aragerei Philippine zit muurvast ouw GPV Axel wil hearing over centrale dienst Industriebond NKV huldigt jubilarissen Azijnsmurfen rukken op in IJzendijke Pastoor Vlassaert uit Groede uitgeluid foorstel gemeente afgewezen LEDEN VLAAMSE SAAI TEVREDEN OVER VERENIGING A. Martens overleden Inbraak levert acht mille op Info-avond Amnesty in Oostburg Nieuwjaars - borrel Oostburg Diefstallen in Terneuzen streek Iworteld loruitgang? Fietsenrally Sas viel tegen DE STEM VAN MAANDAG 9 JANUARI 1978 i wb—«mm—m l zijn door de goden. Nu| ruines snel toeristische Jtie aan het worden. Het (febied van de Lacandon •xpedities gezien van ar- Igen, anthropologen, 1 kortere tijd mahonie- rs. Nu zijn ook de toeris- komen, en ze laten came l's en ander Westers] achter voor de In goed nmige jonge Lacandons j net verloren wezens",] rudi Blom, een Zwitserse! in de 70 die al 30 jaar j Christobal woont. „Veel j |en komen naar de stad,] en veel, komen terecht in ostitutie, enzovoorts, het als met de eskimo's". dexicanen voeren echter Trudi Blom en andere I .landers aardige munt I en geslagen uit de archeo- phe terreinen en de India- I Franse en Amerikaanse j lologen worden er van be- Idigd kostbaarheden ge- jlerd te hebben en de anth- logen staan bloot aan kri-1 pmdat ze van de Indianen folkloristische curiositeit I lakt zouden hebben. Maar louw Blom gelooft dat de l Taak van de Indiaanse tra-| voornamelijk veroor- 'j |t werd door de bemoeie- In van de missionarissen Be programma's van de Icaanse regering: „We ben geprobeerd hen te hel- [zich aan te passen aan hun ve leven, dat is alles", be- h mevrouw Blom. Iguars en andere dieren pens heel gewoon waren et gebied van de Lacan- dreigen nu uit te ster- Omdat de regering de luetic van mahoniehout tanden heeft en voor Jiadische landbouw in loerwoud is, willen rege- gsfunctionarissen niets over uitsterven van ten. Nu er olie ontdekt is mensen en geld naar noordoosten van Chia- i getrokken worden, lijk' Lvooruitgang" niet meer tuiten. Rod Chapman wet op gelijke werkgele- nheid van minister van ar- jd Michael O'Leary. Bij °e rkiezingen werden twaalf puwelijke parlementariërs kozen. Sinds 1919 is dit de pste keer in de Ierse geschie- s, dat vrouwen een rege lfunctie vervullen. 'olgens Gemma Hussley >s :e verandering toe,?| ..rijven aan het Ierse lid" aatschap van de Europese smeenschap. Desondank ijft de traditie van „blr1II uis en baar kinderen" diep worteld in Ierland. Dit 1 loral het geval op het plat'te nd, waar de invloed van d^ :rk het grootst is. Een Iers nu- jant feministe: „Het wordt jd dat de Ierse vrouw in o rintigste eeuw gaat leven. (Van onze correspondent) CLINGE Voor ongeveer de helft van het aantal leden hield het bestuur van de vogelver eniging De Vlaamse Gaai in de zaal de Troubadour haar jaar lijkse algemene vergadering. De aanwezige leden konden zich ten volle verenigen met het gevoerde beleid in de ver eniging en ook met de voorge stelde plannen voor de ko mende grote tentoonstelling. Wegens afwezigheid van de voorzitter U. Bartsch werd de vergadering voorgezeten door de penningmeester P. Kint. Aan de hand van de jaarvers lagen kwam vast te staan dat de internationale tentoonstel ling die vorig jaar gehouden was een voordeel had opgele verd van ruim f 500. Hierbij waren wel begrepen de op brengsten van activiteiten zoals de loterij, het adverten tieboekje en andere. Bij de be stuursverkiezing behoefde geen stemming gehouden te worden. De kandidaten U. Bartsch, P. Kint en L. Pieters werden bij acclamatie herko zen. In de tweede helft van de cember wordt de tentoonstel ling voor het district Zeeland gehouden in Clinge. Hierbij worden ongeveer duizend vo gels verwacht. Aangezien de vogels in twee zalen gehuisvest zullen worden, zullen de leden zelf een verbinding maken tus sen twee zalen, zodat het van zelf een zaal zal worden. Om alles te kunnen financieren zullen de leden verschillende activiteiten op touw