h Denkfout van de Chaos bij vertrek door een te groot aantal deelnemers Cadeau voor Lufoberding Keetie op weg siaar de tien Resultaten in Beek FS ZEGE LAMMERTINK LUIDT DOORBRAAK VAN JEUGD IN ouwers, Ltinië Braziliaan Coutinho de laan uit Afrekening in november de stem van maandag 26 jun11978 sport DOOR HARRY VERMEULEN JAC ARENTSEN HERMAN VAN BERGEM EN ROB HARTOG tal kijkers in 1974 en 1978, respectievelijk 46.685 42.374. (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES - Cland» Coutinho heeft zaterdag lij. dens de wedstrijd tegen Iijjj om de derde plaats voor li laatste maal opgetreden il technisch directeur van kt Braziliaanse elftal. De voorzitter van de Brai liaanse voetbalbond (CBDj Heleno Nunes gaf in Brie» Aires een officiële verklariij uit waarin hij het ontslag va Coutinho aankondigde. De«|. ficiële tekst luidde: „Hd handhaven van Coutinho ill technisch directeur is on® enigbaar met de plannen vu de CBD. Coutinho heeft tijden het WK-eindtoemooi aange toond, dat zijn tactische a technische capaciteiten te be perkt zijn. Spelers en scherp zinnige technici zijn tijde» het toernooi tussenbeide moe ten komen om de eer van Brazi lië te redden". Coutinho nan in juli 1977 het roer over van Oswaldo Brandao. Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES - De fi nanciële opbrengst van het elfde toernooi om de wereldti tel voetbal zal in november tij dens een speciale Fifa-zittiif in Madrid verdeeld wordei Elk van de zestien deelne mende landen zal evenredij aan het succes in de eindronde gehonoreerd worden. Het vraagstuk inzake de uni formiteit van de aanvan gstijden staat ook op de agenda van de bijeenkomst in Madrid Meerdere landen hebben Argentinië geprotesteerd tegen het feit, dat Argentinië® haar wedstrijden op een latei tijdstip speelde en daardoor® een bevoorrechte positie ver keerde. Perschef Courtevansf FIFA liet daarop weten, datal in januari van dit jaar de deel nemende landen ervan in ken nis waren "gesteld dat Argenti nië in verband met een vergro ting van het televisie-aanbod (en daardoor de revenuen) zijn wedstrijden later zou spelen Tevens zal in Madrid gespro ken worden over het aantal deelnemers, dat in 1982 Spanje aan het twaalfde eind- toernooi zal deelnemen. geten. Daarnaast hebben na tuurlijk de blessures van Neeskens, Rijsbergen en Suurbier him aandeel gehad in het Oranje-succes. Happel moest daardoor immers af wijken van de paden die hij in de eerste ronde zonder enig succes bewandelde. Ook Jan Zwartkruis komt een ge deelte van het succes toe. Hij is immers de bindende, zeg maar vaderfiguur geweest binnen het Oranje-kamp- Op een moment dat niemand het meer zag zitten, richtte de soldaat van Oranje 2ica hoogstpersoonlijk op om de gehavende selektie geestelijk op te krikken voor het duel tegen Oostenrijk. Dat geluk, de blessures, alsmede het aandeel vaI) Zwartkruis, gevoegd natuur lijk bij de inbreng van de als jonge honden vechtende Oranje-equipe stond aan de basis van het uiteindelijk nog onverwacht afgedwongen Nederlandse succes in Arge ntinië. Voor Happel blijf' geen ruimte over om zijn aandeel te claimen. En te recht niet, want de goeie man heeft er geen recht op. Het is allerminst zijn verdienste dat Oranje zo ver gekomen is- (Van onze sportredactie) BEEK - Kort na de start van het Nederlands kam pioenschap op de weg voor amateurs op de Adsteeg in Beek dezen zich zaterdag niet minder dan vijf zware valpartijen voor. De eerste veroorzaakte een complete chaos in het peloton, dat