Niet-blanke geweigerd op dansavond Lord Carver tegen overleg in Salisbury 3?g WIJZIGING VAN OMROEPWET NOG NIET ROND Sjah steunt beleid Sadat Veel reacties op „Time"- advertentie Albeda „Niet alle partijen aanwezig hache® ijlees 53ëWX»| Opmerking Lynch valt verkeerd EREDOCTORAAT GEVANGENE ROBBENEILAND I Jereina Utrechtse blijkt vermoord „EXPERIMENTEN MET NIEUW MENU Symposium over inhoud brood NODIG" •trommel binnenland buitenland Wi| hebben de prijzen die het leven goedkoper maken. Senaat twijfelt een oliebron, in Ie geboortenrege- ken. (Ned-België. 4L DE STEM VAN DINSDAG 10 JANUARI 1978 WINTERSWIJK (ANP) - De 34-jarige uit Suriname afkomstige Albert S. Haridat uit Winterswijk overweegt de organisatrice van een dansavond voor alleenstaan den aan te klagen wegens discriminatie. Haridat, die op nieuwjaarsdag als bege leider van de pupil van de Rekkense inrichting in Groenlo een dansavond voor alleenstaanden wilde bezoe ken, werd de toegeng gewei gerd. Hoewel hij voldeed aan de toelatingseisen van de Gelderse Bond van alleen staanden (ouder dan dertig jaar en alleenstaand), mocht hij de danszaal niet in. Zijn - blanke - pupil mocht wel naar binnen. Volgens de organisatrice van de dansavond, mevrouw Siersma uit Winterswijk, hebben dergelijke avonden elders in Gelderland met kleurlingen minder goed ge werkt. Men vreest dat bij toe lating van een buitenlander er later meer zullen komen. Zij zegt het beter te hebben gevonden als de Rekkense in richting tevoren contact had opgenomen over het bezoek van de pupil en zijn begelei der. Haridat woont zeven jaar in Nederland en is sociaal- pedagogisch medewerker bij de inrichting. Mevrouw Siersma verklaarde gister avond het gebeurde te be treuren en wenste verder geen commentaar te geven. ADVERTENTIE 500 gram nele kilo Wij hebben de prijzen die het leven goedkoper maken. ED 02-01 SALISBURY (Reuter, APP) - De Britse hoge commissa ris voor Rhodesië, lord Carver, heeft in Pretoria het hui dige overleg in Salisbury tussen de Rhodesische premier, Ian Smith, en de gematigde zwarte leiders van de hand gewezen. Hij zei dat het Brits-Amerikaanse plan voor een regeling in Rhodesië nog steeds veel waarde heeft. Op een persconferentie na een ontmoeting maandagoch tend met de Zuidafrikaanse minister van buitemlandse za ken, Pik Botha, onderstreepte hij dat een akkoord dat niet „alle betrokken partijen om vatte", weinig kans heeft om een einde aan de guerrillastrijd te maken. Het patriottisch front van Joshua Nkomo en Robert Mu gabe dat de guerrillastrijders die hun basis in Zambia en Mozambique hebben, leidt, neemt niet deel aan de onder handelingen in Salisbury. Nkomo en Mugabe zijn uitge nodigd binnenkort een be spreking met de Britse minis ter van buitenlandse zaken, David Owen, te voeren. Pre mier Smith heeft gisteroch tend opnieuw een onderhoud gehad met de gematigde zwarte leiders. De Britse hoge commissaris deelde op zijn persconferentie nog mee dat hij een grote mate van overeenstemming over de toekomst van Rhodesië had be reikt met president Sa mora Machel van Mozambique. Hij noemde zijn tweedaags overleg met Machel zeer belangwek kend en waardevol. Hij ver trekt later op de dag naar Ga- DEN HAAG - In de Eerste Kamer zijn de meeste fracties nog niet overtuigd van de noodzaak de omroepwet zodanig te veran deren, dat nieuwe zendgemachtigden moeilijker aan bod komen. Dit voorstel is door de Tweede Kamer al wel aanvaard. Daar stemde toen ook de WD-fractie voor, hoewel de liberalen in de senaat nogal wat bedenkingen koesteren. Het gaat hier vooral om het plan nieuwe zendgemachtig den te onderwerpen aan een aantal voorwaarden, voordat zij voor een proefjaar de ether in kunnen. Ze moeten dan aan tonen een programma te kun nen maken, waaraan behoefte bestaat en dat tevens verschilt van wat bestaande omroepen al brengen. Dat stuit bij het CDA in de senaat op grote be zwaren. Naar hun oordeel ■naken de bezitters van zend tijd (de bestaande omroepen dus) samen met de minister van CRM en de Tweede Kaemr net wel bijzonder bont. Het CDA doelt daarbij op