8 S rSY| C! v Of/1 GhT\3 leer Zeeuwse vrouwen [i jongeren werkloos KINNEN TWEE JAAR EINDRAPPORT ZOETWATERVOORZIENING ES iNAC 49 Goes is in 1982 doorgaand verkeer kwijt GAAI GEWASSEN BESCHERMEN TEGEN DE REGEN 229 199 399 iPEKot IRST van Conclusie rapport Berenschot Bij inbraak in Boes mor 130.000 aan juwelen gestolen Fokveedag in Kloosterzande Zonnig ruN fir IMIEUWE VERBINDING KOST 20 MILJOEN waterstanden hoogwater ksyf •lot •sprijzen gtldig 'm 18 JULI s Royce jkerbuijk, Halster den op Zoom, tel. HIM c WOENSDAG 12 JULI 1978 VISMIJNEN MOETEN FUSEREN BRESKENS-VLISSINGEN - Samenvoeging van de visafslagen in Breskens en Vlissingen is nodig om op langere termijn deze bedrijfstak in Zeelan economisch gezond te houden. Het verlies van ruim twee miljoen gulden, dat afgelopen jaar door de Nederlandse vismijnen werd geleden, kan alleen door samenvoeging en reorganisatie worden omgebogen in een lichte winst. Samenvoeging is ook wenselijk voor de vismijnen van Harlingen en Lauwersoof en van Scheveningen en IJmuiden. Dat zijn de voornaamste I conclusies uit het voorlopige rapport, dat bureau Beren schot heeft opgesteld over de huidige situatie in de visafslag. Het onderzoek dat werd ver richt in opdracht van het Per- manent Overlegorgaan Visafs- ;en, somt maatregelen op die I bij de Nederlandse vismijnen genomen zouden moeten wor den om het hoofd te kunnen bieden aan de afnemende vi saanvoer door vangstbeper- I kende maatregelen, en de daarmee gepaard gaande ver liezen. De opdrachtgever van het onderzoek, het Permanent Overlegorgaan Visafslagen, beslist in augustus of het glo bale onderzoek nog wordt aangevuld met meer gedetail leerde gegevens. Wethouder J. Vergouwe van de gemeente Oostburg, de verantwoorde lijke man voor de vismijn in Breskens, noemde de conclu sies van het zonderzoeksbu- reau „niet verrassend". Zelfs bij een fusie van de twee Zeeuwse vismijnen zal het nog een moeilijke zaak worden om (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Vrouwen en kinderen in Zeeland komen I meer en meer terecht in de hoek waar de hardste klappen vallen nat betreft de werkloosheid. In juni steeg het aantal werklozen in die groepen opnieuw, zo blijkt uit de cijfers van het districtsbu- nau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland. Afgezien van enkele kleine yerschuivingen in de verschil lende sectoren veranderde er voor de werkloze Zeeuwse mannen weinig. Het percen tage bleef steken op 3.6 pro- cent. Opmerkelijk is wel dat het aantal mannen, vrouwen en jongeren, dat korter dan een maand werkloos is, in een maand tijd fors is toegenomen: van 11.7 naar 19 procent. Het Percentage van hen die al lan dwerk zoeken, daalde nave nant. Van de werkende vrouwen in 'eeland zaten er eind juni 1330 "•1 procent) zonder baan. Vo lmaand was dat 7.6 procent een jaar geleden nog maar 3.8 procent. De vraag naar Wouwen op de arbeidsmarkt neemt voortdurend af: 1.2 pro- oentin juni, 1.6 procent in mei 912 procent vorig jaar. Bij de I ®Wnen zit ook daar veel min- "er schommeling in. de jongeren betreft is uiteraard aan het eind van het schooljaar het aantal school verlaters toegenomen (met 155). Een vergelijking met vorig jaar wijst uit dat toen echter nog meer schoolverla tende jongens zich presenteer den op de arbeidsmarkt. Bij de meisjes is het beeld opnieuw ongunstiger. Er