zich 155 man sterk voor de eerste omloop van het circuit had opgesteld. Veertig renners tuimelden over elkaar heen, vijf van hen raakten min of meer ernstig gewond. Jan Jonkers, lid van de na tionale selectie, werd met een hersenkneuzing in het zie kenhuis te Geleen opgeno men. Han Faanholt ging hem „gezelschap houden" met een hersenschudding, Bert van de Broek liep net als Eg- bert Koersen snijwonden aan hoofd en lichaam op. Jan Beun tenslotte ging de ambu lancewagen in met een ge-> broken sleutelbeen. Het wasj een dramatische valpartij, die niet alleen het wedstrijd beeld zodanig beïnvloedde dat er opnieuw gestart moest worden, maar ook niet kon uitblijven. Het voert te ver om te be weren dat de gigantische hoop gekneusde lichamen en krakend race-materiaal voorkomen had kunnen wor den feit was wel dat de KNWU de oorzaak ervan voor een deel had kunnen wegwerken als aan de regle menten strikt de hand was gehouden. De regels zeggen immers dat aan de nationale titelstrijd der amateurs al leen die renners kunnen deelnemen, die zich bij de eerste tien in een klassieker of bij de beste drie in het pro- niets noemenswaardig ge beurd. Een denkfout, want toen waren de weersomstan-, digheden beter. Op het Adsteeg-circuit, met verschillende stukken weg van niet meer dan 2V4 meter breed, konden zeker bij de van opzij komende harde wind geen 155 renners worden losgelaten zonder groot, omdat al die districts- sportcommissieleden zo nodig een aantal „kleine" renners een kans moesten ge ven. Toen de 155 na enkele kilometers het smalle stuk parkoers opdraaiden - waar de wind pal tegenstond- kon een groot ongeluk niet uit blijven. Zeventig renners vooraan ontsnapten er aan. vinciaal kampioenschap hebben geklasseerd. Van Unie-zijde werd dit aantal reglementaire deelnemers geschat op 120. Het waren er minder, maar er stonden 155 renners aan de start, omdat de (minstens) 35 anderen zonder bezwaar ook waren toegelaten. Vorig jaar met 161 deelnemers was er op hetzelfde parkoers immers dat er ongelukken zouden gebeuren. Amateurs zijn echte hardfietsers. Ze ver trekken in het hoogste tempo en om vooraan te komen - en dat moet je bij de amateurs anders ben je kansloos - wordt er gewrongen, getrok ken en geduwd. Hoe kleiner het veld, hoe minder kans op ongelukken. Het aantal deel nemers was alleen maar zo Zij vormden een interessan- tee vluchtgroep en roken de kans een vroege beslissing uit te lokken. Na twee ronden greep de wedstrijdjury in. Kansrijke renners achteraan werden gedupeerd en kregen een nieuwe kans, waarvan bijvoorbeeld Oosterbosch (later derde) zou profiteren. Van de zeventien vooraan dreigde Herman Snoeyink de jury met een algemene sta king. Het stilleggen van een koers is op de weg geen regel. Het was een menselijk be sluit, dat wel. De staking kwam er niet. De zeventien kregen ook niet, zoals in het veleden wel gebruikelijk was, hun 35 seconden terug. Snoeyink, die zich weken lang op het kampioenschap had voorbereid, was door de opwinding in een klap een definitieve verliezer. Mor rend gingen de renners op nieuw van start, de meesten bleven boos. Ze vonden het peloton te groot. Hun gelijk werd onderstreept door nog vier valpartijen vroeg in de koers. Titelverdediger Piet Kuys en Ad Tak waren de prominentste slachtoffers. De wedstrijd kreeg pas een normaal verloop nadat zes zware rondjes van acht kilo meter, de tuimelingen en tien minuten slagregens het veld hadden gedecimeerd tot zo'n 50 man. De KNWU kwam za terdag voor de keus te