Mark TMl G.S. voorzien grote stagnatie bij veren Leerlingen uit Goes winnen eerste prijs in PZEM-wedstrijd MHL leer ter i ERZOEK IN VERGADERING VAN ZCR [eugd en Muziek wil subsidie muziekfestival Situatie op irbeidsmarkt i rechtvaardigt snellere aanleg ran de VOW lotief voor Éele Joord nog let bekend CDA-vroiroen praten over „de consument" en Sluiskil KWF Veertarieven omhoog bij start VOW ;n 10-18 uur C10-18 uur jan - I8uufj tichting it-d'Uoion ens sneller eregeld endrickx W. de Visser directeur van GAB in Middelburg Directeur van Bayer veroordeeld wegens vervuilen de Schelde heeft eigen afdeling 3EN. huwelijken geldleningen EL, Zlck tot dusver niet Weer spits vastgelopen Scheepvaart kanaal Gent- Terneuzen verminderd Den Uyl naar Middelburg T emperaturen iets hoger hoogwater I, zijn eigen beven aan |ap genomen /orm van blfmusiceren op ,7.v i 'xi*' .j I -.■*. i. -v w DINSDAG 7 MAART 1978 DEN HAAG - Zodra de feitelijke aanleg van de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde (VOW) van start gaat zullen de tarieven van de veerdiensten Kruiningen - Perkpolder en Vlissingen - Breskens worden verhoogd. Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) denkt daarbij aan een extra verhoging van anderhalf procent per jaar, boven de normale verhogingen. Hiermee wil de regering bereiken dat de exploitatiekosten van de Westerscheldeveren voor 40 procent worden gedekt uit de vervoeropbrengsten en voor de rest uit rijksbijdragen. |Van een onzer verslaggevers) DDELBURG - De sectie (heater en Letteren en de sec- i muziek van de Zeeuwse .ulturele Raad behandelen in Ln vergadering van dinsdag maart het verzoek van jgd en Muziek Zeeland op asidie voor de organisatie n een festival nieuwe muziek n 18 juni tot en met 10 juli Omdat het hier om een jaar lijks terugkerend muziekge- '.euren gaat ontstaat er vol gens Jeugd en Muziek bij het publiek een soort herkenning. Men vindt daarom een derge lijk project uitermate belang rijk, temeer omdat hierdoor de opvoedkundige vorming op het gebied van de moderne muziek wordt bevorderd. Jeugd en Muziek hoopt dan ook dat de Zeeuwse Culturele Raad het project, dat zo'n 180.000 gul den gaat kosten, ten volle on dersteunt. De concerten, waarvoor de Jeugd en Muziek tal van be kende binnen en buitenlandse componisten en orkesten wil aantrekken, zullen voorname lijk worden gegeven in de vleeshal Middelburg en in het cultureel centrum Kuiper spoort te Middelburg. De leden van de sectie Thea ter en Letteren behandelen in hun vergadering ook het ver zoek van de Katholieke Wer kende Jongeren (KWJ) distrikt Zeeland om subsidie voor een op zaterdag 18 maart te hou den open dag in de Roselaer te Sas van Gent. Deze dag wordt gehouden in samenwerking met de jongerengroep van de industriebond N.K.V. en is toegankelijk voor alle wer kende en werkeloze jongeren in Zeeland. Ook schoolverla ters zijn welkom. Op het pro gramma staat een inleiding over de positie van jongeren in deze maatschappij, een optre den van de toneelgroep Pro loog, en de groep Bots. De sectie muziek bekijkt in haar vergadering ook het sub sidieverzoek van jeugd en mu ziek voor de organisatie van „de Kunstmestorkaan" van Willem Breuker. Dit in het kader van het Holland Festival 1978. De bedoeling is dat deze manifestatie wordt gehouden op de markt te Middelburg en dient als opening voor het eveneens te houden festival nieuwe muziek. Het studentenorkest van de Vrije Universiteit in Amster dam heeft de ZCR gevraagd of er mogelijkheden zijn het or kest ergens een weekje in het Zeeuwse te stationeren om vanuit die vaste standplaats een aantal concerten in Zee land te verzorgen. Men denkt hierbij aan de plaatsen Veere en Domburg en vraagt de ZCR het orkest verdere hulp te wil len verlenen bij de realisatie van hun plan. fan een onzer verslaggevers) OSTKAPELLE/GOES - arbeidsmarktsituatie in [eland geeft alle aanleiding i eerder dan 1981 met de juw van de Vaste Oeverver- nding Westerschelde te be- pnen. Het is de taak van alle trokken instanties in Zee- (i(l om dit mogelijk te maken. Dat zei drs. H. Eversdijk, fceede-kamerlid voor het DA, tijdens de bijeenkomst n het CDA in Oostkapelle. De heer Eversdijk zei met trekking tot het aftreden n minister Kruisinga, dat de plitie CDA-VVD moet zonder winstdoel aan ieder, die een zekerheid, bemiddeling tot slagen deskundigheid, samenwerking van Br wie 10 erkende huwelijksconsulen* :euze, door talrijke ingeschrevenen iij ns onze uitv. inl. in blanco enveloppe s 122, Ede, afd. Breda, Delbergen 53, :end door de Raad van Toezicht. tot 100%. P.L. 40.000.