en leur. oleu urs. 3ud. Oom Gorilla staat op steeds meer familieportretten Wie niet horen wil STAATSLOTEN? MISDAAD PER MINUUT EVEN UITBLAZEN Normalisatie "iSi-x^tTENG VERLIEST GEEN MACHT binnenland buitenland rlaat, ie de rwijs teerd leerd. ïerd. [de iet ïen- >efmet Idan 020. geld? -xjttuü o s KLUIS FIETS Eucharistieviering Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. /erkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955 De Staatsloterij. Meer spelers, méér kansen. Problemen Fleurop voor... wieViwityoetje heeft gehaald. W.K. Argentinië DE STEM VAN DINSDAG 7 MAART 1978 )LET [Ier ^4.990- 16.990- n o U 'IS' lijke leningen (bedrag en looptijd naarws^ 0,— 24 x f. 50,- 10.000,- 60 x f.® 3,- 36 xf. 89,- 25.000,- 96 xf.W 0 - 60 x f. 115,- 40.000,- 96 x f. 641 Hopende leningen nemen wij graag o" trediet kontinu hypotheek(als 2e h# k) vaste rente volledige fiskale aW' imale kosten steeds kontante midd8'- verbetering eigen woning (tot 180 a"® bootfinanciering (tot 120 rri™ delingskosten bedrijfskredis" eweg 141 /tel. 080-778314/778324 20.00 uur: 08811-2327 - 08859 gens gebeld, 's middags geld' ei Bliemer, 076 - 140743!! typotheek; persoonlijke leningen tot f 40.000 in 96 mnd. .j v lopende leningen over; alle verzeker™J o-claim tot 57%. Teteringsedijk 21, I nu 076 - 140743 Bel Bliemer!. n leest de krant altijd en overal Londen wordt misdadiger. Het aantal geweldmisdrijven nam vorig jaar met bijna een Kwart toe. Misdadigers verlaten zich meer en meer op vuurwa pens. Het totaal aantal mis drijven dat vorig jaar in de Britse hoofdstad werd ge pleegd bedroeg 568.952, het geen neerkomt op een mis- daad per minuut. Misdaadsta tistieken die vrijdag door Scot land Yard openbaar werden gemaakt verschaffen het vol gende inzicht in de Londense misdaad: Er worden iedere dag meer dan 1500 misdrijven ge registreerd door de politie, er werden vorig jaar 32.000 mis drijven gepleegd door perso nen die jonger waren dan 16 jaar, er waren in 1977 276 ge wapende roofovervallen, 142 gevallen van moord en dood slag en 3771 gevallen van straatroof, er waren stijgingen in het aantal inbraken en auto diefstallen met rond 15%, maar er was een vermindering in het aantal gevallen van fraude en valsheid in geschriften. Van het totaal aantal personen dat in 1977 door de Londense politie werd gearresteerd waren 29% kinderen tussen de 10 en de 16 jaar en nog eens 22% perso nen tussen de 17 en de 20 jaar. (Bert van Velzen, Londen)., De onveiligheid die in Italië heerst doet het instituut van de „gorilla's" bloeien: in Rome moeten tweehonderd politici, magistraten en industriëlen dag en nacht behoed worden voor aanslagen of ontvoerin gen, In heel Italië genieten zo'n ruim duizend mensen - onder wie kinderen - de bescherming van zichtbare engelbewaar ders „Ik verdien een doctoraat in de politieke wetenschappen", zegt één van de „gorilla's" VAN Aldo Mora, voorzitter van de Democrazia Cristiana. De oud-premier is één van de meest bewaakte mannen van Italië: vijftien lijfwachten zwer men om hem heen, ook op de universiteit van Rome, waar hij politieke wetenschappen do ceert. De gorilla's van II Signor Moro worden geleid door een indrukwekkende „maresciallo" van de Carabinieri, karatespe- cialist. Bij het verstrijken van de jaren is er een hechte vriend schap gegroeid tussen de mas todont en de frêle Aldo Mora. Beide mannen gaan samen naar de film en ook, en elke ochtend want Moro is zeer vroom, naar de kerk van de Hei lige Clara. Als mevrouw Mora uit de mis komt, zegt ze: ,,lk heb het gevoel of ik met