staan: de selectieprocedure strikt hanteren of een breed par koers zoeken voor zoveel mo gelijk deelnemers. De kans op ongelukken, zoals zater dag in Beek, dient - zeker als een ambulancewagen voor de schijnbaar zeer ernstig ge wonde Jonkers twaalf minu ten uitblijft - zoveel mogelijk verkleind te worden. (Van onze sportredactie) BEEK - Henk Lubberding heeft de nationale proftitel cadeau gekregen van Jan Raas. De coureur uit Voorst was zelf zo eerlijk om dat meteen na de finish al te veronderstellen. „Ik geloof", zei hij na tot stilstand te zijn gekomen, „dat Jan Raas zich op het laatst ingehouden heeft, dat hij wat terug heeft willen doen voor het feit dat ik mij het hele seizoen in dienst van de ploeg stel". Jan Raas bevestigde die sug gestie naderhand. Raas: „Het is onvoorstelbaar wat Lubber ding het hele seizoen voor de ploeg gedaan heeft. Die jongen verzet bergen werk en offert zich op als dat nodig is. Je vindt hem bijna nooit terug voorin de uitslag", maar hij heeft ontzettend veel waarde voor de ploeg. Alleen aan hem heb ik bijvoorbeeld te danken dat ik vorige week een etappe in de Ronde van Zwitserland won. Dertig kilometer voor de streep kreeg ik een lekke band. Hoewel Lubberding zelf ook in kansrijke positie was, stopte hij meteen en stond mij zijn achterwiel af. Kijk zo'n jongen verdient het gewoon dat hij ook eens op de voorgrond komt. Ik had er nu de gelegen heid voor om daarvoor te zor gen". De opofferingsgezindheid van Raas, die eigenlijk in het geheel niet overeenkomt met zijn eerzuchtige karakter, heeft er in ieder geval niet voor gezorgd dat een tweede rangs-renners kampioen is geworden, want kwaliteit kan Henk Lubberding beslist niet ontzegd worden. Dat zoiets als het gunnen van de zege aan een ploegge noot uitgevoerd kan worden is tekenend voor de huidige si tuatie bij de profwielrennen in Nederland. Overal namelijk waar Raleigh aan het vertrek komt, heerst de ploeg op een dusdanige manier, dat er voor de overige Nederlandse cou reurs weinig lol meer aan valt te beleven. Het vormt voor hen zelfs een bevrijding als Post met zijn mannen verstek moet laten gaan wegens verplich tingen in het buitenland. Gis teren was de Raleigh-équipe weer eens zo oppermachtig, dat er votr ee rest eenvoudig geen beginnen aan was. De mannen van Post controleer den de koers voUedig en ston den geen enkele lange ont snapping toe, waarbij de be waking niet sterk genoeg geacht werd. Dat was onder andere het geval bij een vlucht van acht man in het begin van de koers, waarbij van Raleigh uitsluitend Raas en Lubber ding vertegenwoordigd waren. Verder dan goed een minuut liet men de leiders niet weglo pen. Het fiat kwam ruim half- koers, toen de om de 8.2 kilo meter terugkerende klim en de wersomstandigheden (regen) al voor een scherpe selectie hadden gezo' gd, wel af, toen vier renners van Raleigh bij een ontsnap ping betrokken waren: Raas, Van de Velde, Lubberding en Piet van Katwijk. Posts ploeg zat gebeiteld en kwam nog meer op fluweel te zitten door dat het geluk haar toelachte. Achtereenvolgens verdwenen namelija Fons van wkatwijk en Bert Scheuneman (zonder meer een aanwinst bij de profs) naar de achtergrond door een lekke band. Zo hielden de vier Raleigh- mannen slechts een concurrent over, de jeugdige Martin Ha vik, die ongetwijfeld de capa- èiteiten heeft om als beroeps renner te slagen. Moeite om met Havik af te rekenen had den Raas en consorten uiter aard in het geheel niet. Op een moment dat Havik zijn ketting liet