B. EN W. SAS MISTEN KANSEN 55 Zaamslagse kleuters nu in „Het Merelnest" Pechiney boekte winst van 30 miljoen vorig jaar Dethon koopt bouwterrein aan Haarmanweg Spuikanaal haalt centrale bij Bath dichterbij Voorschriften be stemmingsplan wijzigen BAC GEEFT GITVOERING VOOR BEJAARDEN Herwonnen levenskracht Sluiskil groeit vuzen Uit de kunst expositie in Kruiningen stad streek Brief buurtbewoners Philippine Oversteekproblemen opgelost B en W Aardenburg Verbranden kerstbomen in Sluisü kinderfeest DE STEM VAN DINSDAG 10 JANUARI 1978 zeeland lolen, 13.30 uur: Ir bejaarden. JtG 20.00 uur: Twee heen, 12 j. ^r, 20.00 uur: nanuelle, 16 j. |ter, 20.00 uur: de Bermuda- heater, 20.00 uur: It dolle heen, 12 j. Boudewijn van l Jolanda van den [oosterzande; Pie- 22 en Jannetje 20 te Terneuzen; [an der Veeke, 21 31ancquaert, 18 te Peterus Mooij, 27 lijk, 20 te Terneu- Icus Minnaert, 24 la Karremans, 25 Emmanouil Ky- i Rosita Obrie, 23 i; Guiljam Brou- lillemina de Blaeij, euzen; Christiaan ge, 25 en Neeltje Z aamslag; WUil- 1 Eyl, 23 en Maria [te Terneuzen; Wil- 24 en Dina de Terneuzen; Dirk i Louisa Harte, 18 In; Danil Janse, 22 1 Wagenaar 20, te |Henk Fieret, 21 en peijn, 19 te Hoek; lllenaar, 22 en Cor- [link, 21 te Hoek. l.afort, 20 en Licia oven, 19 te Vlissin- Willemsen, 41 en pe, 45_te Zaamslag; lan de Wege, 25 en Fan Klinken, 21 te Sara de Ridder, Buijze, Zaamslag; pan Tatenhove, 72, Neeltje van Dix- perneuzen; JanLin- |72, Terneuzen; ja iler Giessen, 63, Sas lice van der Zalm, Wulff aert, Sas van js van Aerde, 70, Celestina Rom- v A. Eggermont, .lbertje van Dalen, [an Leiden, Terneu- van Vooren, 78, Sas I Eugène Geernaert, tn Gent; Angle de |wed v E. van Dijke, iGent; Neeltje van 1 Terneuzen; Augus- }an, 78, wed v G. van Hulst; Eduard |88, terneuzen; Cor- tens, 75, Hoek; Tom 31, Denemarken; [n, 73, Axel; Johan- bber, 18, Terneuzen. bedrijven - Bij de !n Koophandel en Fa- e Terneuzen zijn de nieuwe bedrijven in- n: Artimode, klein- zelfgemaakte hand- Terneuzen; Boetiek einhandel in dames kleding te Axel; aurant L'Escaut te De „Ster", cafébe- Terneuzen; Admini- ntoor A. van de Wiel, atie en belastingza- Walsoorden; aanne- ijf J.V.N. te Koe- dministratiekantoor van Eek te Hulst;m reau Woninginrich- an-Van Waesberghe it; Boordje van Ben, aak te Axel; Behave V (io), import en ex en groothandel in shoudelijke artikelen ■nirs te Aardenburg; e „De Bonte Hond", del en markthandel in e en ongeregelde goe- Hulst; E. de Feijter- groothandel in huis je plastic artikelen te 1LAND rtaal, 14,- per maand. 9. 01150-11920 (4 lijnen) Klokstraat 1,01100-28030 (3 ?n 13.30-17.00 uur. Bre^a: Maandag t/m vrijdag 22.00 uur 076-222341. -3751. Midden-Zeeland elm. Melkweg 40, Oostburg» f drs J.Bouwmans, Zuidvliet- ;eland G. van Berkel, Voor- P.de Schipper, Noordstraat islag, 01153-1554. John Ver- Redacteur Oost-Zeeuwsch- ;t, 01140-4159. fotojournalist ?uzen, 01150-13137. Sportre- »uzen 01150-12941 Hendrikx 01140-3751 ïu.01150-95839 (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE - Volgens een aantal bewoners van de Weststraat-Rozemarijnstraat in Philippine had het Sasse gemeentebestuur de tramme lant over een plantsoentje en een garage-uitweg in die buurt voor een belangrijk deel kun nen voorkomen. Dat blijkt uit een van enkele tientallen handtekeningen vergezelde brief van de buurtbewoners Traas, Vermue en Van Steen- berge aan b en w en de gemeen teraad van Sas van Gent. Volgens hen was de ge meente ingelicht toen de her vormde kerk in Philippine het omsgreden groentje te koop aanbood, maar heeft men die kans laten glippen, zodat daarna de aannemer Haers