ten naar iplit, izen! laxen iiefd iburg, maar, mier! 1 Hulster familie emigreert voor de tweede keer GENERAL ELECTRIC GAAT WEER DRAAIEN Terneuzenaar start met literair tijdschrift Ml in Zeeland teleurgesteld over wippen van Staten-kandidaat Attic an Unity in binnenhaven van Vlissingen GS STELLEN 33 VOORWAARDEN Middelburg verbaasd over Molukse klachten over politie SCHOOLARTS OVERLEDEN van Tankers weer vlot Regen o.o.o.o waterstanden hoogwater 9&tak. net een frame |ssens in'n iets sbben een [ifgewerkt met I meer koopjes JerMeer ]sgarant! linen 14 dagen na aan- JVanderMeer-meubel I hetzelfde meubel pe voorwaarden betref- Ij en service) voor een Innen kopen, dan geeft Ti het prijsverschil terug. Ina 737; Den Haag; I't Gooi, afrit De Sniep; |stricht, afrit vliegveld; |jks (ook op zaterdag!) Ihoven en Etten-Let/r. ian DINSDAG 10 JANUARI 1978 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - De Griekse vrachtvaarder Attican Unity, die op 25 augustus vorig jaar brandend op het strand van Cadzand werd gezet, gaat dinsdag naar zijn voorlopig laatste ligplaats in de tweede Vlissingse binnenhaven. De directeur van de haven heeft het schip maandagmiddag toestemming verleend in de bin nenhaven af te meren. Het schip dat door de wekenlange brand aan boord meer schroot dan schip is, ligt nu in de Vlissingse buitenhaven aan boeien waar het gelost werd. Dit was een nogal omslachtig kar wei, omdat de lading door de hitte was samengeklonterd tot een hard onhandelbare massa. Een deel van de lading, waaronder de drankvoorraad is al eerder openbaar verkocht. Ook het schip zelf zal geveild worden. Het is nog niet bekend wanneer dit zal gebeuren. Pechiney krijgt toch vergunning (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het ge meentebestuur van Middel burg is verbaasd over de klach ten, die door de wijkraad van Zuidmolukkers in Middelburg zijn ingebracht over het optre den van de gemeentepolitie in de laatste oudejaarsnacht. Zoals gemeld raakten daar bij politiemannen slaags met Zuidmolukse jongeren. Zoals in De Stem van maandag is be richt heeft de wijkraad van Zuidmolukkers ernstige kri tiek geuit aan het adres van de politie. Waarnemend burgemeester Baars betreurt dat de wijkraad niet met uitspraken gewacht heeft tot het rapport van de po litie over de gebeurtenissen op oudejaarsavond was afgerond. De afronding zal binnenkort plaatsvinden. Zodra het rapport gereed is, zal het gemeentebestuur op basis van de dan ter beschik king staande gegevens nader overleg te plegen met de Zuid molukse gemeenschap. iocumen- anden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Zes sleep boten uit Terneuzen hebben maandagmiddag rond een uur ie Belgische tanker Mineral Gent (40.304 brt) losgetrokken en naar Terneuzen versleept. De Mineral Gent liep twaalf uur eerder, even voor hoogwa ter, aan de grond op de Wester- schelde even boven Terneuzen. Het schip, dat geladen is met erts, zal in Terneuzen gelost worden. Daar zal ook bekeken worden of het schip schade beeft opgelopen bij de stran ding. Niet ver van de „Mineral Gent" ter hoogte van boei vijf- Hen, liep op ongeveer hetzelfde Hjdstip de Belgische binnen- vaarttanker „Benetank" aan de grond. Deze kwam maandagmid dag rond één uur op eigen kracht vlot. Maandagmiddag liep op de Westerschelde tussen de pas fan Terneuzen en de Hoge Srpinger de Nederlandse bin- nenvaarttanker Aqua Vadis, groot 670 ton en geladen met benzine, omhoog. Een eerste Poging het schip vlot te trek ken, mislukte. Het gezin Van Bremen zoekt voor de tweede keer meer levensruimte in Nieuw Zeeland. (Van onze correspondent) HULST-De verhuiswoede heeft opnieuw bezit genomen van de Hulster familie C. van Bremen-Mulder. Op 2 fe bruari emigreert het gezin naar Nieuw Zeeland. Voor de tweede maal, want de familie Van Bremen vertrok al eens eerder naar een nieuwe toekomst in Nieuw Zeeland. Dat was in maart 1972. Na vijf jaar kreeg met name mevrouw Van Bremen heimwee en er werd geboekt voor de terug tocht. Mevrouw Van Bremen: „Vijf jaar had ik mijn moeder niet gezien, je blijft je Hollander voelen en ik had gewoon het verlangen toch nog eens terug te gaan". Eind 1976 kwam het gezin Van Bremen terug