- op -49134 b.g.g. 01650-36125. i mnd- Pi een onzer verslaggevers) TlSSINGEN - De Vlis- foe politie tast nog steeds in J huister over het motief ■r he moord op twee Joego- T'en afgelopen zaterdag in I ontmoetingscentrum voor l'enlandse werknemers in pingen. |°als bekend heeft de 23- |ge Joegoslaaf C.V. tegen in bekend zijn Fe landgenoten met pistool- Jrten om het leven te hebben I? V. zal aanstaande P waag aan (je officier van f le ln Middelburg worden P geleid, Hij is opgesloten in I Politiebureau in Vlissin- |WAziin geen stap verder e, 8e reden waarom Inrn t0t Z'3n daad IS men. De man maakt op ■heeft indruk> maar T' l over ziin motief", c hoofdinspecteur L. fhtepoUUedeVliSSingSege" Idata'0^'® houden we het er Bstanrf mauin een vlaaë van TandeiJ6! stering heeft Iwe ieder geval heb- V- §e®n aanwijzingen ge- i een f W, sprake zou zijn Sak imi!levete of bloed" °als de geruchten wil- aandag is 0p de twee slach- in J e verricht. Een Ihet in- Poütiemensen L lissmgse korps onder 'uiurTbooidinspecteur 'tekri rt meer hou" voortduren. Het CDA dient zijn standpunt over de neutro nenbom te handhaven. Verder verwachtte hij dat de benoe ming van een nieuwe be windsman op defensie uit de CHU-kring op zeer korte ter mijn is te verwachten. Tijdens haar werkbezoek aan Zeeland sprak de delegatie van de CDA-kamerfractie in Goes met vakbondsbestuur ders op het CNV- dienstencentrum, waar van gedachten werd gewisseld over onder meer de werkgelegen heid in Zeeland, de herverka veling en de structuurwijzi ging van de PZEM. Met betrekking tot het in dustriebeleid kwam men tot de conclusie dat een interregio nale samenwerking met België noodzakelijk is. MIDDELBURG - De heer W. de Visser, thans directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau van Goes is per 15 maart 1978 benoemd als direc teur van het arbeidsbureau van Middelburg. Hij is de opvolger van de heer D. Boogerd, sinds 1 au gustus van het jaar 1966 direc teur van het arbeidsbureau Middelburg, die om gezond heidsredenen moet afhaken. Willem de Visser is op 15 au gustus 1924 geboren te Grijps- kerke. Hij werkte sinds 1945 bij diverse arbeidsbureaus in Zeeland. Daarbij was hij van 1 juli 1953 tot 1 januari 1966 di recteur van het arbeidsbureau Oostburg, van 1 januari 1966 tot 1 mei 1972 plv. directeur van Middelburg en sinds die tijd directeur in Goes. (Van onze correspondent) THOLEN - Tijdens hoog water maandagmiddag is de spits Dignidat geladen met 250 ton veevoeder in de Schelde- Rijnverbinding nabij Tholen omhoog gevaren. Tijdens hoog water om mid dernacht zullen de sleepboten Anjo en Cobij M van Wm. Mul ler uit Terneuzen trachten de spits vlot te trekken. Jeugdige belangstelling voor de inzendingen voor de PZEM-wedstrijd BEVEREN - Direkteur Karl Knapp van het chemisch be drijf Bayer linker- Scheldeoever is gisteren door de rechtbank van Dender- monde veroordeeld tot 30.000 francs boete en betaling van 18.000 francs gerechtskosten. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor ontoelaatbare vervuiling van de Schelde door lozingen vanuit zijn bedrijf. Het gaat daarbij om monsters, die een te grote verontreini ging door olieën en vetten heb ben aangetoond. De monsters werden op ver zoek van de gerechtelijke in stanties ontleend door het la boratorium van de bekende milieuvoorvechter, professor Heyndrickx. De kwaliteit van de ontle ding werd door de advocaat van Bayer tevergeefs aange vochten. Bij Bayer voert men steeds aan een zeer dure zuive ringsinstallatie gebouwd te hebben. Volgens prof. Heynd rickx gaat het echter slechts om een installatie, waarmee Bayer kostbare metalen uit het afval terugwint. MIDDELBURG - De Jan Blancxschool uit Goes, de la gere school Ter Tolne uit Tholen en de lagere school 't Stapelhof uit Renesse heb ben elke een eerste prijs ge wonnen van de wedstrijd die de PZEM voor lagere scholen in Zeeland had uitgeschre ven met als thema „energie en energiebesparing". Het aantal inzendingen bleef onder de verwachtingen. Van de 350 scholen die waren aangeschreven werden van slechts twintig scholen dertig inzendingen ontvangen. Niettemin toonde ir. L. G. Sisouw de Zilwa, adjunct directeur transport en distri butie van de PZEM, zich tij dens de prijsuitreiking maandag in het PZEM- gebouw in Middelburg best tevreden over over de wijze waarop de schooljeugd op de wedstrijdopdracht heeft ge reageerd. De leerlingen van de hoog ste klassen moesten klassi kaal een energiehuis ontwer pen waarbij zij hun fantasie de vrije loop konden geven. Onder de inzendingen, die gisteren tentoon waren ge steld, waren er enkele met een opmerkelijke visie op en aanpak van het energie vraagstuk. Wat te denken bijvoor beeld van een engenieuze windregenzonopvanginstalla die een hele stad van water kan voorzien en bovendien kan verwarmen. Zonne warmte wordt opgevangen en daarmee wordt water verwarmd. Is er geen zon? Geen nood dan brengt de wind een propeller aan het draaien en die zorgt voor het opladen van accu's. Regen zorgt voor de watervoorzie ning en in tijden van drooogte pompen we gewoon water uit de grond, aldus de zesde klas van de Rentmees- terschool uit Middelburg. De Jan Blancxschool uit Goes ontwierp zonnepane len, die in een reusachtige zonneblome op het dak van huis zijn ingebouwd, daar mee is verzekerd dat de zon nepanelen altukd naar de zon toe zijn gekeerd. Ook voor het verwarmingsprobleem heeft de Jan Blancxschool een simpele oplossing: je verbrandt eenvoudig de etensresten.... In zijn toespraakje zei ir. Sisouw de Zilwa niet te ver wachten dat alternatieve energiebronnen als zon en wind hun nuttig effect op grote schaal binnen tien of twintig jaar zullen kunnen bewijzen. De eerste prijzen zijn door de jury, bestaande uit een le raar, een kunstenaar en een bedrijfstekenaar toegekend. Naast genoemde eerste prijswinnaars vielen de twee tweede prijzen ten deel aan de openbare lagere school in Oostburg en de basisschool de Oosterburen te Middel burg. De eerste prijs is een ex cursie naar het Elektron in Arnhem en het Evoluon in Eindhoven en de tweede prijs bestaat uit f 150,- voor de winnende klas. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Wanneer met de aanleg van de vaste oeverbinding (VOW) tussen Kruiningen en Perkpolder pas in 1981 begonennen wordt kan Zeeland niet zonder de aanschaf van een nieuwe veerboot. Gedeputeerde A. Ka- land (binnen het provinciaal bestuur onder meer verant woordelijk voor de economische infrastructuur) liet dat gisteren na de vergadering van Gedeputeerde Staten dui delijk blijken tegenover De Stem. Hij sprak over „onoverko melijke problemen", wanneer geen nieuwe veerboot mag worden aangeschaft en de vaste oeververbinding (bouw tijd zeven jaar) pas in 1988 ge reed is. Volgens de gedepu teerde wordt binnen het pro vinciaal bestuur bij voortdu rend van de huidige toestand in de loop van de tachtiger jaren grote stagnatie voor het verkeer verwacht bij de veren. „Over een jaar of vijf is het maximum van het toelaatbare bereikt", zo zei hij. Gedeputeerde Staten zullen minister Tuijnman van Ver keer en Waterstaat komende maandag op het probleem wijzen, wanneer hij in Middel burg op bezoek komt. Men zal dan op snellere realisering van de vaste oeververbinding aandringen of op nieuwe in vesteringen in het veerboten- bestand. Zoals bekend heeft de rege ling vrijdag beslist, dat met de bouw van de oeververbinding in 1981 of wellicht vroeger be gonnen kan worden. Daarbij werd echter