lette Je ziet mijn type dagelijks op straat Twee concerten tegelijk in Turfschip Breda WINNAAR „NORMALE MAN-VERKIEZING": S „MANTEL DER LIEFDE" GAAT MAR DAMES Regenstormen treffen Monique van de Ven en Jan de Bont in VS Dubliners contra musica EARTHA EN GLORIA Samenstelling: Eugèn» loomani en Dirk Velltnga Ir al op z'n Pen, dan doen lils Pasen In Palthenette flebei model gaan. |e, Ma's beste roost! 3SK& a i i i i a a a Ir 20 (t.o. Albert Heijn) tiaar 23 DE STEM VAN DINSDAG 7 MAART 1978 Winnaar Ad van Gils (rechts) wordt gefeliciteerd door Ted de Braak. Wie het er voor over had, kon zaterdagavond tegen de abnormaal hoge entreeprijs van twintig gulden in de stadsschouwburg in Tilburg de verkiezing bijwonen van de Normale Man van het jaar. De belangstelling voor dit gebeuren, dat was georganiseerd door Muziek- en Showbureau Nederland B.V., was matig. Amper driehonderd van de negenhonderd plaatsen waren bezet, waardoor de zaal met zijn verspreide kluitjes toeschouwers en verla ten loges een rommelige aanblik bood. Dit gebrek aan belangstelling was voor een belangrijk deel het gevolg van een enkele weken geleden in het kantoor van het showbureau uitgebro ken brand waarbij al het publiciteitsmateriaal voor de verkiezing in vlammen opging. Het programma was be doeld als tegenhanger van de traditionele Miss- en Mister- verkiezingen, waarbij de kandidaten doorgaans op ui terlijk „schoon" worden beoordeeld. Bij de verkiezing van zaterdagavond echter, zo beloofde de aankondiging, moest het normale levenspa troon van de Nederlandse man naar voren komen. De twaalf deelnemers waren geselcteerd uit een groep van 138 mannen, die zich na een oproep in de krant kandidaat hadden ge steld. In de meeste gevallen waren zij door hun echtgeno ten en/of kinderen onder druk gezet om mee te doen. „Ik ben helemaal buiten mijn medeweten op de lijst geko men", verklaarde een der ge gadigden zelfs. Presentator Ted de Braak, de eeuwige lolligerd-met-snor, liet ieder van hen een vijftal minuten aan het woord over beroep, vrijetijdsbesteding en poli tieke ideeën. Al gauw bleken de normale mannen verre van normaal. De een zei bezig te zijn aan een lijvig boekwerk over honderd jaar Nederlandse geschiedenis, een volgende vertelde werkloos te zijn en verloren uurtjes zoek te brengen met het schilderen van landschappen, weer een ander liet trots weten in een Willeke-Albertishow te heb ben opgetreden als de apot heker van Carolientje („Mis schien herkent u mij nog", riep hij het publiek optimis tisch toe). Een op Vrij Nederland geabonneerde kastelein van een bruin café; een duiven melker die zich in zijn vrije tijd „in de gezonde buiten lucht en met zo min mogelijk kleren aan" overgeeft aan Yoga en Kung-Fu; een be drijfsleider die meende dat het CDA zich minder soepel moet opstellen; een journa list die zich ontpopte als een schaakfanaticus; een verkoop-medewerker van een toiletpapierfabriek die, toen Ted hem vroeg waarom hij aan de verkiezing deel nam, antwoordde dat hij „de zaak wel eens van achteren wilde bekijken". Deze en andere uiterst merkwaardige figuren hoop ten de geschiedenis in te gaan als de Normale Man van 1978. Tussen de bedrijven door zorgden Corry Konings, Rosy Andres, Ben Kramer en Ivo Franklin voor ontspanning. Zij werden begeleid door de Mackenzie Band, die het schrijnende tekort aan orga nisatie op meesterlijke wijze wist te verdoezelen. Want, brand of géén brand, voor de bedroevend slechte organisa tie achter de coulissen be stond geen excuus. Op het moment dat Ted het optreden van Ben Cramer aankondig de, stond deze naar zijn eigen zeggen nog in zijn slip in de kleedkamer. Na enkele mi nuten wachten kwam hij bui ten adem op. Terwijl Rosy Andres aan het zingen wa ren, viel tot twee keer toe de microfoon uit, waardoor Rosy in snikken uitbarstte. De jury beter georgani seerd: tegen halfeen riep zij Ad van Gils uit Geldrop, de 46-jarige schilderende werk loze, uit tot winnaar. En te recht. Zijn antwoorden sta ken ver boven die van de an dere deelnemers uit. Op de vraag: „Vindt u uzelf een normale man?", antwoordde hij; „Ach, wat is normaal? Ik zou liever zeggen „gewoon", „gemiddeld". Ik ben inder daad het type man dat je in Nederland dagelijks overal op straat ziet lopen". Toen de politiek aan bod kwam, ver klaarde de heer Van Gils zich volmondig solidair met de demonstranten die zaterdag in Almelo tegen het UC- project demonstreerden. Hij won een reis voor twee personen naar Bulgarije. „Ik ben er nog helemaal beduusd van", vertelde hij een dag la ter. „Mijn vrouw en ik heb ben nog niet beslist wanneer we de reis ga.an maken. Waarschijnlijk wordt het eind maart". CARLA KLOP De speelfilm „De mantel der liefde" van regisseur Adriaan Ditvoorst zal door Nederland worden ingezonden naar het internationale filmfestival in Cannes, dat in mei van dit jaar gehouden wordt. Het ministerie van CRM heeft