slijters. Blaauwe Hoeve Hulst wit bejaardenomroep Liturgische gr©ep zet gtap vooruit Hulp voor dorpgr in Groot Hulst ©p it SLAGER KOOKCURSUS KRIJGT STAART Geen Rijnmond- toestanden ie Z-Vlaanderen SC Morres 1 verslaat W Hulst 1 O.R. Hoechst vraagt EZ behoud van werk in ïlissingen staid In Sluiskil Van Leuven belooft in N.-Namen Aantjes en Cornelissen kwamen niet naar Terneuzen Van Waterschoot: h voor herbouw van de Iweg 69 te Absdale LTS neemt koppositie over van emortel rweede klasse 'erde klasse srsoneel gevraag otel Domburg WOENSDAG A.B.O.P. lert n 'ostburg verga - Eerste steen gemeentehuis Tholen Kloosterzande Lamswaarde Damesvolley Tweede klasse Derde klasse Hulst Titel van Ambacht heer te koop in Goes Axel DE STEM oud van kleur, •ijk aan geur, ol van smaak mild van prijs. VAN DINSDAG 7 MAART 1978 (Van een onzer verslaggevers) HULST - In het Hulster bejaardencentrum de Blaauwe Hoeve wil men een serieuze bejaardenomroep in het leven roepen. Men wil een team oprichten, dat regelmatig uit zendingen gaat verzorgen via de h-üsradio. Belangstellenden, die aan het initiatief willen meehel pen kunnen donderdagavond in het restaurant van de Blaauwe Hoeve terecht. Daar vindt dan een informatie bijeenkomst plaats. Aanvang 19.30 uur. Men heeft de zie- kenhuisomroep radio Nightingale om advies gevraagd. Medewerkers van de ziekenhuisomroep vertonen tijdens een bijeenkomst een dia-serie over hun activiteiten en zijn bereid om vragen te beantwoorden. Tot nu toe wordt in het Hulster bejaardencentrum een keer per week een verzoek- platenprogrammaatje uitgezonden. Men wil de zaken nu dus grootser aanpakken. Van onze correspondent) SLUISKIL - Onder het motto „een stap vooruit" hield de liturgische groep „Sluiskil" in de kapel van het Elisabe- thziekenhuis te Sluiskil een kerkdienst. Onder leiding van de heer G. Broekhuyzen, ver bonden aan het diocesaan pas toraal centrum in Breda,werd er een intensieve liturgische vorming aan gegeven. De naam „Sluiskil" is niet helemaal vol ledig, want in deze groep zitten ook mensen uit Koewacht, Terneuzen, Sas van Gent en VVestdorpe. De groep heeft een tweeledig doel: inspringen bij diensten bij afwezigheid van een pries ter of het ehelaal ontbreken van zo'n ambtsdrager, maar daarvan afgezien, een optre den van leken met meer moge lijkheden, bewustheid en ver antwoordelijkheidsgevoel. „Drie jaar kamerwerk", zoals de heer Broekhuyzen het noemde. Nu wordt de stap gezet naar de „kerkruimte" en naar de „kerkgemeenschap". Zo moet de liturgische dienst in de ziekenhuiskapel te Sluis kil worden gezien. Bij de uitnodigingen werd een beetje slectief te werk gegaan: mensen die op een of andere manier werkzaam zijn in de opbouw van een nieuwe kerk; ook pastores. Ongeveer tachtig mensen volgden deze dienst. In het restaurant van het zieken huis werd daarna in groepjes over de gehouden dienst van gedachten gewisseld, waarbij vragen naar voren kwamen als: wat kunnen we in de toe komst met dergelijke diensten doen, hoe spelen we ze naar de parochies toe enzovoorts. Ten slotte werd onder leiding van deken Blommerde over deze onderwerpen gediscussieerd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - In Terneu zen was gisteren een CDA bij eenkomst van gedevalueerd kaliber. Noch CDA-fraktie- voorzitter W. Aantjes, noch CDA-coryfee