twee man nen ben getrouwd". Nog een voorbeeld van zulk een noodgedwongen vriend schap is dat van Enrico Berlin- guer, secretaris-generaal van de communistische partij en zijn door de staat aangestelde engelbewaarders. Hij nodigt de zijne regelmatig uit voor een Tavola Calda in een Pizzeria. Zo gemakkelijk gaat het ach ter de schermen echter niet al tijd. Op het hoofdbureau van politie zegt men: Er zijn ge weldige psychologische pro blemen, een beetje zoals in een gezin. Daarom mogen de lijf wachten zelf kiezen wie zij be schermen willen". Ziedaar dat er weinig vrijwil ligers zijn voor het waken over de veiligheid van de nooit stilzit- Normalisatie is iets waar ik altijd erg voor ben geweest. De sluitingen van autogordels bij voorbeeld, hadden al lang ge normaliseerd moeten zijn evenals de toetsenborden van schrijfmachines. Heel prettig zou het zijn wanneer bad- mengkranen allemaal en overal ter wereld, al was het voorlopig alleen maar in hotels, a. werkten en b. hetzelfde werkten. Kortom: leve de normalisa tie. Zo denk ik erover en daarom ben ik zo blij met het bericht dat de Christelijke Bond van Schoenwinkeliers bij monde van voorzitter J.J. Ha- verhals tijdens de ledenverga dering van deze vereniging heeft aangedrongen op de normalisatie van schoenendo zen. Al die verschillende maten en vormen van dozen, kosten de winkelier hoofdbrekens en extra magazijnruimte, zo klaagde Haverhals. Aan die wantoestand moet een eind komen. Persoonlijk had ik liever dat de autogordelsluitingen voor rang kregen, maar de normali satie daarvan is waarschijnlijk geen taak voor de Federatie van Nederlandse Schoenfabri kanten. Het normaliseren van dozen wél en we moeten er gens beginnen. Leve de Chris telijke Bond van Schoenwinke- liers! tende Amintore Fanfani, die tot mythe geworden christen democraat die momenteel voorzitter is van de senaat. Zijn woning lijkt op een gepant serde kluis. De reden voor het geringe enthousiasme zit 'm in de manier waarop Fanfani zijn chauffeurs-en dus ook zijn go rilla's - door Rome jaagt. De substituut-officier van jus titie van Rome, Claudio Vitalo- ne, weet van de nood geen deugd te maken en wordt kor zelig van die twaalf'mannen om hem heen: ,,lk geniet niet meer van de kleine dingen van het leven, zoals een avondje in de bioscoop". En hij voegt er ironisch aan toe: „De laatste keer dat ik een film zag, was op de prefec tuur...om uit te maken of ie in beslag moest worden geno men". Vitalone schept er wel eens plezier in om te proberen aan zijn beschermers te ontkomen. Op het hoogtepunt van de energiecrisis, toen er autoloze zondagen waren, hadden de gorilla's het moeilijk: de zoon van de president van de repu bliek verplaatste zich per rij wiel, wat zijn bewakers toen ook wel moesten doen. Het beroep van gorilla wordt niet alleen in de politiek uit geoefend: een kleine duizend grote fabrieksdirecteuren ver zekeren zich ook van hun diensten. Waren er in Italië in 1977 niet 73 ontvoeringen? De best bewaakte en de machtigste onder hen is Gio vanni Agnelli, president directeur van FIAT. Hij is uit het particuliere familiehotel in het centum van Turijn moeten trek ken omdat het met te bewaken was. Nu domineert hij de stad die van hem leeft vanuit een tot burcht verbouwde villa op een heuvel. Agnelli doet geen stap zonder zijn engelbewaarders, zelfs niet in zijn enorme fa briekscomplex. Zijn auto staat in voortdurende verbinding met het hoofdcommissariaat en een particuliere bewakings dienst Iedere misdadiger in Italië die zichzelf respecteert weet dat Giovanni