Open de Beuk in Middelburg viert deze week zijn tienjarig bestaan. Op 16 juli is het namelijk precies tien jaar geleden, dat Simon Vinkenoog het toenmalige Provadya in de Zeeuwse hoofdstad opende. Het feestprogramma begint op zaterdagavond 15 juli met om vier uur 's middags een wedstrijd pijltjes werpen en om negen uur 's avonds een concert door de Zeeuwse popgroep Joint. Op zondag 16 juli presenteert de Beuk om negen uur 's avonds de Nederlandse popformatie De Bintangs. Op maandag 17 juli treedt in het Middelburgse jongerencentrum aan de Herengracht 52 de Nederlandse protestzanger Armand op 's avonds om negen uur. Verder is er dan een film van Fritz the Cat. werking toegezegd om voorafd de mening en wensen van de bewoners te peilen. Volgens Th. Sarneel van die commissie staat de gemeente zeer positief over de inbreng en voorstellen van de bewoners zelf. Het ziet er naar uit, dat de Sassenaars voor de Witte Wijk", straks naar een andere naam moeten gaan uitzien. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE - De nieuwe dienst Gemeentewerken en Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente Hontenisse zal worden gehuisvest in het oude gemeentehuis van de voormalige gemeente Vogelwaarde. Dat kan worden afgeleid uit opmerkingen in de lokale politieke kringen. Het gemeentebestuur moet zich officieel nog uitspreken, maar er kan worden aangenomen dat men zonder meer met deze huisvesting akkoord zal gaan. Het wordt in Hontenisse een gelukkige omstandigheid genoemd, dat men het voormalige gemeentehuis in Vogelwaarde niet heeft afgestoten. Het gebouw is al ten dele in gebruik bij de technische dienst van de gemeente en in de overblijvende ruimte ziet men een goedkope mogelijkheid om de nieuwe dienst Gemeentewerken onder te brengen. De dienst gaat bestaan uit zeven man. Hontenisse moet op 1 januari over deze eigen dienst kunnen beschikken, omdat dan de samenwerking binnen de centrale dienst van vier Oost Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten afloopt. Zoals bekend wordt de centrale dienst dan opgeheven. Men is in bestuurlijk Hontenisse van plan om een voorlopige gemeenteraadscommissie in het leven te roepen om de eerste stappen van de eigen dienst te kunnen begeleiden. GOES - De organist Egbert van Goor geeft zaterdag 15 juli een marktconcert op het Marcussenorgel in de Grote kerk in Goes, aanvang 12.30 uur. Hij speelt werken van Mendelssohn en J.S. Bach. De volgende marktconcerten zijn op dinsdag 18 juli door Catherine Ennis, op dinsdag 25 juli door Bertus Wessels en op zaterdag 29 juli door Jaco van Leeuwen. Zaterdag 22 juli tekent Charles de Wolff voor een avondconcert in de Grote Kerk. NLEUWVLIET Nieuwvliet-bad, het vakantie dorp dat verrijst bij de Ver dronken Zwarte Polder, krijgt een betere ontsluiting. De weg over de Lampzins- en de Baanstpoldersedijk wordt verbreed van 3,5 naar 5 meter, zodat de steeds toenemende verkeersstroom gemakkelijker kan worden verwerkt. Het Waterschap Het vrije van Sluis en de gemeente Oos tburg tekenen gezamenlijk voor die verbreding. De ge meente legt bovendien naast de verbrede weg een fietspad aan, zodat ook de wielertoeris ten erop vooruit gaan. Het is nog niet het hele traject van Nieuwvliet tot de kust, wat onderhanden wordt genomen, de St.-Bavodijk ontbreekt er nog aan. De voorbereiding van de wegverbetering zal waar schijnlijk niet al te veel tijd vergen. Gisteren bleek tijdens een informatiebespreking in Nieuwvliet dat de direct be trokkenen (voornamelijk landbouwers) geen principiële bezwaren hebben tegen de plannen. Er moeten enkele stroken land worden ontei gend om de weg te verbeteren. Geslaagd - Aan de Gemeen telijke Universiteit te Amster dam slaagde R. van Noorden uit Oostburg cum laude voor zijn doctoraal examen biolo gie.

de Stem | 1978 | | pagina 13