P.A.M. Cornelis sen gaven acte de présence zoals was aangekondigd. Oor zaak: de gebeurtenissen op het Haagse Binnenhof. De bijeenkomst een onder deel van de CDA-eampagne voor de statenverkiezingen stond trouwens geheel in het teken van de landelijke poli tiek. Zaken als vaste oeverver binding bijvoorbeeld kwamen niet aan de orde. Wel deed Frinkin nog eens uitgebreid het mislukken van de kabi netsformatie van de PvdA en CDA uit de doeken „De meer derheidsstrategie van de P.v.d.A. LEIDDE BIJ HET CDA tot frustraties". Hij stel de, dat na twee maanden kabi net Van Agt, de CDA-fraktie zeer eensgezind was". De een heid van het CDA is vele malen groter, dan gewoonlijk in de kranten gesuggereerd wordt", aldus Frinkin, „maar zo voegde hij er nog aan toe: „Ie der fraktielid heeft natuurlijk wel zijn eigen opvattingen". Tussen CDA en WD botert het volgens Frinkin ook best al hield hij ook hier weer een po litieke slag om de arm. VVD en CDA zitten op een lijn, maar ai en toe is het natuurlijk wel eens driftig sleutelen". (Van een onzer verslaggevers) HULST - De Zeeuwse PPR-voorman Constant van Water schoot heeft gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Hulst waarschuwend de vinger opgeheven vanwege de struc tuurschets Westerscheldegebied, die nog steeds niet openbaar is. „Er wordt op dit gebied ge werkt aan grote ontwikkelin gen rond de Westerschelde en wat staat ons dan te wachten, zo vroeg hij zich af, want het is duidelijk dat deze ontwikke lingen hetzelfde zijn als bij Rijnmond. Wat ervan bekend is vervulde hem met zorg. Een leus als „Zeeuwsch Vlaande ren in het hart van Europa" geuit in en voor de kring van werkgevers, duidt op een rich ting, die voor de toekomst van een leefbaar Zeeuwsch Vlaan deren niet zoveel goeds voor spelt" aldus de PPR voorman tijdens de bijeenkomst van zijn partij in de Stadsherberg te Hulst. Zijn gehoor bestond uit een tiental belangstellenden. Van Waterschoot sprak de hoop uit, dat tussen nu en 19 81 nog een herbezinning plaats vindt over de vaste oeverver binding Westerschelde. „De argumenten voor wegen lang niet meer op tegen de nadelen" zo zei hij. Over het Baalhoek- kanaal zei de heer Van Water schoot, dat het veel duidelijker Jen wethouders vah de gemeenlt Ier openbare kennis dat zij voomt Lijking van het ter plaatse gelden® an „Landelijke Bebouwingscot toepassing van artikel 19 van ntelijke Ordening bouwvergunninj >r de herbouw van de woning W ale, kadastraal bekend Hulst, sect* idiepte ter plaatse is slechts 10» >t 13,5 m. overschreden, ligt met ingang van 8 maart srtien dagen op de afdeling algej aor een ieder ter inzage, «bezwaar heeft tegen het bouwpü'j f voornoemde termijn schriftelijk te- pn bij burgemeester en wethouders 1978. Burgemeester en Wethoudes van Hulst, De Burgemeester, P. MoltM De Sekretaris, J.F. v. Den® ren (Van onze correspondent) LST - LTS nam in de ren eerste klasse van de be- jfsvolleybalcompetitie te gist de eerste plaats van Re- Drtel Sport over. In een ihtstreeks duel bleef LTS te- sstander Remortel de baas 0). Clitex Sport maakte een verwachte misstap, het liet li verrassen door Baert 1 12). Na een slecht wedstrijd en moest Lybeert Verstrae- zijn meerdere erkennen in tkermann 1 (1-2). CVC 1 ze- ierde tegen WC 1 (2-1). Derangschikking: 1. LTS 4 3 2. Remortel Sport 4 2 2 73. tkermann 1 3 3 0 6; 4. Clitex lort3216;5. CVC 1 42 2 6; 6. 