Over kerrv-, uien- en laat-maar-waaien-mode Door Lia Roose RUM Snel jack met nts sluiting en biezen op mouwen en schouders. Daar hoort'n snel an pitjeskatoen bij. met ingen aan de voorzijde. A U zult ook broderie vinden in wit en pastelkleuren. De madrasruiten zijn er ook nog evenals de katoenentricot en de krimpkatoen. Glanzende poplin en damast krijgen weer meer aanzien evenals de ijzer- sterke gabardine. Het zware canvasweefsel laat zich niet verdringen. Alsof dit nog niet genoeg is zijn er ook pure ka toenen breisels (ajour) meng sels van katoen en linnen in de typische linnen structuur en badstof. Ook voile en batist zult u tegenkomen. Behalve katoen zijn ook linnen en zijde zij het in veel bescheidener mate in de collectie tegen woordig. Terwijl ik de avondmaaltijd sta te bereiden en zorgvuldig de kerry over de zacht glan zende bakkende uien strooi, zie ik het ineens: een zacht ge bakken uienblouse met een kerryrok en afgezet met bouillonblokjes-randjes. Nog zo gek niet. De trend van de „spicy-colour"- modekreet voor de komende zomer - krijgt inhoud. Potje paprikapoeder komt uit de kast. Schitterende warme kleur. Ik maak op de snijplank een randje ervan, aan de ene kant strooi ik zwarte peper aan de andere kant witte, de gedroogde basi licum komt daar weer achter en de knoflookpoeder geeft dat wat dromerige accentje. Heel mooi vind ik het. Kan ook bijna niet anders, puur-natuur tin ten, door het drogen wat te ruggetrokken verdiepte kleu ren. Goed idee van de trend makers om aan het keukenge- beuren modekleuren te ontle nen... De doordringende geur van de niet langer goudglan zende uien brengen me weer terug bij de warme hap. Maar de specerijen-kleuren blijven boeien. warrige manier van aankle den. Een bovenrok, een onder rok (zichtbaar) een tussenrok, daarboven blouse, bolerotje, vestje, allemaal tegelijk. Wel erg geschikt voor ons klimaat, alhoewel ik niet de minste illu sie koester, dat dat voor ont werpers en stoffenfabrikanten een uitgangspunt is geweest. Niettemin op een doorsneedag kleed je je in vol ornaat, komt het zonnetje, dan pel je er ge woon een laagje af en frommel dat achteloos in een zachtleren buideltas, van een grootte waar een kangeroe jaloers op kan zijn. Op twee pagina's probe ren we een beeld van de mode voor voorjaar en zomer 1978 te geven: op deze pagina een algemeen overzicht; op de volgende pagina een indeling in stijlen. De markt wordt dit jaar voor een groot deel beheerst door katoen. In alle mogelijke varia ties. Op de eerste plaats ge wone effenkatoen in de spece rijen kleuren maar ook nog spierwit en zuurtjesroze. Dan is er de bedrukte katoen: let op de groente- en fruitdessins die het deze zomer moeten doen. Schijnbaar achteloze mode. Dit model uit de C.&A. collec tie is een voorbeeld daarvan. Ruime belijning, spicy colours maar wel helemaal op elkaar afgestemd. Hoe die kledingstukken er uit zien schijnt er niet zoveel toe te doen. Maar inderdaad is dit slechts schijn: in die achte loze ruime „laat maar waaien mode" zijn wel degelijk enkele specifieke stijlen te herkennen. Het aardige is, dat deze stijlen, met wat goede smaak, onder ling gecombineerd kunnen worden. Romantiek op en top: pastelkleurige bloemen, kant en smokwerk dus in één japon verwerkt door Marinelli. Dat de fabrikanten van de synthetische garens het niet volslagen af laten weten is lo gisch. De zijdeachtige synthe tische jersey verschillende ge- plisseerde stoffen en zeer veel mengvezels met katoen of lin nen zijn niet uit het modebeeld weg te denken. Dat geldt ook voor al dan niet pjure wol. De belangstelling voor zelf breien is zo enorm toegenomen dat het internationaal wolsecreta riaat zelfs een wolbreiboek voor de zomer heeft uitgege ven. Wanneer u modegevoelig bent en bovendien graag krui dig kookt, zal het niet moeilijk zijn dit voorjaar en deze zomer in de juiste kleuren gekleed te gaan. U rommelt maar wat in uw keukenvoorraad om inspi ratie op te doen. Hoe die kleu ren in vormen omgezet worden is een wat gecompliceerdere zaak. Zo op het eerste gezicht lijkt het een „stijlloze" mode die slechts gekenmerkt wordt door de kleuren en een wat Een broek met het kruis tussen de knieën heet in de mode een jodpur". Mooi is het niet, wel apart: de trui - in de kleuren mint (wit, vanille (crème) en zalm (roze) - is in ajour uitgevoerd. Foxy Fashion wil daarmee het kanteffect versterken. Herinneringen aan Volendam zou dit model van Jacques Esterel kunnen heten. Zelf noemde hij het „Les petites Hollan dais" en hij verwerkte er zwart fluweel in. Yves St. Laurent laat de vrouwen in „mannen"-mode lopen; de enkelvrij latende pantalon, die ruim om de heupen zit is opvallend. Het boleroachtige jasje is strak getailleerd. Harlekijn in de wolken, daaraan moet Guy Laroche hebben gedacht bij het ontwerpen van dit in crêpe-Georgette uitge voerd luchtig zomerkleedje voor een vrolijk feest. en sP°rtieve luchtige blouson, kenmerkend voor de mannenmode van deze zomer. ICollectie c&Ai Exotische kleren voor kinderen in felle kleuren, met veel rouches en biesjes. (Collectie C&A)

de Stem | 1978 | | pagina 21