Drankmisbruik neemt toe BUURTHUISLEIDER ARIE KOSTER: Je kan niet eens een kop koffie maken in dit hok Punette kampioene warmbloed- Ponykeuring Goes verliep vlot mmBum MMMB WWMM' BESTITR S.J.J.C.-GOES 0.\0MW0.\- DE\: Wijkvereniging Goese Polder is onderonsje te Serooskerke Volksdansfestival in Borsele gaat niet door stad streek in zeeland politierapport J H I VA I fNfli SPEULEFilë ZAAMSLAG Openluchtsamenkomst op camping „Scheldeoord" in Baarland Aanbesteding baggerwerken Zevenaarhaven DE STEM VAN VRIJDAG 7 JUL11978 at maken. Foto- I Geop. ma. t/m vrij. |n 13.30-17 u. (t/m 6 ÏG eater - 20 u: The car, Collaert - St. Eli- - Gertrude van de poseert wandkleden. t/m zat. 11-18 u., ll u. (t/m 14 juli). ZEN heater - 20 u: Kijk nmen je de bocht uit, u: Erotische wensen Irouw, 16j. GEN pra I - 20 u: The spy 1 me, 12 j. 23 u: Sex- |redish style, 16 j. Al- I - 20 u: Herbie gaat Ite Carlo, a.l. 23 u: Is- Ihe steam, 16 j. jk museum, Bellamy- f 1 - Expositie „75 j aar school", geop.: ma. JL0-17 u., zat. en zond. |(t/m 31 okt.). TINGE Deversoriolum, |aat 6 - Van Donse- ilderijen, potloodte- i in sepia en aquarel- pend: ma. t/m zat. v. zon. v. 13-17 u. (t/m auseum, Markt 28 - Istelling van merklap- 1759-1925) en wens- [n (van 1741-1910). j/erkdagen v. 10-12 en F u., zat. en fesstddagen I (t/m 31 aug.). ZEE |e Nobel, Lange Nobe- - Otto Dicke exposeert ben. Geop. di. t/m zat. (t/m 29 juli). Burger- Is - Beelenhuis en klein |50 beeldhouwers met zen. Klein antiek uit Jlaarsbezit, geop.: ma. Zond. gesloten, (t/m 30 P.A.M. Lauret, W. Dieleman, Ter- F.A.P. Doolaege, P. Diepenhorst, pe; M.A.E. Faas, Sas t; K.C. 't Gilde, Ter- F.H. Gommers, Phi- J.J.M. Krocké Hoofd- .F.M. Platjouw, Axel; mdonck, Westdorpe; iRoelandt, Westdorpe; ISimonse, Hoofdplaat; aert, Westdorpe; P.C. Terneuzen; M.P. de .ouwer, Westdorpe; Voogd, Terneuzen; de Vrieze, Sas van .K. Vroegop, Terneu- roothaert, Terneuzen; Boever, Terneuzen; |3oulimans, Hoofdplaat; arremans, Terneuzen; m, Terneuzen; A. Du- aamslag; H. Guiljam, P.A. v.d. Ree, ag; A. Schelfaut, Sluis- ;e wezen: 1. jling Mechanische k: E. van Altena, Ter- R.O. Baute, Biervliet; leman, Hoek; J. van :len, Terneuzen; W. rinck, Biervliet; E.C. k, Sluiskil; P.J. ten Sluiskil; A. van Hoorn, |J. van Hout, Biervliet; en, Terneuzen; J.A. Lu- 'erneuzen; S.P.Th. Pleij- k; D.D.R. de Rooij, Ter- L. de Ruijter, Temeu- .T.H. Sandrini, Sas van R.E.J. Stockman, Ter- F.A. Weststrate, Ter- G.M. Weststrate, Ter- R.A.J. Bartelse, Ter- J.L. Dietrich, Hoek, Dooms, Terneuzen; E. erinck, Biervliet; C.A. ans, Terneuzen; N.A. lez, Sluiskil; F.D.C. Kla- s van Gent; E.G.J. Lan- Axel; M.L.M. Nieuw- erneuzen; W.D.A. Sinke, izen; D.M.H. Smole- Terneuzen; H.A.M. v.d. Terneuzen; L. van Hoek; A. Wilson, Ten ding Bouwtechniek J.J. de Feijter, Temeu- de Groot, Terneuzen; C. utter, Sluiskil; P.D. e, Sas van Gent; P.M.M. elee, Terhole; H.J.H. van Graauw. ling Mechanische iek I.T.O.: J.P. Bechai, ens; T.A. Brandsma, uzen;A. Burggraaf, L.G. de Groene, Hulst; Groothaert, Terneuzen; Kools, Terneuzen; C.J- Biervliet; F.R.J.A. hs, Sas van Gent; G. Lij- Terneuzen; P. van Min- Sluiskil; D. Olckers, W.R.G.V. Peersman, E.O.M. van Poecke, E.C.M. Vermeere, Iplaat; F. Verpoorte. imen deden 173 kandida- 167 leerlingen zijn ge- 1, 6 zijn afgewezen. ES - Opleiding van Lera-' eroepsonderwijs: J. Bek- g, S. v.d. Boom, H. Cij- J. v. Dalen, W. Dekker, urlo, P Geene, 6. Goeree, Haak, L. v. Heulen, R- Meent, L.A. Melio, A.G. W. Pilaet, F. Schirris, R- A. Smulders, H.J. Tijs- mevr. L. v. Veen- Ihoek, T. de