'k. Verstraeten 4 2 2 6; 7. fert 1413 3; 8 WC 14 0 4 2. loploper CVC 2 wees PZ idecentrum 2 met duidelijke Iers terug 3-0. Brandax ze- 'ierde tegen Rijk BV (1-2). ibulo verloor vrij verras- lid van Baert 2 (1-2). [rangschikking: 1. CVC 2 5 5 :2;2.Brandax5 4 1 9; 3. Luc- tBandenl 4 2 2 7; 4. Ambulo •3 7; 5. Baert 2 5 2 3 7; 6. PZ idecentrum 2 4 2 2 6; 7. Rijk y413 4; 8. PZ Modecentrum 5144. In deze klasse won koploper -Morres tweemaal. De eerste nst werd behaald tegen Jo- hh Mavo (3-0) en tegen Luc- Banden 2 won Morres met 'ait cijfers (3-0). rangschikking: 1. SC Mor- Grensvrienden 4 3 16;' 4. 'dor Banden 2 4 2 2 6; 5. termann 2 5 14 5; 6. CVC 3 |2 4; 7. Joseph Mavo 4 1 3 3. ende seizoen: chefkok huisdame adm. assistente soli. tel. 01188-1241 Can een onzer verslaggevers) OES - De afdeling Zeeland de algemene bond van on- wjzend personeel V P.) belegt op dinsdag 7 f oni 19.00 uur in hotel Du merce in Oostburg een •ikomst. Tijdens deze ver- ering zal worden gespro- over de werkloosheid in euter en lager onderwijs, 'lot stimuleringsbeleid, vueieerhngenschaal, de in- le van het kleuter en ln °n,derwi]s en de vakan- L 8' vergadering is eld voor onderwijskraeh- 'rijsslag verbruikersmarkten Sas van Gent: Canadalaan 4 straat 16 Nu ook Oostburg - Schoolstraat^ Is ter en lager onder- Ln.ln ^et buitengewoon ist deze t>ijeen- zijn onder meer als .aanwezig: A.B.O.P.- onra, ,V.iseur D van Rhee- natter van de landelijke -sectie lager onder- j'Van Pelt, de voorzitter Rich, !andeliike A.B.O.P.- Idp J n8ewoon onderwijs bfdhpct°nmg. en A.B.O.P.- I nurslid P. Korstanje. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW NAMEN—Beroepskracht C van Leuven van het gemeenschapswerk heeft de dorpsraden in de gemeente Hulst de nodige hulp beloofd. Dat gebeurde gisteravond tijdens de bijeenkomst van de dorpsraad in Nieuw Namen. De heer Van Leuven bood namens het gemeenschapswerk financiële steun en organisatorische adviezen aan. De fi nanciële steun zal bestaan uit het vergoeden van verga- derkosten, correspondentiekosten en een redelijke ver goeding voor de secretaris. De adviezen zullen bestaan uit het bieden van hulp bij contacten met de overheid en het geven van informatie over bepaalde vraagstukken. Overigens kunnen niet al leen dorpsraden op deze hulp rekenen, maar ook werkgroe pen en inspraakgroepen die zich aandienen. In de gemeente Hulst bestaan momenteel twee dorpsraden. Volgens de heer van Leuven zullen er binne- kort nog wel meer worden op gericht. „Dorpsraden, aldus de heer Van Leuven, zijn de uit stalkast van de plaatselijke be langen". Het gemeenschapswerk is in staat om de hulp te verlenen vanwege een speciale subsidie, die het ministerie van CRM be schikbaar heeft gesteld uit waardering voor de grote in spraakprocedure, die een drie tal jaar geleden op touw gezet werd rond de toekomststudië van de gemeente Hulst. De heer Van Leuven kondigde gis teravond aan, dat hij over de voorwaarden en wijze van hulpverlening binnenkort be sprekingen wil hebben met de besturen van de dorpsraden. Het gemeenschapswerk zal de steunmogelijkheden voor werkgroepen en inspraak- groepen over enige tijd bekend (Van een onzer verslaggevers) THOLEN - Burgemeester J.E. van Boeijen legt woens dagmiddag 8 