ten goede griep is het gesnotter en 'n Madrid pakt aan Machtsstrijd tussen Chinezen en Russen Gaat Prins Charles in 978 trouwen? Personeelsge hinderwetver GEVECHTEN CAMBODJA-VIETNAM: Bed Noodweer Mieren Carter Oudejaars- Terugblik Onmacht Kissinger raakt privilege kwijt Als u vijf minuten de tijd hebt is het voldoende om heerlijke kipfilet te maken. Amsterdams binnenland buitenland MET WIM KOCK Mensenhoofd in maag haai Grens Bezoek Ontmoet i bijna 1 miljoen san prijzen Lb.v. Bestefltembê vakanties voor gstarócapten ONDERZOEK I WIJST UIT: van maandag 9 janu DE STEM VAN DINSDAG 10 JANUARI 1978 P5&:•- :?-7 -. 4 i"': 1 - - - - ■v; -• v-'. •- v - - i v-v -4 m :-■ v., - ï-s - '.19 De laatste keer dat ik griep had gehad was alweer drie jaar geleden. Niet dat ik dit allemaal zo precies bijhoud, maak ik kon het gemakkelijk nagaan omdat kort voor die vorige griepaanval dat fascinerende konijnenboek van Richard Adams was ver schenen, of liever: de voortref felijke Nederlandse vertaling ervan door Max Schuchart (De Waterschapsheuvel. Het Spec trum 1974). Geen medicus zijnde en er zelden een raadplegend, weet ik niet precies wanneer een zware verkoudheid griep wordt, maar voor mezelf houd ik altijd de verhogingsnorm aan. Als ik er koorts bij krijg, dan is het griep. Dan houd ik het verticaal niet meer uit en moet ik plat. Ik probeer dan wel telkens rechtop te gaan zitten, maar hevig gebibber en een gevoel alsof er iets omkantelt achter de plaat van m'n voorhoofd, doen me weer schielijk onderuit gaan. Dat was ook drie jaar ge leden zo. De konijnen van Ri chard Adams hadden me zo in hun ban dat ik telkens opnieuw, tegen beter weten in, omhoog kwam om verder te lezen tot ik weer rillend en klappertandend onder de dekens moest. Daar gingen de konijnen dan deel uitmaken van het snel wisse lende patroon van dromen dat ik altijd geniet als ik koorts heb. Tenzij je het al te zwaar te pakken hebt, met ook nog een keelonsteking erbij bijvoor beeld, zijn de eerste twee dagen van een griepaanval niet eens zo onaangenaam. De spieren van borstkas en schouders doen nog geen pijn van het hoesten en je neus zit nog niet hopeloos verstopt, hoewel de reukzin al is aange tast. Dat laatste merk je meteen als je toch eventjes een sigaret probeert. Je lichaam gloeit en is door trokken van een aangename warmte. Droom en werkelijk heid vloeien is elkaar over. Er staat een radio aan en een nieuwslezer zegt iets over thee- en koffieprijzen. Een uur tje later vraag je je vrouw be vestiging van dat bericht want je weet niet of je het echt hebt gehoord of hebt gedroomd. Als ik mijn voet wat uitsteek voel ik de aangename koelte van linnen. Lekker. Op slaap- gebied ben ik oer-conservatief. Ik heb al in allerlei bedden ge slapen, variërend van hang matten tot tampatjes en van stretchers tot hemelbedden. Bedden met rolkussens of kus- senrollen, kapokbedden en springveermatrassen, schuim rubber en strozakken, onder gewatteerde en onder donsde kens, tussen lakens van flanel, nylon en zelfs zijde. Maar mijn ideale bed is en blijft er een met een stevige, weinig inzakkende Honden mogen vanaf dit jaar de Madrileense trottoirs niet meer bevuilen. Dit in het kader van een actie van de gemeente voor het schoon houden van de stad. Ook op het weggooien van sigarettenpeuken en dergelijke is een forse boete van rond veertig gulden per overtreding gesteld. Nu heeft de gemeente wel 60.000 papier- en afvalbakken laten plaatsen door de hele stad, maar waar de houders van honden met hun dieren naar toe moeten om ze hun dagelijkse behoeften te laten doen is niet duidelijk. Om een einde