SLECHT HUMEUR KOST MAN 50 GULDEN Werkloosheid in Zeeland in februari gedaald Dl trekt motie over open Öoster- in Postcode geen gevaar voor werkgelegenheid Experimentele cursus metselaars Sasse veehandelaar protesteert tegen verhoging veerdiensten van MEER WERKLOZE ONDERWIJZERS Aant in VU ssmgen I lmaartom°l9S30 °P .^d^ Urinhotel Forse straf voor heling geëist Vrii koud [Academie ontruimd [na [bommelding I MIDDELBURG - De leer- Y?>en van de rijkspedagogi- P academie en de rijksscho lengemeenschap in Middel- dfgzijn dinsdagmiddag „met Lnaar huis ge- jes Overleden aan gevolgen aanrijding waterstanden hoogwater ÏMM MIDDELBURG - De 22- jarige P. de M. uit Terneuzen werd gisteren door de politie rechter gestraft met een boete van 50 gulden voor het vernie len van gemeente-eigendom. De M. had er in augustus vorig jaar flink de pest in en besloot zijn gevoelens af te reageren op een paal met een bord dat het opschrift droeg: verboden zich met voertuigen op het gras te bevinden. De paal kon de ge welddadige aanval niet ver werken en gaf de geest. De of ficier eiste 100 gulden. Vrij spraak volgde gisteren voor de Belgische, uit Ekeren afkom stige, sportvisser F. M. Hem werd verweten dat hij met een riek een mosselperceel te Sta- venisse had omgespit en daar mee vernield. De officier wilde 200 gulden zien en verbeur dverklaring van de riek. M., die zich naar aanleiding van een tip naar het bewuste perceel had laten leiden, verklaarde aan de hand van een schets dat er helemaal geen mosselper ceel is. Daarbij vertelde hij dat de rijkspolitie al diverse malen voorbij was gekomen en nog nooit iets had gezegd. M. be riep zich erop zowat heel Zee land te hebben afgespit, op zoek naar pieren en zagers, zodat hij onderhand wel wist wat nu wel en wat juist geen mosselperceel is. Ik denk dat meneer hier toch de riek heeft misgestoken, zei de officier en bleef op zijn standpunt. Vol gens de politierechter stond in het proces verbaal dat M. op zettelijk en wederrechtelijk had gespit, maar dat dit niet is komen vast te staan omdat de eigenaar doodeenvoudig mooit is gevraagd of het inderdaad wederrechtelijk is. Derhalve sprak de rechter M. vrij en kreeg M. ook zijn riek terug. WOENSDAG 15 MAART 1978 (Van een onzer verslaggevers) ,DEN HAAG - D'66 heeft gis teren, bij de voortgezette be handeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer, ervan afge zien om een motie over de Oos- terschelde in te dienen. De fractie had die vorige week aangekondigd. D'66 wil liever dijkverhoging en een open Oosterschelde dan een door- laatbare stormvloedkering. Minister Tuijnman heeft de kamer inmiddels laten weten er niet over te piekeren om de regeringsbeslissing terug te draaien. De woordvoerder van D'66, de heer H. Zeevalking, zei gisteren geen motie in te dienen „om vrijheid van han delen te behouden". „Een ver worpen motie zou die vrijheid kunnen blokkeren", aldus het kamerlid. Zeevalking vond dat er wat de afsluiting van de Oosterschelde betreft grote technische onzekerheden be staan. „We hebben alleen de zekerheid van de laborato riumproeven". Waar de minis ter vorige week had gezegd, dat het geld voor de Ooster- scheldewerken er is vroeg Zee valking aan de bewindsman of deze een budget van zes mil jard kan garanderen. Cornelis- sen van het CDA was erg blij met de regeringsbeslissing dat iterlijk in '81 met de VOW twordt begonnen. Hij infor- eerde wat de criteria zijn om ventueel eerder te beginnen. ,Ook andere fracties toonden ach erg ingenomen met het be- iluit van de regering over de "OW. Vandaag antwoordt mi- aster Tuijnman. Gisteren was daar geen tijd meer voor. Cor psen was daar een beetje 'os over. „Ik vind dat we dit iaar een bijzonder onbevredi gde begrotingsbehandeling «bben gehad; dit kan eigen- W "iet", aldus het kamerlid. De begroting van Verkeer en [Waterstaat is dit keer ver- 'okkeld over vier dagen be- 'ndeld. fv,u[ ®°nd halfeen kwam er red i lrectle van de school »hinn l?nische bommelding l rinen. De rond de 600 in het ouw verblijvende leraren Ctv!Kmgen verlleten daarop fcnderzndT; n Vljf man sterk VhL eam van de Mid feetw v. §emeentepolitie feondip h schoolgebouw f&d J» J?v.