naar Hol land. Het vestigde zich in Hulst, waar de heer Van Bremen vlot werk vond als stoffeerder bij de firma Morres. Toen volgde al snel een nieuwe desillusie. Nederland bleek niet meer, wat de familie Van Bremen ervan verwacht had. Milieuverontreiniging, druk verkeer, verambtelijking, berichten over toenemende criminaliteit, het „terrorisme" het gevoel „geleefd te worden", het waren allemaal zaken, waardoor het gezin al na een jaar terug in Nederland zich begon te realiseren hoe mooi en vrij alles nog was in het land dat ze net hadden verlaten. Ook de 19-jarige dochter kon niet wennen. Ze keerde al eerder weer naar Nieuw Zeeland terug. De heer Van Bremen: Holland heeft natuurlijk ook goede kantendenk maar eens aan de sociale verzekeringen, maar de mentaliteit is hier veel materialistischer, terwijl in Nieuw Zeeland nog echte naastenliefde bestaat. Je hebt er nog de ruimte om te leven. Hier mis ik de mogelijkheid om op dezelfde manier hobby's zoals (vissen, jagen en waters- kieèn) uit te oefenen als in Nieuw Zeeland. Ik kan me daar echt nog uitleven". Spijt van haar korte terugkeer naar Nederland heeft de familie Van Bremen niet: „We weten nu hoe het hier is", zeggen ze, een korte vakantie naar Nederland had ons dat beeld niet gegeven". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben de aluminiumfabriek Pechiney Nederland N.V. in Vlissingen-Oost een hinderwetvergunning en een vergun ning op grond van de wet inzake de luchtverontreiniging verleend. Tegen het verlenen van deze vergunningen was bezwaar gemaakt door de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, de Stichting Natuur en Milieu en ongeveer veertig particulieren. De nu verleende vergunnin gen komen in de plaats van de hinderwetvergunning, die da teerde van maart 1971 en heb ben in hoofdzaak betrekking op bijzonder gecompliceerde installaties voor de zuivering van fluor uit de uitstoot van de smeltovens. Aan de hinderwetvergun ning hebben G.S. 33 voor waarden verbonden, die onder meer betrekking hebben op de algemene veiligheid, het gasdrukregel- en meetstation, de bewaring van brandgevaar lijke vloeistoffen, de brand- blusmiddelen en de stookin- stallaties. Verder is bepaald dat het geluidsniveau op de grens van het industrieterrein niet hoger mag zijn dan 40 de cibels (a) en op 1000 meter bui ten deze grens niet hoger dan 30decibels (a) tussen 19.00 en 07.00 uur en op zondagen en algemeen erkende christelijke feestdagen. Buiten het indus trieterrein mogen in het geluid geen zuivere tonen hoorbaar zijn. Naar aanleiding van de naar voren gebrachte bezwaren zeggen G.S. dat deze niet kun nen worden ondervangen door de bepalingen van de hinder wet. Door bezwaarden werd onder meer betoogd, dat uit breiding van Pechiney zou kunnen leiden tot de bouw van een tweede kerncentrale, dat uitbreiding van de alumi- niumproduktie in West- Europa uitbuiting zou beteke nen van ontwikkelingslanden, dat de wereldgrondstoffen- voorraad versneld uitgeput raakt en dat een bedrijf als Pe chiney de democratische be sluitvorming door zijn interna tionale machtspositie zou be lemmeren. Tot de vergunning volgens de wet luchtverontreiniging behoort een lijst waarop in de tails is aangegeven welke luchtverontreinigende stoffen naar buiten mogen worden ge bracht en in welke hoeveelhe den. Van een groot deel van de uitstoten moeten metingen worden verricht, overeenkom stig de eisen van de bevoegde provinciale deskundigen. De resultaten van die metin gen moeten eenmaal per drie maanden aan de Provinciale Waterstaat worden gezonden. In de voorwaarden is ook een gedetailleerde tabel opgeno men van de hoeveelheden zwa- veldioxyde en fluor, die bij het elektrolyseproces mogen vrij komen. G.S. zijn van mening, dat de situatie wat betreft de fluor- concentraties bij Pechiney gunstiger is dan de oorspron kelijke situatie van maart 1971. Het college acht de ont wikkeling van de energievoor ziening te onzeker om te kun nen voorspellen hoe in de toe komst in de behoefte zal wor den voorzien. Ook is niet be kend of er een centrale in de omgeving van Pechiney zal komen. G.S. vinden verder, dat de vergunningaanvraag niet noodzakelijkerwijs van een overzicht