te maken aan de plaag van het overal parke ren van auto's door de Madrilenen die parkeerbonnen ver scheuren daar zij toch nooit voor de overtredingen worden vervolgd, heeft de gemeente voorts vorige maand met een particulier bedrijf een contract van vijf jaar gesloten voor het wegslepen van foutgeparkeerde auto's. matras, frisse linnen lakens en met voldoende wol eropom het gewicht daarvan op mijn li chaam te voelen. Helemaal onder de wol en opgerold als een hamster die zijn winters laap doet, kunnen alle eide- reenden van de wereld me ge stolen worden, al is hun dons nog zo zacht en glanzend. Ik droom dat ik naar een oor logsfilm zit te kijken. De artille rie buldert. Dat moet -achteraf gezien- een beeld zijn geweest uit ,,De Dissident" van Harrison Salisbury, een boek dat het leven beschrijft van iemand die nogal op Alexander Solzjenyt- zyn lijkt en waarin ik heb gepro beerd te lezen. Maar het gebul der blijkt echt te zijn. Er komt een noodweer aanrollen. Diep weggedoken, de dubbelgewe- ven Caernarfon-quilt van zwa re, stugge wol uit Wales, waar aan ik zeer verknocht ben, strak om de schouders getrok ken, kijk en luister ik naar het oergeweld van het onweer dat vlak langs mijn slaapkamer raam voorbij trekt. De ruit staat bol onder de druk van een klet terend hagelsalvo. De verticale bliksemschichten lijken binnen handbereik te staan en de don der dreunt lang na in de muren van het huis. Daar ben ik even goed wak ker van en plotseling denk ik aan mijn konijnen van drie jaar geleden. Ik verlang weer naar dat boek, maar het staat bene den in de boekenkast en ik ben te beroerd om zover te gaan. Er is ook niemand in huis die ik kan vragen het even voor me te halen. Naast mijn bed ligt ech ter nog de Elseviers Gids van Planten en Dieren in de Tuin, door Michael Chinery (Elsevier, f 35,Bij stukjes en beetjes lees ik wonderlijke dingen over zulke gewone dieren als spin nen, mieren, mussen en slak ken. de mieren 's winters de eitjes van bladluizen in hun nesten behoeden tegen bevreiezing om ze, als het lente wordt, naar de dichtstbijzijnde kamperfoeli te brengen waar ze luis kunnen worden en de honingachtige vloeistof produceren waarop de mieren verzot zijn. Wat een vooruitziendheid. Bijna men selijk Later neem ik een kijkje in zo'n mierenkamer. De droge, warme maar wat korrelige ruimte is bijna helemaal gevuld met hoog opgestapelde lui- ze-eieren. Een paar werksters houden de wacht en gaan eer biedig in de houding staan als de koningin, die me rondleidt, binnentreedt. „Die kamperfoeli van U be looft weer een zoete inval te worden, dit jaar", zegt de ko ningin. Ik ben een beetje boos. „Ik dacht altijd dat jullie die lui zen kwamen opvreten", zeg ik „Nee, nee", antwoord de ko ningin. „Wij melken ze alleen" Ik droom weer. Zo'n griepje is eigenlijk best wat gesnotter en een dagen du rende hoestbui waard. Je droomt ervan als een kind en je steekt er nog wat bij op ook. Dit voorjaar gaat de spuit over de kamperfoeli. Die mieren kun nen me wat - - "-c" Vr Bijna even fascinerend als de door Richard Adams be schreven barre tocht van de konijnen is het alledaagse leven van de mier. Met stij gende verwondering lees ik dat Bi de post trof ik vanmorgen een stuk handdoek aan. Een beetje ongebruikelijk wel. Het kwam van de Tilburgse firma Cemstolin, een bedrijf dat zich onledig houdt met het plaatsen en gevuld houden van handdoekenautomaten. In samenwerking met Veilig Verkeer Nederland heeft Cem stolin een speciale handdoek gemaakt die de gebruikers op niet mis te verstane wijze voorhoudt dat het vervoer naar huis geregeld dient te worden