ROMPELBERG WEER BETRAPT WEER ZEGE STENMARK Eerlijk is eerlijk FINALISTEN SPRAKE VAN PROF-BADMINTON Licht voordeel voor Korts j no j urci/o/ wie echt 3/2 7o en een 13e maand rente wenst zonder opzegtennijn^ boete of rentekorting, opent een reservegeld-refemng bij de... El BANQUE DE PARIS ET Leeds hangt straf boven het hoofd «020-52 04911 en vraag naar afdeling Telébanque. Nieuwe voorzitter Paris St.-Germain Bandenpech beloond Doping gebruikt bij verbetering werelduurrecord Goede mijl Sijtje van der Lende SUPERTRIO Telefonisch kunt U een rekening openen of informatie aanvragen. DE STEM VAN DINSDAG 10 JANUARI 1978 (van onze correspondent) MAASTRICHT -Het werelduurrecord voor stayers, dat de Maastrichtse beroepswielrenner Fred Rompelberg onlangs in Antwerpen vestigde, dreigt niet erkend te worden. Rompel berg heeft namelijk positief gereageerd op het eerste doping onderzoek, dat werd uitgevoerd door de Belgische professor De Backere. In de urine-stalen van Rompelberg werd sporen van het produkt phenmetrazine gevonden. Dit produkt staat op de lijst van 37 verboden produkten die de UCI heeft uitgegeven. Phenmetrazine komt onder meer voor in het middel reactivan. Volgens professor De Backere heeft Rompelberg dit gebruikt tijdens zijn geslaagde aanval op het werelduurrecord voor stayers, op ,14 december in het sportpaleis van Antwerpen. Fred Rompelberg heeft inmiddels contra-expertise aange vraagd. Zoals bekend heeft iedere coureur, die betrapt wordt op het gebruik van doping recht op zo'n onderzoek. De contra-axpertise zal donderdag uitgevoerd worden in het la boratorium van prof. De Backere te Gent. Rompelberg zal dan persoonlijk in het lab aanwezig zijn, in gezelschap van dokter Ketelaar uit Nijmegen, die zal toezien op de juiste uitvoering van de analyse. De coureur reageerde onthutst, toen hem gevraagd werd hoe het mogelijk was, dat hij in eerste instantie positief gereageerd heeft.'Tk begrijp er niets van", aldus een gedeprimeerde Rompelberg. "Ik weet van mezelf dat ik on schuldig ben. Er moet een vergissing in het spel zijn. Maar bewijs dat maar eens. Ik sta machteloos tegenover de appara ten van professor De Backere". Hevig geëmotioneerd vervolgt Rompelberg: "Ik wist toch dat er een controle was na afloop van de rekord-race. Dan ga ik toch niet mijn naam te grabbel gooien door een verboden produkt te nemen? Met Piet Lie- brechts van Frisol en direkteur De Winter van het Sportpaleis Antwerpen hebben we die race op poten gezet. Tijdens de trainingen, toen de hal niet eens verwarmd was, reed ik al ruim beneden het schema. Waarom zou ik drogeren, als ik bij voorbaat al zo goed als zeker ben van het slagen van mijn aanval? Echt, dit is een harde klap voor me. Mijn enige hoop is nu, dat tijdens de contra-expertise blijkt, dat De Backere een fout heeft gemaakt. Het zou niet de eerste keer zijn, dat een renner na afloop van dat onderzoek in ere hersteld wordt. Maar er blijft dan toch altijd een smet aan je naam kleven, en het duurt lang voordat de mensen het helemaal vergeten zijn". Mocht Fred Rompelberg ook bij de contra-expertise positief reageren, dan betekent dit dat hij ondanks verwoede pogin gen geen enkel werelduurrecord in zijn bezit heeft. Het record op