Goes wil nieuwe afspraak met Nederlandse Spoorwegen Beroep tegen lozings vergunning .K. voor Westerschdde KVP weinig moeite met verkiezingsprogram CDA Banke wordei BRUG G.S. Zeeland betreuren gebrek aan vooroverleg inzake Schouwen Nog geen gelijk voor taxicentrale Borsele RECONSTRUCTIE STATIONSGEBIED Vergadering waterschap Schouwen stad streek markten G. de Jager voorzitter tec hnolo gisc he dienst Twee weken geëist voor rijden onder invloed Harde handel Droog brood DE STEM VAN DINSDAG 10 JANUARI 1978 r> (Van een onzer verslaggevers) WEMELDINGE - Aan alles komt een eind, zo ook aan het lange „draaierige" leven van de Postbrug bij Yerseke. De oude brug is door Rijkswater staat op de wal gezet langs het kanaal door Zuid-Beveland. Blijkbaar om het decor wat te verlevendigen staat er nu ook nog een drooggezet schip bij. (Van een onzer verslaggevers) GOES - B. en W. van Goes adviseren de gemeenteraad een nieuwe overeenkomst aan te gaan met de Nederlandse Spoorwegen in het kader van de reconstructie van het stationsgebied en omgeving. De plannen omvatten de bouw van een nieuw spoor wegstation, een bestelkantoor van de PTT, een kantoorge bouw te bouwen door het bouwbedrijf Delta b.v., recon structie van het stationsvoor plein, de aanleg van een nieuw busstation aan de westzijde van het nieuwe NS-station, de aanleg van een parkeerterrein voor langparkeerders bij het nieuwe busstation en de aanleg van een verbindingsweg tussen het parkeerterrein annex bus station en de stadsontslui- tingsweg tussen de Van der Spiegelstraat en de Westsin gel. De gemeente neemt de kos ten van het busstation, het parkeerterrein en het stations voorplein voor haar rekening. Hiermee is rond 1,5 miljoen gulden gemoeid. Op grond van de nieuwe overeenkomst met de NS draagt de NS in de kos ten van het parkeerterrein en die van het stationsvoorplein 366.000 gulden bij. Ingeval de minister van verkeer en water staat een subsidie van 551.000 gulden verstrekt resteert een zelfde bedrag ten laste van de gemeente. Voorts stellen B. en W. de raad voor een voorbereidings krediet van 100.000 - be schikbaar te stellen voor de bouw van een nieuw stadskan toor in het gebied van de A. Joahimikade-Oostsingel Oude Singel. De gemeente heeft voor de stichting van een nieuw stadskantoor inmiddels een reserve van rond 2 miljoen gulden gekweekt. Verder ver wacht men dat uit de verkoop van gemeentegebouwen aan het Geertesplein in Kloetinge en aan de Oostwal ongeveer 5 miljoen gulden beschikbaar komt. B. en W voelen er niets voor de jaarlijkse kermis te ver plaatsen van het evenementen terrein naar de Grote Markt. Uit de burgerij was een ver zoek ontvangen om de kermis weer op de Grote Markt te doen plaats vinden. Daarbij was onder meer aangevoerd dat rond het evemenententer- rein horecabedrijven ontbre ken. B. en W adviseren de raad de kermis niet naar de Grote Markt te verplaatsen aange zien de bezawren die destijds tegen de kermis op de Grote Markt waren ingebracht nog steeds gelden. De instelling maatschappe lijke belangen in Goes wil de rehabilitatie van de St. Jacobs- straat voortzetten. Daartoe wil zij de panden 9,24 en 38 van de gemeente aankopen B. en W. stellen de raad voor op dit ver zoek positief te reageren. GOES, 9-1-78 Groenten per stuk, knolsel derij met groen 25 per kg., wit lof AI 210 BI 95-120,spruiten AD. 107-141, A. 35-50 en doordraai, B doordraai. Groene sav. kool 17-25, Witte kool 10-, boerenkool 11-16, rode kool 9% en doordraai, prei I 25-29 II doordraai, uien middel 12, aardappelen 9-10. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Het bestuur van de technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen heeft tot voorzitter van deze dienst benoemd de heer G.J. de Jager, dijkgraaf van het waterschap De Brede Watering van Zuid- Beveland. De heer De Jager volgt in deze functie de heer J.B. Becu op die met het oog op zijn leef tijd het voorzitterschap van de dienst heeft neergelegd. Ver reweg de meeste stemmen werden op dijkgraaf De Jager uitgebracht. Als leden van het dagelijks bestuur van de tech nologische dienst zijn herbe noemd jhr. mr. G.C.D. Rutgers van Rozenburg, dijkgraaf van het waterschap Walcheren, de heer H. Cijsouw, gezworene van het Axeler Ambacht en de heer A.P.M.M. van Gurp, ge zworene van het waterschap Tholen. Als nieuw lid van het dagelijks bestuur werd geko zen K.J.A. baron Collot d'Escury, dijkgraaf van het waterschap Hulster Ambacht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De officier van justitie bij de politierech ter te Middelburg had zich niet kunnen verenigen met het vonnis waarbij de 34-jarige spuiter F.P.G. de B. uit Vlis- singen werd veroordeeld tot 250 gulden boete en voorwaar delijk een jaar intrekken van het rijbewijs met proeftijd van 2 jaar. Verdachte was 's morgens om acht uur door de politie in zijn woonplaats aangehouden omdat hij de door hem be stuurde auto zo slingerend reed. De bloedproef gaf een al- coholpromilage van 1.86 te zien Dat zou het gevolg zijn van een feestje, dat verdachte de avond tevoren had gevierd. Na het feestje was verdachte een poosje gaan slapen. „Dan hebt u niet lang genoeg geslapen", constateerde de president van het Haagse gerechtshof, waar de spuiter door het hoger be roep terecht stond. De proc. generaal kon het standpunt van de officier be grijpen en volgde diens eis van twee weken gevangenisstraf en voorwaardelijk vier maanden intrekking van het rijbewijs. Arrest op 20 januari. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE - Medewerkers van het laboratorium voor grondmachanica te Delft zijn op de haven van Yerseke be gonnen met een onderzoek van de stevigheid van de on dergrond van het havenpla teau. Met behulp van een spe ciale hydraulisch aangedre ven boor graaft men vele me ters diep om erachter t eko- men hoe de gelaagdheid on der de Yerseke haven is. Op het havenplateau van de jachthaven, waar men gis termiddag werkte ging de boor elf meter diep. De bo ringen verliepen er niet zo soepel. De eerste mislukte, waarschijnlijk omdat de boor op een stuk staal stuitte dat de damwand van de haven op zijn plaats houdt. Het laboratorium voor grondmachanica verricht het bodemonderzoek, en ook op andere plaatsen langs de Oosterschelde, in opdracht van Rijkswaterstaat. De re sultaten van de grondborin gen worden in Delft bekeken, waarna ze een basis vormen voor de dijkversterkingen zoals die op het ogenblik langs de Oosterschelde plaatsvinden. „Boorman" Willem Fakkert aan het werk. (Van een onzer verslaggevers)' MIDDELBURG - Gede puteerde Staten van Zee land hebben de minister van CRM per brief laten weten het zeer te betreuren dat met hen geen voorover leg is gepleegd over het plan om de kop van Schouwen aan te wijzen als beschermd natuurgebied. Een goed vooroverleg had volgens G.S. veel misverstanden en irritatie kunnen voorko- Het college meent dat de onmiddellijke inwerkingtre ding van de rechtsgevolgen van de voorgenomen aanwij zing tot beschermd natuurge bied vooral voor de gemeente Westerschouwen gevolgen kan hebben die op korte termijn niet geheel zijn te overzien. In hun brief aan de minister geven G.S. de bewindsman in overweging alle belangheb