Agnelli onaan raakbaar is. Hij is daarom nooit persoonlijk overvallen, wel in verwanten: zoals in 1975 bij de ontvoering van de schoon moeder van zijn dochter, me vrouw Carla Ovazza en in 1977 in de persoon van Luchino Re- velli-Beaumont, directeur van FIAT-Frankrijk. Agnelli is eens een keer door grote vrees bevangen. Hij wandelde op een ochtend in een park en "werd gevolgd doo1 mannen met onplezierige aan blik. Het bleken later de gorilla's van de oud-hoofdcommissaris van politie te zijn, die ook een wandelingetje in het park was gaan maken. De gorilla's worden vrienden van het gezin en ooms van de kinderen van de man die zij bewaken. Een bankierin Rome heeft van zijn engelbewaarders manusjes-van-alles gemaakt: zij reiken de schalen aan op de diners die hij geeft. De gasten vermoeden nietsmaar dan moet de „butler" niet weer een keer, midden in de eetkamer, zijn pistool uit zijn gordel laten vallen. (AFP). Net als de Nederlandse verstrekt ook de Britse regering subsi dies aan mensen die hun woning laten verbeteren, vooral op sanitair gebied. De acteur Roy Kinnaer - ook in Nederlandse advertenties en tv-spots geen onbekende - poseerde dezer dagen in een blikken badkuip voor een foto welke een rol moet spelen in de bijna 1,5 miljoen gulden kostende campagne waar mee de regering haar subsidiebeleid propageert. zicht heeft Hoe Kwo-Feng op het op zondag beëindigde Volkscongres in China een overwinning behaald, omdat hij zich niet heeft laten „weg promoveren" tot staatshoofd en zijn premierschap niet heeft verloren aan Teng Hsiao-Ping. Deze overwinning is slechts schijn. Door Hoea zijn titels te laten houden hebben Teng en Hoea een conflict in de Chinese top vermeden, want de daad werkelijke macht van het pre mierschap ligt in handen van Teng. Daardoor is het duo Hoea- Teng een logische opvolger van het duo Mao-Tsjoe En-Lai: de ideoloog naast de pragmaticus. Het grote verschillen tussen het historische duo en de hui dige partijvoorzitter en vice- premier ligt echter in het feit dat Hoea en Teng in het verle den nogal met elkaar overhoop hebben gelegen. Naar buiten h)kt deze ruzie opgelost, maar ot dat in werkelijkheid ook het geval is mag betwijfeld wor den. Het succes van het Vijfde na tionale Volkscongres, het hoogste wetgevende en admi nistratieve lichaam van de Volksrepubliek China werd gisteren groots gevierd in de straten van China. Dit zijn ge bruikelijke festiviteiten: tocht a t er dit keer wel iets te vie ren, want de openheid van deze vergadering was zoals nooit te voren. De beslissingen van het, van aanhangers van de zoge- aamde „Bende van Vier" ge ëerde, Volkscongres zijn ,st' °kkend te noemen, de vergadering van on- er 3400 volksvertege- m rd'gers in de praktijk niet epn ls.fan<de bijeenkomst van aw stelletje „ja-knikkers". gegeven61 W6rd §oedkeuring gronnt aan een nieuwe renn? i en een nieuw tienja- Plandat al was ingezet door OVERWINNING HOEA IS MAAR SCHIJN Utsteren gingen de men sen in China de straat op om de afloop van het Vijfde Nationale Volkscongres te vieren. Hier gebeurt dat een beetje stijfjes met een optocht met portretten van Mao en Hoea op andere plaatsen ging er wat feestelijker aan toe. Tsjoe En-Lai. Grondwet en het plan leggen er de nadruk op dat de Volksrepubliek in het jaar 2000 een grote, machtige en moderne socialistische staat moet zijn. Dat moet gebeuren door modernisering van land bouw (die primair blijft staan) nationale defensie, weten schap en techniek. Deze „nieuwe grote sprong voorwaarts" was al lang aan te zién komen, zoals de meeste