VOORJAARS- EN ZOMERMODE 1978 sportlui, zigeuners en clowns maken de mode PAPIER uterpapier even. Door Lia Roose /ALLEN I nalijn, zigeunerstijl enzo voorts. Wat er aan opvalt zijn de zachte soepele vormen. Wijde bloesen (mooi voor mannen), wolken van rokken en overal lintjes, rouches, kan tjes en strikjes. Terug van weg geweest is het smockwerk. Er zijn weer jurken met gesmokte taille en schouderpasjes. Ook kantachtige effecten staan volop in de belangstelling Degenen die breien, haken of weven kunnen zich in de mode helemaal uitleven op de ajour- technieken. De borduursters zullen hoge ogen gooien met perzisch ajourwerk en het groeiende gilde van kantklossers zal niet over afzetgebieden hoeven in te zitten. Shawls en omslag doeken, die in dit modebeeld horen, vragen om afgezet te worden met een (eigenge maakt) kantje. Er is nog een derde stijl die exoten en andere extravagan ten tevreden zal kunnen stel len. De clownstijl, nu nog wat aarzelend in de collecties aan wezig. Maar dat was vorig jaar tenslotte ook met de minitu- niek, die nu in alle mogelijke varianten voorhanden is. Uitbundig gekleurde pof broeken, kleine strakke lijfjes, prachtige plissé kragen of pierrotkragen van kant, zachte glanzende stoffen, zigeuner rokken, oosterse kleuren en dessins, vooral kasjmirfiguren doen het goed, passen in dit vrolijke beeld. Voor de heren zijn er bloem rijke bloesen, bolero's voor op het blote lijf en zachte katoe nen broeken met een sjerp om het middel. Korte bolerootjes voor kinderen zullen ook veel te zien zijn. grote houten kralen gebruiken als ketting, ceintuur, pols en enkelband. De tassen voor deze zomer zijn eenvoudig van lijn: of het zijn simpele knapzakken of het zijn praktische rechthoekige modellen. De meeste tassen zijn omhangmodellen. Behalve het kreukelige nappaleer dat lange tijd de overhand heeft gehad is er nu weer suède te zien in een zachte velourskwa- liteit die qua kleuren mooi aansluit bij de specerijen mode. Saliegroen, bordeaux rood en koningsblauw zijn o.a. leerkleuren. Ook in de wat minder kost bare uitvoeringen zijn er tas sen met veel vakken en ritsen in neutrale kleuren en van be hoorlijke afmetingen. Alle modellen hebben één ding ge meen: er moet veel in kunnen, vandaar alle extra zakjes en vakken, die allemaal afzonder lijk gesloten kunnen worden. Op deze pagina dus wat meer over de indeling in stijlen. Drie in het oog lopende trends zijn er: sportlui, zigeuners en clowns hebben de toon aange geven voor de ontwerpers, die zich er vrijelijk door hebben laten inspireren. Overigens, zoals al enige jaren het geval is: de modekoningen en koninginnen geven geen „be velen" meer, geen strikte voor schriften. Wie zich prettig voelt in een zigeunerbloes boven een sportbroek en een clownshoedje mag dat. Waar mee maar gezegd wil zijn, dat combineren een ieder vrij staat. Goede smaak en inventi viteit zijn nog steeds belang rijker dan modetrends. Er is een strakke zakelijke lijn voor het snelle sportieve type. In Parijs was het „Yves Saint Laurent" die herenkos tuums voor dames had ge bouwd. Een goed getailleerd jasje-met-vest, op een panta lon, die wat ruim om de heupen zit en smal toeloopt tot vlak boven de enkels. In een bruin wollen pepitaruitje zou het een aardige basisuitrusting kun nen zijn. Sportieve kleding is meestal praktisch - veel zak ken bijvoorbeeld - en zit lek ker. Met name de kinderkle ding komt hiervoor dus in aanmerking. Vooral die wijde en dus lekker zittende broeken lijken me voor kinderen een verademing. Dan is er de romantische richting: er wordt gegooid met namen als „sirenelijn", baleri- Goede speelkleding M voor kinderen: H pure katoen, ruime\ bloes, ruime broek (Nederlands Katoeninstituut). Meisjesmode, die langer meegaat dan I één seizoen: een k ruitjes jakje op een j» bloemetjes strokenrok. Katoen. (Ned. Ka- 2P toeninstituut). ..mrSUL Zoals Paco Rabanne het voorschrijft hoeft het nu ook weer niet. Het staat zeer fraai, het swingt geweldig maar het zit rot. Dat een kledingstuk be halve versierende elementen ook nog enige andere eigen schappen behoort te bezitten schijnt voor Paco Rabanne niet belangrijk te zijn. Hij kleedde een aantal van zijn modellen in kralen. Kralen kunnen dit sei zoen niet over het hoofd gezien worden. Zonder een volgeling van Rabanne te zijn kunt U Oostburg In alle modekleuren verkrijgbaar is deze buideltas in supe recht nappaleer. Collectie Enny. Een kort bolerootje op een ruim vallende katoenen bloes, die over een even wijde broek wordt gedragen. Monique Benaroya deed het beter: opvallend, maar draagbaar. :dkoraal f217,-. In carneool f 170.- 3,-. In camée f 164,-. Oorknopjes f 38. SAS VAN GENT Stationsstraat Tel. 01158-2274 it 103 -13284 Uit de Crételle-collectie een voorbeeld van de i romantische mode, waarbij de omslagdoek I als over rok fungeert. Sportief en praktisch is m dit hemd, dat niet per se gedragen hoeft te worden op de hier getekende bermuda, die reeds H door Baden Powei werd qéintroduceerd. (Ned. Katoeninstituut). 00-15018. Versieren hoeft niet alleen met kralen, tassen, opstiksels, borduursels, kantjes, biesjes, rouchjes, bedruksels en zo meer, het snijden van de stof zelf kan-zoals Fongleng hier laat zien - al genoeg zijn om als de super-versierde vrouw door het leven te gaan. Gebruikt is gematelasseerde (d.w.z. extra-glanzend) satijn met gekleurde metaalgarens geborduurd. Het Hunnen-kapsel hoort er wél bij. (Foto Fongleng Tsjang). OttfUwc'- CüSUit 0NsiAC|boet. stef aio omiwerp irote partijen.

de Stem | 1978 | | pagina 23