maart officieel de eerste steen voor de uitbrei ding van het Thoolse gemeen tehuis te Sint Maartensdijk. Aangezien het maar een kleine stap is in de totstandkoming van deze uitbreiding, is een beperkt gezelschap uitgeno digd. Bij de officiële opening daarentegen krijgt de Thoolse bevolking alle gelegenheid om de uitbreiding met alle aan passingen in het huidige ge meentehuis te bezichtigen. Kaarting - Aan een kaar ting, georganiseerd door de so- citeit „De Stoere Spelers", ge houden in cafKo de Waal, namen 32 personen deel. Uit slag: 1. mevrouw Hiel uit Kloosterzande, 2. C. van der Ha uit Nieuw Namen, 3. me vrouw Van der Ha uit Nieuw Namen, 4. mevrouw De Waal-Baart, 5M E. Neve, 6. mevrouw Jonkers, 7. M. Jon kers, 8. A. Jonkheym, 9. W. Bauwens, 10. R. Scheerders, allen uit Kloosterzande. De volgende kaarting is vrijdag 10 maart. Bingo - In café P. Claessens werd een bingo-avond gehou den ten bate van SDO, georga niseerd door de heer E. Huls hout. De uitslag:. 1. F. van Goethem, 2. S. de Koning, 3. A. Meeuwsen, 4. mevrouw Plat- jouw, 5. A. Meeuwsen, 7. L. Kint, 8. J. MAAS. maken vis een speciale krant, die huis aan huls verspreid wordt. Belangrijkste voorwaarde, waarop hulp verleend wordt is de eis, dat de dorpsraden, werkgroepen en inspraak- groepen in het openbaar func tioneren. Volgens de heer Van Leuven dienen van het ge meentebestuur toezeggingen te komen, dat op snelle en op serieuze wijze met de wensen en uitspraken van de dorpsra den, werkgroepen en in spraakgroepen rekening wordt gehouden. In dit verband sprak hij over het opstellen van een „inspraakinstituut", waarin precies wordt geregeld hoe de gemeente met de in spraakresultaten om dient te springen. (Van onze correspondent) HULST - Dankzij een zege op concurrent w Hulst 1 liep koploper SC Morres 1 nog ver der uit in de dames eerste klasse van de Hulsterse be- drijfsvolleybalcompetitie. De zege van Morres kwam nooit in gevaar (3-0). Neelemans ver sloeg Joseph Mavo 1(1-2). CVC 1 werd twee winstpunten rij ker dankzij een zege op Ly beert Verstraeten (2-1). De rangschikking: 1. SC Morres 1 5 5 0 15,2. VV Hulst 1 5 4 1 8, 3. Neelemans bb 5 2 3 6, 4. PZ Modecentrum 4 2 2 5, 5. CVC 1 4 2 2 5, 6. Lyb. Verstrae ten 5 14 4,7. Joseph Mavo 140 4 2. Overwinning van Necker- mann op Rijk BV (1-2)Remor tel Sport toonde zich de betere van SC Morres 2 (1-2). Duide lijke zege van vv Hulst 2 op CVC 2 (3-0). De rangschikking: 1. WC 1 4 4 0 10, 2. Atek 5 2 3 7, 3. Remortel Sport 5 2 3 7, 4. Nec- kermann 4 3 1 7, 5. SC Morres 2 4 1 3 6, 6. Baert 4 2 2 5,7. Rijk BV 4 1 3 4. VC Cactus bleef opnieuw ongeslagen, het versloeg CVC 3 (3-0). WC 2 behaalde eerste zege ten koste van Joseph Mavo 2 (3-0). De rangschikking: 1. VC Cactus 4 4 0 11, 2. SC Morres 3 4 3 1 9, 3. CVC 2 5 3 2 9, 4. w Hulst 2 4 3 1 8, 5. WC 2 4 1 3 5, 6. Joseph Mavo 2 4 13 3,7. CVC 3 5 0 5 1. (Van onze correspondent) AXEL - Het is maar een bescheiden hoekje op de Expo, waar de dames Ineke van Schaik en Elly van de Kerkhove gedurende de ten- toonstellingsdagen bivakkeren, maar aan dacht is er genoeg. Bijna iedereen die de ten toonstelling bezoekt (en dat aantal zal vol gens de organisatoren vanmiddag zeker de 10.000 passeren) blijft wel even kijken bij het snelle kantkloswerk van Ineke van Schaik uit Spui en het regelmatige draaien van