Vries, M. v.d. F. Wijkei. MIDDELBURG - Bij de campagnes tegen het over matig gebruik van alcohol moeten de ouderen en de ouders niet worden overge slagen. Uit de cijfers van het jaarverslag van het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs over 1977 blijkt, dat het drank misbruik in de categorie van dertig tot veertig jaar verreweg het grootste is. Het is hypocriet, om de jongeren bij de voorlichting en de campagnes over drank- en druggebruik en misbruik de volle laag te geven. De ouders hebben namelijk een groot aandeel in het al of niet totstand komen van drankgebruik. De verantwoordelijkheid voor drankmisbruik ligt bij de ouders. Als de ouderen die verantwoordelijkheid niet dragen en met hun drankgebruik de kinderen als het ware „het slechte voorbeeld" geven, kan het consultatiebureau met voorlichting en campagnes niet meer doen dan de stroom wat indammen. Bovenstaande opmerkin gen kwamen van secretaris C. Brinkman van het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs giste ren als toelichting bij de presentatie van het jaarver slag 1977 van het consulta tiebureau. Het jaarverslag toont aan, dat maar liefst een kwart van alle wegens rijden onder invloed verba liseerde Zeeuwen tussen de dertig en de veertig jaar oud zijn. Bijna zeventig procent van hen had tussen de 1 en 2,5 promille alcohol in hun bloed. Dat staat voor een hoeveelheid bier tussen de tien en de vijfentwintig gla zen. Ongeveer 25 procent van de „rijders onder in vloed" behoort tot de groep van recidivisten, wat bete kent dat zij in 1977 min stens tweemaal dronken achter het stuur werden aangetroffen. De leeftijdsgroep van dertig-veertig jaar is bo vendien met ruim 25 pro cent vertegenwoordigd onder degenen die regelma tig onder behandeling staan van het Zeeuws consulta tiebureau. Uit de cijfers blijkt verder, dat drank misbruik niet is voorbe houden aan een bepaalde sociale, economische of leeftijdscategorie. De cliën ten van het consultatiebu reau vormen een vrij nauwkeurige afspiegeling van de samenstelling van de bevolking in Zeeland. Wat beroepsindeling betreft, blijkt dat de groep van scholieren, studenten, ge pensioneerden en werklo zen (in aantal 293) bijna eenderde uitmaakt van de clientèle van het bureau. Het drankgebruik onder de jongeren neemt trou wens, net als in vrijwel alle andere leeftijdscatego rieën, behoorlijk toe. Vol gens de heer Brinkman, se cretaris van het consulta tiebureau, is dat deels te wijten aan het overnemen van de drinkgewoonten van de ouderen, die een groeiende tolerantie voor alcoholgebruik bij hun kin deren aan de dag leggen. Directeur R. Visser is van mening, dat ook de lossere gezinsstructuur, die meer zelfstandigheid en finan ciële onafhankelijkheid voor de jongeren met zich meebrengt, hieraan debet is. Hij signaleerde boven dien, dat de maatschappij steeds minder „schrikt" van alcoholmisbruik en de gevolgen daarvan. Overi gens is hij erg tevreden over het feit, dat in Zeeland ver houdingsgewijs veel men sen de weg naar het bureau weten te vinden. TERNEUZEN - Arie Koster is 35, heeft meer haar aan z'n kin dan aan z'n hoofd, blikt vriendelijk de wereld in en is sinds een paar maanden de nieuwe leider van het buurthuis De Sluis aan de Terneuzense Dijkstraat. Een moeilijke post', want, zegt Arie, „mijn voorganger was niet zo geinteresseerd in dit werk en heeft de zaak laten verwateren. Nadat hij is weggegaan heeft het werk hier bijna één jaar stil