„PIET FRIET" TIEN JAAR OP DE BAAN Burgemeester A. Schipper opende bowling in Cadzand Welkome aanvulling voorzieningenpakket Op de fiets door Zeeuwsch Vlaanderen GEZOND EN LEERZAAM P. PAREE VAN DE B.N.M.O. AFDELING ZEELAND Foto Piessens is verhuisd Nieuwe beheerders Vijverhof UIT HET ZAKENLEVEN ZEEUWS KOERIER 27 jaar Leerlingen Expositie bij Collaert Vergaderingen AXEL Absdale St iansteen Heikant Oude Molen Koewacht staat alweer vet te koken. „Je moet zorgen dat je werk op tijd klaar is", zegt hij bijna veront schuldigend. Als Piet „de baan" opgaat, doet zijn vrouw de snackbar thuis en daarbij wordt zij al trouw terzijde ge staan door de dochters. Piet tenslotte: „Als je dagelijks de baan opgaat, ontmoet je heel wat mensen en sommigen ver tellen wel eens het een en an der. Dan voel ik me een maat schappelijk werker, maar dan wel een die er niet voor betaald wordt." G. WUNE TERNEUZEN Café restaurant De Vijverhof in Terneuzen heeft een stel nieuwe beheerders gekregen. Dinsdag 2 mei is er een dave rende heropeningsreceptie geweest en vandaag gaat men officieel voor het eerst van start met de nieuwe bezetting. De Vijverhof is van de vroe gere exploitant A. de Zeeuw overgenomen door de heren J.J. van Langevelde en A.J. Ulijn. De heer Ulijn heeft vroeger al als kok in De Vijver hof gewerkt en werd later hoofd van de Voedingsdienst bij Dow Chemical. De heer van Langeveld heeft zeven jaren lang bij de Holland-Amerika lijn gewerkt als chef-de-rang en trad later in dienst bij Dow Dhemical als hoofd van de kantinedienst. SAS VAN GENT - Het gaat goed met de fotospeciaalzaak Piessens uit Sas van Gent. Vo rige week vrijdag heeft men het geheel vernieuwde pand aan de Oostdam 51 officieel geopend. Burgemeester W. Dusar- duijn van Sas van Gent was zo vriendelijk, deze feestelijke handeling te verrichten. Foto Piessens was uit het vorige pand aan de Oostdam 5 ge groeid en had dringend ver vangende ruimte nodig. Fotos peciaalzaak Piessens heeft zich wat de verkoop betreft toegelegd op alles wat met fo totoestellen en filmcamera's heeft te maken. Ook kunnen er foto's en foto-reportages wor den verzorgd. H 3 CADZAND - Voor de tweede maal binnen enkele dagen kon burgemeester A. Schipper in Cadzand een welkome aanvulling op het voorzieningenpakket van deze badplaats officieel in gebruik nemen. Na de sport velden in Cadzand was het nu het fors uitgebreide hotel De Schelde, dat behalve een aantal kamers meer nu gok een overdekt zwembad én een vier banen tellend bow lingcentrum binnen zijn muren heeft. Alvorens een maquette te onthullen en een loodzware bal richting 10 kegels te wer pen, zei de heer Schippers tot de talloze aanwezigen dat hij bleef geloven in de ontwikke ling van Cadzand als toeris tenplaats. Hij wees op het na tionaal negatieve saldo dat de toeristenstroom in Neder land teweegbracht („Wij brengen meer geld naar het buitenland dan buitenlan ders naar ons"). „Niettemin zijn er binnen onze gemeente ondernemers die nog wat durven te investeren". Hij prees Wil en Wilma Reinke- meijer (eigenaar van De Schelde) voor hun initiatief en wenste hen alle voor spoed. Uidrukkelijk betrok de burgemeester ook alle medewerkers van De Schelde bij de totstandkoming van de nieuwe accomodatie, die be halve bovengenoemde at tracties ook nog een sauna en een solarium herbergt. Ar chitect W. de Meijer wenste de familie namens alle bij de bouw betrokken bedrijven geluk en bood namens hen een zestal fraaie buitenlan taarns aan. Daarna was het de beurt aan de vele aanwe zigen het verniewde Schelde-hotel in ogen schouw te nemen, de bow lingbanen te proberen en een glaasje te drinken.- VRIJDAG 5 MEI 1978 AXEL - Oorlog. Oorlogs slachtoffers. Verschrikkin gen, gruwelijkheden, die de hel nabij zijn. We lezen er bijna dagelijks over in de krant, want op elk moment wordt er wel ergens op deze wereld oorlog gevoerd. Toch raakt dat ons minder, dan wanneer het ons eigen land zou betreffen. De her innering aan de laatste oor logsperiode op eigen bodem begint te vervagen, omdat het aantal mensen dat het zelf heeft meegemaakt, langzaam maar zeker af neemt. En de tegenwoor dige generatie, hoe welwil lend, belangstellend en te gemoetkomend ook,kent de oorlog alleen maar uit ver halen, van foto's, uit boe ken. Zij hebben de oorlog niet „geroken". „En daar ben ik blij om. Echt waar," zegt de heer Paul Paree (53 jaar) uit Axel met nadruk, „Ik ben blij dat de tegenwoor dige generatie niets van oorlog