beslissingen van het congres. Toch waren er enkele op merkelijke feiten te noteren. Zo werd de Pantsjen Lama, na de Dalai Lama (die in India in ballingschap leeft) de belang rijkste geestelijke leider van Tibet, na jarenlange afwezig heid weer in het openbaar ge zien. Hij zei dat hij was terug gekomen van zijn dwalingen. Ook wordt godsdienston derwijs weer mogelijk. Docto raalstudenten kunnen cursus sen volgen over boeddhisme, de Islam, taoisme en christe lijke godsdiensten. Daarnaast werden maatre gelen goedgekeurd, die de weg opgaan van het herstel van de constitutionele orde. Deze stappen, die macht van de poli tie en de partij afnemen ten gunste van een onafhankelijke rechterlijk apparaat, zijn nog maar heel klein, maar zijn toch stappen in de goede richting. Uiteraard dienen deze stappen in eerste instantie om de eco nomische vooruitgang te ver snellen. Het beginnende her stel naar een onafhankelijke rechterlijke macht, moet de protest oproepende willekeur van plaatselijke partijbonzen tegengaan en dient daarom om de discipline te herstellen en de produktie op te voeren. Wat op het Volkscongres nog wel een kleine verrassing was, is de benoeming van de 80- jarige maarschalk Jeh Tsjien- Jing tot voorzitter van de per manente commissie van het volkscongres, waardoor hij zijn post op defensie kwijt is en zijn tijd voortaan moet slijten met protocolaire zaken. Zo'n protocolaire zaak is in ieder geval niet een bezoek aan het buitenland, want waar schijnlijk gaat partijvoorzitter en premier Hoea zijn eerste buitenlandse reis maken. Hoogstwaarschijnlijk brengt hij een wederbezoek aan Joe goslavië en misschien aan Frankrijk. Het bekend worden van al deze kleine zaken is een nieuwe ontwikkeling voor China. De openheid van dit Congres was dan ook, zoals ge zegd, als nooit tevoren. Het congres werd van te voren aangekondigd en de Chinese pers gaf redelijk veel informa tie. Echter geen informatie over de situatie in de Chinese top en daarom zullen we voor lopig moeten blijven specule ren over de meningsverschillen tussen Teng en Hoea en beider aanhang. Duidelijk is wel dat de twee een conflict voor zich uit hebben geschoven. Of het ooit tot een uitbarsting komt of dat de twee langzamerhand na elkaar groeien zal de tijd uit maken. De openheid in de Volksrepubliek is nog lang niet zo, dat daarover enige zeker heid valt te verkrijgen. De straf volgt op de zonde. Wie niet horen wil moet voe len. Wat je niet in je hoofd hebt moet je in je benen hebben. Met deze soortgelijke stel lingen werden tot voor kort de mensen opgevoed. De diverse gogieën moesten immers hal verwege deze eeuw nog uitge bouwd worden en opvoeding was tot dan toe meer meer of minder dan straffen voor ver keerd handelen en belonen voor goed handelen. Het resultaat van deze uit erst simpele methode was heel best. Als ik eerlijk mag zijn dan moet ik zeggen dat het beter was en minder uitval, minder onaangepastheid, minder on sociaal gedrag opleverde dan de omzichtige methode met in spraak van dit moment. Maar te bewijzen valt dit niet. Zelfs al zou je een stoet gogen aan het werk zetten om na te gaan hoe groot het per centage van „uitval" op dit moment is, dan nog zal het niet mogelijk zijn om na te gaan hoe groot die „uitval" in vroegere periodes was, noch afgezien van de vraag wat men onder een bepaald tijdvak onder „uitval" verstaat. Daarom houden we het hier, gemaks halve, op dezelfde uitkomsten. Welke opvoedingsmethode je ook toepast. Als dat zo is, dan mag de straf op de zonde weer voor de dag gehaald worden. Niet