gelegen. Ik moet dus weer gewoon van de grond af beginnen". Arie Koster: „Ik moet weer gewoon van de grond af beginnen.' WESTDORPE - Op de Sas- dijk te Westdorpe raakte de bestuurster van een personen auto, mejuffrouw F.M.G. uit Westdorpe, de macht over het stuur kwijt en kwam in een sloot terecht. De bestuurster werd gewond naar het Elisabe- thziekenhuis te Sluiskil over gebracht, de auto werd volko men vermeld. DE Rotterdamse politie heeft woensdagavond drie Chinezen uit Singapore gearresteerd, die drie kilogram heroïne ter waarde van 450.000 gulden het land hadden binnengebracht. (Van onze correspondent) KOEWACHT - Bij de parochiekerk in Koewacht was het gistermiddag een drukte van belang. De onderwijskrach ten Freddy Vernaeve uit Westdorpe en Annelies van Poecke uit Koewacht traden er met elkaar in het huwelijk. Scholieren van de Hulster Nobelhorstschool (waar beiden lesgeven) vormden er een erehaag. Na de kerkelijke huwe lijksinzegening door kapelaan Van der Heyden werden de kinderen getracteerd tijdens een receptie, die speciaal voor hen in café de Anjer werd gehouden. De familieleden en bekenden maakten er in de avonduren een feest van. Daar komt bij dat de ac commodatie in het buurthuis ronduit slecht genoemd kan worden. Er is dan ook een bouwvergunning aangevraagd bij de gemeente voor een nieuwe toiletgroep een keuken en een kantoor. „Voordat die nieuwbouw klaar is, begin ik niet", zegt Koster besüst. „Ik kan niet eens een kop koffie maken in dit hok en naar de wc kun je hier ook niet". Wanneer de bouw in oktober achter de rug is, gaat De Sluis echter weer full-time draaien. Arie: „We leggen in het begin de nadruk op clubactiviteiten, maar het is natuurlijk de be doeling om de zaak uit te bou wen tot een echt buurthuis waar iedereen, met of zonder problemen kan binnenlopen". Arie Koster is een gewone jongen. Hij werd geboren in het plaatsje Terborg in de Acherhoek, was in zijn jonge jaren fabrieksarbeider en kwam via het kerkelijk jeugd werk in het welzijnswerk te recht. Hij werkte twee jaar in Didam, liep daarna anderhalf jaar in de WW en gaat het nu in Terneuzen proberen. „Ik ken de streek hier wel", zegt hij, „want mijn vrouw komt uit Axel. Ik heb gemerkt dat er qua mentaliteit niet zoveel verschil is tussen mensen ui t de Achterhoek en Zeeuws- Vlamingen. Ze kijken eerst de kat uit de boom voordat ze er gens warm voor lopen". Evenals veel andere buurt huizen kampt ook De Sluis met een groot gebrek aan vrijwilli gers. Arie Koster heeft wat dat betreft echter goede hoop op de toekomst: „Vroeger was de binnenstad erg betrokken bij wat er in De Sluis gebeurde, heb ik gehoord. Dit moet weer zo worden en daarvoor moet je aan de weg timmeren". Eén van de mogelijkheden om het buurthuis weer onder de volle aandacht van de wijk bewoners te brengen, komt volgend jaar op koninginne dag. Het buurthuis is dan be trokken bij een initiatief van bloemenkoopman N. van Leeuwen om op die dag een daverend feest te organiseren in de Terneuzense binnenstad. Tot nu toe is Arie Koster bezig geweest met de voorbe reidingen voor de Speulerieë, die van 7 tot 10 augustus in Terneuzen worden gehouden. (Van onze paardesportmede werker) GOES - In Goes werden New Forest-ponykeuringen en sportwedstrijden gehouden, op de terreinen van manege De Hoefslag van de familie Meeuwsen. De terrein liggen uniek voor het houden van dergelijke keuringen. Omdat deze keuring technisch niet in te passen bleek tijdens de Zeeuwse „dag van het paard" had