oud-minister van Doorn, die DE partijvoorzitter en fractie leider van de PPR, Herman Verbeek en Ria Beckers, heb ben een „notitie" over de neu- 'fonenbom aan de Ameri kaanse ambassadeur en de JVestduitse zaakgelastigde in Den Haag overhandigd en deze toegestuurd aan de ambassa deurs van de andere NAVO- 'anden. z'n plannen vorig jaar met suc ces door de Tweede Kamer haalde. Zijn opvolger, me vrouw Gardeniers, blijft voor alsnog op het standpunt staan, dat de wetswijziging moet worden doorgevoerd, gezien het feit, dat de Tweede Kamer er van harte mee instemde. De VVD-fractie vraagt zich af wat eigenlijk de objectieve normen zijn waaraan aspirant-zendgemachtigden moeten voldoen en de PvdA- fractie zou wel eens willen weten wat de minister onder stromingen verstaat. Een van de nieuwe voorwaarden voor een plaats in de ether is name lijk dat men een stroming moet vertegenwoordigen. Overigens is de meerderheid van de Eerste Kamer wel blij met enkele andere onderdelen uit de wetswijziging. Zo prijzen WD en PvdA-fracties het verwijderen van het censuur-artikel uit de wet. Dat artikel gaf de minister de be voegdheid in een programma in te grijpen indien de veilig heid van de staat, de openbare orde en de goede zeden zouden worden geschaad. Deze zaken worden voldoende via de strafwet beschermd vindt men. barone waar hij de regering van Botswana zal inlichten over het resultaat van zijn be zoek aan zuidelijk Afrika dat bedoeld was om een nieuwe impuls te geven aan het Brits-Amerikaans plan voor een regeling in Rhodesië. Lord Carver noemde ook zijn gesprek met minister Botha uiterst waardevol. Botha had hem de opvatting van Zuid-Afrika inzake Rho desië meegedeeld. (Van onze correspondent) LONDEN In Britse rege ringskringen is men niet te spreken over wat de Ierse pre mier Jack Lynch (60) zondag voor de radio van z'n land ver teld heeft inzake de kwestie Ulster. Vooral zijn verklaring, dat Dublin later amnestie zou kunnen verlenen aan veroor deelde leden van de IRA, wordt in Londen beschouwd als olie in het vuur. Ongunstige reacties van pro testantse Noordierse leiders op de beschouwingen van premier Lynch hebben Britse politici in een moeilijk parket gebracht. De zes officiële unionisten en de democratische unionist dominee Ian Paisley weigeren nog verder te praten met Lon den als de zaken niet spoedig opgehelderd worden. Als een verduidelijking uitblijft, zal de minderheidsregering Callag- han in het Lagerhuis ook de po litieke steun van de zes offi ciële unionisten moeten mis sen, wat uiteraard erg riskant voor haar is. De verklaringen van premier Jack Lynch in Dublin geven volgens de unionisten van Bel fast de indruk, dat de Britse premier Callaghan hem be paalde dingen beloofd heeft tijdens een laatste gesprek in Londen, afgelopen september. Het kunnen beloften zijn in verband met verdeling van de macht als Ulster gedeeltelijk autonomie en een interim regering krijgt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De universiteit van Amsterdam heeft gisteren een eredoctoraat uitgereikt aan de zwarte Zuidafrikaanse leider Govan Mbeki, die in 1964 tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld en sindsdien gevangen zit op het Robbeneiland, een ijzingwekkend oord waar het apartheidsregiem zijn belangrijkste politieke gevangenen opsluit. Het waren Mbeki's zonen Thabo en Moletski, die het eredoctoraat gisteren voor hun vader in ontvangst namen. Het gaat hier om een eredoctoraat in de sociale wetenschappen, dat aan de nu 68-jarige Mbeki is toegekend voor zijn boek „South- Africa, the Peasants Revolt" (Zuid-Afrika, de boerenopstand). Hij s schreef dit boek, dat vooral de achtergronden van de wantoestandpolitiek ontrafelt, in de jaren 1962 en 1963, toen hij vrijwel voortdurend op de vlucht was voor de Zuidafrikaanse geheime politie. Hoewel het eredoctoraat officieel een onderscheiding is voor baanbrekend wetenschappelijk werk, wordt de politieke betekenis ervan zowel in kringen van de Amsterdamse universi teit als in die van het Zuidafrikaans verzet sterk gevoeld. Het Afrikaans Nationaal