ei genaar kon worden. Haers maakte vorige week het groen met de grond gelijk en ont zegde bovendien de heer Ver mue het recht op een uitweg naar zijn garage. De betrokken bewoners hebben al eerder gewaarschuwd dat het die kant zou uitgaan als de ge meente niet zou ingrijpen. B en w .van Sas van Gent hebben naar aanleiding daarvan een grondruil voorgesteld,, maar die is door de aannemer ver worpen. Een laatste bemidde lingspoging tussen Haers en Vermue strandde eind vorige week. De briefschrijvers vragen b en w en de raadsleden te on derzoeken of de gemeente in derdaad op de hoogte was van de verkoop die de hervormde kerk destijds voorstelde. Ze wijzen erop dat in plaats van het plantsoen nu een soort in dustrieterrein aan het ont staan is en vinden'het onbe grijpelijk dat een recht van uit rit (van Vermue) zomaar onge daan kan worden gemaakt. De raad en b en w worden ge vraagd stappen te ondernemen om de buurt alsnog het groen en het recht van uitrit terug te bezorgen. In de brief wordt er verder aan herinnerd dat de gemeente ook heeft verzuimd haar be voegdheden te gebruiken voor een terreintje dat Haers van particulieren heeft overgeno men. Volgens de briefschrij vers was dat stukje in gebruik bij de gemeente en is het ge meentebestuur van de over name door Haers op de hoogte gesteld. De gemeente zou nooit hebben gereageerd op al die berichten. Het gemeentebestuur ont kent die aantijgingen bij monde van burgemeester drs. W. Dusarduijn. „Trouwens, als Haers een bepaald stuk wil ko pen, dan hoeft de gemeente daar niet meteen tussen te sp ringen", zegt hij. Overigens willen b en w de brief van de buurtbewoners nog eens be studeren, alvorens commen taar te geven. Asepta acht zich door G.S. onheus bejegend (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - „Can 1971 af zijn we bezig om voor ons depot in Philippine een groter en vooral veiliger on derdak te vinden. Iedere keer wordt ons de voet dwars gezet. We weten niet meer hoe het verder moet. Wij kunnen in de huidige situatie geen verantwoordelijkheid nemen voor het ontstaan van een calamiteit". Alsud het beklag van de heer B. van der Ven, procuratiehouder van het bestrijdingsmiddelenbedrijf Asepta, tijdens de Arob- zitting die maandag in het provinciehuis in Middelburg werd gehouden. Asepta maakt bezwaar tegen het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland waarbij aan Asepta vergunning is ont houden tot het vestigen van een depot in de Mosselpolder bij Philippine. Volgens G.S. is (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN-Begin 1977 werd in Reimerswaal een commissie kultuurbeleid geïn stalleerd. Een van de opdrach ten die de commissie daarbij mee kreeg was het onderzoe ken van de culturele behoef ten, die er onder de bevolking leven. Aan de veelvuldige vraag naar een tentoonstelling is de commissie tegemoet ge komen door de organisatie van een expositie op zich te nemen. Van 17 tot en met 31 januari a.s. wordt in het gemeentehuis in Kruiningen de tentoonstel ling „Kijk uit de kunst" in gericht. Geëxposeerd worden dertig werken van hoofdzake lijk hedendaagse Zeeuwse kunstenaars. De Commissie zou ook graag zien, dat scholen de tentoonstelling bezoeken. Tijdens de openingsdagen zal een diaserie worden vertoond getiteld „dat kan mijn kleine broertje ook". deze plaats voor het soort be drijf als Asepta niet geschikt. Op het ogenblik is Asepta mid den in de kom van Philippine aan de Kasteelstraat gehuis vest. Nog niet zo lang geleden brak er in het pand brand uit. Tegen de mogelijk vestiging van het bestrijdingsmiddelen depot in de Mosselpolder-is