onoverdekte banen, dat hij in 1976 in Monoteroni vestigde, is namelijk ook nog steeds niet erkend door de UCI. Dit omdat de administratieve afwikkeling van de race niet punctueel verlopen is. Rompelberg; "Maar dat draait om futilieitenr ik ben er "van overtuigd dat dit rekord alsnog gehonoreerd zal worden". Overigens is het niet de eerste keer, dat Fred Rom pelberg positief reageerde. In 1975 werd hij na afloop van de Nederlandse stayerskampioenschappen eveneens betrapt op het gebruik van een verboden produkt. JOHN VAN OPPEN Connors sterker dan Borg NEW YORK - Jimmy Connors heeft zichzelf in Madison Square Garden te New York gekroond tot tenniskoning. De 25-jarige Amerikaanse miljonair voegde 100.000 dollar aan zijn vermogen toe door de eveneens niet onbemiddelde, 21-jarige Zweed Björn Borg in twee uur en 35 minuten met 6—4 1-6 6—4 te verslaan. Voor Borg, die tegenwoordig in Monte Carlo woont, bleef de troostprijs van 64.000 dollar over. De Amerikaan Brian Gott fried kreeg de derde prijs van 40.000 dollar. Zijn tegenstan der, de Argentijn Guillermo Vilas, kon wegens een enkel blessure niet spelen. Het Mastertoernooi kende voor 17.150 toeschouwers een schitterend slot. Het was de achtste overwinning van Con nors in elf ontmoetingen met Borg. De Amerikaan kreeg zijn revanche voor de nederlaag in de Wimbledon-finale van afge lopen zomer. De agressieve stijl van Connors, die in 1977 meer dan 800.000 dollar aan prijzengeld in de wacht sleep te, bleek duidelijk uit de statis tiek. Hij maakte 57 fouten tegen Borg slechts 27. Maar Connors scoorde 35 winnende slagen, waar de Zweed op 16 bleef steken. Borg had duide lijk moeite met zijn eerste ser vice. Hij sloeg slechts 47 pro cent binnen de lijnen van het opslagvak, Connors scoorde 67 procent. Connors was op zijn best in de derde en beslissende set. Hij raakte met 2-0 achter en dat leek, na de demoraliserende nederlaag van 1-6 in de tweede se», funest te worden. Maar Connors doorbrak de service INZELL (ANP) - Sijtje van der Lende heeft tijdens selectiewedstrijden in het Zuidduitse Inzeil een uitstekende tijd op de 1500 meter gereden. Zij finishte in 2.15.4, ruim anderhalve seconde langzamer dan het Nederlandse record, dat met 2.13.95 op haar naam staat. Ook Ina Steenbruggen legde de 1500 meter in een redelijke tijd af. Zij kwam uit op 2.16.5. De volledige uitslagen zijn over respectievelijk de 500 en 1500 meter: Ina Steenbruggen 43.6-2.16.5., Sijtje van der Lenden 45.02.15.4., Joke van Rijssel 44.3-2.18.0, Claske Meyer 45.9-2.20.7 en Haitske Valentijn-Pijlman 44.2.- 2.24.0. van Borg in de vierde game en tot 4-4 ging de strijd gelijk op. Al moest Borg in de achtste game op zijn service drie door braakpunten weerleggen. Na deuce hield Connors zijn eigen opslag in de negende game (5-4). Toen, op 15-15, zette Connors een alles-of-niets aanval in met een acrobatische backhandvolley. Borg, die aan het slot van de wedstrijd ver moeider oogde dan Connors (de Zweed leed nog altijd onder de gevolgen van een griepaanval), sloeg een back hand in het net en Connors kreeg twee wedstrijdpunten in handen. De Amerikaan, die in het rumoerige Madison Square Garden luidkeels werd aan gemoedigd, nagelde de blonde Zweed op de baseline