smeren sprongen Lubber ding en Raas uit het vijf man sterke groepje weg. De strijd was meteen gestreden. Piet Liebregts, de onlangs benoemde begeleider van de profs bij het wereldkampioen schap is overigens bezig iets te doen aan het overwicht van Raleigh, dat zonder meer een ongezonde zaak is. Liebregts wil de sponsors van de ploegen van Bode en Jet Star proberen te bewegen samen te gaan. Liebregts: „Ik vond dat er een tegenwicht moet komen. Dat is zowel voor de renners als de organisatoren van wedstrijden veel beter. De Frisol-ploeg was destijds wel wat minder dan Raleigh, maar gaf toch goed partij en kaapte toch de nodige overwinningen voor Raleigh weg. Die kant moeten we weer op. Ik heb al een gesprek gehad met beide sponsors en die heb ben er in principe wel oren naar. Een voordeel voor hen zou dan ook zijn de samenwer king met een rijwielmerk, dat genegen is mee te doen". HEIN GROOTHUIS Voor verscheidene renners had het NK wielrennen minder prettige gevolgen. Hier krijgt Jan Beun eerste hulp,'nadat hij een flinke smak had gemaakt tijdens de amateurwedstrijd. i Jan Raas (voorop) en Henk Lubberding in actie. (Van onze sportredactie) BEEK - „Ik zal in elk geval voor de tiende rijden". Keetie van Oosten-Hage (28) behaalde zaterdag in de Adsteeg in Beek haar negende Nederlandse kampioenschap op de weg bij de dames. Het kostte haar nauwelijks moeite. Nog steeds is zij de beste. De meeste tegenstand kreeg de tweevoudige wereldkampioene nog van haar zuster, Bella van der Spiegel-Hage. De overige dames waren groot in kwantiteit (70), maar niet in kwaliteit. Negen ronden van 8,2 kilometer moesten de dames afleggen. In de tweede viel de voorbeslissing. De eerste demar rage van Keetie had tot gevolg, dat er een kop groep van zeven ontstond: Bella van der Spiegel-Hage, Marian Bik, Tineke Fopma, Truus van der Plaat, Mimi Brinkhof, Willy Buij- telaar en Keetie zelf. Anne Riemersma, toch één van de favorietes, miste de slag. Toen zij later beter ging rijden, kon zij van de leidsters alleen nog Willy Buijtelaar voorbijgaan en zevende worden. De dames Hage hadden intussen (vijfde ron de) een vroege finale ingeluid. Ze gingen er samen vandoor en liepen meer dan drie minuten uit. Voor Keetie was dit een normale prestatie. Bella, ooit drie keer kampioene, was nu beter dan de laatste jaren. Zij meende op de laatste beklimming van de Adsteeg naar de eindstreep zelfs een kans op de titel te hebben. Ze demar reerde achter Keetie vandaan, maar het gaatje was te klein. Keetie moest veel moeite doen om het kloof je te overbruggen. Dat lukte, waarna er van een sprint geen sprake meer was. Eenmaal ingelopen gaf Bella zich direct gewonnen. Keetie had - na de verrassing door Nita van Vliet vorig jaar - voor de negende keer gewon nen. Niemand keek er van op. (Van onze sportredactie) BEEK - De vier meest prominente Nederlandse beroeps-wielrenners - Hennie Kuiper, Joop Zoetemelk, Jan Raas en Gerrie Kneteman - hebben inspraak gehad bij de voorbereiding van de nationale ploeg op het wereld kampioenschap op de weg, dat 27 augustus op de Nürbur- gring wordt gehouden. De vier renners hebben bijvoorbeeld zaterdag in het Crest-hotel in Born, waar zij een gesprek hadden met de KNWU en begeleider Piet Liebregts, de wens te kennen gegeven ruim tevoren de Nïirburgring te verkennen. De KNWU is daaraan tegemoet gekomen en zal begin augus tus de Nürburgring voor enige tijd afhuren. De voorbereiding bestaat verder uit het gezamenlijk rijden van een wedstrijd op 24 