alvorens men het glas te vaak heft. In de toiletten van horecabedrijven e.d. zal zo'n handdoek niet misstaan. papier uw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen de ze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publika tie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. De voornaamste reden van Carter's bezoek aan Polen - aldus de nieuwste Poolse mop - was om In Polen economie te leren. Althans om te onderzoe ken hoe het mogelijk is, dat terwijl de Amerikaanse dollar in de gehele wereld in waarde is gedaald, de dollar op de zwarte markt in Polen nog steeds zeer hoog staat geno teerd! Dit onmiskenbaar feit is hoe dan ook een duidelijk be wijs van het ongeschokte ver trouwen, dat het Poolse volk in Amerika heeft. Ondanks en eigenlijk ten spijt van de pro-Russische houding van het communisti sche regime van Gierek, staat Polen nog steeds bekend als het meeste pro-Westers en dus pro-Amerikaans land achter het ijzeren gordijn. Als trouwe vazal van Moskou heeft Gierek in de tweede helft van het afge lopen jaar opmerkelijk veel di plomatieke activiteiten ont wikkeld. Hij voerde bespre kingen met Breznjev en be zocht tal van Westelijke leiders en zelfs de paus. Al deze topontmoetingen, inclusief die met Carter, moe ten in verband worden gezien met de binnenlandse moeilijk heden, waarmee Gierek met name sinds de laatste twee jaar heeft te kampen. De door de communistische partij geleide economie van Polen staat er namelijk uitzonderlijk slecht voor. Arbeiders en intellectue len komen steeds meer in op stand tegen het door Sovjet- Rusland aan Polen opgedron gen communistische regime en geven regelmatig uiting aan hun ongenoegen over de eco nomische, maar in feite over de politieke situatie. De Poolse roep om vrijheid wordt steeds luider! Ook in Nederland, waar met name de op 19 maart 1976 opgerichtte Stichting Vrij Polen, door de uitgave van het tijdschrift „Vrij Polen", de aandacht vraagt voor de Poolse vrij heidsstrijd. Want het vrije woord is een geducht wapen tegen de communistische dic tatuur, die de godsdienst ver volgt, de arbeiders onderdrukt en het recht van de menselijke vrijheid vertrapt! Vlissinge Billy" Streng,secretaris penningmeester Stichting Vrij Polen Als ik de bijdragen van de heer Diepstraten beschouw als een soort recensie van het beeldgebeuren kan ik wat be treft z'n beoordeling van de kwaliteit daarvan dikwijls wel met hem instemmen. Echter z'n Oudejaarsavond ontboezeming doet oubollig aan en draagt duidelijk de spo ren van een mens, die hoewel overigens van goeden wille, danig in de olie en de lorum is. Wat heeft n.l. die arme NCRV met de uitzending van een zang-uur uit de West- landse veilinghallen voor kwaad gedaan! Wat de heer Diepstraten daarover schrijft is ronduit diep-vijandig en on verdraagzaam. Tevens zeer kleinzielig. Waarom moet dat bespottelijk gemaakt worden? Er zijn nu eenmaal mensen wier glorie er in bestaat zich op Oudejaarsavond „zat" te drin ken en dan soms het jaar be sluiten met zichzelf of een me demens de vernieling in te rijden. Dit is ook een levens stijl en onbetwist een persoon lijke vrijheid, die echter in een verschrikkelijke verantwoor delijkheid kan uitmonden. Daarentegen is er een grote groep van ons volk die er prijs op stelt deze avond in bezin ning en samenzang door te brengen. Had de heer Diep straten de „kwaliteit" van het gebodene op de korrel geno men, dan was dat zijn goed recht geweest. Het belachelijk maken van iemands geestelijke overtuiging is eerst recht hu morloos en getuigt ervan dat de geestelijke ligging van diens straatje inderdaad