zijn heel wat meer vrouwelijke schoolverla ters dan in 1977. Ook andere jongeren hebben nog de groot ste moeite om aan de slag te komen. De situatie verbeterde- iets ten opzichte van mei, maar is nog heel wat slechter dan vorig jaar. Ten aanzien van de verschil lende sectoren staat het er met de Zeeuwse metaalbewerkers weer wat beter voor dan in mei. Het aanbod verminderde iets en de vraag steeg navenant. In de bouwsector veranderde erg weinig. In de horecasector is de invloed merkbaar van het va kantieseizoen. Het aanbod nam af en de vraag is verge lijkbaar met vorig seizoen. ter -EINTJE ruil verkregen div. ;e •uwwagens rken en modellen- tet B.V., Raaps tel. 01621-462" ruil verkregen <hv- e caravans .tet B.V., Raams- 0i621-462'! er, tel. Dagblad voor zuidwest Nederland h'g»ve Uitgeversmaatschij De Stem B.V. 1 ^ntoren Terneuzen, Nieuwstraal 9, 4531 CV Terneuzen, Postbus 145, '«O AC Terneuzen, 01150-17920 (4 lijnen). Hulst, Steenstraat 14.-4561 AS ""Rt.01140-375] (3 lijni'n), Goes, Klnkstraat 1.4461 IK Goes, 01100-28030 lijnen) &°?.RL'RENi Maandag t/m vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur 'TEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda Maandag t/m Sr* van 19.00-20.00 uur 076-222555. Zondag van 20.00-22.00 uur 076- EZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen 01140-4498, Midden- d 91100-14944 SERVICEPUNTEN: Axel: Boekhandel Passage, Passage 13 Oostburg: PoIde?enS' ®UJC^slraat 1 Terneuzen: Superm. v.d. Velde, Winkelc. zuid- jJllSAANSLLÏTINGEN: tbu 'ne: Clw' Zeeuwse redactie R Th. van der Helm. Melkweg 40, Oos- '8. 01170-3370 Algemeen redacteur Zeeland en plv chef drs. J Bouw- q as' ^uidvhetstraat 73. Goes. 01100-28138 Redacteur Midden-Zeeland p anBerkel, Voorburcht 37. Kapelle. 01102-2320. Redacteur Terneuzen 2 Sch'pper. Noordstraat 45. Hoek, 01154-1556. Redacteur West- Oi-^rt-Vlaanderen/Kanaalzone. J Jansen. Kwakkel 1. Zaamslag. dan John Verhoeven, Debussyhof 57. Terneuzen. 01150-18946. Re- Hul tf 0ost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Henk Postma. Walmolenstraat 12, 6H40-4159 Fotojournalist voor Zeeland: C.J de Boer, Langs de zeld - unsi-z 01140-4 ?jjr,k r'r> Terneuzen, 01150-13137 Sportredactie Zeeland- A Koomen. Ablenrustlaan h Terneuzen 01150-12941 jjj ""''"'enten-exploitatie; Inspecteur Zeeland W Hendriks. 01140-3751 rtentie-exploitatie: Inspecteut Zeeland C Menu, 01150-95839 de eindjes aan elkaar te kno pen", liet hij gisteren weten. Volgens de wethouder heeft de Breskense vismijn de beste papieren om in te toekomst te blijven voortbestaan. Dat zou betekenen dat de Vlissingse vismijn in zijn geheel moet worden opgedoekt. „Zowel de voorzieningen als de gunstige havenlocatie pleiten voor het voortbestaan van de Breskense vismijn", verklaarde hij. Overigens geeft hij toe, dat de samenvoeging nog veel voeten in de aarde zal hebben. „Het doorgaan van de fusie hangt grotendeels af van de bereid heid van de betrokken gemeen ten, die op dit punt een onaf hankelijk standpunt kunnen innemen", merkte hij op. De fusie van de Zeeuwse vismijnen is volgens de heer Vergouwe echter in het belang van de visserij zelf. De ge meente Vlissingen liet gisteren weten nog geen standpunt over deze zaak te hebben ingeno men. Fusering zal overigens geen nadelige gevolgen op de werkgelegenheid hebben. De Vlissingse vismijn