het spinnewiel van Elly van de Kerkhove, die bovendien ook nog eens een keer originele klederdracht draagt. Gisteren was het overigens een vrij kalme dag. Bij de bezoekers waren gistermiddag twee Zeeuwsch Vlaamse burgemeesters; Somers van Hontenisse en Dusarduijn van Sas van Gent. In de amusementstent was het een drukte van je welste bij de schieting van de handboogmaatschappij De Blauwe Hoek uit Koewacht. Maar liefst zo'n kleine 60 schutters streden om de hoogste eer. De hoge vogel werd geschoten door de heer L. Fer- mont uit Sluiskil, de eerste zij vogel door de heer A. de Ridder uit Zuiddorpe, de tweede zijvogel door de heer J. Christiaansen uit Koewacht, vier kleine vogels door de heer J. Geensse uit Oudelande en de extra vogel viel voor de heer J. de Block uit Heikant. De vijf beste schutters streden drie ronden om de Expobeker, die uiteindelijk werd gewonnen door de heer Pierre Oosting uit Axel. De avond was voor de danslustigen op muziek van het show- en dansorkest Johnny Co- tra. V anmiddag is het de beurt aan de bejaar den en de Zonnebloemgasten om door de Expo-organisatoren op een aantrekkelijk middagje te worden ontlwld. Bridge - De bridgeclub Hulst hield in Den Dullaert een competitiewedstrijd. Afdeling A Howell 6, gem 60 pnt: 1. heren Biesbroeck-Beuzenberg 76 pnt. 2. mevr. Molenaars - de Heer Plag 64 pnt., 3. mevr. Biesbroeck - de heer Bom- maert 64 pnt. B-lijn howell 8, gem. 84 pnt.: 1. de heren Snu- verink - Bar 93 pnt. 2. echtpaar Wendels 92 pnt., 3. en 4 dames Kint ,- Hillige en mevr. De Booij - de heer Heijndruckx 89 pnt. C-lijn howell 8, gem. 84 pnt.: heren Nijenhuis - Atkins 84 pnt, 2. mevr.Snuverink - heer Borm 102 pnt., 3 mevr. Bogaert - heer Melchers 87 pnt. Vrouwengilde - Het vrouwen gilde verzorgt woensdagmid dag een voorlichtingsbijeen komst over groenten en fruit. Dat gebeurt in Den Dullaert. Aanvang 14 uur. Medewerkers van het produktschap voor groeten en fruit geven dan een twee uren durend programma waarin de vele facetten van het groenten- en fruitgebruik worden behandeld. Van onze correspondente) SCHOONDUKE - De man nen, die in de afgelopen weken de kookcursus hebben ge volgd, die de Plattelands Jon geren Zuid in samenwerking met het LHNO in Schoondijke, speciaal voor hen hadden georganiseerd, hebben de smaak van het Lokkerellen goed te pakken. Vorige week werd met enige weemoed de laatste les gevolgd en werd onmiddellijk de vraag gesteld: „Wat nu". Het ploegje van zo'n 20 mannen wilde elkaar nog niet los laten en zo werd er besloten in de tweede helft van novem ber te starten met een soort vervolgcursus, die al voorzi- vhtig in de richting wijst van de fijne keuken „De kookcursus voor begin ners voor mannen is enorm aangeslagen", aldus een zeer tevreden LHNO-directeur Van Heijst. „We hadden zelfs een wachtlijst. Er werd duidelijk rekening gehouden met onze speciale wensen (ja, ja ik was ook één van de cursir'en), zodat we nu ook worteltjes kunnen koken, aardappelpu ree kunnen maken en soep kunnen koken. We hebben echt veel geleerd en het stuntelen van sommigen werd steeds minder. Al vergaten we na tuurlijk wel eens om te kijken als er iets op stond of hielden we de stand van de verwar mingsbron niet goed in de ga ten". „Maar cursusleidster Joke Poisseniers zat flink achter ons aan, zodat de meesten van