van de meetresulta ten van de luchtverontreini ging in het Sloegebied be hoefde te worden voorzien. Er is hierover een samenvattend rapport van de Provinciale Waterstaat over de metingen, verricht door het Instituut voor Gezondheidstechniek TNO, het Instituut voor Plan- tenziektenkundig Onderzoek en de Gezondheidsdienst voor Dieren. TERNEUZEN - De school arts van de schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen, me vrouw W.E. van den Ende- Huijgens, is zondag op 57- jarige leeftijd te Utrecht over leden. Mevrouw Van den Ende werd op 1 september 1962 bij de schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen be noemd. De crematie heeft plaats op donderdag 12 januari om 12 uur in het cerematorium „Ockenburgh" te 's Gravenha- BERGEN OP ZOOM-Gene- ral Electric Plastics in Bergen op Zoom zal de fabriek waar uit verscheidene malen en de laatste keer op 1 december fos geen ontsnapte weer laten draaien. Als er gevaar dreigt voor werknemers of omwo nenden wordt de fabriek met een weer buiten werking ge steld, zo heeft de directie van de fabriek laten weten aan Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant. De directie stemt voorts volledig in met de voorstellen van de meerder heid van GS inzake de chemi sche installaties van de fa- briek. Volgens het bedrijf is er ook overeenstemming over het aanbrengen van een overkap ping van alle fosgeen bevat tende installaties. Dat moet 1 augustus klaar zijn. Het ge deelte van de fabriek, waaruit 1 december fosgeen ontsnapte, is buiten werking gesteld „zonder dat dit een nadelig ge volg heeft voor de kwaliteit van het eindprodukt"aldus de directie aan G.S. Dat kan door een vereen voudiging van het produktie- proces, waarbij alle bewe gende delen buiten werking zijn gesteld. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Henk Huisman, de Terneu- zense dichter, kan er nog niet erg veel over zeggen. Ook de naam is nog niet bekend, maar het staat wel vast dat zijn geesteskind, een nieuw literair Zeeuws tijdschrift, in maart voor het eerst zal verschijnen. De werkgroep, waarvan naast Henk Huisman ook onder meer Barbara Jean uit Vlissingen en de Terneuze naar Bob Ruiter deel uitmaken, is het over een aantal dingen nog niet helemaal eens. „De redactie is nog erg heterogeen in haar ideeii. Het is moeilijk om een eigen gezicht te vormen, want de uitgangspunten een filosofiii van de redactieleden zijn nogal verschillend", zegt Henk Huisman hierover. Ofschoon het toekomstige gezicht van het tijdschrift nog wat in het vage blijft, is hij erg optimistisch. Het nieuwe Zeeuwse tijdschrift moet de opvolger worden van „Slib", het enige lite raire blad in Zeeland, dat nu echter op het punt van verdwijnen staat. „Er zijn contacten met drukkers en met sponsors. Daarvoor heb ben we het pr-bureau Beauchez ingescha keld", zegt Henk. Zelf denkt hij aan drukkerij Durinck in Kloosterzande, maar dat moet nog even bekeken worden. Henk Huisman: „Bar bara Jean, die de lay-out verzorgt, geeft de voorkeur aan een tijdschrift met losbladig sys teem. De uiteindelijke vorm en filosofie zal in de komende tijd nog moeten worden gevon den". De oplage van het blad schat hij voorlo pig op duizend exemplaren, die dan wel over heel Zeeland en daarbuiten (in enkele grote steden in Belgi 'en Nederland) worden ver spreid. „Het tijdschrift is bedoeld voor mensen die belangstellend zijn voor Zeeuwse pozie en wil len weten wat er op literair gebied gaande is in Zeeland", zegt Henk. Voor degenen die in het blad willen publice ren, geldt als maatstaf dat hun werk blijk geeft van een eigen persoonlijkheid. „Ze moeten iets origineels doen", vindt de Terneuzense dich ter. Er zijn al dichters benaderd om aan het blad mee te werken, zoals Bert Schierbeek en Simon Vinkenoog. Ook Vlamingen zullen dui delijk in het blad zijn vertegenwoordigd. Voordat het echter zover is, moeten de ideeri van de werkgroep, die deze week weer bij el kaar komt, nog verder worden uitgekristallis- serd. Om de huidige verschillen in opvattingen te illustreren, geeft Henk Huisman een voor beeld. „Over de schrijfwijze van het woord „redaktie" zijn we het nog niet eens. De ene mogelijkheid is „redactie", maar