met een forehandsmash en greep de eerste prijs met een forehand volley (6-4). In de eerste en derde set was er eigenlijk erg weinig krachtsverschil tussen de twee tennisrivalen. De strategie van Connors was vooral de krach tige topspin forehand van Borg te vermijden en vervolgens naar het net op te lopen. Borg richtte zich er op korte back handslagen op de backhand van Connors af te vuren in een poging de Amerikaan te ver leiden in het net te slaan. Beide tactieken hadden enig succes, maar de aanvalslust van Con nors besliste uiteindelijk in zijn voordeel. „Ik ben erg blij dat ik het nieuwe jaar zo goed begonnen ben. Ook al telt het Master- stoernooi eigenlijk nog voor 1977, voor mij is het de start van het nieuwe seizoen", aldus verklaarde een gelukkige Jimmy Connors na de zwaar bevochten overwinning op Björn Borg. „Na de nederlaag tegen Guillermo Vilas in het begin van het toernooi heb ik (Van onze sportredactie) BREDA - Door een van het ANP ontvangen foutieve op gave hebben wij gisteren he laas een onjuiste volgorde van het supertrio geplaatst. De correcte uitslag van het super trio is 4-10-3. me niet laten ontmoedigen. Ik wist dat ik nog een kans voor de finaleplaats en de toernooi-overwinning had. Ik ben er ontzettend blij mee, vooral na partijen tegen spe lers als Borg en Vilas. Het krachtverschil tussen ons is zo gering dat onze onderlinge ontmoetingen meestal meer weg hebben van een spelletje poker". Borg was zichtbaar teleur gesteld. De Zweed zocht geen excuses voor zijn nederlaag. „Vandaag was Connors de bes te. Hij heeft heel intelligent tijdens de partij het tempo ge wisseld en geen enkele keer het hoofd in de schoot gelegd. Vooral in de derde set was daar wel reden voor, want ik was de eerste, die een doorbraak for ceerde. Ja, ik was niet honderd procent in orde na mijn ver koudheid, maar dat wil ik niet als een excuus aanvoeren". (ADVERTENTIE) BELGRADO (ANP) - De zeventiende partij uit de tweekamp tussen Kortsjnoj en Spasski is gisteravond na veertig zetten afgebroken. Kortsjnoj die met wit speelde en in de tweekamp een punt voorsprong heeft, bezit in de afgebroken stelling een iets betere positie. Het verloop van de partij: Wit: Viktor Kortsjnoj. Zwart: Boris Spasski. Dame-indisch. 1. d2-d4, 2. c2-c4, 3. Pgl-f3, 4. g2-g3, 5. Ddl-a4,6. Pbl-c3,7. Lfl-g2,8. Da4-c2, 9. c4-d5, 10. 0-0, 11. Tfl-dl, 12. Pf3-e5, 13. d4-e5, 14. Pe5-d3, 15. Lcl-g5, 16. Pd3-c5, 17. Lg5-e3, 18. Dc2-c3, 19. Dc3-a3, 20. Tal-cl, 21. Da3-e7, 22 Tcl-c2, 23. Lg2-b3, 24. Le3-d2, 25. Ld2-e3 1 Pg8-f6, 2. e7-e6, 3. b7-b6, Lc8-a6, tf8-e7,0-0, La6-b7, d7-d5, e6-d5, Pb8-a6. Tf8-e8, c7-c5, Le7-c5, Dd8-c8, Pf6-e4, Pa6-c5, Pe5-c3, Pc5-e4, Dc8-e6, De6-e7, Te8-e7, f7-f6, Kg 8-f7, a7-a5, b6-b5. 26. Tfl-cl Ta8-e8, 27. Lh3-fl b5-b4, 28 Le3-c5 Te7-e6, 29 Lc5-d4 Lb7-aS. 30. Tc2-c7 Kf7-g6, 31 Tc7-a7 Te8-e7, 32. Ta7-e7 Te6-e7, 33. Tcl-c2 a5-a4, 34. e2-e3 b4-b3, 35. a2-b3 a4-b3, 36. Tc2-c6 La6-fl, 37. Kgl-fl Te7-b7, 38. Kfl-e2 h7-h5, 39. £2-f3 Pe4-g5, 40. Tc6-c5 Tb7-d7. De afgebroken stelling is: wit (Kortsjnoj) Ke 2, Tc 5, Ld 4. pionnen b2, e3, f3, g3 en h2. Zwart (Spasski): Kg 6, Td 7, Pg 5, Pionnen b3, d5, f6, g7 en h5. Ingemar Stenmark, die zijn zesde zege voor de wereldbeker behaalde. ZWIESEL