benden, dus ook de gemeenten zelf, in de gelegenheid te stel len hun mening over de over wogen aanwijzing bij G.S. kenbaar te maken bmnen veer tien dagen na afloop van de termijn van terinzagelegging van de stukken. G.S. zenden binnen vier maanden na ont vangst van de beschikking alle bij hen ingekomen stukken, vergezeld van hun eigen be schouwingen, aan de minister. Op verzoek kan deze termijn met twee maanden worden verlengd. De minister stuurt de stukken weer door aan de na- tuurbeschermingsraad en de rijksplanologische dienst, die binnen zes (of acht) maanden na ontvangst van de beschik king hun advies moeten uit brengen. Binnen een jaar na zijn be schikking tot het in overwe ging nemen van de aanwijzing beslist de minister definitief of de aanwijzing doorgaat. Momenteel liggen de stuk ken op het gemeentehuis van Westerschouwen ter inzage. In de voortgaande procedure zul len G.S. de minister voor 8 april 1978 of uiterlijk 1 juni 1978 moeten adviseren. Voor 8 december 1978 zal de minister definitief moeten beslissen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland behandel den gisteren het beroep dat de taxicentrale De Muynck Borsele heeft ingesteld tegen het besluit van B en W. van Borsele om de vier taxivergunningen die dit bedrijf bezat in te trekken en daar voor in de plaats één vergunning af te geven. B. en W. zijn van mening dat het handhaven van vier taxi- vergunningen voor één bedrijf de verhoudingen in de ge meente ten opzichte van an dere taxiondernemers scheef trekt. Daarbij overwoog het college tevens dat de desbe treffende auto's behalve als taxi ook voor andere doelein den worden gebruikt onder meer als directiewagen. De firma De Muynck is een doch ter van de busonderneming AMZ. Van de kant van de firma De Muynck werd betoogd dat men de vier taxivergunningen nodig heeft om het dienstbe toon zo groot mogelijk te doen zijn. Indien men slechts over één taxivergunning zou be schikken zou men klanten moeten teleurstellen. Gedepu teerde A. Kaland wees erop dat dit in elk dorp waar een taxi bedrijf gevestigd is wel eens het geval kan zijn. De commissaris der konin gin dr. C. Boertien, vroeg zich verwonderd af hoe het voor een taxionderneming mogelijk is vier wagens in exploitatie te hebben die gezamenlijk per jaar een kilometerbestand van 18.000 hebben. Van de zijde van de firma De Muynck werd in dit verband opgemerkt dat de auto's ook wel voor zittend ziekenvervoer worden ge bruikt. Namens de rijksver keersinspectie district Zeeland die vier taxivergunningen voor het Borselse bedrijf ook teveel van het goede vindt werd als tussenoplossing voorgesteld om, met vernietiging van het besluit van B. en W. van Bor sele aan de firma De Muynck naast een normale taxivergun ning een beperkte vergunning voor zittend ziekenvervoer te verlenen. Tegen dit voorstel maakte de vertegenwoordiger van de gemeente Borsele be zwaar omdat vernietiging van het B. en W.-besluit zou in houden dat B. en W. onjuist zouden hebben gehandeld. Volgens hem zullen B. en W. het afgeven van een beperkte vergunning voor zittend zie kenvervoer naast een volledige taxivergunning in welwillende overweging nemen. ZIERIKZEE - Het water schap Schouwen-Duiveland houdt een algemene vergade ring op maandag 23 januari om 14.00 uur in 's landskamer in Zierikzee. De agenda vermeldt onder meer de beëdiging van de nieuw- en herbenoemde hoofd ingelanden. BERGEN OP ZOOM/TIL BURG - De stichting Bra bantse Milieufederatie te Til burg en de landelijke stichting Natuur en Milieu te 's- Graveland zullen zo goed als zeker beroep aantekenen tegen de