anderen schrijven liever „redaksie". Ook „redaktie" is natuurlijk nog mogelijk". OOSTBURG - De NCB in Zeeland is „hevig teleurgesteld" over de beslissing van de Zeeuwse KVP-kring om „boeren- vertegenwoordiger" G. Claeys geen verkiesbare plaats te geven op de kandidatenlijst voor de komende statenverkiezingen. Bin nen de boerenorganisatie is druk beraad gaande over de houding die men nu moet innemen. Hoogstwaarschijnlijk gaan de NCB en het bestuur van de statenkring West-Zeeuwsch-Vlaanderen (die Claeys voordroeg als nummer n) binnenkort rond de tafel zitten om de gerezen situatie te bespreken. Zoals bekend gaf de Zeeuwse KVP afgelopen za terdag de voorkeur aan me vrouw H. Remijn-de Badts boven de heer Claeys. „Een flop", luidt het commentaar van voorzitter P. Eynwachter van de KVP-statenkring West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens hem hebben meerdere NCB-ers al gevraagd om extra vergaderingen om de KVP de les te lezen. „Logisch" vindt Eynwachter. „Het is niet zo maar de heer Claeys te wippen, maar de hele NCB. Vanuit de KVP kot er nu geen boerenver- tegenwoordiger meer in de sta ten. De mensen zullen zeggen: voor ons hoeft het zo niet Secretaris ir. A. Latijnhou wers van de NCB betreurt de gang van zaken evenzeer. „Het landbouwbelang in Zeeland wordt weer met een stem min der gediend. Dat is erg jammer. Al gaan we er wel vanuit dat het er democratisch is toege gaan". Volgens hem blijft de NCB sympathiek staan tegen over het CDA. „Maar landbouw-kandidaten om van onze eens extra te belichten, zoals in het verleden, zijn er niet meer. Inderdaad, ik ben al gebeld door NCB-ers uit Zee land. Die zijn erg teleurge steld". De heer Claeys zelf herinnert eraan dat „sinds mensenheu genis een NCB-man in de sta ten heeft gezeten". „De land bouw is nog even belangrijk, maar een verkiesbare plaats is er niet meer bij. Ik wacht nu maar even af hoe de achterban zal reageren. Ik neem aan dat er nog wel iets zal gebeuren, al vind ik dat in zoverre jammer dat het natuurlijk allemaal geen winst is voor de partij". Een man die vier jaar gele den hetzelfde overkwam is burgemeester drs. W. Locke- feer van Aardenburg. Hij zegt: „Ik begrijp niet dat de KVP Zeeland na al die jaren niet heeft geleerd hoe het wel moet". De heer Lockefeer.kan zich voorstellen dat men een vrouw in de staten wilde. „Maar laten ze dat dan niet doen over het lijk van een zit tend lid, want dat is een maca bere bezigheid". Hij vreest ne gatieve reacties van een deel van de West-Zeeuws-Vlaamse kiezers. Voorzitter drs. W. Dusar- duyn van de KVP Zeeland vindt dat het allemaal niet zo'n vaart loopt. De discussie over de kandidaten is volgens hem positief en correct verlopen. „Alle Zeeuws-Vlamingen heb ben trouwens niet Claeys ge steund. Daar komt bij dat ook mevrouw Remijn agrarisch bloed in de aderen heeft. Het was persniet de bedoeling om de boeren weg te drukken, maar zij is nu de enige vrouw op de CD A-lij sten die op een verkiesbare plaats komt. Overigens denk ik dat het achteraf-kletsen wat nu ge beurt, niet in het belang is van de heer Claeys". Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI. Perioden met regen of sneeuw. Temperaturen meest tussen 2 en 5 graden. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3, min temp: om streeks 2 graden, max temp: omstreeks 5 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3, min, temp: om streeks 2 graden, max. temp: omstreeks 4 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Konstanz 281 min 1, Rhein- felden 218 min 10, Maxau 435 min 11, Plochingen 162 min 1, Mannheim 289 min 11, Stein- bach 163 onveranderd, Mainz 307 min 13,Bingen 180 min 12, Kaub 2X7 min 15, Trier 341 min 1, Koblenz 257 min 11, Keulen 248 min 27, Ruhrort 428 min 31, Lobith 1079 min 21, Pannerdense kop 1042 min 20, Nijmegen 885 min 20, IJs- selkop 930 min 18, Eefde IJssel 489 min 19, Deventer 360 min 18, Katerveer-Spooldersluis 87 min 8, Borgharen 3995 min 35, Belfeld 1178 onveranderd, Grave beneden de sluis 515 plus 3. Morgen, woensdag 11 jan. Bergen op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 4.51-17.16 4.20-16.48 3.41-16.10 3.10-15.35 5.01-17.24

de Stem | 1978 | | pagina 11