Ingemar Stenmark heeft gistermid dag op de noordflank van de Arber in de buurt van het Westduitse plaatsje Zwiesel, een slalom meetellend voor het klassement om de we reldbeker gewonnen. Het was de zesde triomf van de Zweed in de serie wereldbeker-wedstrijden. Stenmark maakte over de twee manches een totaaltijd van 112,39 seconden. De Ita liaanse Mauro Bernardi ein digde op de tweede plaats, gevolgd door de Amerikaan Phil Mahre. In het algemeen klasse ment heeft Stenmark de lei ding. Na zijn zesde zege is het vrijwel zeker, dat de Zweed het bezit van de wereldbeker zal prolongeren. Uitslag slalom: 1. Sten mark (Zwe) 112-39 seconden, 2. Bernardi (Ita) 113,50, 3. Mahre (VS) 113,56, 4. Gros (Ita) 113,68, 5. Aellig (Zwi) 114-12, 6. Steiner (Oos) 114,17. Stand wereldbeker: 1. Stenmark 150 punten, 2. Mahre 72, 3. Plank (Ita) 70. BANQUE *Tot f 5.000,- per maand direkt opvraagbaar. Daarboven geldt 1 maand opzegtermijn. Indien U in de loop van 1978 minder dan de helft van Uw gemiddelde jaarsaldo opneemt krijgt U 1 maand extra rente. Voor meer informatie kunt U een folder aanvragen. «Spaar bij de Banque via Uw eigen Bank-Post- of Gemeentegirorekening. U kunt ook terecht bij een van de onderstaande kantoren. PARIBAS DESPAYS-BASNV AMSTERDAM-ARrVHEM-BREDA-DORDRECHT-EIIVDHOVEN-ENSCHEDE-GRÓNINGEN'DEN HAAG-HAARLEM- HEERLEN-HENGELO-MAASTRICHT-NIJMEGEN-ROERMOND-ROTTERDAM-UTRECHT-VENLOAVEERT. interland zullen ook vier McfoI>lÉMflMiK<>]liBl junioren in de baan komen. Het viertal dat door de LTC is aangewezen bestaat uit Hans van de Pol, Teun Busser, Wim Pol en Martin Scheperkamp. Bij de allrounders is het opvallend dat niemand van de kernploeg die onder leiding staat van Egbert van 't Oever en Tjaart Kloosterboer in Zweden aanwezig zal zijn. Maar na overleg heeft men besloten de vier overgebleven kernploegleden, inclusief Hans van Helden in Innsbruck te laten rijden als laatste selectie voor het Europees kampioenschap dat op 28 en 29 januari in Oslo wordt gehouden. SCHAATSEN - De LTC van de KNSB heeft de Nederlandse schaatsploeg samengesteld die het kom^lde weekeinde in het Zweedse Orebro tegen Zweden zal rijden. Voor de heren senioren komen de volgende rijdq;s op het ijs: Ton Oudshoorn, Hermannus Moek, Rine de Roon en Rolf Sybrandy. Op de sprint wordt Nederland vertegenwoordigd door Sies Uilkema, Jos Valentijn, Bert de Jong en Miel Govaert. Tijdens deze BREMEN - De zesdaagse van Bremen kende gistermiddag een klein „jubileum", omdat op de piste de honderste band klapte. Daarop besloten de organisators elke renner aan het eind van de Zesdaagse een dozijn banden cadeau te doen. Aan de kop van het klassement was maandagavond nog niets veranderd. De koppels Peffgen/Fritz, Clark/Allan, Braun/Tschan en Haritz/Pijnen bezetten nog steeds de eerste vier posities. De stand was gisteravond: 1. Wilfried Peffgen/Albert Fritz (Wdl) 174 punten, 2. Danny Clark/Don Allan (Aus) 116, 3. Gregor Braun/Jürgen Tschan (Wdl) 109, 4. Günther Haritz (Wdl) René Pijnen (Ned) 68, op twee ronden: 5. Ole Ritter/Gert Frank (Den) 97. DEN HAAG (ANP) - Na een selectieronde en drie voorron den is het deelnemersveld be kend voor de nationale tien kampen, die op 21 en 22 ja nuari te Huizen zullen plaats