beschikking van minister S. Tuynman (Verkeer en Water staat) om de lozingsvergun ning van General Electric Plastics te Bergen op Zoom voor de Westerschelde onmid dellijk in werking te laten tre den. De beide stichtingen zullen woensdag hun bezwaarschrif ten op grond van de wet Arob (Administratieve rechtspraak overheidsbeschikking) bij de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State deponeren. De BMF en Natuur en Mi lieu, die vermoedelijk de stich ting Zeeuws Coördinatieor gaan voor natuur- milieu- en landschapsbescherming en de vereniging Milieuhygiëne Zee land aan haar zijde zullen vin den, zijn het oneens met het feit dat de nieuwe lozingsver gunning al van kracht werd terwijl zes daartegen inge diende bezwaren nog op een uitspraak wachten. Via het Arob-beroep hopen ze een schorsing te bereiken van het besluit van de minister en een aanvullende voorziening, die het General Electric onmoge lijk moet maken haar lozingen van het formaat zoals die in de vergunning omschreven zijn tot in lengte van dagen voort te zetten. Natuur en Milieu en de Brabantse Milieufederatie besteden gisteren met hun ju ridische afdeling de hele dag aan de nieuwe beroepsproce dures. MIDDELBURG - De com missie voor sociale zaken, volksgezondheid en maat schappelijk werk uit de Pro vinciale Staten van Zeeland komt in openbare vergadering bijeen op woensdag 11 januari om 15.00 uur in het provincie huis te Middelburg. De commissie bespreekt op zijn vergadering een voorstel inzake het bijzonder regionaal welzijnsbeleid. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN - In het CDA-verkiezingsprogramma voor de Provinciale Staten kan volgens het kringbestuur van de KVP- Zeeland niet sterk genoeg benadrukt worden, dat het provinciaal bestuur gunstige vestigingsvoorwaarden moet zien te bereiken voor het bedrijfsleven in de provincie. Het kringbestuur deed deze uitspraak bij de bespreking van het verkiezingsprogramma onlangs in het dorpshuis in Kruiningen. Op 2 februari zal het CDA-verkiezingsprogramma definitief worden vastgesteld. De KVP-Zeeland bleek met het ontwerp programma weinig moeite te hebben. Hier en daar werden wat sterkere accenten gelegd. Het gezin als primair samenlevings verband wil het CD A-bestuur Zeeland niet meer zo sterk hand haven en het woordje „primair" schrappen. Dit riep in KVP- kring wel wat vraagtekens op. Het CDA wil ook meer nadruk op vorming en scholing voor vrouwen. Op welzijnsgebied wordt bevordering van het particuliere initiatief gevraagd en een evenwichtige spreiding van voorzieningen, ook over kleine woongemeenschappen. Op cultureel vlak zegt het CDA, dat naast het Zeeuws museum er duidelijk plaats is voor streekmusea. Het CDA-program vraagt verder van de provinciale overheid dat bij het bevorderen van cultuuruitingen de godsdienstige en leensbeschouwelijke overtuiging en van de bevolking gerespecteerd worden. De KVP-Zeeland wil daarbij meer aandacht voor de regionale om roep. Tussen de vormingsinstituten moet meer samenwerking komen teneinde de behoefte beter op het aanbod te kunnen af stemmen. De KVP wil uitdrukkelijke waarschuwing, dat de vor mingspatronen bij die vormingsinstituten geen vervormingspa tronen worden. Waakzaamheid is geboden. Op het vlak van de bejaardenzorg moet duidelijk naar voren komen dat het zelfstandig wonen belangrijk is, stelde de KVP- Zeeland. Het milieubeleid vraagt steeds duidelijker een inter provinciale aanpak, zoals blijkt uit de affaire General Electric Bergen op Zoom. De KVP wil ten aanzien van het vrijwilligerswerk op jeugd- en jongerengebied niet alle