°rZ0 1 maar er f geen bom gevonden. n een onzer verslaggevers) _jissh„ belegt een verkie- Beenkom sslngen. Op de li" frekt fractie- ree(ie Kam" CDA- in de t„iDrAmr'WAa^eS «Woordelijk" S3men ver" i GOES - De invoering van de nieuwe postcode en de daarmee gepaard gaande automatisering van het sorteren zal geen nade lige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid van de PTT-werknemers in Zeeland en West-Brabant. Eerder nog zul len er in de periode tot ongeveer 1986 een 120 arbeidsplaatsen bijkomen. Dat was de mening van de heer T.H.Boers, directeur van het postdistrict Middelburg, tijdens een gistermiddag ge houden persconferentie over de nieuwe postcode in ho tel-restaurant De Korenbeurs te Goes. Door de automatisering worden een 50 arbeidsplaatsen overbodig, maar door de voortdurende groei van de hui zenbouw komen er veel beste ladressen bij. Dit heeft tot ge volg dat er taken bijkomen voor zo'n 170 man. In totaal dus een uitbreiding van het personeel met 120 arbeids plaatsen. Wel is het zo dat een aantal werknemers een andere functie krijgt. Door de concen tratie van het aantal sorteer- plaatsen naar één plaats, na melijk Roosendaal, verwacht de heer Boers een extra impuls voor de werkgelegenheid in Roosendaal. De verwachting is dat er tegen 1982 ongeveer 50 man is bijgekomen. Het aantal bestemmingen van 40 wordt teruggebracht naar 12, verdeeld over negen kantoren. Deze komen in Goes, Terneuzen, Hulst, Vlissingen, Middelburg, Zierikzee, Oos tburg, Bergen op Zoom en Roosendaal. Door deze con centratie wordt ook hier het aantal arbeidsplaatsen uitge breid. De afgelopen tijd heeft de PTT aan tal van bewoners in Zeeland en West-Brabant kaartjes besteld waarop het postcodenummer aan anderen kan worden verstuurd. Mensen die aan het pakketje van tien kaartjes te weinig hebben kunnen hiervoor terecht op het postkantoor. Volgens de heer Boers is de vraag naar postco- deboeken, die gratis te ver krijgen zijn, erg groot. Momen teel zijn in Zeeland en West-Brabant al zo'n 17.000 boeken uitgereikt Gisteren mocht Keetie van Oosten-Hage, meervoudig we reldkampioene bij het wiel rennen voor dames, de eerste postcodezegels in ontvangst nemen, ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte. Snel fietsen houdt verband met de bezorging van de post, die ook snel moet gaan. Dat was de reden dat Keetie was uitgeno digd. Tegenwoordig krijgen de bestellers vaak de beschikking over een auto om de post te be zorgen, zodat het fietsen van lange afstanden door regen en wind steeds minder voorkomt. Behalve de postcodezegels mocht Keetie van Oos ten-Hage een historische prent mee naar huis nemen en een taart waarop met de slagroom spuit deskundig de postcode zegels waren getatoeëerd. DEN HAAG - Minister Tuynman (Verkeer en Wa terstaat) heeft gekozen voor het meest oostelijke tracé van de Philipsdam. Dit betekent dat de dam, die St. Philipsland met de Grevelingendam gaat verbinden, de schorren in dit gebied zo veel moge lijk in tact laat, en dat er geen landbouwgrond doorsneden zal worden. 'De dam komt direct ten westen van de Schelde- Rijnverbindingop St. Phi lipsland. Als de Philips dam gereed is vervalt het veer Anna Jacobapolder-Zijpe. West Brabant krijgt dan een di recte verbinding met Schouwen- Duiveland. Het noordelijke tracé van de Philipsdam - het ge deelte dat loopt van de schutsluis die in de Phi lipsdam wordt gebouwd naar de Grevelingendam - was al vastgesteld. Voor het zuidelijke tracé be stonden vier alternatie ven. Alleen het meest oos telijke, waarvoor de mi nister van Verkeer en Wa terstaat dus nu heeft ge kozen, zal St. Philipsland niet doorsnijden. Be be slissing van de minister zal dezer dagen bij Ko ninklijk Besluit worden bekrachtigd. TERNEUZEN - In Zeeuwsch-Vlaanderen worden momenteel besprekingen ge voerd om te komen tot een ex perimenteel scholingspro gramma voor de opleiding van metselaars. Het plan, dat is aangezwengeld door het ar beidsbureau, is ontstaan van wege het gebrek aan geschikte bouwvakarbeiders in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is bedoeld voor de oplei ding van