toegegeven, dat men nog in de maag zit met het beroep op de kapitaalmarkt (de lening van zo'n één miljard (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Gedurende de maand januari passeeren door de Oost- en Westsluis te Terneuzen in totaal 631 zee schepen met een totale tonnage van 2.201.533. In dezelfde pe riode van 1977 was het aantal schepen dat het kanaal op- of naar zee voer enigszins lager: 612, maar het aantal tonnen groter: 2.262.899. Ook in de binnenscheep vaart waren de activiteiten ge ringer. In de maand januari 1978 voeren door de Oost- en Westsluis in totaal 5.079 bin nenschepen naar of van de Westerschelde, met een geza menlijke tonnage van 3.314.717. In januari 1977 waren dit er5.721 met in totaal 3.617.566 ton. De veerrpont te Sluiskil vervoerde in januari 1978 52.811 voetgangers, 39.624 fietsen en bromfietsen en 20 „overige" voertuigen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Het C.D.A.- vrouwenberaad van Zeeland belegt een bijeenkomst op dinsdag 14 maart om 9.30 uur in het jeugdgebouw van de Pe- truskerk aan de Paul Kruger- straat in Vlissingen. Tijdens deze bijeenkomst staat het onderwerp „consu ment en consumentenvoorlich ting" centraal. Het onderwerp wordt ingeleid door mevr. J. Punt- Van Osnabrugge. Er zal worden gediscussieerd over onder meer de volgende stel lingen: de consument doorziet vaak niet de verleiding of mis leiding en de reclame en daarom moet de weerbaarheid worden gevormd hetgeen in het onderwijsprogramma moet worden opgenomen. Naast op voeding en vorming blijven verboden nodig zoals bijvoor beeld ten aanzien van agres sieve of onjuiste reclame, maar moeten er soms oók verboden komen voor bijvoorbeeld tele- visiereklame zonder meer, voor produkten of activiteiten die schadelijk zijn voor li chaam of geest. Zijn meer con- sumentenvoorlichtingsprograr via radio een televisie wen selijk. En tenslotte belemmert reclame de emancipatie van de vrouw. Op de bijeenkomst van het Zeeuwse C.D.A.- vrouwenberaad in VFssingen spreekt verder ook mevr. H. Remijn-De Badts, kandidaat voor de Provinciale Staten, over de provinciale politiek. gulden), dat nodig is voor de realisering van de VOW en met problemen bij het aanwerven van personeel. Reden waarom niet iedereen vertrouwen heeft in het rege ringsbesluit. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - In het kader van de verkiezingen voor de Provinciale Staten op 29 maart spreekt de fractie voorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, Joop den Uyl, vrijdag 10 maart in de aula van de Gemeente lijke Scholengemeenschap te Middelburg. De aanvang is 20.00 uur. (Van onze correspondent) SLUISKIL - Sluiskil heeft een eigen afdeling opgericht van het koningin Weilhelmina- fons. De Siuiskilse collectan ten, twee en twintig in totaal, zien daarmee hun streven om zelfstandig te worden, be loond. De afdeling Terneuzen hechtte goedkeuring aan het verzoek. Na jaren samenwer ken zijn er nu dus twee afde lingen. Als voorzitster voor Sluiskil is gekozen mevrouw M. de Ca- luwé. Ze gaat met medewer king van vier bestuursleden nu eigen initiatieven ontplooien. En een van de eerste activitei ten is een grootscheepse le denwerving in mei. Eerst zal er een folder huis-aan-huis ver spreid worden om de doelstel ling van de kankerbestrijding aan de bevolking kenbaar te maken en dan zullen de leden een praatje gaan maken met de kandidaat-leden. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag opgesteld door het KNMI Overwegend droog en geleidelijk iets hogere temperaturen Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 7, min. temp.: om streeks 1 graad, max. temp.: omstreeks 8 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 8, min.temp.: om streeks 3 graden, max.temp.: omstreeks 9 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Morgen, woensdag 8 maart Bergen op Zoom 2.58 en 15.23 Hansweert 2.45 en 14.55 Terneuzen 1.44 en 14.15 Vlissingen 1.17 en 13.42 Wemeldinge 3.02 en 15.28 I

de Stem | 1978 | | pagina 11