bij de gemeente een bezwaar schrift binnengekomen. Na mens Asepta verzocht mr. W.J.A. Aldersma Baas gedepu teerde staten de bouwvergun ning alsnog af te geven. Hij wees op de medewerking die van de gemeente Sas van Gent is ondervonden. Vestiging van een depot op het industrieter rein zag de raadsman niet als de juiste oplossing van de moeilijkheden. Asepta wil na melijk zo dicht mogelijk bij zijn klantenkring zitten. En dat is het geval bij vestiging in de Mosselpolder. Mr. Al dersma Baas zag niet in waarom Asepta zich uitslui tend op het industrieterrein mag vestigen. De benodigde grond in de Mosselpolder is inmiddels door het bedrijf aangekocht. Namens de gemeente Sas van Gent bevestigde de heer R. Slock dat deze gemeente nog steeds bereid is een bouwver gunning aan Asepta te verle nen mits g.s. tegen de lokatie in de Mosselpolder geen bezwaar hebben. Met het oog op het brandgevaar wil Asepta zo spoedig mogelijk weg uit de kom van Philippine en dat streven wordt door het ge meentebestuur van Sas van Gent gesteund. De commissie uit gedeputeerde staten die deze zaak behandelt zal schrif telijk uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het algemeen bestuur van het sociaal werkvoorzieningsschap Zeeuwsch-Vlaanderen is zonder veel discussie akkoord gegaan met de voorgestelde ver koop van de oude sociale werkplaats aan de woningbouw vereniging Terneuzen. Met deze verkoop is een bedrag van ruim een miljoen gulden gemoeid. Ook het gevraagde voorbereidingskrediet van ruim f 100.000.- voor het bouwproject werd door het algemeen bestuur toegekend. Er werd voorts bijna 3.5 ton uitgetrok ken voor de aankoop van het bouwterrein aan de Haar manweg. De voorgestelde organisatie en uitvoering van de nieuwbouw leverde nogal wat vragen op. Volgens het dage lijks bestuur is het in dit geval zinvol één aannemer een (openbare) begroting van de nieuwbouwkosten te laten maken. Deze aannemer is verantwoordelijk voor de kosten die eventuele onderannemers maken. Deze werkwijze is volgens het dagelijks bestuur goedkoper dan het systeem van openbare aanbesteding. Een aantal leden van het da gelijks bestuur had daar zijn twijfels over. Enkele leden van het algemeen bestuur, waaronder J. Pladdet en L. de Regt, spraken de vrees uit dat het voorgestelde grondop pervlak van 10.000 m2 in de toekomst wel eens te klein zou kunnen zijn. Ze zouden graag zien dat er een optie werd genomen op aanvullende bouwgrond. Op het gekochte ter rein is immers maar weinig uitbreiding mogelijk. Voorzitter P. Molthoff vond echter „dat we moeten roeien met de riemen die we hebben". Er rijzen bovendien vragen of er in Zeeuwsch-Vlaanderen wel aannemers rondlopen die een dergelijk nieuwbouwproject aankun nen. Volgens de voorzitter was dat geen probleem. (Van een onzer verslagge vers) ZAAMSLAG - „Omdat ik mezelf er ook wel eens op be trap te snel over de provin ciale weg door Zaamslag te rijden, ben ik vanaf het begin voorstander geweest van een tweede kleuterschool en ik ben blij dat het vandaag zover is". Met deze woorden verrichtte de heer H. Ver boom, inspecteur van het kleuter- en lager onderwijs te Middelburg, gistermiddag de officile opening van het nieuwe gebouw voor de kleu terschool „Het Merelnest" aan de Koepoortstraat te Zaamslag. Door de ingebruikname van de nieuwe kleuterschool zullen heel wat moeders hun kinderen met een geruster hart naar school sturen, omdat de kleuters nu niet meer de gevaarlijke provin ciale weg, die door Zaamslag loopt, hoeven over te steken. Men heeft de keus laten val len op een semi-permanent gebouw, omdat in de toe komst het