werklozen of onge schoolde bouwvakarbeiders. Tot nu toe bestaan voor hen in Zeeuwsch-Vlaanderen geen opleidingsmogelijkheid. De opleidingsmogelijkheid zal tot stand moeten komen door sa menwerking tussen arbeids bureau, aannemers en het cen trum Vakopleiding Bouwbe drijf. De ledenvergadering van de aannemersbond NVOB, afde ling Zeeuwsch-Vlaanderen heeft al ja tegen het plan ge zegd. Deze week wordt beke ken hoe groot de werkelijke animo bij de ondernemers is om met het plan mee te doen. Men wil de leerlingen in dienst laten treden bij een bouwbe drijf, waar in de praktijk kan worden gewerkt. Het theore tisch gedeelte van de opleiding zal dan buiten het bedrijf op een centraal punt plaatsvin den. Zogauw het tekort aan met selaars via de cursus is opge heven, wil men de opleiding opheffen en mogelijk door een andere opleiding (bijvoorbeeld timmerman) vervangen. Men begint met de metselopleiding zodat daarmee slechts een vijf a zestal maanden gemoeid is. De totale scholingskosten worden geschat op zo'n 10.000 gulden per leerling. Over anderhalve week, zo zeggen aannemer J. van Kerckhoven uit Kloosterzande en directeur L. Uilenbroeck van het GAB Terneuzen, hoopt men de metselaarsopleiding definitief gestalte te geven. Men denkt in eerste instantie aan de opleiding van een vijf- of een tiental metselaars tege lijk. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT/VLIS SINGEN - Veehandelaar W. Gelderland uit Sas van Gent is niet van plan zich zonder meer neer te leggen bij het feit dat de veerboot Perkpolder- Kruiningen gistermorgen een uur te laat vertrok omdat per soneel van de PSD eerst twee recalcitrante chauffeurs in handen van de politie wilden zien. Zoals gisteren gemeld be traden beide chauffeurs de boot via de vrachtwagenbrug en weigerden zij tot driemaal toe een bevel van veerdienst- personeel via de normale voet gangersbrug de boot te betre den, op te volgen. „Een onver teerbare zaak", aldus de heer Gelderland, die overweegt via de eigen vervoersorganisatie (EVO) protest bij de Zeeuwse Veerdienst aan te tekenen. „Voor zo'n flauwekulletje moeten twee boten tjokvol vrachtwagens en passagiers wachten. Daardoor werden af spraken gemist, konden trei nen niet gehaald worden en gingen voor transportbe drijven vele kostbare uren ver loren". De heer Gelderland is van mening dat volstaan had kunnen worden met een tele foontje naar „de overkant" om aldaar politie te alarmeren, te neinde beide boosdoeners aan te houden. „Tenslotte was de auto waarmee zij zouden rijden bekend", zegt de heer Gelderland, die het veer- dienstpersoneel „ambtenarij" verwijt, zonder overigens de recalcitrante chauffeurs gelijk te willen geven. „Maar er werd gereageerd alsof er een mis daad was gepleegd, terwijl het in feite een uit de hand gelopen flauwekulletje was". PSD- directeur J.N. Adriaansen nam zijn personeel in bescherming „Bevelen van ons personeel moeten natuurlijk opgevolgd worden, anders zou iedereen op de boten maar kunnen doen en laten wat men wil. Boven dien bestond de kans dat de po litie in Midden-Zeeland niet zo snel ter plaatse zou kunnen zijn en dan ontglippen de boosdoeners". Hij wees er voorts op dat het personeel werd bedreigd met „even in el kaar slaan". De affaire zal in tern nog onderwerp van be spreking uitmaken, zo deelde de PSD directeur nog mee. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De werkloosheid in de provincie Zeeland is vorige maand iets teruggelopen. Bij de mannen daalde het aantal werklozen met 93 tot 3.459, terwijl het aantal werkloze vrouwen met 28 verminderde tot 1.327. Het aantal openstaande aanvragen om mannelijk personeel bleef gehandhaafd op 877. De open staande vraag bij de vrouwen nam daarentegen toe van 143 tot 170. De daling van het aanbod bij de mannen houdt voorname lijk verband met het nader ende einde van het wintersei zoen. Onder de werkloze man nen zijn er 189 jonger dan 19 jaar (eind januari 202). Het aantal vrouwen onder de 19 jaar dat werkloos is bedraagt 241 (eind januari 255). In vergelijking met het vo rige jaar is het aantal inge schreven schoolverlaters, zowel bij de jongens als bij de