uit eigen ervaring weet. En ik hoop van harte, dat dat zo blijft. Maar dat neemt niet weg, dat er nu nog steeds men sen zijn, die de gevolgen dra gen van oorlogshandelingen, die geholpen moeten worden. Enkele duizenden van deze mensen hebben zich verenigd in de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, een bond, die dit jaar 33 jaar bestaat". De heer Paree is voorzitter van de afdeling Zeeland. Al meer dan 27 jaar heeft hij zich voortdurend samen met de an dere bestuursleden ingezet voor de belangen van de leden. De Bond kwam officieus al in 1940 van de grond, toen mili taire oorlogsgewonden in de jaren '40, '41 en '42 in huize Kareool (tevens de naam van het maandblad) in Aardenhout werden gerevalideerd. In 1945 werd de bond officieel „aange geven" om de pensioentechni- sche, de medische en de sociale verzorging van de oorlogs slachtoffers te verbeteren. Nederland herstelde. Neder land kwam er wel weer bove nop, maar de militaire oorlogs slachtoffers bleven gehandi capt en de militaire oorlogs weduwen en wezen bleven in de kou staan met een miezerig pensioentje van f 500.-per jaar ennogeensf 100.-per wees. Er kwam na veel onderhandelen een verbetering. Maar er kwa men nog meer militaire invali den vanuit het verre Indonesië. Later werden er Nederlandse soldaten ingezet in de krijgs macht van de Verenigde Naties in Korea en op West-Irian. Leden van de Bond kunnen dus die mensen zijn die door oor logshandelingen invalide zijn geworden (minimaal 10%) we duwen van oorlogsslachtof fers, terwijl daar later ook de mensen bij zijn gekomen die door en ten gevolge van de uit oefening van de militaire lenst gewond of ziek zijn ge- *3clKt. „Als je zo'n zaal met leden zo voor je ziet zitten denk je al gauw: dat zijn toch allemaal TERNEUZEN - Waar schijnlijk zouden reclamejon gens nooit op de idee zijn ge komen om Piet Oppeneer, die zijn dagelijks brood verdient met de verkoop van frites, fri kadellen, stoverij, saté, snoep en ijs, „Piet Friet" te noemen. Zo'n naam komt uit „het volk" voort en in dit geval is die naam zo algemeen dat er heel veel mensen zijn die zijn wer kelijke naam niet eens kennen. „Piet Friet" herdacht vorige week het feit dat hij tien jaar geleden in de Korenbloem straat in Terneuzen begon met een auto en een aanhangwa gen. Nu woont hij alweer en kele jaren in de snackbar aan de Geraniumstraat 26. Met zijn rijdende frituur-snackbar trekt hij door heel Terneuzen en iedereen kent hem dan ook als Piet Friet, die zelfs in de late avonduren nog in het plan „Zuid" te vinden is. „En ver der", zegt Piet, „op wielerwed strijden (in de Tour de Flic sponsort hij een ploeg), op za terdag bij de voetbalwed strijden, personeelsfeesten en zovoorts." Een belangrijke klanten kring vormen de leerlingen van de Terneuzense l.t.s. en het Zeldenrustcollege. Op die ma nier kennen niet alleen veel Terneuzenaren Piet Friet, maar ook heel wat jongeren buiten Terneuzen, die dage lijks zijn lekkernijen consume ren. Voor dit jubileum had Piet een bijzondere stunt. Gedu rende drie dagen verkocht hij zijn waren voor de prijs van tien jaar geleden, dus veertig cent voor een portie frites. Piet heeft het wel geweten. Rond het middaguur stonden er tien tallen liefhebbers, die daarvan wilden profiteren. „Ik ben een geboren en geto gen Terneuzenaar," zegt Piet en meteen haalt hij een paar albums voor de dag met foto's en prentbriefkaarten van vroeger. Hij heeft ook nog een foto van wijlen zijn vader, die in de twintiger j aren chauffeur was op een van de eerste bus sen die in Zeeuwsch- Vlaanderen reden. Het is nog maar maandagmorgen en Piet OOSTBURG - Willy van Woerden Pulle exposeert schil derijen en aquarellen in galerie Collaert aan het Sint Eligius- plein in Oostburg. De expositie loopt tot en met 25 mei. De openings tijden: dinsdag tot en met za terdag van 11 tot 18 uur en woensdag van 11 tot 21 uur. De heer P. Paree: „Ik vind het fijn om te doen" normale mensen", vertelt de heer Paree, „maar als je wat beter kijkt zie je dat de een z'n been mist, de ander een arm of soms zelfs twee. Maar de psy chische nasleep is vaak veel er ger. Vooral met het ouder wor den begint zich dat door te zet ten. De mensen zijn toch vaak weer in de maatschappij te rechtgekomen en hebben zo veel mogelijk getracht zich aan te passen. Maar dat betekende in de praktijk dan wel, dat ze gemiddeld 30% meer moesten doen om het gemis van be paalde ledematen te compen seren. Daardoor