is overigens met die van Lauwersoof de enige in Nederland, die het af gelopen jaar met een beschei den winst het boekjaar heeft kunnen afsluiten. GOES - In de nacht van maandag op dinsdag werd een inbraak gepleegd bij de juwe lier B. aan de Vismarkt te Goes. Door het forceren van de ach terdeur zijn de daders het win kelpand binnengekomen. De gehele winkelverdieping werd overhoop gehaald. Er werd tevens een poging gedaan om de brandkast te openen doch dit is niet gelukt. Er wor den echter juwelen en sieraden vermist van naar schatting 130.000,-. De recherche stelt een onderzoek in. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Over vier jaar heeft Goes geen last meer van het doorgaand verkeer over de Traverse. Dan namelijk moet de ver binding klaar zijn tussen de weg Goes-Zeelandbrug en de nieuwe rijksweg door de Poel. De provincie Zeeland zal di rect na de bouwvakvakantie starten met de uitvoering van dit grote wegenbouw werk. Een prijzig werk ook: 2,5 kilo meter weg kost maar liefst 20 miljoen. De hoge kosten (vooral een gevolg van de slechte ondergrond die men te genkomt) zijn er ook de oor zaak van dat de uitvoering van de plannen zolang op zich heeft laten wachten. Vooral het verkeer uit de richting Kruiningen/Bergen op Zoom naar Noord- Beveland en Schouwen- Duiveland en terug zal voor deel hebben van het nieuwe wegvak. Nu moet dit verkeer nog gebruik maken van de met name in de zomermaanden overbelaste oude rijksweg door de bebouwde kom van Goes. Verder wordt het drukke weggedeelte van de rijksweg tussen 's-Heer Arendskerke en Goes flink ontlast door de nieuwe verbinding. Voor Goes zelf biedt het nieuwe wegvak straks belang rijke voordelen. Het verkeer naar de industrieterreinen zal waarschijnlijk zijn weg zoeken via de nieuwe verbinding. Bo vendien wordt de ontsluiting van Ges-Zuid aanmerkelijk verbeterd. Het verkeer uit die wijk moest er tot nu toe uit langs enkele beveiligde spoor wegovergangen. Nu komt er een rechtstreekse aansluiting op het nieuwe stuk, terwijl naar het noorden de spoorbaan wordt gekruist met een via duct. Een onderdeel van het werk is overigens eerder dit jaar al in uitvoering genomen: de aanleg van een fietspad tussen de Verbatelweg en de A. Fokker straat. Dat fietspad is nog voor de vakantie gebruiksklaar. Het nieuwe wegvak wordt een co-produktie van Rijks- en Provinciale Waterstaat en de Nederlandse Spoorwegen. De provincie heeft de grootste in breng. Met een bijdrage van een miljoen gulden maakte de gemeente Goes het mogelijk om de aansluiting verlengde A. Fokkerstraat ongelijkvloers te maken. Zo gaat het wegenpatroon bij Goes er in 1982 utzien SAS VAN GENT - Ook al is het dan de laatste dagen weer uitermate zonnig weer, de nieuwste „uitvinding" van Jan Roeloffzen uit Sas van Gent wordt er niet min der waardevol door. Een „ruitervlashoes" noemt hij het zelf en die omschrijving dekt inderdaad vrij nauwkeurig het doel van zijn nieuwtje. Gemaakt van (afval) vlas, beschermt het zeil immers de op ruiters drogende land bouwgewassen tegen regen en dat is iets wat er in Neder land op de meest onver wachte en ongelukkige mo menten met bakken tegelijk uit de bewolkte hemel kan komen vallen. Het unieke van het nieuwe dekzeil, schuilt volgens de heer Roe loffzen in de waterafstotende eigenschap, terwijl het zeil wel „ademt". Vooral