het bestuur op advies van de leden besloten zelf deze keuringen te organiseren. Hoewel er nogal wat af schrijvingen waren, verliep de organisatie goed en de ver schillende rubrieken werden vlot afgewerkt. Als algemeen dagkampioene werd aangewezen Sonseeah- ray van Doeska Delfos uit Vlis- singen. Kampioen van de 3-jarigen werd Ronde Puttens' Emeralda van C. van der Peijl uit Axel. De titel bij de 1- en 2-jarigen werd opgeëist door Look Uit van E. de Theije- Oostdijk uit Axel. Een eerste premie in de rubriek hengst veulens geboren na 1 mei ging naar Schouwens Southern Surprieme van Stal Schouwen uit Zonnemaire. In de rubriek merrieveulens geboren voor I mei was er een eerste premie voor Scaldis Country Tamara van de com binatie Theije-Murre uit Axel. Het oranjerozet in de rubriek merrieveulens geboren na 1 mei voor Schouwens Sandra van Stal Schouwen te Zonne maire. In de rubriek be- stgaande rijpony werd de eer ste plaats gedeeld door Mar- tine Heijse met Ronde Puttens Midnight Julia en Gerdian Timmerman met Achterhoeks Sabrina. Derde werd Monique Rouw met Westenschouwen en vierde Franciska Bakker met Five House Caroline. De uitslagen luiden verder: Fokmerries onder het zadel: 1. Trudy de Nooyer met Haar Bambina, 2. Jacqueline Wie mes met Black Eyes Mira; 3.Annelies Wiemes met War ren Wendy, 4. (kleine maat) Walther Murre met Natasja. Duoklasse; 1M Yolanda Murre met Marie-Jorewitz en Walther Murre met Carmen, 2. ex aequo Trudy de Nooyer met Haar Babina en Martine Heijse met Ronde Puttens' Midnight Julia; Jacqueline Wiemens met Black Eyes Mira en Annelies Wiemes met Warren Wendy. Dressuurwedstrijden klasse B: X. Francisca Bakker met Five House Caroline, 2. Trudy de Nooyer met Haar Bambina. M-Z-dressuur: 1. Marie Paule Picavet met Ewout. LL- dressuur: 1. Gerdian Timmer man met Acherhoekse Sabri na, 2. Yolanda' Murre met Marie-Jorewitz, 3. Walther Murre met Carmen, 4.Yolanda Murre met Carmen, 5. Sonja Wiemes met Robert Jan, 6. Martine Heijse met Julia, 7. Annelies Wiemes met Sandy of Ashurst. „Een prachtig gebeuren, maar ook hier is het probleem; vrij willigers. We zouden best nog wel zo'n 10 a 20 mensen kun nen gebruiken", verzucht de buurthuisleider. „Wie zich ge roepen voelt kan zich opgeven bij Bep van Adrichem, Ma dame Curiestraat 60 in Ter neuzen of 1150-97129 bellen". WW (Van een onzer verslagge vers) ZAAMSLAG - Door het jeugdvakantiecomité in Zaam- slag, wordt in augustus weer de traditionele Speulerië ge houden. Ook dit jaar zal aan vakantiespreiding worden ge daan door de activiteiten over drie weken uit te smeren. Naast kinderen en jongeren zullen ook de volwassenen weer bij het programma wor den betrokken. Om iedere inwoner van Zaamslag op de hoogte te hou den wordt er tijdens de Speule rië elke vrijdag een krantje gemaakt dat huis aan huis zal worden verspreid. Op het pro gramma staan dit jaar onder meer een reis naar Brugge, een optreden van de goochelaar Ali Ben Lux, een hockey wedstrij d, een strandwandeling en een popfestival. Als afsluiting is er een gezinsfeest met barbeque. BAARLAND - Zondag avond 9 juli wordt op camping „Scheldeoord" in Baarland een openluchtsamenkomst ge houden. Aan de bijeenkomst, die om 19.00 uur begint, wordt meegewerkt door de plaatse lijke muziekvereniging „Prin ses Juliana" onder leiding van de heer J. Kruijs-Voorberge. Dominee J. Blok uit Baarland houdt een toespraak. De bij eenkomst werd georganiseerd door de interkerkelijke recrea tiecommissie Baarland- Oudelande. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De wijkvereniging de Goese Polder is helemaal geen vereniging in de normale zin van het woord. De vereniging is een onderonsje van een paar mensen, die het bestuur vormen en derhalve niet representatief is. Dit kwam in allerlei bewoordin gen naar voren op de vergadering deze week van het algemeen bestuur van de Stichting Jeugd-Jongerenwerk Goes (S.J.J.G.), waarop voorzitter J. de Baar van de wijkvereniging de Goese Polder meedeelde dat zijn vereniging uit de stichting zou treden. Het conflict tussen S.J.J.G. en de wijkvereniging spitst zich op een serie punten toe. De opstelling van de voorzitter van De Wijkvereniging in de overkoepelende stichting van het Goese jeugd- en jongeren werk speelt daarbij niet de ge ringste rol. Volgens de heer De Baar van de wijkvereniging ging het om de vraag of de jeugdgroepen in de Goese Pol der nu thuis horen bij de wijk vereniging of bij S.J.J.G. Deze stelling werd hem direct aan gevochten op de vergadering: men wilde duidelijkheid over de opstelling van de voorzitter van de Goese Polder in S.J.J.G.-verband. Voorzitter De Baar van de Goese Polder betoogde in elk geval, dat de wijkvereniging teleurgesteld is over de manier waarop S.J.J.G. meent te moe ten samenwerken of liever niet te mogen samenwerken. De wijkvereniging wordt in feite geheel buiten spel gezet door S.J.J.G, die de zaken wil over nemen. De wijkvereniging had in elk geval het vertrouwen in S.J.J.G. verloren, aldus het be toog van voorzitter De Baar. Elk bestuurslid in S.J.J.G. zit er niet namens een vereni ging, maar namens een sector van het jeugd- en jongeren werk, betoogde onder meer S.J.J.G.-voorzitter Van Ooijen. jJxSSS:":: ÜSïiliHÉMMMÈMMMMNH&ÉÉMÉMiilÉUNtaMMiMMaMeMaM, l-jarigen werd de eerste prijs gewonnen door Toverfee van de heer V.E. Thijs uit Bij de Hulst. (Van onze paardesportmedewerker) SEROOSKERKE - Op de terreinen van de manege de Eendracht te Serooskerke heeft het sinds januari zelfstan dige warmbloed paarde stamboek afdeling Zeeland haar eerste premie keuring gehouden. „De organisatie, de keu ringsdag zelf is veel eenvoudiger dan als we een onderdeel waren van de Zeeuwse Dag van het Paard"zo vertelde ons Cor Abrahamse, de public relations chef van het WPN. Ook was de algemene indruk van ds fokkers dat een zelfstandige keuring de gehele fokkerij ten goede komt. Men wil de ingeslagen weg verder gaan en volgend jaar dezefde tijd en plaats aanhouden. De keuringen verliepen vlot en waren afgewerkt rond de middag, terwijl 's mid dags de kampioenen werden uitgeroepen en demonstraties verreden. Kampioene van de oudere merries werd Lunette van C. 9van der Peijl uit Axel van de een-twee en drie-jarigen Sylvia van gebroeders Crucq te Arnemuiden. In de zadel rubrieken fok merries rubriek 12 werden eerste en tweede Natasja van stal Goedhart te Grijpskerke en Ofora van J. Goedegebure te Kapelle-Biezelinge. Deze worden naar de centrale keuring te Uterecht afgevaardigd. In de open klasse rijpaarden onder het zadel reed Suzan Malcorps met The Lord zich naar een verdienstelijke plaats. Ook zij zal Zeeland vertegenwoordigen in Utrecht. De demonstratie acht aangespannen nummer van lande lijke rijvereniging Oranjezon te Vrouwenpolder, onder lei ding van Wuim Vos, met commentaar van Peter de Kam werd een geslaagde vertoning. Ook de dressuur demon stratie van Susan Malcorps met Coloriet met commentaar van mevrouw M. Bom, viel in goede aarde. De keuringsdag stond