ontstond er weer een snellere slijtage". De heer Paree is zelf bij een granaatontploffing in Indone sië drie vingers kwijt geraakt en werd ernstig aan een oog gewond. Hij vindt zelf, dat hij er nog goed is afgekomen. Een vriend van hem moest niet niet minder dan 59'operaties on dergaan. Nederland is wat de BNMO betreft opgedeeld in 15 distric ten. De heer W.Ch.J.M. van Lanschotis landelijk president van de Bondsraad. Zeeland heeft 185 leden, waarvan ruim 50 weduwen van oorlogsslach toffers (dat komt vooral door de marine uit Vlissingen). „Daar gaan we ieder jaar een dagje mee op reis", aldus de heer Paree, „en geloof maar ge rust dat dat best gezellig is". Dat behartigen van de belan gen van de leden kan op ver schillende vlakken liggen. „Maar meestal is het wel van materiële aard", zegt de heer Paree, „pensioenzaken en re- questen voor herkeuringen komen nogal eens aan de orde. De menserebellen op en je gaat 'er naar toe. Het is puur vrijwil ligerswerk en al met al gaat er nog heel wat tijd in zitten. Maar ik vind het fijn om te doen". Er worden regelmatig ver gaderingen gehouden met het zeven koppen tellende bestuur. Eenmaal per jaar is er een werkvergadering voor alle le den. Die wordt meestal in Goes gehouden. Er wordt aan ont spanning gedaan, er worden vakanties georganiseerd,, er zijn- betrekkingen met buiten landse oud- strijdersorganisaties en er is een eigen instituut in Doorn, waar een staf van deskundigen altij d klaar staat in noodgeval len in te springen en hulp te bieden. „Daar worden alle fa cetten van de invaliditeit be keken", vertelt de heer Paree, „op z'n beurt komt ieder lid er aan toe om een „doorsmeer- beurt" te krijgen. Zo noemen wij dat met een grapje", ver klaart hij en vervolgt dan ern stig, „maar juist dan komt er nog heel wat naar boven. Vooral op het psychische vlak. Materieel gezien is de bond een flink eind in de goede richting gekomen", zegt de heer Paree niet ontevreden, „er is ook een geweldige samenwerking met de Sociale Dienst van het mi nisterie van Defensie. Daar door kunnen we ook allerlei plannen realiseren. Zo is het heel waarschijnlijk dat het be Fietsen geeft gezonde bewe ging en is alleen al daarom een ideale vorm van vrijetijdsbe steding. En er is veel te fietsen in ons land. Bijvoorbeeld een fietstocht door het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. Wij geven hier de beschrij ving van een ongeveer 30 kilo meter lange fietstocht vanuit Axel, ontleend aan het verza- melmapje „Fietstochten in Zeeland en Hollandse Delta", dat verschenen is in de serie „Ontdek Nederland op de fiets!". Dit mapje met be schrijvingen van acht fiets- rondritten, gedetailleerde rou tekaartjes en toeristische in formatie kan door overmaking van 5,95, onder vermelding van bestelcode ZHD, op post girorekening nr. 234567 wor den aangevraagd bij de stich ting: Fiets! in Amsterdam. Wij verlaten Axel via de Beoostenblijsestraat en de' Reigerbossestraat en fietsen dan naar Luntershoek ten noordoosten van Axel. Ruim een kilometer voorbij Lun tershoek slaan wij bij wegwij zer 1023 het fietspad langs de grote weg rechts in. Na onge- „Ik ben blij dat de tegenwoordige generatie niets van oorlog weet' stuur van de afdeling Zeeland van de bond halverwege dit jaar met een afgerond plan kan komen voor een woon- en re creatieproject voor bondsle den in Zeeland. Het bestuur is bezig met het onderzoek en er wordt van alle kanten hard aan gewerkt om de zaak rond te krijgen. „Nee, nee, weert de heer Paree resoluut af, „ik mag er nog niets meer over zeggen, want anders zou je mensen blij maken, terwijl er eigenlijk niets zeker is. Wacht nou maar rustig af. Als het zover is, wordt iedereen tij dig ingelicht. Weet je," zegt de heeer Paree even later, „als ik later m'n hoofd te rusten leg, weet ik tenminste dat ik niet alleen voor mezelf heb geleefd. En dat is toch fijn om te weten". GERDI PREGER Boschkapelle 1 Zaamslag Luntershoek veer drie kilometer bij een bocht in de weg verlaten wij dit pad en'rijden naar Hulst via wegwijzer 8533 naar St.- Jansteen. Van hier rijden wij via Heikant langs wegwijzer 999'naar Oude Molen en daar rechtsaf; na anderhalve kilo meter linksaf en bij de vol gende splitsing rechts aanhou den. Bij de dan komende split sing slaan wij linksaf en rijden door tot wegwijzer 384. Van daar zijn wij na 2 kilometer weer terug in Axel. Hulst Beschreven route Verkeerswegen Wegwijzer Paddestoel

de Stem | 1978 | | pagina 15