Congres, in dienst waarvan Govan Mbeki destijds zijn vrijheid heeft opgeofferd, hecht er zelfs zoveel belang aan dat secretaris-generaal Alfred Nzo gisteren persoonlijk bij de plechtigheid in Amsterdam aanwezig was. En Mbeki's zoon Thabo, vertegenwoordiger van het ANC in Nigeria, zei de toekenning van het eredoctoraat aan zijn vader „heel belangrijk" te vinden, „niet alleen voor hemzelf", maar ook en vooral voor alle politieke gevangenen. Het is een teken van achting en bewondering die men in Nederland heeft voor deze mensen, die door Vorster als misdadigers worden beschouwd". Govan Mbeki zit samen met zijn medegevangenen Nelson Mandela en Walter Gisulu in een apart gedeelte van het gevangeniscomplex op Robbeneiland. Deze herten overleefden de slachtpartij in het hertenkamp op de Efteling (Van een onzer verslaggevers) KAATSHEUVEL - „Dit is puur sadisme", zegt de heer P. Schapendonk, hoofd dienst buiten objec ten, van de Efteling over de slachtpartij, afgelopen zondag in het hertenkamp van het recreatiepark, waarbij vijf van de acht drachtige damherten door onbekenden op afschuwe lijke wijze werden afge maakt. „Ik kan geen enkel motief bedenken waarom men dit heeft gedaan. Sa disme: dat is het enige. En wat staat ons dan nog te wachten. Ik heb hier ook tien rijpaardjes lopen". Zijn trieste relaas over het gebeurde: zondagmor gen omstreeks elf uur ont dekte de dierenverzorger, de heer J. Klijn, dat er vijf hindes dood in het herten kamp verspreid lagen. On derzoek wees uit dat de die ren eerst lam geschoten en vervolgens met een geweer schot zijn afgemaakt, waarbij de loop tegen de nek werd gehouden. „Toen ik er bij kwam, liep ik met de tranen in de ogen", zegt de, toch nuchtere, voorman op de Efteling de heer W. van de Loo. „Dit is professioneel ge beurd", aldus de heer Schapendonk. „Je moet erg goed kunnen schieten om een hert van achteren tus sen de benen te raken. Ge raffineerd ook, want in de uierstreek zit het zenuw stelsel. Als dat geraakt wordt, is het dier verlamd en zakt door zijn poten". De herten die een snel heid van 80 km per uur kunnen ontwikkelen, moe ten in panische angst ge tracht hebben aan hun be lagers te ontkomen, want de ijzeren afrastering rond de weide vertoont op meerdere plaatsen uitstulpingen, waar de plukken haar nog aan vast zitten. Twee hindes wisten on gedeerd te ontkomen door de stal in te vluchten. De bok en een derde hinde lopen kreupel rond als ge volg van schoten hagel. Onder het personeel van de Efteling heerst versla genheid door het gebeurde. „Stropers zijn het niet ge weest", aldus de heer van de Loo, „want dan schiet je toch niet eerst vijf herten neer. Trouwens, niets wees erop dat het hen «m het wild te doen was. Een wraakactie? De heer Schapendonk: „Hebben we ook aan gedacht. Ik heb op de afdeling personeel nage gaan of er soms iets gepas seerd is met deze of gene. Niets. Ik houd het erop dat men dit uit sadisme heeft gedaan. En daar kunnen we ons, ondanks onze bewa kingsmaatregelen, op dit uitgestrekte terrein niet af doende tegen beschermen". (Van onze redactie buitenland) ASWAN President Anwar Sadat heeft het vredesinitia tief in het Midden-Oosten be sproken met de sjah van Iran, een van de weinige Arabische leiders die hem daarin geheel steunt. Toen hij voor dit een daags overleg in het Egypti sche Aswan arriveerde ver klaarde de sjah dat hij voor stander is van een vredesverd rag met Israël op basis van de door Egypte ontwikkelde be ginselen. Bij de besprekingen met Sa dat, waarin de sjah zich over de stand van de Egyptisch- Israëlische vredespogingen zal informeren, zal het naar de mening van politieke waarne mers vooral gaan om de rol van Iran bij internationale garan ties voor een vrede in het Midden-Oosten en de mate riële steun aan het Palestijnse volk. Israël en Egypte hebben hun standpunten in de strijdvraag om de joodse nederzettingen in de Sinaï opnieuw bekrachtigd. De Egyptische vice-president Husni Mubarak verweet de premier van Israël, Menachem Begin, dat hij met zijn uitlatin gen over het voortzetten van de