vinden. Bij de heren voert Bert van der Helm de lijst aan na de voorwedstrijden om de va cante NTTB-cup, want de winnaar van vorig jaar Ri chard Fritz zal de beker niet verdedigen. In het dames-tiental ont breekt Ellen Klatt, die eind de cember haar terugkeer in de top vierde met drie overwin ningen in de Europese- bekerwedstrijd tegen Sparta Praag, die Delta Lloyd verras send won. Zij heeft niet deel genomen aan de kwalificatie ronden van dit wintercircuit, net zo min als Fritz, die dit jaar in Nederland geen competitie speelt. Uit de coorwedstrijden bij de dames is de winnares van de twee vorige jaren, Bettine Vriesekoop, weer als sterkste te voorschijn tekomen. De geplaatsten zijn: dames (Limburg-Coupe): 1. Bettine Vriesekoop (Avanti), 2. Judy Williams (Delta Lloyd), 3. Sandra de Kruiff (Scylla), 4. Sonja van Weelderen (Tempo Team), 5. Brigitte Kooter (Avanti), 6. Marjan Wagema- kers (Vice Versa), 7. Wilma van Rijswijk (Koningslust), 8. Mar jan van der Vliet (Tempo Team), 9. Jolanda Noordam (Tanaka), 10. Ine Willems (Me- gacles). Reserve zijn: Anne- mieke Smits (Avanti) en Conny van Moorst (Delta Lloyd). Heren (NTTB-cup): 1. Bert van der Helm (Tempo Team), 2. Trevor Taylor (Hooge Huys), 3. Rene Hijne (Tempo Team), 4. Hans Lingen (Korenbeurs), 5. Nico van Slobbe (Tempo Team), 6. Anne Vlieg (Mid- stars), 7. Han Gootzen (Raves- teijn), 8. Ronald Rijsdorp (Avanti), 9. Jaap van Spanje (De Veluwe) en J an Vlieg (Mid- stars). Reserve zijn: Henk van der Z(» (JCV) en Peter Taylor (Ravesteijn). PARIJS - De Franse eerste divisieclub Paris-St.-Germain heeft gisteren de opvolger aangewezen van de door de Franse voetbalbond levenslang geschorste Daniel Hechter. Het is Fran cis Boxelli die lange tijd deel heeft uitgemaakt van het bestuur. Zondag hebben de spelers van Saint Germain en vele duizen den supporters hartstochtelijk afscheid genomen van hun ge royeerde voorzitter, over wie vorige week vrijdag de banvloek werd uitgesproken, omdat hij door malversaties met kaarten de Franse voetbalbond had misleid. De spelers van Saint Germain, die in hun thuiswedstrijd Marseille met 5-1 versloegen namen Hechter na afloop op de schouders en droegen hem in triomf over het veld. Het publiek - meer dan 40.000 toeschouwers waren aanwezig - juichte Hechter toe en riepen: „Hechter moet terug, weg met de voetbalbond". LONDEN (ANP) - John Joi ner, die zich bezig houdt met het behartigen van de belan gen van een groot aantal van de sterkste badmintonspelers, onderzoekt de mogelijkheden een profgroep te stichten. De topspelers hebben tijdens de open Zweedse kampioen schappen overeenstemming op dat punt bereikt. Joiner wil op zoek gaan naar sponsers en denkt aan een serie wed strijden die niet meer dan een dag of zestig zullen beslaan. Het verlengen van de spelers wordt veroorzaakt door het streven van de internationale federatie terug te keren naar het „zuivere" amateurisme. Dit omdat badminton een kans maakt in de toekomst een plaats te krijgen op het pro gramma van de Olympische Spelen. Joiner: „Wanneer de bond doorgaat met de sport open te houden voor amateurs en pro fessionals, hebben wij er geen behoefte aan ons buiten de or ganisatie te plaatsen". Tot nu toe is een beperkt prijzenschema