zozeer in de kinderkamer als wel in de huiskamer waarin volwassen Nederland zich da gelijks schuldig maakt aan een zonde waarvoor de kinderen zullen moeten boeten. Te weten de zonde van de verspil ling. We weten immers allen hoe schaars de energiebronnen worden. Desondanks verspil len we dagelijks enorme hoe- DOOR: GREET BUCHNER veelheden energie, eenvoudig omdat de prijs ervan best mee valt. Wie erg veel aardgas ver bruikt valt zelfs onder een lager tarief dan de kleine ge bruikers en voor alle ruikers geldt dat de prijs de zuinigheid niet in de hand werkt. Nu gaan er hier en daar stemmen op om de prijs per kubieke meter aardgas te ver hogen om der wille van de ver plichte zuinigheid, ofte wel om der wille van de geldstraf op de zonde van de verspilling. Maar die stemmen worden meteen gesmoord met kreten als loon- compensatie en dergelijke, omdat anders de een wellicht wat meer zou moeten boeten dan de ander. Laten we nu even wel wezen: als de prijs van aardgas verhoogd wordt en de looncompensatie zorgt ervoor dat we evenveel meer in ons loonzakje vinden als die verhoging uitmaakt, dan zijn we nog nergens. Dan is er geen enkele barrière opgeworpen tegen overmatig gebruik! En daar gaat het om. Pas als we dé schade in eigen portemonnee voelen, pas dan zullen we op de schade letten. Het feit dat we met onze spil zucht de komende generaties in moeilijkheden brengen spreekt niemand aan. Het zelfde geldt voor water. Hoe vreemd het ook moge klinken: goed en fris water wordt schaars in het kikkerland bij uitstek. Met al dat vervuilde oppervlakte- en rivierwater zit de drinkwatervoorziening mooi te kijken want uiteinde lijk is drinkwater niet meer of minder dan gezuiverd rivier- of oppervlaktewater. Regenwa ter alleen kan de put niet dem pen in een land met 14 miljoen waterverspillers. Nu kan men wel elke dag in de krant laten zetten dat we minder royaal moeten douchen en baden, minder vaak moeten wassen en spoelen, kortom minder royaal met water om moeten sprin gen, geen hond die daarnaar luistert. Tenzij de prijs per kubiek in eens fors verhoogd wordt. Zonder looncompensatie uit eraard. Dan voelen we ineens aan den lijve dat we te royaal geweest zijn en dan zullen we vanzelf wel zuiniger worden, want wie aan onze portemon nee komt die heeft de juiste weg gevonden! Die weet, dat wie niet horen wil moeten voe len. papier /oor uw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend Bij publikatie zullen de ze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend Publika tie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Het is niet eenvoudig, in dit kort bestek te reageren op de attente reactie van de heer P. A. Trump. Hij merkt op, dat om trent de verplichting, op zon dag de H. Mis bij te wonen „niets in de Bijbel staat". Maar uit de teksten: Matt. XXVIII 18-20, Lucas X 16 en Matt. XVIII17 valt echter af te leiden dat: le Christus de H. Kerk stichtte als een volkomen maatschappij, 2e Deze Kerk de macht en het recht is verleend om geboden op te leggen, 3e Christus diegenen veroordeelt, die niet naar de H. Kerk luiste ren. Trump schrijft dat deze verplichting - het wekelijks bijwonen van de H. Mis - al leen berust op een „destijds kerkelijke wet". Wat ik echter staande houd is, dat deze ker kelijke wet: „Art. 2 Op zondag en geboden feestdagen zult gij mis horen „met goede manie ren": Ie Destijds bestaan heeft, 2e Nu nog bestaat omdat - zoals ik eerder schreef - noch de Paus, noch de aarts bisschop te Utrecht, noch de gezamenlijke bisschoppen in Nederland zich