nederzettingspolitiek in de Sinaï „niet de weg naar de vrede volgt". President Sadat zei zondag dat hij niet akkoord zou gaan met de aanwezigheid van ook maar een Israëlische militair of burger in voormalig Egyptisch gebied. Premier Begin ver klaarde later dat Israël aan de joodse nederzettingen in de Sinaï of op de westelijke oever van de Jordaan zou vasthou den en dat het zijn vredesvoor- AMSTERDAM (ANP) - Nergens in Europa worden op de wegen zoveel vogels en andere dieren doodgereden als in ons land. Dat komt, omdat er veel voedsel op de wegen ligt, dat afkomstig is uit broodtrommeltjes, die op weg naar huis door werknemers en scholieren worden leeggeschud. Zij willen hun vrouw of moeder de teleurstelling besparen, omdat zij de met liefde klaargemaakte inhoud van de doos niet hebben leeggegeten, maar hun honger op een andere manier hebben gestild. Dit zegt A.H. Reinders, hoofd van de afdeling gastenservice van de afdeling recreatie van Philips in Eindhoven. Hij concludeert, dat er veel trommeltjes zijn met een goede inhoud, maar ook veel met een slechte en dat er wat betreft de voeding in het gezin nog een terrein braak ligt. Reinders sprak gisteren in Amsterdam op een symposium ter gelegenheid van de die dag geopende tentoonstelling Horecava 1978. Het was gewijd aan een verstandiger manier van eten, waardoor onder meer hart- en vaatziekten zouden kunnen worden voorkomen. Ongeveer 85 procent van de Nederlandse werknemers en ongeveer 95 procent van de overblijvende scholieren hebben een broodtrommeltje bij zich waarvan de inhoud teveel calorieën bevat en te weinig fruit. Hij wees erop, dat met de inhoud bovendien veel geld is gemoeid en achtte het mogelijk daarin door goede voorlichting op scholen een verandering te brengen. Landelijk zou van regeringswege de huisvrouw op de hoogte moeten worden gebracht. Met prekerige praatjes kom je er niet, zo zei prof. dr. H.C. Hemker, hoogleraar biochemie aan de rijksuniversiteit Limburg. Experimenten hebben volgens hem aangetoond dat een nieuwe wijze van samenstelling van het menu mogelijk is. In termen van de keuken betekent dit weinig vet vlees, weinig orgaanvlees, weinig boter en weinig zoetigheid. De medisch directeur van He Nederlandse Hartstichting, dr. A. Dekker, meende dat bij dit alles een belangrijke verbetering kan worden bereikt als de industrie zal overgaan op andere grondstoffen, zoals ongeharde plantaardige oliën, meervoudig onverzadigd vet, soja-eiwit en dieetmargarine. stellen wel eens zou kunnen in trekken als Sadat zich niet wat plooibaarder toonde en zijn taal niet matigde. De Egyptische delegatie bij de militaire besprekingen met Israël, die morgen in Cairo be ginnen, zal onder leiding staan van minister van oorlog gene raal Mohammed Gamassy. Leden van de commissie zijn o.a. luitenant-generaal Mo- hamed All Fahmi, de stafchef van de Egyptische strijdkrach ten, generaal-majoor Ahmed Hussein Shawkat, hoofd van de militaire inlichtingendienst en generaal-majoor Taha El- Magdoub, secretaris van de na tionale defensieraad. De Israëlische delegatie zal worden geleid door minister van defensie Ezer Weizman. Egypte wil 2,1 miljard dollar van Israël als compensatie voor de olie die acht jaar lang uit de Sinaï is gehaald, zo heeft premier Mamdouh Salem gis teren gezegd. Er komen nog meer schadevergoedingensai- sen aan Israël, maar hij gaf hierover geen bijzonderheden. Egypte heeft de olievelden te Aboe Rodeis en Ras Soedr aan de Golf van Suez in september 1975 weer in handen gekregen, nadat Israël sinds juni 1967 deze had veroverd. DEN HAAG (ANP) - De ad vertentie die de Nederlandse Stichting Vrije Relatierechten in het Amerikaanse tijdschrift Time Magasine heeft ge plaatst, is in de Verenigde Sta ten niet onopgemerkt geble ven. Dit zegt Koos Huijsen, woordvoerder van de stich ting. In de advertentie wordt geprotesteerd tegen de behan deling van homofielen in de Verenigde Staten. Op het moment van de ad vertentie in Time verscheen, in de eerste week van januari, was Huijsen in Amerika. Hij is geïnterviewd voor radio en te levisie. Het