augustus in Lommei. Van daar vertrekt de ploeg nog dezelfde dag naar Adenau, waar de formatie zal bivakkeren. Op 25 augustus volgt dan nog een training op de Nürburgring. Een financieel akkoord is zaterdag ook al bereikt. Als een Nederlander wereldkampioen wordt, betaalt hij aan de rest van de ploeg 25.000 gulden. De ploeg kan bij een Nederlandse wereldkampioen bovendien ook rekenen op 30.000 gulden van een sponsor (reeds voor 95 procent toe gezegd, aldus Piet Liebregts) en 5.000 gulden van de KNWU. Piet Liebregts wil bovendien proberen ook de premie, die een fabrieksploeg bij een enventuele wereldti tel uitkeert, in de pot te krijgen. Wijs geworden door het gedrag van Cees Bal in Venezue la, die alleen maar steun verleende aan Eddy Merckx, zul len alle geselecteerden overigens een verldaring moeten ondertekenen dat zij uitsluitend in dienst van de Neder landse ploeg zullen rijden. Zij komen ook alleen maar in aanmerking voor de premie als zij zich volledig hebben ingezet voor de Oranje-equipe. Gisteren zijn reeds vijf renners voor het wereldkam pioenschap aangewezen, Kuiper, Raas, Kneteman, Zoete melk en Lubberding, die zijn plaats verdiende met de na tionale titel. (Van onze sportredactie) BEEK - Jos Lammertink, die vorig jaar als een komeet naai voren kwam bij de ama teurs (als 19-jarige tweede in net eindklassement van Olym- pia s Toer), heeft dit seizoen eindelijk zijn eerste grote overwinning te pakken. Uitge rekend in het nationale kam pioenschap loste hij de belofte jn, die hij sinds vorig jaar in hield. Lammertink triomfeerde in het kampioenschap van de jeugd, want ook de nummers twee (Jac van Meer) en drie (Bert Oosterbosch) tellen nog maar twintig jaar. In Olym- pia s Toer had de doorbraak van de jeugd zich al voorzich tig aangekondigd. Hetzelfde drietal, dat zaterdag in Beek de dienst uitmaakte, onder scheidde zich bijzonder in die ronde, maar moest nochthans de eindzege aan Arie Hassink laten. Lammertink, Van Meer en Oosterbosch bevestigden hun klasse op het Adsteeg- circuit op ondubbelzinnige wij ze en lijken het einde van de armoe in de Nederlandse ama- teurtop in te luiden. Of Lammertink lang bij de amateurs blijft, valt overigens te betwijfelen. Enkele weken geleden liet hij zich ontvallen eind volgend jaar naar de profs te willen overstappen. Na het behalen van de nationale titel opperde hij reeds de mogelijk heid, dat hij komend najaar overgaat. „Het Nederlands kampioenschap heeft het prof worden in mijn gedachtengang bespoedigd". Snel beroeps renner worden lijkt bovendien een noodzaak voor Lammer tink, want hij heeft momenteel geen andere bron van inkom sten dan wat hij met het koer sen verdient. Onlangs is Hij namelijk in verband met zijn wieleractiviteiten uit de W.W. gegooid. De titelstrijd in Beek leverde voldoening op bij wegcoach Rini Wagtmans, omdat maar liefst zeven renners uit zijn w.k.-selectie zich bij de eerste elf klasseerden. De kandidaten voor Duitsland en tegelijk de grote favorieten voor de rood-wit-blauwe trui hielden zich echter wel lang erg rustig. Het gevolg was een vrij matte koers, waarin aanvankelijk toch nog iets gebeurde door moedige, maar vrij zinloze in itiatieven van Ger Mak, die later door een lekke band kans loos werd en Piet van Leeu wen. Pas vier randen voor het einde gingen de favorieten tot actie over, toen Jac van Meer en Bert Oosterbosch uit het pe-, loton wegsprongen. Zij kregen gezelschap van Ad Wijnands, die al snel weer moesten los sen, Johan Kuiken en Jos