meisjes, thans wat hoger. De metaalsector telt met 625 ingeschreven werklozen (in ja nuari 653) van alle beroeps groepen het hoogste aantal werklozen. De openstaande vraag bleef vrijwel constant op 222 staan. In de bouw B en U liep het aanbod terug van 247 naar 229 en liet ook het aantal openstaande aanvragen een daling zien van 403 tot 398. Hieruit blijkt dat de verhou- (Van onze correspondent) TERNEUZEN - In het Julia- naziekenhuis overleed de 80-jarige W. Jansen uit Ter neuzen aan de gevolgen van een aanrijding van vorige week zaterdag. Het slachtoffer kwam toen hij op de fiets door de Hellegatspolder reed, nabij een camping in botsing met de bestuurder van een bromfiets. P.L.F de S. uit Sluiskil. Met zeer ernstige verwondingen moest het bejaarde slachtoffer naar het ziekenhuis worden overgebracht. DEN HAAG - De procureur- generaal van het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een maand gevangenisstraf geëist tegen een 42-jarige Terneuze- naar C.S. en tegen zijn broer A.J.S. (32 jaar) duizend gulden boete wegens heling. De beide mannen waren door de politie rechter in Middelburg vrijge sproken omdat die de schuld aan heling niet bewezen acht te. De verdedigers van de beide mannen vonden het oordeel van de politierechter juist en eisten vrijspraak. De twee inwoners uit Ter neuzen hadden een truck ge kocht die een waarde had van rond de ton. De auto bleek van diefstal afkomstig. Verdachte C.S. wilde namelijk een truck kopen. Hij vond er een in het Belgische St. Paul, kocht hem voor 85 mille en bracht hem over naar Terneuzen. Daar werd de truck overgespoten en verder in orde gemaakt. De procureur-generaal vond het allemaal een vreemd verhaal en twijfelde aan de goede trouw bij de koop. Hij vond dat verdachten argwaan hadden moeten krijgen toen zij de truck voor een zo gunstige prijs hadden kunnen krijgen. Arrest op 23 maart. ding tussen aanbod en vraag in deze bouwsector nog steeds voortduurt. Het aantal werkloze onder wijzers steeg van 71 tot 76 ter wijl de vraag toenam van 3 tot 6. Uit een onderzoek van het instituut voor sociaal wetenschappelijk onderzoek en studie is komen vast te staan dat van alle Nederlandse pro vincies Zeeland en Limburg het hoogste aantal werkloze leerkrachten bij het lager en kleuteronderwijs heeft. In Limburg kunnen 816 vrouwe lijke en 634 mannelijk onder wijzers geen baan in het on derwijs vinden. Het gewest Middelburg telt met 1.603 werklozen (1.088 mannen en 515 vrouwen) het hoogste aantal werklozen. Zeeuwsch-Vlaanderen komt op de tweede plaats met 1.528 werklozen (1.105 mannen en 423 vrouwen). In vergelijking met vorig jaar is het aantal werkloze mannen thans hoger in de rayons Middelburg, Vlis singen en Terneuzen, is het aantal gelijk gebleven in het rayon Goes en lager in de rayons Hulst, Oostburg, Zie rikzee en Tholen. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 Onbestendig en vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland; Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 5 min. temp: om streeks 4 graden, max temp. :omstreeks 7 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent kans op een geheel droog etmaal20 procent. Voor vrijdag aantal uren zon: 1 tot 6, min. temp: omstreeks 2 graden, max. temp. omstreeks 7 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog et maal: 40 procent. DEN HAAG - De water hoogten van dinsdagmorgen, meegedeeld door rijkswater staat: Konstanz 311 plus 3, Rheinfelden 278 plus 20, Maxau 542 plus 38, Plochingen 201 min 2, Mannheim 360 plus 1, Steinbach 163 plus 2, Mainz 359 mm 2, Bingen 218 min 3, Kaub 262 min 6, Trier 339 plus 1, Koblenz 290 min 4, Keulen 286 min 10, Ruhrort 461 min 10, Lobith 1101 min 9, Panner- dense Kop 1060 min 10, Nij megen 901 min 10, IJsselkop 947 min 8, Eefde IJssel510 min 8, Deventer 381 min 9, Katerveer-Spooldersluis 93 min 5, Monsin 5474 min 6, Borgharen 3959 min 2, Belfeld 1147 plus 5, Grave beneden de Sluis 504 plus 4. Morgen, donderdag 16 maart Bergen op Zoom8.20 en 20.56 Hansweert 7.44 en 20.16 Terneuzen 7.07 en 19.42 Vlissingen 6.39 en 19.15 Wemeldinge 8.08 en 20.38

de Stem | 1978 | | pagina 13