openlijk heb ben uitgesproken omtrent het opheffen van dit 2de gebod van de H. Kerk! Wat de heer Trump schrijft over de H. Biecht, daarmee kan ik het volkomen eens zijn. Ook ik ben met hem zeer verwonderd over de wei nige aandacht die de Kerk aan dit Sacrament besteedt! Tot slot nog iets over Kerk (met een hoofdletter) en kerk (met een kleine letter). Er heeft altijd een essentieel verschil bestaan tussen: Zondags naar de kerk gaan en buiten het kerk gebouw zich daadwerkelijk te tonen als lid van de H. Kerk! De bedoeling van de H. Kerk met het gebod tot mishoren kan dan ook samengevat wor den in de volgende punten: a. Wekelijkse voorgeschreven bijeenkomst van de leden te neinde Gods woord (weer eens) te vernemen uit Evangelie en prediking, b. De gelegenheid te geven, deel te nemen aan het H. Offer door het ontvangen van de H. Eucharistie. Dit is dan ook de Eucharistieviering zoals tegenwoordig zeer zinvol het deelnemen aan H. Mis en H. Communie wordt aangeduid, c. De gelovigen hierdoor te helpen om in de praktijk van het dagelijks leven zich met terdaad te tonen als waardige en consequente christenen. Dat die praktijk vaak anders was (en nog is...), is niet de (ADVERTENTIE) UKUNTZE NUKOPEN. schuld van Christus, noch van de H. Kerk. Gelukkig wemelt de historie nog van meer posi tieve resultaten, óók heden ten dage nog. BREDA A.L.P. ROS Je hoort voor de radio niets anders dan over problemen praten, trouwens in de couran ten ook. Ik ben eens bij een psychiater geweest en hij vroeg mij „drinkt u graag?" Toen heb ik gezegd „ontzettend". Hij zei mensen die drinken hebben meestal problemen. Ik zei toen „ik heb er een: mijn hondje blaft. Daar hebben de mensen last van, maar een straalvlieg tuig horen ze niet". Hij zei toen „ik kan er ook niets aan doen dat ik hier zit". BOSCHKAPELLE VAN LEUVEN FRANS- (ADVERTENTlp) Doet 'n mens goed: een bloemengroet. Maak keus uit het Fleurop ideeènboek bij uw bloemist. a*?Y? dX Fleurop Interflora staat er voor in. koninginnegracht 135, Den Haag, Al het geprotesteer tegen de deelname van Nederland aan de Wereld Kampioenschappen Voetbal in Argentinië begrijp ik niet. Argentinië, een land waaraan wij veel te danken hebben in de jaren kort na de oorlog. Veel Nederlanders danken mogelijk hun leven aan de enorme zendingen levensmid delen die wij van hen mochten ontvangen. En duizenden heb ben hun behoud van werk te danken gehad aan het feit dat Prins Bernhard kans zag een miljoenencontract af te sluiten tussen Werkspoor en Argenti nië. Moet dit alles vergeten worden omdat de Partij van de Arbeid vindt dat in Argentinië het begrip vrijheid anders wordt gezien als zij zou willen. Wat de Arbeiders Partij in strijd noemt met de rechten van de mens in Argentinië, is in werkelijkheid een strijd voor het behoud van de Democrati sche vrijheid in dat land en de bestrijding van het Commu nisme die in wezen een nog grotere bedreiging vormt voor de vrijheid van de mens en tienmaal zo erg als het fa scisme ooit geweest is. Al valt de laatst genoemde Regerings vorm nooit goed te praten. In dit licht bezien hoop ik dat allen die thans protesteren het ook van deze zijde willen be zien en dat de lezers dit stukje willen uitknippen en aan hun relaties (kranten en of tijd schriften, KNVB) boven de Moerdijk willen sturen. Dit moet een hart onder de riem en een steun worden voor al dege nen die graag zien dat Neder land er in Argentinië bij is. Het volk daar wacht op ons en zou meer lijden onder niet als onder wel deelnemen. BREDA F.J. TEN BERG

de Stem | 1978 | | pagina 5