Lammertink, die als laatste aanpikte. Het was meteen de beslissing, omdat de drie grote ploegen alle een renner van voren hadden. Tien kilometer voor de finish leek het er even op, dat Jac van Meer, die weer erg gemakke lijk reed in het Limburgse, via een solo wilde trachten de zege te grijpen. Hij had namelijk een gaatje geslagen, dat toch perspectieven bood. Van Meer waagde zich echter niet aan een eenzaam avontuur: „Ik wilde Lammertink en Ooster bosch alleen even testen. Ik dacht dat beiden behoorlijk kapot zaten, terwijl ik zelf nog erg fris was. Ik zag het nut er niet zo van in om alleen door te gaan. Ik vertrouwde op mijn sprint. Tenslotte heb ik Lam mertink in Olympia's Toer in Hulsberg ook geklopt". De sprint pakte evenwel verkeerd uit voor de coureur uit Wouw. Hij werd verrast door een demarrage van Kui ken op de Adsteeg. Kuiken, die tijdens de vlucht steeds aan de staart van het kopgroepje had gereden. Jac van Meer: „Wij hadden alle drie een keer naast Kuiken gereden en hem verteld dat het stijlloos zou zijn als hij mee zou sprinten. Hij ant woordde, dat hij niet eens de macht had om mee te sprinten. Daarom had ik hem ook niet verwacht. Omdat ik toevaUig op dat moment op kop reed heb ik hem teruggepakt. Toen viel Kuiken echter stil en ik ook. Lammertink heeft daar direct van geprofiteerd. Ik kon het gat niet meer dichtrijden, omdat ik een wat te groot ver zet had staan". HEIN GROOTHUIS Enthousiast toegejuicht door het publiek gaat een dolgelukkige Jos Lammertink door de finish. PROFS: 1. Henk Lubberding (Voorst.), 237,5 kilometer in vijf uur, 54 minuten en 22 se conden, 2. Jan Raas ('s- Gravenpolder) z.t., 3. Piet van Katwijk (Mill) op 2.30, 4. Mar tin Havik (Strijen) z.t. 5. Johan van de Velde (Rijsbergen) op 2.36, 6. Bert Scheuneman (Veendam) op 5.37, 7. Joop Zoetemelk (Germigne L'eve- que) op 5.42, 8. Fons van Kat wijk (Oploo) op 6.10,9. Hennie Kuiper (Ossendrecht) op 6.25, 10. Gerrie Knetemann (Huij- bergen) op 6.40, 11. Jos Schip per (Kwadendamme) op 6.45, 12. Jan Krekels (Sittard) op 10.15, 13. Johan van der Meer (Geleen) z.t. 14. Gerben Kar stens (Prinsenbeek) z.t. op twee ronden: 15. Gerrie van Gerwen (Olland), 16. Jan Huis jes (Almelo), 17. Cees Priem (Wemeldinge), 18. Matthieu Dohmen (Bom), 19. Roelof Groen (Hobgeveen), 20. Aad van den Hoek (Roosendaal), 21. André Gevers (Erp), 22. Ko Hoogendoom (Eindhoven), 23. Adrie van Houwelingen (Hees- selt), 24. Wim de Ruiter (Kwa dendamme), 25. Cees Baal (Noordwijkerhout). Amateurs: 1. Jos Lammer tink (Wierden) 164 km in 4.07.21, 2. Jac van Meer (Wouw), 3. Bert Oosterbosch (Eindhoven), 4. Johan Kuiken (Breda), 5. op 29 sec. Frits Pi- rard (Breda), 6. Eric Visschers (Sweykhuizen), 7. Jan de Nijs (Amsterdam), 8. Jo Maas (Maastricht), 9. Jac Verbrugge (Putte), 10. Willy Maessen (Maastricht), 11. Arie Hassink (Neede), 12. Bas van Lamoen (Rosmalen), 13. Henk Mut saars (Schijndel), 14. Hans Koot (Eindhoven), 15. Piet van Leeuwen (Helmond), 16. Thijs Hogervorst (Pijnacker), 17. Ruud Kos (Eindhoven), 18. Peer Maas (Huijbergen), 19. Bert Wekema (Peize), 20. Mar tin Taveerne (Amsterdam). DAMES: 1. Keetie van Oosten-Hage 74,2 kilometer in 2.06.05, 2. Bella van der Spiegel-Hage, 3. Truus van der Plaat op 3.35, 4. Mimi Brink- hoff, 5. Marian Bik, 6. Tineke Fopma op 3.42, 7. Anne Rie mersma op 3.45,8. Willy Buite laar, 9. Hannie Top, 10. Marian Barendrechtop5.30,11. Corrie Lelieveld op 7.00, 12. Bea van Uken, 13. Corrie Oosterwaal, 14. Greetje Ruijs,

de Stem | 1978 | | pagina 13