kleuter- en lager onderwijs geïntegreerd zul len worden. Indien nodig kan het gebouw dan binnen en kele dagen worden ver plaatst. Voordat de opening werd verricht, werd onder het ge zang van de tweendertig kleuters die in de nieuwe ruimte zullen worden ge huisvest, de Nederlandse vlag gehesen. Daarna mocht de heer Verboom uit handen van van de feestelijk uitge doste kinderen symbolisch de sleutel van het gebouw in ontvangst nemen en de deur ontsluiten. In zijn welkomstwoord schetste de heer S. van Hoe ve, voorzitter van de Stich ting Crhistelijke Kleuter school te Zaamslag, de ge schiedenis van de totstand koming van de nieuwe school en de problemen die hierbij hebben gespeeld. Het uit gangspunt hierbij was dat de school naar de kinderen moest worden gebracht en niet de kind ren naar de school, dit in verband met de provinciale weg. Met het oog op de toekomstige integratie moest ook rekening worden gehouden met de bouwvorm van de school. „Momenteel", zo zei de heer Van Hoeve, „is Zaamslag nog niet rijp voor integratie". Ook de heer Verboom vond dat een dergelijke integratie vooral niet te gehaast moest gebeuren. „Vernieuwing is mooi", zo stelde hij, „maar het is gebonden aan mense lijke grenzen en het wordt ons niet op een presenteer blaadje aangereikt". Ook wethouder van onderwijs, de heer J. Strijbos, zette enkele kanttekeningen bij de integ ratie. Verder vond hij dat de nieuwe kleuterschool zal voorzien in een dringende behoefte, die mede door de inspanningen van de dienst openbare werken binnen k ot tijdsbestek gerealiseerd kon worden. Tijdens de feestelijke bij eenkomst spraken ook de hren Kuzee namens het Crhistelijk Volksonderwijs, De Leeuw namens de scholen en Verlinde namens het be stuur van de gereformeerde scholenvereniging hun beste wensen voor de nieuwe kleu terschool uit. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Pechiney Nederland in Vlissingen-Oost heeft vorig jaar voor het eerst sinds de oprichting van het be drijf in 1971 GEEN VERLIES GELEDEN. Er werd een winst gemaakt van ongeveer 30 mil joen gulden. Eind 1976 was het totaalverlies opgelopen tot on geveer 120 miljoen gulden. Deze cijfers heeft de heer J. Poincaré, president van Pechi ney Nederland onlangs bekend gemaakt in zijn nieuwjaar stoespraak tot het personeel. Voor een hoerastemming is het echter nog te vroeg, aldus de heer Poincaré. Het goede re sultaat is nameüjk geboekt in de eerste helft van vorig jaar. Het tweede halfjaar van 1977 werd gekenmerkt door een steeds meer teruglopende con junctuur. Aan het eind" van 1977 was dan ook een duide lijke achteruitgang ten op zichte van het jaargemiddelde waarneembaar. De situatie zal derhalve in het begin van dit jaar slechter zijn dan in 1977. De gunstige ontwikkeling heeft zich voor Pechiney Ne derland ingezet in de tweede helft van 1976. Het resultaat over het afgelopen jaar mag op zichzelf als goed worden aan gemerkt verklaarde de Pechi- neypresident. Een tweetal fac toren zijn ervan de oorzaak: De aluminiummarkt is het gehele jaar door gunstig geweest en de kostprijs heeft zich bij Pechi ney gunstig ontwikkeld. De gunstige kostenontwikkeling komt onder meer door stabili teit van de grondstofprijzen en een minder snelle stijging van de energieprijs door het goed functioneren van de P.Z.E.M.