bedenkelijk diep is. Bijna riool-peil! Zundert M.v.d.Valk WD-voorzitter drs. Ed Nij- pels signaleert de onmacht van Bergen op Zoom en Halsteren waar het de controle op de na leving van de milieuvoor schriften van dit soort be drijven (General Electric) be treft. Controle door Halsteren vind hij „het in feite met een vliegemepper slaan naar een olifant". Hieruit blijkt duide lijk, dat de heer Nijpels geen of weinig ervaring heeft in de omgang met grote halsstarrige dieren. Een onhandelbare hengst leg je een dun sterk koordje om z'n bovenlip (praam) en een kind draait hem met één hand op z'n knieën. Een kwade stier steek je een stalen ringetje door z'n neus en een schooljongen zet hem waar hij hem hebben wil. Een olifant sla je niet met een vliegenmep per op z'n huid. Je geeft hem én klap op z'n oog! Maar je moet wel kunnen en willen slaan. Als een pygmee in centraal Af rika een olifant achtervolgt, dan kan dat weken duren. Aan het eind van de jacht is de jager volkomen uitgeput, maar de gejaagde dood. Voordat Bergen op Zoom dood en General Electric uit geput is, zou de heer Nijpels misschien eens een flinke tik op het financiële „netvlies" van G.E. kunnen geven. Het helpt. Aardenburg S. van Jelgerhuis DURBAN (DPA) - Patholo gen in Durban proberen het mensenhoofd thuis te brengen dat in de maag van een haai gevonden is. De drie meter lange tijgerhaai was donder dag ter hoogte van de kust van Natal in netten gevangen. q£_ heel in de traditie van de film „Jaws", proberen de patholo gen vast te stellen of er sprake is van het hoofd van een vakan tieganger die op 26 december in de golfslag voor de kust ten noorden van Durban spoorloos verdween. WASHINGTON (AP) - Henry Kissinger is op nieuw een privilege kwijt dat was overgebleven uit de tijd dat hij nog minister van buitenlandse zaken was: twee bordjes met „verboden te parkeren" voor zijn huis in George town bij Washington zijn weggehaald. Een buur man had nl. bij de kanton rechter geprotesteerd tegen een parkeerbon van vijf dollar die hij had ge kregen nadat hij zijn auto voor het huis van Kissin ger had geparkeerd. Michael Putzel, de buurman en verslaggever van Associated Press, be weerde dat zijn grondwet telijke rechten werden overtreden door de voort zetting van een speciaal privilege voor de gewone burger Kissinger. (ADVERTENTIE) 2 - - (Van onze redactie buitenland) HANOI - Het zal nog wel enige tijd duren voordat de strijd tussen Cambodja en Vietnam op juiste waarde ge schat kan worden, maar het is nu al duidelijk dat de grensge vechten voor een groot deel dienen als strijd om invloed in Azië tussen de Sovjet-Unie en de Volksrepubliek China. Over de gevechten zelf geven beide partijen verschillende, meestal tegenovergestelde in formatie. De meest betrouw bare gegevens komen van de Amerikanen, die door middel van satellietfoto's te weten zijn gekomen dat er bij de strijd tussen Cambodja en Vietnam enige duizenden doden zijn ge vallen, dat er een groot aantal troepen bij de gevechten be trokken is en dat beide landen tientallen kilometers in het ge bied van de vijand geweest zijn. Hoe de gevechten tussen Cambodja en Vietnam begon nen zijn, is niet geheel duide lijk, maar er zijn enkele aan nemelijke aanleidingen. De Vietnamezen beschuldi gen Cambodjaanse soldaten ervan dat zij Vietnam binnen trekken op zoek naar voedsel. Bovendien zouden de Cambod jaanse soldaten zo nu en dan Vietnam binnen trekken om anti-communistische vluchte lingen de pas af te snijden. Ook de Cambodjanen be schuldigen Vietnamezen ervan hun grondgebied te betreden. Beide beschuldigingen zijn niet zo