ons ook thuis al aan de slag zijn gegaan". Behalve de vervolg cursus zal er dit najaar ook een herhring komen van de cursus voor beginners. Ook zal er worden bekeken in hoeverre er behoefte bestaat aan een spe ciale cursus voor vrouwen. „Want we blijven toch maar liever met de mannen onder el kaar", was de mening van de cursisten. was geweest als de Zeeuwse staten het Baalhoekkanaal van het streekplan hadden wegge- schrapt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De onderne mingsraad van het chemische concern Hoechst heeft gister middag op het departement van Economische Zaken met secretaris-generaal Molken- boer gesproken over de werk gelegenheid in Vlissingen- Oost. Die wordt bedreigd als Hoechst zijn plannen doorzet tot sluiting van een van haar bedrijven in het Sloegebied. De ondernemingsraad heeft van de secretaris-generaal ge vraagd alles in het werk te stel len om de werkgelegenheid daar te behouden. Er is mo menteel overleg gaande met de directie van Hoechst. Toezeg gingen konden door Economi sche Zaken echter niet worden gedaan, aldus een woordvoer der. Door inkrimping van de werkzaamheden bij andere Hoechst-bedrijven in het hele land komen enkele honderden arbeidsplaatsen op de tocht te staan. Het overleg met de di rectie van Hoechst is nog niet afgerond. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Notaris Van Dissel uit Goes krijgt niet elke dag opdracht om in het openbaar een heerlijkrecht met de daar bij behorende titel te veilen. Liever gezegd: het is de Goese notaris in zijn lange loopbaan nog nooit overkomen. Voor het eerst gebeurt dat vanmiddag (dinsdag) in de Prins van Oran je. Notaris Van Dissel zal dan aan de hoogst biedende het ambachtheerlijkrecht van 's Heer Hendrikskinderen, waaronder begrepen het recht tot het voeren van de titel am bachtsheer verkopen. De laat ste ambachtsheer van 's Heer Hendrikskinderen was ene Pieter Hoogerwerf die enige tijd geleden in Zwitserland overleed. Tot zijn nalaten schap behoorde het ambacht heerlijkrecht van 's Heer Hendrikskinderen. Pieter Hoogerwerf had dat recht door- aankoop verworven. Het am bachtheerlijkrecht en de titel van ambachtsheer stammen uit de tijd dat de Fransen het in ons land voor het zeggen had den. Recht en titel werden na de invoering van ons burger lijk wetboek in feite afge schaft. Maar nog altijd blijkt de titel van ambachtsheer of ambachtsvrouwe bijzonder gewild te zijn, ook al betekent zij eigenlijk niet meer dan een soort status. Sterker nog, wie een am- bachtsheerlijkrecht heeft, heeft tegenwoordig meer plichten dan rechten. Tot de plichten van de ambachtsheer of ambachtsvrouwe behoort onder meer het onderhoud van de wegbermen en sloten in de ambachtheerlijkheid. Niette-' min, voor sommige mensen wegen die verplichtingen ken nelijk meer dan voldoende op tegen het dragen van de titel ambachtsheer of ambachts vrouwe. Notaris Van Dissel verwacht een drukbezochte publieke verkoping. Hij weet in de verste verte niet wat recht en titel zullen opbrengen. Kaarting - De kaartclub Ons Genoegen hield een clubkaar- ting in cafSol aan de Noord straat te Axel. Uitslag: 1. A. Vonk, 2. J. Sol, 3. G. ambrosini, 4. F. de Beer, 5. A. Scheele, 6. R. Lindhout, 7. C. Tieleman, 8. A. Bareman. 9. A. Koomen, 10. mevrouw De Vos.

de Stem | 1978 | | pagina 13