voor de grote toernooien, de eerste prijs mag ten hoogste 570 gulden zijn. Bij de inte nationale kampioen schappen van Nederland gaat men overigens niet verder dan 400 gulden. Joiner vertelde dat alle Eu ropese topspelers achter zijn plan staan. Ook Nederlands prominentste speelster Joke van Beusekom. De in Kopen hagen wonende badmin tonster heeft onlangs van de NSF de toezegging gekregen van enige financiële steun om haar sport op topniveau te kunnen voort zetten. Zonder die steun zou dat een praktische onmoge lijkheid zijn. In haar situatie zou een zekere professionalise ring in het top-badminton een uitkomst zijn. SCHAATSEN - Zondag is de Amerikaanse ploeg voor de wereldkampioenschappen schaatsen in de sprintklasse (11 en 12 februari in Lake Placid) samengesteld na selectiewedstrijden in West Allis. Bij de heren komen uit: wereldkampioen Eric Heiden, Peter Muller, Jim Chapin en Dan Immerfall. Reserve is Mike Woods. Bij de dames treden aan Beth Heiden, Cindy Seikkula, Connie Paraskevin en Nancy Swider. Reserves zijn Liz Crowe en Kim Kostron. VOETBAL - Gisteren is in Londen de loting verricht voor de vierde ronde van het voetbaltoernooi om de Football FA-cup. De wedstrijden staan voor zaterdag 28 januari op het programma. Het resultaat van de loting was: Brighton and Hove Albion - Notts County, Stoke City - Blyth Spartans, Peterborough United of Newcastle United - Bristol City of Wrexham, Leyton Orient of Norwich City - Blackburn Rovers, Middlesborough - Everton, Carlisle United of Manchester United - West Bromwich Albion, Chelsea - Burnley, West Ham United - Queens Park Rangers, Bristol Rovers - Grimsby Town of Southampton, Walsall Leicester City, Derby County - Birmingham City, Nottingham Forest - Manchester City, Rotherham United of Milwall - Luton Town of Oldham Athletic, Tottenham Hotspur of Bolton Wanderers Mansfield Town, Arsenal - Exeter City of Wolverhampton Wanderers, Ipswich Town - Hartlepool United. VOETBAL - De Belgische rechterspits Roger van Gooi heeft zijn contract bij de Duitse Bundesligaclub FC Köln tot aan het einde van het seizoen 1981/1982 verlengd. Van Gooi kwam in 1976 voor een transferbedrag van 1 miljoen gulden van Brugge naar Keulen. LONDEN De ernstige on geregeldheden die zich zaterdag tijdens de bekerwedstrijden tussen Leeds United en Manchester City hebben voorgedaan dreigen Leeds te bezuren. De Engelse voetbalbond heeft verklaard dat een nauwgezet onderzoek zal worden ingesteld en mocht Leeds verantwoordelijk zijn dan zullen strenge straffen volgen. Gedurende twintig minuten moest oit duel worden onderbroken omdat Leeds supporters het veld op waren gekomen en spelers van Manchester molesteerden. Vooral doelman Joe Corrigan moest het ontgelden. De voorzitter van deCngelse voetbalbond, sir Harold Thompson, verklaarde gisteren in Londen: „Als blijkt dat de berichten die in de kranten zijn verschenen juist zijn dan moeten we Leeds wel aanpakken. De club blijft nu eenmaal verantwoordelijk voor het gedrag van zijn spelers. De kans bestaat dat Leeds enige weken geen thuiswedstrijden op Eiland Road (het stadion van Leeds) mag spelen. We moeten een voorbeeld stellen. We kunnen dit niet langer tolereren."

de Stem | 1978 | | pagina 7