-kerncentrale. Een duchtige bijdrage aan een gun stige kostenontwikkeling heeft ook de tamelijk onderlinge stabiliteit geleverd van de gul den de dollar en de Franse franc. Het grootste probleem voor Pechiney Nederland is zoals voor het merendeel van de Ne derlandse bedrijven het toe nemende verzuim. Dit maakt niet alleen de taak van hen die wel werken zwaarder en moei lijker maar is ook een belang rijke factor voor verhoging van de produktiekosten. De heer Poincaré wees tenslotte nog eens op de verhoging van de bedrijfsveiligheid. In 1976- werd er flinke vooruitgang ge boekt voor wat betreft het te rugdringen van het aantal be drijfsongevallen maar in 1977 is op dit vlak geen verdere ver betering bereikt. Hoewel Pechiney onlangs 24 ha. terrein erbij heeft gekocht en tegelijkertijd afstand heeft gedaan van een optie op 80 ha., wil dit niet zeggen dat het be drijf concrete uitbreidings plannen heeft. Het terrein is al leen maar gekocht om te voor komen dat het bedrijf opgeslo ten zou worden binnen zijn huidige grenzen. Er moeten uitbreidingsmogelijkheden blijven voor de toekomst die Pechiney met optimisme tege- moetziet. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Het afzonderlijke spuikanaal, dat in het kader van de compartimentering van de Oosterschelde evenwijdig aan het Schelde-Rijnkanaal naar de Westerschelde gegraven moet wor den voor de lozing van het Zoommeer, zou de vestiging van een elektriciteitscentrale tussen Bath en het Schelde-Rijnkanaal best eens positief kunnen beïnvloeden. Enig onderzoek hiernaar is al wel gedaan, maar nader on derzoek verdient beslist aan beveling. Dit meldt het drie maandelijkse bericht Delta werken van Rijkswaterstaat in zijn jongste aflevering in het artikel „Een lozingsmiddel voor het Zoommeer". Een elek triciteitscentrale lijkt goed in te passen te zijn in de ruimte lijke structuur van het betrok ken gebied. De centrale zou er verder op een redelijke afstand liggen van de gebruikscentra in Noord-Brabant. De aan sluitmogelijkheden op het koppelnet en de bereikbaar heid laten niets te wensen over. Bovendien zou de locatie noch landbouwgrond noch recrea tieve waarden aantasten. Behalve het nut voor een elektriciteitscentrale kan het spuikanaal wellicht ook nog andere doeleinden dienen, aldus het artikel. Zo kan de ge schiktheid worden nagegaan van het Zoommeer voor de be regening. Het kanaal kan wel licht ook gebruikt worden voor rondstroming van Ooster- scheldewater naar de Wester schelde, maar dan moet nog wel onderzocht worden in hoe verre het zoutgehalte in de kom van de Oosterschelde en op de Westerschelde in de buurt van lozingspunt kan worden verhoogd. Het spuika naal zal beslist niet gebruikt kunnen worden voor de lozing van water uit een zuiveringsin stallatie, die is voorzien op de vroegere schorren ten oosten van de Schelde- Rijnverbinding en ten zuiden van de Bathse brug. Misschien zijn er wel mogelijkheden om het gezuiverde afvalwater via een pijpleiding naar de Wes terschelde af te voeren, die langs het spuikanaal. Gelijk tijdige aanleg van het spuika naal en deze pijpleiding zou dan kostenbesparend kunnen werken. Volgens het artikel zijn er nog twee hoofdalternatieven over het tracé van het spuika naal. De ene mogelijkheid is een kanaal dat vanaf de oprit van de Kreekrakbruggen de korste weg neemt naar de Wes terschelde en de andere moge lijkheid is een kanaal dat vanaf de oprit van de Kreekrakbrug gen eerst direct loopt langs het Antwerpskanaal en verder zuidelijker met een korte knik toeloopt op de hoogwaterke ring van de Westerschelde. In beide gevallen moet het kanaal twee leidingsbundels en de secondaire weg tussen Bath en de Kanaalbrug passe ren en in beide gevallen moet in de hoogwaterkering van de Westerschelde een kunstwerk worden gebouwd om het water te kunnen afvoeren. Toch heeft de eerstgenoemde mogelijk heid volgens Rijkwaterstaat de voorkeur, omdat dit tracé het ontstaan van een zouttong op de Westerscheldebodem voor komt. De kosten van aanleg van het spuikanaal voor beide alternatieven worden geraamd op ongeveer 120 miljoen gul den. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG - Het col lege van Aardenburg wil de voorschriften van het bestem mingsplan Aardenburg gaan wijzigen. Die voorschriften laten namelijk theoretisch de mogelijkheid open dat winkels en horecabedrijven zich vesti gen buiten het bestaande win kelgebied in de kern Aarden burg. Die mogelijkheden doen zich voor op het industrieter rein aan de Eedeweg en de Sint Pietersdijk. Zowel het college als GS van Zeeland hebben be zwaren tegen deze „leemte" in het bestemmingsplan. De wij ziging van de voorschriften moet een dergelijke vestiging onmogelijk maken. De raad buigt zich in de ver gadering van 12 januari ook over een aantal subsidie aanvragen. De Stichting Hulpdienst Zeeland wil voor de actie „Mensen in Nood" bijna zeshonderd gulden van Aardenburg. Het college vindt dat er al genoeg instanties zijn die zich bezighouden met men sen in nood en vraagt daarom de raad de subsidie-aanvraag af te wijzen. Het college reageert wel po sitief op een subsidieverhoging voor de plaatselijke bejaar- densociteiten. Die is sinds 1972 niet meer aangepast. Het col lege wil de bijdrage nu verho gen tot 3000 gulden per jaar. Omdat het college blij is met de heroprichting van een plaatse- (Van onze correspondent) SLUISKIL De kerstboom verbranding die zaterdagmid dag in Sluiskil heeft plaatsge vonden, is in enkele jaren uit gegroeid tot een groot kinder feest Aan de verbranding die op touw werd gezet door het so ciaal kultureel centrum Sluis kil, de middenstandsvereni ging „De Driehoek" en de brandweer Sluiskil, werd deelgenomen door 325 kinde ren. Na de verbranding werd de uitslag bekendgemaakt van de loterij. E. van Ginderen (9 jaar) wist hierbij maar liefst vier prijzen in de wacht te sle pen. lijke EHBO-afdeling, stelt zij de raad voor, bij elkaar meer dan 4000 gulden beschikbaar te stellen. Voor de onlangs ge houden wielercross krijgt de wielervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen een bijdrage van 100 gulden in de kosten, als de raad het voorstel tenminste goedkeurt. De raadsvergade ring van de gemeente Aarden burg begint 12 januari om 19.30 uur in het dorpshuis van Sint Kruis. (Van onze correspondent) SLUISKIL - De Bonte Avond Club Sluiskil, die ieder jaar een aantal uitvoeringen geeft onder de kundige leiding van de familie Benjaminz uit Sluiskil, geeft donderdag 12 januari in het dienstencentrum De Sterre te Sluiskil een voor stelling van dans, zang en sketchjes voor de bejaarden van Sluiskil. De avond begint om acht uur. Deze avond die gratis is voor de bejaarden kan er ook voor vervoer gezorgd worden. Dit moeten ze dan vragen aan de heer A. de Maat, Landstraat 9 te Sluiskil, telefoon 01157- 1872. (Van onze correspondent) SLUISKIL Herwonnen Levenskracht, een welzijnsor ganisatie van het NKS te Sluiskil, groeit nog steeds. Op 1 januari 1977 haalde de afde ling Sluiskil 450 leden. Nu zijn dat er 466, die samen het wel zijnswerk van Sluiskil finan cieren. De groei van het ledenaantal is ook terug te vinden in de ac ties die gevoerd worden zoals de in totaal 111 ziekenatten- ties, die dit jaar bij de zieke Sluiskillenaars terecht zijn gekomen. Dat Herwonnen Le venkracht goed in de markt ligt in Sluiskil is ook te merken aan de lotenverkoop die de landelijke organisatie ieder jaar houdt. De blauwe wimpel blijft nog altijd in Sluiskil met een aantal 14.25 verkochte lo ten.

de Stem | 1978 | | pagina 15