onlogisch, want in de grensgebieden wonen Vietna mezen en Cambodjanen vaak door elkaar: in Vietnam wonen van oorsprong Cambodjanen en andersom hetzelfde. De grens tussen beide landen kan in werkelijkheid niet scherp getrokken worden. Toch zijn er in het „koloniale tijdperk" twee grenzen getrokken. Cam bodja beroept zich op de eerste en Vietnam op de tweede, die de laatste jaren van kracht is. Op het eerste gezicht lijkt het onwaarschijnlijk dat Cam bodja met een leger dat geschat wordt op 50.000 tot 100.000 militairen, het veel sterkere Vietnam binnen is gevallen. Maar uit de verhalen die over de binnenlandse situatie van Cambodja de ronde doen, blijkt dat het meest onwaar schijnlijke in Cambodja toch waar kan zijn. Volgens de Vietnamese rege ring schenden de Cambodja nen al enige maanden de grens en moesten de Vietnamezen de Cambodjanen wel terug slaan om daarna verder het land in te trekken om Cambodja naar de onderhandelingstafel te dwin gen. Met het terugslaan van de Cambodjanen moet het leger van Vietnam eigenlijk geen problemen hebben. Vietnam heeft een leger dat geschat wordt op meer dan 600.000 mi litairen, die door de jarenlange oorlog tegen de Fransen en Amerikanen enorm goed ge traind zijn en bovendien de be schikking hebben over door de Amerikanen achtergelaten materiaal en nieuwe, door de Russen geleverde, wapens. Hebben de Vietnamezen de beschikking over Russische wapens, de Cambodjanen heb ben wapens uit China. Beide partijen zeggen ook Russische respectievelijk Chinese mili taire adviseurs gevangen ge nomen te hebben bij de strijd in de Papegaaienbek, een uit steeksel van Cambodja in Vietnam. Dat is zeer wel moge lijk, want China en de Sovjet-Unie zijn nauw betrok ken bij de twee landen. Nadat de Amerikanen Vietnam verla ten hadden, heeft Vietnam zich in de armen van Moskou ge worpen. In principe bleef Viet nam ook vriend van China, omdat de communistische par tij van Vietnam van mening is dat de socialistische wereld niet in tweeën gedeeld mag worden. Toch bekoelden de verhou dingen tussen Peking en Ha noi. Dat bleek uit twee staats bezoeken die onlangs door Vietnamese respectievelijk Cambodjaanse leiders aan Pe king gebracht werden. De Vietnamezen kregen een pover welkom, maar Pol Pot van Cambodja werd met het meest grote vertoon binnen gehaald. Datzelfde grote ver toon werd door de Chinezen gegeven op de luchthaven van Hanoi toen de Cambodjaanse diplomaten Vietnam verlieten. China ziet in Cambodja een kans om invloed in het zuid oosten van Azië te houden, want de Sovjet-Unie is in Viet nam overduidelijk „aanwe zig". En uit de geschiedenis blijkt dat Vietnam zeer graag de rol van „leidend land" in het zuidoosten van Azië wil spe len. Een leidende functie die ten koste zou gaan van zwak kere landen als Cambodja, Laos, maar ook (op langere termijn) landen als Thailand. Vietnam kan echter met de strijd tegen Cambodja erg veel prestige in het westen verlie zen. Daarom hameren de Viet namezen zo ook op vredeson derhandelingen. De Vietna mese kranten meldden zeer weinig over de strijd aan de grens met Cambodja maar kwamen steeds weer met grote artikelen die op de broeder schap van Cambodja en Viet nam wezen en duidelijk maak ten dat Vietnam niets liever wil dan onderhandelen. De stoten Cambodja in zouden alleen dwang zijn om Cambodja naar de onderhandelingstafel te ha len. Onderhandelingen zouden een verduidelijking kunnen geven van de strijd in het grensgebied en over de machtsverhoudingen van Cambodja en Vietnam en hun bondgenoten China en de Sovjet-Unie. Tot die tijd zullen we het in het westen met tegen- strijdige