de film - een persiflage op de tien geboden met o.m. Rijk de Gooijer en Willeke van Ammelrooy in de hoofdrollen - hiervoor uitgekozen, zo heeft Tuschinsky Film Distribution bekendgemaakt. „De mantel der liefde", die zonder overheidssubsidie tot stand is gekomen, kwam eerder in het nieuws toen de Vereniging tegen godslastering bij de minister van justitie een verzoek indiende om vertoning van de film te verbieden. De vereniging achtte de film krenkend voor godsdienstige gevoelens. Volgens de distributiemaatschappij heeft de film sindsdien massale belangstelling getrokken. Momenteel draait „De mantel der liefde" in 15 Nederlandse bioscopen. Eartha Kitt, eens de gevierde zangeres van zwoele liede ren, is terug in de belangstelling. Ze speelt de hoofdrol in het toneelstuk „Timbuktu", een moderne versie van „Kis met". De niet meer zo jeugdige Eartha wordt hier na de première vurig gefeliciteerd door de eveneens niet meer zo prille filmster Gloria Swanson (rechts). Het toneelstuk wordt gespeeld in het Mark Hellinger Theater op Broad way. De Nederlandse filmster Monique van de Ven en haar echtgenoot Jan de Bont zijn zwaar getroffen door de hevige regenstormen die sinds begin van dit jaar Californië teiste ren. De filmranch te Acton ten noorden van Los Angeles, waar het echtpaar sinds vorig jaar woont is nagenoeg wegge spoeld. Wat nog overeind staat, wordt ernstig bedreigd door modderlawines van rondom de Soledad Canyon ge legen heuvels. „Ons gedeelte houdt het nog, maar de onderkomens van de andere medewerkers aan Jans film zijn nagenoeg onder de modder bedolven of wegge spoeld", aldus een vertwijfelde Monique van de Ven. Cameraman Jan de Bont was bijna klaar met de opnamen van de wilde-beestenfilm Roar: We moesten nog 10% filmen, maar dat zal nu wel zeker een dikke maand duren voordat we Roar kunnen afmaken. Behalve door aanzienlijke materiële schade lijden de filmopnamen ook onder het verlies van drie tijgers. Door het wegspoelen van een deel van de wildafrastering moes ten de vrijgekomen dieren worden afgemaakt. Zaterdagavond rond kwart over acht barst in het Bredase Turfschip op twee fronten muzikaal geweld los. Dan treden daar namelijk niet alleen de Ierse Dubliners op, maar ook nog Toots Thielemans, Rogier van Otterloo, Thijs van Leer, Lies- beth List, Louis van Dijk en Letty de Jong, allen verenigd onder de vlag „Musica 78". In de grote hal „staat" de folkgroep The Dubliners. Een Engels journalist schreef dat de groep „het grootst mo gelijke succes heeft genoten met de minst mogelijke con cessies aan de commerciële druk". Vorig jaar trokken The Dubliners in Breda ook al een bomvolle zaal. Gelijktijdig zal in de con certzaal van het Turfschip de produktie Musica '78 van start gaan. Aan deze produk tie verleent een zestal be kende artiesten medewer king. De aanwezigheid van de Amerikaanse Belg Jean Toots Thielemans mag zeker een hoogtepunt worden ge noemd. Deze fabuleuze mondharmonica- en gitaar speler, boekte wereldsucces sen met zijn compositie „Bluesette". Hij schreef te vens samen met Rogier van Otterloo de muziek van de film „Turks Fruit". Diezelfde Rogier van Otterloo zal ook in het Turfschip verschijnen. Een van Rogiers laatste wer ken is de muziek bij de film Soldaat van Oranje. Ook Thijs van Leer, onder meer bekend van Introspec tion I, II en III, zangere Lies- beth List, pianist Louis van Dijk en de van de achter grond naar de voorgrond ge komen zangeres Letty de Jong verlenen hun medewer king aan Musica '78. Deze zes artiesten zullen tijdens Musica '78 niet indi vidueel optreden, maar el kaar begeleiden en met el kaar musiceren. De zes wor den bovendien begeleid door een achtentwintig man sterk orkest. De organisators van beide concerten hebben niet het idee dat het samenvallen van beide concerten een na delige invloed zal hebben op de publieke belangstelling. Een woordvoerder van Hol land Telstar in Sneek: „The Dubliners hebben geen fans maar fanaten, die komen al tijd, wat er ook te doen is. Bovendien zijn de concerten van een totaal verschillend genre". En een woordvoerder van Wim Bosman Promotions BV: „Naar Musica '78 ga je wel naar toe of je gaat er niet naar toe. The Dubliners doen daar niets aan af". Musica '78 is een dag later, zondag 12 maart te zien en te horen in Schouwburg De Kring in Roosendaal. De kaarten voor Musica '78 kos ten zowel in Roosendaal als in Breda vijfentwintig gul den. De voorverkoop is in Roosendaal aan de zaal en in Breda bij de VVV. The Du bliners komen naar Breda in het kader van een veertien daags tournee door België en Nederland. Goes wordt in deze tournee ook aangedaan. Op vrijdag 17 maart wordt een concert gegeven in de Veilinghallen. Kaarten voor dit concert zijn a vijftien gul den verkrijgbaar bij het kan toor van de veiling en bij de VW's van Goes, Middelburg en Vlissingen. •Jean Toots Thielemans

de Stem | 1978 | | pagina 19