zetten, die nog nader uitgewerkt moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK - Geheel onverwachts is zaterdardag de heer A. Martens uit 's- Heerenhoek in café De Kroon overleden. De heer Martens is 31 jaar geworden. Toon Martens was in schut- terskringen in de wijde omge ving een bekend figuur. Hij was voorzitter van schutters vereniging VIOS in 's- Heerenhoek en penningmees ter van de Verenigde Schutters Sociëteiten. Vorig jaar sep tember vierde hij nog een aan tal jubilea op dit gebied. Daar naast was hij voorzitter van de biljartvereniging De Toekomst en bestuurslid van de Indus triebond NKV op 's- Heerenhoek. In vroeger dagen was Toon Martens erg actief in be carnavalsstichting. De be grafenis is woensdag a s. in de Parochiekerk in 's- Heerenhoek. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd in supermarkt Van de Velde, in het winkelcentrum „Zuid" te ïerneuzen ingebroken en voor een bedrag van ongeveer 8000 gulden aan wisselgeld, zegels en sigaretten gestolen. De die ven waren binnen gekomen boor een ruit van 125 x 120 centimeter uit te snijden. (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE - Er is nog steeds geen einde gekomen aan de perikelen rond een plantsoentje en een garage-uitrit in de kern van Philippine. Een urenlang gesprek tussen de hoofdrolspelers in het geschil - aannemer F. Haers, de heer Vermue en de gemeente Sas van Gent - dat vrijdagavond op initiatief van burgemeester W. Dusarduyn werd gehou den, heeft geen enkel resultaat opgeleverd. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT - Met een wat tegenvallend deelnemers veld vond zaterdagmiddag een fietsenrally plaats, die werd gehouden door de tienersoos van het sociaal cultureel werk in Sas van Gent. Slechts tien teams, voorzien van een routebeschrijving, ver trokken vanaf halfdrie voor een zoektocht door Sas van Gent. Toen om een uur of vijf de deelnemers stuk voor stuk finishten bleek het duo Mare Verschelden/Ronald Lammens de eerste prijs te hebben be haald. Een platenbon werd hen overhandigd door sociaal cul tureel medewerker de heer Oppeneer. CADZAND - De West Zeeuws Vlaamse werkgroep van Amnesty International geeft op dinsdag 17 januari een informatieavond in het stad huis van Oostburg. In het kader van de lande lijke Zuid-Afrika-actie wordt de film „Zuid-Afrika ongecen sureerd" vertoond. Daarna kan worden gepraat over het werk van Amnesty in het al gemeen en de Zuid-Afrika- actie in het bijzonder. De informatie-avond gaat om 19.45 van start. TERNEUZEN - Een Ter- neuzense automobilist, A.T. reed zaterdagnamiddag met zijn auto, op de weg tussen St. Annapolder en de rotonde nabij driewegen, de voor hem rijdende personenauto van A. de R. uit Axel aan, waarbij schade ontstond. T. bleek de auto van zijn broer te hebben weggenomen, zonder dat deze daarvan op de hoogte was. Bo vendien had hij geen rijbewijs en geen geldige verzekering. Het geschil spitst zich toe op de garage-uitrit van de heer Vermue, die over het grondge bied van aannemer Haers loopt. De heer Haers heeft de overeenkomst, waarin de heer Vermue het recht op uitweg kreeg, schriftelijk opgezegd. Hij wil het terrein, waarover de uitrit loopt, geheel omhei nen. Ook de erfpachtovereen komst met de gemeente over het gebruiksrecht van een stukje straat en trottoir is door de nieuwe grondeigenaar Haers opgezegd. Het compromisvoorstel dat door de gemeente in het ge sprek van vrijdag werd ge daan, is door beide partijen af gewezen. Dit voorstel komt erop neer dat de heer Vermue het recht op uitweg krijgt zo lang hij de garage nodig heeft. Vermue eiste namelijk dat het „recht van uitweg" ook geldig is voor eventuele toekomstige eigenaars van de garage. Aan nemer Haers wil aan niemand recht van uitweg verlenen. Een tegenvoorstel van Haers, waarin hij de heer Vermue nieuw materiaal voor een ga rage op een andere plaats aan bood, werd door de laatste af gewezen. „Ik zie het niet meer