berichten over de strijd moeten doen. Westerse journalisten worden voorlopig niet tot het gebied toegelaten. tte LONDEN - Prins Charles van Engeland, te zijner tijd op volger van zijn moeder konin gin Elizabeth op de troon van Groot- Brittannië, wordt in november 30 jaar en hoewel niemand pressie op hem uitoe fent om te trouwen, acht men het in hofkringen geenszins ondenkbaar dat hij het dit jaar doet. Let wel, men acht het al vijf jaar niet ondenkbaar, sinds de prins van Wales 25 jaar werd en daarmee de in zijn kringen gebruikelijke huwbare leeftijd bereikte. Maar de goed ogende zoon van de koningin is na zijn 25ste onbekommerd een vrij gezellenbestaan blijven leiden met een oog voor schoonheid en ijzeren gestel. Toch zijn er nu tekenen die erop wijzen dat er inde familie van de prins zijn, die ernstig denken aan een groots huwe lijk in de Westminster Abbey. Iemand die nauw verbonden zou zijn met de voorbereiding hiervan, liet zich onlangs ont vallen dat het hem welkom zou zijn geweest als hij vanaf dit jaar met een opdracht naar het buitenland was gestuurd. Betekent dit dat de meest begeerde koninklijke vrijgezel zijn prinses van Wales en daarmee toekomstige koningin al heeft uitgezocht? aankunnen dat traditie en pro tocol het gekroonde hoofd op leggen. Aangezien meisjes niet zo lang langs de kant kunnen blijven staan als jongens, heeft de tijd de keuze van de prins van Wales beperkt. Onder de kandidaten is Lady Jane Wel- lesley, dochter van de hertog van Wellington, hertog van Ciudad Real in Spanje, mar kies van Douro in Portugal enz. enz. Lady Jane is petite, aantrekkelijk en 27. Zij en de kroonprins zijn samen op va kantie geweest in Spanje, maar zij waren als kinderen al be vriend en de hertog heeft er voor gewaarschuwd dat men meer in de vriendschap zou lezen dan erin staat. Dan is er de blonde en knappe Davina Sheffield, een van de frequentste begeleids ters van de prins van Wales, maar klaarblijkelijk niet meer dan dat. In juni '77 schreef een landelijk dagblad als was het definitief, dat de prins in het huwelijk zou treden met de charmante, intelligente prin ses Marie-Astrid van Luxem burg, dochter van groothertog Jan en groothertogin Josep hine Charlotte - zij weer de zuster van koning Boudewijn van België. Er kwam niets van. En wel- f licht komt er nooit wat van, V. want prinses Marie-Astrid is rooms-katholiek en Charles is als koning titulair hoofd van de Anglicaanse Kerk en de grondwet verbiedt het hem te trouwen met een roomse bruid. Natuurlijk is overgang tot een ander geloof in hoge kringen niet ongebruikelijk: in onze tijd beleefden we dat de Franse graaf Henri de Laborde de Monpezat zijn katholieke ge loof opgaf om de Lutherse prins Henrik van Denemarken en gemaal van koningin Mar- grethe te worden (de koningin en hij zijn zeer onlangs zeer hartelijk ontvangen door de paus. Men had tevoren beden kingen gehad en gevreesd dat Paulus VI de prins-gemaal met enige wrevel zou hebben be groet.) Lady Camilla Fane en Lady Sarah Spencer, familie van wijlen sir Winston Spencer Churchill, zijn andere namen die op de elk jaar korter wor dende lijst van kandidaten voor Charles' hand voorko men. Een steeds korter wordende lijst - daarom de nadruk op 19 78 als het jaar waarin de prins van Wales zijn prinses kiest en daarmee de toekom stige koningin van Engeland. Het hoeft het niet te beteke nen, maar men is het er wel over eens dat Charles haar reeds heeft ontmoet op een van de feestjes waarop alle meisjes die in aanmerking komen, aan hem werden voorgesteld, als hij al niet met haar is uit ge weest. Hij is echter ook opgetrok ken met talrijke blondines, brunettes en roodharigen wier komaf niet zodanig is dat zij naast hem de troon van Enge land zouden kunnen bestijgen. Prins Charles zegt dat alleen meisjes van koninklijke of aris tocratische huize het uiter mate formele leven zouden (ADVERTENTIE)' Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Futura. De eerste naaimachine met 'n etoctronlach brein. Winkel waarde/ 1846.