dagblad New York Times wijdde in de hoofdre dactionele kolommen aan dacht aan de ingezonden me dedeling uit Nederland. De advertentie, die ook aan dacht heeft gekregen in het Franse dagblad Le Monde en de Zwitüerse Neue Züricher Zeitung, heeft bijna een ton gekost en is gefinancierd uit de opbrengst van een nachtcon cert. Dat concert is door de stichting begin oktober in het Amsterdamse Concertgebouw seoreaniseerd. J Laten we - op het moment dat mijn hoofd bonkt en de warme en koude rillingen om beurten mijn lichaam teisteren -eerst eens even alle zieken be terschap wensen. Ik loop daarmee vooruit op de goede wensen die mij ten deel zullen vallen wanneer mijn overigens ijzersterke lichaam (fietsen, sporten, koud water) de strijd tegen de opdringende micro ben zal verliezen. Bij voorbaat hartstikken bedankt. Nachtuilen, nachtbrakers, nachtvlinders, och dat komt me allemaal nog wel bekend voor. Maar nachtkippen? Dat gaat m'n petje te boven. Daarom is er dan ook een Canadese onderzoeker in dat probleem gedoken. Hij ont dekte dat het veel voordelen heeft om in de kippenfokkerij een gedempte verlichting aan te brengen. De onderzoeker, ene Proud- foot, is uitgegaan van het feit dat de beperkte verlichting in nachtgelegenheden een sfeer van rust geeft. Hij verminderde de elektrische verlichting in de hokken, die gewoonlijk op dag- lichtpeil wordt gehouden, ge leidelijk tot een zodanige schemerigheid, dat het men selijk oog een kwartier nodig heeft om zich aan te passen. Stikdonker dus, denk ik dan. Daarop bleek dat de kippen minder onderling vochten en dat hun gewicht sneller toe nam, doordat zij zich minder verplaatsen. Luie varkens dus, die kippen. Voorts bleken de energiekos ten aanzienlijk te dalen (nou, dat had ik zelf ook wel kunnen bedenken), terwijl het ook mo gelijk was de hoeveelheid eiwit in het voedsel te verminderen zonder dat de kwaliteit van de kippen er op achteruit ging. Een vraag blijft me bezig houden: Leggen die nachtkip pen nou ook nog eieren? Die beterschapswens geldt natuurlijk ook premier Van Agt, van wie gisteravond be kend werd, dat hij ziek was. Het dak is nu van het huis. Laten we er het beste van ho pen. MERIJN (Vervolg van pagina 1) Werkgeversvoorzitter Van Veen stelde vast dat de vak bonden in het cao-overleg in de bedrijfstakken verdere eisen voor koopkrachthandhaving op tafel leggen. Dit als gevolg van de hogere btw-tarieven voor aardgas. Dit verstoort het evenwicht. Via de aardgaspro- blematiek en het uitstralings effect van het minimumloon zullen we de boot andermaal missen, aldus Van Veen. Wim Spit merkte op dat de vier hervormingsvoorstellen, waar de vakbeweging veel waarde aan hecht (de vermo- gensaanwasdeling, de herzie ning van de wet op de onder nemingsraden, de wet selec tieve investeringsrekening en de grondpolitiek) in het re geerakkoord vaag zijn om schreven. Wanneer de regering op die weg doorgaat dan is voor ons de aardigheid er af. Dat geeft consequenties voor het ons te voeren beleid, aldus Spit. Volgens hem geldt dat ook wat de huurverhoging be treft. Het kabinet-Den Uyl ging akkoord met uitstel van de jaarlijkse huurverhoging van 1 april tot 1 juli. „Wanneer dat teruggedraaid Wordt moe ten we ons nader beraden", zo zei hij. „We zullen het beleid volgen met niet te verbloemen argwaan. Wij zullen het volle kracht tegenwicht bieden, opdat het beleid, dat wij wil len, niet in de verdrukking komt". UTRECHT (ANP) - De op 7 december doodgevonden 52- jarige Utrechtse Cornelia van Ee blijkt te zijn vermoord. Aanvankelijk hield de Utrechtse politie het op zelf moord. Maar bij het nader aan de tand voelen van de zich haar pleegzoon noemende 32-jarige kantoorbediende H.P.L.W. gaf deze zulke tegenstrijdige ver klaringen dat de recherche hem op verdenking van moord heeft aangehouden. In eerste instantie had de man, die bij het slachtoffer in woonde, verklaard dat hij de vrouw 's morgens vroeg leven loos in de keuken had aange troffen. Ze zou zich hebben opgehangen. De politie trok deze verklaring eerst niet in twijfel.

de Stem | 1978 | | pagina 3