zitten", verklaarde een teleurgestelde burgemeester Dusarduyn na afloop van het gesprek. „Het meningsverschil wordt door beide partijen op de spits ge dreven. Allerlei kleine peste rijtjes van beide partijen bren gen de oplossing nog verder buiten bereik". De Sasse bur gemeester gaat nu verslag uit brengen aan de raad. Wat er daarna gaat gebeuren, is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal worden geprobeerd om een derde persoon, die niet bij de zaak is betrokken, als een soort „scheidsrechter" te laten fun geren. Ook een onteigeningsproce dure zal volgens W. Dusarduyn geen oplossing bieden. Ontei genen kan namelijk alleen uit „algemeen belang" geschieden en het is volgens de burgemees ter de vraag of hier de term wel op zijn plaats is. Dusarduyn: „Een onteigeningsprocedure gaat jaren duren en daar is niemand bij gebaat. Er moet op korte termijn, zowel in letter lijke als figuurlijke zin, een uitweg worden gevonden". Afscheid van Joos Anné. Links bondsman E. Merckx. AXEL - De tweemans fractie van het GPV in de Axelse gemeenteraad heeft het gemeentebestuur gevraagd om een hoorzitting te houden voor het personeel van de centrale dienst voor gemeentewerken en bouw- en woningtoezicht in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. Volgens het GPV moet ieder personeelslid van de centrale dienst de gelegenheid krijgen om zijn zegje te doen over de mogelijke opheffing van de dienst. Zoals wellicht bekend moe ten de gemeenteraden van Axel, Hontenisse en Sas van Gent voor 2 5 februari beslissen op ze de dienst gezamelijk voortzetten of dat elke ge meente een eigen dienst gaat oprichten. Zo'n beslissing is noodzakelijk nu de gemeente Hulst besloten heeft om de cen trale dienst de rug toe te keren. De drie overblijvende gemeen ten hebben inmiddels advies gevraagd aan het bureau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Dit advies (Van onze correspondent) GROEDE - In de parochie kerk van de H. Bavo zijn zater dagavond de pastores Kause- maecker en Pirenne gepresen teerd als pastores van deze pa rochie. Deze presentatie ge schiedde door deken Blom- merde en pater Verver, overste van de paters Paristen uit Hulst en geassisteerd door de met emeritaat gaande pastoor Vlassaert. Namens het kerkbestuur werd een welkomstwoord ge sproken door de heer V. v.d. Hemel als kerkmeester. In zijn welkomstwoord sprak hij zijn dank uit dat Groede nog een is overigens al gereed maar nog niet gepubliceerd. „Ons verzoek is om als ge hele raad een hearing te hou den en daartoe het volledig personeel van de centrale dienst uit te nodigen", aldus het GPV-Axel, „bij het bepa len van onze stem voor de keuze van een oplossing, ach ten wij het van overwegend be lang de mening van de perso neelsleden te kennen". Bij de centrale dienst werken onge veer 40 personeelsleden. zelfstandige parochie is kun nen blijven, waardoor de ziel zorg veilig gesteld is door het bisdom en wel voor de eerst komende tien jaar. Door een aantal kinderen werd tijdens de offerande de sacramenten aangebracht. Deken Blom- merde gaf tijdens zijn predika tie een uiteenzetting van de nieuwe indeling van de ziel zorg in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, waar in de toe komst nog zes zielzorgers ofwel geestelijken zullen blijven werken. Aan het slot dankte de heer v.d. Hemel pastoor Vlassaert voor zijn zeven jaar pastoraat in Groede en overhandigde een enveloppe met inhoud. Door de vele aanwezigen, onder wie wethouder Claeijs uit de ge meente Oostburg en nog ver schillende vertegenwoordigers namens de hervormde en Lut herse kerk in Groede werden gelukwensen aangeboden. OOSTBURG Zaterdag is door het college van b. en w. van Oostburg de traditionele nieuwjaarsreceptie gehouden. De belangstelling voor deze re ceptie was niet zo groot, als voorgaande jaren. Verschil lende ingezetenen, zakenrela ties en sportverenigingsbestu- ren kwamen hun gelukwensen aanbieden. Ook waren ver