heil zoeken bij dat werk, dat gestoelt is op levensbeschouwelijke basis. Dit laatste is volgens de KVP ook waardevol, niet meer en niet minder. Terughoudend toonde de KVP zich over de gedachte om de Zeeuwse jeugdraad om te bouwen tot een provinciaal service-instituut. De KVP zag dit toch niet zo zitten. Tenslotte sprak de KVP-kringraad uit, dat de provinciale overheid de bouw van woningen op kleine dorpen niet mag verhinderen als jonge gezinnen zich er willen vestigen. (Van onze redactii BONN - Banken in West-Duits één miljard mark uit te geven aan automatische televisie-circuits, bankovervallen, die in de laatste totale buit van 11,2 miljoen mar verwacht men in Duitse bankier de laatste overvallen zullen zijn. De Westduitse politie gelooft, geldbehoefte van terroristen de meer bankovervallen. Overigens wel wat geld achter de hand te rijkse politie waren bij de ontvoei rijkse zakenman Walter Palmer vermoedelijk vijf Westduitse ter Thans is het al zo, dat grote bai niet meer dan 50.000 mark in k vaak nog minder. Sommige bar LENS DURF TE LENEN! Met deze haast schaamteloze variatie op het eeuwig levende le venslied van Jean-Louis Pisuisse (een halve eeuw geleden vermoord) lokt een financieringsmaat schappij dagelijks mensen tot lenen, kopen en con sumeren. Lenen is in. Lenen is geen schande meer. LEEN EN LEEF roepen de advertenties. En we lenen steeds meer. In de eerste negen maanden van dit jaar leenden we met z'n allen al evenveel als heel het vorige jaar. We leenden 5,9 miljard' voor zogeheten consump tieve kredieten. Hypotheken, ook de tweede hypotheken, horen daar niet eens bij. Elke Nederlander, zuigeling en AOW-'er heeft momenteel een gemiddelde kortlopende schuld van ruim 600 gulden. Het wordt dan ook steeds gemakkelijker geld te lenen. Sterker nog: het lijkt er soms op dat het stom is om het niet te doen. Nu kopen, straks be talen! Waarom sparen? Elk damesblad rekent uit hoe voordelig lenen is, „want", je kan de rente van de belasting aftrekken. Lenen is makke lijker dan een damesblad ko pen: je doet het in je stoel. Kijk maar naar de verlok kingen: telefonisch geld lenen binnen het uur; er is zelfs een 10-minutenkrediet. Ook 's-avonds en in het weekend. Ideaallening, hypel-, briljant- en past- precies-leningen, u hebt het voor het zeggen. „Ik durf langzamerhand van een schunnige manier van geld verkopen te spre ken", zegt de heer W.H. Couwenberg, directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) van Uden. „Het is een harde handel. Daar wijzen woorden als money-shop ook al op". In twee artikelen in het blad Sociaal Bestek, orgaan van DIVOSA, de organisatie van Directeuren van Overheids organen voor Sociale Arbeid, is hij tekeer gegaan tegen de overkreditering. Dat wil zeg gen dat mensen meer krediet opnemen dan ze kunnen af lossen, en dat leidt tot ellen de, hedendaagse welvaart- sarmoe, gezinsontwrichting en misschien misdaad. Er zijn gezinnen, zo blijkt uit de voorbeelden van Cou wenberg, die elke week 120 a 130 gulden overhouden om te eten, te drinken en het autoo tje rijdende te houden. Dat betekent droog brood bij de kleurenteevee en de stereo installatie. Het zijn mensen die vaak nauwelijks meer hebben dan het minimum loon, en toch leningen sluiten tot twintig mille toe. En dat is elke week honderd gulden te rugbetalen. Zo gauw er dan ook iets misgaat (werkloos, kind erbij, auto in de soep), ontstaan er moeilijkheden, en vaak stapt men ten einde raad naar de Sociale Dienst. Couwenberg spreekt van een steeds groeiend kwaad. Maai is het wel zo erg? Gaat het on

de Stem | 1978 | | pagina 16