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. DE STEM VAN DINSDAG 10 J/ Oliej Belg BRUSSEL - Niet alleen de zelfstandige brandstofverdel laten weten dat zij op 17 janu hun eisen voor het verstrijke De arbeiders in de olie industrie staken omdat CAO- onderhandelingen tussen vak bonden en werkgevers in de Belgische olie-industrie, de zogenaamde „Petroleumfede- ratie", zonder resultaat zijn gebleven. De zelfstandige fcrandstrof verdelers en verkopers willen het werk neerleggen uit protest tegen de heersende wanorde in hun be drijfstak waaraan de regering ondanks hun herhaalde ver zoeken tot nog toe niets heeft gedaan. Deze week wordt nog een bemiddelingspoging onder nomen door het Belgische Mi nisterie van Arbeid, maar het ziet er niet naar uit dat deze DEN BOSCH - „Een giganti bantse provinciale waterstaat", Ton Brugman het gisteren no oorzaken van de lange behande gunningsaanvragen inzake de de hinderwet. Dat personeelstekort is een conclusie van het raadgevend bureau Twijnstra en Gudde uit Deventer, dat in een zeer lijvig rapport de uitkomsten levert van een onderzoek dat het in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid naar die vergunningsprocedure heeft ingesteld en dat uitgevoerd in de voor zo'n onderzoek ge schikte provincie Noord- Brabant. Dat betekent dat Brabant nu beschikt over een aantal aanbevelingen tot ver korting van de procedure die op maat gesneden zijn, maar de conclusies van het onderzoek zijn ook op andere provincies toepasbaar en zelfs andere vergunningsverlenende in stanties, zoals bijvoorbeeld waterschappen, zouden het model voor een soort zelfon derzoek kunnen gebruiken. De wet luchtverontreiniging kent een termijn van zes maanden waarbinnen een ver gunningsaanvrage moet zij afgehandeld. Bij uitzonderin kan die termijn met nog een zes maanden worden verlengd maar in de praktijk is de uit zondering regel geworden, on danks het feit, dat aan de for mele vergunningsaanvrage een vooroverleg van zes maan den vooraf gaat. Dit tot grot ergernis uiteraard van het be drijfsleven, dat overigens doo standaardisatie van zijn aan vragen zelf ook zijn bijdrage i de verkorting van de proce dure zou kunnen leveren. Een van de aanbevelinge van het raadgevend bureau i het aanral deskundigen bij d le kolom slotkoersen vorige be 2e kolom slotnoteringen van gis Actieve Aandelen AKZO f20 ABN f 100 AmRo f 20 Deli-Mij f 75 Dordtsche f 20 Dordtsche Pr. Heineken f 25 Heineken H.f 25 H.A.L.Hold f 100 Hoogov. f 20 HVA-Mijen eert KNSM eert f.100 KLM f 100 Kon.Olie f 20 Nat.Ned. f 10 Nedlloyd f 50 Ommeren Cert Philips f 10 Robeco f 50 Rolinco f 50 Unilever f 20 24,00f 326,00 66,90f 121,00 167,80 165,80 132,70 126,80 23,90 322,00 65,60 121,30 165,00 165,40 133,00 12^50 25,70e 25,90f 46,10 46,00 88,80 87,00 119,00 119,50 127,80 126,00 99,90f 99,70e 101,80 99,50 136,50 133,50 26,30 25,70e 170,80 169,10e 119,00 118,00 123.20el22.70 Staatsleningen 10.50 Ned. 74 9.75 id 74 9.50 id 76-1 9.50 id 76-2 9.00 id 75 8.75 id 75 8.75 id 75-2 8.75 id 76-96 8.50 id 75 110,30 109,30 106,70 107,20 105,20 105,20 104,80 105,20 102,70 110,50 109,40 106,90 107,20 105,40 105,30 104,60 105,20 102,70

de Stem | 1978 | | pagina 4