schillende raadsleden op deze receptie aanwezig. TERNEUZEN - Opnieuw werd tijdens het weekeinde in Terneuzen diefstallen ge pleegd. Tijdens een voetbal- wedstrij d van de „Terneuzense Boys" zagen dieven kans om uit vier portemonnees in de kleedkamer geld te stelen. Tus sen vorige week donderdag en zaterdag werd ingebroken in de schippersschool aan de Van der Peijlstraat te Terneuzen. Daar werden enige kleinighe den vermist. Zaterdag deden drie Engelse werknemers, die in het pand Tholensstraat 27 in Terneuzen wonen, aangifte van een dief stal van 400 gulden aan geld, een radiocassetterecorder en twee boxen. De diefstal werd tijdens hun afwezigheid ge pleegd. De dieven zijn waar schijnlijk met een valse sleutel binnen gekomen. Ten nade van Van de C. te Terneuzen werd door de Rot terdammer M.L. van L. een bankopdracht van 1200 gulden afgegeven, die niet gedekt bleek te zijn. De Rotterdam mer had voor dat bedrag goe deren bij Van de C. gekocht. TERNEUZEN - Door de rijkspolitie te water werd za terdagnamiddag uit het kanaal Gent-Terneuzen, nabij de Ter neuzense scheepsbouwmij. een bromfiets opgevist. Deze bleek eigendom te zijn van W.M. uit Terneuzen, die sinds donder dag zijn bromfiets kwijt was. (Van onze correspondent) HULST - Ruim honderd NKV-ers met hun dames waren zaterdag in Hotel van Oosterom bij elkaar gekomen voor het huldigen van elf ju bilarissen. Dit waren: A. Acke, G. Ferket, C. de Groe ne, J. Hillaert, R. Leeraert, J. de Nijs, G. Poppe, J. de Roeck, A. Roels, G. de Rijcke, K. Seghers. Tevens werd op deze avond gehuldigd de penningmeester Joos Anné, die gedurende dertig jaar de financiën van de bond be heerd had. De districtsbestuurder E. Merckx uit Clinge gaf in het kort een overzicht van de huidige situatie op de ar beidsmarkt. Was in het ver leden de nadruk gelegd op het behoud van de koop kracht van de werknemers, thans zal deze gelegd worden op de overeenkomsten be treffende het behoud van de arbeidsplaatsen. In de naaste toekomst punten als het voorkomen van gedwongen ontslagen, overschakeling van vier naar vijf ploege ndiensten en het op ver vroegde leeftijd uittreden uit het arbeidsproces naar vo ren. Terugkerend naar de jubi larissen merkte de heer Merckx op, dat alle jubilaris sen blijk hadden gegeven van solidariteit. Zij waren gedu rende 25 jaar lid van de vak bond en hebben daardoor meegewerkt aan de talrijke verbeteringen welke in de loop der jaren - mede door de vakbonden - tot stand waren gekomen. Hierna speldde hij iedere jubilaris een zilveren insigne op en overhandigde hen tevens een enveloppe. Aan de dames werden bloe men aangeboden. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE - Er helpt geen moedertje lief meer aan, want ook IJzendijke is vanaf zaterdagavond in de ban geraakt van de Smurfen. Tijdens het carnavalsbal in de reisdentie van de IJzendijkse carnavalsstichting De Azijnhalzen, Café Hof- zicht, werd die avond namelijk de verkiezing gehouden van het carnavalslied 1978. Hierbij kwamhet lied „De Azijnsmur fen" van het gelegenheidsduo Chantal en Frank de Bruycker als eerste uit de bus. Op de melodie van het Smurfenlied van Pierre Kartner is een nieuw Azijnhalzen-lijflied gemaakt, dat tijdens het ko mende carnaval door een ieder die de Azijnhalzen een goed hart toedraagt uit volle borst meegezongen kan worden. Er waren dit keer acht inzendingen. Zo was de familie A. Sinack erg produktief met drie liedjes: „Kom eens uit de kant", „Spring eens uit de band" en „Allen carnavallen" (resp. vier de, vijfde en achtste plaats). De winnaar van het vorig jaar, de heer F. de Jong, eindigde op de tweede en derde plaats met zijn bewerkingen: Carolientje en Helène. Voorts viel een Azien- paar van de Westdiek (familie v.d. Vijver) in de prijzen met de liedjes: „De Mart van Iezendieke,, en „In Iezendieke moet je wezen" (resp. zesde en zevende plaats). Negen van de elf jubilarissen in Hulst.

de Stem | 1978 | | pagina 7