dat laatste is erg belangrijk, omdat het gewas anders ver stikt. Bovendien is het mate riaal organisch, het bevat geen schadelijke chemische preparaten. Vier jaar geleden deed de 63-jarige Sassenaar zijn uit vinding. Sinds die tijd is hij bezig geweest met het testen van zijn produkt. Die zijn inmiddels dermate positief uitgevallen, dat het spul nu rijp is voor „de markt". Daarnaast, een andere bij komstigheid, kost het mate riaal erg weinig: ongeveer een piek per vierkante meter. „Het waterafstotende zeil is eigenlijk ontwikkeld uit de stof, die we voor de vuilnis zakken van vlas hebben ge maakt", legt de heer Roeloff zen bereidwillig uit. „Als hje bedenkt, dat een slechte zo mer, zoals we die de afgelo pen weken hebben gehad, de Het dekzeil moet het vlas drooghouden oogst van gedroogde gewas sen helemaal kan doen mis lukken, is het een kleine moeite om het vlasdoek over de ruiters heen te spannen, zodat het hooi, of de peul vruchten droogt blijt. De kwaliteit blijft dan gegaran deerd op hetzelfde peil, en wordt soms zelfs nog beter omdat het gewas wordt be schermd tegen de hete zon". De vlashoes kan volgens de uitvinder meerdere jaren worden gebruikt. Overtuigd van het nut van zijn uitvin ding, praat hij honderduit over de gebruiksmogelijkhe den van „zijn" vlasdoek. Omdat het spul kan worden bedrukt, kan het zelfs als be hang tegen de muur worden geplakt en het is nog geluid dempend ook, bezweert hij. Voorlopig beperkt hij zich echter tot het gebruik in de landbouw. De Zwitserse re gering heeft al belangstelling getoond. „Hooi is daar een tamelijk duur produkt", ver klaart Jan Roeloffzen. Een taal van zijn vlashoezen is daar vier j aar lang met succes uitgetest op een proefboerde- rij van het ministerie van landbouw. Hij heeft met zijn vlashoe zen ook al bij de Nederlandse overheid aangeklopt. En dat is wel nodig, zegt hij, want zonder een startsubsidie kan het waterafstotende en venti lerende vlasdoek niet in pro- duktie worden genomen. Daar is de hoop van de 63- jarige J. Roeloffzen, de eige naar van het bedrijf „Vlas techniek Zeeland BV" aan de Driekwartweg in Sas van Gent dan ook op geverstigd. (Van een onzer verslaggevers) NIEUWERKERK - „We, hebben wel haast, maar we staan niet met onze rug tegen de muur. De technische uitvoering van eventuele plannen kan toch pas na 1985 plaats hebben". Dit verklaarde voorzitter A. Doeleman van de commissie zoetwatervoorziening van de Zeeuwse landbouworganisaties deze week over de stand van zaken in de werkzaamheden van de commissie. Eind augustus/begin september hoopt de commissie zoetwatervoorziening met de eerste fase van het werk gereed te zijn: de inventarisatie van de mogelijkheden en problemen voor een betere zoetwatervoorziening ten behoeve van land- en tuinbouw in Zeeland. Aan de hand van deze inventarisatie kan de commissie dan zijn werkprogramma verder opzetten en uitwerken. De commissie zoetwatervoorziening heeft intussen ook al regionale werkgroepen in het leven geroepen om de problemen per regio nader onder de loep te nemen. Zo is er een werkgroep voor Tholen en een voor Schouwen-Duiveland. Voorzitter Doeleman wierp daarbij op, dat aantrekking van een vrijgestelde om alle onderzoek te coördineren zich sterker gaat opdringen. De commissie denkt erover hiervoor bij de overheid te zijner tijd aan