onder leiding van de ervaren hoofdringmeester P.J. den Hamer uit Axel. De voorzitter van de wijkvere niging de Goese Polder stelt zich echter steeds op als verte genwoordiger van de wijkve reniging, hetgeen de heer De Baar niet ontkende. Een ander knelpunt noemde de heer Van Ooijen, dat de wijkvereniging onder samenwerking uitslui tend verstaat dat S.J.J.G. de wijkvereniging financieel en technisch steunt en verder niets. Over besteding van ge meenschapsgeld behoort ech ter verantwoording te worden afgelegd en dat moet S.J.J.G. van de wijkvereniging dan ook eisen. De diverse clubs van de vereniging verliezen niet hun zelfstandigheid zoals de wijk vereniging stelt, aldus de heer Van Ooijen, maar de overkoe pelende S.J.J.G. stippelt wel het algemene beleidskader uit. De wijkvereniging werd overigens gewezen op mogelijk vergaande negatieve gevolgen van uittreden. De wijkvereni ging is vanaf het begin betrok ken geweest bij de herverkave ling van het jeugd- en jonge renwerk en de vorming van een door het gemeentebestuur ge wenste overkoepelende stich ting. Aan voorzitter De Baar van de wijkvereniging werd na drukkelijk gevraagd welke uitspraak de ledenvergadering van de vereniging had gedaan over dit bestuursbesluit. Die bleek daarvoor niet bijeen te zijn geweest. De vereniging houdt bijna nooit een leden vergadering, zo bleek uit de reactie van zijn voorzitter. Het bestuur van S.J.J.G. wil nu na gaan in hoeverre het bestuurs besluit van de wijkvereniging de Goese Polder door de leden wordt gedragen. TERNEUZEN - In hotel Rotterdam had de openbare aanbesteding plaats door het Havenschap Terneuzen voor het uitvoeren van baggerwer ken in de Zevenaarhaven langs het kanaal van Terneuzen. De termijn van uitvoering be draagt zes weken. Er waren elf gegadigden, die als volgt in schreven: Baggerbedrijf De Boer bv Zaandam ƒ212.000. BV Aan nemingsmaatschappij v-h J. Prins van Wijngaarden te Hat- tem 246.000. Baggerwmaat- schappij Holland bv Hardinxveld-Giesendam ƒ250.000; Baggermaatschap- pij Breejenboud te Overveen ƒ250.000; Aannemingsmaat schappij Dikkerboom en Sy- brandy bv' te Heerenveen ƒ251.000; Ameterdamse Bal last Bagger en Grond bv Am stelveen ƒ252.000; Firma A. Kraayeveld Pzoon te Zwijnd- recht ƒ265.000; Prins Aaan- nemingsmaatschappij Slied- recht ƒ265.000; J.G. Nelis en zoon te IJmuiden ƒ280.000; BV Baggermaatschappij van Noordenne Sliedrecht ƒ285.000; Firma C. M. Bons en zonen te Sliedrecht ƒ285.000. (Van een onzer verslaggevers) BORSELE - Het volksdans festival, dat van 10 tot 19 au gustus in Borsele zou worden gehouden, gaat niet door. De stichting opbouw West Zuid-Beveland, die de organi satie op zich had genomen, heeft de evenementencommis sie van de gemeente Borsele gisteren schriftelijk laten we ten, niet te kunnen instaan voor het slagen ervan. De NEVO, die de groepen voor het festival op de kop diende te tikken, kon de stich ting niet de garantie geven dat de geplande groepen daad werkelijk zouden verschijnen. De stichting heeft daarop de samenwerking met de NEVO opgezegd. Ook de pogingen, om een soort alternatief festival op poten te zetten, zijn niet ge lukt. „We vinden het ontzet tend jammer om in de maand augustus met lege handen te staan", merkt de stichting op in haar brief aan de evenemen tencommissie. De uitwisseling met de Westhoek uit Vlaande ren gaat wel door. In de maan den september, oktober en no vember zullen diverse vereni gingen naar het Vlaamse land afreizen.

de Stem | 1978 | | pagina 19