te kloppen. Een dergelijke beroepskracht zou naar mening van de heer Doeleman zeer wel passen in het kader van de commissie waterbeheersing en ontzilting, die ook veel studeert op de zoetwaterproblematiek. De commissie zoetwatervoorziening van de landbouworganisaties heeft voor zichzelf overigens een termijn van anderhalf tot twee jaar gesteld om met een eindrapport te komen. Over het belang van de zoetwatervoorziening in Zeeland lijkt overigens in landbouwkringen niet geheel eensluidend te worden gedacht. Zo verklaarde voorzitter A. Jansen van de C.B.T.B.-akkerbouwcommissu op een recent werkbezoek aan Zeeland onlangs, dat de Zeeuwse akkerbouw het belang van een zoetwatervoorziening overwaardeert. Hij wees er daarbij op, dat de opbrengsten in de droge zomer van 1976 van de beregende gebieden in de Nooroostpolder lager waren dan van de niet- beregende gebieden. Voorzitter Doeleman van de commissie zoetwatervoorziening verklaarde desgevraagd met bijzonder veel verwondering van deze uitlating kennis te hebben genomen. „Ik kan een dergelijke uitspraak niet begrijpen van iemand, die niet in ons gebied woont. Hij woont in de Noordoostpolder, waar geen problemen zijn met de zoetwatervoorraad. De heer Doeleman noemde het overigens juist, dat de akkerbouw in het algemeen inderdaad niet al te veel heeft te verwachten van beregening. Voor granen bijvoorbeeld heeft beregening weinig zin, omdat de kosten niet opwegen tegen de baten. Ook bieten zijn niet zo droogtegevoelig. Het gaat er echter ook veel meer om, dat kleinere bedrijven in Zeeland in de toekomst meer emplooi kunnen vinden in de tuinbouw. Daarvoor is de zoetwatervoorziening wel van essentieel belang. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE - In Kloosterzande wordt zaterdag 15 juli de traditionele fokveedag gehouden. Op het terrein aan de Hulsterweg wordt dan een rundvee- en geitenkeuring gehouden. Het organiserend comité verwacht een 110 stuks rundvee en een groot aantal geiten. De keuringen beginnen om halftien. 's Middags vinden de kampioenskeuringen plaats en wordt het défilé met de bekroonde dieren gehouden. mi 111111111111 Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag opgesteld door het KNMI: Zonnige perioden met kans op een lokale bui. Middagtemperaturen omstreeks 21 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 10, min temp: omstreeks 13 graden, max. temp: omstreeks 21 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. DEN HAAG - De water hoogten van dinsdagmorgen, meegedeeld door rijkswater staat: Konstanz 453 (plus 1), Rheinfelden 356 (plus 1). maxau 668 (plus 12), Plochin- gen 199 (min 58), Mannheim 557 (plus 60), Steinbach 169 (plus 27), Mainz 461 (plus 38), Bingen312 (plus 34),Kaub384 (plus 45), Trier 486 (plus 68), Koblenz 394 (plus 49), Keulen 377 (plus 32), Ruhrort 547 (plus 20), Lobith 1169' (plus 37), Pannerdse kop 1128 (plus 32), Nijmegen 960 (plus 36), IJssel- kop 1008 (plus 33), EefdeIJssel 530 (plus 18), Deventer 398 (plus 16).Katerveer- Spooldersluis 104 (plus 2), Monsin 5515 (min 15), Borgha ren 4057 (min 35), Belfeld 1241 (plus 23), Grave beneden de sluis 541 (plus 12). Morgen, Donderdag 13 juli Bergen op Zoom 9.'35 en 22.03 Hansweertd. 8.51 en 21.17 Terneuzen8.24 en 20.50 Vlissingen7.54 en 20.22 Wemeldinge 9.29 en 21.47

de Stem | 1978 | | pagina 11